July 12, 2011, Local Sports Results

By Dave Barber, BDN Staff,
and UnBylined,
Posted July 13, 2011, at 1:27 a.m.

ALL-STAR TOURNAMENTS

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 1

Tuesday, July 12

G15: Acadian 15, DEFY I (Ellsworth) 9 (5 inns., darkness; Acadian wins championship)

DISTRICT 3

Tuesday, July 12

G25: Old Town 18, Holbrook 16 (Holbrook eliminated)

Wednesday, July 13

G26: Brewer vs. Old Town, 5:30 p.m.

AGES 11-12

DISTRICT 3

Tuesday, July 12

G21: Old Town 8, Bangor West 7

Wednesday, July 13

G22: Holbrook vs. Hampden, 5:30 p.m.

G23: Hermon vs. Brewer, 5:30 p.m.

Thursday, July 14

G24: G22 winner vs. G23 winner, 5:30 p.m.

Monday, July 18

G25: G24 winner vs. Bangor West, 5:30 p.m.

Tuesday, July 19

G26: Old Town vs. G25 winner, 5:30 p.m.

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 1

Wednesday, July 13

G1: Coastal at Bucksport, 5:30 p.m.

Thursday, July 14

G2: Acadians vs. G1 winner, 5:30 p.m.

G3: Calais at DEFY (Ellsworth), 5:30 p.m.

DISTRICT 3

At Mansfield Stadium, Bangor

Wednesday, July 13

G9: Old Town vs. Houlton, 5 p.m.

G10: Orono-Veazie vs. Holbrook, 7:30 p.m.

Thursday, July 14

G11: Lincoln vs. Hermon, 5 p.m.

G12: Hampden vs. Bangor, 7:30 p.m.

SENIOR LEAGUE

DISTRICT 1

Friday, July 15

G1: Ellsworth at Acadians, 5:30 p.m.

G2: Calais at Coastal, 5:30 p.m.

Saturday, July 16

G3: G1 loser vs. G2 loser, noon

G4: G1 winner vs. G2 winner, noon

DISTRICT 3

At Mansfield Stadium, Bangor

Thursday, July 21

G1: Old Town vs. Brewer, 5 p.m.

G2: Orono-Veazie vs. Holbrook, 7:30 p.m.

Friday, July 22

G3: Hampden vs. Bangor, 5 p.m.

G4: Sebasticook vs. Hermon, 7:30 p.m.

***

LEGION BASEBALL

ZONE 1

Team W-L Pct. GB

Bangor 17-3 .850 —

Brewer 15-5 .750 2

Hampden 13-7 .650 4

Motor City 13-8 .619 4½

Lincoln 10-10 .500 7

Calais 8-11 .421 8½

Acadians 2-16 .111 14

Penquis 1-19 .050 16

Home fields: Bangor, Mansfield Stadium; Brewer, Heddericg Field; Calais, DelMonaco Field; Hampden, Bordick Park; Lincoln, Mattanawcook Academy and Stearns High School; Motor City, Winkin Complex, Husson; Penquis, Foxcroft Academy; Acadians, George Stevens Academy (Blue Hill)

Tuesday, July 12

Bangor 5, Brewer 2

Lincoln 7, Acadians 6

Motor City 3, Hampden 0

Calais 16, Penquis 2

Wednesday, July 13

Bangor at Hampden, 7:30 p.m.

Acadians at Penquis, 5:30 p.m.

Brewer vs. Lincoln, 5:30 p.m., at Millinocket

Thursday, July 14

Acadians at Calais (2), 3 p.m.

***

GOLF

MAINE AMATEUR

At Portland CC, Falmouth Foreside, par 70

Mike Doran 36-32—68, Jason Gall 37-32—69, Ryan Gay 35-34—69, Jason JJ Harris 34-36—70, Kent St. Charles 37-33—70, Brian Bilodeau 34-37—71, Seth Sweet 37-34—71, Joe Alvarez 35-37—72, Eric Crouse 36-36—72, Nicholas Waltz 34-38—72, Chris Hamel 36-37—73, Andrew Slattery 37-36—73, Scott Stone 37-36—73, Kent Johnson 37-36—73, Chad Allen 36-38—74, Andrew Campbell 37-37—74, Ricky Jones 38-36—74, Joe Manganaro III 42-32—74, Keith Patterson II 36-38—74, Mark Plummer 37-37—74, Kevin Byrne 37-37—74, Brigham Michaud 36-38—74, Mike Arsenault Jr. 41-33—74, Matt Greenleaf 37-38—75, Mike O’Brien 37-38—75, Jack Wyman 40-35—75, Tim Poulin 39-36—75, Joe Baker 36-39—75, Kyle Bourassa 38-37—75, Craig Briggs 35-40—75, Chris King 37-38—75, David Gushee 35-41—76, Nick Conner 39-37—76, Kyle Gilman 35-41—76, Peter Philip 38-38—76, Scott Barnicle 39-38—77, Thomas Bean 39-38—77, Ron Brown 38-39—77, Tom Chard 37-40—77, Ashley Fifield 40-37—77, Johnny Hayes IV 37-40—77, Scott Sirois 38-39—77, Ryan Wingard 41-36—77, James Jackson 42-35—77, Shawn Gepfert 39-38—77, John Hammontree 37-40—77, Dave Kroll 39-38—77, Garrett Olson 39-38—77, Michael Bouchard 41-36—77, Henry Fall 36-42—78, Michael Hersey 39-39—78, Peter Wright 39-39—78, Lance Bernier 39-39—78, Ben Wootten 39-39—78, Jamie Boutin 40-38—78, Arnie Clark 39-39—78, Ron Dery 40-38—78, Joshua Gallagher 39-39—78, Brandon Allen 40-39—79, Ron Lehr 40-39—79, Steve Tsujiura 38-41—79, Joe Walp 40-39—79, Erik Fitch 40-39—79, John Bowen 40-39—79, Brian Angis 39-40—79, Jay Burrell 39-40—79, John Hadwen 38-41—79, D. J. Honan 38-41—79, Tom Kus 38-41—79, Robert Libby Jr. 38-41—79, Gary Manoogian 40-39—79, Ian Marr 43-36—79, Marc Siewertsen 41-39—80, Casey Catell 40-40—80, Lowell Watson 40-40—80, Jonathan Jacques 39-41—80, Daulton Wickenden 41-39—80, David DuBois II 41-40—81, Jordan Jones 41-40—81, Bob Langlois 43-38—81, Tommy Stirling 40-41—81, Matt Zito 41-40—81, Tom Ellsworth 38-43—81, Andrew Stonehouse 39-42—81, Chris Deroche 39-42—81, Brent Barker 43-39—82, Curtis Jordan 44-38—82, Orion Cochrane 39-43—82, Vance Gray Jr 42-40—82, Christopher Marco 43-39—82, Stetson Everett II 38-44—82, Alex McFarlane 41-41—82, Mark Henderson 41-41—82, Paul Lawson 45-37—82, Rocco Spizuoco 43-39—82, John Hayes 43-39—82, Tobey Buteau 43-40—83, Alton Simokaitis 41-42—83, Stephen Gallagher 38-45—83, Shawn McKague 40-43—83, Larry Ross 38-45—83, Aidan Boyce 40-43—83, Roland Cote 40-43—83, Paul Lamontagne 41-42—83, Dan McCarron 42-41—83, Judd Parsons 42-41—83, Matt Simard 41-42—83, Joshua Hogan 46-38—84, Mike Pion 41-43—84, Zachary Golojuch 43-41—84, Ed Fortier 42-42—84, James Frost Jr 44-41—85, Perry Goodspeed 43-42—85, Reese McFarlane 42-43—85, Dale Bragg 49-37—86, Ryan Grimes 46-40—86, Mike Brennan 42-44—86, Matthew Gallagher 46-40—86, Mark Laliberte 45-41—86, Nick Dalfonso 43-43—86, Greg Bither 46-41—87, Jeffrey Golojuch 45-42—87, Jim McKay 45-42—87, Mark V Franco 39-48—87, Charles Pray 46-42—88, Bobby Myers 41-47—88, Kyle Anderson 47-42—89, Ed Manganello 41-48—89, Jim Quentin 42-47—89, Ben Estabrook 44-47—91, Ethan Masterman 43-49—92, Jon Hardy, Samoset Resort — WD

LOCAL

At Pine Hill GC, Brewer

Ladies League

Gross: Jeannette McCurdy 43, Pam Foss 45, Kathy Shaw 46, Dawn England 47, Mary Ann Beatham 47, Sandy Meehan 47, Shelley Drillen 47, Joyce Stevenson 59, Irene Woodard 61; net: Shaw 28, England 29

At Rocky Knoll CC, Orrington

Monday Mixer Scramble

Larry Clark, Courtney Chute, Don Wiswell 33, Jill Russell, Bob Bissell, Ron Landry 34; pins: No. 12 Chute 9-3, No. 17 Dwane Hutto 20-0

Tuesday Blind Partner

Gross: Tom Bryant, Gary Chessa 78, Dan Bryant, Gary Chessa 80, Joe McCluskey, Pete Fournier 82; net: Mike Phillips, Paul Munro 63, Mike Nelligan, Bill Taylor 67, Doug Higgins, Bill Haas 68; pins: No. 12 Bill Haas 6-9, No. 17 Tom Bryant 3-1

At Hillcrest GC, Millinocket

Ladies Day

Gross: Lucia Rollins, Cathy Landry, Alice Miller, Fran Auclair 32; pins: No. 7 Judy Chamberlain 24-3

Thursday Morning Scramble

Gross: Wayne Constable, Bruce Jandreau, Freda Rouleau 30; pins: No. 7 Jandreau 8-2, No. 8 Chad Labby 13-10 ½

East Millinocket Tournament

Gross: Larry Callicoat, Wayne Constable, Andy Guida 27, Lee Webber, Geo Hobbs, Mike Colombo, Fred Bagley 29; pins: No. 2 Ben Jamo 8-5, No. 8 Larry Callicoat 12-2

Twilight League

Week 6

Bear Russell, Tom Wildman, Rolly Sirois, Bob Healey 22.5, Jamie Leavitt, Kent Waite, Rod Nicholson, Terry Whirty 23.5; pins: No. 2 Bob Healey 12-3, No. 8 Kent Waite 10-6

Week 5

Andy Guida, Fred Bagley, Kevin Gregory, Larry Callicoat 24.5, Wayne Constable, Kent Waite, Rod Nicholson, Terry Whirty 24.5; pins: No. 2 Rob MacKenzie 11-5, No. 8 Wally Tapley 6-10

Sunday Morning Tournament

9-Hole Medal Play

Gross: Wayne Constable 35, Dick Moscone 36; net: Dick Chamberlain 28, Mike Colombo 29.5; pins: No. 8 Wayne Constable 7-9

Scotch Foursome

Gross: K. Hobbs, G. Hobbs, G. Davis, J. Davis 32, Rena Murphy, Tom Wildman, Brenda Levasseur, Bee Levasseur 32; net: Hobbs, Hobbs, Davis, Davis 22.5, Murphy, Wildman, Levasseur, Levasseur 22.5; pins: No. 7 Bee Levasseur 9-8¼, No. 7 Brenda Levasseur 11-1, No. 8 J. Davis 17-11

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Men’s Variable Best Ball

Ron Baracka, Francis Russell, Skip Basso 84, Richard Pankuch, Larry Roguski, George Merrill 103; pins: No. 15 Bob Robertson 33-5

At Dexter Municipal GC

Men’s Twilight League

A gross: Steve Welch 35; net: Rick Seamans 30; B gross: Andy Bandola 39; net: Jim Bob Hartford 32; C gross: Rick Smith 40; net: Matt Gelzinis 33; D gross: Don Vosburgh 51; net: Gary Giles 41; pins: No. 4, Ray Wallace 19-0; No. 8, Gary Giles, 19-0

At Barnes Brook GC, Enfield

Pepsi Open

Gross: Randy Gifford, Clyton Boulrisse, Kris Nute, Moose Keith 58, Stu Kalgren, Kyle Pulkkinen, Tyler Mussey, Ben Smith 61, Mike Ware, Wayne Harris, Jerry Harris, Jeff Cobb 66, Marshall Foster, Brent Lindquist, Jerry Faloon, Dwight Dawson 66; net: Brody Libby, Darren Libby, Joe Stuart, Brett Stewart 56, Mike Vanadestine, Andy Vanadestine, Rachel Vanadestine, Tyler White 58, Alana Lloyd, Wendi Ireland, Lana Gulesian, Jamie Oldenburgh 58, Wyatt Foster, Bob Neal, Dale Sereyko, Reggie Theriault 60, Darlen Sage, Harold Stevens, Lindsay Cooper, Dustin Herrington 62, Rocky Melanson, James Murray, Darren Thibodeau, Gene Thibodeau 63; Longest drive men: Wyatt Foster; women: Wendi Ireland; pins: No. 2 Brent Lindquist 14-4, No. 7 Alana Llyod 25-5, No. 11 Darlene Sage 28-7, No. 16 Randy Gifford 1-4

Par 3 Event

Gross: Marshall Foster, Lance Bernier 56, Randy Clifford, Clayton Boulrisse 56, Brent Lindquist, Mike Clendenning 61, Brody Libby, Mike Thibodeau 63, Jason Clifford, John Pelkey 65, Wyatt Foster, Andy Vanadestine 65; net: Cory Thompson, Logan Thompson 36, Fred Pete, Frenchy Soucy 43, Barry Stegenga, Jeff McGlaughlin 45, Stu Kalgren, Dwight Dawson 45, Bob Hayes, Tony Curuso 49, Casey Knights, Kevin Lee 53; pins: No. 1 Mike Thibodeau 7-5, No. 2 Logan Thompson 20-2, No. 3 Brody Libby 10-4, No. 4 Randy Gifford 35-6, No. 5 Jason Clifford 11-3, No. 6 Mike Clendenning 6-1, No. 7 Dwight Dawson 9-0, No. 8 Jason Clifford 5-4, No. 9 Jeff McGlaughlin 19-4, No. 10 John Pelkey 19-0, No. 12 Wyatt Foster 10-1, No. 13 Jason Clifford 6-10, No. 14 Jason Clifford 33-6, No. 15 Marshall Foster 22-8, No. 16 Randy Gifford 31-11, No. 17 Fred Pete 3-7, No. 18, Marshall Foster 7-4

Friday Morning Senior Scramble

Eric Stover, Levi Violette, Gerald Leonard, Frenchy Soucy 30, Reggie Theriault, Jeff Crocker, Bart sTover, Melvin Viosine 31, Moose Keith, Paul Baker, Stuart Lane, Clarence Neal 32, Fred Pete, Glendeon Faloon, Harold Stevens 33, Stu Kalgren, Smokey Ireland, Frank Gemme, Ed Bernard 33, Ed Soule, Dale Sereyko, Denny Leonard, Harold Hatch 34, Skip Spaulding, George Plourde, Ansil Brown, Bill Leonard 35, Jamie Oldenburgh, Chandler Ireland, Dave Fergunson, Bob Neal 36; pins: No. 7 Levi Violette 4-11

Monday Night Couples League

Gross: Butch Arthers, Angela Arthers, Terry Kenniston, Kim Kenniston 31, Randy Gifford, Nicky Clendenning, Cal Thompson, Dot Thomspon 34, Marshall Foster, Diane Edes, Phil Dill, Wendi Ireland 34, Wyatt Foster, Doris Carney, Harold Hatch, Betty Colbath 35; net: Ansil Brown, Alana Lloyd, Marshall Foster, Diane Edes 30, Andy Vanadestine, Betsy Vanadestine, Bob Neal, Penny Neal 30, Jerry Harris, Linda Harris, Dave Fergunson, Carolyn Fergunson 31, Mike Vanadestine, Rachel Vanadestine, Darlene Sage, wink Libby 31, Fred Pete, Karen PeteJohn Philbrick, Linda Philbrick 32, Chris Gulesian, Lana Gulesian, Trevor Jordan, Tori Jordan 33; pins: No. 2 Carolyn Fergunson 12-2, No. 7 Marshall Foster 12-3

At Foxcroft GC

Couples League

Las Vegas Scramble

First: Bert Merrill, Robin Merrill, Peggy Glover, Gilman Glover; second: Gary Wakeland, Peg Wakeland, Bill Robinson, Ginny Robinson; pins: No. 13 Duece Carlton 3-11, No. 15 Jack Sincere 13-8

At Northport GC

Men’s Twilight League

Class A Sweeps

Gross: Jesse Johnson 36, Jeff Dutch 37, Devin Potvin 38; net: Chris Tibbetts 31, Harvey Peterson 32, Moe Eastman 34; pins: No. 9 Chris Tibbetts 3-11

Class B Sweeps

Gross: Rich Cronin 41, Paul Doody 42, Greg McDaniels 43; net: Don Pendergast 31, Cecil Eastman 35, Larry Jones 35, Phil Bowen 35; pins: No. 3 Rick Cronin 2-5, No. 9 Tyler McDevitt 6-3

***

HARNESS RACING

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $2,250

Western Hope, W. Campbell 6.80, 2.40, 2.10

Miss Annalise, S. Gray 2.80, 2.10

Medoland Jackie, G. Mosher 3.40

T—1:59.4. Ex 3-1, 9.00. Tri 3-1-6, 27.60.

SECOND, Pace, $2,250

Freedoms Call, K. Switzer 6.00, 4.60, 2.10

Trust Me Lee, R. Cushing 6.80, 7.60

Sultan Of Suede, S. Gray 8.60

T—1:58. Ex 8-1, 118.40. Tri 8-1-3, 273.80. DD 3-8, 16.00.

THIRD, Trot, $9,430

Stonehollow Goblin, K. Switzer 7.40, 3.60, 2.60

Im A Princess, P. Battis 2.60, 2.60

Ms Boo-K, G. Mosher 5.00

T—2:02.4. Ex 2-1, 19.60. Tri 2-1-3, 97.00.

FOURTH, Trot, $2,250

Fire Meets Ice M. Aubin 64.20, 57.00, 25.60

Winner Dot Com, W. Watson 10.80, 11.60

Highcostoflowlivin, H. Campbell 7.00

T—2:04.3. Ex 1-all, 130.40; all-4, 3.40. Tri 1-4-all, 547.40.

FIFTH, Pace, $3,850

Silly Britches, S. Gray 10.00, 4.40, 3.80

Rintintin, R. Cushing 3.20, 3.00

Princess Julia, H. Campbell 3.00

T—1:58. Ex 3-4, 44.20. Tri 3-4-7, 108.40.

SIXTH, Trot, $9,654

Hillbilly Bone, M. Cushing 6.40, 3.00, 2.40

Pembroke Earl, H. Campbell 3.60, 3.40

Serious Kid, W. Watson 9.40

T—2:02.2. Ex 7-5, 19.80. Tri 7-5-1, 85.80.

SEVENTH, Pace, $5,000

Art’s Sake, K. Switzer Jr. 2.80, 2.40, 2.80

Honored Hall, C. Cushing 4.20, 4.20

P H Supercam, W. Campbell 3.40

T—1:56.3. Ex 1-2, 27.00. Tri 1-2-3, 82.40. Pk3 3-7-1, 20.20.

EIGHTH, Trot, $9,655

Katahdin Raymond, S. MacKenzie 8.40, 7.40

Darowen, I. Davies 24.40

Must Be The Devil, G. Mosher

T—2:02.1. Ex 1-5, 33.00. Tri 1-5-4, 1,177.20.

NINTH, Pace, $2,850

Texas Shootout, G. Bowden 31.60, 9.80, 6.20

Real Courtesy, W. Campbell 6.20, 3.00

Off Keel, S. Gray 4.20

T—1:57.3. Ex 4-7, 411.20. Tri 4-7-1, 679.80.

TENTH, Pace, $2,000

Pilgrims Primrose, G. Bowden 7.60, 3.20, 3.40

One’s All I Need, G. Mosher 3.40, 3.60

Terra Cotta Bay, W. Campbell 2.60

T—1:58.2. Ex 5-4, 38.00. Tri 5-4-8, 87.20. LD 4-5, 38.00.

Total Handle: $28,993.

***

PRESEASON

HIGH SCHOOL

ORONO

Information night for athletes participating in a fall sport and their parents on Aug. 14 at 6 p.m. in the Orono High School gym. Breakout sessions for individual sports will follow the general session. Co-curricular contract, green physical form and white medical card must be completed before practices on Aug. 15. Call Mike Archer at 866-4916 with any questions.

http://bangordailynews.com/2011/07/13/sports/july-12-2011-local-sports-results/ printed on July 12, 2014