Track & Field

Posted May 27, 2012, at 8:32 p.m.

HIGH SCHOOL

PVC Small School Championship Meet

at Foxcroft Academy, Saturday

Orono boys 134, Foxcroft 93, Central 56, GSA 52, Mattanawcook 47, Bangor Chris-tian 43, Washington Acad 37, Penquis 32, John Bapst 30, Sumner 17, Dexter 18, Pis-cataquis 16, Bucksport 2, Fort Kent 1

4×800: 1, Central (Adam Oko, Grant Goodwin, Brandon Webster, Cody Weaver), 8:43.23. 2, John Bapst (Kevin McConnell, Coral Guerrero, Alex Beals, Rylan Norris), 8:43.57. 3, Foxcroft (Garrett Hilton, Tyler Hilton, Sebastian Zepeda, Julian Zepeda), 9:32.79. 4, Penquis (Corey Bernier, Michael Vachon, Thomas Diaz, William Kinsman), 9:41.75. 5, Orono (Nick Innis, Manuel Lopez Anido, Brandon Terra, Brian Westhoven), 10:02.47. 6, Washington Acad (Nathan Weaver, Andrew Cox, Michael Riley, Logan Hanscom), 10:12.35.

110 Hurdles: 1, Donald Boyer, FOX, 16.10. 2, Isaac Ocana, MAT, 17.11. 3, Benjamin Plohr, GSA, 17.12. 4, Jared St Peter, CEN, 18.49. 5, Brandon Crocker, ORO, 18.67. 6, John San Diego, SUM, 18.69.

100: 1, Miguel Caballero, ORO, 11.65. 2, Skyler Davis, PCHS, 11.77. 3, Theo-Raje Virgo, WA, 12.02. 4, Ryan Wang, FOX, 12.07. 5, Cody Herbest, PEN, 12.24. 6, Matt Guiod, MAT, 12.27.

1600 Race Walk: 1, Richard Ryckman, DEX, 9:09.00. 2, Josh Marquis, ORO, 9:22.00. 3, Christopher Eriksson, CEN, 9:39.03. 4, Kaleb Dorr, CEN, 10:55.56. 5, Baxter Forrest, GSA, 11:36.40.

1600: 1, River Plouffe Vogel, GSA, 4:39.24. 2, Tyler White, ORO, 4:41.58. 3, Dylan Mer-chant, BCS, 4:51.82. 4, Taylor Lee, SUM, 4:54.11. 5, Benjamin Plohr, GSA, 4:59.87. 6, Matt Guiod, MAT, 5:00.43.

4×100: 1, Washington Acad (Chandapaul Hamilton, Jamaal Johnson, Theo-Raje Virgo, Sante Sanchez), 46.61. 2, Foxcroft (Alex Stevens, Peter Boyer, Colby Bombero, Ryan Wang), 47.66. 3, Orono (Jamie Normand, Norton Revell, Brandon Crocker, Joe Claar), 47.99. 4, Central (Christian Duncan, Ethan Crocker, Dylan Moore, Jared St Peter), 48.88. 5, Bangor Christian (Colby Wilbur, Jeremy Miller, Benjamin Miller, Brian Parent), 49.25. 6, Penquis (Cevonte Johnson, George Cowing, Cody Herbest, Thomas Clarke), 49.41.

400: 1, Miguel Caballero, ORO, 51.88. 2, Cody Weaver, CEN, 52.62. 3, Zach Smith, FOX, 53.29. 4, Isaac Ocana, MAT, 53.56. 5, Jake Levangie, MAT, 54.44. 6, Kayne Woodworth, ORO, 54.78.

300 Hurdles: 1, Benjamin Plohr, GSA, 41.55. 2, Donald Boyer, FOX, 41.95. 3, Sante San-chez, WA, 44.21. 4, John San Diego, SUM, 44.71. 5, Brandon Crocker, ORO, 46.38. 6, Peter Boyer, FOX, 48.33.

800: 1, River Plouffe Vogel, GSA, 2:05.86. 2, Taylor Lee, SUM, 2:11.80. 3, Rylan Norris, JB, 2:11.89. 4, William Kinsman, PEN, 2:12.47. 5, Dylan Merchant, BCS, 2:13.73. 6, Adam Oko, CEN, 2:14.02.

200: 1, Miguel Caballero, ORO, 23.83. 2, Skyler Davis, PCHS, 24.55. 3, Chandapaul Ham-ilton, WA, 24.95. 4, Cody Herbest, PEN, 25.11. 5, Theo-Raje Virgo, WA, 25.20. 6, Cody Weaver, CEN, 25.20.

3200: 1, Tyler White, ORO, 10:41.89. 2, Sam Stahnke, GSA, 10:43.87. 3, Alex Beals, JB, 10:53.59. 4, Connor Wagner, JB, 11:19.21. 5, Josh Wheeler, MAT, 11:31.60. 6, Sam Ouel-lette, FTKT, 11:35.08.

4×400: 1, Mattanawcook (Isaac Ocana, Jacob Pelkey, Jake Levangie, Matt Guiod), 3:43.12. 2, Sumner (Baramee Janla, John San Diego, Brandon Wade, Taylor Lee), 3:47.40. 3, Foxcroft (Garrett Hilton, Colby Bombero, Peter Boyer, Zach Smith), 3:47.84. 4, Central (Christian Duncan, Adam Oko, Grant Goodwin, Cody Weaver), 3:49.44. 5, George Stevens (Paul Ferreira, Devon Oppedisano, Sam Stahnke, Benjamin Plohr), 3:53.18. 6, Orono (Jamie Normand, Brandon Terra, David Frederick, Kayne Woodworth), 3:54.52.

High Jump: 1, Donald Boyer, FOX, 6-00. 2, Jake Levangie, MAT, 5-08. 3, George Cow-ing, PEN, 5-04. 3, Christian Duncan, CEN, 5-04. 3, Benjamin Miller, BCS, 5-04. 6, Jacob Pelkey, MAT, J5-04.

Long Jump: 1, Miguel Caballero, ORO, 21-05.75. 2, Chris St Peter, ORO, 19-07.50. 3, George Cowing, PEN, 18-11. 4, Jace Schmidt, BCS, 18-03.25. 5, Christian Duncan, CEN, 18-02.50. 6, Corey An, GSA, 17-09.50.

Triple Jump: 1, Donald Boyer, FOX, 41-07.25. 2, Josh Wheeler, MAT, 37-11.50. 3, Jason Durant, PEN, 37-00.75. 4, Ronald Grant, DEX, 36-03. 5, Jacob Pelkey, MAT, 34-11. 6, Corey An, GSA, 34-00.

Javelin: 1, Matthew Swanson, BCS, 151-08. 2, Norton Revell, ORO, 150-06. 3, Stuart Lenz, JB, 146-03. 4, Michael Poulin, DEX, 144-03. 5, Paul Fitzgerald, BUC, 138-06. 6, David Frederick, ORO, 131-07.

Discus: 1, Zack Landean, ORO, 114-08. 2, Matthew Swanson, BCS, 112-01. 3, Jeremy Miller, BCS, 111-05. 4, Louis LaFache, FOX, 109-05. 5, Corey Bjornson, FOX, 105-09. 6, Justin Moulton, PEN, 103-00.

Shot Put: 1, Cody Levensalor, FOX, 43-02.50. 2, Ethan Smith, CEN, 40-09.25. 3, Zac Ragot, WA, 40-03.25. 4, Louis LaFache, FOX, 40-03. 5, Anthony Balsam, SUM, 40-00.50. 6, Jeremy Miller, BCS, 39-05.50.

Pole Vault: 1, David Frederick, ORO, 12-06. 2, Manuel Lopez Anido, ORO, 8-00. 3, Na-than Frederick, ORO, J8-00. 4, Alex Stevens, FOX, 7-06. 5, Zimra Winters, ORO, 7-00. 6, Brandon Crocker, ORO, J7-00.

Orono girls 208.5, John Bapst 142.5, Central 40, Foxcroft 36, Fort Kent 31, GSA 24, Dexter and Bucksport and Bangor Christian 18 each, Mattanawcook 17, Penquis 13, Washington Acad 12, Piscataquis 4, Sumner ns.

4×800: 1, Orono (Theresa Huelk, Libby Spencer, Emilie Seavey, Jordan Richards), 11:08.66. 2, John Bapst (Adrienne Carmack, Ashley Charpentier, Linley Wakeland, Jade Decker), 11:49.77. 3, George Stevens (Lilly Cousins, Charcy Ye, Hannah Maiden, Joan Liu), 13:36.68.

100 Hurdles: 1, Katie Cotton, JB, 17.07. 2, Abby Weigang, ORO, 17.10. 3, Elise Tilton, JB, 18.35. 4, Lorelei Domke, WA, 18.41. 5, Emily Carlson, JB, 18.49. 6, Logan Wilson, CEN, 18.85.

100: 1, Diana Tyutyunnyk, ORO, 13.52. 2, Ai Amagai, ORO, 13.93. 3, Laurel Rougny, CEN, 13.96. 4, Gigi Witmer, FTKT, 14.08. 5, Fern Morrison, FOX, 14.17. 6, Chastity Vainio, FOX, 14.40.

1600 Race Walk: 1, Christina Long, JB, 8:39.37. 2, Analies Dyjak, ORO, 8:54.27. 3, Mandy Ferguson, MAT, 9:48.86. 4, Emma Brickman, FTKT, 10:18.29. 5, Angel Desmaris, PEN, 10:23.59. 6, Rebecca Mason, DEX, 10:34.59.

1600: 1, Lily Koffman, ORO, 5:33.30. 2, Rowan Wilson, ORO, 5:38.70. 3, Meredith Roderka, DEX, 5:42.53. 4, Chelsie Oldfield, FOX, 5:42.60. 5, Amanda Lalime, JB, 5:51.19. 6, Nicole Bakeman, GSA, 5:57.28.

4×100: 1, Orono (Holly LaBrecque, Ai Amagai, Elea Kass, Analies Dyjak), 54.21. 2, John Bapst (Hallie Semmel, Taylor True, Katie Cotton, Elise Tilton), 54.69. 3, Central (Logan Wilson, Janelle Portmann, Remay Burke, Laurel Rougny), 56.09. 4, Washington Acad (Summer Hodgdon, Sage McClain, Lucia Aretakis, Lorelei Domke), 56.68. 5, Dexter (Justice Mower, Shayna Fogg, Hillary Mower, Alison Pease), 56.90. 6, Foxcroft (Monica Miles, Fern Morrison, Evelyn Henderson, Chastity Vainio), 57.34.

400: 1, Diana Tyutyunnyk, ORO, 1:03.21. 2, Fern Morrison, FOX, 1:03.29. 3, Heather Al-bert, FTKT, 1:07.12. 4, Remay Burke, CEN, 1:07.25. 5, Janelle Portmann, CEN, 1:08.65. 6, Monica Miles, FOX, 1:09.91.

300 Hurdles: 1, Abby Weigang, ORO, 50.15. 2, Ciara Petrello, JB, 50.40. 3, Kayla Mar-quis, ORO, 51.52. 4, Logan Wilson, CEN, 53.05. 5, Elise Tilton, JB, 54.04. 6, Lucia Aretakis, WA, 54.06.

800: 1, Fern Morrison, FOX, 2:34.02. 2, Chelsie Oldfield, FOX, 2:36.33. 3, Jade Decker, JB, 2:39.19. 4, Kaisa Huotari, ORO, 2:39.74. 5, Remay Burke, CEN, 2:42.04. 6, Nicole Bakeman, GSA, 2:43.91.

200: 1, Diana Tyutyunnyk, ORO, 28.65. 2, Alison Pease, DEX, 29.49. 3, Gigi Witmer, FTKT, 29.51. 4, Ai Amagai, ORO, 29.58. 5, Taylor True, JB, 30.24. 6, Lorelei Domke, WA, 30.29.

3200: 1, Lily Koffman, ORO, 12:51.39. 2, Rowan Wilson, ORO, 12:56.26. 3, Adrienne Car-mack, JB, 13:17.59. 4, Amanda Lalime, JB, 13:18.03. 5, Jordan Richards, ORO, 13:30.20. 6, Chelsie Oldfield, FOX, 14:11.32.

4×400: 1, John Bapst (Ciara Petrello, Carolyn Benner, Taylor True, Jade Decker), 4:33.11. 2, Central (Janelle Portmann, Logan Wilson, Laurel Rougny, Remay Burke), 4:39.07. 3, Orono (Theresa Huelk, Holly LaBrecque, Lily Koffman, Bella Desisto), 4:40.48. 4, Fort Kent (Robyn Weyeneth, Samantha Carapellucci, Gigi Witmer, Heather Albert), 4:43.29. 5, Wash-ington Acad (Summer Hodgdon, Sage McClain, Lucia Aretakis, Lorelei Domke), 4:53.35. 6, Dexter (Justice Mower, Hillary Mower, Shayna Fogg, Alison Pease), 5:05.42.

High Jump: 1, Kayla Marquis, ORO, 4-10. 2, Lisa Tapley, BUC, 4-08. 3, Janelle Port-mann, CEN, 4-06. 4, Stephanie Colavito, JB, J4-06. 5, Madolyn Truax, MAT, 4-04. 6, Rowan Wilson, ORO, J4-04.

Long Jump: 1, Diana Tyutyunnyk, ORO, 16-10. 2, Carolyn Benner, JB, 16-01.25. 3, Maria Ullo, JB, 15-06.75. 4, Sherraiah Grace, ORO, 15-02.75. 5, Mariah Vadas, BCS, 15-00. 6, Samantha Carapellucci, FTKT, 14-11.

Triple Jump: 1, Carolyn Benner, JB, 35-05.25. 2, Maria Ullo, JB, 33-10.50. 3, Emily Carl-son, JB, 31-04.50. 4, Sharlene Maynard, MAT, 30-02.75. 5, Kristen Weed, JB, 30-02. 6, Abby Weigang, ORO, 29-07.75.

Javelin: 1, Analies Dyjak, ORO, 96-03. 2, Taylor Ziegler-Miller, BUC, 93-02. 3, Liana Ar-quette, GSA, 86-10. 4, Shawna Burgess, PCHS, 80-06. 5, Abigail Groski, BCS, 79-11. 6, Merissa Jordan, MAT, 79-00.

Discus: 1, Margaret McDonald, BCS, 91-08. 2, Ashley Donlon, PEN, 84-05. 3, Maegan True, JB, 82-00. 4, Samantha Martin, BCS, 80-05. 5, Emily Armour, PEN, 79-01. 6, Kaylee Harvey, CEN, 77-06.

Shot Put: 1, Liana Arquette, GSA, 31-05. 2, Maegan True, JB, 29-00.75. 3, Faith Mor-neault, FTKT, 27-01.50. 4, Merissa Jordan, MAT, 26-10. 5, Taylor Ziegler-Miller, BUC, 26-09.75. 6, Emily Armour, PEN, 26-03.50.

Pole Vault: 1, Kayla Marquis, ORO, 9-06. 2, Abby Weigang, ORO, 8-00. 3, Sherraiah Grace, ORO, 6-06. 4, Lily Koffman, ORO, J6-06. 4, Analies Dyjak, ORO, J6-06. 6, Ally Gonyar, JB, 6-00. 6, Theresa Huelk, ORO, 6-00.

PVC Large School Championship

At Brewer, Friday

Bangor boys 134, Hampden 113, Brewer 89, Caribou 67, Presque Isle 48, Ellsworth 46, MDI 40, Old Town 34, Hermon 18

4×800: 1, Bangor (Paul Rudnicki, Joseph Belanger, Jonathan Belanger, David Correale), 8:20.82. 2, Ellsworth (Blake Pattengale, Kody Holmes, Robert Looker, Dan Curts), 8:26.09. 3, Caribou (Caleb Chapman, Jesse Sandstrom, Taylor Thibodeau, Sean Barbosa), 8:49.78. 4, Hampden (Nick Kopf, Nic Young, Dustin Ramsay, Jake Maltz), 9:03.42. 5, Brewer (John Rivers, Joseph Hayden, Nathan Fitzpatrick, John Herlihy), 9:07.72. 6, MDI (Jordan Harris, Max Mason, Aidan Robichaud-Ward, Will Richard), 9:12.20.

110 Hurdles: 1, Andrew Toothaker, HAM, 15.93. 2, Brendan Wood, CAR, 17.46. 3, Spencer Valley, BRW, 17.50. 4, Andrew Fournier, BAN, 17.74. 5, Clark Bjorn, HAM, 17.90. 6, Cody Blier, BAN, 18.14.

100: 1, Logan Good, PI, 11.85. 2, Cam Blood, HAM, 11.87. 3, Tyler White, BRW, 12.05. 4, Nicolas Boutin, OT, 12.07. 5, Ben Sipe, PI, 12.09. 6, Sam Donnelly, HAM, 12.13.

1600 Race Walk: 1, Josh Kovach, CAR, 7:53.09. 2, Mitchell St. Peter, CAR, 8:47.12. 3, Austin Griffeth, CAR, 8:49.47. 4, Jake Condon, BRW, 9:08.96. 5, Tyler Strid, CAR, 9:45.82. 6, Colby Holdsworth, CAR, 9:45.89.

1600: 1, Jonathan Stanhope, BAN, 4:33.15. 2, Matt Eager, PI, 4:34.66. 3, Drew VanSteen-berghe, OT, 4:39.50. 4, Jonathan Belanger, BAN, 4:44.20. 5, Jacob Archer, BAN, 4:46.01. 6, Lucas Kinney, CAR, 4:51.17.

4×100: 1, Brewer (Brody Valley, Anthony Jackson, Spencer Valley, Trey Williams), 45.40. 2, Ellsworth (Brandon St. Germain, Jack Weeks, Max Grover, Ben Conners), 46.15. 3, Hampden (Josh Hoch, Sam Donnelly, Cam Blood, Ryan Faircloth), 46.24. 4, MDI (Brandon Murphy, Tom Reilly, Chris Clemens, Richard Helmke), 46.69. 5, Presque Isle (Ben Sipe, Issac Estey, Sam Clukey, Logan Good), 47.03. 6, Caribou (Cody Charette, Derik Michaud, Sean Barbosa, Nick Pucci), 47.04.

400: 1, David Correale, BAN, 51.50. 2, Trey Williams, BRW, 52.12. 3, Peter Manuel, BAN, 52.59. 4, Joseph Belanger, BAN, 53.31. 5, Jack Weeks, ELLS, 53.76. 6, Nicolas Boutin, OT, 54.26.

300 Hurdles: 1, Spencer Valley, BRW, 42.03. 2, Andrew Toothaker, HAM, 42.05. 3, Dominic Martin, BAN, 44.66. 4, Nick Carle, HER, 44.89. 5, Brendan Wood, CAR, 44.92. 6, Cody Blier, BAN, 45.59.

800: 1, David Correale, BAN, 2:02.19. 2, Trey Williams, BRW, 2:02.73. 3, Jonathan Stanhope, BAN, 2:02.91. 4, Richard Helmke, MDI, 2:04.78. 5, Kody Holmes, ELLS, 2:09.15. 6, Sean Barbosa, CAR, 2:10.26.

200: 1, Andrew Toothaker, HAM, 24.70. 2, Nick Pucci, CAR, 24.74. 3, Jack Weeks, ELLS, 24.80. 4, Austin Comeau, OT, 24.82. 5, Ryan Faircloth, HAM, 24.88. 6, Nate Ivey, BAN, 25.06.

3200: 1, Dan Curts, ELLS, 9:38.86F. 2, Matt Eager, PI, 10:02.27. 3, Caleb Chapman, CAR, 10:16.50. 4, Robert Looker, ELLS, 10:22.00. 5, Caleb Halverson-Fried, BAN, 10:22.57. 6, Jonathan Belanger, BAN, 10:26.80.

4×400: 1, Bangor (Joseph Belanger, Jonathan Stanhope, Peter Manuel, David Correale), 3:33.94. 2, Brewer (Anthony Jackson, Joseph Hayden, Spencer Valley, Trey Williams), 3:37.89. 3, MDI (Chris Clemens, Will Richard, Brandon Murphy, Richard Helmke), 3:40.18. 4, Hampden (Nick Kopf, Ryan Faircloth, Sam Donnelly, Andrew Toothaker), 3:40.54. 5, Ellsworth (Jack Weeks, Blake Pattengale, Jeff Weeks, Ben Conners), 3:43.35. 6, Caribou (Nick Pucci, Derik Michaud, Caleb Chapman, Sean Barbosa), 3:43.50.

High Jump: 1, Jefferson Adams, HAM, 5-08. 2, Mitchell Ayotte, PI, J5-08. 3, Ozzy Deg-nan, BAN, 5-06. 4, Nick Carle, HER, J5-06. 5, Aaron Miller, MDI, J5-06. 6, Matt Eager, PI, 5-04.

Long Jump: 1, Anthony Jackson, BRW, 19-07. 2, Cam Blood, HAM, 19-04. 3, Mitchell Ayotte, PI, 19-02. 4, Nick Carle, HER, J19-02. 5, Lucas Chavaree, BAN, 18-08. 6, Brandon Sperrey, HER, 18-03.75.

Triple Jump: 1, Cam Blood, HAM, 39-02. 2, Chris Clemens, MDI, 39-01.75. 3, Brendan Wood, CAR, 38-05.50. 4, Elias Pasquerillo, HER, 38-01. 5, Tyler White, BRW, 38-00.75. 6, Brandon Sperrey, HER, 37-03.75.

Javelin: 1, Jeremy Kelsey, HAM, 148-11. 2, Ethan Harris, OT, 147-09. 3, Rye Powell, BAN, 136-08. 4, Sam Scott, HAM, 131-05. 5, Scott Delong, PI, 129-05. 6, Sean Harding, MDI, 128-09.

Discus: 1, Peter Wilcox, OT, 118-11. 2, John Chen, HAM, 117-07. 3, Scott Murray, BAN, 116-09. 4, Dan Cox, ELLS, 115-10. 5, Gabe Wiseman, BAN, 113-06. 6, Adam Lufkin, BRW, 112-05.

Shot Put: 1, Jayson Burke, MDI, 48-06.50. 2, Scott Murray, BAN, 44-10.25. 3, Tyler Grindle, BAN, 42-09. 4, Ian Hall, BRW, 41-04. 5, Elijah Hughes, BAN, 41-01.25. 6, Trey Stewart, PI, 39-06.75.

Pole Vault: 1, Joseph Hayden, BRW, 12-06. 2, Conor Patrick, HAM, 11-06. 3, Garrett Johnson, BAN, J11-06. 4, Tom Reilly, MDI, 11-00. 5, Nate Ivey, BAN, J11-00. 6, Robbie Keane, OT, J11-00.

Bangor girls 164.3, Caribou 89.3, Old Town 87, Brewer 70, MDI 61, Hampden 38.3, Ellsworth 37, Hermon 28, Presque Isle 13

4×800: 1, MDI (Olivia Erickson, Maggie Painter, Malia Demers, Isabel Erickson), 9:52.72F. 2, Caribou (Olivia Sleeper, Mackenzie Belyea, Sarah Doak, Katie Plourde), 9:57.99F. 3, Hampden (Kylee Parker, Katie Cyr, Sarah Tatgenhorst, Elizabeth Labun), 10:23.48. 4, Brewer (Marina Gray, Mikaela King, Taylor Roy, Lucy Feeney), 11:05.26. 5, Bangor (Katerina Dagher, Allison Boulier, Lexie Achorn, Kristen Robbins), 11:24.25. 6, Ellsworth (Haley Lawrence, Brooke Dunn, Mallory Nightingale, Jamie Ford), 11:29.59.

100 Hurdles: 1, Denae Johnson, BAN, 15.26 (new PVC Record). 2, Grace MacLean, BAN, 15.35. 3, Alexa Dufour, OT, 16.59. 4, Sarae Sager, CAR, 16.89. 5, Cassie Braithwaite, BAN, 17.22. 6, Brooke McLaughlin, BRW, 17.90.

100: 1, Teal Jackson, BRW, 12.90. 2, Tia Jackson, OT, 13.33. 3, Ally Vanidestine, BAN, 13.45. 4, Alexis Ireland, BRW, 13.88. 5, Chelsea Kuzio, HAM, 13.99. 6, Molly Harris, BAN, 14.08.

1600 Race Walk: 1, Paige Small, CAR, 8:30.87. 2, Amanda Bennett, PI, 8:42.99. 3, Rowan Bost, BRW, 8:53.25. 4, Bonnie Corey, PI, 9:07.95. 5, Meredith Sleeper, CAR, 9:34.10. 6, Allissa Irving, CAR, 9:38.12.

1600: 1, Aleta Looker, ELLS, 5:19.84. 2, Sarah Doak, CAR, 5:34.25. 3, Kylee Parker, HAM, 5:38.27. 4, Nerissa Larrabee, CAR, 5:38.74. 5, Malia Demers, MDI, 5:45.60. 6, Olivia Erick-son, MDI, 5:45.62

4×100: 1, Bangor (Denae Johnson, Ally Vanidestine, Mary Butler, Tiffany Gray), (new PVC Record). 2, Hermon (Mollie Roy, Katherine Reynosa, Kaylin Rogers, Kaitlin Saulter), 53.47. 3, Old Town (Alexa Dufour, Kate Rawson, Kayla Day, Kelsey Maxim), 54.50. 4, Brewer (Emma Nichols, Emily Illingworth, Jasmine Getchell, Alexis Ireland), 54.78. 5, Caribou (Sarae Sager, Sam Murchison, Alissa Randolph, Mackenzie Deveau), 55.33. 6, Presque Isle (Samantha Simonds, Jacqueline Lambert, Kaleigh Kinney, Erica Hemphill), 55.66.

400: 1, Teal Jackson, BRW, 57.39 (new PVC Record). 2, Kaitlin Saulter, HER, 58.34. 3, Kelsey Maxim, OT, 1:00.55. 4, Olivia Sleeper, CAR, 1:03.53. 5, Laken Thomas, BAN, 1:04.34. 6, Mackenzie Deveau, CAR, 1:04.83.

300 Hurdles: 1, Denae Johnson, BAN, 45.81 (new PVC Record). 2, Grace MacLean, BAN, 47.04. 3, Alexa Dufour, OT, 48.68. 4, Cassie Braithwaite, BAN, 49.88. 5, Sarae Sager, CAR, 50.11. 6, Synclaire Tasker, BRW, 51.62.

800: 1, Aleta Looker, ELLS, 2:18.38. 2, Kelsey Maxim, OT, 2:24.81. 3, Isabel Erickson, MDI, 2:25.02. 4, Katie Plourde, CAR, 2:32.76. 5, Nora Hubbell, MDI, 2:33.72. 6, Elizabeth Labun, HAM, 2:34.45.

200: 1, Teal Jackson, BRW, 26.06. 2, Tia Jackson, OT, 26.87. 3, Denae Johnson, BAN, 27.44. 4, Olivia Sleeper, CAR, 28.09. 5, Kaylin Rogers, HER, 28.50. 6, Alexis Ireland, BRW, 28.88.

3200: 1, Maggie Painter, MDI, 11:55.89. 2, Nora Hubbell, MDI, 12:06.31. 3, Caroline Driscoll, MDI, 12:11.35. 4, Mackenzie Belyea, CAR, 12:14.65. 5, Haley Lawrence, ELLS, 12:30.63. 6, Nerissa Larrabee, CAR, 12:38.30.

4×400: 1, Old Town (Tia Jackson, Alexa Dufour, Riley Marquis, Kelsey Maxim), 4:18.69. 2, Caribou (Katie Plourde, Mackenzie Deveau, Sarah Doak, Olivia Sleeper), 4:22.88. 3, Bangor (Mary Butler, Cassie Braithwaite, Ally Vanidestine, Laken Thomas), 4:23.25. 4, Hermon (Mollie Roy, Katherine Reynosa, Kaitlin Saulter, Kaylin Rogers), 4:27.57. 5, Hampden (Elizabeth Labun, Sarah Tatgenhorst, Katie Cyr, Kylee Parker), 4:30.29. 6, MDI (Cecilia Thomas, Kayla Ray, Emily Lewis, Emma Fernald), 4:37.11.

High Jump: 1, Grace MacLean, BAN, 5-00. 2, Gioia Iacopini, HER, 4-10. 2, Tia Jackson, OT, 4-10. 4, Rebecca Planchart, MDI, 4-08. 5, Isabel Erickson, MDI, J4-08. 6, Kelly Kashian, CAR, 4-06. 6, Mary Butler, BAN, 4-06. 6, Chelsea Kuzio, HAM, 4-06.

Long Jump: 1, Grace MacLean, BAN, 17-07.75 (new PVC Record). 2, Tiffany Gray, BAN, 17-06.50. 3, Teal Jackson, BRW, 17-01. 4, Kate Rawson, OT, 15-04.50. 5, Bailey Burr, MDI, 15-00.25. 6, Chelsea Kuzio, HAM, 15-00.

Triple Jump: 1, Tiffany Gray, BAN, 36-02. 2, Idy Arce, HAM, 32-09.75. 3, Bailey Burr, MDI, 32-09. 4, Synclaire Tasker, BRW, 32-07.50. 5, Chelsea Kuzio, HAM, 32-02. 6, Kate Rawson, OT, 31-11.25.

Javelin: 1, Erin Jeter, HAM, 104-04. 2, Tori Huntley, ELLS, 94-03. 3, Sam Murchison, CAR, 92-07. 4, Ali King, OT, 92-04. 5, Morgan Swan, CAR, 91-08. 6, Emily Illingworth, BRW, 86-09.

Discus: 1, Ashley Flint, BAN, 84-09. 2, Brooke Beck, BAN, 82-00. 3, Ali King, OT, 80-01. 4, Sam Murchison, CAR, 79-01. 5, Rachel Luc, BAN, 73-03. 6, Allison Maidlow, BAN, 70-06.

Shot Put: 1, Morgan Swan, CAR, 33-09. 2, Candace Doughty, BRW, 31-04. 3, Ali King, OT, 29-02.25. 4, Ashley Flint, BAN, 28-10. 5, Tori Huntley, ELLS, 28-03. 6, Laura Martin, OT, 28-02.25.

Pole Vault: 1, Ally Vanidestine, BAN, 10-00. 2, Courtney Lizotte, BAN, 9-06. 3, Morgan Johnson, BAN, 8-06. 4, Lauren Barkhouse, ELLS, 8-00. 5, Katherine Dionne, BAN, J8-00. 6, Catie Smith, MDI, J8-00.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports