Local sports results for March 3-4, 2012

Posted March 04, 2012, at 8:27 p.m.
Last modified March 04, 2012, at 9:36 p.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL BASKETBALL

Boys State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Yarmouth 65, Gardiner 53

*********

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

Deering 59, Hampden Acad. 50

*********

At Augusta Civic Center

Class C

Dirigo 74, Lee Acad. 67

*********

Class D

Jonesport-Beals 83, Forest Hills 45

*********

Girls State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Presque Isle 49, Lake Region 47

*********

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

McAuley 54, Cony 41

*********

At Augusta Civic Center

Class C

Central 40, Hall-Dale 39

*********

Class D

Washburn 60, Richmond 35

*********

High school basketball

CLASS A

BOYS

DEERING 59, HAMPDEN ACAD. 50

Hampden Acad. (20-2) 50

Fickett 1-4 0-0 2, McCue 7-22 10-10 28, Scott 0-1 0-0 0, Gilpin 3-9 1-1 7, Norris 0-1 0-0 0, Poirier 2-6 0-0 4, Palmer 1-4 2-2 4, Knight 2-7 1-4 5. Totals 16-54 14-17 50.

Deering (18-3) 59

Chhorn 0-1 0-0 0, Green 1-7 0-3 2, Lature 0-0 0-0 0, Amabile 9-17 8-10 27, Itsinzi 0-0 0-0 0, Ater 0-0 0-0 0, Ab. Ali 0-0 0-0 0, Abwoch 4-13 2-4 10, Thiwat 7-8 1-2 15, London 2-2 1-5 5. Totals 23-48 12-21 59.

Hampden 14-18-29-40

Deering 12-19-40-59

3-pt. goals — Hampden (4-18): McCue 4-13, Scott 0-1, Fickett 0-2, Palmer 0-2; Deering (1-7): Amabile 1-4, Abwoch 0-1, Green 0-3.

*********

GIRLS

MCAULEY 54, CONY 41

Cony (21-1) 41

Arbour 1-8 2-2 5, E. Quirion 1-3 0-0 2, Logan 0-0 0-0 0, Deeves 0-0 0-0 0, Elwell 1-4 0-0 3, H. Quirion 0-1 0-0 0, Dennett 0-0 0-0 0, Sanford 0-4 0-0 0, Leet 0-0 0-0 0, Diplock 4-14 1-3 10, Lee 3-11 1-2 7, Guzman 3-9 8-8 14. Totals 13-54 12-15 41.

McAuley (22-0) 54

Mack 0-3 4-4 4, DiPierro 1-5 0-2 2, Mukiza 0-0 0-0 0, Wheeler 0-0 0-0 0, A. Coulombe 1-5 5-6 7, Clement 4-14 1-1 11, Leasure 0-1 0-0 0, Smith 5-7 5-8 15, L. Coulombe 0-0 0-0 0, Lux 4-6 2-5 10, Liziewski 0-0 0-0 0, Welch 2-2 1-2 5. Totals 17-43 18-28 54.

Cony 4-17-26-41

McAuley 13-25-35-54

3-pt. goals — Cony (3-23): Elwell 1-4, Diplock 1-5, Arbour 1-6, E. Quirion 0-1, H. Quirion 0-1, Lee 0-2, Sanford 0-4; McAuley (2-12): Clement 2-6, A. Coulombe 0-2, DiPierro 0-4.

*********

CLASS C GIRLS

CENTRAL 40, HALL-DALE 39

Central (19-3) 40

Speed 2-5, 0-0 4, McHugh 2-12, 4-8 8, Brownell 2-7 1-2 5, Miles 1-1 3-4 5, Skolfield 8-9, 1-4 17, Harvey 0-5, 0-0 0, Bradford 0-0, 1-2 1; TOTALS 15-39, 10-20 40

Hall-Dale (18-4) 39

Buck 3-8, 2-3 8, Brown 0-6, 0-0 0, Maynard 1-1, 0-0 3, Pelletier 0-3, 0-0 0, Goldman 4-9, 3-6 14, Crockett 3-4, 0-0 6, Eccleston 1-1, 0-0 2, Wolfington 3-16, 0-0 6; TOTALS 13-47, 5-9 39

Central 10-12-24-40

Hall-Dale 13-15-29-39

3-point goals: Central (0-7): McHugh 0-4, Harvey 0-3; Hall-Dale (4-16): Goldman 3-6, Maynard 1-1, Buck 0-3, Brown 0-1, Wolfington 0-5

*********

CLASS C BOYS

DIRIGO 74, LEE 67

Lee (19-3) 67

Thurlow 0-0 0-0 0, D. Peters 0-0 0-0 0, Wu 0-1 0-0 0, Diallo 8-16 0-2 19, Elder 7-10 1-3 16, Bourgoin 0-0 0-0 0, K. Peters 0-1, Sawtelle 2-5 2-2 6, Karagic 4-9 2-4 11, Brown 0-1 1-1 1, Guido 0-0 0-0 0, Johnson 3-7 5-6 12, Kong 1-1 0-0 2. Totals 25-51 11-19 67.

Dirigo (21-1) 74

Turner 3-8 3-6 9, Tr. Frost 3-7 0-0 7, St. Germain 12-17 2-4 26, Ross 1-1 0-0 3, Turbide 2-6 3-4 9, Holmes 7-14 0-2 16, Ty. Frost 1-1 0-0 2, Stanley 1-1 0-0 2. Totals 30-55 8-16 74.

Lee 19 39 53 67

Dirigo 19 38 53 74

3-pt. goals — Lee (6-14): Diallo 3-5, Elder 1-1, K. Peters 0-1, Sawtelle 0-2, Karagic 1-1, Brown 0-1, Johnson 1-3; Dirigo (6-18): Turner 0-2, Tr. Frost 1-3, St. Germain 0-1, Ross 1-1, Turbide 2-4, Holmes 2-7.

*********

CLASS D BOYS

JONESPORT-BEALS 83, FOREST HILLS 45

Jonesport-Beals (19-2) 83

Purdy 1-1 0-0 2, Lyons 0-0 0-0 0, Robinson 0-1 0-0 0, C. Beal 3-7 0-1 6, T. Beal 2-2 0-2 4, Millikin 1-1 0-0 3, Crowley 1-7 0-0 2, Whitt 0-1 0-0 0, L. Smith 5-6 0-0 10, J. Alley 5-8 0-2 10, G. Beal 6-10 0-2 16, Peadon 0-0 0-0 0, K. Beal 1-1 0-0 2, M. Alley 10-20 5-6 26, M. Smith 1-2 0-0 2. Totals 36-67 5-13 83.

Forest Hills (18-3) 45

Lawrence 0-1 0-0 0, Petrin 1-2 0-0 2, B. Ouellette 4-14 0-0 10, Jalbert 0-1 0-0 0, Turner 4-11 0-0 8, D. Ouellette 2-5 4-4 8, Worster 6-19 4-6 16, Daigle 0-0 1-2 1. Totals 17-53 9-12 45.

Jonesport-Beals 17-32-58- 83

Forest Hills 10-18-35-45

3-pt. goals — Jonesport-Beals (6-13): Robinson 0-1, Millikin 1-1, G. Beal 4-7, M. Alley 1-4; Forest Hills (2-13): B. Ouellette 2-7, Jalbert 0-1, Turner 0-1, Worster 0-4.

*********

CLASS D GIRLS

WASHBURN 60, RICHMOND 35

Washburn (21-1) 60

Saucier 1-1 1-4 3, Blackstone-Thompson 0-0, 0-0 0, Overman 1-7, 3-4 5, Koch 1-6, 1-2 3, C. Bragg 2-13, 3-3 8, Worcester 8-17, 5-8 24, Doody 4-4, 4-7 12, Coulombe 0-0, 0-2 0,Heald 0-0, 0-0 0, Landry 0-0, 0-1 0, L. Bragg 0-0, 0-0 0, Olson 1-5, 2-4 5, Shaw 0-0, 0-0 0; TOTALS: 18-53, 19-35 60

Richmond (19-2) 35

Hurley 2-9, 1-2 6, Snedeker 2-8, 3-4 8, Acord 0-1, 0-0 0, Lewia 0-1, 0-0 0, Plummer 6-19, 2-8 14, Hoopingarner 0-1, 0-1 0, Johnson 1-1, 0-0 2, Murphy 0-1, 0-3 0, Harrington 0-0, 0-0 0, Pearson 2-13, 0-0 4, Lancaster 0-5, 1-2 1; TOTALS: 13-59, 7-20 35

Washburn 10-28-43-60

Richmond 6-21-31-35

3-point goals: Washburn (5-16): Worcster 3-8, C. Bragg 1-4, Olson 1-4; Richmond (2-14): Hurley 1-5, Snedeker 1-6, Lancaster 0-2, Murphy 0-1

*********

Hockey tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

EASTERN MAINE

Semifinals

Saturday, March 3

Class A

At Colisee, Lewiston

A4: No. 1 Lewiston 9, No. 4 Cony 0

A5: No. 3 St. Dominic 2, No. 2 Bangor 1 (OT)

*********

Class B

At Sukee Arena, Winslow

B4: No. 1 Brewer 7, No. 5 Old Town 1

B5: No. 2 Messalonskee 8, No. 3 Presque Isle 0

*********

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Colisee, Lewiston

A6: No. 1 Lewiston (15-4-1) vs. No. 3 St. Dominic (14-6), 6 or 8:30 p.m.

*********

Class B

At Alfond Arena, Orono

B6: No. 1 Brewer (18-1) vs. No. 2 Messalonskee (17-3), 7 p.m.

*********

State finals

Saturday, March 10

At Colisee, Lewiston

Class A

A7: East, West winners, 6 p.m.

*********

Class B

B7: East, West winners, 1 p.m.

*********

WESTERN MAINE

Semifinals

Saturday, March 3

Class A

At Colisee, Lewiston

A5: No. 1 Thornton 7, No. 5 Marshwood/Traip 0

A6: No. 2 Falmouth 5, No. 3 Scarborough 3

*********

Class B

At Portland Ice Arena

B2: No. 1 Greely 5, No. 5 Yarmouth 2

B3: No. 2 York 4, No. 3 Cape Elizabeth 2

*********

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Le Colisee, Lewiston

A7: No. 1 Thornton (18-1-1) vs. No. 2 Falmouth (15-4-1), 6 or 8:30 p.m.

*********

Wednesday, March 7

Class B

At Colisee, Lewiston

B3: No. 1 Greely (13-4-2) vs No. 2 York (12-5-2), 7 p.m.

Note: Teams traveling from the greatest distance will play the first game for games at the same site.

*********

High school hockey

CLASS A BOYS

ST. DOM’S 2, BANGOR 1 (OT)

St. Dom’s 0 1 0 1 — 2

Bangor 0 1 0 0 — 1

First period — No scoring.

Second period — 1, Ban, Tracy (Frost) 1:14; 2, SD, Holtet (Finlay) 10:19.

Third period — No scoring.

Overtime — 3, SD, Rodrigue (Berube, Nadeau) 5:13.

Shots on goal — St. Dom’s 11-13-9-7 — 40; Bangor 5-8-5-3 — 21.

Power plays — St. Dom’s 0 of 3; Bangor 0 of 2.

Goalies — St. Dom’s, Christopher (21 shots, 20 saves); Bangor, Howat (40, 38).

*********

Results

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

America East Quarterfinal

Boston Univ. 52, Maine 43

NCAA Div. III First Round

Bowdoin 75, USM 68

*********

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

NESCAC Semifinals

Middlebury 6, Bowdoin 3

*********

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

NESCAC Semifinals

Amherst 1, Bowdoin 0

*********

BASEBALL

Friday’s Results

Florida State 6, Maine 0

Saturday’s Results

Florida State 18-10, Maine 2-0

*********

SOFTBALL

Friday’s Results

South Carolina 13, Maine 4

UC Riverside 4, Maine 3 (8 inns.)

*********

WOMEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Bates 9, Mount Holyoke 0

Bates 9, Smith 0

*********

MEN’S LACROSSE

Friday’s Results

Regis 10, Thomas 3

Saturday’s Results

Skidmore 14, Bates 10

U-New England 9, Wheaton 4

*********

WOMEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

U-New England 15, Wellesley 14

*********

College hockey

MEN

Maine 1, New Hampshire 0

Maine (20-11-3) 1-0-0 – 1

New Hampshire (14-17-2) 0-0-0 – 0

First period – 1. Maine, O’Connor 2 (Pryor, Shemansky), 10:13.

Second period – No scoring.

Third period – No scoring.

Shots on goal: Maine 8-10-11 – 29; UNH 14-7-11 – 32

Goaltenders: Maine, Sullivan (32 shots-32 saves); UNH, DeSmith (29-28)

High percentage scoring chances: Maine 8-10-9 – 27; UNH 12-8-8 – 28

Power plays: Maine 0-2, UNH 0-2

Penalties/minutes: Maine 4-8, UNH 4-8

Attendance: 4898

*********

Track and field

College

At New York, N.Y.

ECAC Div. III Championships

Bates men 69, Tufts 48, Amherst 34, UMass Dartmouth 32, TCNJ 30.25, Springfield 29, Gwynedd-Mercy 24, Cortland State 22.25, Middlebury 22, Bowdoin 20.25, Moravian 20, CCNY 20, NYU 19, RPI 19, Ithaca 19, Rowan 18, RIT 17.5, Oneonta 17, Geneseo State 17, Fitchburg State 17, St. Lawrence 16.25, Brockport State 15, Colby 14, Wesleyan 13, Ramapo 13, Bridgewater State 12.25, Coast Guard 10, Wesley 10, Southern Maine 10, MIT 10, Williams 10, Rochester 8.5, Penn State-Behrend 8.5, UMass Boston 8.25, Washington & Jefferson 8, Conn College 8, York (N.Y.) 8, Rutgers-Camden 8, Union 8, Emmanuel 8, Lebanon Valley 8, Westfield State 7, WPI 7, Wheaton 6, Delaware Valley 6, Alfred 6, Fredonia State 6, Regis 6, Stevens Institute 5.5, Plattsburgh State 5, Oswego State 5, Cobleskill 5, Farmingdale State 4, Widener 4, USMMA 4, RIC 3, Worcester State 3, Utica 2, Frostburg State 2, St. John Fisher 1.25, Hamilton 1.25, Brandeis 1

*********

Road racing

Chamberlain March Half Marathon

At Brewer

Top 50 finishers

1) Eric Mauricette 1:17:52, 2) Ty Thurlow 1:18:55, 3) Joseph Capehart 1:20:08, 4) Timothy Tunney 1:23:01, 5) Matt Homich 1:23:55, 6) Austin Townsend Jr. 1:28:36, 7) Roger Marquis 1:31:06, 8) Kristine Guaraldo 1:33:05, 9) John Peckenham 1:34:46, 10) Greg Leavitt 1:34:47, 11) Benjamin Dole 1:34:59, 12) David Doore 1:35:30, 13) Peter Lodge 1:36:23, 14) Joe Lawlor 1:37:38, 15) Samantha Matoush 1:39:00, 16) Daniel Frye 1:40:45, 17) Patricia Craig 1:41:03, 18) Steve Sprague 1:41:47, 19) Roger Huber 1:42:11, 20) Matt Lindsay 1:42:28, 21) Jim Monty 1:42:57, 22) Chris Jones 1:43:31, 23) Katrina Bisheimer 1:44:47, 24) David McCluskey 1:45:39, 25) Larry Deans 1:46:06, 26) Glen Holyoke 1:46:19, 27) Robert Bryant 1:46:19, 28) Matt Damon 1:46:41, 29) Joseph Miller 1:46:52, 30) Miranda Monk 1:47:06, 31) Dave Farrar 1:47:30, 32) Amy Badger 1:47:32, 33) Greg Landry 1:48:14, 34) Brian Moussally 1:48:23, 35) Michelle Czapiga 1:48:45, 36) Connor Dalton 1:49:47, 37) Lisa Kingsbury 1:50:08, 38) Mary Parsons 1:51:23, 39) John Blaisdell 1:51:44, 40) Kevin Prosser 1:53:48, 41) Deedra Dapice 1:54:18, 42) Spencer Pelkey 1:55:06, 43) Jessica Damon 1:56:03, 44) Timothy O’Connor 1:58:00, 45) Ginger King 1:59:31, 46) Ryan King 1:59:37, 47) Dan Sharron 2:00:32, 48) Susan Welch 2:02:28, 49) Laura Anderson 2:02:31, 50) Lisa Tweedie 2:03:11.

*********

Chamberlain March 5K

Top 40 finishers

1) Adam Goode 16:02, 2) Thomas Beckum 17:45, 3) Devon Plourde 18:33, 4) Dustin Ramsay 18:55, 5) Chris Holt 20:21, 6) Robert Jordan 20:42, 7) Bob Carroll 20:59, 8) Chrissy Larrabee 21:48, 9) Rebecca Carroll 23:11, 10) Bart Brizee 23:44, 11) Paul Tormey 23:51, 12) Tim Griffin 24:07, 13) Jamie Pickering 24:26, 14) Shawn Ramsay 24:29, 15) Kristie Bryer 24:32, 16) Keri Chase 24:34, 17) Kayla Marquis 24:37, 18) Tim Crosby 25:07, 19) Christy Stout 25:38, 20) Dan Tibbets 25:41, 21) Craig Warren 26:01, 22) Larry Bechtel 26:12, 23) Levi Surette 26:41, 24) Caleb Ewer 26:52, 25) Dennis Theriault 27:06, 26) Heather Steeves 27:16, 27) John Havlin 27:26, 28) Tina Nichols 28:07, 29) David Stanhope 28:26, 30) Darcie Fournier 28:27, 31) Daniela DeSantis 28:38, 32) Amy Morrison 28:42, 33) Bill Hansen 28:43, 34) Dharmesh Joshi 28:50, 35) Susan Lazor 29:03, 36) Phil Stuart 29:12, 37) Jo Clough 29:19, 38) Tiffany Mayhew 29:31, 39) Katrina Rutherford 29:59, 40) Sarah Krummel 29:59,

*********

Youth hockey

SQUIRTS

At Sawyer Arena, Bangor, Sunday

PVHC White 10, Casco Bay Wild 2

PVHC goals: Tanner Evans 3, Adam Thompson 3, Tyler McCannell 3, Nate Young; goalie: Cooper Ryan; Casco Bay: Nicolas Becker, Daniel Joy; goalie: Sebastian Couturier

*********

Bowling

HIGH SCHOOL

At Central Maine Family Fun Bowling Center, Skowhegan

Northern Region Championships

Round 1

Madison def. Skowhegan 3-0

BHBH Co-op def. Carrabec 3-1

Round 2

Hermon def. Madison 3-0

BHBH Co-op def. Nokomis 3-0

Championship Round

Hermon def. BHBH Co-op 3-0

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports