Local Sports Results for Feb. 24

Posted Feb. 24, 2012, at 8:54 p.m.
Last modified Feb. 24, 2012, at 11:55 p.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Friday, Feb. 24

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 1 Hampden Acad.46, No. 3 Mt. Blue 44

Semifinals

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 7 Houlton 40, No. 6 Mattanawcook Acad. 39

C6: No. 1 Lee Acad. 51, No. 4 Penquis 50 (2OT)

Saturday, Feb. 25

Championships

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 3 Gardiner (18-2) vs. No. 1 Mount Desert Island (20-0), 3:45 p.m.

Class C

C7: No. 7 Houlton (11-10) vs. No. 1 Lee Acad. (18-2), 8:45 p.m.

Class D

D7: No. 1 Jonesport-Beals (18-2) vs. No. 6 Deer-Isle Stonington (14-7), 10:45 a.m.

State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Eastern champion vs. Western champion, 8:45 p.m.

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

Hampden Acad. (20-1) vs. Western champion, 7 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

Eastern champion vs. Western champion, 8:45 p.m.

Class D

Eastern champion vs. Western champion, 2:45 p.m.

********

WESTERN MAINE

Friday, Feb. 24

At Cumberland County Civic Center

Class A

A5: No. 1 Deering 52, No. 4 Cheverus 49

A6: No. 3 Bonny Eagle 54, No. 7 South Portland 39

Championships

Saturday, Feb. 25

At Cumberland County Civic Center

Class A

A7: No. 3 Bonny Eagle (17-3) vs. No. 1 Deering (17-3), 9 p.m.

Class B

B7: No. 1 Falmouth (20-0) vs. No. 3 Yarmouth (16-4), 3:45 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

C7: No. 1 Dirigo (19-1) vs. No. 6 Old Orchard Beach (13-7), 8:45 p.m.

Class D

D7: No. 2 Forest Hills (17-3) vs. No. 1 Hyde (17-1), 2:45 p.m.

********

GIRLS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Friday, Feb. 24

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 3 Central 45, No. 2 Calais 30

C6: No. 4 Stearns 51, No. 8 Houlton 34

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 2 Edward Little (17-3) vs. No. 1 Cony (21-0), 7:05 p.m.

Saturday, Feb. 25

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 2 Nokomis (20-0) vs. No. 1 Presque Isle (20-0), 2:05 p.m.

Class C

C7: No. 4 Stearns (18-2) vs. No. 3 Central (17-3) , 7:05 p.m.

Class D

D7: No. 1 Washburn (19-1) vs. No. 7 Hodgdon (14-7), 9:05 a.m.

State Championships

Friday, March 2

At Bangor Auditorium

Class B

Eastern champion vs. Western champion, 7:05 p.m.

Saturday, March 3

At Cumberland County Civic Center, Portland

Class A

Cony (21-0) vs. Western champion, 4 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

Eastern champion vs. Western champion, 7:05 p.m.

Class D

Eastern champion vs. Western champion, 1:05 p.m.

********

WESTERN MAINE

Championships

Saturday, Feb. 25

At Cumberland County Civic Center

Class A

A7: No. 2 Scarborough (19-1) vs No. 1 McAuley (20-0),, 7 p.m.

Class B

B7: No. 1 Lake Region (18-2) vs. No. 3 Greely (17-3), 2 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

C7: No. 1 Hall-Dale (17-3) vs. No. 7 Waynflete (14-7) 7:05 p.m.

Class D

D7: No. 1 Richmond (18-1) vs. No. 2 Rangeley (18-2), 1:05 p.m.

********

High school baskeball

CLASS A BOYS

HAMPDEN ACAD. 46, MT. BLUE 44

Mt. Blue (16-5) 44

Malone 0-1 0-0 0, Hilton 1-6 2-2 4, Yardley 2-6 0-0 4, Hart 3-10 0-0 6, Berry 5-14 5-11 15, Sennick 5-12 1-3 11, Luker 1-1 2-2 4, Abbott 0-0 0-0 0. Totals 17-50 10-18 44.

Hampden Acad. (20-1) 46

Fickett 4-5 0-1 8, McCue 3-10 7-8 14, Scott 1-3 0-0 2, Gilpin 6-10 0-1 12, Poirier 2-4 0-0 4, Palmer 1-3 0-0 2, Knight 2-5 0-0 4. Totals 19-40 7-10 46.

Mt. Blue 6-16-26-44

Hampden Acad. 15-25-36-46

3-pt. goals — Mt. Blue (0-8): Hilton 0-1, Hart 0-3, Yardley 0-4; Hampden Acad. (1-8): McCue 1-6, Scott 0-1, Palmer 0-1.

CLASS C BOYS

HOULTON 40, MATTANAWCOOK 39

Houlton (11-10) 40

Buzzeo 0-1 0-0 0, Crockett 1-6 1-4 3, Guiod 3-8 0-0 7, Bouchard 8-14 1-4 20, Swallow 1-4 0-0 2, Straubel 0-0 0-0 0, Dickison 4-9 0-0 8. Totals 17-42 2-8 40.

Mattanawcook (15-6) 39

Guiod 1-2 1-2 3, Vicaire 4-21 4-4 13, Cummings 4-13 0-0 11, Voisine 2-8 0-0 4, L’Italien 1-6 0-0 2, J. Pelkey 1-1 0-0 2, T. Pelkey 0-3 4-6 4, Haynes 0-0 0-0 0. Totals 13-53 9-12 39.

Houlton 4-11-28-40

Mattanawcook 11-22-24-39

3-pt. goals — Houlton (4-11): Guiod 1-5, Bouchard 3-6; Mattanawcook (4-14): Vicaire 1-6, Cummings 3-5, Voisine 0-1, L’Italien 0-2.

********

LEE 51, PENQUIS 50 (2 OT)

Penquis (18-3) 50

Emery 2-4 0-0 5, Durant 0-0 0-0 0, Armstrong 0-3 0-0 0, Brzozoski 0-2 0-0 0, Pellitier 0-2 2-2 2, Lyford 7-10 0-1 17, Stevens 1-3 0-0 2, Bess 8-28 6-7 24, Herbest 0-0 0-0 0, Smith 0-1 0-0 0; Totals 18-54 8-10 50

Lee (18-2) 51

Wu 0-0 0-0 0, Diallo 4-13 1-2 10, Elder 2-7 5-9 10, Sawtelle 1-5 1-2 4, Karagic 1-4 0-0 2, Johnson 7-11 9-12 25, Kong 0-1 0-0 0; Totals 15-44 16-25 51

Penquis 11 23 34 49 50 50

Lee 16 28 37 49 50 51

3-pt. goals — Penquis (6-15): Emery 1-1 , Brzozoski 0-1, Pellitier 0-1, Lyford 3-3, Bess 2-9; Lee (5-16): Diallo 1-4, Elder 1-2, Saqwtelle 1-4, Karagic 0-2, Johnson 2-4

********

CLASS C GIRLS

CENTRAL 45, CALAIS 30

Central (17-3) 45

Speed 0-4 0-0 0, McHugh 3-7 9-16 15, Brownell 4-9 2-4 12, Miles 1-2 4-6 6, Blanchard 0-0 0-0 0, N. Miller 0-0 0-0 0, Skolfield 1-7 7-9 9, Harvey 1-5 0-0 3, Bradford 0-0 0-0 0. Totals 11-34 22-35 45.

Calais (16-1) 30

Hill 1-4 2-2 5, McVicar 2-8 6-8 11, Cavanaugh 1-7 0-0 2, Black 0-0 0-0 0, Johnson 0-0 0-0 0, O. Smith 2-8 0-0 4, Cundiff 0-0 1-2 1, S. Smith 0-1 0-0 0, Carter 0-0 0-0 0, S. Young 2-3 1-2 5, B. Young 1-2 0-0 2, Gillespie 0-2 0-2 0. Totals 9-35 10-16 30.

Central 13-21-32-45

Calais 4-16-24-30

3-pt. goals — Central (1-5): Speed 0-1, McHugh 0-1, Harvey 1-3; Calais (2-10): Hill 1-2, McVicar 1-2, Cavanaugh 0-3, O. Smith 0-3.

********

STEARNS 54, HOULTON 34

Houlton (14-7) 34

Pratt 1-2 0-0 2, Tracy 0-0 0-0 0, Fogarty 2-7 1-2 6, Folsom 0-2 0-0 0, Keegan 1-7 1-1 3, Longstaff 0-2 1-2 1, Hanson 6-13 3-6 13, Jameson 1-2 0-0 2, Mooers 0-0 0-0 0, Dickison 0-0 0-0 0, Cameon 3-11 0-0 7, Boyton 0-1 0-0 0; Totals 13-47 6-13 34

Stearns (19-2) 54

Glidden 0-1 0-0 0, Pelkey 2-5 2-4 6, Wark 2-6 1-4 6, Rollins 1-4 0-0 2, Mooney 2-11 2-2 8, Koizar 13-17 2-2 32, Dow 0-2 0-0 0; Totals 20-46 7-12 54

Houlton 6 17 31 34

Stearns 13 33 45 54

3-pt. goals — Houlton (2-14): Fogarty 1-4, Hanson 0-3, Cameron 1-7; Stearns (7-19): Wark 1-4, Mooney 2-8, Koizar 4-7

********

Hockey tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

EASTERN MAINE

Prelims

Saturday, Feb. 25

P1: No. 9 Gray-NG/Poland (3-15) at No. 8 Skowhegan (7-9-2)

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 28

A1: P1 winner at No. 1 Lewiston (13-4-1)

A2: No. 5 Maran/Hall-Dale/Win (9-9) at No. 4 Cony (14-4)

A3: No. 6 Edward Little (10-7-1) at No. 3 St. Dominic (12-6)

A4: No. 7 Brunswick (7-10-1) at No. 2 Bangor (13-5)

Class B

B1: No. 1 Brewer (17-1) bye

B2: No. 5 Old Town (9-8-1) at No. 4 Hampden (10-8)

B3: No. 6 Orono (8-8-2) at No. 3 Presque Isle (11-7), 6:30 p.m., at the Forum

B4: No. 7 John Bapst (8-10) at No. 2 Messalonskee (15-3)

Semifinals

Saturday, March 3

Class A

At Colisee, Lewiston

A4: A1 winner vs. A 2 winner, noon or 3 p.m.

A5: A3 winner vs. A4 winner, noon or 3 p.m.

Class B

At Sukee Arena, Winslow

B4: B2 winner vs. No. 1 Brewer (17-1), 5 or 8 p.m.

B5: B3 winner vs. B4 winner, 5 or 8 p.m.

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Colisee, Lewiston

A6: Semifinal winners, 6 or 8:30 p.m.

Class B

At Alfond Arena, Orono

B6: Semifinal winners, 7 p.m.

State finals

Saturday, March 10

At Colisee, Lewiston

Class A

A7: East, West winners, 6 p.m.

Class B

B7: East, West winners, 1 p.m.

********

WESTERN MAINE

Prelims

Class A

P1: No. 9 Bonny Eagle (8-9-1) at No. 8 Gorham (11-7)

Quarterfinals

Class A

Tuesday, Feb. 28

A1: P1 winner at No. 1 Thornton (16-1-1)

A3: No. 6 Biddeford (7-8-3) at No. 3 Scarborough (12-4-2)

A4: No. 7 Kennebunk (12-6) at No. 2 Falmouth (13-4-1)

Wednesday, Feb. 29

A2: No. 5 Marshwood/Traip (13-5) at No. 4 Cheverus (13-5), 6:15 p.m.

Class B

B1: No. 5 Yarmouth (11-6-1) at No. 4 Camden Hills (10-7-1)

Semifinals

Saturday, March 3

Class A

At Colisee, Lewiston

A5: P1 winner at No. 1 Thornton (16-1-1), 6 or 8:30 p.m.

A6: A3 winner vs. A4 winner, 6 or 8:30 p.m.

Class B

At Portland Ice Arena

B2: B1 winner at No. 1 Greely (12-4-2), 5 or 8 p.m.

B3: No. 3 Cape Elizabeth (9-6-3) vs. No. 2 York (11-5-2), 5 or 8 p.m.

Regional finals

Tuesday, March 6

Class A

At Le Colisee, Lewiston

A7: Semifinal winners, 6 or 8:30 p.m.

Wednesday, March 7

Class B

At Colisee, Lewiston

B3: Semifinal winners, 7 p.m.

Note: Teams traveling from the greatest distance will play the first game for games at the same site.

********

Today’s games

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

Stony Brook at Maine, 2 p.m.

BASEBALL

Maine at Clemson, 4:30 p.m.

SWIMMING

Maine at America East Championships

TRACK AND FIELD

Maine at New England Championships, at Boston U.

********

Sunday’s games

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Maine at Stony Brook, noon

********

Results

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Thursday’s Results

Bangor 3, Waterville 1

COLLEGE

GNAC Semifinal

Anna Maria 60, St. Joseph’s 59

WOMEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

CCC Semifinal

Endicott 53, U-New England 49

GNAC Semifinal

St. Joseph’s 59, Rivier 58

Friday’s Results

NAC Semifinal

Castleton St. 73, Maine Maritime 51

********

College hockey

Men

NORTHEASTERN 4, MAINE 2

Maine (18-11-3) 0-2-0 – 2

Northeastern (12-14-5) 1-1-2 – 4

First period – 1. NU, Vermeersch 8 (Bitetto, J. Daniels), 10:25 (pp).

Second period - 2. Maine, Flynn 17 (O’Neill, Diamond), :15; 3. Maine, Abbott 17 (Diamond), 9:56 (sh); 4. NU, J. Daniels 7 (Manno, Eibler), 14:30.

Third period - 5. NU, Reid 6 (Manno, Daniels), 18:46; 6. NU, Saponari 5 (Quailer, Bitetto), 19:45 (pp, en).

Shots on goal: Maine 10-10-11 – 31; NU 8-7-13 – 28

Goaltenders: Maine, Sullivan (27 shots-24 saves), NU, Rawlings (31-29)

High percentage scoring chances: Maine 4-9-9 – 22; NU 8-5-11 – 24

Power plays: Maine 0-2, NU 2-5

Penalties/minutes: Maine 7-25, NU 3-6

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports