May 27, 2011, Local Sports Results

Posted May 28, 2011, at 12:35 a.m.

SATURDAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Baseball

Ashland at Central Aroostook, 10 a.m.

Buckfield at Greenville (2), 11 a.m.

Caribou at John Bapst (2), 12 p.m.

Central at Dexter, 11 a.m.

DI-Stonington at Jonesport-Beals (2), 11 a.m.

Houlton at Madawaska (2), 11 a.m.

Orono vs. Old Town at Mahaney Diamond, Bangor, 7 p.m.

Searsport at Foxcroft, 1 p.m.

Valley at Vinalhaven (2), 10:30 a.m.

Wisdom at LCS/MSSM, 11 a.m.

Softball

Ashland at Cen. Aroostook, 10 a.m.

Buckfield at Greenville (2), 11 a.m.

Caribou at John Bapst (2), 12 p.m.

Central at Dexter, 11 a.m.

DI-Stonington at Jonesport-Beals (2), 11 a.m.

Houlton at Madawaska (2), 11 a.m.

Orono at Old Town, 2 p.m.

Searsport at Foxcroft (2), 1 p.m.

Valley at Vinalhaven (2), 10:30 a.m.

Wisdom at LCS/MSSM, 11 a.m.

Outdoor Track and Field

PVC Large School Championship at MDI, 11 a.m.

COLLEGE

Men’s and Women’s Track

NCAA Div. III Outdoor Championships at Ohio Wesleyan

**********

RESULTS

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Bangor 3, Mt. Blue 1

Brewer 2, Messalonskee 1 (9 inn.)

Ellsworth 12, Mattanawcook 0

Georges Valley 3, Winthrop 2

Hampden 7, Lawrence 6

Hermon 2, Central 1

Katahdin 10, Bangor Christian 0

Narraguagus 5, Sumner 3

Old Town 8, Bucksport 7 (8 inn.)

Penobscot Valley 6, Lee 1

Shead 28, East Grand 1

Stearns 7, Penquis 4

Van Buren 14, Ashland 4

Waterville 16, MCI 0

SOFTBALL

Ashland 21, Van Buren 4

Bangor 12, Mt. Blue 0

Bangor Christian 23, Katahdin 9

East Grand 10, Shead 5

Greenville 17, Machias 0

Hermon 12, Central 0

Mattanawcook 8, Ellsworth 0

Messalonskee 7, Brewer 6 (11 inn.)

Old Town 2, Bucksport 1

Orono 13, George Stevens 7

Penobscot Valley 8, Lee 4

Stearns 19, Penquis 5

Sumner 11, Narraguagus 10

Woodland 9, So. Aroostook 5

COLLEGE

BASEBALL

America East Tournament

Championship Game

Maine 10, Albany 1

**********

BASEBALL

COLLEGE

BLACK BEARS 10, GREAT DANES 1

Maine                                                      Albany

ab        r        h        bi                              ab        r        h        bi

Lewis, cf        5        1        3        2        Gaige, cf        3        0        0        0

Frnsoso,ss        4        1        1        0        Crean, ss        4        0        0        0

Martin, rf        5        2        3        2        Muller, 1b        3        0        0        0

Patzalek,c        3        1        2        0        Tirri, dh        3        0        1        0

J.Lnhmr,1b        3        1        1        4        Nethway, rf        3        0        1        0

Calbick,3b        4        1        1        0        Kubiak, ph        1        0        0        0

I.Lnhmr,dh        3        2        1        1        Martoreli,c        3        0        0        0

Trask, dh        1        0        0        0        Hoagbon,lf        3        0        0        0

Gay, lf        4        1        0        0             Rizzo, 3b        3        1        1        1

Black, 2b        3        0        0        1        Welsh, 2b        3        0        0        0

Totals         35        10        12        10        Totals        29        1        3        1

Maine                100        400        410 —10

Albany                 010        000        000 — 1

E— Rizzo; Welsh; DP— Maine 1; LOB— Maine 8; Albany 4; 2B— Lewis, Nethaway; 3B— Fransoso; HR— J. Leisenheimer, I. Leisenheimer; Rizzo; SF— J. Leisenheimer; SB— Martin; Gaige

Maine         IP        H        R        ER        BB        SO

Perkskis W,6-4        7¤        3        1        1        1        8

Coughlin        1ª        0        0        0        0        0

Albany

Dybus L,0-1        3ª        3        5        5        4        0

Lutton        2ª        7        4        4        0        0

Chase        1ª        2        1        1        0        0

McFadden        1        0        0        0        0        1

HBP—J. Leisenheimer by Chase, Black by Dybus; Muller by Perakslis, Tirri by Coughlin; WP—Dybus 2

T—2:22; A—174

HIGH SCHOOL

BANGOR 3, MT. BLUE 1

Mt. Blue (10-4)                                     Bangor (13-2)

ab        r        h        bi                                 ab        r        h        bi

Lowe,2b        3        1        1        0        Httrmn,lf        4        0        1        0

Vining, 1b        3        0        0        0        King,3b        3        0        2        0

Neal,ss        3        0        0        0        Corneil, pr        0        0        0        0

Pratt,c        3        0        0        0        Cpuano,dh        3        0        1        0

Jackson,p        2        0        0        0        Worcstr,p        0        0        0        0

Hilton,cf        2        0        1        0        Winchell,pr        0        0        0        0

Crowley,dh        2        0        0        0        Morris,c        4        2        2        0

Abbott,rf        0        0        0        0        Hartley,rf        2        1        1        1

Daggett,ph        1        0        0        0        Lrochlle,1b        3        0        0        0

Hart,3b        2        0        1        0        Cota,ss        2        0        2        2

Luker,lf        2        0        0        0        Freudbgr,cf        3        0        1        0

Stacey,2b        3        0        1        0

Totals         23        1        3        0        Totals        27        3        11        3

Mt. Blue                001        000        0 — 1

Bangor                002        010        x — 3

E— Morris; LOB— Mt. Blue 3, Bangor 10; 2B— Lowe, Hilton; Capuano; 3B— Cota, Morris; S— Hilton; SB— Morris, Corneil

Mt. Blue         IP        H        R        ER        BB        SO

Jackson L,0-3        6        11        3        3        4        6

Bangor

Worcstr W,2-0        7        3        1        0        0        9

HBP—Jackson (by Worcester); WP—Worcester.

T— 1:31.

*********

SOFTBALL

HIGH SCHOOL

EAGLES 7, WITCHES 6

( 11 innings)

Messalonskee                                        Brewer

ab        r        h        bi                                 ab        r        h        bi

Warren,3b        6        0        2        0        Houp, ss        6        2        3        0

Knight, cf        6        1        1        0        Babin, 2b        4        1        1        0

Eugley, c        6        1        1        0        D.Smith, rf        6        1        2        0

Vogel, 1b        6        0        3        1        Curry, 3b        6        1        1        0

Pel’tier, pr        0        1        0        0        Hadn, dh-p        4        0        2        2

Collier, 2b        4        3        3        0        Simons,pr        0        0        0        0

Sucy, dh        5        0        2        2        Cox, p-dh        4        0        1        1

Jalette, ss        4        0        2        2        Thpsn, pr        0        0        0        0

Joy, lf        5        0        0        0        Small, 1b        4        1        2        0

York, rf        5        1        2        0        Murphy, cf        5        0        0        0

K.Smith, p        0        0        0        0        Nickson, c        5        0        0        0

Simpson,lf        0        0        0        0

Totals        47        7        16        5 Totals        44        6        12        3

Messalonskee        000        140        001        01 – — 7

Brewer        120        000        201        00 – — 6

E— Vogel, Eugley, Warren, Jalette; Small; DP— Messalonskee 1; LOB—  Messalonskee 10, Brewer 11; 2B— Eugley; Haradon, Smith; 3B— Sucy;  S—  Sucy, Collier; Babin, Small; SB— Warren; Smith

Messalonskee         IP        H        R        ER        BB        SO

Smith W, 12-3        11        12        6        2        2        8

Brewer

Cox        3ª        3        1        1        2        3

Haradon L,3-1        7¤        13        6        2        0        4

HBP—  Haradon (by Smith); WP— Smith;  PB— Eugley

T— 2:45; A— 200 (est.)

**********

GOLF

MSGA

At Samoset Resort GC, Rockport

Flight 1 gross: Micky Davis 74, Jim Lucas 75, Dale Bragg 78, Jerry Glidden 78; net: Gary Lamberth 64, Tom Taber 67, Brian Hatch 68; flight 2 gross: Rick Ambrose 71, Arnie Clark 75, Lowell Watson 78; net: Bill Donovan 67, Jay Foster 67, Norm Russell 72; flight 3 gross: Guy Vigue 80, Cliff Bolster 81, Patrick Baldwin 81; net: Charles Swanson 69, Lloyd Doughty 70, Carlton Demmons 71, Jim McCully 71; team gross: Cliff Bolster, Lowell Watson, Micky Davis, Victor Nunan 65, Arnie Clark, Charles Tartre, Dale Bragg, William Muller 68; net: Bill Donovan, Edward Schencks Jr., Gary Lamberth, Tom Carroll 59, Dennis Leaver, Guy Vigue, Lloyd Doughty 59, Al Bridges, Gil Coffin, Jerry Glidden, Rick Ambrose 59; skins, gross: No. 2 Jim Lucas, No. 3 Micky Davis, No. 5 Dale Bragg, No. 6 Dennis Leaver, No. 15 Guy Vigue; net: No. 1 Steve Mitchell, No. 7 Richard Rennie, No. 8 Carlton Demmons, No. 14 John Collins, No. 16 Ed McCosh, No. 17 Terry Bowditch; pins: No. 3 Bryce Payne 24-10, No. 5 Dale Bragg 6-4, No. 7 Lowell Watson 4-8, No. 11 John Collins 0-8, No. 13 Dick Hachey 19-4

CMSGA

At Bath CC

Best ball team gross: Stan Bolduc, Bill Browne, Paul Pooler, Lou Legacy 67 (M), Dave Ballew, Ray Brochu, Tom Downs, Dave Kus 67; net: Doc Howard, Tom Cielinski, Linwood Colpritt, Kip Burkett 55, Keith Sproul, Dave Clifford, Howard Butler, Hank Aho 59; overall gross: Greg Page 74, Tom Downs 75; net: Paul Timberlake 66, Paul Pooler 67, Bill Blakemore 67; 55-64 gross: Wayne Sanford 79, Peter Imber 80, Bruce Bubier 80; net: John Cunningham 68, John Spear 69, Keith Sproul 69; 65-68 gross: John Rizzo 78, Ray Brochu 78, Dwight Littlefield 80; net: Ron Chenard 68, Bob Willis 69, Lou Legacy 69; 69-74 gross: Bob Williams 78, Al Graceffa 81, Dave Trask 84; net: Bill Weatherbie 67, Dave Clifford 67, Tom Cielinski 67; 75+ gross: Charles Swanson 81, Kermit Knowles 86, Doc Howard 86; net: Bob Cremonni 67, Gil Griffiths 70, Paul Laverdiere 72; super senior gross: Frank Allain 93; pins: No. 6 Bill Blakemore 5-8, No. 9 Ray Brochu 5-3, No. 13 John Todd 5-4, No. 16 Spike Herrick 18-4

LOCAL

At Rockland GC

Thursday Night Business League

Gross: Victor Cole, Steve Brooks, Troy Witham, Todd Beacham 30; net: Dana White, Steve Starbird, Tom Winston 24.67

At Barnes Brook GC, West Enfield

Thursday Night Scramble

Casey Knights, Kevin Lee, Dwight Dawson 33, Jason Clifford, Frenchy Soucy, Ed Soule 34, Gary Tourtillotte, Jamie Oldenburgh, Ken Moody 35, Cubby Couriveau, Kevin Brown, Drew Knights 37, Brent Lindquist, Wyatt Foster, Fred Pete 37, Randy Gifford, Candy Gifford, Gerald Leonard 37, Marshall Foster, Curtis Knights, Harold Hatch 38; pin: Drew Knights 21-0

At Foxcroft GC

Senior League Scramble

Ron Labonte, Herb Severence, Fred Weston 32, Gary Wakeland, Erwin Dellaire, Vic Woodbury 34, Duece Carleton, Dave Porter Sr., Dom Moulton 35; pins: No. 4 Dave Porter Sr. 5-8, No. 7 Ron Labonte 3-10

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Three-Man Blind Draw

Stetson Everett, Alex Wade, Douglas Terry 91 points, Goodie Goodwin, Lornie Smith, Ed Iversen 83 (MC), Hank Tibbetts, Lynn Goodwin, Tom Burton 83

At Pine Hill, Brewer

Dirigo Pines Senior League

Chapman Format

Steve Smith, Bunny Russell 76, Ralph Holyoke, Grady Stevenson 80, Eddie Doiron, Bob King 81, Bob Sekera, Phil Newbury 82, Mike French, Pat Davis 83, Andy Anderson, Rick Robertson 84

At Dexter Municipal GC

Men’s Senior Scramble

Don Swan, Ken Gardiner, Dick Bilodeau, Don Berry 32, Gary Sawyer, Ross Moracie, Bill Herring 34

Two-Man Scramble

Gross: Sean Farnsworth, Paul Farnsworth 31; net: Dale Wright, Herb Tenney 30, John White, Chris White 31; pins: No. 4 Shane Baxter 15-4, No. 8 Sean Farnsworth 19-3

At Steamside GC, Winterport

Friday Night Scramble

Roger Sutherland, Jacob Gran, Jim Gray, Mary Ginn minus-34; pins: No. 4: Jim Gray 5-0; No. 8: Craig Knowles 12-6

**********

HARNESS RACING

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $4,000

Here To Fraternity, R. Cushing 8.00, 3.40, 2.20

Orlo, S. Gray 6.20, 2.10

Real Shiny, G. Bowden 13.20

T: 1:57.3. Ex 4-5, 9.80. Tri 4-5-1, 56.60.

SECOND, Pace, $2,000

Admiral Pembroke, H. Campbell 5.10, 2.80, 2.10

Stormy Cat N, S. Gray 5.00, 2.10

Ascot Bourbon, K. Switzer Jr. 2.20

T: 1:58.4. Ex 2-6, 10.20. Tri 2-6-4, 20.80. DD 4-2, 8.80.

THIRD, Pace, $2,000

Preyingondaylite, H. Campbell 4.60, 2.40, 2.10

Pembroke Easy Call, G. Mosher 6.20, 2.80

Nordik Fever, s. Mahar 3.00

T: 2:00. Ex 6-2, 33.60. Tri 6-2-5, 75.80.

FOURTH, Pace, $3,500

Hurricane Emily, C. Cushing 4.60, 3.00, 2.80

M G Girl, S. Mahar 22.00, 5.80

Race Me Whinny, H. Campbell 3.80

T: 1:57.1. Ex 3-2, 72.40. Tri 3-2-4, 149.60.

FIFTH, Pace, $3,000

Vasvixen N, S. Gray 2.20, 2.40, 2.10

March For Joy, 3.60, 3.20

The Dude, G. Bowden 3.20

T: 1:58.1. Ex 1-3, 6.40; 3-1, 6.40. Tri 1-3-2, 29.60; 3-1-2, 50.80.

SIXTH, Pace, $2,000

Jc Lou Benjamin, K. Switzer Jr. 3.60, 2.20, 2.10

Tremendous Hanover, S. Gay 2.60, 2.20

Slick Ace, H. Campbell 4.20

T: 1:58. Ex 6-2, 7.60. Tri 6-2-5, 56.60.

SEVENTH, Trot, $5,500

Kerogen, K. Ireland 4.20, 2.80, 2.20

Pembroke Spice, H. Campbell 2.80, 2.10

Stormont O My, R. Vachon 3.80

T: 1:58.4. Ex 1-4, 7.20. Tri 1-4-3, 113.40. Pk3 all-6-1, 11.60.

EIGHTH, Pace, $5,500

Wannahuckaloogi, G. Mosher 3.20, 2.40, 2.10

Best Bet Yet, S. Gray 4.20, 4.80

Wish All You Want, H. Campbell 2.10

T: 1:56. Ex 5-2, 27.40. Tri 5-2-1, 33.20.

NINTH, Pace, $2,000

Honored Hall, C. Cushing 9.40, 2.60, 2.40

Hicktown, S. Gray 2.20, 2.10

Texas Shootout, G. Bowden 2.40

T: 1:57. Ex 5-1, 15.40. Tri 5-1-6, 47.80. DD 5-5, 27.80.

Total Handle: $19,726.

**********

TENNIS

HIGH SCHOOL

KVAC Championship

At Rockport

Waterville boys (12-1) 3, Camden Hills (12-1) 2

Singles: Thomas Greenspan (W) def. Evan Drinkwater 6-2, 6-2, John Vannorsdall (CH) def. Marcus Godin 6-2, 2-6, 7-5, Isaac Hirschfeld (CH) def. Kyle Marrache 6-2, 6-4; doubles: Matt Lynch-Nico Schultz (W) def. Tyler Coleman-Devon Gordon 6-2, 6-3, Ben Roy-Callum Thomas (W) def. Henry Owen-Sam Predham 6-1, 7-5

At Deer Isle

Stearns girls 3, Deer Isle-Stonington 2

Singles: DIS by default, Liesbeth Baker (S) def. Paige Rollins 8-3, Stephanie Decker (S) def. Luana Diamante 9-7; doubles: Acadia LeVasseur-Chlsea Cyr (S) def. Kristyn Davis-Amy Bolton 8-0, DIS by default

Stearns girls (5-6-1) 3, Deer Isle-Stonington (1-11) 2

Singles: DIS by default, Liesbeth Baker (S) def. Paige Rollins 8-6, Stephanie Decker (S) def. Luana Diamante 8-5; doubles: Stearns by default, DIS by default

At Dover-Foxcroft

Foxcroft girls (12-0) 5, Lee (6-6) 0

Singles: Lindsey Kousaie def. Caprice Stevens 8-3, Jen Seavey def. Jacy Hersom 8-0, Emma Malay def. Kara Gooch 8-0; doubles: Katie Thompson-Suzey Chen def. Alexandra Banks-Paige Chandler 8-3, Summer Lian-Kate Morrison def. Marina Mann-Marina Jordao 8-3

Foxcroft boys (12-0) 4, Lee (4-8) 1

Singles: Juan Herranz (LA) def. Colby Bombero 8-6, Jiayang Lu (FA) def. Rodney Banks 8-6, Stephen Sharrow (FA) def. Gui Koerich 8-0; doubles: Joshua Bombero-Sam Keane (FA) def. Warren Mann-Jacky Song 8-0, Henry Lu-Mike Zheng (FA) by forfeit

**********

BATTER UP

BASEBALL

LITTLE LEAGUE

At Bangor West

Fairmount Market 13, Corner Store 8

Fairmount top hitters: Justin Drew triple, 2 singles, Nick Boudreau 2 singles, Cody Mayhew triple; winning pitcher: Cody Mayhew; Corner Store: Gary Farnham triple

Fox & Ginn 17, Lions 12

Fox & Ginn top hitters: Peter Limacher triple, double, Derrick Fournier triple, Regan Hoyt 2 singles; winning pitcher: Hoyt; Lions: Ben Lane double, single, Lucas Burt 3 singles

MAJOR LEAGUE

At Millinocket

Red Sox (3-1) 6, Yankees (2-3) 3

Red Sox top hitters: Justin Thompson home run, single, Cooper Peterson triple, single, Mark Dibona double; winning pitcher: Thompson 12 strikeouts; Yankees: Seth Garvin double, single, Josh Rosebush double

At Bangor East

Elco Electric 12, Miller’s 4

Elco top hitters: Noah Missbrenner triple, 2 singles; Brandon Robertson double, single; winning pitcher: Missbrenner; Miller’s: Ethan Vashel 2 singles, Sebastian Matthews 2 singles

MINOR LEAGUE

At Millinocket

Indians (4-0) 11, Pirates (0-3) 10

Indians top hitters: Jacob Kowalski 2 singles, Caleb York 2 singles, Matt Kowalski 2 singles, Elijay Labby double; winning pitcher: Jack Merrithew; Pirates: David Stanley 2 singles, Isaac Monteith 2 singles

FARM LEAGUE

At Brewer

Jeff’s Catering 15, Miller Drug 14

Jeff’s top hitters: Colby Smith triple, Ben Lord triple, Dylan Huff triple; Miller Drug: Alex Fago 2 singles, Logan Geiser triple, Braden Love 3 singles

*********

TRACK AND FIELD

HIGH SCHOOL

PVC Small School Championship Meet

At Dover-Foxcroft

Results with two events to complete: The 3200 and 4×400 relay will be contested as the first events at the Freshman meet at Bucksport, 3:30 p.m. start on Tuesday.

Girls scores (through 17 of 19 events): John Bapst 129, Orono 103, Central 67, Foxcroft 65, Bucksport 50, GSA 33, Bangor Christian 28, Mattanawcook 19, Piscataquis 8, Fort Kent 6, Dexter 6, Penquis 4, Washington Academy 3, Sumner 2

4×800 Relay: 1, John Bapst (Amanda Lalime, Maggie Bryan, Laura Donovan Adrienne Carmack), 10:59.99. 2, Foxcroft (Mia Smith, Monica Miles, Abbie Thebault-Spieker, Chelsie Oldfield), 11:23.50. 3, Orono (Rowan Wilson, Emilie Seavey, Elizabeth Nelson, Megan Landean), 11:53.20. 4, George Stevens (Amanda Moir, Keira Tachibana, Wenwen Xi, Brooke Laprise), 12:40.01.100 Hurdles: 1, Shelby Wheeler, ORO, 17.09. 2, Kayla Marquis, ORO, 18.25. 3, Taylor Clark, CEN, 18.30. 4, Sherraiah Grace, ORO, 18.45. 5, Lucy Jakub, GSA, 19.10. 6, Emily Carlson, JB, 19.12. 100: 1, Laurel Rougny, CEN, 13.70. 2, Emily Panciera, FOX, 13.71. 3, Molly Hunt, BUC, 14.05. 4, Chastity Vainio, FOX, 14.31. 5, Leah Mooers, FOX, 14.40. 6, Lourine Weller, ORO, 14.41. 6 1600 Race Walk: 1, Analies Dyjak, ORO, 8:50.27. 2, Christina Long, JB, 9:25.06. 3, Robyn Handley, JB, 9:27.35. 4, Mandy Ferguson, MAT, 9:53.17. 5, Catlyn Gustafson, MAT, 9:57.76. 6, Becca Mason, DEX, 11:01.49. 1600: 1, Nelly Winship, BUC, 5:45.76. 2, Amanda Lalime, JB, 5:52.61. 3, Adrienne Carmack, JB, 6:04.13. 4, Ashley Charpentier, JB, 6:07.63. 5, Audrey Curry, WA, 6:30.91. 6, Amanda Morrill, PCHS, 6:36.06. 4×100 Relay: 1, Orono (Lourine Weller, Alex Crocker, Sherraiah Grace Shelby Wheeler), 54.52. 2, John Bapst (Jennie Wainer, Carolyn Benner, Kristen Weed Jen Daley), 54.95. 3, Central (Logan Wilson, Taylor Clark, Remay Burke Laurel Rougny), 55.68. 4, Bucksport (Britney Eberhardt, Rachele Daley, Katy Jones, Molly Hunt, 57.62. 5, Foxcroft (Chastity Vainio, Mia Smith Holly Fortier, Leah Mooers), 57.85. 6, Mattanawcook (Erica McPhail, Sam Miller Mandy Ferguson, Courtney McAlpine), 58.54. 400: 1, Emily Panciera, FOX, 1:03.25. 2, Brianne Robertson, JB, 1:04.86. 3, Chelsie Oldfield, FOX, 1:05.18. 4, Heather Albert, FTKT, 1:06.34. 5, Janelle Portmann, CEN, 1:06.87. 6, Remay Burke, CEN, 1:07.02. 300 Hurdles: 1, Alex Crocker, ORO, 51.17. 2, Shelby Wheeler, ORO, 51.53. 3, Logan Wilson, CEN, 52.87. 4, Kayla Marquis, ORO, 52.95. 5, Carolyn Benner, JB, 53.92. 6, Lucy Jakub, GSA, 54.47. 800: 1, Chelsie Oldfield, FOX, 2:30.29. 2, Maggie Bryan, JB, 2:30.33. 3, Amanda Lalime, JB, 2:37.37. 4, Nelly Winship, BUC, 2:41.02. 5, Sarah Pyne, JB, 2:41.72. 6, Elizabeth Hull, WA, 2:43.74. 200: 1, Emily Panciera, FOX, 28.10. 2, Laurel Rougny, CEN, 28.89. 3, Molly Hunt, BUC, 28.94. 4, Lourine Weller, ORO, 29.54. 5, Moriah Estabrook, SUM, 29.65. 6, Allison Pease, DEX, 29.68. High Jump: 1, Jen Daley, JB, 5-00. 2, Brianna Worster, PCHS, 4-10. 2, Janelle Portmann, CEN, 4-10. 4, Lisa Tapley, BUC, 4-06. 5, Maddy Truax, MAT, 4-04. 6, Taylor Staples, BUC, J4-04. Long Jump: 1, Vika Grindle, GSA, 15-07.75. 2, Carolyn Benner, JB, 15-02.50. 3, Maria Ullo, JB, 14-10. 4, Sharlene Maynard, MAT, 14-02. 5, Kristen Weed, JB, 13-05.25. 6, Maggie Lynn, JB, 13-03.75. Triple Jump: 1, Maria Ullo, JB, 34-05.25. 2, Carolyn Benner, JB, 32-01.75. 3, Jen Daley, JB, 29-03. 4, Katilyn Caron, DEX, 28-07. 5, Sharlene Maynard, MAT, 28-04.75. 6, Kristen Weed, JB, 28-02.75. Javelin Throw: 1, Taylor Zeigler-Miller, BUC, 100-04. 2, Analies Dyjak, ORO, 98-10. 3, Liana Arquette, GSA, 92-00. 4, Rebekah Campbell, CEN, 86-03. 5, Merissa Jordan, MAT, 82-08. 6, Taylor Hobbs, FTKT, 78-09. Discus Throw: 1, Rebekah Campbell, CEN, 105-06. 2, Samantha Martin, BCS, 82-09. 3, Mary Whitaker, BCS, 80-05. 4, Maggie McDonald, BCS, 79-08. 5, Liana Arquette, GSA, 76-04. 6, Katrina Lessard, CEN, 72-09. Shot Put: 1, Mary Whitaker, BCS, 28-11.50. 2, Liana Arquette, GSA, 28-05. 3, Rebekah Campbell, CEN, 28-01. 4, Mackenzie Morel, PEN, 27-10.25. 5, Erica McPhail, MAT, 27-07.75. 6, Faith Morneault, FTKT, 27-00.50. Pole Vault: 1, Shelby Wheeler, ORO, 9-00. 2, Kayla Marquis, ORO, 8-06. 3, Mia Smith, FOX, 6-00. 3, Avalon Langevin, BUC, 6-00. 5, Analies Dyjak, ORO, J6-00.

Boys team scores (through 17 of 19 events): Orono 116, Foxcroft 47, Penquis 45, Mattanawcook 44.5, Sumner 44, John Bapst 41, GSA 39, Central 38, Washington Academy 35, Bangor Christian 32, Bucksport 18, Dexter 13.5, Fort Kent 8, Piscataquis 3

4×800 Relay: 1, Bangor Christian(Bradley Wilcox, Dylan Merchant, Chris JA Parent Zachary Sirios), 8:50.28. 2, John Bapst (Kevin McConnell, Connor Wagner, Alex Beals, Rylan Norris), 8:57.67. 3, Mattanawcook (Will Chesley Isaac Ocana, Jake Lavangie, Matt Guiod), 9:05.40. 4, Foxcroft (Zach Smith, Mark Smith, Tyler Hilton, Garrett Hilton), 9:11.58. 5, Orono (Kayne Woodworth, Dustin Dube, Brian Westhoven, Tyler White), 9:18.78. 6, Sumner (Taylor Lee, Brandon Wade, Merrill Johnson, Kurt Hand), 9:20.35. 110 Hurdles: 1, Ben Plohr, GSA, 16.26. 2, John Sandiego, SUM, 17.22. 3, Isaac Ocana, MAT, 17.50. 4, Jeremiah Estabrook, SUM, 18.04. 5, Justin Brooks, ORO, 18.61. 6, Ben Maines, PCHS, 18.79. 100: 1, Miguel Caballero, ORO, 11.40. 2, Phil Holmes, ORO, 11.62. 3, Sante Sanchez, WA, 11.91. 4, Chase Small, FOX, 11.92. 5, Spencer Traylor, PEN, 11.94. 6, Sam Eley, GSA, 11.95. 1600 Race Walk: 1, Richard Ryckman, DEX, 9:55.29. 2, Christopher Eriksson, CEN, 10:18.88. 3, Mike Pina, FOX, 11:46.71. 4, Kaleb Dorr, CEN, 12:00.30. 1600: 1, Zachary Sirios, BCS, 4:48.73. 2, Taylor Lee, SUM, 4:54.30. 3, Dylan Merchant, BCS, 4:54.59. 4, Coral Guerrero, JB, 5:04.99. 5, Brandon Wade, SUM, 5:08.78. 6, Ben Avery, GSA, 5:15.424×100 Relay: 1, Orono (Kody Stockley, Miguel Caballero, Joe Claar, Phil Holmes), 45.18. 2, Washington (Ayomide Aimakhu, Tavoy Johnson, Zachary Ragot, Sante Sanchez), 47.19. 3, George Stevens (Kiyoshi Kuniyoshi Nick Dillon, Nick Doolittle, Sam Eley), 48.00. 4, Central (Anthony Underhill, Ethan Crocker Dylan Moore, Cody Weaver), 48.26. 5, Fort Kent (Thomas Weyeneth, Ted Martin, Dante Naranja, Spencer Levesque), 48.40. 6, Penquis Valley (Lucas Grinnell, Alex Drummond, Shane Emery, Spencer Traylor), 48.47. 400: 1, Cody Weaver, CEN, 51.99. 2, Miguel Caballero, ORO, 52.14. 3, Chase Small, FOX, 53.80. 4, Jake Lavangie, MAT, 55.32. 5, Zach Smith, FOX, 55.44. 6, Will Pearsall, DEX, 56.02. 300 Hurdles: 1, John Sandiego, SUM, 43.72. 2, Donnie Boyer, FOX, 44.36. 3, Justin Brooks, ORO, 46.48. 4, Isaac Ocana, MAT, 47.06. 5, Ben Maines, PCHS, 47.25. 6, Everett Lindholm-Fiske, GSA, 48.31. 800: 1, Ben Plohr, GSA, 2:04.78. 2, Matt Guiod, MAT, 2:09.60. 3, Kevin McConnell, JB, 2:10.11. 4, Rylan Norris, JB, 2:13.36. 5, Zach Smith, FOX, 2:14.19. 6, Taylor Lee, SUM, 2:15.46. 200: 1, Miguel Caballero, ORO, 23.54. 2, Phil Holmes, ORO, 23.61. 3, Cody Weaver, CEN, 24.31. 4, Cody Herbest, PEN, 24.57. 5, Sante Sanchez, WA, 24.59. 6, Ayomide Aimakhu, WA, 24.70. High Jump: 1, Donnie Boyer, FOX, 5-08. 2, Nick Doolittle, GSA, J5-08. 3, Shane Emery, PEN, J5-08. 4, Jake Lavangie, MAT, 5-06. 5, Grady Markie, MAT, 5-04. 5, Brandon Leighton, DEX, 5-04. Long Jump: 1, Grady Markie, MAT, 19-08.75. 2, Shane Emery, PEN, 19-08. 3, Christian Duncan, CEN, 19-03. 4, Phil Holmes, ORO, 18-10. 5, Nick Doolittle, GSA, 18-05. 6, Isaac Ocana, MAT, 17-05.75. Triple Jump: 1, Spencer Traylor, PEN, 40-07.25. 2, Lucas Grinnell, PEN, 37-03.50. 3, Carson Spencer, FTKT, 36-02.50. 4, Alex Drummond, PEN, 35-11. 5, Levi Cunningham, BUC, 32-03.50. 6, Ryan Stafford, DEX, 31-11.50. Javelin Throw: 1, Ryan Grover, SUM, 146-04. 2, Andrew Kelley, ORO, 131-06. 3, Nick Peterson, ORO, 130-02. 4, Dylan Levensalor, FOX, J130-02. 5, Matt Swanson, BCS, 129-00. 6, Chris Desmond, JB, 126-09. Discus Throw: 1, Tavoy Johnson, WA, 115-05. 2, Zachary Ragot, WA, 113-03. 3, Judson Pratt, BUC, 106-10. 4, Matt Swanson, BCS, 103-04. 5, Ryan Brochu, JB, 100-03. 6, Nick Peterson, ORO, 98-01. Shot Put: 1, Chris Desmond, JB, 43-00. 2, Nick Peterson, ORO, 40-07.75. 3, Jared Hughes, JB, 40-04. 4, Casey Wardwell, BUC, 38-03.50. 5, Darren Lewis, PEN, 37-11.50. 6, Andrew Kelley, ORO, 37-06.50. Pole Vault: 1, David Frederick, ORO, 10-09. 2, Chad Orn, ORO, 9-06. 3, Kody Stockley, ORO, J9-06. 4, Mitchel Marks, BUC, 9-00. 5, Silas Fitzgerald, BUC, 7-06. 6, Mike Pina, FOX, 7-00.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports