Aug. 20-21, Local Sports Results

Posted Aug. 21, 2011, at 10:56 p.m.

RESULTS

High School

BOYS SOCCER

Saturday’s Results

Easton 3, Wisdom 0

GIRLS SOCCER

Saturday’s Results

Easton 11, Wisdom 0

PRESEASON

Middle School

KATAHDIN

Practice for boys and girls soccer will begin Aug. 22 at 5 p.m. All players must have proof of physical and all necessary paperwork. Any questions contact Phil Faulkner at 463-2518.

PRESQUE ISLE

Tryouts for Presque Isle Middle School at Johnson Athletic Complex, cross country, Aug. 22-24, 3-5 p.m.

Youth

DOVER-FOXCROFT

There will be a sign-up night for all fall youth sports Aug. 25 at 6 p.m. in the Foxcroft Academy lobby. Football, soccer and field hockey are available to youth in grades 3-6. Eight-year-olds are also welcome to sign up.

SENIOR LEAGUE

World Series

At Mansfield Stadium, Bangor

CHAMPIONSHIP

Saturday, Aug. 20

Hilo, Hawaii 11, Tyler, Texas 1 (5 inns.)

ROAD RACING

Local

36th Machias 5-Mile Blueberry Run

TradeWinds Market Place/Sub-5 Race Series Race

At Machias, Saturday

1-mile Race

1. Cameron Leavitt 6 minutes, 39 seconds, 2. Sasa Vulovic 6:41, 3. Amuary Avalos 6:42, 4. Caleb Shields 6:46, 5. Evan Merchant 6:46, 6. Caleb Weinhagen 6:54, 7. Liam Cornwell 7:21, 8. Jeremy Faulkingham 7:27, 9. Alden Shields 7:28, 10. Owen Murphy 7:44, 11. Kaylen Kuchenbecker 7:44, 12. Samuel Wan 7:51, 13. Kennedy Cates 8:01, 14. Clayton Murphy 8:07, 15. Jeannette Murphy 8:08, 16. Libby Carter 8:10, 17. Charlotte Oswald 8:19, 18. Forrest B. Perkins 8:21, 19. Kyle Provencal 8:22, 20. Jazmin Carver 8:22, 21. Bryce Stack 8:23, 22. Teddy Wagner 8:25, 23. Emma Milner 8:27, 24. Shaelea A. Perkins 8:44, 25. Johanna Cornwell 8:48

26. Daniel Snow 8:54, 27. Aiden Wanmenacher 8:56, 28. Steve Murphy 9:02, 29. Rebecca Sinford 9:05, 30. Emily Faulkingham 9:26, 31. Chance Walston 9:30, 32. Olivia F. Perkins 9:31, 33. Pierce Walston 9:37, 34. Beverly C. Perkins 9:40, 35. Clayton McCarthy 9:48, 36. Lisa Smith 9:53, 37. Malachi Page 9:57, 38. Joe Frel 10:01, 39. Madeline Wagner 10:05, 40. Farrow J. McKenna 10:06

Overall winner, male: Cameron Leavitt 6:39; female: Sasa Vulovic 6:41

Age Group Winners

1-8, female: Jazmin Carver 8:22; male: Shaelea Perkins 8:44; 9-10, female: Emma Milner 8:27; male: Evan Merchant 6:46; 11-13, female: Libby Carter 8:10; male: Caleb Shields 6:46; 14-99, female: Jeannette Murphy 8:08; male: Steve Murphy 9:02

5-Mile Race

1. Louis Luchini 25 minutes, 32 seconds, 2. Adam Goode 26:16, 3. Dominic Winski 31:10, 4. Kristine Guaraldo 31:23, 5. Christopher Jones 32:13, 6. Peter Lodge 32:36, 7. Anne Favolise 32:43, 8. Zach Armstrong 33:40, 9. Kyle Winslow 34:01, 10. John Peckenham 34:03, 11. Eli Spicer 34:08, 12. Tim Hynd 34:31, 13. Matt Nevells 34:50, 14. John Blaisdell 34:59, 15. Andrei Ford 35:12, 16. Joe Lawlor 35:28, 17. Christopher Almy 35:40, 18. Jiel Sneccuneac 35:47, 19. Austin Townsend III 35:51, 20. Kimberly Smith 35:55, 21. Michael Miltner 36:32, 22. Jay Beal 37:15, 23. Connor Clement 37:24, 24. Andy Pottle 37:25, 25. Kevin Kavanagh 37:38

26. Phoebe Peckenham 37:51, 27. Margaret Jones 38:27, 28. Carol Legere 38:59, 29. Andrew Dorr 39:10, 30. Mark S. Leary 39:26, 31. Meghan Gutierrez 39:48, 32. Susan O’Brien 40:05, 33. David Sprague 40:15, 34. Jim Leake 40:16, 35. Deke Talbot 40:16, 36. Michael Worcester 40:28, 37. Samantha McGouldrick 40:31, 38. Alex Weinhagen 40:35, 39. Susan Patla 40:48, 40. Rahul Kathard 40:49, 41. Hillary Kover 40:51, 42. Walter Mendyka 41:26, 43. Hannah Beal 41:55, 44. Margaret Peckenham 42:02, 45. Christi Holmes 42:07, 46. Bill Hewitson 42:17, 47. Robert Pinion 43:01, 48. Tony Jans 43:08, 49. Matthew Marshall 43:33, 50. David Dowley 43:44

51. Coleen Seefeldt 43:59, 52. Donne Sinderson 44:01, 53. Sami Williams 44:01, 54. Nick Beal 44:02, 55. Michael Carter 44:05, 56. Bethany McGouldrick 44:06, 57. Paul Jones 44:13, 58. Andrea Eanic, 44:14, 59. Emily McCarthy 44:16, 60. Trent Pottle 44:19, 61. Shara Little 44:20, 62. Kate Whitney 44:26, 63. Logan Hanscom 44:27, 64. Janice Locke 44:28, 65. Harold Prescott 44:29, 66. Abby McCarthy 44:39, 67. Michael Riley 44:47, 68. Eve Millner 44:50, 69. Debra Hubbard 45:19, 70. Arturo Meneses 45:22, 71. Andrew J. McKenna 45:33, 72. Elizabeth Hull 45:45, 73. Belinda Lemieux 45:49, 74. Bill Hansen 45:50, 75. Darrell McGuire 45:55

76. Clara Beal 45:57, 77. Lydia Beal 46:03, 78. Davy Akoa 46:06, 79. Chloe Dowley 46:10, 80. John Churchill 46:21, 81. Kate Ahlefeld 46:29, 82. Tony Roy 46:34, 83. Danna Snow 46:44, 84. Carole Hart 47:03, 85. Christie McGaffey 47:10, 86. Abby Engelberth 47:12, 87. Carol Helliwell 47:16

Overall winner, male: Louis Luchini 25:32; female: Kristine Guaraldo 31:23

Age Group Winners

1-14, female: Margaret Peckenham 42:02; male: 1. Bram Dennis 49:51; 15-18, female: Samantha McGouldrick 40:31; male: Eli Spicer 34:08; 19-29, female: Phoebe Peckenham 37:51; male: Zach Armstrong 33:40; 30-39, female: Andrea Eanic 44:14; male: Tim Hynd 34:31; 40-49, female: Margaret Jones 38:27; male: Christopher Jones 32:13; 50-59, female: Carol Legere 38:59; male: John Peckenham 34:03; 60-69, female: Marilyn Ardito 55:43; male: Christopher Almy 35:40; 70-99, female: Mary Leonard 1:04:24; male: David Jones 47:26

Craig Thomas McBean 5K

At Hampden

1, Dustin Ramsay, 18 minutes, 56.13 seconds. 2, Ian Fraser, 19:17.49. 3, Andrew Closson, 19:20.66. 4, Ed Hughes, 19:49.49. 5, AJ Cappuccio, 19:59.38. 6, Ed King, 20:11.82. 7, Connor Dalton, 21:18.89. 8, Chuck Arrigoni, 21:34.09. 9, Ryan Cole, 21:37.14. 10, Josh Hellum, 21:47.07. 11, Elizabeth Labun, 21:56.86. 12, David Prescott, 22:00.08. 13, Matt Sawyer, 22:08.59. 14, Zachary Field, 22:11.63. 15, Tyler MacDonald, 22:16.90. 16, Mary Parsons, 22:27.27. 17, Matt Closson, 22:34.93. 18, Heather Knowles, 22:37.54. 19, Tyler Moore, 22:47.91. 20, Lisa Kingsbury, 23:04.25. 21, Melissa Smith-Towle, 23:04.82. 22, Carrie Beyeler, 23:18.05. 23, David McQuilkin, 23:26.06. 24, Roxy Withers, 23:31.94. 25, Katherine Collins, 23:34.74.

26, Kevin Gallant, 23:41.97. 27, Tim Rogers, 23:52.69. 28, Brody McKenney, 24:24.49. 29, Chris Carson, 24:48.16. 30, John Beyeler, 24:49.94. 31, Mikey Raye, 25:21.85. 32, Joe Leonard, 25:22.04. 33, Dave Samuelian, 25:34.43. 34, Corleen Iannazzi, 25:38.31. 35, Max Fish, 25:43.52. 36, Carol Gilpin, 25:56.87. 37, Richard Dudley, 26:17.37. 38, Don Withers, 26:18.69. 39, Jason Mathies, 26:27.16. 40, Jane Rau, 26:27.90. 41, Juliette Brandt, 26:30.57. 42, Hannah Castrucci, 26:32.17. 43, Eddie Campbell, 26:34.06. 44, Cameron Mathies, 26:51.65. 45, Rob Laskey, 26:53.44. 46, Melissa Erickson, 26:58.18. 47, Kathryn Woodrow, 27:07.26. 48, McKenna Paterson, 27:17.08. 49, Dawn Moore, 27:18.07. 50, Jaime Ivers, 27:57.66.

51, Molly Cyr, 28:02.70. 52, Bill Dunn, 28:02.73. 53, Christina Patin, 28:24.17. 54, Kelly Carson, 28:27.39. 55, Amy Nadeau, 28:34.83. 56, Jaclyn Fish, 28:43.49. 57, Eric Curtis, 28:51.01. 58, Edward Hatch, 29:03.80. 59, Dan Longfellow, 29:08.03. 60, Julie Leonard, 29:23.81. 61, John Thayer, 29:24.36. 62, Lisa Mulready, 30:08.16. 63, Robin Emery, 30:18.34. 64, Ronda Chasse, 30:29.71. 65, Susan Gilmore, 30:29.85. 66, Amy King, 30:33.87. 67, Riley King, 30:34.36. 68, Esther Hatch, 31:09.57. 69, Reid Harris, 31:47.67. 70, Cristine Harris, 31:47.68. 71, Shelly Schnyer, 32:23.94. 72, Zachary Frisch, 32:33.32. 73, Paula Webster, 32:33.93. 74, Jennie Dunn, 35:23.38. 75, Leslie Trott, 36:25.32.

76, Laura Matthews, 36:46.71. 77, Libby Nute, 37:05.25. 78, Brittany Worcester, 37:05.48. 79, Kyle Worcester, 37:05.90. 80, Chelsea Paterson, 38:11.74. 81, Maris Taungatua, 38:16.77. 82, Tina Vanidestine, 39:22.57. 83, Anna Hollrock, 39:32.16. 84, Alane Bamberger, 39:32.17. 85, Daniel Terrill, 40:03.94. 86, Jen deVillers-Langley, 40:38.38. 87, Judy Gamble, 44:00.30. 88, Jennifer Huerth, 44:51.05. 89, Jan Dowd, 45:29.92. 90, Charles Huerth, 46:07.76. 91, Sharon Budge, 49:20.46. 92, Brenda Tarr, 49:22.40. 93, Nina McKenney, 52:37.28. 94, Eddie Patterson, 53:01.65. 95, Meridee Worcester, 53:38.10. 96, Nate Wilcox, 53:40.17. 97, William Bartlett, 53:48.29. 98, Sandra McQuilkin, 53:48.67. 99, Irene Bartlett, 53:49.05. 100, Evan White, 54:16.37.

101, Heidi Benjamin, 54:16.38. 102, Ken White, 54:19.89. 103, Kaitlyn White, 54:19.98. 104, Pat St. Louis, 56:13.75. 105, Sandra Stover, 57:03.91. 106, Betty Foley, 57:05.08. 107, Deej Patterson, 58:27.07. 108, Elizabeth Houghton, 59:49.27. 109, David Houghton, 59:49.58. 110, Ellen Hatch, 1:00:01.12. 111, Victoria Noyes, 1:04:13.72. 112, Lawrence Noyes, 1:04:18.62. 113, Nicholas Noyes, 1:04:26.92. 114, Hannah Sinclair, 1:04:28.78. 115, Emily Sinclair, 1:04:29.23. 116, Katie Sinclair, 1:04:29.28. 117, Robbie Sinclair, 1:04:34.91

Age Group Winners

Overall: Dustin Ramsay, 18:56.13; 12-under, female: Libby Nute, 37:05.25; male: Mikey Raye, 25:21.85; 13-19, female: Elizabeth Labun, 21:56.86; male: Dustin Ramsay, 18:56.13; 20-29, female: Kathryn Woodrow, 27:07.26; male: Ian Fraser, 19:17.49; 30-39, female: Heather Knowles, 22:37.54; male: Josh Hellum, 21:47.07; 40-49, female: Mary Parsons, 22:27.27; male: Ed King, 20:11.82; 50-59, female: Lisa Kingsbury, 23:04.25; male: Ed Hughes, 19:49.49; 60-plus, female: Jane Rau, 26:27.90; male: Dave Samuelian, 25:34.43

HARNESS RACING

Skowhegan Fair

Saturday’s Results

FIRST, Pace, $5,500

Classical Art, S. Gray, 5.20 2.40 2.60

Mr Nice Guy, K. Ireland, 2.20 2.60

Fox Valley Seth, R. Cushing, 5.60

T—1:56.3; Qu. 1-2, $4.20; Ex. 1-2, $7.40; Tri. 1-2-6, $23.60

SECOND, Pace, $9,727

Mister Taylor, R. Goodblood Jr., 20.40 3.80 3.20

Cool Fast Cash, K. Switzer Jr., 2.60 2.20

Midnight Max, W. Campbell, 3.00

T—2:00; Qu. 3-7, $15.60; Ex. 3-7, $58.20; Tri. 3-7-1, $126.20; DD 1-3, $129.60

THIRD, Pace, $2,300

Northern Regent, M. Cushing, 24.80 5.20 4.40

Back Spin, H. Campbell, 3.00 2.60

Fulla Fire, R. Hall, 3.20

T—1:59.3; Qu. 1-5, $9.80; Ex. 5-1, $41.20; Tri. 5-1-2, $84.80

FOURTH, Pace, $2,600

Blaney Hanover, H. Campbell, 8.20 5.60 2.80

Reel Bayama, R. Armstrong, 24.60 4.60

Diablo, K. Switzer Jr., 2.20

T—2:02; Qu. 5-6, $117.60; Ex. 5-6, $243.40; Tri. 5-6-4, $454.60

FIFTH, Pace, $2,500

Rare Bunny, R. Cushing, 5.00 4.80 3.60

Jolly Good Fella, S. Gray, 10.20 6.20

Jasper Bob, S. Taggart, 3.80

T—1:57.3; Qu. 2-3, $38.20; Ex. 2-3, $28.40; Tri. 2-3-6, $249.20

SIXTH, Pace, $9,727

Pembroke Joe Black, H. Campbell, 3.20 3.00 2.20

A Ring From Dell, P. Sowers, 15.80 3.60

Rambling Jet, I. Davies, 2.80

T—1:59.1; Qu. 3-A, $2.20, 4-A, 2.20; Ex. 4-3, $89.60; Tri. 4-3-A, $288.20; Mid DD 2-4, $18.60

SEVENTH, Pace, $2,600

Joe’s The Best, L. MacDonald, 7.00 3.00 2.80

Quickful Bliss, S. Gray, 5.20 3.20

Fillmewalley N, G. Mosher, 3.20

T—1:58; Qu. 1-2, $10.60; Ex. 2-1, $13.00; Tri. 2-1-5, $188.40

EIGHTH, Pace, $3,500

Ms Neutralize, M. Cayouette, 18.60 5.80 3.60

Continental Cam, A. Hall, 5.40 5.80

Longshaw Hanover, P. Sowers, 2.40

T—1:59; Qu. 3-5, $36.20; Ex. 5-3, $99.80; Tri. 5-3-4, $194.00

NINTH, Pace, $6,500

Honorary Hanover, H. Campbell, 19.60 10.40 4.80

Wannahuckaloogi, K. Switzer Jr., 5.60 3.60

Sassy Sarah, K. Switzer, 2.60

T—1:56.2; Qu. 1-2, $28.40; Ex. 1-2, $92.20; Tri. 1-2-3, $126.20

TENTH, Pace, $4,500

Red Bullet, S. Gray, 3.60 2.80 2.10

Tymal Stealth, W. Campbell, 7.80 2.60

Pray For Luck, K. Switzer Jr., 2.80

T—1:56.4; Qu. 1-3, $13.00; Ex. 1-3, $11.40; Tri. 1-3-6, $33.40

ELEVENTH, Pace, $12,000

Western Comfort, K. Switzer Jr., 11.80 3.60 3.20

Doubleshotascoth, H. Campbell, 3.60 3.40

A Place Out West, M. Cushing, 4.20

T—1:54.4; Qu. 1-5, $17.80; Ex. 5-1, $36.80; Tri. 5-1-6, $617.00

TWELFTH, Pace, $3,500

Sam’s Shuffle, R. Cushing, 6.60 3.20 2.80

Yeah Baby N, J. Mosher, 3.00 2.60

East Coast Waters, S. Gray, 7.60

T—1:59.1 Qu. 4-5, $7.20; Ex. 4-5, $23.60; Tri. 4-5-6, $123.80; Late DD 5-4, $71.00; Total Handle: $60,659

GOLF

Bangor Golf Classic, at Bangor Municipal GC

Final Results

A flight: Joe Alvarez 61-72—133, Kent Johnson 70-69—139, Nate Davis 70-74—144, Todd Lee 72-72—144, Ralph Backman Sr. 76-69—145, Jared Kremin 73-72—145, Orion Cochrane 70-75—145, Tim Estabrook 74-71—145, Len Cole 71-74—145, Roger Paradise 73-73—146, Brent Wilber 71-76—147, Jason Harvey 75-72—147, Chris Brook 73-75—148, Rob Tiensivu 77-71—148, Jayson Adams 73-75—148, Ben Estabrook 73-76—149, Brian Johnson 77-73—150, Ed Dephilippo 72-78—150, Chris Pearson 73-77—150, James Johnston 74-76—150, William Hutchins 79-72—151, Rick Hayward 76-76—152, Thomas Murray 78-74—152, Randy Gifford 73-80—153, Barry Hobert 80-73—153, Mike St. Thomas 73-80—153, Rick Sinclair 78-76—154, Lance Bernier 75-79—154, Bill O’Rourke 80-74—154, Chuck Jameson 80-75—155, Charlie Pray 75-80—155, Garlie Gray 77-79—156, Mike O’Hara 80-77—157, K.C. Kinney 76-83—159, Jamie Brooker 76-83—159, Jamie Brooker 76-83—159, Barret Craven 79-81—160, Dakota Williams 81-79, Eric Fowle 79-82—161, Ricky Pelletier 84-79—163, Matt Cary 83-82—165, Marshall Foster 81-86—167

B flight: John Johnson 73-76—140, Duane Smith 75-75—150, Bob Tweedie 74-76—150, Ernie Hein Jr. 77-75—152, Killian Kilroy 76-76—152, Rick Randall 74-80—154, Calvin Beal 77-79—156, Tyler Stewart 79-77—156, Peter Webb 78-80—158, Joel McCluskey 84-75—159, Tom Fortin 77-82—159, Bill Leeman 80-80—160, Greg Cyr 79-82—161, Kevin Thomas 79-82—161, Ron Gordon 80-83—163, Pat Bouchard 85-78—163, Jim Brooker 83-80—163, Billy Milliken 86-78—164, Randy Ossinger 76-88—164, Joe Rollins Jr. 86-81—167, Galen Alley 80-87—167, Tim Throckmorton 81-86—167, Corey Gildart 86-82—168, Brian Lee 81-87—168, Butch Foss 81-87—168, Bruce Stewart 86-82—168, Glenn Hudgens 77-92—169, Byron Dunbar 84-86—170, Bernhard Bringewald 93-80—173, Cary Carver 91-85—176, Derek Loupin 83-93—176

C flight: Thomas Beal 78-80—158, Allain Thibodeau 80-81—161, Joe Rollins Sr. 82-84—166, Harry Riley 76-91—167, Paul Cary 82-87—169, Rick Hopkins 90-81—171, Bob Stevenson 86-85—171, Bob Boulier 88-85—173, Seth Milliken 92-82—174, Tony Consiglio 85-90—175, Massimo Ranni 94-82—176, Randy Jackson 86-91—177, R.C. Wilson 87-90—177, Rob Brooker 85-93—178, Gerry Bourgoin 89-90—179, Larry Howerton 92-88—180, Bill Berk 93-89—182, Ed Rice 90-96—186, Butch Baranek 98-94—192, John Hoyt 103-99—202, Ron Decesere 102-102—204

Ladies: Liz Coffin 74-82—156, Viola Kemp 79-82—161, Whitney Hand 78-84—162, Marlene Viger 85-82—167, Darby Vigue 85-85—170, Jean Young 93-84—177, Marilyn Rice 89-91—180, Diane Herring 95-89—184, Nancy Hart 93-98—191, Carol Gray 92-100—192

Saturday Pins and Sweeps

A flight, gross: Joe Alvarez 61, Kent Johnson 70; net: Mike St. Thomas 65, Orion Cochrane 65, Nate Davis 65; pins: No. 3 Barret Craven 3-0, No. 6 Ben Estabrook 6-7, No. 11 Nate Davis 9-11, No. 16 Joe Alvarez 3-4; B, gross: John Johnson 73, Bob Tweedie 74; net: Rick Randall 60, Glenn Hudgens 64; pins: No. 3 Killian Kilroy 2-2, No. 6 Butch Foss 15-7, Ralph Backman Jr. 4-0, No. 16 Glenn Hudgens 15-1; skins: No. 1 John Johnson, No. 2 Johnson, No. 4 Rick Randall, No. 7 Calvin Beal, No. 10 Bob Tweedie, No. 11 Ralph Backman Jr., No. 13 Killian Kilroy, No. 14 Butch Foss; C, gross: Harry Riley 76, Allain Thibodeau 80; net: Thomas Beal 58, Bob Stevenson 62; pins: No. 3 Paul Cary 17-1, No. 11 Allain Thibodeau 17-11, No. 16 Larry Howerton 11-0; skins: No. 2 Harry Riley, No. 3 Allain Thibodeau, No. 6 Larry Howerton, No. 8 Massimo Ranni, No. Bob Stevenson, No. 16 Ranni; ladies, gross: Liz Coffin 74; net: Marlene Viger 68, Viola Kemp 68; pins: No. 3 Liz Coffin 27-3, No. 11 Marlene Viger 34-8, No. 16 Liz Coffin 10-6; skins: No. 5 Marlene Viger, No. 6 Viola Kemp, No. 7 Whitney Hand, No. 14 Liz Coffin, No. 16 Coffin, No. 17 Coffin, No. 18 Coffin

Sunday Pins and Sweeps

A, Gross: Kent Johnson 69, Rob Tiensivu 71, Jason Harvey 72, Joe Alvarez 72, Todd Lee 72; net: Ralph Backman Sr. 63, Tim Estabrook 64, Jared Kremin 65, Barry Hobert 65; pins: No. 3 Nate Davis 8-2, Ralph Backman Sr. 3-11, No. 11 Roger Paradise 13-0, No. 16 Tim Estabrook 6-9; skins: No. 2 Tim Estabrook, No. 4 Roger Paradise, No. 8 Brent Wilber; B, gross: Duane Smith 75, Ernie Hein Jr. 75, Bob Tweedie 76, John Johnson 76, Killian Kilroy 76; net: Joel McCluskey 62, Billy Milliken 64, Pat Bouchard 64; pins: No. 3 Galen Alley 14-0, No. 6 Killian Kilroy 8-2, No. 11 Joel McCluskey 13-10, No. 16 Jim Brooker 8-9; skins: No. 1 Killian Kilroy, No. 4 John Johnson, No. 6 Kilroy, No. 12 Kilroy, No. 16 Jim Brooker; C, gross: Thomas Beal 80, Allain Thibodeau 81, Massimo Ranni 82, Seth Milliken 82; net: Bob Stevenson 80, Rick Hopkins 62, R.C. Wilson 67; pins: No. 3 Gerry Bourgoin 40-7, No. 6 Rick Hopkins 4-1, No. 11 Hopkins 29-5, No. 16 Joe Rollins Sr. 12-6; skins: No. 3 Massimo Ranni, No. 4 Bob Boulier, No. 6 Rick Hopkins, No. 8 Ranni, No. 15 Paul Cary, No. 16 Ranni; ladies, gross: Liz Coffin 82, Viola Kemp 82; net: Marlene Viger 65, Jean Young 68; pins: No. 3 Whitney Hand 39-7, No. 6 Marlene Viger 4-2, No. 11 Jean Young 12-4, No. 16 Liz Coffin 11-3; skins: No. 2 Liz Coffin, No. 8 Coffin, No. 11 Jean Young, No. 13 Young, No. 14 Whitney Hand, No. 15 Nancy Hart, No. 17 Viola Kemp, No. 18 Hand

MSGA

At Turner Highland CC

Individual 1, gross: Ricky Jones 65, J.J. Harris 72, Marke Wilcox 72, Michael Norris 72; net: Jack Bowen 68, Tm Doyle 68, Jeff Harris 69, Mark Wallace 69, Mike Dubois 69, Scott Jones 69; 2, gross: Tyler Walton 80, Mike Brissette 81, Frank Reynolds 82, Ira McLain 82; net: Dan Charron 65, Chip Brooks 66, David Littlefield 67, Jack Kivus 68; super seniors 1, gross: Norm Russell 78, Ricky Plummer 78, Ron Greco 80; net: John Hart 70, Charlie Wett 71, Rick Simonds 71, Steve Scotia 71; super seniors 2, gross: Christo Stratos 87, Paul Young 87, Ron Jersey 91; net: Dave Conley 71, Bill Cloutier 73, J Maurice Morang 74, Paul Allen 74, Roger Sanders 74; team, gross: Chris Seavey, Jon Handy, Mark Wallace, Ricky Jones 57; Alex Cutter, Harry Haylock, Paul Soracco, Tim Doyle 66; Greg Black, Larry Eldridge, Michael Norris, Roy Leighton 66; net: Mike Brissette, Mike Dubois, Reggie Grenier, Tim Theriault 54; Arnie Benner, Bill Cloutier, Phil Barter, Tom Blake 57; Greg Bubier, Jonathan Bubier, Peter Mercier, Scott Bubier 57; Barry Fowler, Chip Brooks, Dennis Demmons Jr., Ralph Mooers 59; Bob Compton, Larry Besanko, Paul Robinson, Tom Skelton 59 (mc); Friday skins, gross: No. 2 Eric Fowle 3, No. 5 Jeff Corson 3, No. 16 Steven Simonds 3, No. 18 Glen Belanger 2; net: No. 10 Ken Luce 1; Saturday skins, gross: No. 4 Chris Seavey 2, No. 7 Jim McKay 3, No. 13 Ricky Jones 3; net: Charlie Swett 2, No. 6 Dan Wentworth 2, No. 8 Dan Charron 1, No. 10 Bill Cloutier 1, No. 12 Larry Eldridge 2; Friday pins: No. 4 Greg McCormack 7-0, No. 8 Eric Fowle 6-10, No. 10 Geoff Bouchard 0-4, No. 15 Gary Bazinet 1-7, No. 8 Chip Brooks 6-7; Saturday pins: No. 4 Arnie Benner 11-5, No. 8 Mark Wallace 5-4, No. 10 Jeff Harris 7-0, No. 10 Dan Charron 7-0, No. 15 Ricky Jones 4-4, No. 18 Greg Roberts 5-6

HOLE-IN-ONE

Dean Sasek

ROCKLAND — Dean Sasek of South Thomaston aced the 125-yard 18th hole at Rockland Golf Club Saturday with a pitching wedge. His first hole-in-one was witnessed by Jerry St. Clair, Rob Jongerden and Paul Barter.

LOCAL

At Rockland GC

Club Championship

Ladies, gross: Helen Plourd 168; net: Janice Ogier 127; championship flight, gross: Daulton Wickendon 138; net: Tim Flanagan 137; A, gross: Reilly Flanagan 154; net: Len Goeke 134; B, gross: Clayton Lanphier 181; net: Bob Callahan 147

Midcoast Breast Cancer Classic

Ladies: Denise Hennessey, Jean Cassidy, Doris Borkstrom, Darlene Sobeleski 69 (mc); mixed: Mike Marriner, Sheila Marriner, Tom Tolliver, Scott Haynes 63 (mc); men: Mark Hall, Kent Clark, Dale Tozier Jr., Brian Hurd 57; pins: No. 5 Shirley Kile 12-5, Andrew Macafferty 12-4; No. 10 Jeanne Fifield 7-3, Vic Goldsmith 8-7; No. 18 Jane Monhart 7-10, Roy Bennett 9-7; long drive, ladies: Jean Cassidy; men: Mitch Perry

Business League

9-hole scramble: Steve Brooks, Paul Frantz, Victor Cole, David Bird 33 (tie); Steve Starbird, Troy Witham, Gibbo Lane, Bill Legage 33

Midcoast Junior Championship

Division 1: Daulton Wickendon 71, Seward Matel 77, Goran Johanson 79, Reilly Flanagan 86, Drew Long 91, Chandler Longfellow 93, Eddie Socker 101, Drew Holt 102, Kelsey Leeman 108; division 2: Bailey Plourde 94, Darin Wood 97, Austin Armstrong 103, Grant Hefler 103, Connor Russell 108, Zach Bernard 108, Alex Forcillo 111, Zach Alden 110, Emily Long 113, James Orne 123; division 3: Maddie Wickendon 133, Morgan Knauer 156, McKayla Alden 166

At Northport GC

Variable Pro-Am

Terry Whitney, Joe Baiungo, Mike Bahn, Phil Bowen –20 (tie); Mike Knox, Harvey Peterson, Tim Riley, Larry Jones –20; Jacob Thompson, Barry Hopkins, Henry Veilleux, Don Pendergast –17; A sweeps, gross: Randy Berry 76, Jacob Thompson 77, Mike Knox 79, Terry Whitney 79; net: Jack Johnson 68, Bob Delio 69, Joe Baiungo 69; pins: No. 3 Bob Delio 18-4, No. 9 Delio 17-3, No. 12 Randy Berry 6-8, No. 18 Larry Quinn 5-6; B, gross: Tim Riley 80, Henry Veilleux 87, Barry Crawford 93; net: Phil Bowen 68, Greg McDaniel 69, Larry Jones 72; pins: No. 9 Larry Jones 9-7, No. 18 Greg McDaniel 9-7

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Senior Club Championship

Senior club champion: Ron Tibbetts; flight 1, gross: Ron Tibbetts 77; net: Chuck Starr 71; 2, gross: Phil Norton 77, David Pain 77; net: Carl Lusby 65, Goodie Goodwin 69; 3, gross: John Gray 92; net: Dean Bryer 69

Weekend Sweeps

Individual, gross: Paul Hodgkins 74, Dan Sargent 76, Robin Macleod 76, Wyman Tapley 76; net: Brian Bannerman 68, Rick Higgins 71, Shane Carter 71; blind draw: Paul Hodgkins, Roger Brown 60; Jon Nicholson, Brian Bannerman 61; Robin Macleod, Shane Carter 61; pins: No. 4 Rick Higgins 24-0, No. 15 Roger Brown 15-6

At J.W. Parks GC, Pittsfield

Pine Grove Lodge Fundraiser

Gross: Bill Graham, Chuck Graham, Kevin Davis, Steve Salley 58, Ethan Pearl, Ralph Pearl, Tracey Burke, Jarrad Foster 59; net: Dennis Campbell, Tony Campbell, Alden Campbell, Greg Faulkner 59, Ron Shorty, Rob Moore, Roy Leen, John Kimball 60 (mc); closest to the line: No. 2 Dave Anderson; pins: No. 8 Ralph Pearl 9-0; No. 13 Tony Campbell 9-7

At Hermon Meadow GC

Men’s Sunday Morning

Stableford: Al Porter, Dick Curran +10, Al Porter, Tom Hughes +9; high individual: Steve Bray +1

Saturday Mixed Scramble

Blind draw, gross: Justin Boober, Janice Poulsen, Thea Davis, Micky Davis –3 (tie); Al Porter, B.J. Porter, Irene Jacobs, Ernie Hein –3; Peg Buchanan, Peter Buchanan, Brenda Boulier, Jim Boulier +2; Debbie Ireland, Bruce Ireland, Irene Jacobs, Ernie Hein +2; pins, women: No. 8 Irene Jacobs 16-8; men: No. 3 Micky Davis 19-1, No. 9 Peter Buchanan 22-0

Sunday Afternoon Scramble

Ernie Hein, Irene Jacobs, Dawn Dunbar 34; Eric Vigue, Darby Vigue 35 (mc); Alden Brown, Deb Wiley, Gerry Lounsbury 35 (mc); Joe Lounsbury, Bill Brown 35; pins: No. 3 Alden Brown 6-5, No. 8 Nettie Shields 13-4

Women’s League

Pick your handicap, net: Karen Feeney 72, Peg Buchanan 76, Ann Lang 77, (tie) Judy Lyford 78, B.J. Porter 78; pins: No. 3 Cheryl Paulson, No. 8 Paulson, No. 12 Jody Lyford, No. 16 Lyford; putts: Peg Buchanan 30

At Piscataquis GC, Guilford

Club Championship

A flight: Greg Jordan 156, Scott Richardson 157; B: no players; C: Jacob Vanio 169, Steve Hall 173; D: Justin Cleaves 227; seniors: Glen Sakahara 154, Frank Neuts 180; women: Jeanette Morrill 190

At Dexter Municipal GC

Steve Chapman Lobster Classic

Gross: Gary Santos, Steve Wilbur, Jim Nadeau, Dennis Whitcomb 57; net: Dale Wright, Herb Tenney, Ken Pooler, Mary Morancie 51; Andy Bandola, Duffy Dyer, Todd Brown, Don Vosburgh 52; pins: No. 4 Pooler 7-6, No. 8 Rick Seamans 7-9, No. 13 Herb Tenney 10-4, No. 17 Ed Walker 5-8; long drive: Todd Brown; straight drive: Nick Costedio

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports