Local sports results for May 25, 2012

Posted May 25, 2012, at 9:26 p.m.
Last modified May 26, 2012, at 12 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Caribou at Old Town (2), 12 p.m.

Greenville at Buckfield (2), 11 a.m.

Hodgdon at Katahdin, noon

Houlton at Fort Kent (2), 11 a.m.

Jonesport-Beals at Deer Isle-Stonington (2), 11 a.m.

Mattanawcook at Searsport, 1 p.m.

Mount Desert Island at John Bapst, 11 a.m.

Shead at Greater Houlton Chr., 12 p.m.

Woodland at Southern Aroostook, 10:30 a.m.

SOFTBALL

Caribou at Old Town (2), 12 p.m.

Greenville at Buckfield (2), 11 a.m.

Hodgdon at Katahdin, noon

Houlton at Fort Kent (2), 11 a.m.

Jonesport-Beals at Deer Isle-Stonington (2), 11 a.m.

Mattanawcook at Searsport, 1 p.m.

Mount Desert Island at John Bapst, 11 a.m.

Shead at East Grand, 12 p.m.

Woodland at Southern Aroostook, 10:30 a.m.

TRACK & FIELD

PVC Small School meet, at Dover-Foxcroft, 11 a.m.

COLLEGE

TRACK & FIELD

Maine at NCAA Regional

Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Thursday’s Results

Calais 13, Sumner 3

Camden Hills 12, Medomak 0

Deer Isle-Stonington 9, Searsport 6

Dexter 12, Bucksport 2

Fort Fairfield 9, Limestone 4

Foxcroft 18, PCHS 4

Gr. Houlton Chr. 10, Katahdin 7

Hermon 10, MDI 5

Lee Academy 8, Woodland 4

Madawaska 7, Wisdom 3

Orono 10, Old Town 0 (5 inns.)

Shead 17, Jonesport-Beals 3

Friday’s Results

Ashland 13, Van Buren 7

Central Aroostook 4, Madawaska 2

Hodgdon 9, Houlton 8

Messalonskee 10, Hampden 3

Stearns 7, Penquis 2

Washington Acad. 10, Narraguagus 2

SOFTBALL

Thursday’s Results

Bucksport 12, Dexter 0

Calais 13, Sumner 0

C. Aroostook 24, S. Aroostook 7

DI-Stonington 11, Searsport 0

Ellsworth 8, John Bapst 0

East Grand 4, Katahdin 3

Foxcroft 10, PCHS 2

Hermon 7, MDI 1

Lee Academy 12, Woodland 7

Limestone/MSSM 12, Fort Fairfield 2

Madawaska 12, Wisdom 2

Old Town 3, Orono 1

Shead 5, Jonesport-Beals 1

Friday’s Results

Bangor Christian 4, Katahdin 2

Calais 8, Mattanawcok 5

Cony 7, Erskine 0

Central Aroostook 19, Madawaska 1

Stearns 24, Penquis 2

Tourney scoreboard

HS TEAM TENNIS

BOYS

EASTERN MAINE

May 29, Prelims

Class B

BP1: No. 9 Belfast (7-5) at No. 8 Presque Isle (8-4)

BP2: No. 11 Washington Acad. (5-7) at No. 6 Foxcroft Acad. (10-2)

BP3: No. 10 Old Town (3-9) at No. 7 Waterville (9-3)

Class C

CP1: No. 9 Fort Kent (2-1) at No. 8 DI-Stonington (7-5)

CP2: No. 13 Dexter (4-8) at No. 4 PVHS (10-2)

CP3: No. 12 Lee (4-8) at No. 5 Houlton (9-3)

CP4: No. 11 Mattanawcook at No. 6 Orono (8-4)

CP5: No. 10 Calais (6-6) at No. 7 Schenck (6-6)

May 31, Quarterfinals

Class A

A1: No. 8 Erskine (4-8) at No. 1 Bangor (12-0)

A2: No. 5 Messalonskee (7-5) at No. 4 Brunswick (9-3

A3: No. 6 Edward Little (7-5) at No. 3 Hampden (10-2)

A4: No. 7 Cony (7-5) at No. 2 Lewiston (10-2)

Class B

B1: BP1 winner at No. 1 Ellsworth (12-0)

B2: No. 5 Hermon (7-5) at No. 4 John Bapst (9-3)

B3: BP2 winner at No. 3 Camden Hills (9-3)

B4: BP3 winner at No. 2 MDI (7-5)

Class C

C1: CP1 winner at No. 1 GSA (11-1)

C2: CP2 winner vs. CP3 winner

C3: CP4 winner at No. 3 Van Buren (9-2)

C4: CP5 winner at No. 2 Madawaska (9-3)

WESTERN MAINE

May 29, Prelims

Class A

AP1: No. 9 Thornton Acad. (5-7) at No. 8 Bonny Eagle (5-7)

AP2: No. 10 Marshwood (5-7) at No. 7 Cheverus (7-5)

Class B

BP1: No. 9 Mountain Valley (4-8) at No. 8 Yarmouth (4-8)

Class C

CP1: No. 9 NYA (7-5) at No. 8 Madison (7-5)

May 31, Quarterfinals

Class A

A1: AP1 winner at No. 1 Deering (11-1)

A2: No. 5 Kennebunk (10-2) at No. 4 Windham (9-3)

A3: No. 6 Portland (8-4) at No. 3 Scarborough (10-2)

A4: AP2 winner at No. 2 Gorham (11-1)

Class B

B1: BP1 winner at No. 1 Falmouth (12-)

B2: No. 5 Morse (7-5) at No. 4 Maranacook (10-2)

B3: No. 6 York (7-5) at No. 3 Cape Elizabeth (10-2)

B4: No. 7 Freeport (4-8) at No. 2 Lincoln Acad. (12-0)

Class C

C1: CP1 winner at No. 1 St. Dominic (12-0)

C2: No. 5 Waynflete (9-3) at No. 4 Hall-Dale (9-3)

C3: No. 6 Winthrop (8-4) at No. 3 Monmouth (10-2)

C4: No. 7 Lisbon (7-5) at No. 2 Dirigo (10-2)

GIRLS

EASTERN MAINE

May 29, Prelims

Class B

BP1: No. 9 Belfast (8-4) at No. 8 John Bapst (5-7)

BP2: No. 11 Presque Isle (5-7) at No. 6 Hermon (9-3)

BP3: No. 10 Foxcroft Acad. (4-8) at No. 7 Oceanside (8-4)

Class C

CP1: No. 9 Fort Kent (6-6) at No. 8 Orono (8-4)

CP2: No. 13 Piscataquis (5-7) at No. 4 Lee (10-2)

CP3: No. 12 Schenck (5-7) at No. 5 Dexter (8-4)

CP4: No. 14 Penquis (3-9) at No. 3 GSA (10-2)

CP5: No. 11 Woodland (5-3) at No. 6 Calais (8-4)

CP6: No. 10 PVHS (6-6) at No. 7 Madawaska (6-6)

May 30, Quarterfinals

Class B

B2: No. 5 MDI (10-2) at No. 4 Camden Hills (11-1), 4 p.m.

May 31, Quarterfinals

Class A

A1: No. 8 Messalonskee (3-9) at No. 1 Brunswick (12-0)

A2: No. 5 Mount Ararat (6-6) at No. 4 Brewer (4-4)

A3: No. 6 Cony (6-6) at No. 3 Lewiston (10-2)

A4: No. 7 Bangor (5-7) at No. 2 Hampden (11-1)

Class B

B1: BP1 winner at No. 1 Waterville (12-0)

B3: BP2 winner at No. Ellsworth (10-2)

B4: BP3 winner at No. 2 Caribou (12-0)

Class C

C1: CP1 winner at No. 1 Van Buren (11-0)

C2: CP2 winner vs. CP3 winner

C3: CP4 vs. CP5 winner

C4: CP6 winner at No. 2 Mattanawcook (9-3)

WESTERN MAINE

May 29, Prelims

Class A

AP1: No. 9 Biddeford (7-5) at No. 8 Sanford (7-5)

AP2: No. 11 South Portland (5-7) at No. 6 Windham (8-4)

AP3: No. 10 Marshwood (5-7) at No. 7 Gorham (7-5)

Class B

BP1: No. 9 Mountain Valley (5-7) at No. 8 York (5-7)

BP2: No. 10 Maranacook (6-6) at No. 7 Fryeburg Acad. (6-6)

Class C

CP1: No. 9 Monmouth (5-7) at No. 8 Wiscasset (5-7)

May 31, Quarterfinals

Class A

A1: AP1 winner at No. 1 McAuley (12-0)

A2: No. 5 Kennebunk (8-4) at No. 4 Scarborough (9-3)

A3: AP2 winner at No. 3 Portland (10-2)

A4: AP3 winner at No. 2 Cheverus (11-1)

Class B

B1: BP1 winner at No. 1 Falmouth (12-)

B2: No. 5 Oak Hill (8-4) at No. 4 Lincoln Acad. (9-3)

B3: No. 6 Cape Elizabeth (7-5) at No. 3 Greely (9-3)

B4: BP2 winner at No. 2 Yarmouth (10-2)

Class C

C1: CP1 winner at No. 1 Hall-Dale (12-0)

C2: No. 5 Lisbon (8-4) at No. 4 St. Dominic (9-3)

C3: No. 6 Waynflete (7-5) at No. 3 Winthrop (10-2)

C4: No. 7 Boothbay (7-5) at No. 2 Dirigo (10-2)

College baseball

MAINE 5, BINGHAMTON 1

Binghamton 001 000 000 — 1 7 0

Maine 110 000 03x — 5 9 1

Lynch, Sosa (8) and Danaher; Connolly, Balentina (9) and Patzalek

E: Connolly; 2B: Nevares; Fransoso, I. Leisenheimer; HR: Danaher; LOB: Binghamton 6, Maine 5; DP: Maine 3; SB: Gay; SH: Hagan; Patzalek; SF: Whitten, Heath

Repeat hitters: Ciocchi, Nevares; Gay, Fransoso; RBI: Hagan; Fransoso,Calbick, Whitten, Heath, J. Leisenheimer

Win: Connolly (5-6); Loss: Lynch (2-5); Ks: Lynch 4; Connolly 6, Balentina; BB: Sosa; Connolly

Time: 2:34

STONY BROOK 13, MAINE 6

Maine 030 300 000 — 6 7 2

Stony Brook 123 001 42x — 13 18 1

Balentina, Whitten (3), Connolly (7), Heath (7), Trask (7), Voisine (8) and Patzalek; Stecko-Haley, Campbell (4), Vanderka (8) and Cantwell

E: Balentina, Connolly; Cantwell; 2B: J. Leisenheimer; Courtney; 3B: Carmona; HR: I. Leisenheimer; Carmona; LOB: Maine 7, SBU 14; DP: SBU; SB: Gay; SH: Tissenbaum, Peragine; SF: Gay; Cantwell, Carmona, Courtney

Repeat hitters: Patzalek, I. Leisenheimer; Jankowski 3, Carmona, Tissenbaum 3, Nivins 3, Krause, Courtney; RBI: White, Gay, Patzalek, I. Leisenheimer 2, J. Leisenheimer; Jankowski 3, Cantwell, Carmona 4, Tissenbaum 2, Goldstein, Peragine, Courtney

Win: Campbell (5-0); Loss: Whitten (2-4); Ks: Balentina, Whitten 2; Stecko-Haley 2, Campbell 3, Vanderka; BB: Balentina 2, Whitten 2, Connolly, Heath 2, Trask; Vanderka 3; WP: Heath; HBP: Calbick, J. Leisenheimer, Gay (by Stecko-Haley), Peragine, Courtney, Nivins (by Balentina)

Time: 3:16; Att: 260

Batter up

MINOR LEAGUE

SOFTBALL

At Dedham

Peakes Hill Lodge 16, Eddington Store 15

Peakes top hitters: Eliana Seburn 3 singles; Trinity Rennebu 3 singles; Eddington Store: Janessa Bishop double, single; Bethany Willard double, single

BASEBALL

At Glenburn

Levant 12, Glenburn Workstore 1

Levant top hitters: Wyatt Gogan 3 singles, Nicolas Caron 2 singles, Braydon Caron 2 singles; winning pitcher: Ben Caron (8 strikeouts); Workstore: Luke Varney 2 singles

At Brewer

Wood Associates 15, Glidden Auto Body Cubs 11

Wood top hitters: Aiden Boudreau, 2 doubles; Damyan Greenlaw triple,single; Cubs: Nick Nason, double, Eric Cammack triple, single

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

At Carmel

Glenburn III 12, Carmel 1

Winning pitcher: Colby Cook (12 strikeouts); Carmel: Cameron Warner: double

At Bangor West

Lions 15, Fox & Ginn 4

Lions top hitters: Joshua Gosselin 3 singles, Ryan McCauley 3 singles, Jordan Cruz triple; winning pitcher: Ben Lane (12 strikeouts); Fox & Ginn: Brinley McGlaughlin triple

FARM LEAGUE

BASEBALL

Jeff’s Catering Raptors 20, Jimmies Ice Cream 12

Raptors top hitters: Ben Lord 2 singles, Gavin Carr double, 2 singles, Colby Smith 2 singles; Jimmies: Drew Prados double, 2 singles; Keegan Nilsson 3 singles; Dominik Kelleher 2 singles

Golf

LOCAL

At Barren View GC

Senior Scramble

1. Joan Meserve, Ed Boland, Chuck Nevala, Tom Gillen, Ron Carpenter (won in putt off) -5; 2. Jeanine Wright, Bob Hale, Wayne Smith, and Charles Lightner -5; Pins: No. 5 Jeanine Wright 6-3

At Rockland GC

Men’s Business League

9-hole scramble — 1. Josh Miller/ Andrew MacCaffrey 31, 2. (tie) Dana White/Andy Arey/Skip Heald/Bryan Hocking 32; Victor Cole/James Anderson/Reilly Flanagan/Mark McKeon 32

Ladies Association

6-6-6 — Gross: Jan Searle/ Martha Bouchard/ Janice Ogier 107; Net: Bobbi Andrus/ Jan Splaine/ Joanna Schleif 78

At Barnes Brook GC

Friday Morning Seniors

1. Leo Cyr, Bob Neal, Dale Sereyko 32; 2. Gary Tourtillotte, Dave Fergunson, Bob Plourde, Rocky Melanson 33; 3.Terry Theriault, Harold Stevens, Ed Soule, Jeff Crooker 35; 4. Moose Keith, Brian Tomilson, Glendon Faloon 35; Pins: No. 2 Jeff Crocker 21-0; No. 7 Brian Tomilson 18-2

At Kebo Valley GC

Green Mountain Net Skins: No. 4 Karl Hallett; No. 8 Tom Burton

At Rocky Knoll CC

Couples League

3-2-1 Tourney: Dave and Mary Jo Libby, Don and Wanda Crowell, Charlie and Pat Lefebvre 84; Tom and Barbara Bryant, Mike Allan, Barbara Baker 86; Peter and Mary Ann Beatham, Bill and Betty Albrecht 88; Laughn and Shelley Drillen, Sandy and Joe Meehan 90; Pins: No. 5 Mary Ann Beatham 6-8; No 7 Don Crowell 18-4

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $2,500

Notin Fancy, R. Cushing 14.80. 3.00, 3.20

Speed And Grace, G. Mosher 2.20, 2,20

Pupa Mac, S. MacKenzie 5.60

T: 2:01.1. Ex 3-1, 19.60. Tri 3-1-5, 77.00.

SECOND, Pace, $2,700

Circle’s Sugar, R. Cushing 2.80, 2.20, 2.20

Betting Terror, R. Robinson 7.00, 3.20

You’re News, G. Mosher 3.60

T: 1:59.3. Ex 6-2, 45.60. Tri 6-2-4, 260.60. DD 3-6, 14.80.

THIRD, Pace, $3,250

Misfit Warrior, S. Thayer 20.60, 9.40, 3.00

Rawdon Gold Digger, K. Switzer 27.40, 9.40

Blissfullsreaction, R. Cushing 3.40

T: 1:58.4. Ex 6-3, 94.40. Tri 6-3-4, 654.60.

FOURTH, Pace, $5,500

Art’s Sake, R. Cushing 10.60, 3.40, 2.20

Town Fool, W. Campbell 2.80, 2.10

Dream Well, G. Mosher 3.00

T: 1:55.4. Ex 3-4, 37.20. Tri 3-4-5, 127.40.

FIFTH, Pace, $2,400

Loaded, K. Switzer 4.00, 2.60, 2.10

Quartz Bayama, S. MacKenzie 9.60, 4.60

Real Courtesy, W. Campbell 3.00

T: 1:57. Ex 3-4, 33.40. Tri 3-4-7, 76.40.

SIXTH, Trot, $4,000

Paradise Magoo, K. Switzer 7.80, 3.40, 3.20

Just Dreamin Along, M. Cushing 4.60, 3.40

Sunny Victory, G. Mosher 3.40

T: 2:01.1. Ex 2-3, 113.80. Tri 2-3-1, 330.40.

SEVENTH, Pace, $9,000

Mc Dynamite, K. Switzer 4.00, 2.80, 2.20

Fear Itself, H. Campbell 3.00, 2.20

Artist Supplies, W. Campbell 2.80

T: 1:56.4. Ex 4-2, 7.00. Tri 4-2-1, 10.80. Pk3 3-2-4, 14.60.

EIGHTH, Pace, $6,000

Wholly Louy, H. Campbell 2.20, 2.20, 2.20

P H Supercam, W. Campbell 9.20, 5.20

Malek Hanover, G. Mosher 3.00

T: 1:54.2. Ex 5-2, 8.60. Tri 5-2-4, 18.80.

NINTH, Trot, $7,000

Ipo Blue Chip, S. Thayer 10.80, 5.20, 3.00

Victory Tax, W. Campbell 2.60, 2.10

A Lister, G. Mosher 3.60

T: 1:58.4. Ex 8-3, 24.20. Tri 8-3-5, 56.00.

TENTH, Pace, $2,400

Raytheking, W. Campbell 2.80, 2.20, 2.10

Real Shiny, G. Bowden 2.80, 2.60

Van Esteem N, H. Campbell 3.80

T: 1:59.4. Ex 1-4, 3.80. Tri 1-4-2, 13.20. DD 8-1, 22.60.

Total Handle: $23,767.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business