Local sports results for April 20, 2012

Posted April 20, 2012, at 9:30 p.m.
Last modified April 20, 2012, at 10:45 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Caribou at Ellsworth, 12 p.m.

Caribou at Ellsworth, 2 p.m.

Dexter at Bucksport, 11 a.m.

Edward Little at Skowhegan Area, 11 a.m.

Madison Area at Mount Abram, 2 p.m.

Presque Isle at Old Town, 12 p.m.

Southern Aroostook at Hodgdon, 10 a.m.

SOFTBALL

Bonny Eagle at South Portland, 11 a.m.

Caribou at Ellsworth, 12 p.m.

Caribou at Ellsworth, 2 p.m.

Dexter at Bucksport, 11 a.m.

Edward Little at Skowhegan Area, 11 a.m.

John Bapst at Washington Academy, 1 p.m.

John Bapst at Washington Academy, 11 a.m.

Madison Area at Mount Abram, 2 p.m.

Massabesic at Cheverus, 1 p.m.

McAuley at Kennebunk, 10 a.m.

Noble at Westbrook, 11 a.m.

Presque Isle at Old Town, 10 a.m.

Presque Isle at Old Town, 12 p.m.

Sanford at Windham, 11 a.m.

Scarborough at Portland, 11 a.m.

Southern Aroostook at Hodgdon, 10 a.m.

Thornton at Biddeford, 10 a.m.

BOYS TENNIS

Caribou at John Bapst, 1 p.m.

Mount Desert Island at Foxcroft, 1 p.m.

Sumner at Picataquis, 11 a.m.

GIRLS TENNIS

Caribou at John Bapst, 1 p.m.

Mount Desert Island at Foxcroft, 1 p.m.

Penquis Valley at George Stevens, 4 p.m.

Sumner at Piscataquis, 11 a.m.

Track & field

Brewer, Bucksport, Caribou, Ellsworth, Foxcroft, Old Town, Sumner, Washington Academy, Calais, Limestone at Pendleton Street, Brewer, 1 p.m.

Bucksport, Central, Dexter, Hermon, John Bapst, Piscataquis, Presque Isle, Searsport, Narraguagus, Valley at Bucksport, 1 p.m.

College

BASEBALL

Bates at Trinity (2), noon

Colby at Bowdoin (2), noon

Castleton State at Thomas (2), 1 p.m.

Lyndon State at Husson (2), noon

Maine at Binghamton (2), noon

UM-Farmington at New England College (2), 1 p.m.

UM-Presque Isle at Vermont Tech (2), 1 p.m.

SOFTBALL

Colby at Bowdoin (2), noon

Husson at UM-Farmington (2), 1 p.m.

Maine at Stony Brook (2), 1 p.m.

Tufts at Bates (2), noon

UM-Presque Isle at Vermont Tech (2), noon

MEN’S LACROSSE

Maine Maritime at Gordon, 3 p.m.

New England College at Husson, 6 p.m.

Thomas at Lyndon State, 1 p.m.

WOMEN’S LACROSSE

Thomas at Green Mountain, 2 p.m.

UM-Farmington at New England College, 1 p.m.

TRACK & FIELD

Maine at LSU Alumni Gold Invitational

Maine at Holy Cross

Sunday’s games

COLLEGE

BASEBALL

Castleton State at Thomas (2), 1 p.m.

Lyndon State at Husson (2), noon

Maine at Binghamton (2), noon

Plymouth State at Colby (2), noon

Roger Williams at Bowdoin (2), noon

UM-Farmington at New England College (2), noon

UM-Presque Isle at Vermont Tech (2), noon

SOFTBALL

Husson at Keene State (2), noon

Maine at Stony Brook, 11 a.m.

UM-Presque Isle at Vermont Tech (2), noon

Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Thursday’s Results

Ellsworth 6, Bucksport 3

Foxcroft 4, Dexter 2

MDI 2, GSA 1

Stearns 15, Orono 3

Friday’s Results

Bangor 5, Brunswick 0

Brewer 9, Cony 8

Central Aroostook 14, Ashland 0 (5 inns.)

John Bapst 16-12, Washington Acad. 4-4 (1st game, 5 inns.)

Lee Acad. 9, Mattanawcook Acad. 1

Lincoln Acad. 11, Oceanside 1

Medomak Valley 7, Camden Hills 6

Presque Isle 2-7, Hermon 0-4

Searsport 3, Central 2

Winslow 6, MCI 4

Woodland 7, Shead 6

SOFTBALL

Thursday’s Results

Bucksport 14, Ellsworth 2

Dexter 12, Foxcroft 0 (5 inns.)

MDI 12, George Stevens 0 (5 inns.)

Orono 16, Stearns 1

Friday’s Results

Bangor 13, Brunswick 0 (5 inns.)

Central Aroostook 20, Ashland 7

Cony 7, Brewer 0

Hampden Acad. 4, Edward Little 1

Hermon 6-3, Presque Isle 1-0 (2nd game 6 inns.)

Mattanawcook Acad. 13, Lee Acad. 1 (5 inns.)

Medomak Valley 4, Camden Hills 0

Oceanside 10, Lincoln Academy 5

PREP

BASEBALL

Friday’s Results

Hebron 20, Kents Hill 4

COLLEGE

BASEBALL

Thursday’s Results

Lyndon 8-1, UM-Farmington 7-4 (1st game, 9 inns.)

Thomas 2-4, Husson 1-5 (2nd game 10 inns.)

Friday’s Results

Bowdoin 6, Colby 1

Castleton State 4-4, Thomas 0-2

Saint Joseph’s 8-5, Johnson & Wales 0-7

Trinity 3, Bates 1

SOFTBALL

Thursday’s Results

Colby 8, Thomas 0 (5 inns.)

Saint Joseph’s 11-4, Simmons 2-5

Friday’s Results

Bowdoin 5, Colby 0

Husson 6-8, New England College 0-0 (2nd game 5 inns.)

Maine Maritime 5-7, UM-Farmington 1-5

Trinity 3, Bates 1

Tufts 2-5, Bates 0-0

WOMEN’S TENNIS

Thursday’s Results

Bates 7, Colby 2

WOMEN’S LACROSSE

Thursday’s Results

Norwich 13, Saint Joseph’s 8

Friday’s Results

Bates 12, Conn. College 11 (2OT)

High school baseball

BANGOR 5, BRUNSWICK 0

Brunswick (0-2) 000 000 0 — 0 2 1

Bangor (2-0) 101 300 x — 7 8 1

Larson, Lancaster (5) and Lavoie; Duff and Boyce

E: Lavoie; Farnham; SB: none; Farnham 2, Corneil, Rouleau; 2B: Erb; Farnham; LOB: Brunswick 4, Bangor 6; S: Frost ;

Repeat hitters: none; Farnham 3; RBI: none; Corneil, Savage;

Win: Duff (1-0); Loss: Larson (0-1); Ks: Larson 7, Lancaster 1; Duff 8; BB: Larson 3; Duff 2; WP: Larson 2; Duff; HBP: Farnham (by Larson);

Time: 1:33.

High school softball

OCEANSIDE 10, LINCOLN ACADEMY 5

Lincoln Academy 001-022-0 — 5 4 2

Oceanside 441-100-x — 10 6 2

Farrin and Mogner; Frye and Veilleux

E: Scavette 2; Grover, Bradbury; SB: Bradbury 2, Dugan, Grover; Mellor; 2B: Gauntt 2; Grover, Frye; LOB: Lincoln Academy 6, Oceanside 6; SH: Mogner;

Repeat hitters: Gauntt 3; Frye 3; RBI: Gauntt 2, Mogner 1; Frye 4, Mellor 3, Gould 1;

Win: Frye (2-0); Loss: Farrin 1-1; Ks: Frye 13, Farrin 5; BB: Frye 6, Farrin 6; WP: Frye 1, Farrin 3; HBP: Frye 1, Farrin 1

Time: 1:45; Att: 75 (est.)

Track & field

HIGH SCHOOL

At Cameron Stadium, Bangor

1, Bangor boys 131.50 2, Hampden 128, 3, Orono 66 4, Mattanawcook 64, 5, Penquis 50 6, George Stevens 47, 7, Fort Fairfield 44 8, Mt. Desert Island 43.50, 9, Fort Kent 2

4×800: 1. Bangor (Jacob Archer, Caleb Halverson-Fried, Paul Rudnicki, Nils Wahlstom), 9:22.91; 2. MDI (Ransom Burgess, Aidan Robichaud-Ward, Jordan Harris, Max Mason), 9:39.08; 3. MDI ‘B’ (Ethan Craigo, Henry Helmke, Richard Helmke, Will Richard), 9:41.34; 4. Hampden (Kyle Rogerson, Nic Young, Connor Dalton, Jake Maltz), 9:48.44; 5. Penquis Valley (Corey Bernier, Joshua Hebert, Thomas Diaz, William Kinsman), 10:03.57; 6. Fort Kent (Sam Ouellette, Tito Naranja, Matt Swope, Matt Toussaint), 10:10.91.

110 Hurdles: 1. Isaac Ocana, MAT, 16.77; 2. Andrew Toothaker, HAM, 17.69; 3. Cody Blier, BAN, 18.61; 4. Brandon Crocker, ORO, 18.74; 5. Andrew Fournier, BAN, 18.99; 6. Dominic Martin, BAN, 19.06.

100: 1. Roy Donnelly, HAM, 11.84; 2. Ryan Faircloth, HAM, 12.14; 3. Peter Manuel, BAN, 12.39; 4. Cody Herbest, PEN, 12.51; 5. Cam Blood, HAM, 12.56; 6. Shane Emery, PEN, 12.58.

1600 Race Walk: 1. Baxter Forrest, GSA, 12:12.63; 2. Carter Shaw, FFD, 12:51.35.

1600: 1. River Plouffe Vogel, GSA, 4:45.95; 2. Matt Guiod, MAT, 4:49.57; 3. Nick Kopf, HAM, 4:50.33; 4. Benjamin Plohr, GSA, 4:52.13; 5. Tyler White, ORO, 4:52.33; 6. Jonathan Stanhope, BAN, 4:53.75.

4×100: 1. Hampden (Roy Donnelly, Sam Donnelly, Cam Blood, Ryan Faircloth), 46.39; 2. Orono (Norton Revell, Miguel Caballero, Brandon Crocker, Joe Claar), 47.03; 3. Bangor (Damian Lambert, Cody Blier, Nate Ivey, Dominic Martin), 48.04; 4. Mt. Desert Island (Richard Helmke, Thomas Reilly, Brandon Murphy, Chris Clemens), 48.21; 5. Orono ‘B’ (Jamie Normand, Chris St Peter, Brandon Terra, Chad Orn), 49.53; 6. Penquis Valley (Cevonte Johnson, George Cowing, Cody Herbest, Shane Emery), 49.72.

400: 1. Miguel Caballero, ORO, 52.70; 2. Peter Manuel, BAN, 53.39; 3. Jake Levangie, MAT, 55.22; 4. Damian Lambert, BAN, 55.96; 5. Sam Donnelly, HAM, 56.73; 6. Kyle Rogerson, HAM, 58.08.

300 Hurdles: 1. Isaac Ocana, MAT, 43.94; 2. Andrew Toothaker, HAM, 44.01; 3. Dominic Martin, BAN, 45.23; 4. Cody Blier, BAN, 46.20; 5. Andrew Fournier, BAN, 46.74; 6. Tyler MacDonald, HAM, 47.92.

800: 1. David Correale, BAN, 2:03.75; 2. Richard Helmke, MDI, 2:07.97; 3. Jonathan Stanhope, BAN, 2:11.61; 4. Matt Guiod, MAT, 2:11.62; 5. Jake Maltz, HAM, 2:16.54; 6. Will Richard, MDI, 2:20.74.

200: 1. Roy Donnelly, HAM, 24.22; 2. Peter Manuel, BAN, 24.72; 3. Ryan Faircloth, HAM, 24.93; 4. Isaac Ocana, MAT, 25.51; 5. Cody Herbest, PEN, 25.54; 6. Benjamin Plohr, GSA, 25.77.

3200: 1. Sam Stahnke, GSA, 10:33.80; 2. Caleb Halverson-Fried, BAN, 10:37.24; 3. River Plouffe Vogel, GSA, 10:58.45; 4. Jacob Archer, BAN, 11:10.96; 5. Garrett Johnson, BAN, 11:16.62; 6. Josh Wheeler, MAT, 11:18.04.

4×400: 1. Mattanawcook (Isaac Ocana, Jacob Pelkey, Jake Levangie, Matt Guiod), 3:44.90; 2. Hampden (Roy Donnelly, Ryan Faircloth, Andrew Toothaker, Jake Maltz), 3:51.90; 3. George Stevens (Paul Ferreira, Nate Cole, River Plouffe Vogel, Benjamin Plohr), 3:54.97; 4. Orono (Tyler White, Nick Innis, Chris St Peter, Jamie Normand), 3:59.96; 5. Bangor (David Correale, Manny Bonatakis, Nate Ivey, Ben Salinas), 4:05.48; 6. Orono ‘B’ (Brandon Terra, Josh Marquis, David Frederick, Kayne Woodworth), 4:14.75.

High Jump: 1. Shane Emery, PEN, 6-02; 2. Jake Levangie, MAT, 5-10; 3. Jefferson Adams, HAM, 5-08; 4. Andrew Lewis, FFD, 5-06; 5. Jacob Pelkey, MAT, 5-06; 6. George Cowing, PEN, 5-06.

Long Jump: 1. Miguel Caballero, ORO, 19-00.25; 2. Shane Emery, PEN, 18-00.50; 3. George Cowing, PEN, 17-09.75; 4. Cam Blood, HAM, 17-05.50; 5. Jamie Normand, ORO, 17-01; 6. Tyler White, ORO, 17-00.25.

Triple Jump: 1. Cam Blood, HAM, 37-06.75; 2. Andrew Lewis, FFD, 36-08.75; 3. Legeorge Williams, FFD, 35-04; 4. Chris Clemens, MDI, 34-11.75; 5. Jason Durant, PEN, 33-00.50; 6. Jacob Pelkey, MAT, 33-00.25.

Javelin: 1. Jason Durant, PEN, 147-04; 2. Jeremy Kelsey, HAM, 139-11; 3. David Frederick, ORO, 132-07; 4. Norton Revell, ORO, 130-03; 5. Sam Scott, HAM, 123-09; 6. Aaron Jewett, MDI, 116-10.

Discus: 1. Andrew Lewis, FFD, 132-10; 2. Ezra Hallett, MDI, 112-06; 3. Tyler Grindle, BAN, 112-05; 4. Gabe Wiseman, BAN, 111-06; 5. Nick Jesiolowski, HAM, 107-09; 6. Zack Landean, ORO, 102-01.

Shot Put: 1. Tyler Grindle, BAN, 39-03; 2. Ezra Hallett, MDI, 39-00; 3. Andrew Lewis, FFD, 37-11; 4. Zack Landean, ORO, 36-09; 4. John Chen, HAM, 36-09; 6. Nick Jesiolowski, HAM, 36-06.75.

Pole Vault: 1. David Frederick, ORO, 12-00; 2. Garrett Johnson, BAN, 10-06; 3. Nate Ivey, BAN, 10-06; 4. Conor Patrick, HAM, 10-00; 5. Jordan Harris, MDI, 9-06; 5. Zach Stanwood, BAN, 9-06.

100 Wheelchair: 1. Robbie Hebert, FTKT, 41.81.

400 Wheelchair: 1. Robbie Hebert, FTKT, 2:58.63.

1, Bangor girls 192.50 2, Orono 131, 3, Fort Fairfield 68 4, Hampden 66.50, 5, Mt. Desert Island 43 6, Fort Kent 19, 6, Mattanawcook 19 8, George Stevens 18, 9, Penquis Valley 9 10, Greenville 6, 10, Washburn 6

4×800: 1. Hampden (Kylee Parker, Katie Cyr, Sarah Tatgenhorst, Elizabeth Labun), 10:43.21; 2. MDI (Maggie Painter, Waylon Henggeler, Isabel Erickson, Caroline Driscoll), 10:49.29; 3. Orono (Jordan Richards, Libby Spencer, Emilie Seavey, Lily Koffman), 11:24.03; 4. MDI ‘B’ (Olivia Erickson, Ellie Mason, Denise Lyakhovich, Kayla Ray), 11:40.71; 5. Mattanawcook (Erica McPhail, Madolyn Truax, Sarah Cook, Sharlene Maynard), 12:24.88.

100 Hurdles: 1. Denae Johnson, BAN, 15.51; 2. Grace Maclean, BAN, 15.89; 3. Courtney Lizotte, BAN, 18.00; 4. Abby Weigang, ORO, 18.02; 5. Erica McPhail, MAT, 19.19; 6. Megan Pelletier, FTKT, 20.10.

100: 1. Tiffany Gray, BAN, 13.46; 2. Diana Tyutyunnyk, ORO, 13.95; 3. Lexie Achorn, BAN, 14.21; 4. Abby Reynolds, BAN, 14.60; 5. Ai Amagai, ORO, 14.63; 6. Elea Kass, ORO, 14.91.

1600 Race Walk: 1. Mandy Ferguson, MAT, 10:21.85; 2. Emma Brickman, FTKT, 10:45.60; 3. Angel Desmaris, PEN, 11:15.29; 4. Aleesha Campbell, FFD, 11:42.90; 5. Autumn Bouchard, FTKT, 11:56.35; 6. Becky Theriault, FFD, 13:30.89.

1600: 1. Angelyn Masters, BAN, 5:43.85; 2. Lily Koffman, ORO, 5:47.99; 3. Kylee Parker, HAM, 5:55.50; 4. Nicole Bakeman, GSA, 6:30.21; 5. Anna Ellis, ORO, 6:35.48; 6. Emilie Seavey, ORO, 6:41.87.

4×100: 1. Bangor (Abby Reynolds, Tiffany Gray, Denae Johnson, Grace Maclean), 51.40; 2. Orono (Ai Amagai, Diana Tyutyunnyk, Elea Kass, Holly LaBrecque), 55.28; 3. Hampden ‘B’ (Kerry Quigley, Hannah Cochran, Jill Goff, Tien Misler), 57.89; 4. Fort Fairfield (Jessica Goshorn, Sarah Owens, Kylie Plourde, Kacie York), 59.69; 5. Hampden (Paige Rainford, Logan Hardy, Laura Fairman, Idy Arce), 59.78; 6. Orono ‘C’ (Theresa Huelk, Bella Desisto, Savannah Georgia, Jordan Richards), 59.96.

400: 1. Diana Tyutyunnyk, ORO, 1:05.90; 2. Lexie Achorn, BAN, 1:08.33; 3. Mary Butler, BAN, 1:08.92; 4. Holly LaBrecque, ORO, 1:09.28; 5. Paige Rainford, HAM, 1:10.04; 6. Katie Cyr, HAM, 1:11.66.

300 Hurdles: 1. Cassie Braithwaite, BAN, 51.73; 2. Janae Libby, FFD, 52.82; 3. Kennedy Churchill, WSBN, 1:00.54; 4. Merideth Prescott, HAM, 1:01.33; 5. Sharlene Maynard, MAT, 1:05.82.

800: 1. Isabel Erickson, MDI, 2:39.01; 2. Maggie Painter, MDI, 2:41.17; 3. Olivia Erickson, MDI, 2:42.64; 4. Kayla Marquis, ORO, 2:43.36; 5. Sarah Tatgenhorst, HAM, 2:44.06; 6. Kayla Ray, MDI, 2:45.23.

200: 1. Denae Johnson, BAN, 28.56; 2. Lexie Achorn, BAN, 30.08; 3. Abby Weigang, ORO, 30.34; 4. Mary Bullock, HAM, 30.64; 5. Elea Kass, ORO, 30.81; 6. Kerry Quigley, HAM, 30.91.

3200: 1. Elizabeth Labun, HAM, 13:24.51; 2. Rowan Wilson, ORO, 13:35.15; 3. Jordan Richards, ORO, 13:37.23; 4. Nicole Bakeman, GSA, 14:10.96; 5. Ashley Simon, HAM, 14:28.64; 6. Anna Ellis, ORO, 14:36.16.

4×400: 1. Orono (Kayla Marquis, Lily Koffman, Kaisa Huotari, Abby Weigang), 4:35.84; 2. Hampden (Katie Cyr, Kylee Parker, Paige Rainford, Sarah Tatgenhorst), 4:43.45; 3. Orono ‘B’ (Analies Dyjak, Libby Spencer, Emilie Seavey, Bella Desisto), 5:11.43; 4. Fort Kent Community HS (Mary Ouellette, Robyn Weyeneth, Gigi Witmer, Heather Albert), 5:31.54.

High Jump: 1. Rowan Wilson, ORO, 4-08; 2. Isabel Erickson, MDI, 4-08; 3. Mary Butler, BAN, 4-06; 4. Kacie York, FFD, 4-04; 5. Courtney King, ORO, 4-02; 6. Cassie Longfellow, HAM, 4-02.

Long Jump: 1. Tiffany Gray, BAN, 16-05; 2. Denae Johnson, BAN, 15-08.25; 3. Grace Maclean, BAN, 15-06; 4. Diana Tyutyunnyk, ORO, 15-00.25; 5. Idy Arce, HAM, 14-02; 6. Kacie York, FFD, 13-03.25.

Triple Jump: 1. Tiffany Gray, BAN, 36-01.50; 2. Cassie Braithwaite, BAN, 31-07; 3. Kerry Quigley, HAM, 30-04.25; 4. Mary Butler, BAN, 30-03; 5. Idy Arce, HAM, 29-08; 6. Olivia Wallace, BAN, 29-01.25.

Javelin: 1. Analies Dyjak, ORO, 89-00; 2. Logan Bubar, FFD, 88-10; 3. Katy Donovan, FFD, 85-02; 4. Nicole Giberson, FFD, 81-03; 5. Kayla Ray, MDI, 75-00; 6. Roxanne Bowen, HAM, 74-05.

Discus: 1. Katy Donovan, FFD, 94-04; 2. Brooke Beck, BAN, 84-10; 3. Rachel Luc, BAN, 77-02; 4. Logan Bubar, FFD, 75-01; 5. Emily Armour, PEN, 73-03; 6. Nicole Dearing, BAN, 70-05.

Shot Put: 1. Liana Arquette, GSA, 29-08; 2. Whitney McNamee, FFD, 27-07.50; 3. Tricia Sherman, GRNV, 27-06.50; 4. Katy Donovan, FFD, 26-01.50; 5. Brooke Beck, BAN, 26-01; 6. Merissa Jordan, MAT, 25-01.

Pole Vault: 1. Courtney Lizotte, BAN, 9-07; 2. Kayla Marquis, ORO, 8-00; 3. Abby Weigang, ORO, 8-00; 4. Nicole Dearing, BAN, 7-06; 5. Morgan Johnson, BAN, 7-06; 6. Roxanne Bowen, HAM, 7-00; 6. Caitlin Britteli, BAN, 7-00.

Road racing

5TH ANNUAL HEALTHY HIGH 5K
AT UNIVERSITY OF MAINE ORONO


1) Jaron Jones 16:47, 2) Finn Bondeson 17:37, 3) Jacob Gaudreau 18:48, 4) Eric Veilleux 19:01, 5) Richard Robey 19:01, 6) Kenneth Regan 19:23, 7) Tyler Sabattis 19:44, 8) Benjamin Brennan 19:53, 9) Kayla Schneider 19:54, 10) Nathan Reimen Snyda 20:13, 11) Gerard Desjardins 20:14, 12) Ryan Means 20:24, 13) Dan Gerges 20:26, 14) Nathan Rocker 20:41, 15) James Declamse 20:43, 16) William Cormeau 20:44, 17) Joseph Lawlor 20:46, 18) Luke Saindon 20:49, 19) Benjamin Violette 21:02, 20) Caleb Rosser 21:03, 21) Patrick Hayworth 21:07, 22) Cameron Campbell 21:07, 23) Ashley Faucher 21:12, 24) Aaron Kesel 21:18, 25) Taylor Tanous 21:21, 26) Schuyler Collett 21:25, 27) Daniel Duvall 21:36, 28) Ben Johnson 21:39, 29) Jordan Huber 21:39, 30) Shane Carey 21:43, 31) Brett Zeigley 21:46, 32) Joel Miller 21:46, 33) Johnathan Hinman 21:46, 34) Mike Tormey 21:48, 35) Brendan Bates 21:49, 36) Steven Dubois 21:52, 37) Philippe Vo 21:57, 38) Charles Cook 22:09, 39) Benjamin Morton 22:15, 40) Dan Rogers 22:17, 41) Lauren Jacobs 22:21, 42) Corey Stephens 22:23, 43) Richard Qualey 22:25, 44) Bart Brizee 22:29, 45) Matthew LaBonty 22:33, 46) Destinee Cyr 22:35, 47) Eric Kolibas 22:36, 48) Jordan Powers 22:41, 49) Grace Nash 22:42, 50) Scott Whitney 22:44, 51) Thomas Elie 22:44, 52) Paul Tormey 22:48, 53) Ryan Rybka 22:50, 54) Charles Rodda 22:51, 55) Kassidy Dill 22:53, 56) Elsie Mason 22:54, 57) Darien Lewis 22:57, 58) Chris Washburn 22:58, 59) John Ames 22:59, 60) Parker Brown 22:59, 61) Elyse Doyle 23:06, 62) Corey Birdsall 23:15, 63) Sean Cavennaugh 23:20, 64) John Collette 23:31, 65) Marshall Ramini 23:44, 66) Chris Treister 23:49, 67) Peter Drow 23:50, 68) Matthew Fuller 23:50, 69) Meagan Bossie 23:52, 70) Daniel Mallory 24:00, 71) Hannah Ruhl 24:06,72) Brianne Kilgour 24:12, 73) Chloe Tinkler 24:12, 74) Brett Radosti 24:18, 75) Jenna Stephenson 24:21, 76) Lauren Wheeler 24:23, 77) Tasha Doughty 24:26, 78) Mrk Hathaway 24:30, 79) Kim Shire 24:31, 80) Lori Dana 24:32, 81) Taryn Haller 24:35, 82) Stanley Max Bessey 24:40, 83) Janet Campbell 24:40, 84) David Raymond 24:40, 85) Lisa Bijman 24:42, 86) Daniel Barra 24:43, 87) Chris Neptune 24:44, 88) Hannah Noll 24:55, 89) Sam Dow 24:56, 90) Crystal Altwater 24:56, 91) Elijah Veilleux 25:00, 92) Christina Long 25:02, 93) Maggie Malone 25:03, 94) Garrett Sullivan 25:06, 95) Kimberly Hill 25:08, 96) Sikwani Dana 25:08, 97) Chad Barrett 25:09, 98) Allison Hammond 25:10, 99) Johnathan Dubois 25:13, 100) Manish Nepal 25:14, 101) Erin Mack 25:19, 102) David Lieber 25:20, 103) Caroline Freeman 25:20, 104) Tracey McCue 25:22, 105) Kelsey Mikkelson 25:22, 106) Kassie Wilson 25:24, 107) Samantha Loring 25:25, 108) Carrie Pike 25:26, 109) Joel Martin 25:29, 110) Russell Boynton 25:30, 111) Kody Allcroft 25:31, 112) Doug Allen 25:34, 113) Eric Robitaille 25:36, 114) Joel Mundy 25:39, 115) Joseph Kellner 25:42, 116) Taylor Gordon 25:52, 117) Catherine Rich 25:53, 118) Leigh Johnson 25:59, 119) Billy Grace 26:02, 120) Jesse Stephens 26:03, 121) Seth Albert 26:03, 122) Beth Johnson 26:04, 123) Hillary Morin 26:05, 124) Ashley Norum 26:07, 125) John Snyder-White 26:09, 126) Kimble Rawcliffe 26:10, 127) John Cummings 26:16, 128) Christopher Farley 26:17, 129) Thomas Richmond 26:19, 130) Kelsey Dillon 26:21, 131) Scott Lessard 26:22, 132) Miranda Hinkley 26:23, 133) Alex Wall 26:26, 134) Lynsie Dupris 26:27, 135) Sarah Shaver 26:29, 136) Dana Wright 26:30, 137) Krista Buck 26:30, 138) Allison Heath 26:31, 139) Hannah Cloutier 26:33, 140) Nina Capulo 26:34, 141) Shaunda Stevens 26:38, 142) Christina Steltzer 26:44, 143) Richard Hoch 26:47, 144) Kathryn Chenard 26:51, 145) Meaghan Bradica 26:51, 146) Jim McCarthy 26:56, 147) Ethan Burke 27:01, 148) Jill Pelto 27:02, 149) Robert Pineau 27:03, 150) Jacob Mauthe 27:05,151) Ian Ellis 27:06, 152) Delaney Veilleux 27:08, 153) Dawn Sullivan 27:13, 154) Neil St. Cyr 27:14, 155) Victoria Klima 27:17, 156) Alyssa Levesque 27:18, 157) Chris Boynton 27:22, 158) Annmarie Murray 27:23, 159) Scott Scripture 27:27, 160) Hailey Girardin 27:30, 161) Abby Patch 27:35, 162) Noelle Merrill 27:35, 163) Kristen Gaylord 27:36, 164) Rob Cloutier 27:44, 165) Lauri Sidelko 27:46, 166) Katie Nelligan 27:47, 167) Colleen Swanger 27:55, 168) Jen Letourneau 28:00, 169) Elizabeth Dana 28:08, 170) Thomas Green 28:17, 171) Shonna Mccannell 28:25,172) Patrick Tyne 28:25, 173) Andrej Favia 28:27, 174) Chad Mckay 28:27, 175) Leah Bragdon 28:28, 176) Megan Taylor 28:35, 177) Eliza Scott 28:35, 178) Levi Ladd 28:40, 179) Michael Cronin 28:42, 180) Tessa Mayberry 28:44, 181) Jody Pearl 28:45, 182) Christopher Koy 28:46, 183) Chelsea Hickey 28:49, 184) Lindsey Johndro 28:52, 185) Jesse Hinman 28:56, 186) Emma Atherton 28:56, 187) Rebecca Silver 29:12, 188) Ariel Moser 29:12, 189) Izzy Baker 29:13, 190) Katie Owen 29:14, 191) Dyan Walsh 29:16, 192) Danielle Clark 29:16, 193) Tanna Ross 29:17, 194) Ben Ward 29:19, 195) Hayley Junkins 29:21, 196) Elizabeth Baker 29:26, 197) Scott Burian 29:27, 198) Sarah Bowers 29:29, 199) Anna Assenmacher 29:32, 200) Kendra Lebreton 29:37, 201) Dana Freshley 29:41, 202) Charles Huerth 29:42, 203) Alyssa Freitag 29:43, 204) David Cheney 29:48, 205) Kimberly Dao 29:49, 206) Morgan Kinney 29:49, 207) Sam Owens 29:55, 208) Susannah Owen 29:55, 209) Jeni Madden 29:55, 210) Matthew Leavitt 29:56, 211) Katie Norwood 29:56, 212) Margaret Varney 29:59, 213) Nate Becker 30:01, 214) Willow Sherwood 30:09, 215) Celine Long 30:15, 216) Alisha Autio 30:18, 217) Maureen Correll 30:18, 218) David Nicol 30:19, 219) Jacob Dohm 30:20, 220) Sarah Pacheco 30:21, 221) Gabe Noblesmith 30:23, 222) Audrey Wood 30:24, 223) Cody Abbott 30:25, 224) Sam House 30:29, 225) Clint Sabattis 30:31, 226) Howard Palmer 30:32, 227) Benjamin Koehler 30:32, 228) Ahlea Giles-Ware 30:38, 229) Judy Snow 30:40, 230) Liam Farrell 30:41, 231) Julia White 30:42, 232) Colby Cronin 30:44, 233) Kate Crabtree 30:49, 234) Maja Bedak 30:50, 235) Ed Brazee 30:50, 236) Robin Emery 30:51, 237) Jennifer Lilieholm 30:52, 238) Melissa Kelson 30:53, 239) Cameron Green 30:54, 240) Richard Paradis 30:57, 241) Jim Rowe 30:59, 242) Jessica Baughman 31:00, 243) Amy McFalls 31:03, 244) Kimberly Curtis 31:03, 245) Morgan Stuart 31:04, 246) Jackson Withersill 31:15, 247) Katherine Breau 31:16, 248) Mary Plaisted 31:16, 249) Amanda Nadeau 31:26, 250) Jennifer Dana 31:27,251) Courtney Perruzzi 31:28, 252) Keiko Myer 31:30, 253) Nathan Adley 31:33, 254) Kaylon Brown 31:41, 255) Randall Madden 31:43, 256) Kelly Oakes 31:48, 257) Sarah Cavanaugh-Pro 31:48, 258) Giang Vo 31:49, 259) Ana Rapp 32:12, 260) Jenna Cross 32:13, 261) Zakiah-Lee Neeks 32:14, 262) Melissa May 32:24, 263) Jennifer Vallee 32:26, 264) Isaac Smith 32:27, 265) Jenna Sementelli 32:28, 266) David Wallace 32:28, 267) Marissa Johnson 32:28, 268) Allie Curtis 32:32, 269) Lyne Guimond 32:38, 270) Alex Perry 32:40, 271) Cindy Herbest 32:43,272) Wendy Hart 32:45, 273) Anne-Marie Miller 32:50, 274) Amanda Black 32:55, 275) Ryan Pickering 33:01, 276) Jessica Wakeling 33:08, 277) Amber Bratcher 33:16, 278) Ashley Young 33:16, 279) Mary Beth Marchini 33:21, 280) Nicole Gogan 33:25, 281) Daniela Veliz 33:31, 282) Melissa Schoppee 33:32, 283) Sarah Dubay 33:34, 284) Anthony Triglione 33:44, 285) Travis Weismeyer 33:50, 286) Teresa Holyoke 33:54, 287) Karl Kreutz 33:56, 288) Bethany Healy 33:58, 289) Megan Harris 34:03, 290) Sarah Lockhart 34:04, 291) Natalie Marceau 34:05, 292) Rachel Doody 34:06, 293) Taryn Powers 34:10, 294) Kayla Riley 34:14, 295) Charles McMahan 34:26, 296) Emily Cain 34:30, 297) Rev. Darren Morgan 34:56, 298) Alex Bradford 34:57, 299) Cory Baughman 34:58, 300) Anna Sundstedt 35:10, 301) Joanne Reinzo 35:24, 302) Nora Feeny 35:29, 303) Walter McCulley 35:29, 304) Theresa Boettner 35:29, 305) Megan Gerbi 35:31, 306) Chris Gerbi 35:31, 307) Megan Tardif 35:38, 308) Tiffany Twitchell 35:42, 309) Connie Carter 35:45, 310) Alysha Steltzer 35:46, 311) Sarah Moore 35:50, 312) Ryann Tash 35:58, 313) Kate Nicol 36:00, 314) Dawn Hoelz 36:01, 315) Elizabeth Dengler 36:16, 316) Stephanie Allard 36:17, 317) Elizabeth Gouin 36:32, 318) Paul Myer 36:33, 319) Gina Lindsay 36:56, 320) Kristen O’Neill 37:00, 321) Sara Converse 37:04, 322) Tamara Hunt 37:07, 323) Elissa Ivey 37:29, 324) Josh Ivey 37:36, 325) April Morgan 37:38, 326) Minnie Marquis 38:00, 327) Maxwell Hennings 38:14, 328) Leigh Anne Gorecki 38:45, 329) Charissa Merrill-Ma 38:48, 330) Colleen Jordan 38:48, 331) Mary McCarthy 38:48, 332) Jessica Friel 38:54, 333) Nancy Michaud 39:30, 334) Katie Herbine 40:27, 335) Jennifer Hubbard 40:31, 336) Macy Beaulieu 40:32, 337) Jodie Hart 41:15, 338) Robert Dana 41:17, 339) Shara Marquis 41:21, 340) Annette Nelligan 42:00, 341) Holly Gunn 42:06, 342) Lacey Wright 42:06, 343) Patty BuBar 42:49, 344) Nikki Lynne Stephan 43:31, 345) Dominic Tannoia 45:06, 346) Jordan Adams 45:07, 347) Kara Jacobacci 46:05, 348) Kevin Joseph 47:37, 349) Jessica Moulton 47:41, 350) Shelby Hall 48:39,351) Nancy Leasure 48:40, 352) Kayleigh Mahan 48:40, 353) Stephanie Thompson 48:59, 354) Julie Sommers 49:00, 355) Alan Storman 49:57, 356) William Welch 50:07, 357) Karen Keim 51:30, 358) Nick Cloutier 51:31, 359) Debora Carver 52:44, 360) Amanda Ashe 52:44, 361) Carrie Moring 52:49, 362) Rachel Larrabee 52:50, 363) Sheri Thompson 53:33, 364) Kathleen Bates 53:34, 365) Jessica Talbot 54:20, 366) Jennifer Stoudt 54:25, 367) Kelly O’Brien 54:38, 368) Kelley Hill 54:43, 369) Alexander Ortiz 54:46, 370) Wendy Currier 54:46, 371) Catherine Bruno 54:53,372) Janet Bayleran 54:58, 373) Joshua Twitchell 54:58, 374) Barbara Seymour 55:54, 375) Kathryn Parker 55:54, 376) Jonathan Shaw 55:54, 377) Sherry Kelly 55:57, 378) Lori McComb 55:57, 379) Joyce Nicolelli 56:00, 380) Erin Murphy 56:03, 381) Michelle White 56:10, 382) Amber Lawrence 56:11, 383) Reona Cole 56:16, 384) Mary Beth Willett 57:17, 385) Shirley Harris 57:42, 386) Debbie Harris 57:43, 387) Makayla Labelle 57:44, 388) Angela Mcclure 57:44, 389) Katie Pullyard 1:00:40, 390) Seth Toothtaker 1:00:41, 391) Julia Avans 1:00:44, 392) Steven Cohn 1:00:44, 393) Brandi Lamarre 1:03:52, 394) Chase Howard 1:03:53, 395) Shawn Myers 1:04:04, 396) Mandee Labelle 1:04:23, 397) Lauren Harris 1:04:23, 398) Mariah Worcester 1:04:24, 399) Linda Rottmann 1:04:35, 400) Ann Smith 1:04:35, 401) Lauri Watson 1:28:35


5TH ANNUAL HEALTHY HIGH 10K
AT UNIVERSITY OF MAINE ORONO


1) Caleb Lander 35:36, 2) Matthew Methot 36:35, 3) Dominic Winski 41:13, 4) Roger Marquis 41:44, 5) Michael O’Leary 42:25, 6) Greg Leavitt 42:35, 7) Clyde Tibbetts 42:59, 8) Barry Dana 43:10, 9) Dennis Demmon 43:27, 10) Matt Lindsay 43:36, 11) Devyn Pepin 43:56, 12) Joe Roberts 43:57, 13) Brett Vicary 44:46, 14) Matthew Revitt 45:00, 15) Mike Talon 45:00, 16) Bob Bryant 45:20, 17) Michael Dudley 45:22, 18) Nicklaus DeBlois 46:26, 19) Dave Farrar 46:31, 20) Jen Wilson 46:38, 21) Brendan Paradis 47:00, 22) Logan Thibeau 47:02, 23) Johanna Szillery 47:04, 24) Lisa Kingsbury 47:29, 25) Greg Landry 47:30, 26) Carl Ragsdale 48:00, 27) Glen Holyoke 48:16, 28) Sean Sevey 48:29, 29) Jordan Lamb 49:08, 30) Sarah Rizzo 49:45, 31) Cindy Herbest 50:06, 32) Matt Richwalder 50:22, 33) Kylie Keene 50:27, 34) Eric Burbank 50:27, 35) Michael St. Pier 50:27, 36) Allison Byrd 50:51, 37) Brian Olsen 51:44, 38) Tracy Guerrette 51:47, 39) Sean K. Yoder 52:01, 40) Kayla Kaluzny 52:08, 41) Debra Allen 52:36, 42) Sam Bonsey 52:37, 43) Richard Lindsay 52:39, 44) Charles Pattavin 52:54, 45) Katherine Croswe 53:34, 46) Jennifer McCabe 53:54, 47) Joshua Gorneau 54:00, 48) Eizabeth Hassett 54:09, 49) Jenifer Nelson 54:34, 50) Eisso Atzema 54:49,51) Myranda Knight 54:52, 52) Kristen Wentwort 54:56, 53) Katie Harder 55:00, 54) Jessica Hall 55:03, 55) Katy Massey 55:03, 56) Stefano Tijerina 55:40, 57) Jon Johnson 55:40, 58) Dave Samuelian 56:37, 59) Brittany Ott 56:46, 60) Elizabeth Weiss 56:58, 61) Mallory Searway 57:28, 62) Tammy Crosby 57:30, 63) Alyson Veilleux 57:34, 64) Darcie Fournier 57:42, 65) Lori Tomberlin 57:47, 66) Gina Marquis 57:48, 67) Brittany Ross 58:00, 68) Amy Alves 58:18, 69) Sarah Darrah 58:18, 70) Christina Ouelle 58:28, 71) Sean Haskell 58:37,72) Susan Lazor 59:23, 73) Kate Ruskin 59:24, 74) Liz Nunnelley 59:30, 75) Tyler Shortsleev 59:30, 76) Terry Blanchard 59:30, 77) Alan Stockley 1:00:05, 78) Bernice Stockley 1:00:05, 79) Victoria Nute 1:00:17, 80) Brandi Rideout 1:00:43, 81) Amanda Marquis 1:00:53, 82) Rachel Suell 1:01:15, 83) Julia Beaty 1:01:21, 84) Barbara Letellie 1:02:24, 85) Belle Ryder 1:02:28, 86) Genevieve Smith 1:02:46, 87) Jen Tyne 1:02:59, 88) Tracy Young 1:03:24, 89) Rebekah Glunt 1:03:30, 90) Lori Sharrow 1:03:47, 91) Gary Smiley 1:04:29, 92) Robin Carr 1:04:34, 93) Erica Veazey 1:04:43, 94) Carey Nason 1:05:48, 95) Amy Sherman 1:06:46, 96) Terri Eldridge 1:07:07, 97) Maureen Carmicha 1:08:20, 98) Laura Yoder 1:08:44, 99) Rene Collins 1:09:37, 100) Kelly Anderson 1:09:59, 101) Katelyn Hunt 1:10:21, 102) Rebecca Bonnett 1:10:21, 103) Shannon Bender 1:12:19, 104) Alan Marks 1:12:26, 105) Deb Slocum 1:13:22, 106) Theresa Hainer 1:14:31, 107) Nancy Marks 1:15:00, 108) Peg Killian 1:21:28, 109) Sarah Susen 1:41:26

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business