Jan. 11, 2012, Local Sports Results

Posted Jan. 11, 2012, at 7:12 p.m.
Last modified Jan. 12, 2012, at 12:11 a.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Belfast Area at Waterville, 6:30 p.m.

Boothbay Region at Dirigo, 7 p.m.

Camden Hills at Nokomis, 7 p.m.

Falmouth at Lake Region, 7 p.m.

Freeport at Greely, 7 p.m.

Hall-Dale at Mount Abram, 7 p.m.

Hermon at Washington, 7 p.m.

Hyde at Waynflete, 7 p.m.

Leavitt Area at Gardiner Area, 7 p.m.

Limestone at Wisdom, 7 p.m.

Lincoln at Winslow, 6:30 p.m.

Lisbon at Mountain Valley, 7 p.m.

Madison Area at Spruce Mountain, 7 p.m.

Maine Central Institute at Morse, 7 p.m.

Medomak Valley at Maranacook, 7 p.m.

Mount View at Oceanside, 6:30 p.m.

Old Orchard Beach at Poland, 7 p.m.

Pine Tree at Buckfield, 4 p.m.

Traip at Gould, 6:30 p.m.

Wells at York, 7 p.m.

Yarmouth at Cape Elizabeth, 7 p.m.

*******

GIRLS BASKETBALL

Ashland at Katahdin, 6:30 p.m.

Bangor Christian at Sumner, 7 p.m.

Bucksport at Dexter, 7 p.m.

Calvary Chapel at Greater Portland Christian, 5:30 p.m.

Cape Elizabeth at Yarmouth, 7 p.m.

Caribou at Fort Kent, 7 p.m.

Central at Lee, 6:30 p.m.

Fort Fairfield at Easton, 7 p.m.

Gardiner at Leavitt, 7 p.m.

Greater Portland Christian at North Yarmouth, 7 p.m.

Greely at Freeport, 7 p.m.

Houlton at Presque Isle, 7 p.m.

Hyde at Waynflete, 5:30 p.m.

Jonesport-Beals at Shead, 6:30 p.m.

Lake Region at Falmouth, 7 p.m.

Limestone at Wisdom, 5:30 p.m.

Maranacook at Medomak Valley, 7 p.m.

Mattanawcook at Schenck, 7 p.m.

Morse at Maine Central Institute, 7 p.m.

Nokomis at Camden Hills, 7 p.m.

Oceanside at Mount View, 6:30 p.m.

Old Town at John Bapst, 7 p.m.

Orono at George Stevens, 7 p.m.

Penobscot Valley at Piscataquis, 7 p.m.

Poland at Old Orchard Beach, 7 p.m.

Waterville at Belfast, 6:30 p.m.

Wells at York, 5:30 p.m.

Winslow at Lincoln, 6:30 p.m.

*******

BOYS HOCKEY

Brunswick at Cheverus, 6 p.m.

Cony at Bangor, 6:30 p.m.

Kennebunk at Yarmouth, 4:50 p.m.

Marshwood at Cape Elizabeth, 8 p.m.

Massabesic at Mount Ararat/Lisbon, 5 p.m.

St. Dominic at Falmouth, 8:35 p.m.

*******

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Curry at U-New England, 7:30 p.m.

Saint Joseph’s at Rivier, 7 p.m.

UM-Machias at St. Joseph’s (Vt.), 7 p.m.

UM-Presque Isle at E. Connecticut, 5:30 p.m.

*******

WOMEN’S BASKETBALL

Curry at U-New England, 5:30 p.m.

UM-Machias at St. Joseph’s (Vt.), 5 p.m.

UM-Presque Isle at E. Connecticut, 7:30 p.m.

*******

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Tuesday’s Results

Bonny Eagle 54, Westbrook 50

Brewer 57, Erskine 47

Camden Hills 77, Morse 39,

Central Aroostook 66, Easton 36

Cony 56, Lawrence 50

Deering 61, Biddeford 48

Falmouth 71, Gray-New Gloucester 26

Forest Hills 70, Greenville 55,

Fort Fairfield 64, Limestone 54

Fryeburg 63, Freeport 36

Gardiner 72, Belfast 45

Greely 86, Traip 76

Hampden 70, Mount Ararat 58,

Hodgdon 71, East Grand 25

Jonesport-Beals 89, Shead 56

Leavitt 77, Medomak 72

Lewiston 56, Messalonskee 46

Lincoln Academy 70, Waterville 46

MCI 64, Oak Hill 28

Maranacook 53, Mount View 49

Mt. Blue 58, Edward Little 50

Noble 62, Massabesic 45

Oceanside 60, Winslow 53

Oxford Hills 45, Skowhegan 41, OT

Portland 59, Kennebunk 20

Scarborough 58, Cheverus 43

South Portland 54, Sanford 46

Sumner 64, Bangor Christian 37

Thornton 57, Marshwood 37

Valley 69, Rangeley 47

Washington 72, Ellsworth 48

Waynflete 54, Old Orchard 41

Wells 67, Cape Elizabeth 53

Windham 61, Gorham 56

Woodland 73, Machias 64

Yarmouth 63, Poland 56

York 70, Lake Region 49

Wednesday’s Results

Acadia Christian 61, Islesboro Central 49

Calais 85, Narraguagus 41

Deer Isle-Stonington 54, Searsport 32

Foxcroft 74, Piscataquis 31

George Stevens 55, Bucksport 49

Greater Houlton Christian 56, Southern Aroostook 50

John Bapst 47, Old Town 45

Katahdin 56, Schenck 51

Lee 72, Mattanawcook 66

Madawaska 49, Van Buren 43

Penobscot Valley 39, Dexter 21

Penquis Valley 62, Orono 44

Presque Isle 39, Caribou 24

Washburn 93, Fort Kent 51

*******

GIRLS BASKETBALL

Tuesday’s Results

Brewer 55, Erskine 45,

Camden 63, Morse 57

Central 39, Bucksport 22

Cony 62, Lawrence 36

Deering 56, Biddeford 28

Dexter 73, Bangor Christian 15,

Edward Little 48, Mt. Blue 35

Falmouth 38, Gray-New Gloucester 36

Freeport 43, Fryeburg 41

Gardiner 69, Belfast 36

Greely 42, Traip 31

Greenville 66, Forest Hills 51,

Hall-Dale 39, Spruce 35

Hodgdon 70, East Grand 19,

John Bapst 35, Foxcroft 32,

Lake Region 51, York 37

Leavitt 76, Medomak Valley 46

Madison 48, Lisbon 33

Maranacook 61, Mount View 30

Marshwood 45, Thornton 36

Mattanawcook 39, Houlton 23,

McAuley 51, Massabesic 26

Messalonskee 63, Lewiston 42

Monmouth 43, Wiscasset 22

Mount Ararat 51, Hampden 41,

MDI 50, Hermon 48

Narraguagus 43, Jonesport-Beals 42,

Oak Hill 40, MCI 29

Oceanside 44, Winslow 34

Old Orchard 42, Waynflete 41

Orono 65, Penquis Valley 48

Penobscot Valley 53, Deer Isle-Stonington 32

Presque Isle 66, Caribou 29

Rangeley Lakes 52, Valley 18

Skowhegan 49, Oxford Hills 45

South Portland 39, Sanford 34

Stearns 36, Schenck 25

Sumner 46, Searsport 26,

Van Buren 76, Wisdom 37,

Washburn 72, Fort Kent 46,

Wells 33, Cape Elizabeth 26

Westbrook 56, Bonny Eagle 40

Windham 59, Gorham 47

Yarmouth 44, Poland/Whittier 43

Wednesday’s Results

Camden Hills 63, Morse 57

Ellsworth 45, Washington Acad. 36

Hebron 42, Hyde 34

Hodgdon 42, Southern Aroostook 26

Islesboro 41, Acadia Christian 9

Narraguagus 64, Machias 54

Piscataquis 40, George Stevens 30

*******

HOCKEY

Boys Hockey

Tuesday’s Results

Old Town 7, Presque Isle 1

Wednesday’s Results

Brewer 8, John Bapst 2

 

*******

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Tuesday’s Results

Husson 77, Thomas 70

R.I. College 73, So. Maine 40

Wednesday’s Results

Boston University 77, Maine 68

*******

WOMEN’S BASKETBALL

Tuesday’s Results

Husson 84, Thomas 71

Rhode Island College 74, Southern Maine 50

Saint Joseph’s 67, Lasell 29

U-New England 66, Gordon 47

Tuesday’s Suspended Game

UM-Farmington at Maine Maritime (power failure), Jan. 31, 7 p.m.

Wednesday’s Results

Boston University 75, Maine 34

*******

MEN’S HOCKEY

Tuesday’s Results

Southern Maine 3, Colby 0

*******

WOMEN’S HOCKEY

Tuesday’s Results

Saint Anselm 2, Bowdoin 1

Wednesday’s Results

Sacred Heart 4, So. Maine 1

*******

High school basketball

BOYS

PENQUIS 62, ORONO 44

Penquis (8-1) 62

Emery 1-1 1-2 3, Durant 0-0 0-0 0, Armstrong 1-2 2-2 4, Rosier 1-2 0-0 2, Pelletier 0-1 0-0 0, Lyford 5-10 1-2 12, Lewis 1-3 0-0 2, Stevens 1-8 0-1 3, Bess 4-6 5-8 14, Herbest 2-4 0-0 4, Smityh 8-12 2-3 18, Johnson 0-0 0-0 0. Totals 24-49 11-18 62.

Orono (6-4) 44

Hall 0-1 0-0 0, Riemersma 3-9 2-2 10, Chase 1-4 1-2 4, Clement 3-4 0-0 6, Eddy 4-13 8-11 16, Innis 0-3 0-2 0, Loring 1-6 0-0 2, White 0-0 0-0 0, St. Peter 2-4 0-0 4, Lucy 1-1 0-0 2. Totals 15-45 11-17 44.

Penquis 17-34-49-62

Orono 9-28-34-44

3-pt. goals — Penquis (3-10): Stevens 1-2, Bess 1-2, Lyford 1-5, Herbest 0-1; Orono (3-13): Riemersma 2-8, Chase 1-1, Eddy 0-3. Rebounds: Penquis 24 (Smith 10), Orono 23 (Eddy 12). Assists: Penquis 14 (Stevens 4), Orono 9 (Chase 3).

*******

Swimming

HIGH SCHOOL

At Old Town

Old Town girls 97, Belfast, 86

200 Medley Relay 1, Belfast ‘A’ (Wood, Sierra, Swebilius, Maria, James, Allison, Robbins, Kalyn), 2:15.12. 2, Old Town 2:15.40. 3, Old Town ‘B’ 2:29.77. 4, Belfast ‘B’ 2:43.19.

200 Freestyle 1, Bielenberg, Geneva, (B) 2:22.89. 2, St. Jean, Joci, (OT) 2:31.66. 3, Neal, Jordan, (OT) 2:32.16. 4, Bickford, Sara, (OT) 2:38.09. 5, Crosby, Camden, (B) 2:42.02. 6, James, Sarah, (B) 2:49.98.

200 IM 1, McAvoy, Elizabeth, (B) 2:47.30. 2, Robbins, Kalyn, (B) 2:50.49. 3, Gifford, Miranda, (OT) 2:51.37. 4, Kopec-Belliveau, Gaelin, (OT) 3:04.09. 5, Durkee, Lacey, (B) 3:04.28. 6, Plunkett, Sarah, (OT) 3:09.45.

50 Freestyle 1, Vaillancourt, Laura, (OT) 28.66. 2, Gifford, Rebecca, (OT) 28.68. 3, Vaillancourt, Sarah, (OT) 30.01. 4, Davis, Grace, (B) 34.59. 5, Martin, Krissy, (B) 35.23. 6, Black, Dakota, (B) 36.20.

1 mtr Diving 1, James, Allison, (B) 127.70. 2, Emerson, Samantha, (OT) 84.85. 3, Bagley, Grace, (B) 74.20.

100 Butterfly 1, Gifford, Miranda, (OT) 1:16.08. 2, James, Allison, (B) 1:22.36. 3, Plunkett, Sarah, (OT) 1:30.82. 4, Gifford, Kelsey, (OT) 1:31.65. 5, Durkee, Lacey, (B) 1:33.92. 6, Davis, Grace, (B) 1:37.53.

100 Freestyle 1, Gifford, Rebecca, (OT) 1:02.42. 2, Vaillancourt, Laura, (OT) 1:02.87. 3, McAvoy, Elizabeth, (B) 1:06.96. 4, Swebilius, Maria, (B) 1:08.06. 5, Gaudet, Kristen, (OT) 1:12.44. 6, Black, Dakota, (B) 1:20.44.

500 Freestyle 1, Bielenberg, Geneva, (B) 6:12.29. 2, Neal, Jordan, (OT) 6:58.18. 3, St. Jean, Joci, (OT) 6:58.99. 4, Wood, Sierra, (B) 7:14.35. 5, Bickford, Sara, (OT) 7:32.39. 6, Crosby, Camden, (B) 7:33.53.

200 Freestyle Relay 1, Old Town (Gifford, Miranda, Gifford, Kelsey, Vaillancourt, Laura, Gifford, Rebecca), 2:00.07. 2, Belfast 2:00.95. 3, Belfast ‘B’ 2:16.53. 4, Old Town ‘B’ 2:21.00.

100 Backstroke 1, Vaillancourt, Sarah, (OT) 1:15.46. 2, Wood, Sierra, (B) 1:19.61. 3, Gaudet, Kristen, (OT) 1:20.77. 4, Martin, Krissy, (B) 1:22.37. 5, Letourneau, Katie, (OT) 1:27.53. 6, James, Sarah, (B) 1:27.77.

100 Breaststroke 1, Swebilius, Maria, (B) 1:16.71. 2, Robbins, Kalyn, (B) 1:29.38. 3, Kopec-Belliveau, Gaelin, (OT) 1:32.34. 4, Roy, Jor-dan, (OT) 1:46.33. 5, Emerson, Samantha, (OT) 1:47.64. 6, Bagley, Grace, (B) 1:47.87.

400 Freestyle Relay 1, Belfast (McAvoy, Elizabeth, Bielenberg, Geneva, James, Allison, Wood, Sierra), 4:38.31. 2, Old Town 4:40.07. 3, Old Town ‘B’ 4:54.21. 4, Belfast ‘B’ 5:11.78.

*******

Belfast boys 134. Old Town 30

200 Medley Relay 1, Belfast ‘B’ (Alex, Gabe, Clapp, Jerahmy, Pillitteri, Carl, Andrews, Hendrick), 2:05.42. 2, Old Town 2:18.68.

200 Freestyle 1, Ottman, Taylor, (B) 1:59.08. 2, Schnetzer, Jack, (B) 2:13.18. 3, Ploch, Jameson, (OT) 2:14.61. 4, Lear, Samuel, (B) 2:29.37. 5, Ward, Jacob, (OT) 2:35.50.

200 IM 1, Clapp, Jerahmy, (B) 2:23.20. 2, Schleicher, Tommy, (B) 2:31.44. 3, Smith, Jack, (B) 2:35.13.

50 Freestyle 1, Clapp, Jonathan, (B) 24.67. 2, Smith, Ben, (OT) 26.42. 3, Pillitteri, Carl, (B) 26.98. 4, Andrews, Hendrick, (B) 28.02. 5, Letourneau, Adam, (OT) 28.27. 6, Nelson, Paul, (OT) 31.26.

1 mtr Diving 1, Beck, Carson, (B) 169.40. 2, Smith, Jack, (B) 137.70. 3, Richter, Leonid, (B) 111.20.

100 Butterfly 1, Shepherd, Ben, (B) 59.94.

100 Freestyle 1, Clapp, Jonathan, (B) 55.48. 2, Alex, Gabe, (B) 1:00.47. 3, Smith, Ben, (OT) 1:01.06. 4, Beck, Carson, (B) 1:01.11. 5, Letourneau, Adam, (OT) 1:03.70. 6, Nelson, Paul, (OT) 1:11.58.

500 Freestyle 1, Ottman, Taylor, (B) 5:31.30. 2, Schnetzer, Jack, (B) 5:54.33. 3, Ploch, Jameson, (OT) 6:12.80. 4, Lear, Samuel, (B) 6:42.14.

200 Freestyle Relay 1, Belfast (Schleicher, Tommy, Ottman, Taylor, Schnetzer, Jack, Beck, Carson), 1:46.08. 2, Belfast ‘B’ 1:51.38. 3, Old Town 2:05.34.

100 Backstroke 1, Shepherd, Ben, (B) 58.81. 2, Alex, Gabe, (B) 1:13.61. 3, Lovejoy, Ben, (OT) 1:20.25.

100 Breaststroke 1, Clapp, Jerahmy, (B) 1:12.15. 2, Schleicher, Tommy, (B) 1:20.45. 3, Andrews, Hendrick, (B) 1:25.36. 4, Chappelle, Travis, (OT) 1:26.73. 5, Ward, Jacob, (OT) 1:32.36.

400 Freestyle Relay 1, Belfast ‘B’ (Clapp, Jonathan, Alex, Gabe, Shepherd, Ben, Smith, Jack), 3:53.56. 2, Belfast 4:00.62. 3, Old Town 4:49.07.

*******

Wrestling

HIGH SCHOOL

At Wales

MCI 42 v Medomak 18

106 Dylan Dahlbergh MCI by forfeit; 113 Double forfeit; 120 Double forfeit; 126 Will Cu MCI by forfeit; 132 Stefan Nicholls MV over Tanner Littlefield MCI by fall 3:40; 138 River Massey MCI over Luce Ce Ce MV by fall 0:22; 145 Gus McWilliams MCI by forfeit; 152 Trevor Kitchin MCI by forfeit; 160 Double Forfeit; 170 Cyril Miller MV by forfeit; 182 Double Forfeit; 195 Briar Bussell MCI by forfeit; 220 Yannick Price-Prevot MV over Seth Wilcox MCI by fall 0:10; 285 Jacob McGowan MCI by forfeit

Ind. 132 Will Cu MCI over Damien Ball Oceanside by fall 4:26

MCI 48 v Oak Hill 24

106 Dylan Dahlbergh MCI by forfeit; 113 Double forfeit; 120 Double forfeit; 126 Will Cu MCI by forfeit; 132 Tanner Littlefield MCI by forfeit; 138 Britin Kramer OH over River Massey MCI by fall 2:45; 145 Gus McWilliams MCI by forfeit; 152 Trevor Kitchin MCI over Donald Vannah OH by fall 3:13; 160 Keith Madore OH by forfeit; 170 Jared Richard OH by forfeit; 182 Sadie Austin OH by forfeit; 195 Briar Bussell MCI by forfeit; 220 Seth Wilcox MCI by forfeit; 285 Jacob McGowan MCI by forfeit

*******

College basketball

MEN

TERRIERS 77, BLACK BEARS 68

Boston University (6-11) 77

Morris 0-6 2-2 2, Robinson 2-3 0-0 6, Hazel 1-3 2-2 4, Partin 10-22 1-4 27, Irving 8-14 6-10 23, Griffin 3-5 2-2 10, Terry 0-2 0-0 0, Thomas 2-5 0-0 5, Pelage 0-0 0-0 0; Totals 26-60 13-20 77

Maine (8-6) 68

Fraser 6-11 2-2 14, Allison 5-6 0-1 10, Rogers 2-3 0-0 5, Edwards 4-8 2-4 10, McLemore 7-17 0-0 17, Singleton 2-6 2-3 7, Pollard 1-2 0-0 2, Cato 1-1 0-0 3; Totals 28-54 6-10 68

3-pt. goals — BU (12-16): Robinson 2-3, Partin 6-7, Irving 1-1, Griffin 2-3, Terry 0-1, Thomas 1-1; Maine (6-19): Rogers 1-2, Edwards 0-3, McLemore 3-10, Singleton1-3, Cato 1-1

Hafltime: Maine 33-27

*******

WOMEN

TERRIERS 75, BLACK BEARS 34

Maine (3-13) 34

Roberts 6-11 1-2 15, Williams 0-7 2-2 2, Anderson 1-5 0-1 3, Walczak 2-2 0-0 4, Baranowski 1-6 3-4 5, Mattice 0-3 0-0 0, Burns 1-3 0-0 3, Wellington 1-4 0-1 2, Dillon 0-4 0-0 0; Totals 12-45 6-10 34

Boston University (10-6) 75

Stewart 3-9 0-0 6, Yong 8-14 0-0 22, Alford 4-9 3-3 13, Agboola 3-9 2-2 8, Moran 1-5 3-4 5, Melton 0-1 0-0 0,Sims 3-6 1-2 8, Gallo 2-4 0-0 5, Turner 2-4 0-0 4, McKendrick 2-2 0-0 4, Carbacio 0-1 0-0 0, Kuczynski 0-0 0-0 0, Tamanosky 0-0 0-0 0; Totals 28-64, 9-11 75

3-pt. goals — Maine (4-14): Roberts 2-2, Williams 0-4, Anderson 1-3, Mattice 0-2, Burns 1-3; BU (10-21): Young 6-9, Alford 2-3, Moran 0-2, Sims 1-3, Gallo 1-3, Carbacio 0-1

Halftime: Boston U. 44-12

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles