Local Sports Results for Feb. 22

Posted Feb. 22, 2012, at 9:19 p.m.
Last modified Feb. 23, 2012, at 12:23 a.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Tuesday, Feb. 21

At Bangor Auditorium

Class C

C3: No. 6 Mattanawcook Acad. 62, No. 3 Calais 51

C2: No. 7 Houlton 69, No. 2 Sumner 52

C4: No. 4 Penquis 64, No. 5 Fort Kent 61

C1: No. 1 Lee Acad. 65, No. 8 Orono 38

Semifinals

Wednesday, Feb. 22

At Augusta Civic Center

Class A

A5: No. 3 Mt. Blue 52, No. 7 Edward Little 43

A6: No. 1 Hampden Acad. 47, No. 5 Bangor 37

At Bangor Auditorium

Class B

B5: No. 3 Gardiner 57, No. 2 Medomak Valley 46

B6: No. 1 Mount Desert Island 55, No. 5 Presque Isle 49

Thursday, Feb. 23

At Bangor Auditorium

Class D

D5: No. 6 Deer Isle-Stonington (13-7) vs. No. 2 Central Aroostook (18-2), 2:05 p.m.

D6: No. 4 Katahdin (15-5) vs. No. 1 Jonesport-Beals (17-2), 3:35 p.m.

Friday, Feb. 24

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 3 Mt. Blue (16-4) vs. No. 1 Hampden Acad. (19-1), 8:45 p.m.

Semifinals

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 6 Mattanawcook Acad. (15-5) vs. No. 7 Houlton (10-10), 2:05 p.m.

C6: No. 4 Penquis (17-2) vs. No. 1 Lee Acad. (17-2), 3:35 p.m.

Saturday, Feb. 25

Championships

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 3 Gardiner (18-2) vs. No. 1 Mount Desert Island (20-0), 3:45 p.m.

Class C

C7: Winner C6 vs. Winner C, 8:45 p.m.

Class D

D7: Winner D6 vs. Winner D5, 10:45 a.m.

*********

WESTERN MAINE

Semifinals

Wednesday, Feb. 22

At Augusta Civic Center

Class D

D5: No. 2 Forest Hills 54, No. 3 Valley 46

D6: No. 1 Hyde 66, No. 5 Vinalhaven 39

Thursday, Feb. 23

At Cumberland County Civic Center

Class B

B5: No. 3 Yarmouth (15-4) vs. No. 2 Spruce Mountain (18-1), 7:30 p.m.

B6: No. 4 York (15-4) vs. No. 1 Falmouth (19-0), 9 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

C5: No. 6 Old Orchard Beach (12-7) vs. No. 2 Waynflete (15-3), 7 p.m.

C6: No. 4 Hall-Dale (13-6) vs. No. 1 Dirigo (18-1), 8:30 p.m.

Friday, Feb. 24

At Cumberland County Civic Center

Class A

A5: No. 4 Cheverus (14-5) vs. No. 1 Deering (16-3), 6 p.m.

A6: No. 3 Bonny Eagle (16-3) vs. No. 7 South Portland (12-8) , 7:30 p.m.

Championships

Saturday, Feb. 25

At Augusta Civic Center

Class D

D7: No. 2 Forest Hills (17-3) vs. No. 1 Hyde (17-1), 2:45 p.m.

*********

GIRLS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Tuesday, Feb. 21

At Bangor Auditorium

Class C

C4: No. 4 Stearns 46, No. 5 Mattanawcook Acad. 24

C1: No. 8 Houlton 45, No. 1 Orono 44

Wednesday, Feb. 22

At Bangor Auditorium

Class C

C3: No. 3 Central 34, No. 6 Bucksport 24

C2: No. 2 Calais 49, No. 7 Narraguagus 46

Semifinals

At Augusta Civic Center

Class A

A5: No. 2 Edward Little 54, No. 6 Skowhegan 34

A6: No. 1 Cony 46, No. 4 Mount Ararat 39

At Bangor Auditorium

Class B

B5: No. 2 Nokomis 52, No. 6 Old Town 31

B6: No. 1 Presque Isle 63, No. 4 Gardiner 44

Thursday, Feb. 23

At Bangor Auditorium

Class D

D5: No. 3 Central Aroostook (16-4) vs. No. 7 Hodgdon (13-7), 7:05 p.m.

D6: No. 4 Van Buren (17-3) vs. No. 1 Washburn (18-1), 8:35 p.m.

Friday, Feb. 24

At Bangor Auditorium

Class C

C5: No. 3 Central (16-3) vs. No. 2 Calais (16-0), 7:05 p.m.

C6: No. 4 Stearns (17-2) vs. No. 8 Houlton (14-6), 8:35 p.m.

Championship

At Augusta Civic Center

Class A

A7: No. 2 Edward Little (17-3) vs. No. 1 Cony (20-0), 7:05 p.m.

Saturday, Feb. 25

At Bangor Auditorium

Class B

B7: No. 2 Nokomis (20-0) vs. No. 1 Presque Isle (20-0), 2:05 p.m.

Class C

C7: Winner C6 vs. Winner C5, 7:05 p.m.

Class D

D7: Winner D6 vs. Winner D5, 9:05 a.m.

*********

WESTERN MAINE

Tuesday, Feb. 21

At Portland Expo

Class B

B3: No. 3 Greely 43, No. 6 Wells 38

B2: No. 2 York 51, No. 10 Gray-New Gloucester 42

B4: No. 4 Leavitt 72, No. 5 Spruce Mountain 59

B1: No. 1 Lake Region 60, No. 8 Yarmouth 34

At Augusta Civic Center

Class C

C3: No. 3 Boothbay 58, No. 6 Mount Abram 42

C2: No. 7 Waynflete 56, No. 2 Madison 39

C4: No. 4 Traip Acad. 56, No. 5 Old Orchard Beach 49

C1: No. 1 Hall-Dale 45, No. 9 Saint Dominic 32

Class D

D4: No. 4 Seacoast Christian 60, No. 5 Forest Hills 34

D1: No. 1 Richmond 51, No. 9 Buckfield 22

Semifinals

Wednesday, Feb. 22

At Cumberland County Civic Center

Class A

A5: No. 2 Scarborough 46, No. 3 Marshwood 43

A6: No. 1 McAuley 48, No. 5 Windham 33

Thursday, Feb. 23

At Cumberland County Civic Center

Class B

B5: No. 3 Greely (16-3) vs. No. 2 York (15-4), 3 p.m.

B6: No. 4 Leavitt (17-2) vs. No. 1 Lake Region (17-2), 4:30 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

C5: No. 3 Boothbay (13-6) vs. No. 7 Waynflete (13-7) , 2:30 p.m.

C6: No. 4 Traip Acad. (11-8) vs. No. 1 Hall-Dale (16-3), 4 p.m.

Class D

D5: No. 6 Vinalhaven (11-8) vs. No. 2 Rangeley (17-2), 10 a.m.

D6: No. 4 Seacoast Christian (16-3) vs. No. 1 Richmond (17-1), 11:30 a.m.

Championships

Saturday, Feb. 25

At Cumberland County Civic Center

Class A

A7: No. 2 Scarborough (19-1) vs No. 1 McAuley (20-0),, 7 p.m.

*********

High school basketball

CLASS A BOYS

HAMPDEN. 47, BANGOR 37

Bangor (14-6) 37

A. Campbell 1-2 0-0 3, Szewczyk 1-7 0-0 2, Lewis 1-9 0-2 2, Corneil 0-0 0-0 0, Brookings 0-1 1-2 1, Clark 0-4 2-2 2, Z. Campbell 3-5 0-0 7, Stewart 5-15 0-3 11, Throckmorton 4-7 1-2 9. Totals 15-50 4-11 37.

Hampden Acad. (19-1) 47

Fickett 0-1 0-0 0, McCue 5-12 4-7 15, Scott 0-1 1-2 1, Gilpin 2-7 4-7 8, Norris 0-0 0-0 0, Poirier 2-3 1-3 5, Palmer 1-2 0-0 2, Knight 5-9 6-6 16. Totals 115-35 16-25 47.

Bangor 14-20-27-37

Hampden 13-23-34-47

3-pt. goals — Bangor (3-13): A. Campbell 1-2, Z. Campbell 1-2, Stewart 1-3; Hampden (1-7): McCue 1-4, Scott 0-1, Gilpin 0-1, Palmer 0-1.

*********

CLASS C GIRLS

CENTRAL 34, BUCKSPORT 24

Bucksport (16-4) 24

S. Wight 2-14 0-0 5, D. Wight 0-8 1-6 1, Pye 2-11 0-0 4, Blair 2-4 2-4 6, Redman 2-9 1-2 6, Davis 1-2 0-2 2, Staples 0-0 0-0 0, Bires 0-0 0-0 0, Boothby 0-0 0-0 0, Gauvin 0-0 0-0 0, Boyle 0-0 0-0 0, Nason 0-0 0-0 0; Totals 9-48 4-14 34

Central (16-3) 34

Speed 1-3 1-3 3, McHugh 2-10 5-9 10, Brownell 3-8 5-9 11, Skolfield 1-6 3-4 5, Harvey 1-4 0-0 3, Miles 1-3 0-0 2, Blanchard 0-2 0-0 0, A. Miller 0-0 0-0 0, N. Miller 0-0 0-0 0, Gregory 0-0 0-0 0, Bradford 0-1 0-0 0;Totals 9-38 14-25 34

Bucksport 5 7 21 24

Central 11 16 24 34

3-pt. goals — Bucksport (2-14:) S. Wight 1-7, Davis 0-1, Pye 0-2, Redman 1-4; Central (2-7): McHugh 1-4, Harvey 1-2, Blanchard 0-1

 

*********

CALAIS 49, NARRAGUAGUS 46

Narraguagus (12-8) 46

Collora 0-3 0-0 0, L. Ramsay 3-7 1-3 7, Eckert 0-2 2-2 2, A. Ramsay 4-9 3-4 11, King 10-21 4-7 24, DeShiffart 0-0 0-0 0, Kennedy 1-3 0-0 2, Carver 0-0 0-0 0; Totals 18-45 10-16 46

Calais (16-0) 49

Hill 0-5 2-4 2, McVicar 6-19, 8-11 23, Cavanaugh 1-7 0-0 2, B. Young 4-7 0-5 8, Gillespie 1-10 2-4 4, O. Smith 2-11 0-2 5, Cundiff 1-1 0-0 2, S. Smith 1-1 0-0 2, S. Young 0-0 0-0 0; Totals 16-61 12-26 49

Narraguagus 9 21 30 46

Calais 8 18 30 49

3-pt. goals — Narraguagus (0-2): A. Ramsay 0-2; Calais (5-20): Hill 0-3, McVicar 3-6, Cavanaugh 1-5, O. Smith 1-6

 

*********

CLASS B BOYS

GARDINER 57, MEDOMAK VALLEY 46

Gardiner (18-2) 57

Kelley 0-0, 0-0 0, Jamison 1-9, 0-0 2, Palmer 10-16, 11-11 33, Lovely 0-6, 2-4 2, Connor 2-4, 0-0 4, Hall 5-8, 4-6 14, Meehan 0-0, 0-0 0, Tolman 1-4, 0-0 2, Austin 0-0, 0-0 0; Totals 19-41 17-21 57

Medomak Valley (17-3) 46

Osier 2-4, 0-0 5, Genthner 1-1, 0-0 2, I. Greenrose 2-18, 3-5 7, Judkins 3-6, 0-1 7, A. Greenrose 3-17, 4-4 11, Hendrikson-Belloguet 0-1 0-0 0, Ripley 1-2, 0-2 2, Murray 4-11, 4-4 12, Wood 0-0, 0-0 0; Totals 16-54 11-16 46

Gardiner 8 24 36 57

Medomak 13 25 38 46

3-point goals: Gardiner (2-5): Palmer 2-3, Jamison 25 38 46

3-pt goals — Gardiner (2-5): Palmer 2-3, Jamison 0-2; Medomak (3-16): Judkins 1-2, a. Greenrose 1-5, Osier 1-3, I. Greenrose 0-6

*********

MDI 55, PRESQUE ISLE 49

Presque Isle (15-6) 49

Richards 0-1 0-0 0, York 4-12 2-2 13, Stephenson 1-2 0-0 3, Good 1-2 0-0 2, Eager 1-5 0-2 2, Brooks 8-13 5-7 21, Kofstad 3-11 0-0 8. Totals 18-49 7-11 49.

MDI (20-0) 55

Phelps 0-0 0-0 0, Shaw 2-8 1-4 6, Mooers 1-1 0-0 2, MacDonald 2-4 0-1 4, Walls 4-8 3-4 13, Gray 5-7 2-2 12, Burke 9-15 0-0 18. Totals 23-43 6-11 55.

Presque Isle 13-26-40-49

MDI 17-29-42-55

3-pt. goals — Presque Isle (5-14): York 3-8, Stephenson 1-1, Good 0-1, Kofstad 2-5; MDI (3-9): Shaw 1-4, Walls 2-4, Gray 0-1.

*********

CLASS B GIRLS

NOKOMIS 52, OLD TOWN 31

Old Town (14-7)

Cousins 0-0, 0-0 0, England 3-8, 1-2 9, Martin 0-1, 1-2 1, King 0-2, 0-0 0, Maxim 0-0, 0-0 0 McLaughlin 2-6, 0-2 5, Hesseltine 1-2, 0-2 3, Hayward 0-0 0-0 0, Abbott 3-6, 0-0 6, Cole 1-5, 0-0 3, Hildreth 0-1 0-2 0 Treadwell 0-5 0-0 0, Outman 1-1 2-2 4; TOTALS: 11-37, 4-12 31

Nokomis (20-0) 52

Kent-Webber 0-1 0-0 0, Ky. Richards 0-4 0-2 0, M. Shaw 5-8 1-1 11, Reynolds 2-7, 2-2 6, Whitney 2-5, 0-0 6, Ke. Richards 1-6, 3-6 6, Mackenzie 2-6, 0-3 4, T. Shaw 1-2, 0-0 2, Quick 0-3, 0-0 0, Perry 2-4, 0-0 4, Kerstetter 0-1, 1-2 1, Carson 4-5, 4-6 12; TOTALS: 18-52, 11-22 52

Old Town 8 23 23 31

Nokomis 15 30 41 52

3-point goals: Old Town (5-13): England 2-4, McLaughlin 1-3, Hesseltine 1-3, Cole 1-2, King 0-2; Nokomis (3-9): Whitney 2-4, Ke. Richards 1-2, Ky. Richards 0-2, Perry 0-2

*********

PRESQUE ISLE 63, GARDINER 44

Gardiner (17-4) 44

Moody 0-6 0-0 0, Granholm 4-8 1-1 9, Pilsbury 1-5 0-2 2, McAllister 3-5 4-4 10, Banister 2-7 0-0 4, Moore 2-7 0-0 5, Owen 0-2 0-0 0, Quirion 0-0 0-0 0, MaComber 3-6 0-0 6, Kelley 1-2 0-0 2, Day 3-7 0-0 6, Dunn 0-1 0-0 0, Chadwick 0-0 0-0 0. Totals 19-56 5-7 44.

Presque Isle (20-0) 63

Ireland 2-4 0-0 5, Nickerson 1-4 1-2 3, Guerrette 0-5 5-8 5, Bernier 3-6 0-0 8, Ackerson 0-0 0-0 0, Richards 3-7 1-1 7, Buck 0-0 0-0 0, Graham 7-11 0-1 16, Girardin 0-0 0-0 0, Kingsbury 3-5 0-0 6, Cheney 0-0 0-0 0, Stewart 3-7 7-11 13. Totals 22-49 14-23 63.

Gardiner 8-27-38-44

Presque Isle 23-43-52-63

3-pt. goals — Gardiner (1-10): Moody 0-5, Moore 1-3, Kelley 0-1, Dunn 0-1; Presque Isle (5-11): Ireland 1-1, Nickerson 0-1, Guerrette 0-2, Bernier 2-5, Graham 2-2.

*********

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Greely at Cape Elizabeth, 8 p.m.

Mount Ararat/Lisbon at Cony, 8:20 p.m.

Scarborough at Falmouth, 6:40 p.m.

Thornton at Portland, 6 p.m.

Waterville at Bangor, 6:30 p.m.

*********

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

Commonwealth Coast Semifinals

Endicott at University of New England, 7:00 p.m.

SWIMMING

Maine at America East Championships

*********

Results

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Tuesday’s Results

So. Virginia U. 89, UM-Fort Kent 65

NAC Quarterfinals

Husson 88, Thomas 56

UM-Farmington 85, New England Coll. 72

Wednesday’s Results

Maine 71, New Hampshire 58

*********

WOMEN’S BASKETBALL

Tuesday’s Results

NAC Quarterfinals

Castleton State 78, Thomas 41

Colby-Sawyer 79, Lyndon State 63

Husson 70, UM-Farmington 65

CCC Quarterfinals

U-New England 63, Nichols 55

Wednesday’s Results

New Hampshire 65, Maine 53

*********

College Basketball

BLACK BEARS 71, WILDCATS 58

New Hampshire (12-15) 58

Konan 0-5 0-2 0, Myrick 3-4 7-8 13, Benson 5-8 1-2 14, Rhoads 4-11 2-4 13, Abreu 7-18 0-0 15, Bronner 0-2 0-0 0, Herrion 0-0 0-0 0, Morris 1-4 0-0 3, Matagrano 0-1 0-0 0. Totals 20-53 10-16 58.

Maine (12-15) 71

Wilcher 1-1 0-0 2, Fraser 5-8 4-4 14, Singleton 4-11 3-3 12, Rogers 2-5 0-0 4, McLemore 5-15 2-2 16, McAllian 0-0 0-0 0, Valjarevic 0-0 0-0 0, Pollard 1-2 0-0 2, Edwards 2-5 9-10 13, Cato 0-0 0-0 0, Allison 3-6 2-2 8. Totals 23-53 20-21 71.

Halftime—Maine 29-25. 3-Point GoalsNew Hampshire 8-21 (Benson 3-4, Rhoads 3-6, Morris 1-3, Abreu 1-5, Bronner 0-1, Konan 0-1, Myrick 0-1), Maine 5-19 (McLemore 4-11, Singleton 1-4, Pollard 0-1, Rogers 0-1, Edwards 0-2). Fouled Out—Allison. Rebounds—New Hampshire 32 (Benson, Rhoads 7), Maine 36 (Allison 11). Assists—New Hampshire 9 (Rhoads 5), Maine 12 (Singleton 4). Total Fouls—New Hampshire 12, Maine 11. A—1,302.

*********

WOMEN

WILDCATS 63, BLACK BEARS 51

Maine (6-22) 53

Walczak 3-8 4-6 10, Baranowski 1-3 1-2 3, Williams 4-9 3-3 13, Anderson 0-8 0-0 0, Knight 1-6 0-0 2, Roberts 3-7 7-10 13, Dillon 2-6 2-2 7, Burns 0-0 0-0 0, Smith 0-2 0-0 0, Wellington 1-2 3-4 5; Totals 15-51 20-27 53

New Hampshire (15-12) 65

Beliveau 5-15 5-6 16, LaRosa 2-5 4-4 8, Hogan 2-6 2-2 7, Frame 4-9 5-6 13, Flynn 4-7 3-6 11, Gaston 0-0 0-0 0, Kilpatrick 0-0 0-2 0, Frankenberger 0-0 0-0 0, Friel 0-1 0-0 0, Reed 3-6 1-2 10, Spoto 0-0 0-0 0, McKnight 0-1 0-0 0; Totals 20-50 20-28 65

3-pt. goals — Maine (3-14): Williams 2-4, Anderson 0-5, Knight 0-1, Roberts 0-1, Dillon 1-2, Smith 0-1; UNH (5-12): Beliveau 1-5, LaRosa 0-1 Hogan 1-2, Reed 3-4

Halftime: UNH 30-22

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports