Local sports results for April 7-8, 2012

Posted April 08, 2012, at 7:43 p.m.

Today’s games

COLLEGE

BASEBALL

Bowdoin at Saint Joseph’s, 4 p.m.

SOFTBALL

UM-Presque Isle at UM-Farmington (2), 3:30 p.m.

Results

COLLEGE

BASEBALL

Friday’s Results

Bates 4, Bowdoin 3

Colby-Sawyer 5-15, Husson 2-1

Maine 9-32, UMBC 3-14

New England College 6-6, UM-Presque Isle 0-5

Saint Joseph’s 4, Colby 2

Thomas 11-7, Lyndon State 1-2

Saturday’s Results

Maine 18-17, UMBC 1-11

SOFTBALL

Friday’s Results

Bates 10, Colby 9

MMA 8-10, Green Mountain 0-1

New England College 14-3, UM-Farmington 8-1

U-New England 5-8, Curry 1-3

Saturday’s Results

Bates 5-12, Colby 4-1

Boston U. 3-6, Maine 2-1

Castleton 11-5, MMA 0-3

UMass Darmouth 4-0, Southern Maine 2-4

UM-Farmington 10-9, Johnson State 0-0

MEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Amherst 5, Bates 4

Colby 7, Wesleyan 2

Southern Maine 7, Colby-Sawyer 2

WOMEN’S TENNIS

Friday’s Results

Wellesley 5, Bates 4

Saturday’s Results

Bates 5, MIT 4

Wesleyan 5, Colby 4

MEN’S LACROSSE

Friday’s Results

MMA 16, Johnston State 4

UM-Farmington 15, Green Mountain 4

Saturday’s Results

Castleton 20, UM-Farmington 2

Colby 11, Wesleyan 5

Hamilton 12, Bates 8

U-New England 11, Nichols 6

UMass Dartmouth 14, Southern Maine 5

WOMEN’S LACROSSE

Friday’s Results

Colby-Sawyer 15, UM-Farmington 5

St. Joe’s (Maine) 16, St. Joe’s (Conn.) 4

Trinity 11, Colby 9

Saturday’s Results

Castleton 19, UM-Farmington 6

Colby 12, Wesleyan 9

Hamilton 16, Bates 9

MIT 14, Southern Maine 10

U-New England 15, Nichols 9

College Baseball

MAINE 18, UMBC 1

(First Game)

Maine 252 032 4 — 18 18 0

UMBC 001 000 0 — 1 5 3

Coughlin and Patzalek; Vlasic, DiBlasi (6), Cobo (7) and Allinder

E: McCabe 2, Corbi; 2B: Fransoso, Heath, Patzalek 2, Whitten; Klukowicz, Lafferty; HR: J. Leisenheimer 3 (5); LOB: Maine 9, UMBC 5; DP: UMBC; SF: I. Leisenheimer

Repeat hitters: Fransoso 2, Gay 2, Heath 2, Patzalek 4, Whitten 3, J. Leisenheimer 3; Lafferty 2; RBI: I. Leisenheimer 3, Heath 2, Patzalek 3, J. Leisenheimer 7; Glassman

Win: Coughlin (2-2); Loss: Vlasic (2-4); Ks: Coughlin 3; Vlasic 4, Cobo; BB: Coughlin; Vlasic 2; WP: Coughlin; Vlasic; HBP: Whitten, Fransoso, I. Leisenheimer, White (by DiBlasi), Fransoso (by Cobo;

Time: 2:03

MAINE 17, UMBC 11

(Second Game)

Maine 023 005 520 — 17 21 2

UMBC 004 300 031 — 11 16 1

Voisine, Connolly (3), Morrill (9) and Patzalek; Gill, Gibbons (6), Dick (6), Siggins (9) and McCabe

E: Black 2; Corbi; 2B: Fransoso 2, Gay, I. Leisenheimer, Heath, Patzalek, Calbick 2, J. Leisenheimer; Himmelstein 2, Pesci; 3B: I. Leisenheimer; HR: Patzalek (3), Whitten (1); Himmelstein (6), Klukowicz (3); LOB: Maine 8, UMBC 9; DP: Maine; SB: Fransoso, Black; Gatto, Smith; SH: Black; SF: Gay

Repeat hitters: Fransoso 4, Gay 2, I. Leisenheimer 3, Heath 2, Patzalek 2, Calbick 2, Whitten 3, J. Leisenheimer 2; Glassman 3, Shickner 2, Himmelstein 4, Klukowicz 2; RBI: Fransoso 3, Gay 2, I. Leisenheimer 3, Heath 2, Patzalek 3, Whitten 2; Glassman 2, Himmelstein 4, Klukowicz 2;

Win: Connolly (3-3); Loss: Gill (1-3); Ks: Voisine, Connolly 4; Gibbons; BB: Voisine, Connolly 2; Gill, Gibbons; WP: Connolly; Gill 2, Siggins; HBP: Whitten, J. Leisenheimer (by Gill); Klukowicz (by Connolly)

T: 3:11; Att: 167

Road racing

LOCAL

At Verona Island

Bridge The Gap 5K

1. Chris Holt 20:09, 2. Tim Tunney 20:58, 3. Gerald Coleman 20:59, 4. Mike Tormey 22:23, 5. Paul Tormey 22:48, 6. Mike Miltner 22:53, 7. Kimberly Negrich 25:16, 8. David Lieber 25:30, 9. Laureen Libby 25:42, 10. Lloyd Harmon 25:45, 11. Alex Taylor-Lash 25:54, 12. Hallie Herz 26:01, 13. Kate Adair 26:01, 14. Laurel Evanofski 26:20, 15. Stuart Hall 26:52, 16. Megan Lakin 27:44, 17. Jenna Chaney 27:45, 18. Cammie Lepper 27:46, 19. Bonnie Caswell 27:48, 20. Vernon Hunt 28:05, 21. Ellie Willmann 28:06, 22. Jordan Betts 28:32, 23. Meredith Gardner 29:05, 24. Ladonna Bruce 29:07, 25. Kristi Piniarski 29:27, 26. Margaret Jones 29:49, 27. Terri Eldridge 30:27, 28. Maggie Overton 30:32, 29. Eleanor Tyne 30:41, 30. Olivia West 30:41, 31. Crystal Richards 31:03, 32. Robin Emery 31:06, 33. Elaine Morey 31:14, 34. Megan White 31:19, 35. Kristen Gaylord 31:28, 36. Brad Miltner 31:35, 37. Jody Stevenson 32:18, 38. Kayla Chaney 32:20, 39. Kayleigh Macfarlane 32:24, 40. Beth Meneses 32:50, 41. Carol Orlofsky 33:15, 42. Danielle Wyman 33:30, 43. Margaret Snell 33:45, 44. Jane Donnell 33:54, 45. Gail Strehan 33:58, 46. Martha Garfield 33:58, 47. Theresa Lauer 34:07, 48. Jim Campbell 35:02, 49. Theresa Bolles 35:06, 50. Stacey Ericson 35:06,

51. Teresa Bowden 35:48, 52. Jessica Hosford 36:12, 53. Robin Long 36:54, 54. Suzette Lawson 36:55, 55. Margo O’Neal 36:59, 56. Sarah Williams 36:59, 57. Christy Leeman 37:00, 58. Amberley Winchester 37:05, 59. Ellen Winchester-Warren 37:06, 60. David Winchester 37:07, 61. Jane Miltner 37:08, 62. Karin Carlson 37:33, 63. Nikki Stephanou 37:59, 64. Alison King 38:01, 65. Alexandra Chaplin 38:09, 66. Jeanne Dennison 38:15, 67. Tracy Goodridge 39:10, 68. Esther Shinn 40:40, 69. Jennifer Hubbard 40:42, 70. Kelly Cookson 40:43, 71. Quentin Redd 41:40,72. Alexander McLaughlin 41:48, 73. Susan Straubing 41:48, 74. Kelly Ball 41:49, 75. Sione Taungatu’a 41:58, 76. Wanda Rounds 42:00, 77. Lindsay Hodgman 42:53, 78. Pamela Booker 43:12, 79. Diane Pushard 43:14, 80. Patricia Frazier 43:25, 81. Maureen Tyne 45:17, 82. Jen Tyne 45:18, 83. Sione Taungatu’a 48:33, 84. Paula Webster 48:33, 85. Jen Skala 51:55, 86. Bob Valenox 51:56, 87. Alvion Kimball 53:19, 88. Melanie Redd 53:20, 89. Samuel Redd 1:01:25, 90. Kimberly Stairs 1:03:54, 91. Jeanette Dane 1:03:55, 92. Judith Pray 1:09:29, 93. Nancy Whitten 1:09:30, 94. Suzi Leeman 1:09:30

Bridge The Gap 10 Mile

1. Erik Phelan 1:07:27, 2. David Painter 1:10:19, 3. Christopher Jones 1:11:24, 4. Ed Hughes 1:12:22, 5. Katie Herbine 1:12:23, 6. Larry Deans 1:14:31, 7. Roscoe Wetlavfer 1:18:51, 8. Ryan King 1:21:30, 9. Charles Rodda 1:21:51, 10. Annette Caswell 1:23:58, 11. Kristin Thom 1:25:39, 12. Andrew Tiemann 1:26:17, 13. Denise Noll 1:26:51, 14. Kristen Wentworth 1:29:30, 15. David Cassidy 1:29:32, 16. Linda Parker 1:29:44, 17. Claire Westervelt 1:30:12, 18. Lauri Sidelko 1:34:22, 19. Brook Minner 1:34:56, 20. Leslie Poake 1:37:20, 21. Donne Sinderson 1:39:15, 22. Donald Evans 1:41:46, 23. Victoria Nute 1:42:18, 24. Jennifer Noonan 1:42:38, 25. Othniel Hyliger 1:42:59, 26. Amanda Hyliger 1:42:59, 27. Christina Ouellette 1:43:15, 28. Mary Moore 1:55:42, 29. Jessica Moore 2:02:51

Cadillac Mall 5K Race

At Bangor

1. Randy MacDonald 18:30, 2 Dustin Ramsay 18:32, 3 Josh Wheeler 19:24, 4 Kristine Guaraldo 19:41, 5 Isaac Ocana 19:51, 6 Phil LeBreton 20:02, 7 Ben Winther 20:27, 8 Tyler McIntosh 20:57, 9 Tyler MacDonald 21:00, 10 Ezra Dean 21:01, 11 Jonathan Rice 21:01, 12 Miranda Monk 21:15, 13 Greg Leavitt 21:20, 14 Ian Miller 21:20, 15 Ryan Cole 21:22, 16 Luke Dean 21:40, 17 Dave Farrar 22:20, 18 Randall Houston 22:24, 19 Bart Brizee 22:26, 20 Tom Kirby 22:27, 21 Zac Bragdon 22:33, 22 Kyle Burbine 22:39, 23 Deidra McIntosh 23:11, 24 Katie Wiggin 23:12, 25 Ryan Scripture 23:39, 26 Shawn Ramsay 23:39, 27 Jeff Sands 23:49, 28 Greg Dean 23:59, 29 Katie Snow 24:00, 30 Bret Hanson 24:03, 31 Lisa Kingsbury 24:07, 32 Tony Santiago 24:39, 33 Bob Snow 24:54, 34 Logan Rich 25:31, 35 Leela Stockley 25:38, 36 Lisa Tweedie 25:46, 37 Mark Hansen 25:50, 38 Susan Kolakowski 25:52, 39 Molly Cyr 25:59, 40 Levi Surrette 26:09, 41 Bernice Stockley 26:15, 42 Nick Haggan 26:19, 43 Beth Lawson 26:34, 44 Patrick Wardwell 26:36, 45 Kristy Ross 26:38, 46 Emma Bragdon 26:40, 47 Daniel Rice 26:53, 48 Mike Townsend 26:53, 49 Kimberly Hill 26:56, 50 Dave Samuelian 27:04,

51 Debbie Gendreau 27:05, 52 Jill Dery 27:06, 53 Tim Frost 27:07, 54 Pam Wildman 27:10, 55 Miranda Richardson 27:10, 56 Rachel Whitcomb 27:13, 57 Misty Sileno 27:14, 58 Tracy King 27:23, 59 Mallory Searway 27:45, 60 Betsy Weiss 27:59, 61 Maria Maxsimic 28:08, 62 Joel Bragdon 28:09, 63 Jenn Freese 28:20, 64 Jeff Dalrymple 28:22, 65 Cole Hill 28:27, 66 Kristen Hardy 28:34, 67 Julie Malloy 28:34, 68 Leah Bragdon 28:43, 69 Amanda Frost 29:06, 70 Lori Tomberlin 29:22, 71 Matthew Boles 29:24, 72 Anne Gibson 29:47, 73 Leif Harvey 29:58, 74 Mark Harvey 29:58, 75 Dan Edwards 30:00, 76 Todd Magliozzi 30:18, 77 Jessica Lawrence 30:18, 78 Nicole Yeo-Fisher 30:25, 79 Brenda Nason 30:40, 80 Jill Walden 30:40, 81 Sonja Hubbard 30:41, 82 Carey Nason 30:54, 83 Susan Hanson 30:59, 84 Rachel Rice 30:59, 85 Gabriella Sileno 31:29, 86 Scott Lewis 31:55, 87 Tara Monk 31:56, 88 Megan Smith 32:04, 89 Kris Martin 32:04, 90 Brandon Rios 32:18, 91 Phil DeRoo 32:27, 92 Theresa Hainer 32:31, 93 Melanie Walden 32:47, 94 Susan More 32:52, 95 Amanda Black 33:30, 96 Rene Collins 34:01, 97 Hannah Rice 34:25, 98 Mark Hankinson 34:35, 99 Marie Hankinson 34:36, 100 Bethany Healy 34:43, 101 Reid Monk 35:53, 102 Cathy Maher 36:11, 103 Anita McCormick 38:09, 104 Christiana Rice 39:08, 105 Daiman Murphy 39:35, 106 Julie Adams 39:36, 107 Brenda Surette 41:21, 108 Minnie Marquis 41:22, 109 Elizabeth Rice 41:37

Canoe racing

LOCAL At Waldo

Passagassawakeag River Race

Top 5 finishers per class

Century: Rick O’Donald-Paul Brown 40:59; Century Rec: Clint Cushman-Peter Blood 37:39, Dan Merrill-Al Beeson 44:08, Doug Introne-Chris Mares 49:02, Bob Miller-Tom Moriarty 49:38; Clydesdale: Mark Risinger-Elijah Hughes 50:07; College: Alex Introne-Grant Mullen 41:26; High school: Christopher Introne-Dan Perry 35:13, Ben Koehler-Schuyler Collett 35:13, Yuvai Boss-Calvin Hamilton 42:15, Joseph Desisto-Laurie Hamilton 42:23, Mitchell Bartlett-Kenneth Winiarski 44:57; Junior-senior (12U): JD Burke-Brady Burke 46:38, Bucky Owen-Katie Owen 53:22, Michael Bigos-Harrison Bigos-Lowe 1:00:54; Junior-senior (13-16): Aaron Winslow-Jackson Winslow 44:47, Terry Wescott-Zachary Murray 44:54, Don Cross-Andrew Cross 48:17, Bridget Winslow-Grant Starrett 50:59, Anna Simmons-Scott Thrasher 55:33; Kayak: Jeff Sands 32:45, Ray Wirth 34:43, Glenn Montgomery 43:11, Nathan Harrington 44:35; Kayak (2-person): Emmanuel Boss-Hai Boss 1:22:03, Briani Rahill-Ella Allan-Rahill 1:22:58; Kayak (Weekend Warrior): Morgan Clifford 52:34, Matt Pyzynski 53:22; Kayak short: Bruce Weik 35:43, Ben Randall 39:05, Dan Kelley 39:47, William Hegstrom 40:46, Mark Bamford 41:53; Kayak women: Leslie Gregory 42:40, Jessica Pyzynski 57:53; OC1: Bill Deighan 38:03, Bob Martin 38:55; OC1R: Brian Battista 39:47, Greg Shute 43:09, Chris Dalton 43:44, Mike Kelley 44:44, DW Smith 45:09; OC1W: Susannah Owen 1:05:20; OC2M: Tommy Owen-Jeff Owen 34:38, Dick Kelley-Brian Kelley 36:59; OC2 mix: Priscilla Reinertsen-Al Paradise 39:59, Dale Cross-Caitlin Cross 41:35; OC2 mixrec: Chip Loring-Ander Thibaud 38:52, Eliza Stoll-Tom Cronkite 41:17, Bob Mitchell-Sandra Mitchell 45:37, Ashley Rosborough-Mark Rosborough 46:23, Mike Belliveau-Dianne Kopec 54:12; OC2RM: Gary Martin-Matt Morin 35:08, Aaron Cross-Cliff Littlefield 37:08, Clayton Cole-Justin Wardwell 38:13, Christopher Deane-John Goulet 38:23, Justin Varney-Evan Hutchins 40:38; OC2RS: Brad Krog-Dawn Krog 41:07, David Cassidy-Tom Cassidy 41:08, Caleb Heffuer-Tim Billings 45:26, Jeff Chase-Doug Lakin 45:35, Jon Thurston-Glen Widmer 45:35; OC2W: Tammy Kelley-Lori Pearly 48:29, Kailey Schmidt-Samantha Nadeau 51:02; OC2WW: Lydon Whitcomb-Andrew Plessner 47:53, Jiawei Zou-Dan Baumert 51:31

Golf

MSGA

At Nonesuch River GC

Team Gross: Denny Siewertsen, Mark Siewertsen, Nate Nealey, Shawn McKague – 135; Butch Allen, Chris Seavey, Jon Hardy, Ricky Jones – 137; Dave Reid, Mike Cloutier, Pete Bogdanovich, Tom A Cloutier – 141; Team Net: Frank Libby, Jack Leclair, Keith Lefebvre, Zibby Puleio – 125; Jim Caron, Matt Peck, Norm Russell, Terry Landry – 125; David Suryan, Emilio M Martinez, Emilio Martinez Sr, Jordan Kelly – 127; Dave Harris, Mike Hayes, Paul Pelletier, Scott Cormier – 128; Cy Thompson, Ken Luce, Richard McCann, Walter Burnell – 128; Christo Stratos, Ed Crowell, Mickey Waitt, Vic Nunan – 128

Friday Skins – Gross: No. 1 – Bob Lamoureux 3; No. 4 – Bob Wood 2; No. 9 – Tom A Cloutier 3; No. 10 – Jim Caron 3; No. 11 – Ken Janes 3; Net: No. 7 – Tom Plante 2; No. 13 – Kevin Bell 2; No. 14 – Mike Perreault 2; Saturday Skins – Gross: No. 8 – Ray Ross 3; No. 10 – Ray Ross 3; Net: No. 3 – Seth Umel 2; No. 4 – Roger Fournell 1; No. 5 – Ron Reynolds 2; No. 13 – Ken Sands 2; No. 17 – Bob Coffman 1

Friday Pins: No. 2 – Pete Bogdanovich 7’0”; No. 4 – John Conley 14’6”; No. 6 – Ray Dube 10’1”; No. 15 – Mark Hanley 7’2”; No. 17 – Jim Caron 2’1”; Saturday Pins: No. 2 – Bob Lawson 6’1”; No. 4 – Roger Fournell 1’6”; No. 6 – Alan Arnott 0’10”; No. 15 – Rick Dyer 5’7”; No. 17 – Topper West 1’7”

http://bangordailynews.com/2012/04/08/sports/local-sports-results-for-april-7-8-2012/ printed on July 22, 2014