July 6, 2011, Local Sports Results

Posted July 06, 2011, at 11:47 p.m.

ALL-STAR TOURNAMENTS

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 1

Tuesday, July 5

G13: Acadian 10, Coastal 0, (Coastal eliminated)

Thursday, July 7

G14: DEFY I (Ellsworth) vs. Acadian, 5 p.m.

*******

DISTRICT 3

At Bangor West

Wednesday, July 6

G18: Old Town vs. Hermon, 5:30 p.m.

Thursday, July 7

G19: Lincoln vs. Holbrook, 5:30 p.m.

*******

AGES 10-11

DISTRICT 3

At Old Town

Wednesday, July 6

G6: Brewer 16, Bangor West 7

Thursday, July 7

G7: Old Town vs. Bangor East, 5:30 p.m.

*******

AGES 11-12

DISTRICT 1

Wednesday, July 6

G9: DEFY (Ellsworth) 4, Coastal 2, (7 inns)

G10: Acadian vs. Bucksport, 5:30 p.m.

Friday, July 8

G11: Coastal vs. G10 winner, 5:30 p.m.

*******

DISTRICT 3

Wednesday, July 6

G13: Houlton 5, Millinocket 3, (Millinocket eliminated)

G14: Katahdin 12, Lincoln 6, (5 inns) (Lincoln eliminated)

Thursday, July 7

G15: G11 winner vs. Hermon, 5:30 p.m.

G16: Holbrook vs. Bangor East, 5:30 p.m.

*******

JUNIOR LEAGUE

DISTRICT 1

Wednesday, July 13

G1: Coastal at Bucksport

Thursday, July 14

G2: Calais at Ellsworth

G3: G1 winner vs. Acadians

G4: G2 loser vs. G1 loser

*******

LEGION BASEBALL

ZONE 1

Tuesday, July 5

Bangor 9, Hampden 1

Acadians 6, Penquis 3

Brewer 1, Lincoln 0

Wednesday, July 6

Motor City 13, Calais 3

Thursday, July 7

Lincoln at Bangor (2), 5 p.m.

Penquis at Motor City (2), 5:30 p.m.

Hampden at Brewer, 7:30 p.m.

Calais at Acadians, 5:30 p.m.

*******

TRACK & FIELD

HERSHEY STATE MEET

At Bangor

Girls

9-10

50: 1, Moreau, Libby, Presque Isle, 8.55. 2, Tanguay, Dolice, Fort Kent, 8.59. 3, Avignon, Emeline, Long Island, 8.65. 4, Fredette, Brenley, Easton, 8.71. 5, Carty, Merys, Lovell, 9.43. 6, Cobb, Jessica, Greenville, 9.59.

100: 1, Moreau, Libby, Presque Isle, 16.78. 2, Avignon, Emeline, Long Island, 17.00. 3, Fredette, Brenley, Easton, 17.64. 4, Rodriquez, Alexis, Caribou, 18.11. 5, Lally, Darcy, Portland, 19.48. 6, Dyer, Meghan, Greenville, 19.98.

400:1, Jandreau, Isabelle, Madawaska, 1:18.07. 2, Durgin, Rebekah, Caribou, 1:29.29. 3, Cobb, Jessica, Greenville, 1:31.14. 4, Espling, Paige, Caribou, 1:32.93. 5, Horvath, Nellie, Mount Desert, 1:37.51. 6, Marshall, Grace, Lovell, 1:45.78.

200:1, St Peter, Eleanor, Presque Isle, 35.44. 2, Jandreau, Isabelle, Madawaska, 35.99. 3, Bradbury, Breann, Mars Hill, 37.39. 4, Karp, Erica, Brewer, 40.85. 5, Dyer, Meghan, Greenville, 44.61.

4×100:1, Presque Isle (St Peter, Eleanor, Moreau, Libby, Bemis, Grace, Lambert, Sophia), 1:10.83. 2, Caribou (Rodriquez, Alexis, Moir, Amber, Durgin, Rebekah, Whitten, Willow), 1:11.67. 3, Easton (Cowler, Ashleyl, Ferris, Lydia, Fredette, Brenley, Morin, Cecillia), 1:14.01.

Long Jump Standing: 1, Espling, Paige, Caribou, 5-09. 2, Karp, Erica, Brewer, 5-08. 3, Moreau, Libby, Presque Isle, 5-07. 4, Avignon, Emeline, Long Island, 5-06. 5, Abbotoni, Alyssa, Houlton, 5-00. 6, Marshall, Grace, Lovell, 4-07.

Softball: 1, Worthley, Abigail, Houlton, 95-00. 2, St Peter, Eleanor, Presque Isle, 86-03. 3, Rodriquez, Alexis, Caribou, 82-09. 4, Cobb, Jessica, Greenville, 66-06. 5, Horvath, Nellie, Mount Desert, 50-02. 6, Carty, Merys, Lovell, 49-08.

*******

11-12

100: 1, Bellfleur, Bailey, Fort Kent, 15.53. 2, Elliot, Rebecca, Eddington, 15.74. 3, Hanning, Amelia, Houlton, 15.87. 4, Findlen, Elizabeth, Presque Isle, 16.05. 5, Fox, Jaydyn, Fort Fairfield, 16.47. 6, Mastropasqua, Mandy, Portland, 16.54.

400:1, Cunningham, Helen, Portland, 1:12.71. 2, Dugal, Jenna, Madawaska, 1:14.11. 3, Boucher, Samantha, Madawaska, 1:17.51. 4, Anthony, Maranda, Mars Hill, 1:23.46. 5, Pomerleau, Julie, Portland, 1:29.64. 6, Vraux, Emily, Greenville, 1:47.02.

200:1, Bellfleur, Bailey, Fort Kent, 33.76. 2, Dugal, Jenna, Madawaska, 34.03. 3, Petersen, Nicole, Hermon, 34.06. 4, Kopaeva, Leeza, Portland, 35.60. 5, Mastropasqua, Mandy, Portland, 35.77. 6, Train, Rosie, Long Island, 37.74.

4×100:1, Presque Isle (Curtis, Emma, Findlen, Elizabeth, Sjoberg, Emily, Goulet, Kate), 1:06.16. 2, Houlton (Hanning, Amelia, Roshto, Tessa, Fore, Lexi, Holmes, Victoria), 1:07.35. 3, Lovell (Grzyb, Emily, Rose, Kyleigh, Carty, Emily, Pelkie, Olivia), 1:08.04. 4, Caribou (Doucette, Maddie, Gerakaris, Zoey, McNeal, Riley, Durgin, Naomi), 1:11.91.

Long Jump Standing: 1, Sjoberg, Emily, Presque Isle, 6-02. 2, Petersen, Nicole, Hermon, 6-00. 3, Rose, Kyleigh, Lovell, 5-08. 4, Anthony, Maranda, Mars Hill, 5-05. 5, Grzyb, Emily, Lovell, 5-04. 6, Train, Rosie, Long Island, 5-01.

800:1, Lopez-Andido, Rebecca, Orono, 2:41.37. 2, Bell, Pheobe, Portland, 2:59.09. 3, Cunningham, Helen, Portland, 3:11.20. 4, Doucette, Maddie, Caribou, 3:19.41. 5, Kopaeva, Leeza, Portland, 3:19.54. 6, Carty, Emily, Lovell, 3:26.39.

Softball: 1, Pelletier, Cassidy, Ashland, 141-04. 2, Bouchard, Koleen, Houlton, 132-08. 3, Holmes, Victoria, Houlton, 106-06. 4, Pomerleau, Julie, Portland, 84-09. 5, Vraux, Emily, Greenville, 81-04. 6, Fahey, Bridget, Lovell, 71-04.

*******

13-14

100: 1, Anthony, Molly, Mars Hill, 14.00. 2, Cote, Aspen, Madawaska, 14.86. 3, Howes, Megan, Hermon, 14.92. 4, Grzyb, Elizabeth, Lovell, 15.99. 5, Marshall, Beth, Lovell, 17.35.

1600: 1, Grzyb, Elizabeth, Lovell, 6:35.98. 2, Coiley, Alexis, Fort Fairfield, 6:52.31. 3, Tanguay, Jordan, Fort Kent, 7:00.50. 4, Player, Grace, Presque Isle, 7:13.75.

800:1, Provenzano, Seraphina, Holden, 2:32.38. 2, Prescott, Gentle, Fort Kent, 3:02.30. 3, Tanguay, Jordan, Fort Kent, 3:02.67. 4, Bell, Alli, Presque Isle, 3:08.00. 5, Lally, Caitlin, Portland, 3:19.34.

200:1, Anthony, Molly, Mars Hill, 29.32. 2, Howes, Megan, Hermon, 31.29. 3, Maxwell, Rachel, Presque Isle, 33.10. 4, Train, Hattie, Long Island, 34.25. 5, Lally, Caitlin, Portland, 34.32. 6, Maynard, Teresa, Fort Fairfield, 34.99.

4×100:1, Fort Fairfield (Maynard, Teresa, Towle, Morgann, Parady, Autumn, Coiley, Alexis), 1:04.11. 2, Easton (Allen, Elise, Gilman, Sara, Bonner, Emma, Ferris, Hannah), 1:05.70.

Long Jump Standing: 1, Anthony, Molly, Mars Hill, 6-09.50. 2, Ferris, Hannah, Easton, 6-08.50. 3, Cote, Aspen, Madawaska, 6-05.50. 4, Train, Hattie, Long Island, 6-03. 5, Howes, Megan, Hermon, 5-09. 6, Lally, Caitlin, Portland, 5-07.

Softball: 1, Grzyb, Elizabeth, Lovell, 158-11. 2, Coulombe, Catelyn, Washburn, 157-02. 3, Williams, Taylor, Presque Isle, 149-02. 4, Bryan, Anna, Holden, 138-03. 5, Prescott, Gentle, Fort Kent, 121-03. 6, Leclerc, Kierstyn, Brewer, 106-05. 2011 Hershey State Meet – 7/6/2011 Bangor

*******

Boys

9-10

50: 1, Stevens, Jake, Presque Isle, 8.46. 2, Hewitt, Alan, Caribou, 8.79. 3, Cangelosi, Ben, Bangor, 8.79. 4, Tiparos, Tahn, Portland, 8.84. 5, Deprey, Parker, Caribou, 8.84. 6, Knighly, Dwight, Bangor, 8.96. 100: 1, Albert, Ian, Fort Kent, 16.87. 2, Cangelosi, Ben, Bangor, 16.92. 3, Tiparos, Tahn, Portland, 17.35. 4, Kane, Douglas, Greenville, 17.60. 5, Carvell, Jacob, Mars Hill, 17.68. 6, Rose, Josh, Lovell, 18.84.

400: 1, Ellis, Sam, Houlton, 1:19.78. 2, Hewitt, Alan, Caribou, 1:22.50. 3, Rose, Josh, Lovell, 1:22.74. 4, Ezzy, Alex, Caribou, 1:25.78. 5, Knighly, Dwight, Bangor, 1:30.55. 6, Arey, Jacob, Greenville, 1:33.59.

200: 1, Stevens, Jake, Presque Isle, 35.05. 2, Albert, Ian, Fort Kent, 35.29. 3, Ezzy, Alex, Caribou, 37.41. 4, LaMontagne, Julian, Long Island, 38.71. 5, Burk, Ethan, Lovell, 41.81. 6, Arey, Jacob, Greenville, 43.55.

4×100: 1, Caribou (Ezzy, Alex, Deprey, Parker, Marquis, Sebastian, Strid, Theo), 1:08.76. 2, Presque Isle (Stevens, Jake, Carlisle, Colby, Morneault, Garrett, Beaulieu, Sam), 1:08.90. 3, Houlton (Ellis, Sam, Clark, Austin, Carmichael, Joel, Seder, Andrew), 1:15.48.

Long Jump Standing: 1, Ellis, Sam, Houlton, 5-07. 2, Levesque, Torey, Presque Isle, 5-05. 3, Tiparos, Tahn, Portland, 5-03. 4, Thompson, Quintin, Washburn, J5-03. 5, LaMontagne, Julian, Long Island, 5-00. 6, Knighly, Dwight, Bangor, 4-10.

Softball: 1, Thompson, Quintin, Washburn, 132-02. 2, Deprey, Parker, Caribou, 119-08. 3, Stevens, Jake, Presque Isle, 110-10. 4, Kane, Douglas, Greenville, 107-03. 5, Rose, Josh, Lovell, 88-09. 6, Cangelosi, Ben, Bangor, 86-00.

*******

11-12

100: 1, Petersen, James, Hermon, 14.20. 2, Theriault, Bennett, Fort Kent, 15.42. 3, Anderson, Roman, Portland, 15.45. 4, Daigle, Jonah, Fort Fairfield, 15.95. 5, Mosher, Cameron, Mars Hill, 16.00. 6, Prior, Jack, Bangor, 16.98.

400: 1, Petersen, James, Hermon, 1:02.90. 2, Kennedy, Wyatt, Presque Isle, 1:14.20. 3, Bedell, Christian, Lovell, 1:16.20. 4, Naranja, Niko, Fort Kent, 1:16.35. 5, Boynton, Brody, Prospect, 1:18.16. 6, Hebert, Dawson, Caribou, 1:19.51.

800: 1, O’Berry, Jacob, Presque Isle, 2:31.25. 2, Boynton, Brody, Prospect, 3:05.84. 3, Hebert, Dawson, Caribou, 3:06.82. 4, Jandreau, Corey, Caribou, 3:08.35. 5, Bedell, Christian, Lovell, 3:10.82. 6, Lyons, Dan, Brunswick, 3:15.50.

200: 1, O’Berry, Jacob, Presque Isle, 29.24. 2, Theriault, Bennett, Fort Kent, 31.88. 3, Michaud, Evan, Caribou, 34.93. 4, Eastman, Eben, Lovell, 35.52. 5, Blackstone, Ian, Greenville, 46.67. 6, Blackstone, Wyatt, Greenville, 55.57.

4×100: 1, Fort Fairfield (Daigle, Jonah, Daigle, Soloman, Player, Ryan, Langner, Malcolm), 1:04.37. 2, Fort Kent (Nadeau, Zachary, Naranja, Niko, Theriault, Bennett, Voisine, Reese), 1:04.54. 3, Caribou (Bonneville, Dylan, Michaud, Evan, Jandreau, Corey, Hebert, Dawson), 1:08.80. 4, Lovell (Eastman, Eben, Ness, Caleb, Leblond, Cole, Bedell, Christian), 1:12.43.

Long Jump Standing: 1, O’Berry, Jacob, Presque Isle, 6-09. 2, Boynton, Brody, Prospect, 6-07.50. 3, McLaughlin, Dawson, Houlton, 6-03. 4, Anderson, Roman, Portland, 6-01. 5, LaMontagne, Christian, Long Island, 6-00. 6, Eastman, Eben, Lovell, 5-09.

Softball: 1, Anderson, Roman, Portland, 151-04. 2, Player, Ryan, Fort Fairfield, 150-02. 3, Brown, Hunter, Easton, 127-11. 4, Doody, Jordan, Easton, 127-09. 5, Howes, Andrew, Hermon, 99-00. 6, Prior, Jack, Bangor, 93-04.

*******

13-14

100: 1, Gingric, Jeremy, Presque Isle, 13.35. 2, Lyons, Shane, Brunswick, 14.50. 3, Daigle, Caleb, Fort Fairfield, 14.79. 4, Robinson, Isaac, Bangor, 14.82. 5, Cyr, David, Presque Isle, 14.88. 6, Clein, Eli, Bangor, 14.92.

1600: 1, Archer, Jake, Hampden, 5:14.63. 2, Ouellette, Sam, Fort Kent, 5:32.08. 3, Ezzy, Ben, Caribou, 6:09.39. 4, Carty, Patrick, Lovell, 6:16.56. 5, Murchison, Connor, Presque Isle, 6:46.33. 6, Wales, Reed, Lovell, 7:29.66.

800: 1, Gilpin, Nicholas, Hampden, 2:10.01. 2, Ouellette, Sam, Fort Kent, 2:37.03. 3, Naranja, Tito, Fort Kent, 2:46.32. 4, Briggs, Sully, Lovell, 2:46.96. 5, Cyr, David, Presque Isle, 2:49.61. 6, Carty, Patrick, Lovell, 3:02.76.

200: 1, Gingric, Jeremy, Presque Isle, 27.25. 2, Lyons, Shane, Brunswick, 29.41. 3, Daigle, Caleb, Fort Fairfield, 29.99. 4, Prescott, Boo, Fort Kent, 30.40.

4×100: 1, Fort Kent (Caron, Josh, Naranja, Tito, Prescott, Boo, Theriault, Kristopher), 59.40. 2, Easton (Fredette, Dominic, Fredette, Jonathan, Flewelling, Jake, Hosford, Brandon), 59.71.

Long Jump Standing: 1, Daigle, Caleb, Fort Fairfield, 7-07. 2, Robinson, Isaac, Bangor, 7-02. 3, Ouellette, Sam, Fort Kent, 7-00. 4, Briggs, Sully, Lovell, 6-09. 5, Clein, Eli, Bangor, 6-08.50. 6, Lyons, Shane, Brunswick, 6-04.

Softball: 1, Flewelling, Jake, Easton, 186-01. 2, Fredette, Dominic, Easton, 165-03. 3, Cyr, David, Presque Isle, 160-02. 4, Carty, Patrick, Lovell, 104-04. 5, Wales, Reed, Lovell, 63-10.

*******

ALL-STARS

HIGH SCHOOL

Lacrosse

KVAC Boys Class A

First Team

Brunswick: Derrick DeRosa; Lewiston: Jesse Leeman, Curtis Robinson, Sam Cloutier, Cody Dussault; Messalonskee: Nate DelGiudice, Cameron Douglas, Joshua Hall; Mt: Ararat: Casey Becker, Rolando Amador; Oxford Hills: Andy Ripley

Player of the Year: Jesse Leeman

Coach of the Year: Bill Bodwell, Lewiston

Second Team

Brunswick: Kyle Webb, Burleigh Desjardins, James Wilgus; Lewiston: Sheldon Jones; Messalonskee: Jacob Erskine; Mt. Ararat: Nick Parsons, Robert Cornelison; Mt. Blue: Matt Davis, AJ Larrabee; Oxford Hills: Collin Tucker

All-Academic

Brunswick: George Mills; Cony: Stewart Emery, James Fongemie, Ryan Hernandez, Keenan Tinsley; Edward Little: Mitch Adams, Raymond Grady, Kuo Wei; Lewiston: Sam Cloutier, Cody Dussault, Jesse Leeman, Curtis Robinson; Messalonskee: Cameron Douglas, Colby Fischang, Andrew Wilson; Mt. Ararat: Rolando Amador, Ian Ouellete; Mt. Blue: Griffin Conlogue; Oxford Hills: Nolan Kilfoyle, Matt McVety

*******

Class B

First Team

Gardiner: Dalton Eldridge, Kaleb Smith, Tyler Salley, Peter Williamson; Lincoln Acad.: Sam Stone; Morse: Alexander Paulus, Schuyler Mace, Jay York; Oak Hill: Nathan Robinson, Trevor Samson, Eric Vattasso

Player of the Year: Dalton Eldridge

Coach of the Year: KC Johnson, Gardiner

Second Team

Camden Hills: Max Mercier, Derek Dreschler, Taylor Harrison; Gardiner: Dalton Sargent, Terry Marks, Justin Lovely, Seth Wing, Josh Moore; Maranacook: Mitch Bessette, Jon Dale; Oak Hill: Will Aronson

All-Academic

Camden Hills: Jacob Halberg, Henry Haselton; Gardiner: Dalton Eldridge, Kaleb Smith; Lincoln Acad.: Liam Mullen, Ryan Wahle; Oak Hill: Samuel Hatch

*******

KVAC Girls Class A&B

First Team

Brunswick: Dakota Foster, Molly Herman, Corrine O’Connor; Cony: Chelsea Begin, Amelia Diplock; Lincoln Acad.: Katrina Belle; Messalonskee: Allison DeLisle, Maddison Kadnar, Alison Omsberg; Mt. Ararat: Haley Michaud; Morse: Tori Field; Oxofrd Hills: Hannah Warren

Player of the Year: Dakota Foster

Coach of the Year: Gretchen Livingston, Cony

Second Team

Brunswick: Ann Kelly; Cony: Katrina Duncan, Hayley Lachance; Edward Little: Madison Williamson; Gardiner: Brooke Davis; Lewiston: Lauren Lessard, Kristin McCombs; Messalonskee: Abagail Stacey; Mt. Ararat: Heather Bolduc; Morse: Shannon Rice, Lindsay Watts; Oxford Hills: Marissa Hanning

All-Academic

Brunswick: Kelsie Jenquine, Olivia Robbins; Camden Hills: Madeline Buckley, Marnie Merrill, Rebecca Stoutamyer, Taylor Williams; Cony: Crystal Clark, Hayley Lachance, Kasey Lee, Shea-Leigh McArthur; Edward Little: Ashley Butler; Gardiner: Rebecca Paradee, Caitlin Phillips; Lewiston: Shelby Carver, Sara Marden, Kristin McCombs, Syndie Racine; Lincoln Acad.: Katrina Belle, Celia Howland, Christine McCormick; Messalonskee: Allison DeLisle, Alison Omsberg; Morse: Emily Howell, Hannah Milam, Rachel Rossetti, Lindsay Watts, Kelsey White; Mt. Ararat: Heather Bolduc, Mercedes Henke, Callie Kirk; Oxford Hills: Marisa Hanning, Hannah Warren

*******

GOLF

EMSGA

At JaTo Highlands GC, Lincoln

Class A Gross: Colby Clendenning 70, Tom Kus 70, Craig Miller 71;

net: Chris Dunifer 64, Richard Doll 65, Terry Theriault 67;

Class B gross: George Jacobson 72, Larry Quinn 74, Ron LaBonte 74;

net: Richard Clements 61, Warren Brooks 66, George Draper 66, Val Paradis 66;

Class C gross: Bill Kirby 77, Gerald Clifford 79, Tom Boerger 82, Brian Campbell 82;

net: Richard Spear 67, Rick Smith 69, Walt Littlefield 69;

Class D gross: Richard Carleton 81, Cecil Eastman 82, Frank Dawes 82;

net: Bob Denner 64, Bryant Dutch 65, Dean Bryer 66;

Class E gross: Lefty Homans 87, Dave Benson 96, Austin Carter 100;

net: Paul Richardson 70, Robert Emerson 71, Al Leclair 73

Best Ball

Gross: Bob Thomas, Craig Miller, Colby Clendenning, Bill Farthing 64;

net: Erwin Dellaire, Bart Merrill, Ron LaBonte, Fran Moore 54;

pins: No. 3 Mike Lantz 9-10, No. 8 Phil Bowen 0-8, No. 10 Victor Jipson 14-10, No. 14 Gary Snowden 11-11, No. 16 Ray Huntley 6-11

*******

MSGA

At Gorham CC

Senior Tournament

55-62 gross: Tom Chard 71, Buster Knowles 73, Fred Fasulo 74;

net: (tie) George Koutalakis and Peter Hand 66, (tie) Cliff Miller, Gary Lamberth, Mike Perreault, Steve Mitchell, Terry Bowditch and Tom Taber 67;

63-66 gross: Paul Pelletier 72, Terry MacMillan 74, Russ Sweet 74;

net: Tim Smith 64, George Dumas 65, (tie) Rick Zemla and Steve Bentley 66;

67-older gross: Jim Surette 73, Patrick Baldwin 74, Bob Gray 75;

net: Ron Chenard 63, Jim Taylor 64, (tie) Ira McLain and Ron Jersey 65;

team gross: Bob Blais, Jim Taylor, Rick Zemla, Russ Sweet 62, (tie) Bill Clark, Dick Sheldon, Jim Surette, Ron Lehr and Lowell Watson, Paul Pelletier, Tim Smith, Truman Libby 66;

net: (tie) Bill Donovan, Bob Morrill, Gary Lamberth, Rick Simonds and Norm Russell, Patrick Baldwin, Steve Mitchell, Terry Landry 55, (tie) Carlton Demmons, Cliff Miller, Ed Schencks Jr., Terry Bowditch and John Cunningham, Neil Peaslee, Ron Chenard, Terry Beane 56;

skins, gross: No. 9 Mark Jordan 3, No. 17 Russ Sweet 3;

net: No. 1 Ron Jersey 2, No. 5 Neil Peaslee 1, No. 6 Tony Linkovich 1, No. 8 Jim Taylor 2, No. 15 Tom Taber 1;

pins: No. 4 Ira McLain 2-8, No. 6 Tony Linkovich 1-9, No. 13 Terry Bowditch 5-2, No. 15 Jim Surette 3-6

*******

LOCAL

At Pine Hill GC, Brewer

Ladies League

Wednesday Scramble

Pam Foss, Jill Long, Jill Russell, Joice Stevenson 38; Paula Grindle, Shelly Drillon, Dafney Sadler, Pam Anderson 38

Sunday Blind Score

Aida Francis, Carlene Sage, Jane Sturgeon, Bonny Robertson

*******

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Ladies Twilight League

Team Variable Best Ball

(tie) Val Scott, Edi Hall, Jane Boynton and Jane Reynolds, Hope Lewis, Pearl Lewis 29, Anne Lee, Penny Carter 32;

pin: Ann Lee 7-9

*******

At Foxcroft GC

Twilight League

Point Quota

Stubby Sherman, Anthony Phillips +7, Cory Campbell, Jake Iannetta +3, David Finley, Peter Chase +2;

pins: No. 13 Dana Sadley 10-1, No. 15 Cory Campbell 27-6

*******

At Hermon Meadow GC

Men’s Twilight League

Division 1: Rich Economy 14, Ernie Hein 14, Dale Duplisea 14, Don Shumaker 14;

Division 2: Joel McCluskey 19;

Division 3: Dick Danforth 16;

Division 4: Joe Lounsbury 17, Bruce Ireland 17, Jim Boulier 17;

pins: No. 3 Dale Duplisea 6-4, No. 8 Mike Ferron 29-7, No. 9 Tim McCluskey 8-1

*******

At Bangor Municipal GC

Twilight League

Gross: Alan Anerson, Tom Caron 32, John Kelley, Tim Black 33, Jamie Brooker, Ben Estabrook 34, Rob Tienslvu, Chris Grant 35, Pat Ryder, Kevin McConnell 35;

net: Peter Baldacci, Mike St. Thomas 28, Rick Doll, John Hoyt 28, Dustin Ouelette, Dave Crichton 28, Derek Loupin, Jeff Damon 29, Harry Riley, Sonny Leclair 29;

pins: No. 3 Peter Baldacci 1-2, No. 6 Art Kotredes 14-5

*******

At Rockland GC

Men’s Twilight League

Gross: Jamey Kitchen 38, Jason Willis 39; net: Reilly Flanagan 33, Hank Read 33;

skins: No. 2 Hank Read, No. 3 Jason Willis, No. 5 Jamey Kitchen, No. 6 Jamey Kitchen

*******

At Streamside GC, Winterport

Men’s League

Jim Mylen Jr. 37, Ken Brassbridge 38, Dan Black 38, Tracy Grant Jr. 40;

pins: No. 4 Brian Steward 10-2, No. 8 Myrom Hersom 19-3

*******

At Penobscot Valley CC, Orono

Front nine net: Matt Shannon, Kevin Thomas, Jim Conley, Jerry Herlihy, John Sturgeon, Paul Druppel 25;

back nine net: Matt Gilman, Jim Kiser, Justin Villacci, Nattapong, Kongsuriya, Don Thompson;

pins: No. 4 Wes Colbath 22-6, No. 6 Bob McElwain 6-10, No. 14 Ed Meo 5-6, No. 16 Eric Revell 8-0

Women’s Golf Association

Gross: Chris MacGregor 102; net: Carol Rushton 73;

Stableford Points: Chris MacGregor 37; pins: No. 4 Chris MacGregor 8-5, No. 16 Luanne VanSyckle 27-7

*******

At Northport GC

Scotch Foursome

Gross: Paul Doody, Stephanie Gleason 31, Jerry Mehuren, Elaine Bielenberg 34, (tie) John Fleming, Janet White and Terry Whitney, Roxie Whitney and Frank Field, Jean Brown 36; net: (tie) Dan Eaton, Leslie Eaton and Austin Kidder, Jean Tuttle 22.5, Barry Hopkins, Shirley Caler 23.5, (tie) David Potvin, Teresa Potvin and Cecil Eastman, Loretta Eastman 24;

lucky draw: Art and Sally LaClair

*******

At Rocky Knoll CC, Orrington

Pine Hill-Rocky Knoll

Blind Stableford

Tom Bryant, Mike Nelligan 17 (mc), Peter Beatham, Bob King 17, Gary Chessa, Ron Grass 16, Jeff Brooks, Bob Bissell 12, Ed Doiron, Ron Grass 10, Dave Libby, Jim Blakeman 9

Ladies League

Pam Foss, Tina Clark, Sue St. Heart, Tammy McLaughlin 31, Lisa Richards, Felicia Wiswell, Jill Russell, Courtney Chute 33, Pat Lefebvre, Ellen Libby, Barbara Baker 35, Vivian Finley, Cheryl Chessa, Misty Burgess 36, Barbara Bryant, Nancy Koziol, Carol Jean Forrest 38;

pins: No. 7 Pat Lefebvre 10-1

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports