Dec.10-11, 2011, Local Sports Results

Posted Dec. 11, 2011, at 9:12 p.m.
Last modified Dec. 11, 2011, at 11:40 p.m.

Today’s games

COLLEGE

Men’s Basketball

UM-Machias at UM-Augusta, 4 p.m.

Utah Valley at Maine, 7 p.m.

Women’s Basketball

UM-Machias at UM-Augusta, 2 p.m.

*********

High school

BOYS BASKETBALL

Ashland at East Grand, 6:30 p.m.

Bangor Christian at Sumner, 7 p.m.

Bucksport at Ellsworth, 7 p.m.

Central at Lee, 6:30 p.m.

Gorham at Cheverus, 7 p.m.

Mattanawcook at Orono, 7 p.m.

Monmouth at Winthrop, 7 p.m.

Mount Desert Island at Foxcroft, 7 p.m.

Penobscot Valley at Dexter, 7 p.m.

Penquis Valley at Stearns, 7 p.m.

Pine Tree at Gould, 6:30 p.m.

Piscataquis at George Stevens, 7 p.m.

Southern Aroostook at Limestone, 6:30 p.m.

Telstar at Mount Abram, 7 p.m.

Wisdom at Madawaska, 7 p.m.

*********

GIRLS BASKETBALL

Ashland at East Grand, 5 p.m.

Calais at Shead, 6:30 p.m.

Carrabec at Madison, 7 p.m.

Central Aroostook at Southern Aroostook, 6:30 p.m.

Dirigo at Mountain Valley, 7 p.m.

Hall-Dale at St. Dominic, 7 p.m.

Hyde at Kents Hill, 5 p.m.

Jonesport-Beals at Woodland, 6:30 p.m.

Katahdin at Hodgdon, 6:30 p.m.

Monmouth at Winthrop, 7 p.m.

Narraguagus at Machias, 6:30 p.m.

Pine Tree at Hebron, 4:30 p.m.

Spruce at Lisbon, 7 p.m.

Telstar at Mount Abram, 5:30 p.m.

Van Buren at Easton, 6 p.m.

Washburn at Fort Fairfield, 7 p.m.

Wiscasset at Boothbay Region, 7 p.m.

Wisdom at Madawaska, 5:30 p.m.

*********

HOCKEY

Houlton at Old Town, 7 p.m.

Sacopee Valley at Fryeburg, 7:20 p.m.

*********

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

Camden Hills 87, Mount View 57

Caribou 39, John Bapst 37

Deer Isle-Stonington 69, Shead 60

Easton 76, East Grand 14

Ellsworth 64, Old Town 40

Fort Kent 44, Van Buren 42

Greenville 48, Rangeley Lakes 40

Jonesport-Beals 81, Narraguagus 52

Penquis 69, Schenck 37

*********

GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

Central 62, Lee Acad. 17

DI-Stonington 44, Shead 41

Dexter 48, Penobscot Valley 25

Easton 43, East Grand 18

Fort Fairfield 71, Katahdin 35

Fort Kent 64, Houlton 60

Gr. Portland Chr. 34, Pine Tree 19

Islesboro 27, North Haven 22

John Bapst 42, Caribou 36

MDI 48, Washington Acad. 44

Piscataquis 38, George Stevens 20

Presque Isle 64, Hermon 32

Rangeley Lakes 59, Greenville 36

Sumner 45, Bangor Christian 18

*********

HOCKEY

Saturday’s Results

Hampden 5, Presque Isle 4

*********

PREP

Girls Basketball

Saturday’s Results

North Yarmouth 36, Hebron 19

*********

COLLEGE

FOOTBALL

Saturday’s Results

NCAA FCS Quarterfinals

Georgia Southern 35, Maine 23

*********

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bates 63, Colby 36

Castleton State 85, Maine Maritime 52

Green Mountain 95, Husson 91

Saint Joseph’s 84, Suffolk 67

UM-Farmington 77, Colby-Sawyer 74 (OT)

UM-Fort Kent 80, UM-Presque Isle 58

UMaine-Machias 94, Nashua CC 55

W. Connecticut 88, Southern Maine 57

Sunday’s Results

Bowdoin 69, Bates 48

UM-Machias 73, Southern Maine CC 53

*********

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 83, Emerson 59

Castleton State 68, Maine Maritime 37

Colby 56, Emmanuel 53

Colby-Sawyer 74, UM-Farmington 51

Husson 84, Green Mountain 47

Southern Maine 77, W. Connecticut 76 (OT)

U-New England 55, Saint Joseph’s 38

UM-Presque Isle 65, UM-Fort Kent 61

*********

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Boston University 5, Maine 1

Bowdoin 7, Connecticut College 0

Tufts 3, Colby 1

*********

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Colby 2, Southern Maine 0

Maine 2, Union 2 (OT)

Norwich 4, Bowdoin 1

*********

Youth hockey

SQUIRTS

At Sawyer Arena, Bangor, Saturday

PVHC White 4, Bangor White 1

PVHC goals: Adam Henderson 3 goals, Tanner Evans; goalie: Cooper Ryan; Bangor: Parker Shawley; goalie: Cameron Doughty

At Alfond Arena, Orono, Saturday

Brewer 8, PVHC Blue 4

Brewer goals: Josh Hart 4 goals, Kody Doak 3, Lily Audibert; goalie: Ryan Averil; PVHC: Sam Slavin 2, Tyler McCannell, Lucas Souza Cunha; goalie: Noah Hoxie

*********

PEEWEES

At Penobscot Ice Arena, Brewer, Sunday

Brewer 2, PVHC Blue 2

Brewer goals: Riley Kenney goal, Alexander Sutherland; goalie: Daniel Sprague; PVHC: Isabel Mahoney, Tyler McCannell; goalie: Brad Leblanc

*********

BANTAMS

At Alfond Arena, Orono, Saturday

Bangor Red 11, PVHC 1

Bangor goals: Chandler St. Clair 3 goals, Max Silverstein 2, Jonathan Wilcox, Cameron Metcalf, Sarah Pinette, Harrison Dieveuil, Zach Perry; PVHC: Cameron Sullivan

At Alfond Arena, Orono, Sunday

Brewer 7, PVHC 2

*********

Wrestling

COLLEGE

At Gorham, Saturday

Southern Maine 32, Bridgewater State 14

American International 30, Southern Maine (1-1) 13

*********

HIGH SCHOOL

At Dover-Foxcroft

Foxcroft Acad. 57, Lisbon 12

113: Brooks Law (FA) pinned JD Martin; 120: Nick McNamara (L) pinned Mark Smith; 126: Zachary Stevens (L) pinned Isaac Whittemore; 132: Trevor Weymouth (FA) pinned Cory O’Connor; 138: Forrest Law (FA) pinned Michael Demarest; 145: Wesley Stinson (FA) pinned Dylan Dall; 152: Todd Francis (FA) pinned Joshua Collier; 160: Peter Boyer (FA) by forfeit; 170: Zac Smith (FA) dec. David Moore; 182: Corey Bjomson-Weismora (FA) by forfeit; 195: Craig Chambers (FA) by forfeit; 285: Alex Sedore (FA) by forfeit

Foxcroft Acad. 39, Dirigo 30

113: Law Brooks (FA) pinned Eric Holman; 120: Mark Smith (FA) pinned Dexter Verrill; 126: Reilley Lombardi (D) pinned Isaac Whittemore; 132: Trevor Weymouth (FA) pinned Caleb Hall; 138: Forrest Law (FA) dec. Jesse Hutchinson; 145: Wesley Stinson (FA) pinned Julian Baldinelli; 152: Dennis Webber (D) pinned Todd Francis; 160: Thomas Barnett (D) pinned Peter Boyer; 170: Nelson Pepin (D) dec. Zac Smith; 182: Corey Bjomson-Weismore (FA) pinned Gavin Sanders; 195: Alex Snowman (D) dec. Craig Chambers; 220: Zach White (D) by forfeit; 285: Alex Sedore (FA) pinned Cliff Boynton

Foxcroft Acad. 45, Dexter 27

106: Dylan Hanscom (D) by forfeit; 113: Brooks Law (FA) pinned Devan Gudroe; 120: Tyler Salsbury (D) dec. Mark Smith; 126: Isaac Whittemore (FA) pinned Aaron Webber; 132: Trevor Weymouth (FA) pinned Matthew Mower; 138: Forrest Law (FA) pinned Adnrew Adams; 145: Wesley Stinson (FA) dec. Andrew Levanselor; 152: Todd Francis (FA) pinned Vincent Malinauskas; 160: Peter Boyer (FA) dec. Jon Gudroe; 170: Zac Smith (FA) dec. Slade Mower; 182: Corey Bjornson-Welsmore (FA) pinned Anthony McLaughlin; 195: Craig Chambers (FA) pinned Kyle Paquin; 220: Josh Haskell (D) by forfeit; 285: Kyle Lockhart (D) pinned Alex Sedore

*********

At Caribou

Caribou Invitational

Participating schools: Fort Kent, Woodland, Calais, Washington Academy, Caribou

Top two finishers

106: Nick Hallowell (Cal) pinned BF 0:22 Mike Shaw (WA) :22; 113: Megan Pelletier (FK) won unopposed; 120: Tyler Hurlburt (Wood) won unopposed; 126: Robert Caudill (Car) pinned Kim Riccardi :40; 132: Cody Lozier (FK) dec. Brendan Wood (Car) 4-3; 138: Michael Selander (Car) pinned Felipe Garcia (WA) 2:55; 145: Dominic McFarland (Cal) dec. J.J. Ruane (Wood) 8-5;; 152: Josh Pelletier (FK) pinned Kevin Beek (Cal) :40; 160: Colby Conroy (Car) pinned Jacob Tardiff (FK) 1:37; 170: Brandon Hartt, (FK) pinned Andrew Michaud (Car) 1:57; 182: Deion Caudill (Car) pinned Tyler Charette (Car) 1:07; 195: Matt Manter (Car) pinned Aaron Simon (Car) 1:36; 220: Zac Ragot (WA) pinned Noah Lewey (Wood) 1:16; 285: Bruce Bryall (Car) pinned Jacob Sperry (Car) :36

*********

At Fryeburg

Fryeburg Invitational

1. Fryeburg 185.50, 2. Madison 162.00, 3. Deering 98.50, 4. Monmouth 89.00, 5. Brewer 80.00, 6. Noble 57.00, 7. Oak HILL 33.00, 8. Massabisic 31.00, 9. Cheverus 19.00, 10. Independent A 18.00, 11. Independent B 3.00

106: 1. Josh Shull (Mad) 1-0, 2. Lucas Spencer (Frye) 0-1, 113: 1. Connor Sheehan (Frye) 1-0, 2. Alex Turbide (Frye) 1-1, 3. Ashly Ohman (Mas) 0-1, 120: 1. Iain Whitis (Chev) 2-0, 2. Zach Sheehan (Frye) 1-1, 3. Cody Sigouin (Nob) 1-1, 4. Tyler Lewendowski (Frye) 0-2, 126: 1. Matt Frost (Frye) 3-0, 2. Emery Wilson (Nob) 1-1, 3. Jen Allen (Mad) 3-1, 4. Ryan Scott (Frye) 2-2, 132: 1. Zac Richard (Mas) 2-0, 2. Chris Ziadeh (Nob) 0-1, 3. Ryan Buzzell (Frye) 0-1, 138: 1. Jake Thurston (Frye) 3-0, 2. Stewart Buzzell (Frye) 1-1, 3. James Gambino (Independent) A 2-1, 4. Hunter Wentworth (Mad) 2-2, 145: 1. Cody Soucier (Mad) 3-0, 2. Bobbie Kiah (Br) 1-1, 3. Kirk Hubbard (Frye) 2-1, 4. Olivia Labrecque (Oak) 2-2, 152: 1. Keith Madore (Oak) 3-0, 2. Danny Moreshead (Mad) 2-1, 3. Chad Buzzell (De) 4-1, 4. Angus Koller (Frye) 2-2, 160: 1. Zach Bushey (De) 3-0, 2. Fred Stearns (Frye) 2-1, 3. Devon Lee (Br) 3-1, 4. Derrin Moreshead (Mad) 2-2, 170: 1. C J Bartlett (Frye) 3-0, 2. Kyle Foley (Mad) 2-1, 3. Hank Richards (De) 3-1, 4. Jake Powers (Frye) 2-2, 182: 1. Connor Darling (De) 2-0, 2. Trevor Henshel (Frye) 1-1, 3. Matt Mclaughlin (Mad) 3-1, 4. Jamal Durrani (Nob) 2-2, 195: 1. Victor Irwin (Br) 3-0, 2. Ian Mcfawn (Frye) 2-1, 3. Sam Ezzy (De) 2-1, 4. John Champlin (Mas) 1-2, 220: 1. Ryan Malcolm (Mad) 2-0, 2. Derek Leavitt (Frye) 1-1, 3. Matt Krusiec (De) 1-1, 4. Paul Harris (Frye) 0-2, 285: 1. Marcus Eaton (Br) 2-0, 2. Marcus Berry (Mad) 2-1, 3. Ryan Dayken (Frye) 1-1, 4. Sean Copp (Nob) 1-2

*********

Track & field

COLLEGE

At UMaine Field House, Orono

New Hampshire women 96, Maine 87

Weight Throw: 1, Melody Pothier, NH, 15.92m, (52-02.75). 2, Rosemary Read, New Hampshire, 15.65m, (51-04.25). 3, Robyn McFetters, ME, 14.88m, (48-10). Pole Vault: 1, Angelica Nelligan-Smith, ME, 3.74m, (12-03.25). 2, Anna Hayden, ME, 2.90m, (9-06.25). Long Jump: 1, Jesse Labreck, ME, 5.78m, (18-11.75). 2, Nicole Castilloux, ME, 5.35m, (17-06.75). 3, Melanie Frazier, NH, 5.25m, (17-02.75). 4, Danica Goodheart, NH, 5.13m, (16-10). High Jump: 1, Jesse Labreck, ME, 1.77m, (5-09.75). 2, Katherine McGeoghan, ME, 1.62m, (5-03.75). 3, Samantha Smith, NH, 1.52m, (4-11.75). 4, Janine Appleton, NH, 1.37m, (4-06). Shot Put: 1, Abigail Huntress, NH, 11.51m, (37-09.25). 2, Lauren Heulitt, ME, 10.94m, (35-10.75). 3, Stephanie Walsh, NH, 10.79m, (35-05). Triple Jump: 1, Danica Goodheart, NH, 11.10m, (36-05). 2, Katherine McGeoghan, ME, 10.80m, (35-05.25). 3, Taryn Pydynkowski, NH, 9.37m, (30-09). Mile: 1, Allison Letourneau, NH, 4:54.53. 2, Sydney Fitzpatrick, New Hampshire, 4:56.72. 3, Jennifer Lucy, ME, 5:11.40. 4, Krislyn Hyatt, ME, 5:38.20. 55 Hurdles: 1, Jesse Labreck, ME, 8.08. 2, Allison Fereshetian, ME, 8.30. 3 400: 1, Colleen Manna, NH, 1:03.49. 2, Rose Stanzione, NH, 1:10.03. 500: 1, Mary Fagan, ME, 1:21.66. 2, Caroline Hammond, NH, 1:22.31. 3, Lauren Brown, NH, 1:23.95. 55: 1, Jillian O’Brien, ME, 7.13. 2, Nicole Castilloux, ME, 7.39. 3, Allison Brehm, NH, 7.41. 800: 1, Mary Scanlan, ME, 2:19.55. 2, Meagan Boucher, NH, 2:20.24. 3, Ashton Weiler, ME, 2:27.29. 4, Jaden Riendeau, NH, 2:34.57. 1000: 1, Anne Twombly, NH, 3:08.54. 2, Lucy Garfield, NH, 3:13.52. 3, Rachel Wilkinson, ME, 3:15.88. 5, Ariel McNett, ME, 3:18.81. 200: 1, Morgan Costa, NH, 26.60. 2, Lauren Roush, ME, 26.64. 3, Allison Brehm, NH, 26.76. 4, Ashten Hackett, ME, 27.34. 3000: 1, Marina Slavin, NH, 10:21.29. 2, Kellie Walker, NH, 10:54.83. 3, Kourtney Bonsey, ME, 10:59.34. 4, Monique Boutin, ME, 11:04.30. 4×440: 1, ME ‘A’ (Mary Fagan, Allison Fereshetian, Lauren Roush, Jessica McCarthy), 4:04.42. 2, NH ‘A’ (Allison Brehm, Caroline Hammond, Rachael DePalma, Melanie Frazier), 4:11.04. 4×880: 1, ME (Rachel Wilkinson, Mary Scanlan, Ashton Weiler, Jennifer Lucy), 10:02.95. 2, NH 10:14.53. Pentathlon: 1. Kathryn Early, NH, 3,224 pts, 2. Javquelyn Mendes, NH, 3,114 pts, 3. Angela Stakus, ME, 2,828 pts, 4. Jessica Salley, NH, 2,766 pts, 5. Emily Hutchinson, NH 2,199 pts

*********

New Hampshire men 94, Maine 87

Weight Throw: 1, Wilson Adams, ME, 17.79m, (58-04.50). 2, Cameron Lyle, NH, 17.19m, (56-04.75). 3, Christopher Dupuis, NH, 15.64m, (51-03.75). 4, Ethan Moore, ME, 15.53m, (50-11.50). Pole Vault: 1, Tristan Wortman, ME, 3.98m, (13-00.75). 1, Tucker Smith, ME, 3.98m, (13-00.75). 3, Glen Ruggerio, NH, J3.98m, (13-00.75). Long Jump: 1, Nathaniel Meade, ME, 6.65m, (21-10). 2, Frank Del Duca, ME, 6.61m, (21-08.25). 4, Nicholas Pesaturo, NH, 6.18m, (20-03.50). 5 High Jump: 1, Matthew Guarente, NH, 1.98m, (6-06). 2, Jason Guarente, New Hampshire, 1.88m, (6-02). 3, Arthur Von Marschall, ME, 1.78m, (5-10). Shot Put: 1, Brice Paey, NH, 17.70m, (58-01). 2, Cameron Lyle, NH, 15.12m, (49-07.25). 3, Brian Woodbury, ME, 14.72m, (48-03.50). 4, Ethan Moore, ME, 14.26m, (46-09.50). Triple Jump: 1, Trevor England, ME, 14.47m, (47-05.75). 2, Herby Lafortune, ME, 13.30m, (43-07.75). Mile: 1, Alexander Moser, ME, 4:20.59. 2, Cory Sinotte, NH, 4:22.98. 3, Jeffrey Moretti, NH, 4:23.76. 4, Ryan Hardiman, ME, 4:23.88. 55 Hurdles: 1, D’Mahl McFadden, NH, 7.80. 2, Arthur Von Marschall, ME, 8.11. 3, Renrick Pesce, NH, J8.11. 4, John Bergstrom, ME, 8.31. 400: 1, Sean Mitchell, NH, 50.05. 2, Joseph Viola, ME, 51.46. 3, Nicholas Sullivan, NH, 53.33. 4, Darian Murray, ME, 55.84. 500: 1, Jake Leithiser, ME, 1:06.43. 2, Wiiliam Godfrey, NH, 1:06.54. 3, Scott Merrill, ME, 1:07.99. 4, Steven Souza, NH, 1:09.80. 55: 1, Frank Del Duca, ME, 6.44. 2, Victor Adejuyigbe, NH, 6.58. 3, Daniel Roukey, ME, 6.68. 4, Nicholas Pesaturo, NH, 7.01. 800: 1, Kevin Greene, NH, 1:55.78. 2, Alexander Moser, ME, 1:58.78. 3, Eric Stys, NH, 1:59.20. 1000: 1, Zachary Chabot, NH, 2:33.60. 2, Dean Bhatt, NH, 2:33.61. 3, Liam Nee, ME, 2:35.09. 4, Gregory O’Donnell, ME, 2:36.87. 200: 1, Daniel Roukey, ME, 22.81. 2, Victor Ade-juyigbe, NH, 22.96. 3, D’Mahl McFadden, NH, 23.10. 3000: 1, Corey Duchemin, NH, 8:41.01. 2, Spencer McElwain, ME, 8:41.62. 3, Taylor Phil-lips, ME, 8:46.42. 4×440: 1, NH ‘A’ (Nicholas Sullivan, Victor Adejuyigbe, D’Mahl McFadden, Sean Mitchell), 3:27.91. 2, ME ‘A’ (Frank Del Duca, Daniel Roukey, Nathaniel Meade, Jake Leithiser), 3:34.56. 4×880: 1, NH ‘A’ (Eric Stys, Cory Sinotte, Timothy Brown, Kevin Greene), 8:09.48. Heptathlon: 1. Renrick Pesce, NH 4,641 pts, 2. John Bergstrom, ME 4,602 pts, 3. Matthew Toothaker, ME 4, 428 pts, 4. James Rutter, ME 4,327 pts, 5. Kyle St. Peter, ME 3, 789 pts. 6. Andrew Mudgett, NH 3, 461 pts, 7, William Judge, NH, 3, 433 pts.

*********

At Gorham, Saturday

Bowdoin men 74, Westfield State 65, Southern Maine 39

*********

Swimming

HIGH SCHOOL

PVC Relay Carnival

At Wallace Pool, Orono

1, Mount Desert Island girls, 190. 2, Bangor, 178. 3, Old Town, 100. 4, Foxcroft, 94. 5, Orono, 90. 6, Presque Isle, 88. 7, John Bapst, 84. 8, Ellsworth, 82. 9, Brewer, 66. 10, Hampden, 50. 11, Washington Academy, 18. 11, George Stevens Academy, 18.

200 Medley Relay: 1, Bangor (McDonald, Juliana; Reading, Mariah; Waddell, Emma; Wicks, Meri), 1:54.90, 2, MDI 2:07.45. 3, Ellsworth 2:09.11. 4, Orono 2:11.09. 5, Foxcroft 2:11.31. 6, Presque Isle 2:16.43. 7, John Bapst 2:19.74. 8, Brewer 2:28.57. 9, Hampden 2:38.34. 10, GSA 2:38.69. 11, Old Town 2:48.41. 250 Freestyle 25, 50, 75, 100 Relay: 1, MDI (Erickson, Olivia; Wright, Sydney; Connery, Erin; Johnston, Leila), 2:19.56. 2, Bangor 2:27.81. 3, John Bapst 2:48.23. 4, Ellsworth 2:56.58. 5, Presque Isle 3:07.11. 6, Foxcroft 3:15.60. 7, Brewer ‘B’ 3:17.95. 8, Old Town 3:25.54. 9, Hampden 3:29.79. 10, Orono 3:33.48. 11, GSA 4:23.67. 12, Washington Acad. 4:49.77. 200 Butterfly Relay: 1, Bangor (Reading, Mariah; Reardon, Alyssa; Hunsaker, Jamie; Waddell, Emma), 1:53.10, 2, MDI 1:58.79. 3, Foxcroft 2:05.52. 4, Old Town 2:10.12. 5, Orono 2:18.67. 6, Presque Isle 2:24.58. 7, John Bapst 2:27.98. 8, Hampden 2:46.25. 9, Brewer 2:50.71. 200 Freestyle Relay: 1, Bangor (Comeau, Dominique; McDonald, Juliana; Hernandez, Lacey; Wicks, Meri), 1:46.70. 2, MDI 1:49.60. 3, Old Town 2:07.70. 4, Orono 2:10.81. 5, Presque Isle 2:14.64. 6, Hampden 2:21.09. 7, Ellsworth 2:27.89. 8, Foxcroft 2:34.26. 9, GSA 2:36.34. 10, Brewer 2:42.20. 11, Washington Acad. (3:29.69. 1 mtr Diving 2 dives each diver 1, Huber, Rowe, Bangor, 94.85. 2, Binette, Bousfield, John Bapst, 84.80. 3, Watson, Pacheco, Brewer, 79.60. 4, Wheeler, Leonard, Orono, 79.35. 5, Wray, Lavalle, MDI, 59.35. 6, Gaudet, Robertson, Old Town, 51.40. 400 Medley 4 x 100 IM Relay: 1, MDI (Kief, Amelia; Painter, Maggie; Soucek, Emma; Johnston, Leila), 4:32.85. 2, Bangor 4:34.15. 3, Foxcroft 4:54.61. 4, Presque Isle 5:35.74. 5, Washington Acad. 6:40.99. 200 Backstroke Relay: 1, MDI (Soucek, Lucy; Soucek, Emma; Kief, Amelia; Johnston, Leila), 2:03.37. 2, Orono 2:14.82. 3, Bangor 2:15.87. 4, Old Town 2:17.34. 5, John Bapst 2:25.16. 6, Ellsworth 2:32.63. 7, Brewer 2:40.81. 8, GSA 3:06.98. 9, Hampden 3:19.37. 200 Breaststroke Relay: 1, MDI (Kief, Amelia; Soucek, Lucy; Luck, Samantha; Connery, Erin), 2:25.71. 2, Old Town 2:39.84. 3, Presque Isle 2:49.32. 4, Brewer 3:01.48. 5, Ellsworth 3:01.53. 6, Hampden 3:05.21. 7, Foxcroft 3:10.00. 8, Orono 3:17.92. 9, Washington Acad. 3:57.36. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor (Hunsaker, Jamie; Wicks, Meri; Reading, Mariah; Waddell, Emma), 3:50.01, 2, MDI 4:07.57. 3, Foxcroft 4:20.09. 4, John Bapst 4:30.95. 5, Ellsworth 4:36.58. 6, Old Town 4:47.68. 7, Hampden 4:56.13. 8, GSA 5:19.83. 9, Brewer 5:41.82. 10, Presque Isle 5:45.28. 11, Washington Acad. 6:42.73.

*********

1, Bangor boys, 216. 2, Mount Desert Island, 134. 3, Brewer, 132. 4, Ellsworth, 108. 5, John Bapst, 88. 6, Hampden, 84. 7, Orono, 72. 8, Old Town, 70. 9, Presque Isle, 46. 10, Foxcroft, 22. 10, Washington Academy, 22.

200 Medley Relay: 1, Bangor (England, Matt; Reading, Liam; Smallwood, David; Carroll, Gordon), 1:45.10. 2, Ellsworth 1:48.66. 3, MDI 1:51.88. 4, Orono 1:52.81. 5, John Bapst 2:06.18. 6, Old Town 2:06.31. 7, Washington Acad 2:08.13. 8, Presque Isle 2:08.53. 9, Hampden 2:11.09 250 Freestyle 25, 50, 75, 100 Relay: 1, Bangor (Worcester, Jacob; Carroll, Gordon; Rogers, Jeff; Fuller, Matt), 2:09.47. 2, MDI 2:16.73. 3, Presque Isle 2:27.30. 4, Brewer 2:36.42. 5, John Bapst 2:40.74. 6, Ellsworth 2:47.50. 7, Hampden 2:48.86. 8, Foxcroft 2:49.22. 9, Old Town 2:56.82. 10, Washington Acad. 3:00.62. 200 Butterfly Relay: 1, Bangor (England, Matt; Kacer, Joey; Robinson, Ryan; Smallwood, David), 1:43.69. 2, MDI 1:49.46. 3, Brewer 1:50.16. 4, Orono 1:52.78. 5, John Bapst 2:04.25. 6, Old Town 2:19.06. 200 Freestyle Relay: 1, Bangor (Carroll, Gordon; Rogers, Jeff; Smallwood, David; Markevich, Colton), 1:37.01. 2, MDI 1:39.90. 3, Ellsworth 1:54.32. 4, Brewer 1:58.33. 5, Hampden 1:58.94. 6, Old Town 2:04.25. 7, John Bapst 2:09.59. 8, Presque Isle 2:12.11. 9, Orono 2:24.34. 10, Washington Acad. 2:30.81. 11, Foxcroft 2:33.89. 1 mtr Diving 2 dives each diver 1, Livingstone, Townley, Bangor, 78.40. 2, Bosse, Boothby, Brewer, 66.30. 400 Medley 4 x 100 IM Relay: 1, Bangor (Markevich, Colton; Booysen, Louis; Reading, Liam; England, Matt), 4:02.82. 2, Ellsworth 4:09.85. 3, MDI 4:21.38. 4, Hampden 4:28.72. 5, John Bapst 4:47.13. 6, Washington Acad. 5:04.75. 7, Old Town 5:11.94. 200 Backstroke Relay: 1, Bangor (Booysen, Louis; Beauchamp, Eli; Rogers, Jeff; Reading, Liam), 1:55.56. 2, MDI 1:56.69. 3, Brewer 2:00.09. 4, Orono 2:01.97. 5, John Bapst 2:10.88. 6, Hampden 2:28.25. 7, Old Town 2:33.04. 200 Breaststroke Relay: 1, Bangor (Montemurro, Nick; Markevich, Colton; Booysen, Louis; Reading, Liam), 2:08.87. 2, Orono 2:17.41. 3, Ellsworth 2:19.61. 4, Brewer 2:22.61. 5, Hampden 2:25.74. 6, Presque Isle 2:30.21. 7, Foxcroft 2:35.62. 8, John Bapst 2:35.82. 9, Old Town 2:39.55. 10, Washington Acad. 3:04.34. 400 Freestyle Relay: 1, Bangor (Markevich, Colton; Fuller, Matt; England, Matt; Smallwood, David), 3:29.47. 2, Ellsworth 3:43.83. 3, MDI 4:02.99. 4, Hampden 4:08.37. 5, Brewer 4:09.07. 6, Old Town 4:23.27. 7, Foxcroft 4:27.24. 8, John Bapst 4:31.87. 9, Presque Isle 5:23.82.

*********

COLLEGE

At Orono, Saturday

Maine women 210, Bates 90

Maine men 169, Bates 125

*********

Basketball

College

SAN DIEGO 77, MAINE 63

Maine men (3-4) 63

Fraser 3-6 0-0 6, Cato 2-4 0-0 6, Rogers 2-5 0-0 4, Edwards 2-10 0-0 4, McLemore 8-19 5-5 23, McAllian 1-3 2-2 5, Singleton 4-9 2-2 11, Chetinov 2-5 0-0 4.

Totals: 24-61 9-9 63.

San Diego (5-4) 77

Rancifer 3-6 0-0 6, Kramer 3-6 1-2 7, Fajemisin 3-5 0-1 6, Anderson 4-5 3-4 11, Dee 9-16 0-0 26, Norris 0-1 2-2 2, Miles 0-0 0-0 0, Sinis 1-2 0-1 2, Manresa 6-10 5-11 17. Totals: 29-51 11-21 77.

Halftime: Maine 37-35.

3-pt. goals: Maine 6-23 (Cato 2-4, McLemore 2-7, McAllian 1-3, Singleton 1-5, Edwards 0-1, Rogers 0-3); San Diego 8-14 (Dee 8-13, Sinis 0-1).

*********

UMASS 63, MAINE 54

Maine women (3-7) 54

Wheeler 2-7 4-8 8, Baranowski 1-4 2-2 4, Williams 2-4 0-0 4, Anderson 2-5 1-2 5, Maner 0-2 1-2 1, Roberts 4-11 2-2 10, Walczak 1-7 0-0 2, Dillon 0-4, 0-0 0, Mattice 2-5 0-0 6, Smith 1-4 1-1 3, Knight 3-11 3-5 9, Wellington 1-2 0-0 2. Totals: 19-66 14-22 54.

UMass (2-8) 63

Robinson 5-14 0-2 10, Watson 3-8 2-2 8, Teuscher 6-13 2-2 18, Zullo 3-9 2-2 10, Cloutier 4-8 2-3 11, Pierre-Louis, MItal, Montgomery 0-2 1-2 1, Rodney 0-2 2-2 2, Niggeling 1-5 0-0 3. Totals: 22-61 11-15 63.

Halftime: UMass 28-16

3-pt. goals: Maine 2-6 (Williams 0-1, Anderson 0-1, Roberts 0-1, Mattice 2-2, Smith 0-1; UMass 8-21 (Teuscher 4-7, Zullo 2-6, Cloutier 1-5, Niggeling 1-3)

*********

HIGH SCHOOL

VIKINGS 39, CRUSADERS 37

(Boys at Orono Saturday)

Caribou (1-0) 39

Caverhill 6-16 4-4 16, Savage 4-9 2-3 13, Pucci 0-0 0-0 0, Thibodeau 0-1 0-0 0, Blackstone 1-2 0-0 2, Herbert 2-11 0-0 4, Richardson 0-2 4-6 4, Bennett 0-0 0-0 0. Totals: 13-41 10-13 39.

John Bapst (0-1) 37

Pfister 4-13 0-0 11, Storgaard 0-4 0-0 0, Davis 1-5 0-0 2, Gatchell 2-4 4-4 8, Andrews 2-2 1-4 5, Kindya 0-0 0-0 0, Strang 3-4 2-2 8, O’Donnell 1-6 0-0 3, Kohn 0-0 0-0 0. Totals: 13-38 7-10 37.

Caribou quarter scores: 9-18-30-39

John Bapst quarter scores: 11-20-31-37

3-Pt. Goals—Caribou 3-13 (Savage 3-7, Caverhill 0-4, Herbert 0-1, Richardson 0-1); John Bapst 4-13 (Pfister 3-8, O’Donnell 1-5). Rebounds: Caribou 20 (Herbert 8); John Bapst 26 (Gatchell, Strang 5). Assists: Caribou 5 (Richardson, Caverhill 2); John Bapst 10 (Pfister, O’Donnell, Storgaard, Strang 2).

*********

HOCKEY

COLLEGE

BU 5, MAINE 1

Maine (6-7-2) 0-1-0 – 1

BU (10-5-1) 0-1-4 – 5

First period: No scoring.

Second period: 1. UM, Anthoine 4 (Beattie, Pryor), 8:02 (pp); 2. BU, Trivino 12 (Chiasson, Clendening), 18:23 (pp).

Third period: 3. BU, Gill 4 (Clendening, Coyle), 6:11 (pp); 4. BU, Trivino 13 (Clendening), 11:34; 5. BU, Privitera 1 (Hohmann), 14:08; 6. BU, Gill 4 (Connolly), 17:21 (en, sh).

Penalties: UM 11-33, BU 11-33

Power plays: UM 1-6, BU 2-5.

Shots on goal: UM 11-13-7 – 31; BU 11-13-7-31

Goaltenders: UM, Sullian (30 shots-26 saves), BU, Millan (31-30)

High-percentage scoring chances: UM 5-8-4 – 17; BU 11-9-7 – 27

Attendances: 4910

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports