Local sports results for March 6, 2012

Posted March 06, 2012, at 9:06 p.m.
Last modified March 06, 2012, at 11:25 p.m.

Hockey tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

EASTERN MAINE

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Colisee, Lewiston

A6: No. 3 St. Dominic 1, No. 1 Lewiston 0

*********

Class B

At Alfond Arena, Orono

B6: No. 2 Messalonskee (18-3) 5, No. 1 Brewer 2

*********

State finals

Saturday, March 10

At Colisee, Lewiston

Class A

A7: St. Dominic (15-6) vs. Thornton (19-1-1) , 6 p.m.

*********

Class B

B7: No. 2 Messalonskee (18-3) vs. West winner, 1 p.m.

*********

WESTERN MAINE

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Le Colisee, Lewiston

A7: No. 1 Thornton 8, No. 2 Falmouth 4

*********

Wednesday, March 7

Class B

At Colisee, Lewiston

B3: No. 1 Greely (13-4-2) vs No. 2 York (12-5-2), 7 p.m.

Note: Teams traveling from the greatest distance will play the first game for games at the same site.

*********

High school hockey

Boys

Messalonskee 5, Brewer 2

Messalonskee (18-3) 1-3-1 – 5

Brewer (18-2) 0-1-1 – 2

First period - 1. Mess, Cunningham (Dexter, Varney), 9:33.

Second period - 2. Mess, Dexter *(Bernatchez), 2:07; 3. Mess, Dexter (Cunningham, Varney), 10:54; 4. Mess, Foye (Varney), 13:37; 5. Brew, Fowler (S. Valley), 14:59.

Third period – 6. Brew, S. Valley (White), 12:27; 7. Mess, St. Pierre (unassisted), 14:19

Shots on goal: Messalonskee 10-12-1 – 23; Brewer 18-14-5 – 37

Goaltenders: Mess, DelGiudice (37 shots-35 saves); Brewer, Cossette (22-18)

Power plays: Mess 0-1, Brewer 0-2

Penalties/minutes: Mess 2-4, Brewer 1-2

*********

Today’s games

COLLEGE

BASEBALL

Maine vs. Western Michigan, at Winter Haven, Fla., 2 p.m.

Husson vs. St. John Fisher, at Winter Haven, Fla., 1 p.m.

*********

MEN’S BASKETBALL

USCAA Nationals, at Uniontown, Pa.

Division I

No. 8 UMaine-Fort Kent vs. No. 1 Rochester (Mich.), 11:15 a.m.

Division II

No. 6 Eastern Maine Community College vs. No. 3 Andrews (Mich.), noon

No. 9 UMaine-Machias vs. No. 8 Berkeley (N.Y.), 5:30 p.m.

*********

Results

COLLEGE

BASEBALL

Tuesday’s Results

Stetson 3, Maine 2

*********

SOFTBALL

Tuesday’s Results

San Diego State 8, Maine 0 (5 inns.)

*********

MEN’S LACROSSE

Tuesday’s Results

Husson 7, Anna Maria 4

U-New England 7, So. Maine 5

*********

WOMEN’S LACROSSE

Tuesday’s Results

Bates 11, Babson 8

*********

All-star teams

HIGH SCHOOL

Down East Athletic Conference

GIRLS BASKETBALL: Calais — Paige Gillespie, Allison Hill, Madison McVicar, Meagan Cavanaugh; Shead — Vanessa Patterson; Narraguagus — Anna Ramsay, Haley Eckert, Ripley King; Machias — Nikki Prescott; Jonesport-Beals — Morgan Merchant; Woodland — Taylor Cochran, Araceli Garcia; coach of year — Chris Burke (Narraguagus)

BOYS BASKETBALL: Calais — Joe Mitchell, Jeremy Beers, Roger Socabasin, Devin Hall; Shead — Ethan Stevens; Narraguagus — Tyler Tenney; Machias — Dustin Getchell; Jonesport-Beals — Matthew Alley, Justin Alley, Garet Beal; Woodland — Ryan Lincoln, Jordan Denley; coach of year — Eddie Leeman (Calais)

*********

Indoor Golf

LOCAL

At Traditions, Holden

1st: Rye Powell, Mike Connolly, Wes Walker, Jordan Treadwell -12: 2nd: Jeff Waring, Bob Sullivan, Skip Commeau, Bob Gillis -9: 3rd: Vinnie Soucy, Mel Rooney, Bob Gillis -9: 4th: Jeff Waring, Bob Sullivan, Terry Pangburn, Skip Commeau -5: 5th: Terry Pangburn, Mike Connolly, Eric Stover, Willie Poisson -3

At Dexter Muni GG

Gross: Rick Sherburne, Dale Wright, Jimmy Costedio 29; Net: John White, Josh White, Mike White, Paul White 26; Pins: No. 2 Rick Sherburne 10-2, No. 8 Jimmy Costedio 5-8; Long Drive: Dave Thurlow 295 yards; Straight Drive: Donnie Swan 2.5 yards from center; Long Putt: John White 50-4

*********

Swimming

Maine State YMCA Meet

Girls Team Scores; 1 LONG REACH 1,577; 2 KV YMCA 1,032 50; 3 PEN BAY 949 50; 4 CASCO BAY 895 50; 5 MDI YMCA 878; 6 MID MAINE 822; 7 DOWN EAST YMCA 748 50; 8 BANGOR 648; 9 TWIN CITIES 645; 10 NORTHERN YORK 570; 11 WALDO COUNTY 547; 12 SANFORD 533 50; 13 PINE TREE 464 50; 14 CANOE CITY 383; 15 PISCATAQUIS 307; 16 BOOTHBAY 153

Boys Team Scores; 1 LONG REACH 1,468 50; 2 MDI YMCA 991 50; 3 PEN BAY 969 50; 4 DOWN EAST YMCA 894; 5 PINE TREE 848 50; 6 MID MAINE 815; 7 BANGOR 769; 8 CASCO BAY 651 50; 9 WALDO COUNTY 637 50; 10 SANFORD 498; 11 NORTHERN YORK 490; 12 TWIN CITIES 472; 13 CANOE CITY 343; 14 KV YMCA 274; 15 BOOTHBAY 246; 16 PISCATAQUIS 90

Combined Team Scores; 1 LONG REACH 3,045 50; 2 PEN BAY 1,919; 3 MDI YMCA 1,869 50; 4 DOWN EAST YMCA 1,642 50; 5 MID MAINE 1,637; 6 CASCO BAY 1,547; 7 BANGOR 1,417; 8 PPINE TREE 1,313; 9 KV YMCA 1,306 50; 10 WALDO COUNTY 1,184 50; 11 TWIN CITIES 1,117; 12 NORTHERN YORK 1,060; 13 SANFORD 1,031 50; 14 CANOE CITY 726; 15 BOOTHBAY 399; 16 PISCATAQUIS 397

*********

BOYS 9-10

200 Medley Relay 1, Down East Y (Tanik, Atila 10, Pelletier, Sam 10, Holmes, Camden 10, Weaver, Isaac 10), 2:19.45. 2, MDI Y, 2:22.99. 3, Mid-Maine 2:31.99. 4, Long Reach Swim 2:34.05. 5, Pine Tree Swim 2:40.60. 6, Twin Cities Swim 2:41.41. 7, Casco Bay Y 2:45.09. 8, Northern York Y 2:51.06. 9, Waldo County Y 2:57.95.

100 IM 1, Tanik, Atila, DEFY, 1:14.44 NE. 2, Marco, Dominic, LRSC, 1:16.75 NE. 3, Witham, Jake, MMD, 1:19.68 NE. 4, Hedstrom, Connor, PBAY, 1:21.47 NE. 5, Albaum, Jason, NYCY, 1:21.73 NE. 6, Prouty, Carson, BYB, 1:21.90 NE. 7, Valleau, Zeke, MDIY, 1:24.21 NE. 8, Bavis, Hayden, TCST, 1:26.12. 9, Wagstaff, Conner, DEFY, 1:26.44. 10, Whitman, Brendan, TCST, 1:29.79. 11, Sewall, Shea, PBAY, 1:29.88. 12, Price, Amos, MDIY, 1:32.19. 13, Isaacs, Porter, MDIY, 1:32.36. 14, Markosian, Beckett, DEFY, 1:33.35. 15, Brenner-Simpson, Ian, DEFY, 1:34.67. 16, Bird, Oliver, LRSC, 1:36.80.

50 Freestyle 1, Holmes, Camden, DEFY, 27.96 NE. 2, Conlan, Sam, PBAY, 29.48 NE. 3, Doane, Sam, PTSC, 30.43 NE. 4, Rutherford, Colin, CCSC, 31.46 NE. 5, Berry, Nathan, KVY, 32.39 NE. 6, Hedstrom, Brady, PBAY, 33.10 NE. 7, Moline, Brendan, WCY, 33.24 NE. 8, Yost, Matthew, LRSC, 33.85. 9, Stoyell, Jeremy, CCSC, 33.96. 10, Gurney, Alexander, LRSC, 33.98. 10, Shea, Drew, MDIY, 33.98. 12, Cox-Faxon, Ben, CBRY, 34.90. 13, Donovan, Aiden, NYCY, 35.01. 14, Nichols, Carter, WCY, 35.96. 15, Kristan, Rowan, BBYD, 36.20. 16, Burger-Roy, Kyle, MMD, 36.41.

50 Butterfly 1, Holmes, Camden, DEFY, 31.50 NE. 2, Marco, Dominic, LRSC, 33.04 NE. 3, Hedstrom, Connor, PBAY, 34.65 NE. 4, Valleau, Zeke, MDIY, 36.74 NE. 5, Guarnieri, Martin, MMD, 36.76 NE. 6, Albaum, Jason, NYCY, 38.42 NE. 7, Hedstrom, Brady, PBAY, 41.17. 8, Price, Amos, MDIY, 41.94. 9, Stoyell, Jeremy, CCSC, 42.23. 10, Yost, Matthew, LRSC, 42.65. 11, Anderson, Elliot, WCY, 44.55. 12, Lenardson, Will, CBRY, 44.74. 13, Berry, Nathan, KVY, 45.47. 14, Brenner-Simpson, Ian, DEFY, 45.57. 15, Jones, Carter, MMD, 46.18. 16, Guenther, Joseph, LRSC, 48.35.

100 Freestyle 1, Sullivan, Liam, MDIY, 1:01.54% NE. 2, Conlan, Sam, PBAY, 1:05.44 NE. 3, Prouty, Carson, BYB, 1:08.69 NE. 4, Ying, Josh, PTSC, 1:09.56 NE. 5, Rutherford, Colin, CCSC, 1:11.64 NE. 6, Moline, Brendan, WCY, 1:15.25. 7, Hight, John, NYCY, 1:16.60. 8, Aponte, Brandon, DEFY, 1:18.57. 9, Stoyell, Jeremy, CCSC, 1:19.55. 10, Sewall, Shea, PBAY, 1:19.67. 11, Kristan, Rowan, BBYD, 1:20.13. 12, Bartone, Nicco, LRSC, 1:20.88. 13, O’Malia, Finnian, WCY, 1:21.81. 14, Wagstaff, Conner, DEFY, 1:21.94. 15, Perkins, Jake, MMD, 1:22.71. 16, Bird, Oliver, LRSC, 1:23.23.

50 Backstroke 1, Tanik, Atila, DEFY, 34.83 NE. 2, Shea, Drew, MDIY, 36.13 NE. 3, LaBelle, Lennon, TCST, 36.18 NE. 4, Berry, Nathan, KVY, 36.47 NE. 5, Witham, Jake, MMD, 37.17 NE. 6, Rutherford, Colin, CCSC, 38.14 NE. 7, Aponte, Brandon, DEFY, 39.85. 8, Markosian, Beckett, DEFY, 40.12. 9, Mogul-Campbell, Zachary, CBRY, 41.15. 10, Lenardson, Will, CBRY, 41.54. 11, Gurney, Alexander, LRSC, 42.98. 12, Gibson, Finn, WCY, 43.18. 13, Hutchins, Nick, PTSC, 43.27. 14, Anderson, Elliot, WCY, 44.65. 15, Converse, Gardy, CBRY, 44.90. 16, McGee, Chase, MDIY, 45.00.

50 Breaststroke 1, Sullivan, Liam, MDIY, 35.51 NE. 2, Cox-Faxon, Ben, CBRY, 40.77 NE. 3, Pelletier, Sam, DEFY, 41.97 NE. 4, Hight, John, NYCY, 42.45 NE. 5, Wagstaff, Conner, DEFY, 43.92 NE. 6, Weaver, Isaac, DEFY, 44.07. 7, O’Malia, Finnian, WCY, 45.02. 8, Chizmar, Daniel, LRSC, 46.01. 9, Guarnieri, Martin, MMD, 46.27. 10, Isaacs, Porter, MDIY, 47.70. 11, Miller, Brey, LRSC, 47.87. 12, Bartone, Nicco, LRSC, 49.56. 13, Guenther, Joseph, LRSC, 51.24. 14, Markevich, Cason, BYB, 51.41. 15, McGee, Chase, MDIY, 52.07. 16, Toth, Laszlo, NYCY, 54.41.

200 Freestyle Relay 1, Penobscot Bay Y (Hedstrom, Connor 10, Sewall, Shea 9, Hedstrom, Brady 9, Conlan, Sam 9), 2:11.87. 2, Twin Cities Swim 2:21.01. 3, Down East Y 2:22.03. 4, Pine Tree Swim 2:23.48. 5, Waldo County Y 2:27.33. 6, Long Reach Swim 2:33.14. 7, Bangor Y 2:35.62. 8, Casco Y 2:39.57. 9, MDI Y 2:44.55. 10, Mid-Maine 2:45.42. 11, Down East Y 2:51.86. 12, Northern York Y 3:03.64. 13, Sanford Y 3:15.84. 14, Long Reach Swim ‘B’ 3:19.69. 15, Pine Tree Swim ‘B’ 3:34.33. 16, Waldo County Y ‘B’ 3:36.41.

*********

GIRLS 9-10

200 Medley Relay 1, Casco Y (Battarbee, Grace 10, Perrotta, Meg 10, Morse, Alex 10, Fishman, Hannah 10), 2:29.44. 2, Canoe City Swim 2:30.02. 3, Twin Cities Swim 2:38.96. 4, MDI Y 2:44.71. 5, Long Reach 2:45.01. 6, Bangor Y 2:46.23. 7, Northern York Y 2:47.50. 8, Down East Y 2:48.27. 9, Casco Y 2:52.16. 10, Penobscot Bay Y 2:52.34. 11, Boothbay Y 3:01.30. 12, Waldo County Y 3:03.07. 13, Sanford Y 3:06.24. 14, Long Reach Swim ‘B’ 3:07.51. 15, Down East Y ‘B’ 3:08.86. 16, Pine Tree Swim 3:09.00.

100 IM 1, Hamilton, Sidney, DEFY, 1:14.53 NE. 2, Guadalupi, Cecilia, KVY, 1:17.56 NE. 3, Whitman, Abreal, KVY, 1:19.24 NE. 4, Sisson, Edin, MMD, 1:20.75 NE. 5, Martin, Ella, LRSC, 1:21.89 NE. 6, Hand, Rachel, BYB, 1:22.78. 7, Naggert, Anna, MDIY, 1:24.51. 8, Grinnell, Emily, PBAY, 1:24.71. 9, Henderson, Abigail, PRY, 1:27.24. 10, Larsen, Emily, MMD, 1:28.18. 11, Kohl, Sarah, MMD, 1:28.77. 12, Winglass, Mae, LRSC, 1:29.49. 13, Soucy, Grace, NYCY, 1:29.66. 14, Clark, Cassidy, WCY, 1:30.04. 15, Rende, Grace, KVY, 1:32.08. 16, O’Connor, Bridget, KVY, 1:32.86.

50 Freestyle 1, Ketch, Emily, CCSC, 29.37 NE. 2, Gutheinz, Eve, PBAY, 30.10 NE. 3, Clarke, Ellie, DEFY, 30.46 NE. 4, Whitman, Abreal, KVY, 31.43 NE. 5, Payson, Kayla, WCY, 33.10. 6, Bolduc, Juliet, TCST, 33.31. 7, Fishman, Hannah, CBRY, 34.08. 8, Hallet, Tholia, CBRY, 34.24. 9, Webber, Abby, TCST, 34.76. 10, Young, Delaney, LRSC, 35.01. 11, Halle, Sydney, KVY, 35.08. 12, Smith, Kerrigan, WCY, 35.11. 13, Saunders, Madigan, LRSC, 35.30. 14, Pellegrino, Kelly, BYB, 35.47. 15, Blain, Sydney, BYB, 35.54. 16, Witwicki, Hannah, BBYD, 35.55.

50 Butterfly 1, Jorgensen, Talia, KVY, 31.82 NE. 2, Morse, Alex, CBRY, 34.01 NE. 3, Gutheinz, Eve, PBAY, 35.51 NE. 4, Martin, Ella, LRSC, 37.72. 5, Roy, Olivia, MMD, 37.90. 6, Hodgkin, Eleanor, KVY, 38.05. 7, Hammer, Katie, DEFY, 39.23. 8, Hand, Rachel, BYB, 39.59. 9, Cloutier, Brooke, TCST, 40.57. 10, Legere, Deanna, TCST, 41.34. 11, Webber, Abby, TCST, 42.62. 12, Blain, Caroline, BYB, 42.74. 13, Chirayath, Leila, TCST, 42.86. 14, MacPherson, Caitlin, DEFY, 43.46. 15, Wick, Megan, WCY, 43.95. 16, McCrea, Emma, CBRY, 44.45.

100 Freestyle 1, Jorgensen, Talia, KVY, 1:02.68 NE. 2, Guadalupi, Cecilia, KVY, 1:07.82 NE. 3, Clarke, Ellie, DEFY, 1:10.36 NE. 4, Hand, Rachel, BYB, 1:12.66. 5, Naggert, Anna, MDIY, 1:14.01. 6, Sisson, Edin, MMD, 1:15.92. 7, Scott, Audrey, PBAY, 1:15.93. 8, Clark, Cassidy, WCY, 1:17.98. 9, Blain, Sydney, BYB, 1:18.10. 10, Perrotta, Meg, CBRY, 1:18.33. 11, Kohl, Sarah, MMD, 1:18.78. 12, Molesworth, Laura, KVY, 1:19.66. 13, Halle, Sydney, KVY, 1:20.17. 14, Caldwell, Kristen, NYCY, 1:20.41. 15, Masselli, Melina, TCST, 1:20.76. 16, Cloutier, Brooke, TCST, 1:20.77.

50 Backstroke 1, Howe, Abbie, TCST, 36.62 NE. 2, Morse, Alex, CBRY, 36.75 NE. 3, Ketch, Abigail, CCSC, 38.85. 4, Hallet, Tholia, CBRY, 39.36. 5, Chirayath, Leila, TCST, 39.67. 6, Colby-George, Gabriella, CBRY, 39.95. 7, Battarbee, Grace, CBRY, 40.11. 8, Henderson, Abigail, PRY, 40.18. 9, Hodgkin, Eleanor, KVY, 41.05. 10, Allee, Leah, KVY, 42.09. 11, Brown, Ruby, MDIY, 42.42. 12, Lincoln, Eleanor, PBAY, 42.51. 12, O’Connor, Bridget, KVY, 42.51. 14, Legere, Deanna, TCST, 42.94. 15, Caldwell, Kristen, NYCY, 43.33. 16, Larsen, Emily, MMD, 43.86.

50 Breaststroke 1, Sisson, Edin, MMD, 39.58 NE. 2, Trefts, Elizabeth, CCSC, 40.34 NE. 3, Perrotta, Meg, CBRY, 41.55 NE. 4, Winglass, Mae, LRSC, 42.28 NE. 5, Bourassa, Natalie, CBRY, 45.32. 6, Soucy, Grace, NYCY, 45.48. 7, Grinnell, Emily, PBAY, 45.95. 8, Gaiero, Amy, WCY, 46.60. 9, Martin, Emily, LRSC, 47.05. 10, Willey, Delaney, KVY, 47.65. 11, Power, Ariel, PBAY, 47.84. 12, Halle, Sydney, KVY, 48.03. 13, Blain, Caroline, BYB, 48.14. 14, Wood, Kasey, PBAY, 48.25. 15, Masselli, Melina, TCST, 48.39. 16, Nelson, Miriam, DEFY, 48.68.

200 Freestyle Relay 1, Down East Y (MacPherson, Caitlin 9, Hammer, Katie 10, Clarke, Ellie 10, Hamilton, Sidney 10), 2:11.38. 2, Penobscot Bay Y 2:15.32. 3, Twin Cities Swim 2:16.65. 4, Canoe City Swim 2:17.81. 5, Casco Y 2:23.50. 6, Mid-Maine 2:25.45. 7, Waldo County Y 2:26.42. 8, Long Reach Swim 2:27.48. 9, KVY 2:30.25. 10, Bangor Y 2:35.46. 11, Down East Y ‘B’ 2:36.69. 12, Mid-Maine ‘B’ 2:37.34. 13, MDI Y 2:39.81. 14, Pine Tree Swim 2:41.34. 15, Casco Bay Y ‘B’ 2:42.71. 16, Twin Cities Swim ‘B’ 2:46.30.

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles