Local sports results124

Posted Jan. 24, 2012, at 8:27 p.m.
Last modified Jan. 25, 2012, at 12:06 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Central at Dexter, 7 p.m.

East Grand at Greater Houlton Christian, 7 p.m.

Forest Hills at Pine Tree, 5:30 p.m.

Foxcroft at Ellsworth, 7 p.m.

Gould at Old Orchard Beach, 6:30 p.m.

Greater Portland Christian at Islesboro Central, 6:30 p.m.

Hermon at Lee, 6:30 p.m.

Houlton at Schenck, 7 p.m.

Madawaska at Fort Kent, 7 p.m.

Narraguagus at Shead, 6:30 p.m.

Penquis Valley at Penobscot Valley, 6:30 p.m.

Searsport at George Stevens, 7 p.m.

Sumner at Bucksport, 7 p.m.

Vinalhaven at North Haven, 6 p.m.

*********

GIRLS BASKETBALL

East Grand at Greater Houlton Christian, 5:30 p.m.

Forest Hills at Pine Tree, 4 p.m.

Fort Fairfield at Central Aroostook, 7 p.m.

Freeport at Poland, 7 p.m.

Greater Portland Christian at Islesboro Central, 5 p.m.

Hebron at Sacopee Valley, 4:30 p.m.

Old Town at John Bapst, 7 p.m.

Southern Aroostook at Limestone, 6:30 p.m.

Vinalhaven at North Haven, 4:30 p.m.

Washington at Narraguagus, 6:30 p.m.

Woodland at Jonesport-Beals, 6:30 p.m.

*********

BOYS HOCKEY

Brewer at Winslow, 5:10 p.m.

Brunswick at Messalonskee, 7:10 p.m.

Camden Hills at Hampden, 5 p.m.

Gorham at Cony, 8:20 p.m.

Greely at St. Dominic, 8:10 p.m.

Hall-Dale at Bangor, 6:30 p.m.

Lewiston at Biddeford, 6 p.m.

Marshwood at Bonny Eagle, 8:30 p.m.

Noble at Kennebunk, 8 p.m.

Yarmouth at Leavitt, 8 p.m.

*********

WRESTLING

River City Rumble — Brewer, Hermon at Old Town

Cony, Mount View at Medomak Valley

Morse, MCI at Gardiner

Nokomis at Winslow

Mt. Blue, Mount Ararat at Camden Hills

Skowhegan, Belfast at Oxford Hills

Oak Hill at Lincoln Acad.

*********

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Bates at Husson, 7 p.m.

Maine at New Hampshire, 7 p.m.

UM-Presque Isle at UM-Machias, 7:30 p.m.

Wentworth Tech at U-New England, 7:30 p.m.

*********

WOMEN’S BASKETBALL

Bowdoin at Maine Maritime, 7:30 p.m.

New Hampshire at Maine, 7 p.m.

UM-Presque Isle at UM-Machias, 5:30 p.m.

Wentworth Tech at U-New England, 5:30 p.m.

*********

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Monday’s Results

Acadia Christian 40, Pine Tree Academy 38

Dexter 51, Bangor Christian 32

Fort Kent 43, Central Aroostook 37

Hall-Dale 56, Winthrop 47

Machias 50, Shead 45

Madawaska 81, Greater Houlton Christian 64

Mattanawcook 68,Central 33

Penquis Valley 76, Piscataquis 43

Schenck 55, Penobscot Valley 31

Spruce Mountain 69, Boothbay 60

St. Dominic 55, Monmouth 18

Sumner 52, Deer Isle-Stonington 48

Washington 88, Narraguagus 41

Tuesday’s Results

Bangor 70, Messalonskee 34

Calais 65, Jonesport-Beals 62

Gardiner 81, Oak Hill 25

Greenville 58, Valley 52

Hampden 90, Skowhegan 43

Hodgdon 76, Limestone 47

John Bapst 41, Orono 21

Katahdin 62, Ashland 43

Leavitt 56, Nokomis 47

Lewiston 60, Erskine 37

Medomak 74, Camden 62

Mt. Blue 59, Brewer 56

Oceanside 66, Belfast 35

Seacoast Christian 50, Highview Christian 11

Van Buren 52, Wisdom 35

Washburn 84, Fort Fairfield 51

Winslow 45, Maine Central Institute 34

Yarmouth 81, Traip 29

*********

GIRLS BASKETBALL

Monday’ Results

Calais 64, Jonesport-Beals 23

Fort Fairfield 65, Easton 36

Madawaska 55, Greater Houlton Christian 48

Pine Tree 40, Acadia Christian 13

Washburn 70, Ashland 18

Woodland 47, Narraguagus 36

Tuesday’s Results

Brewer 49, Mt. Blue 38

Camden 64, Medomak 56

Central 39, Dexter 33

Central Aroostook 69, Katahdin 28

George Stevens 45, Searsport 32

Greely 53, Gray-New Gloucester 44

Greenville 50, Valley 32

Hall-Dale 63, Winthrop 15

Hodgdon 52, Limestone 48

Kents Hill 36, Islesboro Central 17

Mattanawcook 50, Orono 41

McAuley 45, Sanford 23

Messalonskee 57, Bangor 52 (OT)

Mount Abram 76, Mountain Valley

Mount Ararat 57, Oxford Hills 39

Mount View 23, Lincoln Academy 15

Nokomis 61, Leavitt 60

North Yarmouth 37, Hyde 18

Oceanside 66, Belfast 44

Old Orchard Beach 53, Richmond 41

Old Town 54, Hermon 48

Piscataquis 48, Penquis Valley 42

Rangeley 73, Buckfield 34

Scarborough 66, Kennebunk 19

Schenck 56, Lee 19

Shead 48, Machias 41

St. Dominic 32, Monmouth 29

Stearns 60, Penobscot Valley 43

Van Buren 70, Wisdom 45

Winslow 43, Maine Central Institute 31

Yarmouth 55, Traip 48

*********

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Monday’s Results

U-New England 73, Curry 56

Tuesday’s Results

Bowdoin 73, Babson 68

Colby 66, UM-Farmington 63

Plymouth State 72, Southern Maine 59

*********

WOMEN’S BASKETBALL

Tuesday’s Results

Bates 66, St. Joseph’s 62

Colby 56, Regis 52

Southern Maine 86, Plymouth State 53

*********

MEN’S HOCKEY

Tuesday’s Results

Bowdoin 7, Southern Maine 0

*********

High school basketball

BOYS

MEDOMAK VALLEY 74, CAMDEN HILLS 62

Medomak Valley (11-2) 74

Osier 3-7 4-6 10, Griffin 0-0 0-0 0, Genthner 0-1 0-0 0, I. Greenrose 10-18 2-2 27, Judkins 0-3 0-0 0, A. Greenrose 4-8 2-2 11, Hendrickson-Belloguet 1-4 2-2 4, Ripley 2-4 3-6 7, Murray 7-14 1-3 15. Totals 27-59 14-21 74.

Camden Hills (8-5) 62

Olehnik 4-10 0-2 8, A. Crans 0-2 0-0 0, C, Crans 5-7 3-4 15, Carlsen 6-22 0-0 14, Flanagan 0-5 3-4 3, Hart 3-9 6-8 12, Hall 4-6 2-3 10, Kuhn 0-1 0-0 0. Totals 22-62 14-21 62.

Medomak Valley 20-43-52-74

Camden Hills 12-27-42-62

3-pt. goals — Medomak Valley (6-12): I. Greenrose 5-7, A. Greenrose 1-2, Genthner 0-1, Judkins 0-1, Hendrickson-Belloguet 0-1; Camden Hills (4-25): Carlsen 2-11, C. Crans 2-4, Hart 0-2, A. Crans 0-2, Olehnik 0-3, Flanagan 0-3. Rebounds: Medomak Valley 36 (Murray 8), Camden Hills 37 (Hart 12). Assists: Medomak Valley 15 (A. Greenrose 4), Camden Hills 11 (Hart 5).

*********

GIRLS

MESSALONSKEE 57, BANGOR 52 (OT)

Messalonskee (9-4) 57

D. Collier 0-0 0-0 0, Badeen 4-18 1-3 11, N. Collier 0-3 0-0 0, York 0-3 0-0 0, Pelletier 6-19 1-5 13, Wacome 0-0 0-0 0, Grenier 0-0 0-0 0, Michaud 5-9 9-13 22, Turner 3-7 1-5 7, Mayo 2-6 0-0 4. Totals 20-45 12-26 57.

Bangor (5-8) 52

Brochu 1-5 0-0 2, D. Johnson 7-12 4-13 18, Colpritt 0-0 0-0 0, M. Johnson 0-0 0-0 0, Hintz 1-2 0-0 2, Henigan 3-9 0-2 6, Taft 0-0 0-0 0, Boulier 1-2 0-0 2, Snow 2-8 0-2 4, Seekins 4-5 1-4 10, Butler 3-3 2-2 8, Stewart 0-0 0-0 0. Totals 22-44 7-23 52.

3-pt. goals — Messalonskee (5-12): Badeen 2-7, York 0-1, Michaud 3-4; Bangor (1-1): Seekins 1-1. A—100 (est.)

JV: Messalonskee 40-38

*********

Swimming

HIGH SCHOOL

At Old Town

Old Town girls 124, Washington Academy 39

200 Medley Relay 1, Old Town ‘B’ (Gaudet, Kristen, St. Jean, Joci, Plunkett, Sarah, Gifford, Kelsey), 2:33.45. 2, Washington Acad. 3:01.70. 3, Old Town ‘C’ 3:09.73.

200 Freestyle 1, Vaillancourt, Laura, (OT) 2:19.32. 2, Gifford, Rebecca, (OT) 2:20.53. 3, Bickford, Sara, (OT) 2:34.18. 4, Hardy, Jessie, (WA) 3:43.44. 5, Castro, Ileana, (OT) 4:18.69. 6, Gil Rodriguez, Maria, (WA) 4:20.60.

200 IM 1, Neal, Jordan, (OT) 2:55.84. 2, Kopec-Belliveau, Gaelin, (OT) 3:05.68. 3, Roy, Jordan, (OT) 3:22.67.

50 Freestyle 1, Letourneau, Katie, (OT) 32.93. 2, St. Louis, Natalie, (OT) 36.27. 3, Nguyen, Mary Rose, (WA) 36.70. 4, Pollard, Christine, (OT) 36.75. 5, Wood, Brooke, (WA) 52.53.

100 Butterfly 1, Gifford, Miranda, (OT) 1:16.81. 2, Hodgdon, Summer, (WA) 1:40.85. 3, Corey, Brianne, (WA) 1:44.01. 4, Hardy, Jessie, (WA) 2:11.85.

100 Freestyle 1, St. Louis, Natalie, (OT) 1:24.34. 2, Fabri, Krysten, (WA) 1:26.88. 3, Rustin, Shawna, (OT) 1:34.09. 4, Wood, Hayley, (OT) 1:35.19. 5, Holmes, Chelsea, (WA) 1:38.33. 6, Gonce, Jen, (WA) 2:05.79.

500 Freestyle 1, Gifford, Rebecca, (OT) 6:28.27. 2, Plunkett, Sarah, (OT) 7:27.35. 3, Kopec-Belliveau, Gaelin, (OT) 7:36.75. 4, Hodgdon, Summer, (WA) 8:32.72.

200 Freestyle Relay 1, Old Town (Vaillancourt, Sarah, Neal, Blake, Neal, Jordan, Gifford, Miranda), 2:07.75. 2, Old Town ‘B’ 2:18.19. 3, Washington Acad. 3:37.70.

100 Backstroke 1, Vaillancourt, Laura, (OT) 1:12.12. 2, Bickford, Sara, (OT) 1:20.26. 3, Corey, Brianne, (WA) 1:33.88. 4, Gifford, Kelsey, (OT) 1:39.61. 5, Wood, Brooke, (WA) 2:34.84. —, Gonce, Jen, (WA) DQ.

100 Breaststroke 1, Vaillancourt, Sarah, (OT) 1:25.79. 2, St. Jean, Joci, (OT) 1:38.27. 3, Roy, Jordan, (OT) 1:52.62. 4, Fabri, Krysten, (WA) 2:02.85. 5, Gil Rodriguez, Maria, (WA) 2:05.94. 6, Nguyen, Mary Rose, (WA) 2:39.09.

400 Freestyle Relay 1, Old Town (Gaudet, Kristen, Gifford, Kelsey, Emerson, Samantha, Letourneau, Katie), 4:58.08. 2, Washington Acad. 6:06.44.

*********

Old Town boys 96, Washington Academy 40

200 Medley Relay 1, Old Town (Ploch, Jameson, Smith, Ben, Lovejoy, Ben, Cronk, Cody), 2:05.85. 2, Washington Acad. 2:07.63. 3, Old Town ‘B’ 2:38.19.

200 Freestyle 1, Brizee, Jacob, (WA) 2:30.57. 2, Monteith, DJ, (OT) 2:39.22. 3, Nelson, Paul, (OT) 2:44.57.

200 IM 1, Ploch, Jameson, (OT) 2:29.53. 2, Beal, Caleb, (WA) 2:41.57. 3, Albee, Bryan, (WA) 2:56.21. 4, Chappelle, Travis, (OT) 3:10.15.

50 Freestyle 1, Smith, Ben, (OT) 26.78. 2, Cronk, Cody, (OT) 28.40. 3, Talbot, Matthew, (WA) 28.77. 4, Waller, Alex, (OT) 34.16.

100 Butterfly 1, Lovejoy, Ben, (OT) 1:17.75. 2, Letourneau, Adam, (OT) 1:24.74.

100 Freestyle 1, Smith, Ben, (OT) 1:02.74. 2, Cronk, Cody, (OT) 1:05.05. 3, Albee, Bryan, (WA) 1:07.86. 4, Ward, Jacob, (OT) 1:15.35.

500 Freestyle 1, Monteith, DJ, (OT) 7:15.52. 2, Nelson, Paul, (OT) 7:33.66. 3, Barnaby, Jacob, (OT) 8:04.13.

200 Freestyle Relay 1, Old Town (Letourneau, Adam, Cronk, Cody, Ploch, Jameson, Smith, Ben), 1:48.41. 2, Washington Acad. 1:51.58.

100 Backstroke 1, Ploch, Jameson, (OT) 1:09.79. 2, Brizee, Jacob, (WA) 1:18.04. 3, Beal, Caleb, (WA) 1:21.61. 4, Lovejoy, Ben, (OT) 1:22.25. 4, Letourneau, Adam, (OT) 1:22.25.

100 Breaststroke 1, Talbot, Matthew, (WA) 1:23.23. 2, Chappelle, Travis, (OT) 1:29.38. 3, Ward, Jacob, (OT) 1:35.02.

*********

Player of the week

COLLEGE

America East

Kara Capossela (University of Maine sophomore), women’s diver of the week, swept diving events at Bowdoin College with a 1-meter score of 221.47 points and a 3-meter score of 240.82 points.

*********

Youth hockey

Squirts

Saturday

At MHG Ice Centre, Saco

Maine Freeze Tier II 23, Portland Jr. Pirates 1

Maine Freeze Tier II 16, Portland Jr. Pirates 0

Sunday

At Sawyer Arena, Bangor

Maine Freeze Tier II, 6 Casco Bay 1

Freeze goals: David Brown, Cooper Leland, Cam Tower, Zach Whitehead, Sam Henderson, Sam Economy; goalies: Dylan Street, Brenden Gasaway; Casco Bay: Matthew Kramlich

*********

Indoor golf

LOCAL

At Dexter Muni GC

Gross: Dick Hall, Rick Sherburne, Dale Wright, Jimmy Costedio 66: Net: John White, Josh White, Mike White, Paul White 58: Pins: No. 3 John White 23-0; No. 8 Jimmy Costedio 56-1; No. 14 Dave Thurlow 34-7, No. 16 Will Rudmin 30-1; Long Drive: Dave Thurlow 293 yards: Straight Drive: Donnie Swan 1.9 yards from center; Long Putt: Don Vosburgh 52-6

*********

At Traditions, Holden

Senior League

1. Jordan Treadwell, Terry Pangburn, Mark Bennett -5; 2. Bob Sullivan, Terry Pangburn, Bob Gillis, Al Feurstock -4; 3. Mel Rooney, Skip Commeau -4; 4. Jeff Waring, Terry Pangburn, Charlie Perkins -4

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports