High School Track Championships

Posted Feb. 20, 2012, at 9:24 p.m.

Class A State Championship

At USM, Gorham

Scarborough girls 66, Thornton Acad. 61.50, Bangor 47, Brunswick 45, Cheverus 45, Gorham 35, Deering 32, Edward Little 28, Bonny eagle 27, South Portland 19.50, Brewer 16, Mt. Ararat 12, Cony 10, Biddeford 10, Hampden 7, Lawrence 5, Massabesic 4, Messalonskee 3, Noble 2, Windham 1

4×800: 1. Cheverus (Lizzie Gwilym; Shannon Conley; Kiera Murray; Fiona Hendry), 9:52.00; 2. Scarborough (Marisa Agger; Katherine Kirk; Karli-An Gilbert; Maggie Smith), 9:59.21; 3. Deering (Veronica Mitchell; Lizzy Fowler; Katie Donlan; Edie Pallozzi), 9:59.63; 4. Massabesic (Gabrielle Johnson Chelsey Kendrick, Kathleen Duffy, Jocelyn Acheson), 10:01.58; 5. Brunswick (Anna Cowan; Jasmine Boyle; Katie McMahon; Teresa Murphy), 10:03.62; 6. Bangor (Angelyn Masters; Miranda Monk; Kristen Robbins; Ashley Robinson), 10:04.12; 7. Mt. Ararat (Nicole Ross; Alicia Eggleston; Emmie Cox; Kelly Lynch), 10:10.76.

55 Hurdles: 1. Sarah Perkins, GORH, 8.55; 2. Allison Hill, BRUN, 8.64; 3. Grace Maclean, BAN, 8.65; 4. Veronica Mitchell, DEER, 8.94; 5. Tori Daigle, TA, 9.14; 6. Amanda Arnold, TA, 9.15; 7. Carly McKenna, TA, 9.37.

55: 1. Alexis Dickinson, BRUN, 7.22; 2. Jaclyn Masters, ELHS, 7.39; 3. Nicole Kirk, SCAR, 7.40; 4. Teal Jackson, BRW, 7.41; 5. Maddison Prescott, MTA, 7.56; 6. Jessica Warren, BE, 7.63; 7. Sasha Letourneau, LAWR, 7.63.

1 Mile: 1. Fiona Hendry, CHEV, 5:16.20; 2. Charlotte Pierce, TA, 5:20.26; 3. Nyajock Pan, SPHS, 5:21.04; 4. Kelly Lynch, MTA, 5:21.09; 5. Teresa Murphy, BRUN, 5:24.56; 6. Kiera Murray, CHEV, 5:28.28; 7. Angelyn Masters, BAN, 5:34.59.

400: 1. Sarah Perkins, GORH, 58.23; 2. Teal Jackson, BRW, 58.31; 3. Emily Tolman, SCAR, 58.47; 4. Audrey Weyand, BE, 1:00.04; 5. Nicole Ross, MTA, 1:01.28; 6. Andrea Tolman, SCAR, 1:01.58; 7. Veronica Mitchell, DEER, 1:02.28.

800: 1. Samantha Cox, BE, 2:21.96; 2. Edie Pallozzi, DEER, 2:22.70; 3. Nyajock Pan, SPHS, 2:23.24; 4. Ashley Robinson, BAN, 2:23.45; 5. Emily Tolman, SCAR, 2:23.89; 6. Samantha Pomroy, NOBL, 2:24.14; 7. Anna Cowan, BRUN, 2:24.42.

200: 1. Sarah Perkins, GORH, 25.82; 2. Nicole Kirk, SCAR, 26.03; 3. Alexis Dickinson, BRUN, 26.12; 4. Teal Jackson, BRW, 26.27; 5. Audrey Weyand, BE, 27.25; 6. Sasha Letourneau, LAWR, 27.40; 7. Nicole Ross, MTA, 27.58.

2 Mile: 1. Fiona Hendry, CHEV, 11:31.73; 2. Mary Szatkowski, BE, 11:35.48; 3. Katie McMahon, BRUN, 11:40.84; 4. Charlotte Pierce, TA, 11:43.52; 5. Kiera Murray, CHEV, 11:44.91; 6. Shannon Conley, CHEV, 11:46.47; 7. Miranda Monk, BAN, 11:50.10.

4×200: 1. Scarborough (Morgan Rodway; Jessica Meader; Avery Pietras; Nicole Kirk), 1:48.13; 2. Brunswick (Bridget Horan; Anna Turner; Cassandra Murano; Alexis Dickinson), 1:49.79; 3. Edward Little (Lexi Clavet; Ayumi Ranucci; Jaclyn Masters; Avery Chisholm), 1:50.23; 4. Bangor (Jade Baumrind; Abby Reynolds; Laken Thomas; Tiffany Gray), 1:53.61; 5. South Portland (Lauren Magnuson; Nyajock Pan; Angela Tirabassi; Erin Bogdanovich), 1:53.85; 6. Lawrence (Katie Dudley; Marissa Paquette; Myrilla Hartkopf; Sasha Letourneau), 1:55.07; 7. Windham (Luba Barankevich; Natalie Van Baars; Mattison Marcello; Morgan Richmond), 1:55.58.

Shot Put: 1. Ashley Belanger, BIDD, 35-11.50; 2. Katie Shapiro, CHEV, 34-09; 3. Kaeleigh Harrison, TA, 34-08; 4. Shayleen Letellier, TA, 33-00; 5. Andrea Eschenbrenner, MESS, 32-04.50; 6. Mariah Mondor, TA, 31-07; 7. Hannah Huntress, TA, 31-04.

Long Jump: 1. Marie Vermund, TA, 17-04; 2. Emily Tolman, SCAR, 17-02.50; 3. Grace Maclean, BAN, 17-02.25; 4. Tiffany Gray, BAN, 17-01; 5. Amanda Arnold, TA, 17-00.50; 6. Tori Daigle, TA, 16-09; 7. Tricia Stewart, DEER, 16-08.

Triple Jump: 1. Tiffany Gray, BAN, 37-04; 2. Lexi Clavet, ELHS, 34-05.75; 3. Chelsea Kuzio, HAM, 34-01.25; 4. Tricia Stewart, DEER, J34-01.25; 5. Hannah Southard, GORH, 32-10.75; 6. Amanda Arnold, TA, 32-10.50; 7. Clara Ellis, SPHS, 32-04.25.

High Jump: 1. Carly McKenna, TA, 5-02; 2. Rashad Zagon, DEER, J5-02; 3. Grace Maclean, BAN, J5-02; 4. Cheyenne Coombs, SPHS, 4-10; 4. Anna Madore, TA, 4-10; 6. Sarah Rinaldi, SCAR, 4-08; 7. Marina Dow, HAM, J4-08.

Pole Vault: 1. Lindsey Folsom, CON, 10-06; 2. Catherine Bailey, SCAR, J10-06; 3. Jaclyn Masters, ELHS, J10-06; 4. Andrea Tolman, SCAR, 10-00; 5. Courtney Lizotte, BAN, 9-00; 6. Sophia Swiatek, GORH, J9-00; 7. Cailley Ledue, SCAR, 8-00.

Scarborough boys 46, Deering 45, Mt. Ararat 40, Bonny Eagle 40, Brunswick 40, Lewiston 33, Cheverus 28, Edward Little 25.50, Windham 24, Gorham 23, Bangor 23, Messalonskee 21, Noble 20, Kennebunk 12, Thornton 12, South Portland 11, Brewer 9, Cony 9, Hampden 7.50, Westbrook 4, Biddeford 3

4×800: 1. Mt. Ararat (Seth Bryant; Will Hirnak; Nick Oram; Ryan Smith), 8:15.40; 2. Scarborough (Ben Farino; Alex Karam; Mike Tudor; Nick Morris), 8:23.87; 3. Cheverus (Adam Zieba; Andrew Rose; David Woodbury; Brady Foshay), 8:24.11; 4. Bangor (Jon Belanger; Joseph Belanger; Alex Shi; David Correale), 8:28.70; 5. Lewiston (Michael Letendre; Mohamed Awil; Mohamed Barre; Kevin Lavertu), 8:29.11; 6. Gorham (Brandon Cushman; Jon Gray; Joe DeRoy; Nate Gervais), 8:31.94; 7. Brunswick (Walter Martin; Wilder Nicholson; Benson Worthington; Mitchell Black), 8:33.43.

55 Hurdles: 1. Tyson Goodale, BE, 8.10; 2. Tony Sen, DEER, 8.17; 3. Patrick Rice, WIND, 8.19; 4. Chris Walker, TA, 8.20; 5. Kyle Bailey, BE, 8.23; 6. Merrick Madden, SCAR, 8.27; 7. Julian Nijkamp, GORH, 8.30.

55: 1. Ethan Beaulier, NOBL, 6.61; 2. Anthony Miller, DEER, 6.69; 3. Matt Kimball, DEER, 6.74; 4. Jackson McMann, CHEV, 6.78; 5. Luke Dang, CON, 6.81; 6. Ryan Jamison, SCAR, 6.82; 7. Nasir Abdiraham, LEW, 6.86.

1 Mile: 1. Harlow Ladd, MESS, 4:26.37; 2. Jesse Orach, GORH, 4:33.61; 3. Mohamed Barre, LEW, 4:35.09; 4. Robert Hall, SCAR, 4:36.80; 5. Wout Moulin, SCAR, 4:37.48; 6. Andy Reifman-Packett, MTA, 4:38.22; 7. Jon Stanhope, BAN, 4:38.46.

400: 1. Alex Nichols, BRUN, 51.05; 2. McKenzie Gary, MTA, 51.19; 3. Nathan Bucknell, GORH, 51.91; 4. Jeremy Collins, BE, 52.36; 5. James Ociti, BIDD, 52.38; 6. James Campbell, CHEV, 52.56; 7. Austin Bell, GORH, 52.73.

800: 1. David Correale, BAN, 1:58.99; 2. Mitchell Black, BRUN, 2:00.27; 3. Brady Foshay, CHEV, 2:00.78; 4. Will Hirnak, MTA, 2:01.64; 5. Nick Oram, MTA, 2:03.02; 6. Darryl Wilkinson, SP, 2:04.30; 7. Trey Williams, BRW, 2:04.82.

200: 1. Ethan Beaulier, NOBL, 23.12; 2. Jackson McMann, CHEV, 23.28; 3. Alex Nichols, BRUN, 23.44; 4. Luke Dang, CON, 23.45; 5. McKenzie Gary, MTA, 23.50; 6. Ryan Jamison, SCAR, 23.61; 7. Matt Kimball, DEER, 23.63.

2 Mile: 1. Harlow Ladd, MESS, 9:21.87; 2. Mohamed Barre, LEW, 10:02.04; 3. Benson Worthington, BRUN, 10:02.50; 4. Chris Dunn, KENN, 10:05.74; 5. Jack Sullivan, SCAR, 10:05.82; 6. Robert Hall, SCAR, 10:14.28; 7. Jesse Orach, GORH, 10:15.33.

4×200: 1. Scarborough (Austin Doody; Greg Viola; Ryan Jamison; Nick Morris), 1:34.99; 2. Thornton Academy (Cody Forbes; Kyle Forbes; Andrew Smith; Chris Walker), 1:36.25; 3. South Portland (Daniel Medici; Nicholas Genesio; Benjamin Michaud; Wamokanzi Alognon), 1:38.20; 4. Hampden Academy (Sam Donnelly; Roy Donnelly; Cam Blood; Josh Hoch), 1:38.24; 5. Bonny Eagle (Jeremy Collins; James Patchell; Kyle Bailey; Shane Corbett), 1:38.61; 6. Bangor (Joseph Belanger; David Correale; Damian Lambert; Peter Manuel), 1:38.65; 7. Brunswick (Donald Benbow; Pablo Maderal; Connor Monette; Alex Nichols), 1:38.69.

Shot Put: 1. Jared Bell, DEER, 51-11.50; 2. Rudy Pandora, LEW, 48-03.50; 3. Bryan White, DEER, 46-11.50; 4. Shane Corbett, BE, 45-09.50; 5. Duncan Preston, SP, 44-11.50; 6. Robbie Hamilton, WIND, 44-09; 7. Leo Gaghan, LEW, 44-02.

Long Jump: 1. McKenzie Gary, MTA, 22-00.50; 2. Tyson Goodale, BE, 20-08.50; 3. Mostafa Elfaham, LEW, 20-03.75; 4. Dylan Walton, BRUN, 20-02.75; 5. Timothy Harris, EL, 20-02.25; 6. Julian Hubbard, CON, 19-11.50; 7. Joe Slattery, CHEV, 19-11.25.

Triple Jump: 1. Timothy Harris, EL, 44-05; 2. Patrick Rice, WIND, 42-05.75; 3. Tyson Goodale, BE, 41-10; 4. Mitchell Black, BRUN, 41-08; 5. Billy Farrell, DEER, 40-11.75; 6. Justin Hardesty, WIND, 39-10.50; 7. Zach Sutherland, MESS, 39-10.

High Jump: 1. Timothy Harris, EL, 6-00; 2. Trevor Luck, KENN, J6-00; 3. Calvin Field, WIND, J6-00; 4. Magnes Lewis, WEST, 5-10; 5. Richardo Delgado, DEER, J5-10; 6. Darnell Hairston, EL, 5-08; 7. Michael Orne, CHEV, J5-08.

Pole Vault: 1. Alec James, SCAR, 12-06; 2. Joe Hayden, BRW, 12-00; 3. Nate Ivey, BAN, 11-06; 4. Alex Johnson, GORH, 11-00; 4. Conor Patrick, HAM, 11-00; 6. Jordan Trafford, BE, 10-06; 7. Brandon Binette, EL, J10-06; 7. Troy Lambert, GORH, J10-06.

Class B

At Bates College, Lewiston

York boys 67.5, Waterville 56.5, Falmouth 52, Greely 49, Orono 33, Madison 20, Foxcroft 17, Cape Eliz 17, Belfast 16, Wells 16, Mount View 15, Ellsworth 14, Freeport 14, North Yarmouth 12, Yarmouth 12, Erskine 10, Old Town 10, MDI 8, Hermon 7, Gray-NG 6, Mattanawcook 4, Sacopee Valley 4, Central 4, Traip 3, Gardiner 2, Sumner 2, Winslow 2, Camden Hills 2, Fryeburg 1

4×800: 1, York (Ben Young, Nick Eaton, Drew Bird, Tom Rasche ), 8:38.90. 2, Falmouth (Tristan Tucker, Henry Briggs, Azad Jalali, Thomas Edmonds ), 8:51.88. 3, Ellsworth (Dan Curts, Derek Hawes, Evan Boudreau, Robert Looker ), 8:53.64. 4, Waterville (Chris Cote, Anselm Scheck, Joseph Bellavia, Ryan Tozier ), 9:01.56. 5, Old Town (Thorben Trebing, Kyle Dupuis, Austin Comeau, Drew VanSteenberghe ), 9:04.00. 6, Sumner Memorial (Taylor Lee, John San Diego, Brandon Wade, Zac Wells ), 9:05.81. 7, Foxcroft Academy (Stephen Sharrow, Garrett Hilton, Tyler Hilton, Zach Smith ), 9:06.54.

55 Hurdles: 1, Reid Pryzant, FAL, 8.10. 2, Tom Reid, YORK, 8.15. 3, Zac Lee, EA, 8.25. 4, Kenny Bouchey, SV, 8.31. 5, Curtis Griffin, MTV, 8.33. 6, Donald Boyer, FOX, 8.39. 7, Darien Acero, WTVL, 8.41.

55: 1, Denzel Tomaszewski, WELL, 6.58 (State Record). 2, Curtis Griffin, MTV, 6.67. 3, Jacob Campbell, BEL, 6.68. 4, Jacob Buhelt, FAL, 6.83. 5, Danny Pham, WTVL, 6.85. 6, Ryan Wang, FOX, 6.96. 7, Joe Claar, ORO, 6.97.

1 Mile: 1, Matthew McClintock, MAD, 4:29.86. 2, Liam Campbell, GREE, 4:36.93. 3, Stefan Sandreuter, GREE, 4:38.24. 4, Thomas Edmonds, FAL, 4:38.44. 5, Taylor Saucier, FREE, 4:38.55. 6, Kyle Morrison, YORK, 4:41.26. 7, Cody Whitcomb, GAR, 4:43.83.

400: 1, Miguel Caballero, ORO, 51.61. 2, Josh Brooks, YORK, 52.28. 3, Harrison Stivers, FREE, 52.90. 4, Cody Weaver, CEN, 53.17. 5, Tucker Corbett, YORK, 54.39. 6, Joe Vogel, YORK, 54.42. 7, Isaac Ocana, MAT, 54.64.

800: 1, Nestor Taylor, GREE, 2:01.42. 2, Tom Rasche, YORK, 2:01.68. 3, Alex Coffin, NYA, 2:03.94. 4, Liam Campbell, GREE, 2:04.28. 5, Taylor Saucier, FREE, 2:04.51. 6, Azad Jalali, FAL, 2:04.56. 7, Cody Whitcomb, GAR, 2:08.93.

200: 1, Jacob Campbell, BEL, 23.11. 2, Jacob Buhelt, FAL, 23.38. 3, Miguel Caballero, ORO, 23.40. 4, Curtis Griffin, MTV, 23.82. 5, Denzel Tomaszewski, WELL, 23.90. 6, Danny Pham, WTVL, 24.10. 7, Billy Brooks, CAPE, 24.18.

2 Mile: 1, Matthew McClintock, MAD, 9:31.63. 2, Dan Curts, ELL, 9:37.38. 3, Ben Decker, YAR, 10:08.97. 4, Mitchell Finitz, YORK, 10:11.93. 5, Stefan Sandreuter, GREE, 10:23.19. 6, Ben Trapani, CAM, 10:27.48. 7, Chris Cote, WTVL, 10:29.23.

4×200: 1, Falmouth (Jacob Buhelt, Andrew Murry, Hudson Carr, Mike Caswell ), 1:38.11. 2, Cape Elizabeth (Deven Roberts, Conor Maguire, Thomas Bottomley, Billy Brooks ), 1:38.80. 3, Waterville (Danny Pham, Colby Vince, Anthony Bellavia, Troy Gurski ), 1:39.18. 4, Yarmouth (Lucas Davis, Dennis Erving, Chandler Smith, Anders Overhaug ), 1:40.23. 5, Wells (Drew Shelley, Brandon Morton, Reed Norton, Denzel Tomaszewski ), 1:40.56. 6, Freeport (Thomas Dodge, Harrison Stivers, Taylor Saucier, Zach Greene ), 1:40.89. 7, Old Town (Lee Jackson, Nicolas Boutin, Austin Comeau, Thorben Trebing ), 1:41.31.

Shot Put: 1, Nick Margitza, WTVL, 53-01. 2, Trevor Alley, MDI, 44-07.50. 3, Cam Rayder, NYA, 44-07. 4, James Ferrar, GREE, 41-11.50. 5, John LaMarca, TRP, 40-06. 6, Brock Deschaine, WIN, 40-03. 7, Scott Pelkie, FRYE, 40-01.25.

Long Jump: 1, Mike Leeman, GREE, 21-01.75. 2, Miguel Caballero, ORO, 21-00. 3, Reid Pryzant, FAL, 19-10.50. 4, Conor Maguire, CAPE, 19-09.50. 5, Tom Reid, YORK, 19-07. 6, Joe Vogel, YORK, 19-04.75. 7, Anders Overhaug, YAR, J19-04.75.

Triple Jump: 1, Jordhan Levine, WTVL, 41-05. 2, Anthony Bellavia, WTVL, 41-00.25. 3, Tom Reid, YORK, 40-09.75. 4, Kevin Frederick, HER, 40-04.50. 5, Donald Boyer, FOX, 39-07.50. 6, Sean Cabaniss, EA, 39-03.75. 7, Stephen Sharrow, FOX, 39-00.75.

High Jump: 1, Tyler Martin, YORK, 6-04. 2, Donald Boyer, FOX, 6-02. 3, Elijah Locke, GNG, 6-00. 4, Deven Roberts, CAPE, 5-08. 5, Jake Levangie, MAT, J5-08. 6, Darien Acero, WTVL, J5-08. 6, Mike O’Connor, YORK, J5-08.

Pole Vault: 1, Devin Burgess, WTVL, 13-00. 2, David Frederick, ORO, 12-00. 3, Robert Keane, OT, J12-00. 4, Eric Storey, GREE, 10-06. 5, Nick Carle, HER, J10-06. 6, Tom Ferguson, EA, 10-00. 7, Thomas Robichaud, YAR, J10-00.

Waterville girls 118, Greely 73.4, Fryeburg 44, Lake Region 33, Winslow 32, Gray-NG 16, Hermon 15.2, John Bapst 14, Old Town 13.2, Cape Elizabeth 12, Camden Hills 12, Ellsworth 11, Traip 11, Orono 10, Falmouth 9, Belfast 8, MDI 7, Oceanside 7, Erskine 5, St. Dominic 4, Bucksport 4, Wells 3.2, Foxcroft 3, York 3, McAuley 3, Freeport 3, Morse 1, Gardiner 1

4×800: 1, Greely (Sarah Fitch, Julia Mitiguy, Melissa Jacques) 10:08.90, Waterville (Kellie Bolduc, Leonie Hankle, Tiana Thomas, Lara Bluhm), 10:11.71. 3, Mount Desert (Kayla Ray, Nora Hubbell, Cecilia Thomas, Caroline Driscoll), 10:24.27. 4, Falmouth (Cassie Darrow, Molly Paris, Hayley Simmons, Madeline Roberts), 10:57.22. 5, McAuley (Adele Werner, Taxiarhia Arabatzis, Katherine Possiel, Cristina Leake ), 11:02.85. 6, Cape Elizabeth (Emma Inhorn, Sarah Long, Emily Lobosco, Ellen Best), 11:03.73. 7, York (Briana Eaton, Erica Weigel, Nina Boutin, Sarah Tewksbury), 11:05.02.

55 Hurdles: 1, Olivia Thurston, WTVL, 8.68. 2, Christine Parrilli, WIN, 8.90. 3, Alexa Frame, WTVL, 8.96. 4, Sarah Shoulta, WTVL, 9.17. 5, Hannah Keisman, GREE, 9.21. 6, Alexa Dufour, OT, 9.22. 7, Olivia Reny, GAR, 9.40.

55: 1, Kate Hall, LKRG, 7.27. 2, Georgia Bolduc, WTVL, 7.39. 3, Alliyah Veilleux, WIN, 7.49. 4, Amanda Peterson, GNG, 7.56. 5, Maddie Page, HER, 7.61. 6, Bethany Berry, OSHS, 7.63. 7, Sage Hennessey, FRYE, 7.70.

1 Mile: 1, Bethanie Brown, WTVL, 5:02.15 (State Record). 2, Kirstin Sandreuter, GREE, 5:10.23. 3, Brittany Bowman, CAM, 5:24.23. 4, Nelly Winship, BUC, 5:42.05. 5, Ciera Wentworth, FREE, 5:45.87. 6, Molly Schassberger, WIN, 5:48.28. 7, Jacqui Black, LKRG, 5:49.23.

400: 1, Corinn Bedell, FRYE, 59.95. 2, Olivia Thurston, WTVL, 59.97. 3, Alexa Frame, WTVL, 1:01.16. 4, Tia Jackson, OT, 1:01.39. 5, Kellie Bolduc, WTVL, 1:02.73. 6, Lydia Roy, WTVL, 1:02.91. 7, Elizabeth Walfield, MORS, 1:04.11.

800: 1, Bethanie Brown, WTVL, 2:19.09. 2, Aleta Looker, ELL, 2:21.39. 3, Kelsey Grass, BEL, 2:23.23. 4, Jessica Wilson, GREE, 2:28.74. 5, Fern Morrison, FOX, 2:30.26. 6, Hannah Perkins, LKRG, 2:31.41. 7, Melissa Jacques, GREE, 2:33.37.

200: 1, Kate Hall, LKRG, 26.33. 2, Amanda Peterson, GNG, 26.70. 3, Georgia Bolduc, WTVL, 26.74. 4, Tia Jackson, OT, 26.96. 5, Olivia Thurston, WTVL, 27.07. 6, Sage Hennessey, FRYE, 27.20. 7, Maddie Page, HER, 27.39.

2 Mile: 1, Bethanie Brown, WTVL, 10:59.68. 2, Kirstin Sandreuter, GREE, 11:10.92. 3, Brittany Bowman, CAM, 11:26.26. 4, Abby Hersom, OSHS, 11:35.68. 5, Aleta Looker, ELL, 11:46.12. 6, Madeline Roberts, FAL, 11:58.06. 7, Caroline Driscoll, MDI, 12:16.43.

4×200: 1, Fryeburg (Sage Hennessy, Emily Heggie, Nikki Shivers, Corinn Bedell), 1:50.91. 2, Waterville (Lydia Roy, Gabby Bridger, Sarah Shoulta, Alexa Frame), 1:51.03. 3, Hermon (Mollie Roy Kaylin Rogers, Gabby Bryant, Maddie Page), 1:53.58. 4, Greely (Libby Thomas, Audrey Parolin, Julia Mitiguy, Hannah Keisman), 1:53.90. 5, Falmouth (Emily Rand, Maggie Seitz, Charlotte Cutshall, Sarah Sparks), 1:55.28. 6, York (Sarah Panteleos, Shelby Spencer, Caitlin Kelly, Ashley Lomasney), 1:55.33. 7, Traip (Ashleigh Roberts, Morgan Reed, Hannah Nightingale, Jocelyn Lorrey), 1:58.05.

Shot Put: 1, Catherine Fellows, GREE, 33-04.50. 2, Alliyah Veilleux, WIN, 33-00. 3, Cassidy Storey, GREE, 32-09.75. 4, Lindsay Steinberg, GREE, 31-07.50. 5, Bailey Friedman, FRYE, 31-02.50. 6, Samantha Schultz, HER, 30-07.25. 7, Rachel Bergeron, WTVL, 29-07.50.

Long Jump: 1, Kate Hall, LKRG, 17-01.50. 2, Christine Parrilli, WIN, 15-10.50. 3, Hannah Newhall, CAPE, 15-10. 4, Sandra Ricardi, GNG, 15-09.50. 5, Carolyn Benner, JB, 15-08.50. 6, Ashleigh Roberts, TRP, 15-07. 7, Maria Ullo, JB, 15-04.25.

Triple Jump: 1, Carolyn Benner, JB, 34-11.75. 2, Jocelyn Lorrey, TRP, 34-09.75. 3, Emily Saunders, GREE, 34-08.75. 4, Marley Byrne, SDA, 34-06.50. 5, Kaley Sawyer, GREE, 34-00.25. 6, Jade Canak, EA, 33-09.25. 7, Bethany Berry, OSHS, 33-05.25.

High Jump: 1, Emily Heggie, FRYE, 5-02. 2, Courtney Mailly, WTVL, 5-00. 3, Kaley Sawyer, GREE, 4-10. 3, Tia Jackson, OT, 4-10. 3, Gioia Iacopini, HER, 4-10. 3, Panida Theerathampitak, WELL, 4-10. 3, Kelsey Saunders, GREE, 4-10.

Pole Vault: 1, Kayla Marquis, ORO, 9-09. 2, Jamie Gullikson, FRYE, 9-06. 3, Georgia Bolduc, WTVL, J9-06. 4, Hannah Newhall, CAPE, 9-00. 5, Courtney Elliot, EA, 8-06. 6, Ally James, BEL, J8-06. 7, Gabby Bridger, WTVL, 8-00.

http://bangordailynews.com/2012/02/20/sports/high-school-sports/high-school-track-championships/ printed on July 24, 2014