Nov. 12-13, 2011, Local Sports Results

Posted Nov. 13, 2011, at 11:17 p.m.

TOURNAMENT SCOREBOARD

FOOTBALL

EASTERN MAINE

Regional finals

Friday, Nov. 11

Pine Tree Conference Class A

A3: No. 1 Lawrence 40, No. 2 Bangor 14

Pine Tree Conference Class B

Class B

B7: No. 1 Leavitt 22, No. 2 Mt. Blue 21, (2 OT)

Saturday, Nov. 12

LTC Class C

C7: No. 1 Bucksport 25, No. 2 Orono 14

State finals

Saturday, Nov. 19

At Fitzpatrick Stadium, Portland

Class A

Lawrence (11-0) vs. Cheverus (11-0)

Class B

Leavitt (11-0) vs. Wells (11-0)

Class C

Bucksport (11-0) vs. Yarmouth (11-0)

WESTERN MAINE

Regional finals

Saturday, Nov. 12

Class A

A7: No. 1 Cheverus 21, No. 2 Thornton Acad. 10

Class B

B7: No. 1 Wells 10, No. 2 Mountain Valley 0

Class C

C7: No. 1 Yarmouth 14, No. 2 Traip Acad. 0

*******

TODAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

UM-Machias at Maine, 7 p.m.

*******

RESULTS

PREP

BOYS SOCCER

Saturday’s Results

MAISAD Championship

Hebron 3, Kents Hill 2

*******

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Bengal Classic

UM-Fort Kent 79, UM-Machias 76

Saturday’s Results

Eastern Maine CC 90, Southern Maine CC 74

Bengal Classic

Daemen 91, UM-Machias 68

Sunday’s Results

Eastern Maine CC 90, Hampshire College 22

Bengal Classic

Daemen 83, UM-Fort Kent 75

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Central Connecticut 53, Maine 48

Bengal Classic

UM-Machias 61, UM-Fort Kent 60

Saturday’s Results

Bengal Classic

Daemen 63, UM-Machias 40

Sunday’s Results

Maine 62, Rhode Island 58

Bengal Classic

Daemen 78, UM-Fort Kent 58

FOOTBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 20, Colby 10

Hamilton 28, Bates 15

MEN’S HOCKEY

Friday’s Results

St. Michael’s 5, So. Maine 3

UMass Lowell 5, Maine 3

Saturday’s Results

Norwich 5, Southern Maine 1

U-New England 6, Saint Michael’s 2

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

So. Maine 2, St. Michael’s 1

Saturday’s Results

Norwich 10, Southern Maine 0

FIELD HOCKEY

Saturday’s Results

ECAC Semifinals

Mount Holyoke 2, U-New England 1 (2OT)

NCAA Div. III second round

Bowdoin 4, Keene State 0

Sunday’s Results

NCAA Div. III third round

Bowdoin 3, MIT 0

*******

ALL-STARS

HIGH SCHOOL

All-Aroostook Teams

Boys Cross Country

Caribou: Caleb Chapman, Zeb Johnson, Lucas Kinney, Ron Lund, Jesse Sandstrom, Ryan Washington; Fort Kent: Eric Deschene; Greater Houlton Christian: Ethan Holmes, Russell Socoby, Micah Wiley; Hodgdon: Nick Lunn; Presque Isle: Matt Eager, Saul Nunez; Washburn: Nick Bragg, Michael Ericson, Anthony Viola

Girls Cross Country

Caribou: Chelsea Bard, Mackenzie Belyea, Renee Dube, Nerissa Larrabee, Robyn Larrabee, Katie Plourde, Ashley Richards; Fort Kent: Kelsey Pelletier, Cassidy Spencer; Greater Houlton Christian: Destinee Neureuther; LCS/MSSM: Helen Roberts; Presque Isle: Amanda Palmer; Washburn: Carmen Bragg, Marianne Helton, Carsyn Koch, Joan Overman, Kenzie Worcester

Golf

Ashland: Mark Corella; Caribou: Matt Kamm, Ben Wyman; Fort Fairfield: Will Adams, Noah Bernard, Brandon Clark, Jordan Coiley, Derek Dufour, Landon Towle, Robbie Watson, Billie Weissman; Fort Kent: Alex Chasse, Ali Prescott; Hodgdon: Ashley Wallace, Chris Wallace; Houlton: Alex Donovan, Cole McLaughlin; LCS/MSSM: Meghan Flanigan; Presque Isle: Adam Flynn, Connor Shaw, Evan Waddell

Boys Soccer, Class B/C

Caribou: Chad Caverhill, Nolan McDuffie, Dean Walker; Fort Kent: Curtis Bouchard, Abraham Desjardins, Brandon Hartt, Phil Ouellette; Houlton: Ian Baursfeld, Jimmy Fitzpatrick, Nick Guiod, Dan Swallow, Brandon Ward; Madawaska: Ian Lee, Kyle Tardif, Dylan Wetmore; Presque Isle: Andrew Kofstad, Isaac Lajoie, Jake Player, Cole Richards, Wilder York

Boys Soccer, Class D

Ashland: Royce MacDonald; Cen. Aroostook: Daniel Brewer, Spencer Stetson; East Grand: Alex Brittian; Easton: Reid Clark, Holden Turner; Fort Fairfield: Caleb Daigle; Katahdin: Jesse McNally, Victor Clukey; LCS/MSSM: Ben D’Haiti, Tristan Kirk; So. Aroostook: Joe Frazier, Patrick Goodall, Cody Lassonde; Van Buren: Connor Lapierre, Marc Lajoie; Washburn: Nick Bragg, Jordan McLaughlin, Mitchell Worcester; Wisdom: Nate Oakes, Chris Ouellette

Girls Soccer, Class B/C

Caribou: Katie Keaton, Jamie Martin, Olivia Sleeper, Morgan Swan; Fort Kent: Sam Carapellucci, Lexi Desjardins, Michela Desjardins; Houlton: Amanda Fogarty, Makala Folsom, Alana Pratt, Mikaelah Tracy; Madawaska: Nicole Cyr, Meagan Ouellette; Presque Isle: Karlee Bernier, Chandler Guerrette, Megan Ireland, Chelsea Nickerson, Kayla Richards

Girls Soccer, Class D

Ashland: Brooke Labelle, Anna Paradis; Cen. Aroostook: Rachael Grew, Vicki McIntyre; East Grand: Shaunna Beaudoin; Easton: Kylee Carter, Carla Halvorson, Kennedy Young; Fort Fairfield: Logan Bubar, Janae Libby, Abbey Player; LCS/MSSM: Amanda Allen, Stephanie Leighton; So. Aroostook: Jillian Diaferio, Olivia Raymond; Van Buren: Natasha Bourgoin, Parise Rossignol, Ashlie Wilson; Washburn: Carmen Bragg, Carsyn Koch, Rayah Saucier, Mackenzie Worcester; Wisdom: Sara Paradis

Northern Maine Board of Approved Soccer Officials

Clyde “Butch” Shaw Awards

Class B

Boys soccer: Isaac Lajoie (Presque Isle), Chad Caverhill (Caribou); girls soccer: Kayla Richards (Presque Isle)

Class C

Boys soccer: Ian Lee (Madawaska); girls soccer: Nicole Cyr (Madawaska)

Class D

Boys soccer: Patrick Goodall (Southern Aroostook), Jordan McLaughlin (Washburn); girls soccer: Parise Rossignol (Van Buren), Mackenzie Worcester (Washburn)

*******

PRESEASON

HIGH SCHOOL

John Bapst

The winter sports mandatory informational meeting for all athletes interested in participating in a winter sport will be held Nov. 15 at 6:30 p.m. at the John Bapst auditorium. Following the informational meeting, there will be team-specific meetings in assigned classrooms. If there are any questions please call Athletic Director Rick Sinclair at 947-0313 ex. 157.

Central High School

The mandatory winter sports parents meeting for the parents of athletes interested in playing a winter sport will be held Nov. 15th at 6:00 p.m. at the Central High School gymnasium.

Brewer High School

The mandatory meeting for athletes and their parent/guardian will be held November 17th at 7 p.m. in the Brewer High School gymnasium. Tryouts and practices for winter sports begin Monday, Novemeber 21st and interested athletes are required to have a physical exam and proper permission and emergency cards turned in prior to participation.

*******

CROSS COUNTRY

‘college

NCAA Division III

New England Regional Championships

At Bowdoin College, Brunswick

Women’s Team Results

1. Middlebury 55; 2. Williams 60; 3. MIT 134; 4. Amherst 142; 5. Tufts 181; 6. Wellesley 186; 7. Keene State 213; 8. Bowdoin 238; 9. Colby 242; 10. Brandeis 253; 11. Bates 302; 12. Wesleyan 328; 13. Coast Guard 449; 14. Westfield State 548; 15. Southern Maine 574; t-16. UMass-Dartmouth 587; t-16. Connecticut College 587; 18. U. of New England 629; 19. Springfield 646; 20. Worcester State 658; t-21. Salve Regina 669. t-21. Babson 669; 23. Lesley 683; 24. Smith 692; 25. Trinity (Conn.) 716; 26. Gordon 758; 27. Mount Holyoke 770; 28. WPI 772; 29. Bridgewater State 835; 30. Roger Williams 838; 31. Clark 850; 32. Wheaton 855; 33. Eastern Conn. State 908; 34. Husson 932; 35. Colby-Sawyer 980; 36. Johnson & Wales 1,028; 37. Lasell 1,172; 38. Endicott 1,175; 39. Salem State 1,203; 40. Emmanuel 1,214; 41. Maine-Farmington 1,218; 42. St. Joseph’s (Me.) 1,231; 43. Western New England 1,241; 44. Lyndon State 1,245; 45. Fitchburg State 1,282; 46. Framingham State 1,293; 47. Norwich 1,394; 48. MCLA 1,430; 49. Castleton State 1,437; 50. Johnson State 1,642; 51. Bay Path 1,657

Men’s Team Results

1. Williams 88; 2. Middlebury 89; 3. Bowdoin 160; 4. Bates 161; 5. Tufts 175; 6. MIT 195; 7. Brandeis 202; 8. Amherst 205; 9. Springfield 211; 10. Wesleyan 236; 11. Keene State 303; 12. Southern Maine 326; 13. Connecticut College 354; 14. Colby 442; 15. Coast Guard 446; 16. Bridgewater State 551; 17. Roger Williams 581; 18. Westfield State 583; 19. Johnson & Wales 585; 20. Babson 648; 21. WPI 656; 22. Lyndon State 672; 23. New England College 701; 24. U. of New England 769; 25. Fitchburg State 835; 26. Western New England 878; 27. Rhode Island College 882; 28. UMass-Dartmouth 889; 29. Norwich 903; 30. Trinity (Conn.) 917; 31. Lesley 925; 32. Salem State 946; 33. Mitchell 998; 34. Gordon 1,027; 35. Worcester State 1,032; 36. Clark 1,046; 37. Eastern Conn. St. 1,087; 38. Colby-Sawyer 1,116; 39. Castleton State 1,119; 40. Wheaton 1,134; 41. MCLA 1,178; 42. Mass. Maritime 1,236; 43. Framingham State 1,255; 44. Maine-Farmington 1,278; 45. Lasell 1,299; 46. St. Joseph’s (Me.) 1,370; 47. Maine Maritime 1,410; 48. Southern Vermont 1,486

*******

VOLLEYBALL

COLLEGE

At Springfield, Mass.

NCAA Div. III Second Round

UMass Boston def. Bowdoin (27-3) 23-25, 25-15, 17-25, 25-18, 15-7

*******

SWIMMING

COLLEGE

At Burlington, Vt.

Vermont women 172, Maine 125

*******

WRESTLING

COLLEGE

At Bristol, R.I.

Roger Williams Invitational

Stevens 163.5, Messiah 144, Johnson & Wales 135, Rhode Island College 90, Coast Guard Acad. 80.5, Bridgewater State 78.5, Roger Williams 73.5, Southern Maine 68, Norwich 48, MIT 42, WPI 34

*******

YOUTH HOCKEY

BANTAMS

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor Sea Dog 12, PVHC Jr. Black Bears 0

Bangor goals: Chandler St. Clair 2 goals, Max Silverstein 3, Sarah Pinette, Harrison Dieuvieul, Dan Webber, Jonathan Musor, John Wilcox, Cameron Metcalf; goalie: Jon Delp; PVHC goalie: Matthew Blankenship

PEE WEES

At Midcoast Rec. Center, Rockport, Sunday

Bangor White 5, Gardner 5

Bangor goals: Noah Tappan 2 goals, A.J. Meo, Kayla Massey, Cameron Dyer; Gardner: David Dineen 3, Casey Vundenbossche, Kiara Degen

At Penobscot Ice Arena, Saturday

Brewer 3, Bangor White 2

Brewer goals: Riley Kenney, Isaac Small, Alexander Sutherland; goalie: Daniel Sprague; Bangor: A.J. Meo, Cameron Dyer; goalie: Ryan Britt

SQUIRTS

At Biddeford Ice Arena, Sunday

Maine Feeze 4, Southern Maine Lightning 4

Maine Freeze goals: Nicholas Boudreau 2 goals, Blace Tomberlin 2; goalie: Jacob Henry; Lightning: Bryce Pray, Kurtis Morin, Sawyer Wirsing, Ethan Jasa; goalie: Brady Hill

At USM Ice Arena, Biddeford, Sunday

Maine Freeze 3, Southern Maine Lightning 1

Maine Freeze goals: Blace Tomberlin 3 goals; goalie: Jacob Henry; Lightning: Ethan Jasa; goalie: Brady Hill

*******

GOLF

MSGA

At Fox Ridge GC, Auburn

Saturday

Individual gross 1: Ricky Jones 68, Ashley Fifield 75, Craig Chapman 76, Scott Nevers 76, Jeff Cole 77; net: Gary Caiani 64, Dave Busch 68, Ken Belcher 68, Mike White 68, Todd Nevins 68; super seniors gross: Ricky Plummer 80, Dennis Dery 83, Ron Greco 85; net: Jeff Kent 68, Ron Reynolds 71, John Driscoll 74, Tony Linkovich 74; team gross: Chris Seavey, Dave Busch, Jon Hardy, Ricky Jones 64, Ashley Fifield, Jeff Cole, Scott Nevers, Tom Ellsworth 65, Andrew Slattery, Craig Chapman, Curtis Jordan, Josh Jones 65; net: Bob Langlois, Gary Caiani, Jim Horn, Larry Godin 58, Jeff Kent, Jon Kent, Mark Kent, Ray Convery 59, Andy York, Dan McCarron, Mark Garrepy, Todd Nevins 59; skins, gross: No. 10 Phil Barter 3; net: No. 6 Bob Langlois 2, No. 9 Greg McCormack 2, No. 15 Neil Stinneford 2, No. 16 Tim Dow 1; pins: No. 3 Ashley Fifield 6-7, No. 5 Mark Garrepy 4-2, No. 13 Todd Nevins 2-10, No. 16 Jeff Chapman 4-7

*******

HARNESS RACING

BANGOR RACEWAY

Saturday’s Results

FIRST, Pace, $3,250

Annie Mac, R. Cushing 26.60, 11.00, 6.60

P H Quick Chick, K. Switzer Jr. 10.40, 3.80

Medoland Jackie, H. Campbell 3.40

T: 2:00.2. Ex 4-5, 76.20. Tri 4-5-2, 479.80.

SECOND, Pace, $3,000

Northern Regent, R. Cushing 13.20, 3.20, 3.20

Martiniwith Olives, H. Campbell 5.00, 3.40

No Shoes, S. Thayer 3.80

T: 1:57.3. Ex 5-4, 72.20. Tri 5-4-3, 609.80. DD 4-5, 173.40.

THIRD, Trot, $3,000

Illin N, R. Cushing 19.20, 8.00, 3.00

Sweet Lucifer, K. Switzer Jr. 5.40, 2.80

Rivers Edge Jim, B. Blanchard 2.20

T: 2:02.3. Ex 5-8, 67.60. Tri 5-8-4, 1,241.20.

FOURTH, Pace, $4,000

Misfit Warrior, K. Switzer Jr 6.40, 4.00, 2.20

For Now, S. Thayer 4.00, 2.40

Texas Shootout, G. Bowden 2.10

T: 1:56.2. Ex 8-5, 10.20. Tri 8-5-2, 30.80.

FIFTH, Pace, $3,000

The Doodah Man, H. Campbell 4.20, 2.40, 2.10

Art Thou Romeo, S. Thayer 5.20, 2.80

Jessy Pearl Jm, B. Blanchard 2.60

T: 2:01. Ex 1-5, 17.20. Tri 1-5-7, 72.80.

SIXTH, Pace, $4,000

B Street Blues, H. Campbell 2.60, 2.20, 2.10

Circle’s Sugar, R. Cushing 3.20, 2.80

Flight Forty Eight, K. Switzer Jr. 3.20

T: 2:01. Ex. 1-3, 14.80. Tri 1-3-6, 37.80.

SEVENTH, Pace, $3,000

Oceanview Janet, K. Ireland 12.00, 7.40, 3.60

Circles Sassylassy, B. Blanchard 8.00, 2.60

Think I Will, R. Cushing 2.80

T: 2:00.2. Ex 3-5, 35.80. Tri 3-5-4, 150.80. Pk3 1-1-3, 42.00.

EIGHTH, Pace, $3,000

Real Courtesy, R. Cushing 31.40, 2.80, 2.80

To Do List, C. Nye 13.00, 4.20

Fulla Fire, R. Hall 3.80

T: 1:58.3. Ex 4-8, 50.80. Tri 4-8-1, 177.80.

NINTH, Pace, $8,000

Honorary Hanover, R. Hall 16.00, 7.80, 4.20

Wannahuckaloogi, S. Thayer 3.60, 5.00

Coconut Cove, H. Campbell 6.20

T: 1:58.2. Ex 4-6, 55.40. Tri 4-6-5, 328.60.

TENTH, Pace, $4,000

Lethal Combination, K. Switzer Jr. 5.20, 2.20, 2.10

Sorceress Hall, S. Thayer 2.20, 2.10

B Rock Solid, H. Campbell 2.10

T: 2:01.1. Ex 3-1, 11.00. Tri 3-1-2, 18.00.

ELEVENTH, Pace, $8,000

Joey The Czar, S. Thayer 9.00, 9.60, 4.00

Dream Well, C. Cushing 4.00

Joseph Michael, H. Campbell 7.20

T: 1:56.2. Ex 6-1, 52.00. Tri 6-1-4, 329.00.

TWELFTH, Pace, $3,250

Pembroke Whittney, R. Hall 14.60, 4.60, 6.40

Lysistrata, C. Nye 3.40, 5.20

Woman Manager, C. Cushing 4.00

T: 1:58. Ex 4-5, 26.60. Tri 4-5-6, 167.80. DD 6-4, 12.60.

Total Handle: $36,503.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports