Local Sports Results for March 9

Posted March 09, 2012, at 9:03 p.m.
Last modified March 10, 2012, at 12 a.m.

Hockey tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

State finals

Saturday, March 10

At Colisee, Lewiston

Class A

A7: St. Dominic (15-6) vs. Thornton (19-1-1) , 6 p.m.

*****

Class B

B7: No. 2 Messalonskee (18-3) vs. Greely (14-4-2), 1 p.m.

*****

Today’s games

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Hockey East Quarterfinals

Merrimack at Maine, 7 p.m.

*****

BASEBALL

Maine vs. Bowling Green, at Winter Haven, Fla., 10 a.m.

Husson vs. Keene State (2), at Winter Haven, Fla., 4 p.m.

*****

SOFTBALL

Maine vs. Cal State Bakersfield, at Northridge, Calif., noon

*****

WOMEN’S LACROSSE

UM-Farmington at Southern Maine, 1 p.m.

Thomas at Elms, 2 p.m.

*****

Sunday’s games

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Hockey East Quarterfinals

Merrimack at Maine, 7 p.m. (if necessary)

*****

BASEBALL

Maine vs. Fairfield, at Winter Haven, Fla., 10 a.m.

*****

SOFTBALL

Maine vs. Harvard, at Northridge, Calif., noon

Maine at Cal State Northridge, 5 p.m.

*****

WOMEN’S LACROSSE

Thomas at Wheelock, noon

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

USCAA Nationals

Division II Consolation

Penn State Beaver 78, EMCC 73

*****

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

NCAA Division III Championship

Third Round

George Fox 71, Bowdoin 55

*****

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Hockey East Quarterfinals

Maine 2, Merrimack 1

*****

WOMEN’S HOCKEY

BASEBALL

Friday’s Results

Illinois State 7, Maine 1

*****

SOFTBALL

Friday’s Results

Cal State-Bakersfield 14, Maine 0

Cal State-Northridge 2, Maine 1

*****

College Hockey

Hockey East Playoffs

Quarterfinals (Best of 3)

Thursday, March 8

Providence 5, UMass-Lowell 3

Friday, March 9

Maine 2, Merrimack 1

Boston College 2, Massachusetts 1

New Hampshire 3, Boston U. 2, OT

UMass.-Lowell 3, Providence 2, OT

Saturday, March 10

New Hampshire at Boston U., 4 p.m.

Massachusetts at Boston College, 7 p.m.

Merrimack at Maine, 7 p.m.

Sunday, March 11

Providence at UMass.-Lowell, if necessary

Massachusetts at Boston College, if necessary

New Hampshire at Boston U., if necessary

Merrimack at Maine, 7 p.m., if necessary

Friday, March 16

Semifinals, at Boston

Saturday, March 17

Championship, at Boston

Semifinal winners, TBA

*****

MEN

MAINE 2, MERRIMACK 1

Maine (21-11-3) 0-2-0 – 2

Merrimack (17-11-7) 1-0-0 – 1

First period — 1. Mmk, Collins 10 (Toomey), 15:33 (pp).

Second period — 2. Maine, Diamond 23 (Abbott, Higgins), 7:50; 3. Maine, Beattie 6 (Parker, O’Connor), 12:04.

Third period — No scoring.

Shots on goal: Maine 12-19-12- 43; Merrimack 7-6-8 – 21

Goaltenders: Maine, Sullivan (21 shots-20 saves); Merrimack, Cannata (43-41)

High percentage scoring chances: Maine 7-9-7 – 23; Merrimack 3-1-6 – 10

Power plays: Maine 0-3, Merrimack 1-5

Penalties/minutes: Maine 12-35; Merrimack 10-20

Attendance: 3,904

*****

Swimming

Maine State YMCA Meet

At Orono

Teams participating: Bangor Y Barracudas (BYB), Canoe City Swim Club of Old Town-Orono Y (CCSC), Casco Bay Regional Y of Freeport (CBRY), Down East Family Y (DEFY), Kennebec Valley Y of Augusta (KVY), Long Reach Swim Club of Bath Y (LRSC), Mid-Maine Dolphins (MMD), MDI Y Sharks (MDIY), Northern York County Y (NYCY), Penobscot Bay Y (PBAY), Pine Tree Swim Club of Portland Y (PTSC), Piscataquis Regional Y (PRY), Sanford Y Titans (SYT), Seacoast Swim Club (SSC), Twin Cities Swim Team (TCST), Waldo County Y (WCY), Wiscasset Unsinkables (WCCU)

BOYS 15 & OLDER

Boys 200 Medley Relay 1, Bangor Y (Williams, Josh 17, Markevich, Colton 15, Dwyer, Cameron 17, Smallwood, David 15), 1:40.28 NAT. 2, Sanford Y 1:44.89. 3, MDI Y 1:46.48. 4, Long Reach Swim 1:46.68. 5, Mid-Maine 1:47.80. 6, Down East Y 1:48.34. 7, Waldo County Y 1:52.32. 8, Pine Tree Swim 1:53.35. 9, Twin Cities Swim 1:54.90. 10, Casco Bay Y 2:02.53. 11, Long Reach Swim ‘B’ 2:14.16. 12, Boothbay Y 2:15.73.

Boys 200 Freestyle 1, Fadley, Cameron, PRY, 1:48.98 NE. 2, Jeton, Luke, SYT, 1:49.01 NE. 3, Libsack, Travis, CBRY, 1:51.84 NE. 4, Olsen, Jake, LRSC, 1:52.27 NE. 5, Seid, Luca, CBRY, 1:52.51 NE. 6, Williams, Josh, BYB, 1:52.80 NE. 7, Leonard, Nathan, LRSC, 1:52.98 NE. 8, McCluskey, Eddie, PBAY, 1:54.75 NE. 9, Zarfos, Samuel, MMD, 1:54.81 NE. 10, Mahns, Brendan, KVY, 1:55.07 NE. 11, McNeff, Adam, KVY, 1:55.62 NE. 12, Ottman, Taylor, WCY, 1:55.99 NE. 13, Ditzel, Henry, LRSC, 1:56.04 NE. 14, Mayhew, Connor, SYT, 1:56.15 NE. 15, Hadden, Will, LRSC, 1:58.10. 16, Temple, Lukas, LRSC, 1:59.51.

Boys 200 IM 1, Conover, Arthur, MMD, 2:01.28 NE. 2, Johnston, Ross, MDIY, 2:01.30 NE. 3, Dwyer, Cameron, BYB, 2:06.47 NE. 4, Blair, Joey, LRSC, 2:07.97 NE. 5, Hoffman, William, MMD, 2:12.26. 6, Whitehouse, McHale, SYT, 2:13.29. 7, Booysen, Louis, BYB, 2:13.90. 8, Jacques, Daniel, LRSC, 2:17.01. 9, Grunder, Stan, PBAY, 2:18.02. 10, Pickering, Alex, NYCY, 2:18.68. 11, Roland, Zack, CBRY, 2:18.99. 12, Brobst, Adam, CBRY, 2:21.79. 13, Lynch, Patrick, LRSC, 2:22.01. 14, Principato, Lucas, MMD, 2:24.20. 15, Valentine, Josh, LRSC, 2:29.71. 16, Jordan, Tristan, SYT, 2:29.83.

Boys 50 Freestyle 1, Saltonstall, Davis, PBAY, 22.64 NE. 2, Clapp, Jonathan, WCY, 22.96 NE. 3, Fadley, Cameron, PRY, 22.97 NE. 4, Leonard, Nathan, LRSC, 23.32 NE. 5, LaJoie, Conner, CBRY, 23.33 NE. 5, Smith, Tim, PTSC, 23.33 NE. 7, Wright, Tyler, SYT, 23.71 NE. 8, Wiese, Eric, LRSC, 23.77 NE. 9, Robitaille, Ryan, KVY, 23.83 NE. 10, Markevich, Colton, BYB, 23.94 NE. 11, Lindsley, Cameron, LRSC, 24.08 NE. 12, Nightingale, Ethan, CBRY, 24.13 NE. 13, Rivas, Adrian, MMD, 24.31 NE. 14, Walton, Ben, DEFY, 24.44 NE. 15, Nel, Johan, KVY, 24.65 NE. 16, Temple, Lukas, LRSC, 24.67 NE.

Boys 100 Butterfly 1, Smallwood, David, BYB, 54.02 NE. 2, Chandler, Keith, DEFY, 55.19 NE. 3, LaRiviere, Sam, SYT, 56.35 NE. 4, Manduca, Joseph, TCST, 57.86 NE. 5, Whitehouse, McHale, SYT, 58.17 NE. 6, Werwaiss, Albin, LRSC, 59.69 NE. 7, Hadden, Will, LRSC, 1:00.42. 8, Cost, Jacob, LRSC, 1:01.13. 9, Lynch, Patrick, LRSC, 1:01.37. 10, Tucci, Alex, PTSC, 1:01.89. 11, Teisl, Bryan, BYB, 1:03.77. 12, Smith, Brandon, MMD, 1:05.91. 13, Deans, Sean, KVY, 1:09.67. 14, Walker, Ethan, BBYD, 1:09.94. 15, Liscord, Noah, KVY, 1:10.70. 16, Weiser, Sam, SYT, 1:11.97.

Boys 100 Freestyle 1, Saltonstall, Davis, PBAY, 50.71 NE. 2, Seid, Luca, CBRY, 51.01 NE. 3, Smith, Tim, PTSC, 51.17 NE. 4, Olsen, Jake, LRSC, 51.25 NE. 5, Grover, Maks, DEFY, 51.35 NE. 6, MacWhinnie, Chad, PTSC, 52.11 NE. 7, Markevich, Colton, BYB, 52.16 NE. 8, Robitaille, Ryan, KVY, 52.28 NE. 9, Clapp, Jonathan, WCY, 52.49 NE. 10, Wright, Tyler, SYT, 52.73 NE. 11, LaJoie, Conner, CBRY, 52.80 NE. 12, McNeff, Adam, KVY, 53.16. 13, McCluskey, Eddie, PBAY, 53.76. 14, Temple, Lukas, LRSC, 54.72. 15, Wehry, Benjamin, MMD, 55.52. 16, Lavin, James, MMD, 55.67.

Boys 500 Freestyle 1, Conover, Arthur, MMD, 4:48.45 NE. 2, Jeton, Luke, SYT, 5:00.91 NE. 3, Smallwood, David, BYB, 5:02.77 NE. 4, Libsack, Travis, CBRY, 5:04.45 NE. 5, Ottman, Taylor, WCY, 5:10.88 NE. 6, Mahns, Brendan, KVY, 5:13.70 NE. 7, Luck, Madison, MDIY, 5:14.97 NE. 8, O’Gorman, John, CBRY, 5:29.38. 9, Ditzel, Henry, LRSC, 5:29.91. 10, Bauer, Kyle, LRSC, 5:30.03. 11, Valentine, Josh, LRSC, 5:30.33. 12, Brobst, Adam, CBRY, 5:37.06. 13, Schnetzer, Jack, WCY, 5:39.60. 14, Prescott, Michael, PBAY, 5:48.35. 15, Smith, Brandon, MMD, 5:51.26. 16, Patterson, Trevor, LRSC, 6:26.50.

Boys 100 Backstroke 1, Williams, Josh, BYB, 54.75 NAT. 2, Fadley, Cameron, PRY, 55.75 NE. 3, Shephard, Ben, WCY, 56.26 NE. 4, Mayhew, Connor, SYT, 56.88 NE. 5, Cost, Jacob, LRSC, 57.74 NE. 6, Dwyer, Cameron, BYB, 58.26 NE. 7, Hoffman, William, MMD, 58.91 NE. 8, Nightingale, Ethan, CBRY, 1:00.15 NE. 9, Werwaiss, Albin, LRSC, 1:00.95 NE. 10, Jacques, Daniel, LRSC, 1:01.06 NE. 11, Grover, Maks, DEFY, 1:01.79 NE. 12, Adair, Lucas, PTSC, 1:03.31. 13, O’Gorman, John, CBRY, 1:04.21. 14, Principato, Lucas, MMD, 1:07.43. 15, Weiser, Sam, SYT, 1:08.45. 16, Prescott, Michael, PBAY, 1:09.29. 16, Smith, Jack, WCY, 1:09.29.

Boys 100 Breaststroke 1, Chandler, Keith, DEFY, 1:05.47 NE. 2, Wiese, Eric, LRSC, 1:06.07 NE. 3, Rivas, Adrian, MMD, 1:06.48 NE. 4, Blair, Joey, LRSC, 1:06.68 NE. 5, Carbone, Jason, MDIY, 1:06.95 NE. 6, Zarfos, Samuel, MMD, 1:06.96 NE. 7, LaRiviere, Sam, SYT, 1:07.07 NE. 8, Walton, Ben, DEFY, 1:07.66 NE. 9, Roland, Zack, CBRY, 1:08.73 NE. 10, Booysen, Louis, BYB, 1:08.91. 11, Carroll, Clay, PRY, 1:09.53. 12, Bauer, Kyle, LRSC, 1:10.66. 13, Walker, Ethan, BBYD, 1:10.68. 14, Lindsley, Cameron, LRSC, 1:11.24. 15, Nel, Johan, KVY, 1:11.38. 16, Grunder, Stan, PBAY, 1:11.80.

Boys 200 Freestyle Relay 1, Long Reach Swim (Olsen, Jake 17, Hadden, Will 16, Leonard, Nathan 18, Blair, Joey 17), 1:31.53. 2, Casco Y 1:34.19. 3, Penobscot Bay Y 1:36.50. 4, Pine Tree Swim 1:36.96. 5, KVY 1:37.01. 6, MDI Y 1:39.72. 7, Mid-Maine 1:42.40. 8, Sanford Y 1:43.96. 9, Twin Cities Swim 1:45.82. 10, Bangor Y 1:48.28. 11, Waldo County Y 1:49.48.

*****

GIRLS 15 & OLDER

Girls 200 Medley Relay 1, Long Reach Swim (Ouellette, Celia 16, Luedee, Catie 15, Russell, Jessica 16, Lindsley, Tessa 16), 1:50.41% NAT. 2, Mid-Maine 1:55.14. 3, KVY 1:57.34. 4, Sanford Y 2:02.01. 5, MDI Y 2:04.39. 6, Pine Tree Swim 2:08.67. 7, Down East Y 2:09.99. 8, Twin Cities Swim 2:12.11. 9, Waldo County Y 2:14.15. 10, Casco Y 2:20.18. 11, Long Reach Swim ‘B’ 2:20.23. 12, Penobscot Bay Y 2:27.75. 13, MDI Y ‘B’ 2:34.98.

Girls 200 Freestyle 1, Russell, Jessica, LRSC, 1:51.89$ NAT. 2, Waddell, Emma, BYB, 1:56.12% NAT. 3, Logan, Hope, LRSC, 2:00.55 NE. 4, Connery, Erin, DEFY, 2:00.96 NE. 5, Gajewski, Libby, NYCY, 2:01.01 NE. 6, Belisle Haley, Abby, CBRY, 2:01.63 NE. 7, Hunsaker, Jamie, BYB, 2:04.74 NE. 8, Joy, Amanda, MMD, 2:05.84 NE. 9, Estabrook, Haley, CBRY, 2:06.36 NE. 10, Parker, Abby, LRSC, 2:06.61 NE. 11, Urquhart, Karina, SYT, 2:07.55 NE. 12, Ziegra, Heidi, LRSC, 2:09.30. 13, Bernier, Brianna, MMD, 2:10.01. 14, Brady, Katherine, NYCY, 2:10.17. 15, Murray, Amber, PRY, 2:12.88. 16, Bonnett, Cassandra, LRSC, 2:14.66.

Girls 200 IM 1, Paione, Melissa, KVY, 2:17.04 NE. 2, Weber, Victoria, KVY, 2:18.96 NE. 3, Tetu, Paige, LRSC, 2:20.24 NE. 4, Scott, Margaux, PBAY, 2:22.67 NE. 5, McEachern, Cecelia, DEFY, 2:24.01 NE. 6, Dyer, Blake, PRY, 2:27.50. 7, Kincaid, Hannah, LRSC, 2:30.27. 8, Cryer, Ashley, SYT, 2:31.01. 9, Ziegler, Linda, SYT, 2:31.09. 10, Ernst, Carolin, SYT, 2:34.65. 11, Thames, Audrey, LRSC, 2:34.97. 12, Vaillancourt, Laura, CCSC, 2:35.78. 13, Nichols, Lindsay, SYT, 2:36.52. 14, Bonnett, Cassandra, LRSC, 2:38.40. 15, Kropp, Zani, KVY, 2:39.51. 16, Swebilius, Maria, WCY, 2:41.32.

Girls 50 Freestyle 1, Ouellette, Celia, LRSC, 24.16% NAT. 2, Lindsley, Tessa, LRSC, 25.10 NE. 3, Mathieu, Samantha, MMD, 25.48 NE. 4, Carter, Anabel, PBAY, 25.54 NE. 5, Briggs, Samantha, MMD, 25.94 NE. 6, Campbell, Phoebe, KVY, 26.22 NE. 7, Cowan, Madeline, LRSC, 26.46 NE. 8, Kief, Amelia, MDIY, 26.47 NE. 9, Morissette, Guerin, LRSC, 26.63 NE. 10, Ouellette, Libby, LRSC, 26.67 NE. 11, Fischang, Allison, MMD, 26.77 NE. 12, Cowan, Anna, LRSC, 26.85 NE. 13, Ferguson, Ciara, MMD, 26.93 NE. 14, Estabrook, Haley, CBRY, 27.33 NE. 14, Wardwell, Taylor, DEFY, 27.33 NE. 16, Klaiber, Courtney, MMD, 28.02.

Girls 100 Butterfly 1, Waddell, Emma, BYB, 57.65% NAT. 2, Prelgovisk, Lindsey, MMD, 58.76% NAT. 3, Reading, Mariah, CCSC, 58.85% NAT. 4, Logan, Hope, LRSC, 1:00.83 NE. 5, Belisle Haley, Abby, CBRY, 1:01.89 NE. 6, Parker, Abby, LRSC, 1:03.48 NE. 7, Brady, Katherine, NYCY, 1:04.10 NE. 8, Mathieu, Samantha, MMD, 1:04.28 NE. 9, Tetu, Paige, LRSC, 1:05.42 NE. 10, McKenna, Marissa, SYT, 1:05.80 NE. 11, Ziegra, Heidi, LRSC, 1:06.88 NE. 12, Ankermann, Dayna, PTSC, 1:07.48. 13, Wing, Ariel, SYT, 1:07.87. 14, Luedee, Catie, LRSC, 1:08.50. 15, Dyer, Blake, PRY, 1:09.39. 16, Cohen, Lainey, DEFY, 1:09.96.

Girls 100 Freestyle 1, Ouellette, Celia, LRSC, 53.41 NAT. 2, Lindsley, Tessa, LRSC, 54.42 NE. 3, Weber, Victoria, KVY, 55.10 NE. 4, McDonald, Juliana, BYB, 55.30 NE. 5, Gajewski, Libby, NYCY, 55.47 NE. 6, Connery, Erin, DEFY, 56.23 NE. 7, Carter, Anabel, PBAY, 57.22 NE. 8, Campbell, Phoebe, KVY, 58.21. 9, Jacobs, Olivia, MDIY, 58.45. 10, Fischang, Allison, MMD, 58.65. 11, Wright, Sydney, MDIY, 59.75. 12, Ouellette, Libby, LRSC, 1:00.26. 13, Goulette, Sam, KVY, 1:00.65. 14, Murray, Amber, PRY, 1:00.78. 15, Cowan, Anna, LRSC, 1:00.95. 16, Snyder, Teagan, CBRY, 1:01.82.

Girls 500 Freestyle 1, Russell, Jessica, LRSC, 5:05.96$ NAT. 2, Urquhart, Karina, SYT, 5:32.34 NE. 3, Ferguson, Ciara, MMD, 5:34.09 NE. 4, Clark, Ashley, PTSC, 5:55.41. 5, Giordano, Michelle, NYCY, 5:56.17. 6, Bonnett, Cassandra, LRSC, 6:02.13. 7, Soucy, Jessica, TCST, 6:02.40. 8, Bielenberg, Geneva, WCY, 6:09.21. 9, deMaynadier, Treva, MMD, 6:10.04. 10, Kincaid, Hannah, LRSC, 6:12.86. 11, Caron, Emily, SYT, 6:13.94. 12, Quinton, Tegan, SYT, 6:20.32. 13, Sands, Stephanie, PTSC, 6:20.49. 14, Rutherford, Alexis, CCSC, 6:22.22. 15, Charette, Marissa, MMD, 6:22.47. 16, Painter, Maggie, MDIY, 6:27.77.

Girls 100 Backstroke 1, Prelgovisk, Lindsey, MMD, 58.64% NAT. 2, Parker, Abby, LRSC, 1:03.26 NE. 3, McDonald, Juliana, BYB, 1:03.59 NE. 4, Cowan, Madeline, LRSC, 1:05.55 NE. 5, Murray, Amber, PRY, 1:05.82 NE. 6, Joy, Amanda, MMD, 1:06.00 NE. 7, Ernst, Carolin, SYT, 1:06.20 NE. 8, Scott, Margaux, PBAY, 1:06.63 NE. 9, Morissette, Guerin, LRSC, 1:06.88 NE. 10, Goulette, Sam, KVY, 1:07.53. 11, Wing, Ariel, SYT, 1:07.64. 12, McKenna, Marissa, SYT, 1:08.29. 13, Cryer, Ashley, SYT, 1:08.62. 14, Calligan, Natalie, WCY, 1:09.28. 15, Bernier, Brianna, MMD, 1:10.87. 16, Cowan, Anna, LRSC, 1:10.93.

Girls 100 Breaststroke 1, Paione, Melissa, KVY, 1:08.26% NAT. 2, Luedee, Catie, LRSC, 1:10.82 NE. 3, McEachern, Cecelia, DEFY, 1:12.43 NE. 4, Briggs, Samantha, MMD, 1:12.67 NE. 5, Hunsaker, Jamie, BYB, 1:14.06 NE. 6, Tetu, Paige, LRSC, 1:14.53 NE. 7, Ziegler, Linda, SYT, 1:16.38 NE. 8, Swebilius, Maria, WCY, 1:18.00. 9, Pieri, Moira, PBAY, 1:18.14. 10, Thames, Audrey, LRSC, 1:18.48. 11, Vaillancourt, Laura, CCSC, 1:18.89. 12, Kincaid, Hannah, LRSC, 1:20.48. 13, Nichols, Lindsay, SYT, 1:20.93. 14, Caron, Emily, SYT, 1:22.83. 15, Archibald, Crystal, PTSC, 1:22.84. 16, Burgin-Wallace, Felicia, DEFY, 1:23.64.

Girls 200 Freestyle Relay 1, Long Reach Swim (Cowan, Madeline 15, Morissette, Guerin 17, Ziegra, Heidi 15, Logan, Hope 15), 1:43.57. 2, Down East Y 1:46.49. 3, Casco Y 1:47.60. 4, MDI Y 1:49.49. 5, Mid-Maine 1:49.82. 6, Penobscot Bay Y 1:51.06. 7, Bangor Y 1:51.52. 8, Northern York Y 1:54.72. 9, Pine Tree Swim 1:55.42. 10, Sanford Y 1:55.61. 11, Twin Cities Swim 1:58.49. 12, Pine Tree Swim ‘B’ 2:12.75. 13, Waldo County Y 2:26.20.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports