High school track & field state championship results

Posted June 03, 2012, at 6:42 p.m.

Track & field

HIGH SCHOOL

State championships

At MDI

CLASS B BOYS: Falmouth and York 93 (co-champs), Waterville 84, Medomak 50, Gray-NG 44, Greely 42, Camden Hills 33, Caribou 28, Wells 24, Belfast 17, MDI 15, Ellsworth 15, Spruce Mountain 13, Erskine 13, Mount View 12, Nokomis 12, Yarmouth 12, Fryeburg 12, Old Town 9, Leavitt 7, Presque Isle 6, Gardiner 4, Cape Elizabeth 3, Hermon 2, Winslow 2, Morse 1

4×800 Relay: 1, York (Josh Brooks, Mitchell Finitz, Tucker Corbett, Tom Rasche ), 8:12.58. 2, Greely (Liam Campbell, Nathan Madeira, Stefan Sandreuter, Nestor Taylor ), 8:17.32. 3, Falmouth (Colby Howland, Henry Briggs, Thomas Edmonds, Spencer Brown ), 8:34.76. 4, Ellsworth (Blake Pattengale, Kody Holmes, Robert Looker, Dan Curts ), 8:39.59. 5, Caribou (Caleb Chapman, Taylor Thibodeau, Ron Lund, Sean Barbosa ), 8:44.87. 6, Waterville (Chris Cote, Nick Derosby, Ryan Tozier, Colby Vince ), 8:53.85. 7, Medomak (Taylor Packard, Stefan Nicholls, Mason Vermillion, Nick Anderson ), 8:56.41.

110 Hurdles: 1, Ethan Hutchins, SPMT, 15.44. 2, Reid Pryzant, FAL, 15.44. 3, Tom Reid, YORK, 15.87. 4, Curtis Griffin, MTV, 16.01. 5, Darien Acero, WTVL, 16.19. 6,

Tyler Martin, YORK, 16.33. 7, Jordan Hersom, LEAV, 16.39.

100: 1, Denzel Tomaszewski, WELL, 11.12F. 2, Caleb Pease, CAMD, 11.35. 3, Jacob Buhelt, FAL, 11.48. 4, Curtis Griffin, MTV, 11.49. 5, Deering Genthner, MED, 11.55. 6, Sam Miklovich, GNG, 11.60. 7, Jonathan Hendrickson-Belloguet, MED, 11.63.

1600 Race Walk: 1, Josh Kovach, CAR, 8:03.70. 2, Austin Griffeth, CAR, 8:14.58. 3, Ian Marshall, GNG, 8:15.06. 4, Erik Dodge, EA, 8:22.38. 5, Mitchell St. Peter, CAR, 8:31.58. 6, Todd Serbent, WTVL, 8:44.26. 7, Galen Stubbert, BELF, 8:45.56.

1600: 1, Will Shafer, GNG, 4:25.74. 2, Timothy Follo, FAL, 4:32.87. 3, Liam Campbell, GREE, 4:35.19. 4, Kyle Morrison, YORK, 4:37.01. 5, Matt Eager, PI, 4:37.57. 6, Nathan Madeira, GREE, 4:38.96. 7, Ben Trapani, CAMD, 4:39.35.

4×100 Relay: 1, Falmouth (Jacob Buhelt, Matt Kingry, Grant Burfiend, Jimmy Polewaczyk ), 43.99 (CL B Record). 2, Wells (Sean Roche, Kyler Parker, Samuel LaPointe, Denzel Tomaszewski ), 44.67F. 3, Waterville (Danny Pham, Anthony Bellavia, Max Brown, Tommy Samson ), 46.13. 4, Caribou (Cody Charette, Derik Michaud, Sean Barbosa, Nick Pucci ), 46.52. 5, Medomak Valley (Vincent Vannah, Gregory Olson, Stefan Nicholls, Jonathan HendricksonBelloguet ), 46.60. 6, MDI (Brandon Murphy, Tom Reilly, Chris Clemens, Richard Helmke ), 46.69. 7, Spruce Mountain (Robert Boulay, Tyson Newman, Alwayne Uter, Ethan Hutchins ), 46.78.

400: 1, Josh Brooks, YORK, 50.26. 2, Caleb Pease, CAMD, 50.89. 3, Jordan Hersom, LEAV, 51.85. 4, Joe Vogel, YORK, 52.54. 5, Nicolas Boutin, OT, 52.81. 6, Forrest Stearns, FRYE, 53.16. 7, Lucas Hayden, NOK, 53.35.

300 Hurdles: 1, Tom Reid, YORK, 41.14. 2, Reid Pryzant, FAL, 42.06. 3, Stefan Nicholls, MED, 42.51. 4, Zac Lee, EA, 42.70. 5, Damon Bailey, EA, 42.76. 6, Devin Burgess, WTVL, 43.27. 7, Grant Richards, BELF, 44.34.

800:

1, Nestor Taylor, GREE, 1:59.67. 2, Will Shafer, GNG, 2:00.71. 3, Tom Rasche, YORK, 2:00.86. 4, Cody Whitcomb, GAR, 2:01.10. 5, Richard Helmke, MDI, 2:02.27. 6, Tucker Corbett, YORK, 2:03.11. 7, Spencer Brown, FAL, 2:03.13.

200: 1, Jacob Buhelt, FAL, 23.12. 2, Caleb Pease, CAMD, 23.18. 3, Denzel Tomaszewski, WELL, 23.28. 4, Jonathan Hendrickson-Belloguet, MED, 23.54. 5, Josh Brooks, YORK, 23.75. 6, Sam Miklovich, GNG, 23.76. 7, Jimmy Polewaczyk, FAL, 23.98.

3200: 1, Silas Eastman, FRYE, 9:26.36. 2, Dan Curts, ELLS, 9:26.59F. 3, Timothy Follo, FAL, 9:52.34. 4, Ben Decker, YAR, 9:53.89. 5, Matt Eager, PI, 10:00.27. 6, Conor McGrory, FAL, 10:03.62. 7, Mitchell Finitz, YORK, 10:03.65.

4×400 Relay: 1, York (Tucker Corbett, Joe Vogel, Tom Rasche, Tyler Martin ), 3:32.01. 2, Falmouth (Jacob Buhelt, Thomas Edmonds, Grant Burfiend, Jimmy Polewaczyk ), 3:33.74. 3, Gray New Gloucester (Josh Greenleaf, Sam Miklovich, Will Shafer, Randall Stephens ), 3:35.28. 4, Waterville (Troy Gurski, Colby Vince, Max Brown, Devin Burgess ), 3:37.49. 5, MDI (Chris Clemens, Will Richard, Brandon Murphy, Richard Helmke ), 3:38.27. 6, Erskine (Zac Lee, Alex Lang, Spencer Gray, Damon Bailey ), 3:39.74. 7, Medomak (Vincent Vannah, Mason Vermillion, Stefan Nicholls, Deering Genthner ), 3:40.01.

High Jump: 1, Zach McFarlin, NOK, 6-00. 2, Tyler Martin, YORK, J6-00. 3, Elijah Locke, GNG, J6-00. 4, Darien Acero, WTVL, 5-10. 5, Ryan Tartre, FAL, J5-10. 6, Mike O’Connor, YORK, 5-08. 7, Joel Harris, MOR, J5-08.

Long Jump:

1, Marcus Riley, BELF, 19-11. 2, Nick Maynard, GREE, 19-10.50. 3, Aaron Rogers, FAL, 19-09.25. 4, Tom Reid, YORK, 19-09. 5, Reid Pryzant, FAL, 19-02.50. 6, Joe Vogel, YORK, J19-02.50. 7, Devin Burgess, WTVL, 19-01.50.

Triple Jump: 1, Max Brown, WTVL, 42-09.50. 2, Jonathan Hendrickson-Belloguet, MED, 42-00. 3, Tom Reid, YORK, 40-02.50. 4, Nick Maynard, GREE, 40-02. 5, Mike King, YORK, 39-01.25. 6, Anthony Bellavia, WTVL, 38-11. 7, Reid Pryzant, FAL, 38-10.50.

Javelin: 1, Nick Danner, WTVL, 177-07. 2, Chris Knaub, YAR, 176-03F. 3, Matt Kingry, FAL, 159-04. 4, Owen Freeman, MTV, 155-09. 5, Yannick Price-Prevot, MED, 154-02. 6, Alwayne Uter, SPMT, 152-07. 7, Taylor Kennedy, NOK, 150-05.

Discus: 1, Yannick Price-Prevot, MED, 138-08. 2, Nick Margitza, WTVL, 132-03. 3, Peter Wilcox, OT, 122-06. 4, Josh Bagdon, GNG, 122-03. 5, Dan Cox, ELLS, 121-10. 6, Nelson Tolman, MED, 121-08. 7, Nick Danner, WTVL, 121-06.

Shot Put: 1, Nick Margitza, WTVL, 51-03.50. 2, Yannick Price-Prevot, MED, 50-10.25F. 3, Jayson Burke, MDI, 47-07.75. 4, James Ferrar, GREE, 44-08. 5, Andrew Lavallee, CAPE, 44-06.50. 6, Brock Deschaine, WIN, 44-01. 7, Aaron Saucier, WTVL, 43-10.50.

Pole Vault: 1, Devin Burgess, WTVL, 13-06. 2, Chapin Lamont, CAMD, 12-00. 3, Sam Zarfos, WTVL, 11-06. 3, Curtis Warren, BELF, 11-06. 5, Tommy Samson, WTVL, J11-06. 6, Nick Carle, HER, 11-00. 7, Tom Reilly, MDI, J11-00.

CLASS B GIRLS: Waterville 145, Greely 85, Lake Region 45, Winslow 36, Falmouth 34, Poland 32, Old Town 32, York 27.5, Ellsworth 27, MDI 26, Fryeburg 25, Caribou 19, Erskine 17, Morse 17, Belfast 13.5, Nokomis 12, Oceanside 9, Gardiner 8, Hermon 8, Spruce Mountain 6, Yarmouth 5.5, Gray-New Gloucester 5.5, Mountain Valley 4, Presque Isle 2, Medomak 2, Camden Hills 2, Wells 1

4×800 Relay: 1, MDI (Olivia Erickson, Maggie Painter, Malia Demers, Isabel Erickson ), 9:44.36. 2, Caribou (Katie Plourde, Mackenzie Belyea, Sarah Doak, Olivia Sleeper ), 10:01.16. 3, Greely (Sarah Fitch, Eva Bates, Melissa Jacques, Jessica Wilson ), 10:10.38. 4, Winslow (Erica Bertolaccini, Lauren Schassberger, Molly Schassberger, Bethany Winkin ), 10:17.10. 5, Falmouth (Catherine Hebson, Madeline Roberts, Molly Paris, Denali Nalamalapu ), 10:25.10. 6, Belfast Area (Romy Carpenter, Lexi Nelligan, Jane Oullette, Kelsey Grass ), 10:27.72. 7, Waterville (Jena Nawfel, Brooke Ettinger, Tiana Thomas, Lara Bluhm ), 10:27.99.

100 Hurdles: 1, Alex Jenson, WTVL, 15.38. 2, Olivia Thurston, WTVL, 15.45. 3, Sarah Shoulta, WTVL, 16.27. 4, Olivia Reny, GAR, 16.50. 5, Kellie Bolduc, WTVL, 16.64. 6, Christine Parrilli, WIN, 16.66. 7, Alexa Dufour, OT, 16.67.

100: 1, Kate Hall, LKRG, 12.33 (CL B Record). 2, Georgia Bolduc, WTVL, 12.50. 3, Alliyah Veilleux, WIN, 12.94. 4, Emma Turton, PRHS, 13.07. 5, Bethany Berry, OSHS, 13.18. 6, Amanda Peterson, GNG, 13.35. 7, Charlotte Cutshall, FAL, 13.42.

1600 Race Walk: 1, Kerry Cummings, MOR, 7:36.36. 2, Riley Jones, WIN, 8:02.22. 3, Audrey Jones, WIN, 8:22.96. 4, Paige Small, CAR, 8:27.99. 5, Laura Cannata, YORK, 8:36.26. 6, Amanda Bennett, PI, 8:39.17. 7, Kayla Gray, LKRG, 8:52.29.

1600: 1, Bethanie Brown, WTVL, 4:55.23 (CL B Record). 2, Aleta Looker, ELLS, 5:08.45. 3, Kirstin Sandreuter, GREE, 5:13.20. 4, Heather Evans, YORK, 5:26.90. 5, Kristina Smith, PRHS, 5:29.74. 6, Sarah Doak, CAR, 5:35.41. 7, Catherine Hebson, FAL, 5:37.35.

4×100 Relay: 1, Waterville (Alex Jenson, Sarah Shoulta, Lydia Roy, Georgia Bolduc ), 50.83. 2, Lake Region (Kate Hall, Hannah Perkins, Sydney Hancock, Kelsey Winslow ), 52.05. 3, Old Town (Alexa Dufour, Kelsey Maxim, Kayla Day, Tia Jackson ), 52.56. 4, Falmouth (Emily Rand, Emma Van Wickler, Jillian Rothweiler, Charlotte Cutshall ), 52.60. 5, York (Ashley Lomasney, Samantha Robinson, Abby Goodrich, Addie LaBonte ), 52.61. 6, Medomak (Julie Ennamorati, Lexie Genthner, Alanna Vose, Amanda Young ), 53.44. 7, Greely (Kathleen McKersie, Sarah Ingraham, Madison McKenney, Hannah Keisman ), 53.62.

400: 1, Corinn Bedell, FRYE, 58.53. 2, Kaitlin Saulter, HER, 59.99. 3, Kelsey Maxim, OT, 1:01.04. 4, Lydia Roy, WTVL, 1:02.13. 5, Kelsey Winslow, LKRG, 1:02.63. 6, Lexi Nelligan, BELF, 1:02.75. 7, Olivia Sleeper, CAR, 1:03.54.

300 Hurdles: 1, Olivia Thurston, WTVL, 46.05. 2, Emma Turton, PRHS, 47.63. 3, Sarah Shoulta, WTVL, 48.04. 4, Olivia Reny, GAR, 48.17. 5, Jasmine Turner, GNG, 48.38. 6, Caitlin Kelly, YORK, 49.30. 7, Brynn Cardozo, NOK, 49.43.

800: 1, Aleta Looker, ELLS, 2:19.69. 2, Lydia Shaw, YORK, 2:23.42. 3, Isabel Erickson, MDI, 2:23.93. 4, Jessica Wilson, GREE, 2:24.62. 5, Kelsey Grass, BELF, 2:27.65. 6, Kelsey Maxim, OT, 2:28.38. 7, Hannah Perkins, LKRG, 2:29.41.

200: 1, Kate Hall, LKRG, 26.12. 2, Georgia Bolduc, WTVL, 26.77. 3, Emma Turton, PRHS, 26.84. 4, Olivia Thurston, WTVL, 26.96. 5, Sage` Hennessy, FRYE, 26.99. 6, Alliyah Veilleux, WIN, 27.06. 7, Tia Jackson, OT, 27.19.

3200: 1, Bethanie Brown, WTVL, 10:34.79 (CL B Record). 2, Kirstin Sandreuter, GREE, 11:12.62. 3, Maggie Painter, MDI, 11:35.65. 4, Eva Bates, GREE, 11:36.90. 5, Heather Evans, YORK, 11:41.64. 6, Nora Hubbell, MDI, 11:44.98. 7, Kristina Smith, PRHS, 11:57.58.

4×400 Relay: 1, Waterville (Lydia Roy, Bethanie Brown, Kellie Bolduc, Olivia Thurston ), 4:06.77. 2, Old Town (Tia Jackson, Alexa Dufour, Riley Marquis, Kelsey Maxim ), 4:14.17. 3, Greely (Melissa Jacques, Sarah Fitch, Jessica Wilson, Sara Schad ), 4:22.14. 4, Yor (Caitlin Kelly, Lydia Shaw, Sarah Panteleos, Addie LaBonte ), 4:25.11. 5, Belfast Area (Brogan Lepannan, Lexi Nelligan, Jane Oullette, Kelsey Grass ), 4:26.17. 6, Lake Region (Kayla Gray, Sydney Hancock, Kelsey Winslow, Hannah Perkins ), 4:26.84. 7, Caribou (Sarae Sager, Mackenzie Deveau, Sarah Doak, Olivia Sleeper ), 4:28.24.

High Jump: 1, Hope Kohtala, PRHS, 5-02. 2, Tia Jackson, OT, J5-02. 3, Emily Saunders, GREE, J5-02. 4, Bridget Humphrey, EA, 5-00. 5, Savanah Simmons-Grover, MOR, J5-00. 6, Emily Lopez, CAMD, J5-00. 7, Samantha Robinson, YORK, 4-10. 7, Jasmine Turner, GNG, 4-10.

Long Jump: 1, Kate Hall, LKRG, 17-01.50. 2, Alex Jenson, WTVL, 16-09F. 3, Lydia Roy, WTVL, 16-02.50. 4, Jade Canak, EA, 15-10.25. 5, Charlotte Cutshall, FAL, 15-08. 6, Christine Parrilli, WIN, 15-07.75. 7, Emily Saunders, GREE, 15-02.50.

Triple Jump: 1, Alex Jenson, WTVL, 35-07.75. 2, Emily Saunders, GREE, 34-10. 3, Bethany Berry, OSHS, 33-06.25. 4, Samantha Glover, MTVL, 33-04.25. 5, Ashleigh Gagne, WTVL, 33-01. 6, Bailey Burr, MDI, 32-07.25. 7, Jade Canak, EA, 32-06.75.

Javelin: 1, Marissa Shaw, NOK, 108-00. 2, Tori Huntley, ELLS, 106-00. 3, Shaunna Damboise, SPMT, 102-00. 4, Savanah Simmons-Grover, MOR, 99-10. 5, Elizabeth Grzyb, FRYE, 96-07. 6, Gina Robertson, YAR, 93-03. 7, Sydney LaChapelle, WELL, 93-00.

Discus: 1, Jenna Seian, FAL, 109-09. 2, Bridget Humphrey, EA, 101-08. 3, Gwen Sawyer, GREE, 100-08. 4, Sarah Fleming, WTVL, 99-01. 5, Cassidy Storey, GREE, 97-02. 6, Elizabeth Ferry, WIN, 94-07. 7, Traci Carson, NOK, 91-00.

Shot Put: 1, Jenna Seian, FAL, 37-09.50. 2, Gwen Sawyer, GREE, 34-11.50. 3, Cassidy Storey, GREE, 33-04. 4, Alliyah Veilleux, WIN, 33-00.50. 5, Morgan Swan, CAR, 32-09.50. 6, Catherine Fellows, GREE, 32-05.25. 7, Bailey Friedman, FRYE, 31-10.50.

Pole Vault: 1, Abby Bonnevie, GREE, 9-06. 2, Jamie Gullikson, FRYE, 9-00. 3, Sarah Shoulta, WTVL, J9-00. 4, Megan Smith, YAR, 8-06. 4, Ally James, BELF, 8-06. 6, Nevada Horne, FAL, 8-00. 7, Lauren Barkhouse, ELLS, J8-00.

At Augusta

CLASS C BOYS: Sacopee Valley 64.5,North Yarmouth Academy 62, Lisbon 59, Orono 55, Maranacook 37, Madison 34.5,Hall-Dale 34, Foxcroft Academy 28, George Stevens Academy 24, Freeport 24, Fort Fairfield 23, Mattanawcook Academy 21, Winthrop 20, Boothbay Region 19, Maine Central Institute 19, Dirigo 17, Traip Academy 16.5,Telstar Regional 12, Seacoast Christian School 11, Bangor Christian Schools 10, Calais 9, Penquis Valley 8, Central 8, Piscataquis 7, St. Dominic Academy 6, Wiscasset 6, Washington Academy 5, John Bapst 3, Sumner Memorial HS 2, Dexter Regional HS 1, Carrabec .5

Boys 4×800 Relay: 1, Freeport (Saucier, Taylor SR, Stivers, Harrison SO, McGhie, Ian JR, Merrill, Zach FR), 8:27.91. 2, George Stevens Academy (Shaheen, Philip SO, Stahnke, Sam JR, Plouffe Vogel, River SR, Plohr, Benjamin SR), 8:31.20. 3, North Yarmouth Academy (Regan, Cam 12, McPherson, Grant 12, Trelegan, Brian 12, Coffin, Alex 12), 8:33.22. 4, Maranacook (Watson, Taylor JR, Wilbur, Taylor SO, Boyman, James JR, Watts, Colby FR), 8:43.37. 5, Central (Oko, Adam JR, Goodwin, Grant JR, Orduna, Ty FR, Weaver, Cody SR), 8:44.50. 6, John Bapst (McConnell, Kevin SR, Guerrero, Coral SO, Beals, Alex SR, Norris, Rylan JR), 8:48.67. 7, Sacopee Valley (Therriault, Russel, Hebert, Corey, Davidson, Alex, Bouchey, Kenny) 8:58.91.

110 Hurdles: 1, Watson, Taylor, MAR, 15.83. 2, Bouchey, Kenny, SVHS, 16.36. 3, Nielsen, Sam, MAR, 16.64. 4, Ocana, Isaac, MAT, 16.68. 5, Burns, Jake, NYA, 17.25. 6, Hayes, Parker, SVHS, 17.28. 7, Crocker, Brandon, ORO, 17.39.

100: 1, Caballero, Miguel, ORO, 11.53. 2, Blackman, Bryan, DIR, 11.54. 3, Fitzgerald, Tyler, HD, 11.58. 4, Davis, Skyler, PCHS, 11.70. 5, Santiago, Jonathan, MCI, 11.88. 6, Beers, Jeremy, CAL, 11.98. 7, Virgo, Theo-Raje, WA, 12.01.

1600 Race Walk: 1, Bard, Tyler, LISB, 7:07.00. 2, Kates, Ben, LISB, 7:33.62. 3, Lachance, Patrick, SD, 7:41.90. 4, Gachagua, Sammy, MCI, 7:44.71. 5, Smith, Kade, BBR, 8:16.63. 6, Hall, Alexander, LISB, 8:23.21. 7, Ryckman, Richard, DEX, 8:23.30.

1600 Run: 1, McClintock, Matt, MAD, 4:16.40R. 2, Brown, Chase, BBR, 4:23.73. 3, Holt-Andrews, Josef, TEL, 4:26.19. 4, Guliani, Rudy, NYA, 4:38.62. 5, Ringer, Josh, HD, 4:39.11. 6, Plouffe Vogel, River, GSA, 4:40.06. 7, Stilley, Avery, MCI, 4:44.92.

4×100 Relay: 1, North Yarmouth Academy (Burns, Jake, McIntosh, Michael, Regan, Cam, Rayder, Nick ), 46.39. 2, Lisbon (Reeves, Morgan SR, Thompson, Quincy SO, Splude, Zach SR, Halls, Aaron JR), 46.58. 3, Traip Academy (McCarthy, Steven SO, Benton, Zach SO, Bradley, Andre JR, Frisbee, Gavin JR), 46.85. 4, Sacopee Valley (Watson, Trey, Moore, Issac, Moulton, Ryan, Watson, Mitch ), 46.92. 5, Washington Academy (Virgo, Theo-Raje JR, Hamilton, Chandapaul JR, Johnson, Jamaal FR, Sanchez, Sante JR), 47.01. 6, Foxcroft Academy (Stevens, Alex JR, Smith, Zach SR, Bombero, Colby SR, Wang, Ryan SO), 47.05. 7, Carrabec (Davis, Israel, Layman, John, Gorr, Elliot, Williams, Hunter ), 47.17. 7, Maine Central Institute (Cu, Will JR, Li, Price JR, Wu, Rex SO, Santiago, Jonathan FR), 47.17.

400: 1, Caballero, Miguel, ORO, 51.47. 2, Stivers, Harrison, FREE, 51.85. 3, Smith, Zach, FOX, 52.23. 4, Weaver, Cody, CEN, 52.30. 5, Watson, Mitch, SVHS, 52.37. 6, Beers, Jeremy, CAL, 52.79. 7, Young, Nick, DIR, 53.45.

300 Hurdles: 1, Watson, Taylor, MAR, 40.04. 2, Plohr, Benjamin, GSA, 40.09. 3, Burns, Jake, NYA, 41.41. 4, Bouchey, Kenny, SVHS, 41.65. 5, Ocana, Isaac, MAT, 41.81. 6, Sheehan, Kyle, LISB, 42.76. 7, Nielsen, Sam, MAR, 43.25.

800: 1, Souza, Kameron, WIN, 1:57.37. 2, McClintock, Matt, MAD, 2:01.67. 3, Saucier, Taylor, FREE, 2:02.43. 4, Guiod, Matt, MAT, 2:03.13. 5, Coffin, Alex, NYA, 2:03.30. 6, LaCroix, Isaac, SCS, 2:04.51. 7, Plouffe Vogel, River, GSA, 2:05.61.

200: 1, Caballero, Miguel, ORO, 23.44. 2, Blackman, Bryan, DIR, 23.44. 3, Fitzgerald, Tyler, HD, 23.55. 4, Watson, Mitch, SVHS, 23.86. 5, Davis, Skyler, PCHS, 23.95. 6, Smith, Zach, FOX, 24.33. 7, Beers, Jeremy, CAL, 24.34.

3200: 1, McClintock, Matt, MAD, 9:16.92R. 2, Brown, Chase, BBR, 9:43.06. 3, Holt-Andrews, Josef, TEL, 9:48.44. 4, White, Tyler, ORO, 10:06.21. 5, Guliani, Rudy, NYA, 10:13.93. 6, Stahnke, Sam, GSA, 10:15.02. 7, Beals, Alex, JB, 10:20.56.

4×400 Relay: 1, Mattanawcook Academy (Ocana, Isaac JR, Pelkey, Jacob SR, Levangie, Jake JR, Guiod, Matt SR), 3:35.21. 2, North Yarmouth Academy (Regan, Cam, McPherson, Grant, Burns, Jake, Coffin, Alex), 3:35.75. 3, Sacopee Valley High School (Watson, Trey, Hayes, Parker, Bouchey, Kenny, Watson, Mitch ), 3:36.51. 4, Foxcroft Academy (Wang, Ryan SO, Bombero, Colby SR, Smith, Zach SR, Boyer, Donald JR), 3:38.98. 5, George Stevens Academy (Ferreira, Paul JR, Shaheen, Philip SO, Plouffe Vogel, River SR, Plohr, Benjamin SR), 3:43.31. 6, Sumner Memorial HS (Janla, Baramee FR, San Diego, John SR, Wade, Brandon JR, Lee, Taylor SR), 3:43.88. 7, Orono (St Peter, Chris SR, Normand, Jamie SO, Frederick, David JR, Woodworth, Kayne SO), 3:44.32.

High Jump: 1, Boyer, Donald, FOX, 5-10. 2, Lewis, Andrew, FFD, J5-10. 2, Shepherd, Sam, HD, J5-10. 4, Emery, Shane, PEN, 5-08. 5, Taylor, Jeff, SVHS, J5-08. 6, Watson, Trey, SVHS, 5-06. 7, Vintinner, Trey, MCI, J5-06. 7, Miller, Cole, SVHS, J5-06.

Long Jump: 1, Reeves, Morgan, LISB, 21-05.75. 2, Caballero, Miguel, ORO, 20-09.75. 3, Chapman, Joe, WISC, 20-03. 4, Emery, Shane, PEN, 20-01.75. 5, Fitzgerald, Tyler, HD, 19-03.75. 6, Santiago, Jonathan, MCI, 19-03. 7, Halls, Aaron, LISB, 19-00.

Triple Jump: 1, Moulton, Ryan, SVHS, 41-06. 2, Reeves, Morgan, LISB, 41-02.25. 3, Williams, Legeorge, FFD, 40-09.50. 4, Boyer, Donald, FOX, 39-06. 5, Hayes, Parker, SVHS, 39-01.50. 6, Zakrzewski, Colten, HD, 38-09. 7, Longfellow, Steven, HD, 38-07.25.

Javelin: 1, Swanson, Matthew, BCS, 153-11. 2, LaCroix, Isaac, SCS, 144-03. 3, Zakrzewski, Colten, HD, 143-02. 4, Souza, Kameron, WIN, 142-03. 5, Revell, Norton, ORO, 141-09. 6, Salerno, Ryan, NYA, 139-06. 7, Archer, Logan, SCS, 136-03.

Discus: 1, Lewis, Andrew, FFD, 138-02. 2, Anderson, Mike, SVHS, 136-05. 3, LaMarca, John, TRP, 134-08. 4, Rayder, Cam, NYA, 125-01. 5, Lachance, Andrew, MAR, 124-01. 6, Shunk, Matt, TRP, 119-08. 7, Bubar, Brady, CEN, 116-03.

Boys Shot Put 1, Rayder, Cam, NYA, 48-09.50. 2, McGowan, Jake, MCI, 46-10. 3, Nadeau, Zach, WIN, 45-10. 4, Hayward, Max, CAL, 43-10.25. 5, Lachance, Andrew, MAR, 43-03. 6, LaMarca, John, TRP, 40-05. 7, Ragot, Zac, WA, 40-01.50.

Pole Vault: 1, Reeves, Morgan, LISB, 12-06. 2, Frederick, David, ORO, 11-06. 3, Helderman, Ron, MAD, J11-06. 4, Miller, Cole, SVHS, 11-00. 5, Regan, Cam, NYA, J11-00. 6, Staples, Everett, SVHS, 10-06. 7, Humiston, Ralph, TRP, 10-00. 7, Hayden, Christopher, MAD, 10-00.

CLASS C GIRLS;Orono 126.75, John Bapst 72, Traip Academy 72, Lisbon 59, Maine Central Institute 39.75, Maranacook 34.25,Hall-Dale 28, Foxcroft Academy 22, Seacoast Christian School 22, St. Dominic Academy 22, Washburn 20, North Yarmouth Academy 16, Dirigo15, Mt Abram 14, Bucksport 12, Boothbay Region 11, Freeport 9, George Stevens Academy 8, Fort Fairfield 6.75, McAuley 6, Sacopee Valley 5, Dexter 5, Monmouth Academy 4, Winthrop 3, Kents Hill 3, Telstar 3, Washington Academy 2.50, Bangor Christian Schools 2 Central 2, Mattanawcook Academy 1

4×800 Relay: 1, John Bapst (A Carmack JR, A Lalime SR, C Petrello SO, J Decker SO), 10:16.22. 2, Lisbon (V Tolbert SR, O Bulgin SO, A Bulgin SR, K Angelico JR), 10:24.82. 3, Orono (K Huotari JR, T Huelk SO, J Richards SO, R Wilson SO), 10:29.76. 4, George Stevens Academy (A Moir SR, M Cole FR, A Dillon FR, N Bakeman SR), 10:45.13. 5, Sacopee Valley (A Allard FR, K Brown SO, D Pierce SR, A Goforth SO), 10:51.52. 6, Bucksport (O Ekelund SR, A Hall SO, I Dovland SR, N Winship SR), 10:52.32. 7, Seacoast Christian School (K Wittner FR, K DeSmith SR, S Kunz JR, L Kerrigan FR), 10:58.16.

100 Hurdles: 1, A Weigang, ORO, 16.02. 2, A Roberts, TRP, 16.31. 3, K Cotton, JB, 16.93. 4, S Grace, ORO, 17.04. 5, J Batchelder, TRP, 17.33. 6, L Domke, WA, 17.83. 7, E Tilton, JB, 17.88.

100: 1, B Crisci, HD, 13.34. 2, D Tyutyunnyk, ORO, 13.64. 3, H Wardwell, MCI, 13.76. 4, J Batchelder, TRP, 13.81. 5, M Byrne, SD, 13.83. 6, J Lorrey, TRP, 13.89. 7, K Grant, FREE, 14.03.

1600 Race Walk: 1, L Whitney, LISB, 8:20.80. 2, C Long, JB, 8:35.30. 3, K Cronkite, MCI, 8:42.79. 4, A Dyjak, ORO, 8:47.09. 5, O Bulgin, LISB, 8:50.55. 6, E Tuttle, SD, 8:50.90. 7, A Field, LISB, 9:24.45.

1600: 1, C Koch, WSH, 5:11.63. 2, A Mace, MAR, 5:13.74. 3, S James, MTAB, 5:23.19. 4, R Wilson, ORO, 5:28.10. 5, L Koffman, ORO, 5:30.50. 6, C Colan, MAR, 5:33.60. 7, M Roderka, DEX, 5:38.12.

4×100 Relay: 1, Traip Academy (J Batchelder JR, J Lorrey SO, M Lambrecht SR, A Roberts SO), 52.92. 2, Orono (H Renedo SO, A Amagai SR, E Kass SO, A Dyjak JR), 53.60. 3, John Bapst (H Semmel SO, T True SR, K Cotton FR, E Tilton JR), 54.97. 4, Dirigo (S Lutick, K Gaudin, M Shurtleff, S Sawtelle ), 55.35. 5, Freeport (A Roney SR, K Grant SO, K O’Neil FR, H Steckler SO), 55.36. 6, St. Dominic Academy (M Byrne, C Donovan, K McLellan, K McLellan ), 55.60. 7, Maine Central Institute (H Wardwell SO, E Donahue SR, P Arias SR, N Wallace SR), 55.66.

400: 1, F Morrison, FOX, 1:01.73. 2, B Crisci, HD, 1:02.43. 3, E McCuddy, TRP, 1:02.53. 4, S Lutick, DIR, 1:04.89. 5, N Giberson, FFD, 1:05.02. 6, K Blaszczak, TEL, 1:05.34. 7, H Steckler, FREE, 1:05.53.

300 Hurdles: 1, A Weigang, ORO, 48.26. 2, K Marquis, ORO, 49.07. 3, C Petrello, JB, 49.63. 4, A Roberts, TRP, 51.28. 5, T Pease, MON, 51.66. 6, S Lorrey, TRP, 51.76. 7, M Brassard, MON, 51.97.

800: 1, C Koch, WSH, 2:21.30. 2, F Morrison, FOX, 2:24.60. 3, E McCuddy, TRP, 2:25.85. 4, C Oldfield, FOX, 2:31.50. 5, N Winship, BUC, 2:31.64. 6, A Dillon, GSA, 2:32.19. 7, C Wentworth, FREE, 2:33.36.

200: 1, B Crisci, HD, 27.21. 2, D Tyutyunnyk, ORO, 27.58. 3, M Byrne, SD, 27.60. 4, A Pease, DEX, 28.45. 5, S Lutick, DIR, 28.83. 6, K Grant, FREE, 28.92. 7, K Blaszczak, TEL, 29.04.

3200: 1, A Mace, MAR, 11:24.31. 2, S James, MTAB, 11:25.06. 3, H Despres, MAR, 12:04.75. 4, C Colan, MAR, 12:05.40. 5, L MacDonald, KH, 12:09.71. 6, L Koffman, ORO, 12:20.29. 7, A Lalime, JB, 12:24.94.

4×400 Relay: 1, Orono (A Weigang FR, K Marquis JR, B Desisto FR, D Tyutyunnyk FR), 4:18.99. 2, Traip Academy (S Lorrey SR, M Lambrecht SR, J Lorrey SO, E McCuddy FR), 4:25.60. 3, John Bapst (C Petrello SO, C Benner SR, T True SR, J Decker SO), 4:29.84. 4, Lisbon (M Durgin FR, O Bulgin SO, A Bulgin SR, K Angelico JR), 4:31.52. 5, St. Dominic Academy (E Carney, C Donovan, K McLellan, K McLellan ), 4:33.24. 6, Sacopee Valley (A Allard FR, D Pierce SR, L Hubbard SO, K Brown SO), 4:33.92. 7, Freeport (E Martin SR, M Ruby FR, E Bengtsson SO, H Steckler SO), 4:35.49.

High Jump: 1, K Marquis, ORO, 5-00. 2, S Colavito, JB, 4-10. 3, G Ouellette, LISB, 4-08. 4, M Lachance, NYA, J4-08. 5, L Tapley, BUC, J4-08. 6, J Portmann, CEN, J4-08. 7, K Doustou, LISB, 4-06. 7, A Liang, WA, 4-06.

Long Jump: 1, C Benner, JB, 15-09. 2, E McCuddy, TRP, 15-05.25. 3, D Tyutyunnyk, ORO, 15-04.75. 4, H Renedo, ORO, 15-03. 5, M Crocker, BBR, 15-00. 6, G Ouellette, LISB, 14-10. 7, S Grace, ORO, 14-09.75.

Triple Jump: 1, J Lorrey, TRP, 36-04.50. 2, M Ullo, JB, 33-04. 3, M Byrne, SD, 32-11.25. 4, K DeSmith, SCS, 32-05.50. 5, R Ingram, WIN, 32-01.25. 6, E Carlson, JB, 31-10. 7, S Maynard, MAT, 31-08.25.

Javelin: 1, N Wallace, MCI, 109-06. 2, S Caron, BBR, 108-01. 3, A Bulgin, LISB, 99-11. 4, T Ziegler-Miller, BUC, 99-06. 5, K Angelico, LISB, 99-02. 6, A Dyjak, ORO, 98-01. 7, R Towne, SCS, 94-04.

Discus: 1, R Towne, SCS, 107-04. 2, K Rose, NYA, 99-11. 3, N Wallace, MCI, 99-08. 4, M Adams, NYA, 94-05. 5, K Donovan, FFD, 92-08. 6, S Martin, BCS, 89-08. 7, A Bubar, LISB, 88-07.

Shot Put: 1, N Wallace, MCI, 34-05. 2, B Moore, LISB, 34-02. 3, R Towne, SCS, 33-01.50. 4, K Gaudin, DIR, 31-08.25. 5, J Fraser-Gagnon, LISB, 30-04.25. 6, L Arquette, GSA, 29-05. 7, S Lorrey, TRP, 29-01.

Pole Vault: 1, K Marquis, ORO, 9-06. 2, A Weigang, ORO, 9-00. 3, E Houston, MCAU, 7-06. 4, J Potter, MAR, J7-06. 4, M Durgin, LISB, J7-06. 6, K Cronkite, MCI, 6-09. 6, A Dyjak, ORO, 6-09. 6, J Libby, FFD, 6-09. 6, N Wicks, MAR, 6-09.

http://bangordailynews.com/2012/06/03/sports/high-school-sports/high-school-track-field-state-championship-results/ printed on July 23, 2014