July 13, 2011, Local Sports Results

Posted July 14, 2011, at 12:32 a.m.

ALL-STAR TOURNAMENTS

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

DISTRICT 3

At Bangor West

Wednesday, July 13

G26: Brewer 18, Old Town 13, Brewer wins championship

*****

AGES 11-12

DISTRICT 3

Wednesday, July 13

G22: Holbrook 5, Hampden 2, (Hampden eliminated)

G23: Brewer 6, Hermon 5, (7 inns) (Hermon eliminated)

Thursday, July 14

G24: Holbrook vs. Brewer, 5:30 p.m.

Monday, July 18

G25: G24 winner vs. Bangor West, 5:30 p.m.

Tuesday, July 19

G26: Old Town vs. G25 winner, 5:30 p.m.

*****

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 1

Wednesday, July 13

G1: Bucksport 14, Coastal 4

Thursday, July 14

G2: Acadians vs. Bucksport, 5:30 p.m.

G3: Calais at DEFY (Ellsworth), 5:30 p.m.

Friday, July 15

G4: G3 loser vs. Coastal, 5:30 p.m.

*****

DISTRICT 3

At Mansfield Stadium, Bangor

Wednesday, July 13

G9: Houlton 4, Old Town 2, (Old Town eliminated)

G10: Orono-Veazie vs. Holbrook, 7:30 p.m.

Thursday, July 14

G11: Lincoln vs. Hermon, 5 p.m.

G12: Hampden vs. Bangor, 7:30 p.m.

Friday, July 15

G13: G10 winner vs. G11 loser, 5 p.m.

G14: Houlton vs. G12 loser, 7:30 p.m.

*****

SENIOR LEAGUE

DISTRICT 1

Friday, July 15

G1: Ellsworth at Acadians, 5:30 p.m.

G2: Calais at Coastal, 5:30 p.m.

*****

SOFTBALL

DISTRICT 3

11-12 State Tournament

Saturday, July 9

G1: Hermon 12, Saco 2

G2: Auburn Suburban 11, Machias 4

Sunday, July 10

G3: Scarborough 4, Hermon 2

G4: Auburn Suburban 4, Rockland 2

Tuesday, July 12

G5: Rockland 18, Saco 17 (Saco eliminated)

G6: Hermon 10, Machias 0 (Machias eliminated)

*****

LEGION BASEBALL

ZONE 1

Wednesday, July 13

Hampden 2, Bangor 1

Acadians at Penquis, 5:30 p.m.

Brewer 8, Lincoln 5

Thursday, July 14

Acadians at Calais (2), 3 p.m.

*****

Zone 1 Tournament

At Husson University, Bangor

Saturday, July 16

P1: No. 4 Motor City (13-8) vs. No. 5 seed, 7 p.m.

Sunday, July 17

G1: No. 2 Brewer (16-5) vs. No. 3 Hampden (14-7), 4 p.m.

G2: Winner P1 vs. No. 1 Bangor (17-4), 7 p.m.

Monday, July 18

G3: Loser G1 vs. Loser G2, 4 p.m.

G4: Winner G1 vs. Winner G2, 7 p.m.

Tuesday, July 19

G5: Winner G3 vs. Loser G4, 4 p.m.

G6: Winner G4 vs. Winner G5, 7 p.m.

Wednesday, July 20

G7: Winner G6 vs. Loser G6, 7 p.m. (if necessary)

Saturday, July 23

State Play-In Game, Zone 1 runnerup vs. Zone 2 runnerup, 11 a.m., Morton Field, Augusta

July 27-31

State Tournament, Morton-McGuire fields, Augusta

*****

GOLF

MAINE AMATEUR

Ryan Gay 69-69—138

Jason Gall 69-72—141

Jason JJ Harris 70-72—142

Mike Doran 68-75—143

Seth Sweet 71-73—144

Craig Briggs 75-69—144

Ricky Jones 74-71—145

Joe Baker 75-71—146

Andrew Slattery 73-74—147

Eric Crouse 72-76—148

David Gushee 76-72—148

Mike O’Brien 75-73—148

Brian Bilodeau 71-78—149

Jack Wyman 75-74—149

Mike Arsenault, Jr. 74-75—149

Scott Barnicle 77-73—150

Johnny Hayes IV 77-73—150

Keith Patterson II 74-76—150

Mark Plummer 74-76—150

Scott Stone 73-77—150

Shawn Gepfert 77-73—150

Kent St. Charles 70-80—150

Joe Alvarez 72-79—151

Ron Brown 77-74—151

Matt Greenleaf 75-76—151

Tim Poulin 75-76—151

Henry Fall 78-74—152

Scott Sirois 77-75—152

Erik Fitch 79-73—152

Nick Conner 76-76—152

Ron Dery 78-74—152

Kyle Gilman 76-76—152

Chad Allen 74-79—153

Andrew Campbell 74-79—153

Ashley Fifield 77-76—153

Curtis Jordan 82-71—153

Ron Lehr 79-74—153

Marc Siewertsen 80-73—153

Lance Bernier 78-75—153

Kevin Byrne 74-79—153

Casey Catell 80-73—153

Kent Johnson 73-80—153

Brigham Michaud 74-79—153

Nicholas Waltz 72-81—153

Kyle Bourassa 75-78—153

Peter Philip 76-77—153

Failed to qualify

Ryan Wingard 77-77—154

Andrew Stonehouse 81-73—154

Arnie Clark 78-76—154

Judd Parsons 83-71—154

Chris Hamel 73-82—155

John Hammontree 77-78—155

Gary Manoogian 79-76—155

Thomas Bean 77-79—156

Tom Chard 77-79—156

Michael Hersey 78-78—156

Steve Tsujiura 79-77—156

Tom Ellsworth 81-75—156

Brandon Allen 79-78—157

Peter Wright 78-79—157

Mike Pion 84-73—157

Alton Simokaitis 83-74—157

Ben Wootten 78-79—157

Dave Kroll 77-80—157

Chris Deroche 81-76—157

Jordan Jones 81-77—158

Joe Manganaro III 74-84—158

James Jackson 77-81—158

Lowell Watson 80-78—158

John Hadwen 79-79—158

Daulton Wickenden 80-78—158

Bob Langlois 81-78—159

Larry Ross 83-76—159

Michael Bouchard 77-82—159

Reese McFarlane 85-74—159

Rocco Spizuoco 82-77—159

David DuBois II 81-79—160

Tommy Stirling 81-79—160

Joe Walp 79-81—160

Jamie Boutin 78-82—160

Chris King 75-85—160

Brent Barker 82-79—161

Joshua Hogan 84-77—161

Matt Zito 81-80—161

Orion Cochrane 82-79—161

John Bowen 79-82—161

Mike Brennan 86-75—161

D. J. Honan 79-82—161

Jonathan Jacques 80-81—161

Dan McCarron 83-78—161

Joshua Gallagher 78-83—161

John Hayes 82-79—161

Dale Bragg 86-76—162

Tobey Buteau 83-79—162

James Frost Jr 85-77—162

Stephen Gallagher 83-79—162

Garrett Olson 77-85—162

Jay Burrell 79-83—162

Christopher Marco 82-81—163

Brian Angis 79-84—163

Zachary Golojuch 84-79—163

Robert Libby Jr. 79-84—163

Alex McFarlane 82-82—164

Aidan Boyce 83-81—164

Roland Cote 83-81—164

Matthew Gallagher 86-79—165

Nick Dalfonso 86-79—165

Matt Simard 83-82—165

Perry Goodspeed 85-81—166

Tom Kus 79-87—166

Paul Lawson 82-84—166

Stetson Everett II 82-85—167

Shawn McKague 83-84—167

Kyle Anderson 89-79—168

Mark Laliberte 86-82—168

Greg Bither 87-81—168

Jim McKay 87-81—168

Ryan Grimes 86-83—169

Ed Manganello 89-80—169

Mark V Franco 87-82—169

Charles Pray 88-83—171

Jim Quentin 89-82—171

Paul Lamontagne 83-89—172

Ben Estabrook 91-82—173

Ed Fortier 84-90—174

Vance Gray Jr 82-97—179

Ethan Masterman 92-87—179

Jeffrey Golojuch 87-NC—NC

Mark Henderson 82-NC—NC

Ian Marr 79-NC—NC

Bobby Myers 88-WD

*****

WMSGA

Metropolitan, at Bath CC

Monday, gross: Kristin Kannegieser, Barbara Rondeau, Carmen Evrard, Cindy Choate 65; (tie) Kathi O’Grady, Micki Meggison, Dale Hannon, Catherine Studley 68 and Emily Bouchard, Bernice Vadnais, Stephanie Babin, Joy Eon 68;

net: (tie) Bobbi Berry, Judy Edgecomb, Norma Michaud, Kathy Sproul 79 and Diane York, Judy Ducharme, Sandy Royce, Linda Morin-Pasco; Linda Marquis, Claire Poulin, Maureen Dimatteo, Sandy Osterrieder 77;

pins: No. 6 Marcia Chute, Prudence Hornberger, No. 9 Sue Collins, Kathy Copp, No. 11 Traci Beier, Claire Poulin, No. 13 Gail Gleason, Cindy Choate, No. 16 Linda Ambrose, Kathy O’Grady;

skins, gross: No. 3 Claire Poulin 4, No. 5 Emily Bouchard 3, No. 6 Heidi Haylock 2, No. 10 Gail Gibson 3, No. 11 Traci Beier 2, No. 14 Liz Coffin 2, No. 15 Traci Beier 3, No. 17 Linda Ambrose 4;

net: No. 3 Claire Poulin 2, No. 6 Heidi Haylock 1, No. 10 Gail Gibson 2, No. 14 Liz Coffin 1, No. 15 Traci Beier 2, No. 16 Linda Ambrose 1, No. 17 Linda Ambrose 3

Tuesday, gross: Peggy Wilson, Ruth Colucci, Kate Boyle, Julie Defrancesco 66; Kathy Heaton, Jane Flower, Nancy Williams, Marcia Blake 68; Jean Sweetser, Marie Cates, Shirley Kile, Helen Plourd 70; (tie) Liz Wiltshire, Jennifer Durant, Denise Hennessey, Peggy Cummings 71 and Kathy Murphy, Jarine Lombardo, Louise LeCompte, Nancy Pratt;

net: Vicki Lindquist, Cindy Shaw, Jeanne LaPlante, Brenda Rouillard 75-49; (tie) Jan Searle, Wendy Dewing, Heidi Lyman, Faith Vautour 78-54 and Linda Pearse, Karen Higgins, Janice Ogier, Janice Morong 80-54; (tie) Paula Dubay, Donna Brewster, Melissa Johnson, Nerys Bayley 72-55 and Jean Young, Ilse Pfander, Marilyn Rice, Brenda Crosby 75-55;

pins: No. 6 Jan Searle, No. 9 Denise Hennessey, Peg Buchanan, No. 11 Kathy Murphy, No. 13 Marie Cates, Nerys Bayley, No. 16 Paula Dubay, Jen Durant;

skins, gross: No. 5 Kathy Murphy 3, No. 6 Ruth Colucci 2, No. 11 Jean Young 2, No. 12 Paula Dubay 3, No. 15 Rachel Newman 3;

net: No. 5 Brenda Rouillard 2, No. 11 Jean Young 1, No. 15 Rachel Newman 2, No. 18 Jeanne LaPlante 2

*****

LOCAL

At Rocky Knoll CC, Orrington

Senior Stableford Scramble

Tom MacDonald, Dennis Kiah, Bill Ferris, Paul Bowden +16, Ed St. Heart, Frank Scribner, Peter Beatham, Norm St. Amand +15, Tom Bryant, Bill Michaud, Phil Newbury, Doug Higgins +12; pins: No. 5 Ted Rudnicki 7-3, No. 7 Barry Twitchell 3-3, No. 12 Verle Drinkwater 7-6, No. 17 Pete Pelletier 3-9; high stableford: Paul Bowden +11, Peter Beatham +9; low gross: Roger Tracy 72; skins: A flight: No. 2 Ed St. Heart, No. 6 Ed St. Heart, No. 13 Tom Bryant, No. 18 Jerry Gross

Ladies League

Jan Skaggs, Courtney Chute, Felicia Wiswell, Sonja Faulkingham 36, Lisa Richards, Pam Foss, Kathy Shaw 36, Tina Clark, Mary Jo Libby, Vivian Finley, Shelley Drillen 38, Tammy McLaughlin, Linda Lewia, Pat Lefebvre, Sandy Meehan 41, Nancy Kozial, Barbara Joy, Ellen Libby, Mary Ann Beatham 42, Barbara Byrant, Barbara Baker, sue Everett 43; pins: No. 5 Sonja Faulkingham 8-7

*****

At Covered Bridge GC, Hartland, New Brunswick

Upper St. John Valley Senior Golf Association Tournament

Low Gross: Medard Soucy 70;

net: Ken Delano 65;

Flight A gross: Medard Soucy 70, Dan Hotham 73, Jerry York 74;

net: Gary Greene 69, Roger Gagnon 69, Earl Toner 73;

Flight B gross: Darrell MaCquarrie 80, Mike O’Regan 83, Wilson Patterson 84;

net: Ron Arbeau 70, Everett Parker 72, Ron Kearney 74;

Flight C gross: Gerald Dube 82, Norm Collins 84, Mac Wilson 87;

net: Blair Keirstead 67, Dale Plourde 73, Roy T. Layte 73;

Flight D gross: Mike Vaillancourt 88, Lou Lorenzo 88, Dave Scullion 89;

net: Brian Williams 71, Mike Bernard 72, Robert Burns 72;

Flight E gross: Ken Delano 87, Ken Jones 92, Marc Drost 92;

net: Al Skolfield 71, Paul Turner 73, Mike Fitzgerald 75;

Flight F gross: Rex Clark 96, Joe McGuire 96, Bob Ellinwood 97;

net: Keith Clark 68, Ed Avery 71, Steven Walker 75

*****

At Mars Hill CC

Upper St. John Valley Senior Ladies League

Division A gross: Betty Deveau 87, Kathy Roy 91, Anne Foster 94;

net: Joyce Patterson 73, Danna Paradis 73, Larette McLaughlin 74;

Division B gross: Jesse Thompson 95, Joan Hothrap 97, Bev Osborn 99;

net: Gilda Cuming 74, Betty Smallwood 75, Marg Anderson 75;

Division C gross: Diane Libby 102, Peggy Larrabee 105, Ruth Lunn 106;

net: Sue Maynard 72, Rita Levesque 75, Lindsay Kinney 76;

Division D gross: Kay Freeman 105, Norma Marker 114, Judy Belk 115;

net: Betty Thompson 78, Sue Soloman 78, Bernadette Ouellette 79

*****

At WhiteTail GC, Charleston

Monday League

Four Point Winners: David Lewis, John Lewis, Gary Niles, Brian Parker, Dewey Patterson, Lynne Snow;

3½ point winners: Phil Brown, Bob Davids, Mark Washburn, Tyler Weymouth;

Three point winners: Mathew Brown, alan Hussey;

pins: No. 2 Thomas Fernandez 8-10 ½, No. 3 Scott Dewitt 30-2, No. 5 Dewey Patterson 17-1

*****

Dexter Municipal GC

Ladies day

Mary Morancy +4, Rita Cushman +3;

pins: No. 4 Rita Cushman 13-1, No. 8 Barb Greenburg 20-8;

closest to the line: Pat Toban

*****

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Ladies Twilight League

Val Scott, Sue Hersey, Jane Boynton 33.95, Andrea Leonard, Jacque Fitzpatrick, Nancy Kane 34.26, Sue Goodman, Edi Hall, Linda Thayer 35.28;

pins: No. 6 Nancy Kane 0-9

*****

Streamside GC, Winterport

Men’s league

Tracy Gran 38, Ralph Fields 39, Dan Rainey 40, Ryan Fields 41, Carleton Brassbridge 41;

pins: No. 4 Jim Mylen Jr. 16-9 ½, No. 8 Don Richards 12-0

*****

Bangor Municipal GC

Twilight League

Gross: Tim Black 19, Garlie Gray 19, Tom Caron 19, Jim Greer 18, Nick Carparelli 18;

net: Art Kotredes, Jeff Kinney, John Kelley, Bob Boulier 22, Ron Chase 22;

pins: No. 3 Jim Russell 7-3, No. 6 Tom Cavanaugh 2-11

*****

Northport GC, Belfast

Scotch Foursome

Gross: Jack Johnson, MaryAnn Darhefleet 36, Larry Quinn, Pat Quinn 38, Frank Field, Jean Brown 41, Paul Doody, Stephanie Gleason 41, Moe Eastman, Vivian Fuller 41;

net: Bill Pickfrord, Annie Pickford 26.5, Lee Woodward, Phyllis Gale 31, Matt Griswald, Carolyn Galero 32, Cecil Eastman, Loretta Eastman 32, Alex Fritz, Roxie Whitney 32

*****

Hermon Meadow GC

Men’s Twilight League

Division 1: Rich Economy 3, Tim Hayden 3, Dale Duplisea 3, Daryl Watson 1;

division 2: Steve Bray 3, Tim McCluskey 3, Krayton Allen 2, Mike Henderson 2;

division 3: Dick Danforth 3, Mark Lumino 3, Ed Baum 2, Hekbum Kwon 2;

division 4: Tom Berry 3, Joe Lounsbury 3, Don Ouellette 2, Jim Boulier 2;

pins: No. 12 Don Ouellette 17-0, Daryl Watson 16-1

*****

Foxcroft GC

Twilight League

Point Quota

Mel Teachout, Scott Coy, Peter Chase +1, Chalia Reddy, Ryan Dankert, David Porter Jr. –1, Stubby Sherman, Pete Caruso, Scott Coy –1;

pins: No. 4 Caruso 14-0¾

*****

Pine Hill GC, Brewer

Ladies League

Scramble

Pam Foss-Shelley Drillen, Pam Anderson 37

Fun Day

Fewest putts: Bonnie Robertson-Irene Woodford-Joyce Stevenson-Paula Grindle 12

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business