Local Sports Results for Feb. 25/26

Posted Feb. 26, 2012, at 8:45 p.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Friday, Feb. 24

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 1 Hampden Acad.46, No. 3 Mt. Blue 44

**********

Semifinals

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 7 Houlton 40, No. 6 Mattanawcook Acad. 39

C6: No. 1 Lee Acad. 51, No. 4 Penquis 50 (2OT)

**********

Saturday, Feb. 25

Championships

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 3 Gardiner 70, No. 1 Mount Desert Island 58

Class C

C7: No. 1 Lee Acad.58, No. 7 Houlton 47

Class D

D7: No. 1 Jonesport-Beals 75, No. 6 Deer-Isle Stonington 62

**********

State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Gardiner (19-2) vs. Yarmouth (17-4), 8:45 p.m.

**********

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

Hampden Acad. (20-1) vs. Deering (18-3), 7 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

Lee Acad. (19-2) vs. Dirigo (20-1), 8:45 p.m.

Class D

Jonesport-Beals (19-2) vs. Forest Hills (18-3), 2:45 p.m.

**********

WESTERN MAINE

Friday, Feb. 24

At Cumberland County Civic Center

Class A

A5: No. 1 Deering 52, No. 4 Cheverus 49

A6: No. 3 Bonny Eagle 54, No. 7 South Portland 39

**********

Championships

Saturday, Feb. 25

At Cumberland County Civic Center

Class A

A7: No. 1 Deering 45, No. 3 Bonny Eagle 42

Class B

B7: No. 3 Yarmouth 56, No. 1 Falmouth 50

At Augusta Civic Center

Class C

C7: No. 1 Dirigo 69, No. 6 Old Orchard Beach 38

Class D

D7: No. 2 Forest Hills 61, No. 1 Hyde 60

**********

GIRLS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Friday, Feb. 24

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 3 Central 45, No. 2 Calais 30

C6: No. 4 Stearns 51, No. 8 Houlton 34

**********

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 1 Cony 44, No. 2 Edward Little 41

**********

Saturday, Feb. 25

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 1 Presque Isle 52, No. 2 Nokomis 40

Class C

C7: No. 3 Central 42, No. 4 Stearns 41 (OT)

Class D

D7: No. 1 Washburn 68, No. 7 Hodgdon 44

**********

State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Presque Isle (21-0) vs. Lake Region (19-2), 7:05 p.m.

**********

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

Cony (21-0) vs. McAuley (21-0), 4 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

Central (18-3) vs. Hall-Dale (18-3), 7:05 p.m.

Class D

Washburn (20-1) vs. Richmond (19-1), 1:05 p.m.

**********

WESTERN MAINE

Championships

Saturday, Feb. 25

At Cumberland County Civic Center

Class A

A7: No. 1 McAuley 61, No. 2 Scarborough 43

Class B

B7: No. 1 Lake Region 49, No. 3 Greely 30

At Augusta Civic Center

Class C

C7: No. 1 Hall-Dale 42, No. 7 Waynflete 36

Class D

D7: No. 1 Richmond 46, No. 2 Rangeley 33

**********

High school basketball

CLASS B BOYS

GARDINER 70, MDI 58

Gardiner (19-2) 70

Kelley 0-0 1-2 1, Jamison 1-4 3-3 5, Palmer 8-13 4-6 23, Lovely 4-7 2-4 10, Connor 3-6 4-6 10, Hall 2-6 1-2 5, Meehan 0-1 0-0 0, Toman 6-13 4-4 16. Totals 24-50 19-27 70.

Mount Desert Island (20-1) 58

Phelps 0-1 0-0 0, Shaw 4-10 3-6 12, Mooers 0-2 0-0 0, MacDonald 4-14 2-2 12. Philbrook 0-0 0-0 0, Walls 0-5 2-2 2, Gray 7-13 3-6 17, Burke 7-13 1-3 15. Totals 22-58 11-19 58.

Gardiner 20-37-49-70

MDI 14-24-36-58

3-pt. goals — Gardiner (3-5): Palmer 3-5; MDI (3-12): MacDonald 2-5, Shaw 1-3, Phelps 0-1, Gray 0-1, Walls 0-2.

**********

CLASS B GIRLS

PRESQUE ISLE 52, NOKOMIS 40

Nokomis (20-1) 40

Kent-Webber 0-0 0-0 0, Ky. Richards 0-6 0-0 0, M. Shaw 6-10 2-2 14, Reynolds 2-4 0-0 4, Whitney 0-0 0-0 0, Ke. Richards 4-12 0-0 10, Dunton 0-1 0-0 0, Mackenzie 3-11 2-4 8, T. Shaw 0-0 0-0 0, Quick 0-0 0-0 0, Perry 0-0 0-0 0, Kerstetter 0-0 0-0 0, Carson 2-4 0-0 4. Totals 17-48 4-6 40.

Presque Isle (21-0) 52

Ireland 2-6 2-2 6, Nickerson 1-2 2-2 4, Guerrette 5-12 2-3 13, Bernier 1-6 0-0 3, Ackerson 0-0 0-0 0, Ka. Richards 1-3 5-6 7, Buck 0-0 0-0 0, Graham 4-9 2-4 11, Girardin 0-0 0-0 0, Kingsbury 2-3 2-4 6, Cheney 0-0 0-0 0, Stewart 1-4 0-1 2. Totals 17-45 15-22 52.

Nokomis 12-17-28-40

Presque Isle 8-25-34-52

3-pt. goals — Nokomis (2-12): Ky. Richards 0-4, Reynolds 0-1, Ke. Richards 2-6, Dunton 0-1; Presque Isle (3-14): Ireland 0-2, Guerrette 1-4, Bernier 1-5, Graham 1-3.

**********

CLASS C BOYS

LEE ACAD. 58, HOULTON 47

Houlton (11-11) 47

Drew 0-0 0-0 0, Buzzeo 1-5 0-0 3, Crockett 1-1 0-0 2, Guiod 1-5 2-2 5, Bouchard 6-16 6-8 20, Swallow 2-4 0-2 4, Straubel 0-1 0-0 0, Harvey 0-0 0-0 0, Dickison 5-6 3-4 13, Woods 0-0 0-0 0. Totals 16-38 11-16 47.

Lee Acad. (19-2) 58

Wu 1-1 2-2 4, Diallo 10-24 5-8 25, Elder 0-4 2-5 2, Sawtelle 3-7 1-1 7, Karagic 3-9 1-1 7, Guido 0-0 0-0 0, Johnson 5-11 1-2 12, Kong 0-0 1-2 1. Totals 22-56 13-21 58.

Houlton 12-25-38-47

Lee Acad. 11-20-35-58

3-pt. goals — Houlton (4-16): Bouchard 2-7, Buzzeo 1-3, Guiod 1-4, Sraubel 0-1, Dickison 0-1; Lee Acad. (1-11): Johnson 1-5, Sawtelle 0-1, Diallo 0-2, Karagic 0-3.

**********

CLASS C GIRLS

CENTRAL 42, STEARNS 41 (OT)

Stearns (18-3) 41

Pelkey 0-3 1-2 1, Wark 3-17 1-3 8, Rollins 3-7 0-0 6, Mooney 2-7 0-0 5, Koizar 6-10 5-6 20, Watson 0-0 0-0 0, Austin 0-0 0-0 0, Dow 0-2 1-2 1. Totals 14-46 8-13 41.

Central (18-3) 42

Speed 1-1 1-2 3, McHugh 1-4 2-2 4, Brownell 3-9 3-5 9, Miles 0-1 2-4 2, Skolfield 9-20 3-6 21, Harvey 1-8 0-0 3, Bradford 0-1 0-0 0. Totals 15-39 11-19 42.

Stearns 6-15-29-36-41

Central 9-20-26-36-42

3-pt. goals — Stearns (5-22): Wark 1-10, Rollins 0-1, Mooney 1-6, Koizar 3-5; Central (1-5): Harvey 1-5.

**********

CLASS D BOYS

JONESPORT-BEALS 75,

DEER ISLE-STONINGTON 62

DI-Stonington (14-8) 62

Cormier 1-7 0-0 3, Grindle 8-23 8-10 26, Morey 5-11 0-0 13, Davis 4-8 0-0 8, Melanio 0-2 0-0 0, Ciomei 4-5 1-2 10, Starky 0-0 0-0 0, Oliver 0-0 0-0 0, Bray 1-1 0-0 2; Totals 23-57 9-12 62

Jonesport-Beals (18-2) 75

Crowley 2-5 3-4 7, L. Smith 1-5 0-2 2, J. Alley 8-10 1-2 17, G. Beal 6-7 6-6 20, M. Alley 5-10 1-2 11, C. Beal 6-8 1-3 14, T. Beal 1-2 2-2 4, M. Smith 0-0 0-0 0, Robinson 0-0 0-0 0; Totals 29-47 14-21 75

DI-Stonington 13 25 40 62

Jonesport-Beals 19 39 51 75

3-pt. goals — DI-Stonington (7-22): Cormier 1-4, Grindle 2-9, Morey 3-7, Melanio 0-1, Ciomei 1-1; Jonesport-Beals (3-5): C. Beal 1-2, G. Beal 2-2, M. Alley 0-1

**********

CLASS D GIRLS

WASHBURN 68, HODGDON 44

No. 7 Hodgdon (15-7)

Fitzpatrick 1-3, 1-2 4, Harris 0-2, 0-0 0, Howell 0-0, 0-0 0, Levesque 0-3, 0-0 0, Oliver 0-0, 0-0 0, Wiley 0-8, 3-4 3, McQuarrie 5-9, 2-2 12, M. Gardiner 1-3, 0-4 2, H. Gardiner 4-6, 3-7 11, Steamer 6-7, 0-0 12; TOTALS: 17-41, 9-19 44

No. 1 Washburn (20-1)

Saucier 0-2, 0-0 0, Blackstone-Thompson 0-0, 0-0 0, Overman 3-8, 0-1 6, Koch 8-12, 3-6 19, C. Bragg 4-10, 0-0 9, Worcester 8-19, 2-2 20, Doody 6-8, 2-2 14, Coulombe 0-0, 0-0 0, Heald 0-0, 0-0 0, Olson 0-0, 0-0 0, L. Bragg 0-0, 0-0 0; TOTALS: 29-59, 7-11 68

Hodgdon 16 20 31 44

Washburn 20 35 55 68

3-pt. goals: Hodgdon (1-7): Fitzpatrick 1-1, Wiley 0-5, Levesque 0-1; Washburn (3-7): Worcester 2-4, C. Bragg 1-3

**********

Hockey tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

EASTERN MAINE

Prelims

Saturday, Feb. 25

P1: No. 8 Skowhegan 2, No. 9 Gray-NG/Poland 1

**********

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 28

A1: No. 8 Skowhegan (8-9-2) at No. 1 Lewiston (13-4-1)

A2: No. 5 Maran/Hall-Dale/Win (9-9) at No. 4 Cony (14-4)

A3: No. 6 Edward Little (10-7-1) at No. 3 St. Dominic (12-6)

A4: No. 7 Brunswick (7-10-1) at No. 2 Bangor (13-5)

Class B

B1: No. 1 Brewer (17-1) bye

B2: No. 5 Old Town (9-8-1) at No. 4 Hampden (10-8)

B3: No. 6 Orono (8-8-2) at No. 3 Presque Isle (11-7), 6:30 p.m., at the Forum

B4: No. 7 John Bapst (8-10) at No. 2 Messalonskee (15-3)

**********

Semifinals

Saturday, March 3

Class B

At Sukee Arena, Winslow

B4: B2 winner vs. No. 1 Brewer (17-1), 5 or 8 p.m.

**********

WESTERN MAINE

Prelims

Class A

Saturday, Feb. 25

P1: No. 8 Gorham 5, No. 9 Bonny Eagle 1

**********

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 28

A1: No. 8 Gorham (12-7) at No. 1 Thornton (16-1-1)

A3: No. 6 Biddeford (7-8-3) at No. 3 Scarborough (12-4-2)

A4: No. 7 Kennebunk (12-6) at No. 2 Falmouth (13-4-1)

Wednesday, Feb. 29

A2: No. 5 Marshwood/Traip (13-5) at No. 4 Cheverus (13-5), 6:15 p.m.

Class B

B1: No. 5 Yarmouth (11-6-1) at No. 4 Camden Hills (10-7-1)

**********

Semifinals

Saturday, March 3

Class A

At Colisee, Lewiston

A5: P1 winner at No. 1 Thornton (16-1-1), 6 or 8:30 p.m.

A6: A3 winner vs. A4 winner, 6 or 8:30 p.m.

Class B

At Portland Ice Arena

B2: B1 winner at No. 1 Greely (12-4-2), 5 or 8 p.m.

B3: No. 3 Cape Elizabeth (9-6-3) vs. No. 2 York (11-5-2), 5 or 8 p.m.

Note: Teams traveling from the greatest distance will play the first game for games at the same site.

**********

College Basketball

WOMEN

BLACK BEARS 45, SEAWOLVES 40

Stony Brook (4-25) 40

Davis 3-11 0-0 6, Krueger 4-11 0-0 8, Jacobs 1-7 0-0 2, Horsey 1-6 0-0 2, Murray 1-2 6-7 8, Previlon 3-5 1-4 7, Klupenger 0-0 0-0 0, Myers 0-4 0-0 0, Burner 1-2 0-0 2, Landers 2-5 0-0 5; Totals 16-53 7-11 40

Maine (7-22) 45

Wheeler 0-0 0-0 0, Baranowski 3-9 3-4 9, Williams 5-9 0-0 12, Anderson 1-6 2-2 4, Knight 0-4 2-2 2, Roberts 1-10 2-2 4, Walczak 3-8 2-2 8, Dillon 1-4 0-0 2, Burns 0-2 0-0 0, Wellington 2-3 0-1 4; Totals 16-55 11-13 45

3-pt. goals — Stony Brook (1-4): Davis 0-1, Myers 0-1, Landers 1-2; Maine (2-13): Williams 2-5, Anderson 0-4, Roberts 0-1, Dillon 0-1, Burns 0-2

Halftime: Stony Brook 21-19

**********

MEN

SEAWOLVES 55, BLACK BEARS 48

Maine (12-16) 48

Singleton 0-4 0-0 0, Edwards 5-11 2-2 12, Fraser 6-9 0-0 12, McLemore 1-12 5-5 8, Allison 0-2 1-2 1, Rogers 1-3 0-0 3, Pollard 2-6 0-2 4, Cato 3-9 0-0 8. Totals 18-56 8-11 48.

Stony Brook (20-8) 55

Carter 1-2 2-2 5, Dougher 3-13 1-2 9, Rapier 3-5 1-3 7, Joyner 5-9 2-2 12, Brenton 1-3 0-0 2, Jackson 0-1 2-2 2, Coley 3-11 1-2 7, Rouse 3-6 1-1 7, Hayes 1-3 0-0 2, McAlister 0-1 2-2 2. Totals 20-54 12-16 55.

Halftime—Stony Brook 30-24. 3-Point Goals—Maine 4-21 (Cato 2-8, Rogers 1-2, McLemore 1-5, Singleton 0-1, Pollard 0-2, Edwards 0-3), Stony Brook 3-14 (Dougher 2-8, Carter 1-1, Jackson 0-1, Hayes 0-2, Rouse 0-2). Fouled Out—Allison. Rebounds—Maine 34 (Fraser 10),Stony Brook 40 (Brenton 7). Assists—Maine 10 (Edwards, Singleton 3), Stony Brook 4 (Coley 2). Total Fouls—Maine 19, Stony Brook 12. A—1,630.

**********

College hockey

MEN

MAINE 7, NU 1

Maine (19-11-3) 3-2-2 – 7

Northeastern (12-15-5) 1-0-0 – 1

First period — 1. Maine, Shemansky 10 (Beattie, Diamond), 4:14; 2. Maine Andersson 2 (Swavely, Hegarty), 5:26; 3. NU, Saponari 6 (Karlsson, Pimm), 8:46 (pp); 4. Maine, Anthoine 11 (Shemansky, Mangene), 9:52 (pp).

Second period — 5. Maine, Diamond 21 (Mangene), 3:25; 6. Maine, Abbott 18 (Rutt, O’Connor), 18:39.

Third period — 7. Maine, Abbott 19 (Flynn, Diamond), 2:39; 8. Maine, Diamond 22 (Abbott, Mangene), 7:00 (pp).

Shots on goal: Maine 7-10-9 – 26; Northeastern 9-5-9 – 23

Goaltenders: Maine, Sullivan (22 shots-21 saves), Seeley (15:35 of 3rd, 1-1); Northeastern, Rawlings (4-1), Witt (9:52 of 1st, 18-14), Mountain (7:00 of 3rd, 4-4)

High-percentage scoring chances: Maine 11-7-7 – 25; Northeastern 4-4-3 – 11

Power plays: Maine 2-7, NU 1-6

Penalties: Maine 7-14, Northeastern 7-14

**********

College Track and Field

Men’s Indoor

At Boston, Mass., Saturday

NEICAAA Indoor Championship

Connecticut 118.5, Rhode Island 94, So. Conn. State 71, Central Conn. 55.5, UMass Lowell 49, American International 43, Sacred Heart 34, Stonehill 33, Northeastern 29, Boston University 26, New Haven 24, New Hampshire 24, MIT 22, Bates 20, Tufts 17.5, Wesleyan 16, Providence 15, UMass Amherst 11.5, Vermont 11, UMass Dartmouth 8, Amherst 8, Maine 7, Conn College 6, Holy Cross 6, RIC 5, Williams 4, Fitchburg State 4, Middlebury 4, Hartford 4, Keene State 3, Coast Guard 2, Southern Maine 2, Westfield State 2, Colby 1

**********

Today’s games

COLLEGE

SOFTBALL

Maine vs. Oregon State (2), at Fullerton, Calif., 3 p.m.

**********

Results

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

NESCAC Semifinal

Amherst 97, Bates 74

Sunday’s Results

Stony Brook 55, Maine 48

**********

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

NAC Semifinal

Castleton St. 73, Maine Maritime 51

LEC Semifinal

Southern Maine 60, Keene State 52

Saturday’s Results

Maine 45, Stony Brook 40

NESCAC semifinal

Amherst 66, Colby 52

Tufts 55, Bowdoin 40

LEC Championship

Rhode Island College 50, Southern Maine 44

GNAC Championship

Emmanuel 68, Saint Joseph’s 57

**********

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Maine 7, Northeastern 1

Norwich 5, U-New England 0

Southern Maine 2, Babson 1

NESCAC quarterfinals

Bowdoin 2, Trinity 1

**********

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

ECAC East quarterfinals

New England College 3, Southern Maine 2 (OT)

NESCAC quarterfinals

Bowdoin 3, Williams 2 (OT)

Middlebury 5, Colby 1

Hockey East quarterfinals

Providence 6, Maine 0

**********

BASEBALL

Friday’s Results

Maine 6, Clemson 5

Saturday’s Results

Bates 7-6, Oglethorpe 5-0

Clemson 9, Maine 5

Sunday’s Results

Clemson 9, Maine 6

**********

SOFTBALL

WOMEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Claremont-Mudd-Scripps 9, Bates 0

**********

MEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

U-New England 14, Husson 6

http://bangordailynews.com/2012/02/26/sports/local-sports-results-for-feb-2526/ printed on December 20, 2014