June 28, 2011, Local Sports Results

Posted June 29, 2011, at 12:07 a.m.

ALL-STAR TOURNAMENTS

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

AGES 9-10

DISTRICT 1

Tuesday, June 28

G5: Coastal 18, Bucksport II 2, (Bucksport II eliminated)

G6: Machias 14, DEFY II (Ellsworth) 0, (DEFY II eliminated)

G7: Acadian vs. Bucksport I, 5 p.m.

G8: Calais vs. G4 winner, 5 p.m.

Thursday, June 30

G9: G8 loser vs. Coastal, 5 p.m.

G10: G7 loser vs. Machias, 5 p.m.

G11: G7 winner vs. G8 winner, 5 p.m.

****

DISTRICT 3

at Bangor West

Tuesday, June 28

G13: Lincoln vs. Glenburn, 2 p.m.

Wednesday, June 29

G14: Bangor West vs. Orrington, 5:30 p.m.

****

AGES 10-11

DISTRICT 3

At Old Town

Tuesday, June 28

G1: Old Town 10, Brewer 9

Wednesday, June 29

G2: Bangor East vs. Holbrook, 5:30 p.m.

Thursday, June 30

G3: Bangor West vs. Hermon, 5:30 p.m.

****

AGES 11-12

DISTRICT 1

Monday, June 27

G1: DEFY (Ellsworth) 5, Machias 4

G2: Acadian 1, Calais 0

G3: Coastal 6, Bucksport 0

Wednesday, June 29

G4: Sunrise vs. G1 winner, 5:30 p.m.

G5: Acadian vs. Coastal, 5:30 p.m.

G6: Calais vs. Bucksport, 5:30 p.m.

****

DISTRICT 3

Monday, June 27

G1: Hermon 5, Katahdin 0

G2: Houlton 18, Orono-Veazie-Glenburn 2

G3: Bangor West 6, Holbrook 4

Tuesday, June 28

G4: Lincoln 3, Orrington 0

G5: Brewer 5, Sebasticook 3

G6: Old Town 15, Millinocket 1

Wednesday, June 29

G7: Hermon vs. Hampden, 5:30 p.m.

G8: Houlton vs. Bangor West, 5:30 p.m.

Thursday, June 30

G9: Lincoln vs. Brewer, 5:30 p.m.

G10: Old Town vs. Bangor East, 5:30 p.m.

****

SOFTBALL

AGES 9-10

DISTRICT 1

Tuesday, June 28

G1: Machias vs. Acadian at Bar Harbor, 5 p.m.

G2: DEFY (Ellsworth) vs. Calais, 5 p.m.

Thursday, June 30

G3: G1 loser vs. G2 loser, 5 p.m.

G4: G1 winner vs. G2 winner, 5 p.m.

****

DISTRICT 3

At Hermon

Tuesday, June 28

Lincoln 28, Bangor 9 (Bangor eliminated)

Wednesday, June 29

Hermon vs. Lincoln, 6 p.m.

Thursday, June 30

Hermon vs. Lincoln, 6 p.m. (If necessary)

****

AGES 11-12

DISTRICT 1

Monday, June 27

G1: DEFY (Ellsworth) 11, Machias 1

Wednesday, June 29

G2: DEFY (Ellsworth) at Machias, 5:30 p.m.

Friday, July 1

G3: Machias at DEFY (Ellsworth), 5:30 p.m. (if necessary)

****

DISTRICT 3

At Hermon

Tuesday, June 28

Bangor 14, Hampden 13, (Hampden eliminated)

Wednesday, June 29

Bangor vs. Hermon, 6 p.m.

Thursday, June 30

Bangor vs. Hermon, 6 p.m. (If necessary)

**********

LEGION BASEBALL

ZONE 1

Team        W-L        Pct.        GB

Bangor        8-1        .888        —

Hampden        6-1        .857        1

Brewer        6-2        .750        1½

Lincoln        5-3        .625        2½

Motor City        4-5        .444        4

Calais        2-6        .250        5½

Penquis        1-7        .125        6½

Acadians        0-7        .000        7

Monday, June 27

Bangor 12, Lincoln 1

Tuesday, June 28

Bangor 6, Penquis 1

Lincoln 9, Motor City 6

Brewer 5, Calais 1

Hampden at Acadians, 5:30 p.m.

Wednesday, June 29

Motor City at Penquis (2), noon

Thursday, June 30

Acadians at Bangor, 7:30 p.m.

Brewer at Motor City, 5:30 p.m.

Lincoln at Calais, 5:30 p.m.

Penquis at Hampden, 7:30 p.m.

LINCOLN LUMBER 9, MOTOR CITY 6

(Tuesday Night)

Motor City (4-5)         Lincoln (5-3)

ab        r        h        bi                ab        r        h        bi

Estes, ss        3        1        0        0        Manzo, cf        4        2        3        0

Carr, 3b-2b        4        0        0        0        Morrow, ss        4        2        2        1

O’Donell, lf        3        0        0        0        McLghlin, p        4        2        1        2

Hamnd,1b        4        0        0        0        Harris, c        3        2        2        2

Cross, cf        4        2        3        0        Sawtelle,2b        4        0        2        3

Kochis, 2b        2        0        0        0        Walker, 1b        4        0        1        0

Melmed,3b        2        1        1        0        Whirty, rf        3        0        2        1

Eddy, rf        3        1        1        1        Peters, rf        1        0        0        0

Rchrdsn, c        2        1        0        0        Thmpson,lf        3        0        1        0

Collins, ph        1        0        0        0        Cyr, ph        1        0        0        0

Archer, ss        2        0        2        0        Dumas, 3b        3        1        1        0

Totals         30        6        7        1        Totals        34        9        15        9

Motor City                002        202        0 — 6

Lincoln                000        153        x — 9

E— Carr 2, Archer, Melmed; Sawtelle, Harris, Morrow; LOB— Motor City 6; Lincoln 8; 2B— Manzo, Morrow, Sawtelle; S— Archer; SB— Cross, Sawtelle

Motor City         IP        H        R        ER        BB        SO

Estes        4        10        6        4        0        3

Archer (0-1)        2        5        3        3        0        3

Lincoln

McLaughlin (2-0)        7        7        6        4        3        4

WP—McLaughlin 3; PB—Richardson

T—2:00

**********

GOLF

LOCAL

At Hillcrest GC, Millinocket

Sunday Morning Best Ball

Gross: Norm Dubois, Dick Moscone 32;

net: Ed Olbrys, Dick Chamberlain 20.8;

pins: No. 8 Kebo Boynton 13-5

Twilight League

Andy Guida, Fred Bagley, Dan MacKenzie, Chip Morse 21, Wayne Constable, Steve Albert, Rod Nicholson, Terry Whirty 20;

pins: No. 2 Steve Albert 20-10, No. 8 Rod Nicholson 6-9

****

At Rocky Knoll CC, Orrington

Tuesday Blind Partner

Gross: Tom Bryant, Gary Chessa 74, Corey Lacadie, Don Montandon 80, Scott Fraser, Jim Oreskovich 82, Jason Hewitt, Ben Birch 86;

net: Steve Goodin, Roger Tracy 67, Pete Fournier, Bill Kaine 69 (MC), Dan Bryant, Lee Bemis 69, Chris Dunifer, Bill Taylor 70;

pins: No. 12 Robbie Robinson 14-6, No. 17 John Richard 1-8

****

At Dexter Municipal GC

Men’s Twilight League

A gross: Steve Welch 37,

net: Ray Mountain 33;

B gross: Paul Farnsworth 40,

net: Rick Smith 31;

C gross: Frank Reynolds 41,

net: Don Vosburgh 34; D gross: Steve Brown 40,

net: Dick Hall 33;

pins: No. 4 Rick Smith 12-3, Gary Giles 21-4

****

At Northport GC

Men’s Twilight League

Class A sweeps, gross: James Jackson 34, Jesse Johnson 38, Mike Knox 38, Randy Berry 39;

net: Steve Simmonds 33, Bob Delio 33, Harvey Peterson 34, Terry Whitney 34;

pins: No. 12 Bob Delio 34-2, No. 18 Bob Delio 12-3;

B sweeps, gross: Tom Tuttle 42, Cecil Eastman 43, Paul Doody 44, Rick Cronin 45;

net: Jerry Savitz 34, Larry Jones 34, John Fleming 35, Tyler McDevitt 36;

pins: No. 12 Duke Marston 60-0, No. 18 Tyler McDevitt 22-0

****

At Foxcroft GC

Couples League

Dave Porter, Mel Porter –3, Fran Moore, Sue Moore –1, Ron Labonte, Pauly Labonte even;

pins: No. 13 Ron Labonte 5-11, No. 15 Gary Wakeland 16-4

**********

HARNESS RACING

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $1,800

Muzzysaprilshowers, R. Lanpher III 8.00, 6.40, 2.10

Rocking Lilly N, R. Cushing 7.00, 2.80

Phalelan Lucky, K. Switzer 2.20

T: 1:59.1. Ex 3-5, 53.80. Tri 3-5-7, 112.80.

SECOND, Trot, $2,000

Hallelujah Dream, K. Lantz 14.60, 8.60, 3.80

Omega Angel, G. Mosher 82.00, 25.60

Highcostoflowlivin, H. Campbell 11.20

T: 2:03.2. Ex 4-8, 879.20. Tri 4-8-all, DD 3-4, 339.00.

THIRD, Trot, $9,429

Stonehollow Goblin, K. Switzer 3.40, 2.40, 2.10

Perpetual Notion, G. Corey 2.40, 2.10

Im A Princess, P Battis 3.00

T: 2:03.4. Ex 5-3, 9.80. Tri 5-3-4, 29.60.

FOURTH, Pace, $2,000

Saftic, W. Campbell 4.80, 2.40, 2.60

Tremendous Hanover, S. Gray 2.20, 2.20

Trust Me Lee, C. Davies 3.00

T: 1:57.4. Ex 1-7, 16.40. Tri 1-7-3, 45.40.

FIFTH, Trot, $9,655

Iza Bella, I. Davies 2.60, 2.40

Sports Cast, R. Goodblood Jr. 3.00

Roadshow Star, G. Bowden

T: 2:02.2. Exl 2-1, 8.40. Tri 2-1-4, 30.20.

SIXTH, Pace, $2,500

Yeah Baby N, R. Cushing 13.00, 7.00, 10.00

La Vita Buona, C. Cushing 22.60, 5.80

Theresa’s Princess, S. Gray 2.40

T: 1:58.2. Ex 4-6, 208.40. Tri 4-6-3, 1,579.80.

SEVENTH, Trot, $9,655

Katahdin Raymond, S. MacKenzie 20.60, 9.00, 4.20

Rainies Legacy, K. Switzer 10.20, 7.20

Serious Kid, W. Watson 6.40

T: 2:04. Ex 6-2, 84.60. Tri 6-2-7, 573.40. Pk3 all-4-6, 51.00.

EIGHTH, Pace, $3,500

Princess Julia, H. Campbell 5.40, 3.60, 3.80

Sunrise J D, G. Mosher 10.20, 6.60

Silly Britches, S. Gray 4.20

T: 1:57.3. Ex 5-6, 87.60. Tri 5-6-4, 463.00.

NINTH, Pace, $3,500

Sun Beau Slick, G. Bowden 21.00, 5.00, 3.60

Dali Hanover, H. Campbell 4.40, 3.60

Honored Hall, C. Cushing 9.80

T: 1:57. Ex 6-1, 33.40. Tri 6-1-5, 182.00.

TENTH, Trot, $9,654

Cyber Cast, M. Athearn 6.20, 2.80

Darowen, I. Davies 2.10

Bee Moving, S. Gray

T: 2:02.4. Ex 6-2, 27.60. Tri 6-2-3, 336.20.

ELEVENTH, Pace, $2,000

Nordik Fever, G. Mosher 19.40, 7.40, 4.60

Terra Cotta Bay, W. Campbell 3.40, 2.80

Windy City Anita, G. Bowden 6.80

T: 1:59. Ex 2-1, 57.80. Tri 2-1-7, 425.60. DD 6-2, 171.60.

Total Handle: $29,152.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports