Local Sports Results for Feb. 17

Posted Feb. 17, 2012, at 10:11 p.m.
Last modified Feb. 18, 2012, at 9:45 p.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Quarterfinals

Friday, Feb. 17

At Bangor Auditorium

Class B

B3: No. 3 Gardiner 56, No. 6 Nokomis 47

B2: No. 2 Medomak Valley 65, No. 10 Oceanside 39

Saturday, Feb. 18

At Augusta Civic Center

Class A

A3: No. 6 Brunswick (11-7) vs. No. 3 Mt. Blue (14-4), 4 p.m.

A2: No. 7 Edward Little (11-7) vs. No. 2 Lewiston (15-3), 5:30 p.m.

Story continues below advertisement.

A4: No. 5 Bangor (13-5) vs. No. 4 Lawrence (12-6), 8 p.m.

A1: No. 9 Erskine Acad. (8-11) vs. No. 1 Hampden Acad. (17-1), 9:30 p.m.

At Bangor Auditorium

Class B

B4: No. 5 Presque Isle (14-5) vs. No. 4 Ellsworth (14-5), 10:35 a.m.

B1: No. 8 Camden Hills (12-7) vs. No. 1 Mount Desert Island (18-0), 3 p.m.

Class D

D3: No. 6 Deer Isle-Stonington (12-7) vs. No. 3 Washburn (17-2), 7:35 p.m.

D2: No. 10 Greater Houlton Christian Acad. (10-9) vs. No. 2 Central Aroostook (17-2), 9:05 p.m.

Monday, Feb. 20

At Bangor Auditorium

Class D

D4: No. 5 Hodgdon (14-5) vs. No. 4 Katahdin (14-5), 2:05 p.m.

D1: No. 8 Easton (15-4) vs. No. 1 Jonesport-Beals, (16-2), 3:35 p.m.

Tuesday, Feb. 21

At Bangor Auditorium

Class C

C3: No. 6 Mattanawcook Acad. (14-5) vs. No. 3 Calais (14-2), 9:35 a.m.

C2: No. 7 Houlton (9-10) vs. No. 2 Sumner (16-2), 11:05 a.m.

C4: No. 5 Fort Kent (13-5) vs. No. 4 Penquis (16-2), 7:05 p.m.

C1: No. 8 Orono (10-9) vs. No. 1 Lee Acad. (16-2), 8:35 p.m.

WESTERN MAINE

Quarterfinals

Friday, Feb. 17

At Portland Expo

Class A

A4: No. 4 Cheverus 49, No. 5 Thornton Acad. 30

A1: No. 1 Deering 66, No. 9 Biddeford 54

Saturday, Feb. 18

At Portland Expo

Class A

A3: No. 6 Marshwood (14-5) vs. No. 3 Bonny Eagle (15-3), 7:30 p.m.

A2: No. 7 South Portland (11-8) vs. No. 2 Portland (14-4), 9 p.m.

Class B

B3: No. 11 Lincoln Acad. (9-10) vs. No. 3 Yarmouth (14-4), 11 a.m.

B2: No. 7 Wells (12-7) vs. No. 2 Spruce Mountain (17-1), 12:30 p.m.

B4: No. 5 Leavitt (15-4) vs. No. 4 York (14-4), 3:15 p.m.

B1: No. 9 Poland (11-8) vs. No. 1 Falmouth (18-0), 4:45 p.m.

At Augusta Civic Center

Class D

D3: No. 6 North Haven (9-6) vs. No. 3 Valley (14-4), 8:30 a.m.

D2: No. 7 A.R. Gould (10-7) vs. No. 2 Forest Hills (15-3), 10 a.m.

D4: No. 5 Vinalhaven (11-7) vs. No. 4 Greenville (12-6), 11:30 a.m.

D1: No. 8 Buckfield (8-11) vs. No. 1 Hyde (15-1), 1 p.m.

Monday, Feb. 20

At Augusta Civic Center

Class C

C3: No. 6 Old Orchard Beach (11-7) vs. No. 3 Boothbay (14-4), 2:30 p.m.

C2: No. 7 Wiscasset (11-8) vs. No. 2 Waynflete (14-3), 4 p.m.

C4: No. 5 Madison (10-8) vs. No. 4 Hall-Dale (12-6), 7 p.m.

C1: No. 8 Sacopee Valley (6-13) vs. No. 1 Dirigo (17-1), 8:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

EASTERN MAINE

Quarterfinals

Friday, Feb. 17

At Augusta Civic Center

Class A

A3: No. 6 Skowhegan 56, No. 3 Mt. Blue 55 (OT)

A2: No. 2 Edward Little 60, No. 7 Hampden Acad. 50

A4: No. 4 Mount Ararat 52, No. 5 Messalonskee 46

A1: No. 1 Cony 57, No. 9 Bangor 47

At Bangor Auditorium

Class B

B3: No. 6 Old Town 60, No. 3 Camden Hills 57

Saturday, Feb. 18

At Bangor Auditorium

Class B

B2: No. 7 Medomak Valley (13-6) at No. 2 Nokomis (18-0), 9:05 a.m.

B4: No. 4 Gardiner (16-3) vs. No. 5 Mount Desert Island (15-4), 1:35 p.m.

B1: No. 9 John Bapst (10-9) vs. No. 1 Presque Isle (18-0), 4:30 p.m.

Monday, Feb. 20

At Bangor Auditorium

Class D

D3: No. 3 Central Aroostook (15-4) vs. No. 6 Woodland (13-6), 9:35 a.m.

D2: No. 15 Southern Aroostook (9-10) vs. No. 7 Hodgdon (12-7), 11:05 a.m.

D4: No. 4 Van Buren (16-3) vs. No. 5 Shead (13-6), 7:05 p.m.

D1: No. 8 DI-Stonington (12-7) vs. No. 1 Washburn (17-1), 8:35 p.m.

Tuesday, Feb. 21

At Bangor Auditorium

Class C

C4: No. 5 Mattanawcook Acad. (14-4) vs. No. 4 Stearns (16-2), 2:05 p.m.

C1: No. 8 Houlton (13-6) vs. No. 1 Orono (15-3), 3:35 p.m.

Wednesday, Feb. 22

At Bangor Auditorium

Class C

C3: No. 6 Bucksport (16-3) vs. No. 3 Central (15-3), 9:35 a.m.

C2: No. 7 Narraguagus (12-7) vs. No. 2 Calais (15-0), 11:05 a.m.

Semifinals

At Augusta Civic Center

Class A

A5: No. 6 Skowhegan (13-6) vs. No. 2 Edward Little (16-3), 2:30 p.m.

A6: No. 4 Mount Ararat (13-6) vs. No. 1 Cony (19-0), 4 p.m.

At Bangor Auditorium

Class B

B5: No. 6 Old Town (14-6) vs. Winner B2, 7:05 p.m.

B6: Winner B4 vs. Winner B1, 8:35 p.m.

Thursday, Feb. 23

At Bangor Auditorium

Class D

D5: Winner D3 vs. Winner D2, 7:05 p.m.

D6: Winner D4 vs. No. 8 Deer Isle-Stonington (12-7), 8:35 p.m.

WESTERN MAINE

Quarterfinals

Monday, Feb. 20

At Portland Expo

Class A

A3: No. 6 Thornton Acad. (11-8) vs. No. 3 Marshwood (15-3), 2 p.m.

A2: No. 7 Cheverus (12-7) vs. No. 2 Scarborough (17-1), 3:30 p.m.

A4: No. 5 Windham (14-4) vs. No. 4 Deering (14-4), 7 p.m.

A1: No. 8 Westbrook (9-10) vs. No. 1 McAuley (18-0), 8:30 p.m.

At Augusta Civic Center

Class D

D3: No. 6 Vinalhaven (10-8) vs. No. 3 Greenville (12-6), 10 a.m.

D2: No. 7 Greater Portland Christian (8-9) vs. No. 2 Rangeley (16-2), 11:30 a.m.

Tuesday, Feb. 21

At Portland Expo

Class B

B3: No. 6 Wells (14-5) vs. No. 3 Greely (15-3), 2 p.m.

B2: No. 10 Gray-New Gloucester (10-9) vs. No. 2 York (14-4), 3:30 p.m.

B4: No. 5 Spruce Mountain (18-1) vs. No. 4 Leavitt (16-2), 7 p.m.

B1: No. 8 Yarmouth (9-10) vs. No. 1 Lake Region (16-2), 8:30 p.m.

At Augusta Civic Center

Class C

C3: No. 6 Mount Abram (11-8) vs. No. 3 Boothbay (12-6), 2:30 p.m.

C2: No. 7 Waynflete (12-7) vs. No. 2 Madison (15-3), 4 p.m.

C4: No. 5 Old Orchard Beach (12-7) vs. No. 4 Traip Acad. (10-8), 7 p.m.

C1: No. 9 Saint Dominic (8-11) vs. No. 1 Hall-Dale (15-3), 8:30 p.m.

Class D

D4: No. 5 Forest Hills (13-5) vs. No. 4 Seacoast Christian (15-3), 10 a.m.

D1: No. 9 Buckfield (5-14) vs. No. 1 Richmond (16-1), 11:30 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS HOCKEY

Biddeford at Kennebunk, 7:40 p.m.

Bonny Eagle at Massabesic, 4:30 p.m.

Brunswick at Cony, 7:40 p.m.

Edward Little at Gray-New Gloucester/Poland, 8 p.m.

Falmouth at St. Dominic, 12 p.m.

Gardiner at Cape Elizabeth, 6:15 p.m.

Marshwood at Noble, 8:10 p.m.

Messalonskee at Greely, 6:10 p.m.

Mount Ararat/Lisbon at Fryeburg, 4 p.m.

Mount Ararat/Lisbon at Fryeburg, 4 p.m.

Orono at Winslow, 5:40 p.m.

Portland at Gorham, 8:30 p.m.

Skowhegan at Lawrence, 7:40 p.m.

South Portland at Westbrook, 6:30 p.m.

Thornton at Cheverus, 8:15 p.m.

York at Yarmouth, 6:50 p.m.

WRESTLING

Class A state meet at Windham

Classes B-C state meet at Fryeburg Acad.

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Johnson State at Maine Maritime, 3 p.m.

Lyndon State at Husson, 3 p.m.

Saint Joseph’s at Albertus Magnus, 3 p.m.

Southern Maine at UMass Dartmouth, 3 p.m.

Thomas at UM-Farmington, 3 p.m.

W. New England at U-New England, 3 p.m.

ESPN BracketBusters

Marist at Maine, 2 p.m.

NESCAC Quarterfinals

No. 7 Williams at No. 2 Middlebury, 3 p.m.

No. 6 Bowdoin at No. 3 Wesleyan, 3 p.m.

No. 8 Hamilton at No. 1 Amherst, 4 p.m.

No. 5 Bates at No. 4 Tufts, 4 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Johnson State at Maine Maritime, 1 p.m.

Lyndon State at Husson, 1 p.m.

Saint Joseph’s at Albertus Magnus, 1 p.m.

Southern Maine at UMass Dartmouth, 1 p.m.

Thomas at UM-Farmington, 1 p.m.

W. New England at U-New England, 1 p.m.

NESCAC Quarterfinals

No. 8 Trinity at No. 1 Amherst, 2 p.m.

No. 7 Connecticut College at No. 2 Tufts, 2 p.m.

No. 6 Wesleyan at No. 3 Bowdoin, 3 p.m.

No. 5 Williams at No. 4 Colby, 3 p.m.

MEN’S HOCKEY

Massachusetts at Maine, 7 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

New Hampshire at Maine, 1 p.m.

TRACK AND FIELD

Maine at America East Championships, at Boston U., 10 a.m.

Sunday’s games

COLLEGE

WOMEN’S BASKETBALL

Maine at Vermont, 1 p.m.

UM-Fort Kent at Pine Manor, 1 p.m.

WOMEN’S HOCKEY

New Hampshire at Maine, 3 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

HOCKEY

Thursday’s Results

Brewer 6, Bangor 4

Friday’s Results

Bangor JVs 3, Brewer JVs 2

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Thursday’s Results

Southern Maine 71, Wentworth 60

Friday’s Results

Husson 90, Johnson State 58

Lyndon 76, Maine Maritime 73

UM-Fort Kent 85, N.H. Tech 77

UM-Machias 79, Coll. of St. Joseph 71

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Husson 74, Johnson State 61

MMA 64, Lyndon State 56

UM-Fort Kent 87, N.H. Tech 56

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Bowdoin 9, Tufts 2

Colby 3, Conn. College 2

Maine 7, Massachusetts 3

So. Maine 3, New England Coll. 3 (OT)

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Amherst 5, Bowdoin 2

Colby 3, Conn. College 2

Hamilton 4, Colby 0

Manhattanville 4, So. Maine 0

High school basketball

CLASS A GIRLS

EDWARD LITTLE 60, HAMPDEN 50

Hampden (10-9) 50

Maxwell 8-15 0-0 22, Webb 0-1 0-0 0, Danforth 6-11 6-6 18, Bean 0-0 0-0 0, Winchester 3-10 0-0 7, Sherburne 1-8 0-0 3, Arsenault 0-0 0-0 0, Clewley 0-0 0-0 0. Totals 18-345 6-6 50.

Edward Little (16-3) 60

Harriman 4-5 4-4 15, Reynolds 2-3 0-2 4, Sawyer 1-5 0-0 2, Hartnett 0-0 0-0 0, Hubbard 1-1 0-0 2, Norcross 3-11 6-8 13, Arnold 6-16 1-2 17, Philbrook 1-2 0-0 2, Lewis 2-3 1-2 5. Totals 120-46 12-18 60.

Hampden 2-14-37-50

Edward Little 19-37-45-60

3-pt. goals — Hampden (8-22): Maxwell 6-12, Winchester 1-2, Sherburne 1-6, Webb 0-1, Danforth 0-1; Edward Little (8-16): Arnold 4-8, Harriman 3-3, Norcross 1-3, Sawyer 0-1, Philbrook 0-1. Rebounds: Hampden 17 (Webb 6), Edward Little 27 (Lewis 7). Assists: Hampden 8 (Winchester, Danforth 2), Edward Little 11 (Harriman 4). Turnovers: Hampden 15, Edward Little 13.

CONY 57, BANGOR 47

Bangor (8-12) 47

Brochu 10-15 0-0 20, Johnson 0-7 0-2 0, Colpritt 0-0 0-0 0, Johnson 1-3 0-0 2, Hintz 2-3 0-0 4, Heingan 0-1 0-0 0, Taft 0-0 0-0 0, Boulier 0-2 0-0 0,, Snow 2-4 0-0 4, Seekins 2-11 0-0 4, Butler 2-10 0-0 5, Bowlan 0-0 0-0 0, Stewart 4-8 0-0 8. Totals 23-64 0-2 47.

Cony (19-0) 57

Arbour 1-7 2-6 5, E. Quirion 1-4 0-0 2, Elwell 0-2 0-2 0, H. Quirion 0-0 0-0 0, Dennett 0-1 0-0 0, Sanford 0-5 0-0 0, Leet 0-1 0-0 0, Diplock 9-25 2-4 25, Lee 5-13 3-4 13, Guzman 2-9 8-10 12, Wormell 0-2 0-0 0. Totals 18-69 15-26 57.

Bangor 6-16-29-47

Cony 22-33-47-57

3-pt. goals — Bangor (1-8): Butler 1-5, Seekins 0-2, Johnson 0-1; Cony (6-29): Diplock 5-12, Arbour 1-6, Elwell 0-1, Dennett 0-1, Lee 0-2, E. Quirion 0-3, Sanford 0-4. Rebounds: Bangor 44 (Brochu 17), Cony 31 (Lee 9).

CLASS B GIRLS

OLD TOWN 60, CAMDEN HILLS 57 (OT)

Old Town (14-6) 60

Cousins 0-1 0-0 0, England 5-12 8-11 19, Maxim 3-7 1-2 9, McLaughlin 2-7 1-2 6, Hessleltine 1-5 0-0 2, Abbott 2-10 1-5 5, Cole 1-2 2-4 4, Hildreth 0-0 0-0 0, Treadwell 7-11 1-2 15. Totals 21-55 14-26.

Camden Hills (15-4) 57

Matteo 0-1 0-0 0, Richards 1-3 0-0 2, Porter 3-8 5-7 15, Gilson 0-0 0-0 0, French 1-2 0-0 2, 0-1 0-0 0, Steele 5-11 3-4 13, Pease 0-0 0-0 0, Knowlton 9-18 3-4 23, LeGage 1-5 2-4 4. Totals 20-49 13-19 57.

Old Town 14-22-30-49-60

Camden Hills 15-24-38-49-57

3-pt. goals — Old Town (4-12): England 1-3, Maxim 2-3, McLaughlin 1-4, Hessletine 0-2; Camden Hills (4-13): Richards 0-1, Porter 2-6, Steele 0-1, Knowlton 2-4, LeGage 0-1.

CLASS B BOYS

GARDINER 56, NOKOMIS 47 (OT)

Nokomis (12-8) 47

Littlefield, Brawn 0-1 0-0 0, Libby 2-8 2-2 6, Hartsgrove 6-11 0-0 13, Pearl 3-8 0-0 6, A. Cartwright 4-14 4-6 15, Foss 0-3 0-0 0, Wing 2-5 0-0 5, Haas, Bussell, Winslow, W. Cartwright 1-3 0-0 2; Totals: 18-53 6-8 47

Gardiner (16-2) 56

Kelley, Jamison 1-2 0-0 2, Palmer 3-10 1-1 8, Lovely 3-9 3-8 9, Connor 3-5 5-10 11, Orewiler, Hall 5-11 2-4 12, Meehan 0-1 0-0 0, Weston, Toman 6-18 2-2 14, Lane, Austin; Totals: 21-56 13-25 56

Nokomis 10 20 33 47 47

Gardiner 13 18 34 47 56

3-pt. goals — Nokomis (5-20): LIbby 0-2, Hartsgrove 1-5, Pearl 0-3, A. Cartwright 3-6, Foss 0-1, Wing 1-2, W. Cartwright 0-1; Gardiner (1-2): Palmer 1-2

MEDOMAK VALLEY 65, OCEANSIDE 39

Oceanside (12-8) 39

B. Wallace 1-6 0-2 2, Davenport 4-11 1-2 9, Stone-Patterson 1-3 0-0 2, A. Wallace 3-8 2-4 9, Meklin 2-7 1-3 5, Judge 1-4 2-2 5, Maloney 0-2 0-0 0, Grindle 0-1 2-2 2, Gould 0-2 0-0 0, Harrison 1-1 3-4 5, Philbrick 0-1 0-0 0, Hendricks 0-0 0-0 0, Zable 0-0 0-0 0, Thorbjornson 0-1 0-0 0; Totals 13-48 11-19 39

Medomak Valley (17-2) 65

Osier 2-8 2-2 7, I. Greenrose 7-13 3-4 18, A. Greenrose 2-6 0-0 5, Ripley 2-3 2-2 6, Murray 8-17 3-4 19, Wood 1-1 1-2 3, Genthner 1-1 2-2 4, Judkins 0-2 0-0 0, Hendrickson-Belloguet 0-0 0-0 0, Soper 0-0 0-0 0, Griffin 0-0 2-2 2, Dow 0-0 0-0 0, Tibbetts 0-0 2-2 2; Totals 22-51 17-20 65

Oceanside 10 17 25 39

Medomak 15 23 42 65

3-pt. goals — Oceanside (1-18): B. Wallace 0-2, Stone-Patterson 0-2, Davenport 0-4, Judge 1-2, Maloney 0-1, Grindle 0-1, A. Wallace 1-4, Gould 0-1, Meklin 0-1; Medomak (4-11): Osier 1-3, I. Greenrose 2-2, Judkins 0-2, A. Greenrose 1-4

KVAC STATS

Class A Leaders

Scoring: Levi Barnes (Skowhegan) 23.2, Christian McCue (Hampden) 17.2, Walker Cooper (Cony) 16.8, Nick Hilton (Mt. Blue) 16.5, Quin Leary (E-L) 16.4, Cam Sennick (Mt. Blue) 16.1, Spencer Carey (Lawrence) 13.8, Mitchell Black (Brunswick) 13.7, Patrick Stewart (Bangor) 12.1, Josiah Hayward (Cony) 12.1.

Rebounding: Cam Sennick (Mt. Blue) 9.6, Tyler Belanger (Erskine) 9.3, Josh MacDonald (Oxford Hills) 9.2, Ben Lucas (Cony) 9.0, Patrick Stewart (Bangor) 8.2, Tyler Bacon (Skowhegan) 8.2, Logan Poirer (Hampden) 8.2, Nick Hilton (Hampden) 7.7, Elijah Steele (Messalonskee) 7.4, Quin Leary (E-L) 7.0.

Assists: Ian Theriault (E-L) 4.4, Eric Berry (Mt. Blue) 4.1, Chandler Shostak (Cony) 4.0, Shawn Ricker (Lewiston) 3.8, Matt Palmer (Hampden) 3.7, Tim Dudley (Lawrence) 3.3, Mitchell Black (Brunswick) 3.3, Christian McCue (Hampden) 3.1, Spencer Carey (Lawrence) 2.8, Matt Beauchesne (Oxford Hills) 2.8, Ethan Johnson (Skowhegan) 2.8.

Big East Stats

BOYS

Points (min.125 pts): Garrett Libby (Old Town) 19.47, Tom Sawyer (Ells) 15.22, Matt Eager (PI)14.72, Tyler Brooks (PI) 14.50, Ben Walls (MDI) 14.17, Dayne Savage (Car) 13.72, Kaleb Smith (FA)13.28, Nick Holt (Ells) 12.56, Ryan Rebar (FA) 12.17, Jacob Rioux (Herm) 11.56.

FG% (min 85 attempts): Matt Eager (PI) 60.59%, Christopher Illiopoulos-Ontoemelam (WA) 60%, Jayson Burke (MDI) 58.78%, Tyler Brooks (PI) 56.50%, Nick Shaw (MDI) 54.84%, Tom Sawyer (Ells) 54.64%, Ben Walls (MDI) 53.03%, Adam Gray (MDI) 52.81%, Nick Pineo (WA) 52.22% Kolby Kendall (FA) 51.02%.

FT% (Min. 50 attempts): Adam gray (MDI) 90.38%, Caleb MacDonald (MDI) 81.48%, Ben Walls (MDI) 80.88%, Garrett Libby (OT) 76.39%, Jacob Rioux (Herm) 72.73%, Dayne Savage 72.04%, Tom, Sawyer (Ells) 72.00%, Nick Shaw (MDI) 72.00%, Josh Bean (Ells) 70.37% Chad Caverhill (Car) 69.81%.

3Pt% (Minimum 50 attempts): Jacob Rioux (Herm) 44.44%, Thomas Sawyer (Ells) 42.31%, Andrew Kofstad (PI) 40.38%, Tyler Varney (WA) 40.00%, Garrett Libby (OT) 37.31%, Wilder York (PI) 36.92%, Garvey Melmed (OT) 31.67, Jacob Schoppee (WA) 31.34%, Nick Holt (Ells) 30.39%, Dayne Savage (Car) 29.89%.

Rebounds (Min. of 80): Matt Eager (PI) 9.56, Jayson Burke (MDI) 8.72, Adam Gray (MDI) 7.35, Garrett Libby (OT) 7.24, Tyler Brooks (PI) 6.94, Nick Pineo (WA) 6.47, Andrew Kofstad (PI) 6.33, Kolby Kendall (FA) 6.17, Fritz Marseille (Herm) 5.89, Braddock Deabay (Herm) 5.78.

Steals (Min.of 25): Kyle Haslam (Ells) 2.73, Ryan Rebar (FA) 2.50, Caleb MacDonald (MDI) 2.39, Tyler Varney (WA) 2.35, Nick Shaw (MDI) 2.06, Dayne Savage (Car) 1.83. Drew Sansing (WA) 1.82, Josh Bean (Ells) 1.61, Ben Walls (MDI) 1.56, Chad Caverhill (Car) 1.44..

Assists (Min. of 30): Ryan Rebar (FA) 3.72, Josh Bean (Ells) 3.61, Nick Shaw (MDI) 2.83, Caleb MacDonald (MDI) 2.78, Sean O’Donnell (JB) 2.72, Drew Sansing (WA) 2.71, Nick Holt (Ells) 2.61, Tyler Thayer (Herm) 2.56, Ben Walls (MDI) 2.56, Colby Kohn (JB) 2.33.

GIRLS

Scoring Average: (min. 125 pts) Raychel Alley (Herm.) 18.72, Hannah Shaw (MDI) 15.59, Hillary Kendall (FA) 14.44, Chandler Guerrette (PI) 13.67, Mackenzie Coilley (FA) 13.11, Mackenzie Foss (WA) 11.61, Emily Tilton 11.06, Megan Ireland (PI) 10.94, Alexa Massey (Car) 10.11, Ashley Abbott (OT) 10.

Field Goal Percentage (min. 85 attempts): Megan Ireland (PI) 57.89, Krystal Kingsbury (PI) 56.67%, Chandler Guerrette (PI) 52.31%, Emily Berry (Ells) 49.4.%, Hannah Shaw (MDI) 46.73%, Hannah Graham (PI) 46.46%, Hillary Kendall (FA) 46.04%,Raychel Alley (Herm) 45.95%, Deleen Colson 44%, Mikayla Treadwell (Herm) 43.22%.

Free Throw Percentage (min.50 attempts): Abby Pyne (JB) 81.25%, Chandler Guerrette (PI) 75.71%, Taylor True (JB) 73.08%, Alexa Massey (Car) 72.13%, Ashely Abbott (OT) 71.88%, Mackenzie Foss (WA) 69.14%, Raychel Alley (Herm) 68.13%, Mikayla Treadwell (Herm) 61.02%, Hillary Kendall (FA) 60.66%, Emily Tilton (JB) 60.%,.

3 Point FG Percentage (min. 50 attempts): Megan Ireland (PI) 35.53%, Karlee Bernier (PI) 35.11%, Becca McDougal (Car) 33.33%, Chandler Guerrette (PI) 32.76%, Raychel Alley (Herm) 32.11%, Kelsey Hesseltine (OT) 30.91%, , Britney Hamlin (H) 28.57%, Kirsti Wright (WA) 27.88%, Jenna Crouse (H) 27.45% Katelynn Tardie (Car) 25%.

Rebounds (minimum 80 rebounds): Hannah Shaw (MDI) 12.76, Hillary Kendall (FA) 9.83, Mikayla Treadwell (Herm) 6.94, Mackenzie Foss (WA) 6.67, Jessa Cushing (WA) 6.28, Alexa Massey (Car) 6.11, Ashley Abbott (OT) 6.06, Hailee Langley (Ells) 5.44, Emily Tilton (JB) 5.28, Deleen Colson (MDI) 5.28.

Steals (min of 30): Megan Ireland (PI) 3.67, Chandler Guerrette (PI) 3.67, Chelsea Nickerson (PI) 3.56, Hannah Shaw (MDI) 3.35, Raychel Alley (Herm) 2.94, Emily Berry (Ells) 2.67, Rachel Keane (FA) 2.50, Kayla Richards (PI) 1.94, Mackenzie Coilley (FA) 1.94, Mikayla Treadwell (H) 1.83.

Assists (min of 30 assists): Ashley England (OT) 3.61, Kayla Richards (PI) 3.56, Jamie Martin (Car) 3.28, Raychel Alley (Herm) 3.0, Sarah Phelps (MDI) 2.94, Megan Ireland (PI) 2.89, Chandler Guerrette (PI) 2.78, Hannah Graham (PI) 2.72, MacKenzie Coilley (FA) 2.00, Chelsea Nickerson (PI) 1.94.

College Hockey

MEN

BLACK BEARS 7, MINUTEMEN 3

UMass (10-14-5) 0-0-3 — 3

Maine (18-9-3) 3-3-1 — 7

First period — 1. Maine, Beattie 5 (unassisted), 4:28; 2. Maine, Pryor 2 (Shemansky, Beattie), 14:02 (pp); 3. Maine, Flynn 15 (Diamond, Abbott), 19:38.

Second period — 4. Maine, Flynn 16 (Diamond, Rutt), 11:45; 5. Maine, Mangene 14 (O’Neill), 13:10; 6. Maine, Diamond 19 (Abbott), 18:21.

Third period — 7. UMass, Kiley 4 (unassisted), 5:48; 8. UMass, Czepiel 1 (Marcou, Carzo), 8:48; 9. UMass, Pereira 16 (Sheary, Guzzo), 18:42; Maine, Andersson 1 (Parker), 18:57.

Shots on goal: Maine 10-10-12—32; UMass 6-4-13—23

Goaltenders: Maine, Sullivan (20 shots-18 saves), Ouellette (14:11 of 3rd, 3-2); UMass, Mastalerz (17-12), Boyle (13:10 of 2nd, 14-13)

Power plays: Maine 1-4, UMass 0-4

Penalties/minutes: Maine 7-14, UMass 7-14

High-percentage scoring chances: Maine 7-8-8—23; UMass 3-3-11—17

Attendance: 4,422

Recommend this article

SEE COMMENTS →

View stories by school

Similar Articles

More in Sports