Sept. 7, 2011, Local Sports Results

Posted Sept. 08, 2011, at 12:11 a.m.
Last modified Sept. 08, 2011, at 1:20 a.m.
Presque Isle Wildcat Chandler Guerrette runs down a ball for one of her two goals in a 5-0 shutout of the Fort Kent Warriors in a girls soccer game played at the Johnson Athletic Complex in Presque Isle. Guerrette is defended by the Warriors' Abby Stevens as PI's Megan Ireland follows the play.
Dave Allen Graphics
Presque Isle Wildcat Chandler Guerrette runs down a ball for one of her two goals in a 5-0 shutout of the Fort Kent Warriors in a girls soccer game played at the Johnson Athletic Complex in Presque Isle. Guerrette is defended by the Warriors' Abby Stevens as PI's Megan Ireland follows the play.

BOYS SOCCER

Biddeford at South Portland, 6 p.m.

Brewer at Bangor, 6 p.m.

Bonny Eagle at Cheverus, 4 p.m.

Deering at Portland, 6 p.m.

Easton at Washburn, 5 p.m.

East Grand at Woodland, 3:30 p.m.

Freeport at Poland Regional, 3:30 p.m.

Greely at Yarmouth, 4 p.m.

Kennebunk at Sanford, 6 p.m.

LCS/MSSM at Madawaska, 5 p.m.

Marshwood at Thornton Acad., 4 p.m.

Massabesic at Westbrook, 6 p.m.

MDI at Washington Acad., 6:30 p.m.

Messalonskee at Skowhegan, 3:30 p.m.

Mt. Abram at Lisbon, 4 p.m.

Noble at Windham, 6 p.m.

North Yarmouth at Wells, 6 p.m.

Presque Isle at Fort Kent, 7 p.m.

Sacopee Valley at Gould, 3:30 p.m.

Scarborough at Gorham, 3:30 p.m.

Spruce Mountain at Monmouth Acad., 4 p.m.

Valley at Pine Tree Acad., 4 p.m.

Wiscasset at Winthrop, 4 p.m.

Wisdom at Central Aroostook, 6 p.m.

York at Cape Elizabeth, 6 p.m.

**********

Girls soccer

Boothbay Region at Lisbon, 4 p.m.

Biddeford at Cheverus, 4 p.m.

Carrabec at Dirigo, 4 p.m.

Deering at Westbrook, 6 p.m.

Houlton at Lee., 4 p.m.

Fort Kent. at Presque Isle, 7 p.m.

Gardiner at Belfast, 3:30 p.m.

Lewiston at Edward Little, 3:30 p.m.

Leavitt at Lincoln Acad., 7 p.m.

Madawaska at Caribou, 7 p.m.

Marshwood at Scarborough, 6:30 p.m.

Madison at Mtn. Valley, 4 p.m.

Morse at MCI, 3:30 p.m.

Maranacook. at Camden, 3:30 p.m.

Massabesic at South Portland, 6 p.m.

Monmouth at Hall-Dale, 4 p.m.

Mt. Ararat at Oxford Hills., 5 p.m.

Mt. Abram at St. Dominic, 4 p.m.

Nokomis at Mount View, 3:30 p.m.

Noble at Portland, 5:30 p.m.

Oak Hill at Medomak, 3:30 p.m.

Portland Christian at Traip., 4 p.m.

Thornton at Kennebunk, 6 p.m.

Winthrop at Wiscasset, 4 p.m.

Woodland at Southern Aroostook., 3:30 p.m.

Windham at Gorham, 6 p.m.

Winslow at Oceanside, 3:30 p.m.

**********

Field Hockey

Bangor at Hampden Acad., 4 p.m.

Biddeford at Deering, 5 p.m.

Erskine at Waterville, 4 p.m.

Cony at Messalonskee, 4 p.m.

Gardiner at Morse, 4 p.m.

Gorham at Sanford, 6 p.m.

Kennebunk at Thornton, 6:45 p.m.

Lawrence at Brunswick, 4 p.m.

Lewiston at Oxford Hills, 6 p.m.

Massabesic at Noble, 3:30 p.m.

Maranacook at Oceanside, 4 p.m.

MCI at Camden, 4 p.m.

McAuley at Marshwood, 3:45 p.m.

Mount Ararat at Edward Little, 4 p.m.

Mt. Blue at Leavitt, 4 p.m.

Oak Hill at Mount View, 4 p.m.

Orono at Central, 4 p.m.

Piscataquis at Old Town, 4 p.m.

Skowhegan at Brewer, 4 p.m.

South Portland at Portland, 4 p.m.

Scarborough at Westbrook, 4 p.m.

Winslow at Belfast, 4 p.m.

Windham at Cheverus, 4 p.m.

**********

COLLEGE

Men’s Soccer

Worcester State at Saint Jo-seph’s, 4 p.m.

Women’s Soccer

Saint Joseph’s at Thomas, 4 p.m.

Southern Maine at Bowdoin, 4:30 p.m.

Field Hockey

Gordon at Southern Maine, 4 p.m.

**********

Results

HIGH SCHOOL

BOYS SOCCER

Wednesday’s Results

Dexter 1, Orono 0

GSA 9, DI-Stonington 2

Mount View 7, Nokomis 0

Narraguagus 2, Jonesport-Beals 1

Old Town 2, John Bapst 0

Penquis 1, Lee 0

Piscataquis 4, Central 3 (2OT)

Shead 4, Calais 1

Southern Aroostook 2, Woodland 1

Wednesday’s Postponements

Ellsworth at Hermon, Thur., 4:30 p.m.

**********

GIRLS SOCCER

Wednesday’s Results

Caribou 4, Madawaska 0

Houlton 6, Lee 0

Nokomis 2, Mount View 0

Presque Isle 5, Fort Kent 0

Southern Aroostook, 6, Woodland 2

**********

FIELD HOCKEY

Wednesday’s Results

Dexter 2, Foxcroft 0

**********

COLLEGE

FIELD HOCKEY

Wednesday’s Results

Maine 7, Dartmouth 3

**********

MEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

Unity 8, EMCC 3

**********

WOMEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

U-New England 4, So. Maine 0

Unity 8, EMCC 3

**********

FOOTBALL

HIGH SCHOOL

Pine Tree Conference

Class A leaders

Rushing

Ben Salley, Skowhegan, 26 carries, 222 yards, 2 TD; Dylan Walton, Brunswick, 25-174-2; Shaun Carroll Jr., 19-171-2; Sam Dexter, Messalonskee, 7-155-2; Cory MacKenzie, Messalonskee, 14-146-3; Dylan Cox, Oxford Hills, 20-114-1; Adam Dusty, Skowhegan, 11-100-1; Keith Kitchens, Brunswick, 16-86-0, Darnell Hairston, Edward Little, 24-76-1; Zeb Tuell, Bangor, 23-71-2

Passing

Josh Delong, Edward Little, 9 completions, 21 attempts, 117 yards, 2 TD; Travis St. Pierre, Messalonskee, 4-6-78-1; Chris Madden, Lewiston, 4-5-68-1; Spencer Carey, Lawrence, 3-13-61-1; Jason Carter, Brunswick, 4-9-56-0

Receiving

Quin Leary, Edward Little, 4 receptions, 52 yards, 2 TD; Alex Leathers, Lawrence, 2-50-1; Gage Landry, Messalonskee, 1-40-0; Sam Dexter, Messalonskee, 3-38-1, Alphonso Belnavis, Edward Little, 2-35

Tackles

Sam Bessey, Brunswick, 17; Cody Chapman, Bangor, 14; Spencer Carey, Lawrence, 12; Chris Delisle, Messalonskee, 12; Phil Obert, Cony, 12;

**********

VOLLEYBALL

HIGH SCHOOL

At East Sullivan

Bucksport (2-0) def. Sumner (0-2) 25-4, 25-16, 21-25, 25-5

Bucksport: Victoria Grindle 8 aces; Ingrid Dovland 3 aces, 4 assists; Madison Porter 4 aces, 1 assist; Jessica Robbins 4 kills

Sumner: Aleena Huff, 3 aces; Whytne Crabtree 3 kills; Danielle Bagley 4 assists, 2 aces; Lexi Tracey 5 assists, 2 aces

JV: Bucksport 2-0

At Harrington

Jonesport-Beals (1-0) def. Narraguagus (0-2) 25-20, 25-22, 25-19

Jonesport-Beals: Desiree Beal 7 assists, 2 digs; Robbi Carver 20-20 serving, 5 aces; Morgan Merchant 4 kills; Louisa Beal 10-10 serving, 2 aces, 2 kills, 2 blocks

Narraguagus: Katie Crowley 13-14 serving, 3 aces; Frankie Couture 9 assists, 5 digs; Lydie Worcester 6-6 serving, 2 aces, 3 digs

JV: Jonesport-Beals 2-0

At Bar Harbor

Mount Desert Island (2-0) def. Ellsworth (0-2) 25-8, 25-10, 25-6

MDI: Hannah Tardif 5 kills, 1 assist, 1 ace, 1 dig, 2 solo blocks, 2 block assists; Julia Christie 2 kills, 1 assist, 11 aces, 2 digs; Madeline Cook 2 kills, 1 assist, 6 aces, 1 block assist

Ellsworth: Tori Huntley 2 aces, 2 assists, 2 kills; Hollie Hutchinson 2 aces, 3 assists

JV: MDI (1-1) def. Ellsworth (1-1) 2-0

**********

COLLEGE

At Bangor

Husson def. UMaine-Machias 25-13, 25-15, 22-25, 25-6

At Unity

UMaine-Farmington def. Unity 25-18, 25-19, 25-21

**********

Player of the week

COLLEGE

Commonwealth Coast Conference

Laura Egounis (University of New England, junior), field hockey defensive player of the week, anchored by line and scored on a penalty corner in a 3-0 week for the Nor’easters.

Emily Lodge (University of New England junior), women’s soccer defensive player of the week, key component of defensive unit that did not allow a shot on goal in two wins at the Husson Classic, also posted two assists.

Peter LePage (University of New England, freshman) men’s cross country runner and rookie of the week, won individual title at UMaine-Farmington Invitiational (6K) in 21 minutes, 53 seconds.

Colleen Ahearn, (University of New England, freshman), women’s cross country rookie of the week, finished third at UMaine-Farmington Invitational (5K) in 21 minutes, 51 seconds.

Annelise Donahue (University of New England, sophomore), women’s cross country runner of the week, finished second at UMaine-Farmington Invitational (5K) in 21 minutes, 46 seconds.

**********

YOUTH SOCCER

MIDDLE SCHOOL

At Rockport

Camden-Rockport 3, South Bristol 0

**********

Golf

WMSGA

At Fox Ridge GC, Auburn

Flight 1, gross: Marie Cates 81, Prudence Hornberger 84, Jean Sweetser 86, Traci Beier 90; net: Gail Gleason 87-71, Jane Fowler 90-75, Peg Buchanan 96-76, Carol Hurley 96-77; flight 2, gross: (tie) Bambi Stevens, Linda Barlow 94, Claire Poulin 98, (tie) Karen Higgins, Nancy Hart 99; net: Ellen Venoso 96-73, (tie) Arlene Davis 98-74, Jeanne LaPlante 101-74, Brenda Rouillard 103-76; flight 3, gross: Maddie Kilmister 101, Jeannette McCurdy 107, Barbara Gebhardt 110, Trudy Dorval 111; net: Norma Michaud 108-75, Camille Booker 117-79, (tie) Connie Doboga 121-81, Janice Ogier 114-81, Pauline Blais 117-81, Ruth Briggs 121-81; skins, gross: No. 10, Traci Beier 3, No. 12 Diane Herring 3, No. 13 Traci Beier 2, No. 15 Sandi Bourgoin 4, No. 16 Linda Ambrose 2, No. 17 Claire Poulin 5; net: No. 2 Linda Pearse 3, No. 3 Linda Pearse 2, No. 10 Traci Beier 2, No.12 Diane Herring 2, No. 16 Linda Ambrose 1, No. 17 Claire Poulin 3; pins: No. 3 Linda Holmes, Karen Higgins; No. 5 Jane Hussey, Linda Barlow; No. 13 Traci Beier, Darlene Soboleski; No.16 Linda Ambrose, Marie Cates; 50-50: Jane Hussey

**********

LOCAL

At Northport Golf Club

Best Ball, Blind Draw

Gross: Charlie Pray, Chris Tibbetts 32; net: Jesse Johnson, Bill Farris 26; sweeps, gross: (tie) Randy Berry, Charlie Pray 37, Moe Eastman 38; net: Bill Farris 32, Chris Tibbetts 33.5, Jeff Dutch 35; pins: No. 3 Mike Knox 16-0, No. 9 Bill Farris 6-6

**********

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Men’s Group

Net: Larry Roguski 68, Richard Pankuch 69, (tie) Bob Lombardi, Tom Cahill 70; 2-man blind draw: Ron Baracka, Tom Cahill 61, (tie) Richard Pankuch, Fred Cook 62, Jerry Hartson, Bob Lombardi 62, Larry Roguski, Gary Adler 62

**********

At Dexter Municipal GC

Ladies Day

Skins: No. 1 Mary Morancie 4, No. 2 Pat Tobin 5, No. 5 Pat Tobin 5, No. 7 Mary Morancie 4, No. 9 Michael Ann Wells 5; pins: No. 4 Pat Tobin 27-0

**********

At Penobscot Valley CC, Orono

Twilight League

Net: K.C. Kinney-Peter Hughes-Bob McElwain-Lou Hardy-Rob Garster-Jim Ballinger 28; pins: No. 14, Hardy 7-11; No. 16, Kevin Griffin 8-11

**********

HIGH SCHOOL

At Pine Hill GC, Brewer, par 36

Hermon (2-1) 161, John Bapst (0-3) 190

Hermon: Tyler Fournier 40, Matt Blackmer 40, Liam Porter 41, Dan Day 36, Tyler Thayer 46, Chandler Sperrey 45, Jake Phear 46, Brandon Sperrey 51

John Bapst: Mitchell Stewart 43, Evan Pelkey 48, Colby Kohn 48, Shiloh Marvin 55, Brad Arthers 51, Ryan Broshu 53, Nolan Webber 58, Joe Archambault 44

Medalist: Dan Day (H) 36

**********

At Kebo Valley GC, Bar Harbor, par 35

Ellsworth (3-0) 187, Mount Desert Island (2-1) 189

Ellsworth: Greg Martin 42, Brandon Albee 49, Tyler Beardsley 40, Lucas Day 57, Tyler Small 56, Matt James 59, Ian Weiss 62, Molly Sosa 69

MDI: Ben Walls 37, Jordan Hodgdon 61, Caleb Cough 49, Kyle Greaves 60, Morgan Kelley 50, Keating McFarland 53, Cole Greaves 66, James O’Donnell 70

Medalist: Ben Walls (M) 37

**********

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Wednesday’s Results

FIRST, Trot, $3,250

Tough Broad, W. Campbell 11.40, 4.60, 2.20

Rivers Edge Jim, B. Blanchard 7.20, 2.10

Masai Mara, H. Campbell 2.10

T: 2:02.3. Ex 6-2, 35.20. Tri 6-2-5, 229.40.

SECOND, Trot, $9,655

Katahdin Raymond, S. MacKenzie 2.40, 2.20, 2.10

Pembroke Earl, H. Campbell 2.20, 2.10

Cranmeadow Ray C, L. Gasbarro, III 7.80

T: 2:05. Ex 4-5, 5.40, Tri 4-5-6, 40.60. DD 6-4, 8.60.

THIRD, Pace, $3,250

Designer Bags, G. Corey 5.80, 2.60, 2.10

Step Right Up, K. Switzer Jr. 2.40, 2.20

Pembroke Abe, H. Campbell 2.40

T: 2:04.4. Ex 5-4, 9.60. Tri 5-4-2, 46.00.

FOURTH, Trot, $9,429

Stonehollow Goblin, K. Switzer 2.20, 2.20, 2.10

Delta Dream, H. Campbell 5.60, 5.80

Dynamic Mover, M. Athearn 2.40

T: 2:08.1. Ex 5-6, 12.60. Tri 5-6-1, 29.80.

FIFTH, Pace, $3,000

The Dude, G. Bowden 3.60, 2.20, 2.10

Mac N Ernie, B. Blanchard 3.60, 2.60

Fulla Fire, R. Hall 5.40

T: 2:02.1. Ex 1-3, 25.40. Tri 1-3-4, 193.80.

SIXTH, Trot, $9,655

Sports Cast, R. Goodblood Jr. 11.80, 4.20, 2.40

Katahdin Gossip, S. MacKenzie 2.60, 2.10

Iza Bella, I. Davies 2.10

T: 2:09.4. Ex 3-1, 19.80. Tri 3-1-7, 56.00.

SEVENTH, Trot, $4,500

Bullville Sue, G. Bowden 6.20, 5.40, 2.20

Malabar’s Dream, H. Campbell 3.80, 3.80

Kan Jamaicamecrazy, M. Kravchak 17.20

T: 2:07. Ex 3-1, 7.60. Tri 3-1-2, 87.20. Pk3, 1-3-3, 44.00.

EIGHTH, Trot, $9,654

Bee Moving, D. Deslandes 37.60, 5.60, 3.80

Darowen, I. Davies 2.40, 2.10

Serious Kid, R. Goodblood, Jr. 2.60

T: 2:13.2. Ex 2-6, 66.00. Tri 2-6-4, 419.40.

NINTH, Pace, $5,500

Rupert Rupert, H. Campbell 4.80, 2.80, 3.00

Fox Valley Seth, R. Cushing 8.20, 6.20

Sj’s Character, M. Cushing 3.40

T: 2:04.1. Ex 5-2, 100.80. Tri 5-2-3, 364.40.

TENTH, Pace, $2,750

Allentown, S. MacKenzie 28.80, 9.20, 4.00

Raytheking, W. Campbell 2.20, 2.10

Fairytale Princess, R. Cloutier Jr. 4.00

T: 2:03.4. Ex 4-3, 74.40. Tri 4-3-1, 238.40. DD 5-4, 136.00.

Total Handle: $32,068.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports