Local sports results June 1, 2012

Posted June 01, 2012, at 10:32 p.m.
Last modified June 01, 2012, at 11:09 p.m.

Harness Racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s results

FIRST, Pace, $2,500

Pupa Mac, S. MacKenzie 6.00, 3.20, 2.20

Pawnmyshoes, S. Thayer 2.40, 2.10

Herethesiren, R. Cushing 4.00

T: 2:02.2. Ex 4-6, 17.20. Tri 4-6-2, 76.20.

SECOND, Pace, $2,700

Terra Cotta Bay, G. Mosher 32.80, 7.20, 5.00

Heavenly Ash, D. Campbell 2.80, 2.40

Art’s Lady Shark, H. Campbell 2.60

T: 1:59.3. Ex 8-4, 89.80. Tri 8-4-1, 135.60. DD 4-8, 47.00.

THIRD, Pace, $3,250

Sweethomealabama A, H. Campbell 3.00, 2.20, 2.10

Rawdon Gold Digger, G. Mosher 4.40, 2.40

Blissfullsreaction, S. Thayer 2.40

T: 1:58. Ex 1-5, 10.40. Tri 1-5-2, 41.80.

FOURTH, Pace, $3,750

Four Brass Starz, G. Mosher 5.20, 3.00, 2.20

Dontpassdamustard, G. Bowden 4.40, 2.80

Misfit Warrior, S. Thayer 2.60

T: 1:57. Ex 4-3, 21.00. Tri 4-3-6, 46.60.

FIFTH, Pace, $3,000

Stupidisasstupiduz, D. Campbell 22.40, 8.80, 5.00

Capricious, G. Mosher 27.80, 3.40

Spring Lightning, H.. Campbell 2.60

T: 1:59.1. Ex 2-6, 132.80. Tri 2-6-8, 578.00.

SIXTH, Trot, $4,000

Paradise Magoo, G. Mosher 6.20, 2.60, 2.60

Oye Oye, H. Campbell 3.20, 2.20

Nooner Or Later, R. Cushing 3.20

T: 2:00. Ex 2-3, 11.40. Tri 2-3-6, 52.00.

SEVENTH, Pace, $2,400

Real Courtesy, R. Cushing 3.00, 2.20, 2.10

Tremendous Hanover, C. Nye 2.20, 2.20

Work Out, H. Campbell 4.20

T: 1:59.3. Ex 4-5, 7.20. Tri 4-5-7, 83.00. Pk3 2-2-All, 30.60.

EIGHTH, Pace, $5,500

Dream Well, S. Thayer 6.40, 3.20, 2.40

Sandy Barbielegacy, G. Bowden 4.60, 2.60

Town Fool, D. Campbell 2.20

T: 1:56.3. Ex 3-5, 18.00. Tri 3-5-4, 57.60.

NINTH, Pace, $2,400

Raytheking, D. Campbell 5.60, 3.60, 3.20

Loaded, G. Mosher 5.00, 3.80

Eternal Triumph, R. Cushing 9.40

T: 1:56.1. Ex 4-7, 17.20. Tri 4-7-6, 129.20.

TENTH, Trot, $6,500

Ipo Blue Chip, S. Thayer 3.20, 2.20, 2.20

Victory Tax, D. Campbell 3.00, 2.10

Roadshow Vic, M. Cushing 3.80

T: 1:57.3. Ex 6-5, 11.80. Tri 6-5-4, 39.60.

ELEVENTH, Pace, $2,700

Circle’s Sugar, R. Cushing 3.80, 2.80, 2.60

Cadie J, C. Nye 4.20, 3.40

Jadyn’s Daisy, W. Campbell 3.40

T: 1:59.1. Ex 1-3, 9.40. Tri 1-3-2, 34.60. DD 6-1, 4.00.

Tourney scoreboard

HS TEAM TENNIS

BOYS

EASTERN MAINE

June 1, Semifinals

Class A

A5: No. 1 Bangor 5, No. 5 Messalonskee 0

Class C

C5: No. 1 GSA 5, No. 5 Houlton 0

Class C Quarterfinal

C4: No. 2 Madawaska 4, No. 7 Schenck 1

June 2, Semifinals

Class A

A6: No. 3 Hampden (11-2) at No. 2 Lewiston (11-2), 4 p.m.

Class B

B5: No. 4 John Bapst (10-3) at No. 1 Ellsworth (13-0), 5 p.m.

Class C

C6: No. 3 Van Buren (10-2) at No. 2 Madawaska (10-3)

June 4, Semifinals

Class B

B6: No. 6 Foxcroft (11-3) at No. 2 MDI (8-5), 4 p.m.

GIRLS

EASTERN MAINE

June 1, Quarterfinals

Class B

B3: No. 3 Ellsworth 3, No. 6 Hermon 2

June 2, Semifinals

Class A

A5: No. 5 Mount Ararat (7-6) at No. 1 Brunswick (13-0)

A6: No. 3 Lewiston (11-2) at No. 2 Hampden (12-1), 4 p.m.

Class B

B5: No. 5 MDI (11-2) at No. 1 Waterville (13-0), noon

B6: No. 3 Ellsworth (11-2) at No. 2 Caribou (13-0)

Class C

C5: No. 4 Dexter (10-4) at No. 1 Van Buren (12-0)

C6: No. 7 Madawaska (8-6) at No. 3 GSA (12-2)

BASEBALL

Eastern Maine

June 5, Prelims

Class A

AP1: No. 9 Edward Little (8-8) at No. 8 Hampden Acad. (7-9)

Class B

BP1: No. 9 Nokomis (9-7) at No. 8 Camden Hills (9-7)

BP2: No. 10 Gardiner (8-8) at No. 7 Hermon (11-5)

BP3: No. 11 Oceanside (9-7) at No. 6 Winslow (10-6)

BP4: No. 12 Old Town (8-8) at No. 5 MDI (9-7), 4:30 p.m.

BP5: No. 13 Ellsworth (6-10) at No. 4 Foxcroft Acad. (11-5)

Class C

CP1: No. 9 George Stevens (9-7) at No. 8 Stearns (11-5)

CP2: No. 10 Madawaska (8-8) at No. 7 Mattanawcook Acad. (10-6)

CP3: No. 11 Fort Kent (5-11) at No. 6 Lee Acad. (9-7)

Class D

DP1: No. 9 Fort Fairfield (7-8) at No. 8 LCS/MSSM (10-6)

DP2: No. 10 Wisdom (9-7) at No. 7 Shead (12-4)

DP3: No. 11 Washburn (6-7-1) at No. 6 Woodland (9-7)

DP4: No. 12 Katahdin (5-9) at No. 5 Bangor Christian (14-2)

DP5: No. 13 Penobscot Valley (6-10) at No. 4 Deer Isle-Stonington (12-4)

SOFTBALL

Eastern Maine

June 5, Prelims

Class A

AP1: No. 9 Mount Ararat (7-9) at No. 8 Hampden Acad. (8-8)

Class B

BP1: No. 9 Winslow (9-7) at No. 8 Gardiner (9-7)

BP2: No. 10 Camden Hills (7-9) at No. 7 Ellsworth (11-5)

BP3: No. 11 MDI (10-6) at No. 6 Nokomis (11-5), 4:15 p.m.

BP4: No. 12 Waterville (6-10) at No. 5 Old Town (12-4)

BP5 No. 13 Presque Isle (7-9) at No. 4 Caribou (14-2), 3:30 p.m.

Class C

CP1: No. 9 Madawaska (9-7) at No. 8 Stearns (9-7)

CP2: No. 10 Piscataquis (10-6) at No. 7 Narraguagus (9-5)

CP3: No. 11 Houlton (6-8) at No. 6 Central (10-6)

Class D

DP1: No. 9 Katahdin (6-8) at No. 8 Shead (8-8)

DP2: No. 10 Fort Fairfield (4-9) at No. 7 Ashland (6-7)

DP3: No. 11 Bangor Christian (6-10) at No. 6 Woodland (8-8)

Golf

MSGA, Senior Tour

At Dunegrass CC

Individual Gross ages 55-63: Mike Doucette 72/69, Fred J Fasulo 73/70, Peter Malley 75/72, Net: Peter Lachance 83/62, Gary Lamberth 77/65, Jim Macklin 76/65, Gross 64-69: Lowell Watson 73/71, Ted Everest 73/66, Stephen Berry 75/70, Net: Carroll Jones 78/65, Norm Russell 77/65, Ken Janes 78/66, Rick Rand 77/66, Russ Sweet 76/66, Vic Nunan 78/66, Gross 70 & up: Bob Hintze 76/65, Jim Surette 77/72, Bob Marier 79/71, Net: Tom Murphy 78/64, Richard Hachey 81/65, Wayne Ireland 83/65; Team Gross: Fred J Fasulo, Ron Gagnon, Zibby Puleio, John Gilbert, 66 / 58; Dick Sheldon, Jim Surette, Ron Lehr, Bill Clark, 67/59; Stephen Berry, Dave Conley, Robert Driscoll, Cy Thompson, 67/56; Net: Peter Lachance, Wayne Ireland, Neil Libby, Paul Willis, 72/55; Wayne Newbegin, Christo Stratos, Ron Jersey, Jim Macklin, 70/55; Carroll Jones, Peter Allen, John Lefebvre, Rich Boutin, 69/56; Skins: Gross No.7 Don Derrah 4, Net No.8 Peter Lachance 1, Gross No.16 Norm Charleston 3, Net No.18 Joseph A Salerno 2; Pins: No.2 Richard Hachey 6-1, No.8 Jack Milo 3-7, No.11 Tom Murphy 6-0, No.11 Terry Macmillan 6-0, No.13 Fred J Fasulo 2-0, No.17 Ira Mclain

CMSGA

At Lakewood GC

Overall Gross: Bruce Bubier 73, Dwight Littlefield 77; Net: Charles Gillis 66M, Ben Walker 66, Charles Swett 67M; Age 55-66 Gross: Wayne Sanford 78, Tom Downs 79, Dave Ballew 82; Net: Charles Gallant 69, Gary Winchenbach 71, Charles Nelson 72M; Age 67-69 Gross: Ray Brochu 79, Andy Carbone 80, Terry Beane 87; Net: Al Battistini 70M, Paul Sherman 70, Carleton Demmons 72M; Age 70-76 Gross: Paul Jackson 86, Kim Mason 87M, Dave Trask 87; Net:Larry Lehmann 69, Bob Day 70, Jim McGowan 72; Age 77 and over Gross: Fred Seger 91, Rich Rennie 94M, Harold Jones 94; Net: Dan Hanson 68M, Paul Laverdiere 68, Ron Atwood 70; Super Senior: Frank Allain 86; Best Ball Gross: Charles Gillis, Bruce Bubier, Brian Perkins, Gregor Anderson 68; Dave Ballew, Paul Castonguay, Ray Brochu, Tom Downs 69; Best Ball Net: Dave Ames, Don Johnston, Charles Nelson, Dave Worthington 56; Dave Trask, Rich Rennie, Dave Suhr, Charles Swett 57; Pins : No. 3 Brian Perkins 9-9, Dave Harris 11-4, No. 6 Don Johnston 15-9, Wayne Sanford 23-8, No 10 Terry Beane 4-2, Ray Brochu 6-8, No 18 Paul Jackson 8-11, Bob Veneziano 9-3

LOCAL

At Bangor Muni GC

Ladies Day

Flighted Tournament — 1st Flight Gross: Liz Coffin 84, Viola Kemp 86, Jean Young 93, Marlene Viger 93, Net: Sandy Meehan 70, Shirley Kile 75, Gloria Attenweiler 76. 2nd Flight Gross: Kathy Anderson 100, Elanna Farnham 100, Janet Anderson 105, Claudette Amoroso 105, Net: Ruth Richardson 78, Darthea Tilley 80, Marie MacMillan 80. Pins: No. 3 Sandy Meehan 2-7, No. 6 Elanna Farnham 8-4, Viola Kemp 30-5, Marilyn Rice 26-1. Fewest Putts: Sandy Meehan 29.

At Barnes Brook GC

Thursday Night Scramble

1. Wyatt Foster, Bill Leonard, Barry Stegenga 33 (mc), 2. Gary Tourtillotte, Dwight Dawson, Clarence Neal 33, 3. Brent Lindquist, Jamie Oldenburgh, Kelly Lindquist, Wendy Oldenburgh 35; Pins: No. 2 Gary Tourtillotte 18-6; No. 7 Barry Stegenga 6-1

At Hermon Meadow GC

Ladies League Scramble

1. Darby Vigue, Melanie Leighton, Julie Brown 36; 2. Cheryl Paulson, Lesley Snyer, Irene Jacobs, Angie McCluskey 39 (mc); 3. Jody Lyford, Peg Buchanan, Chelsea Covey 39; Pins: No. 3 Cheryl Paulson 18-0; No. 8 Melanie Leighton 19-5

At Kebo Valley GC

Green Mountain Results

2 Man Blind Draw — 1. Lynn Goodwin & Larry Green 46 points, 2. (tie) Frank Derevere & David Corrigan 44, Kelly Lapointe & Greg Murray 44

Bunyan Practice Round

Gross: Eric Fitch 73, Rick Hayward 77, Ed DePhilippo 81; Net: Darren Hill 66, Bub Smith 71, Calvin Beal 74; Pins: No. 4 Eric Fitch 10-2, No. 6 Rick Hayward 7-2, No. 9 Tony Consiglio 7-1, No. 15 Bill Annas 8-1

At Traditions GC

Maine Traffic Safety Golf Classic

Gross: Dick Hansen, Larry Reynolds, Pete Baldacci, Steve Stanley, 56; 2. Marshal Foster, Gary Tourtillotte, Mike Clendenning, Moose Keith, 58; Net: Dennis Payson, Gerry Clifford, Craig Miller, Gary Cook , 56; Jeff Waring, Nate Waring, Bob Baldacci, 59: Pins: No. 7 Gary Toutillotte, No. 8 Bob Baldacci 2-5

At Streamside GC

Friday Night Scramble

Norman Richbell, Greg Reid, Jimmy Mylen Jr., Tammy Adams -3; Pins: No. 4 Joey Nelson 26-8, No. 8 Steve Dow 8-6

Batter up

BASEBALL

LITTLE LEAGUE

At Holden

Holbrook Dunkin’ Donuts 9, Holbrook Lynch Contractors 5

Dunkin’ Donuts top hitters: Nate Smith 2 singles, double; Joe Murphy 2 doubles; Nate Galinski single, double; Jagger Cummings 2 singles; winning pitcher: Nate Galinski; Lynch Contractors: Collin Rhoads-Doyle double; Sam Peterson double

At Brewer

Hannaford Orioles 3, Transtech Dodgers 1

Orioles top hitters: Bryce Largay triple, Josh Pellegrino double; winning pitcher: Kobe Rogerson; Dodgers: Zach Steiger 2 singles, Josiah Cyr double

MAJOR LEAGUE

At Hampden

Phantom Calls 17, Kiwanis 7

Phantom Calls top hitters: Casey Sudbeck, 3 singles; Dylan Stanley double, single; Mike Wentworth, double 2 singles; Jackson Thayer, 2 singles; winning pitcher: Dylan Stanley; Kiwanis: Tyler Knights home run; Ian McIntire, home run, single

At Carmel

Hampden Anglers 11, Caravel 4

Hampden top hitters: Nick Larson double, 2 singles; Connor Roy 2 singles; Noah Larson 2 singles, Will Hodgdon 2 singles, Robert Buzzini 2 singles; winning pitcher: Michael Beaulieu; Caravel: Nate Cyr double, 2 singles; Wyatt Michaud double; Caleb Hewes 2 singles

SOFTBALL

MINOR LEAGUE

At Hampden

Hampden/Angelo’s 14, Glenburn NE 6

Angelo’s top hitters: Lauren Clark double, 2 singles; Kaylee Harnish 2 singles; Emily Murphy 2 singles; winning pitcher: Camryn Bouchard (no-hitter)

High school tennis

BOYS

Class A Semifinal

Bangor (15-0) 5, Messalonskee (8-6) 0

Singles: Patrick Stewart (B) def. Jai Aslam 6-4, 6-1, John Szewczyk (B) def. Chris Knight 6-0, 6-2, Sam Bolduc (B) def. Billy Noble 7-5, 6-3; doubles: Chris Howat-Connor Griffin (B) def. Ben Collins-Tyler Jones 7-5, 6-4, Kris Bears-Robby Brookings (B) def. Eric Jacques-Nikko Noble 6-0, 7-6 (7)

Class C Quarterfinal

Madawaska 4, Schenck 1

Singles: Matt Thompson (S) def. Ian Lee 6-3, 6-4, Jake Gendreau (Mad) def. Scott Smith 6-0, 6-1, Matt Deschenes (Mad) def. Kevin Mcglaughlin 6-3, 6-1; doubles: Greg Faucher-Aaron Thibeault (Mad) def. Andrew Lawson-Adam Vinneau 6-0, 6-0, Ethan Wetmore-Sam Deschaine (Mad) def. Travis Cramp-Derrick Stanley 6-0, 6-0

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports