April 23-24, 2011, Local Sports Results

Posted April 25, 2011, at 2:19 a.m.

CANOE RACING

LOCAL

Machias Whitewater Race

At Machias, 10.5 miles

High school: Eliot Lamb-Alex Introne 1:31:29, Daniel Perry-Chris Introne 1:39:21, Paul Robinson, Laurie Hamilton 1:48:11, Isaac Arabadjis-Alex Caballero 1:49:16; K1 L Rec: Emmanuel Boss 1:30:01, Mark Berry 1:30:03, Karen Francoeur 1:30:45; OC2 Century: Brian Battista-Fuzzy Thurston 1:27:30; OC2 Med: Bill Deighan-Angus Deighan 1:23:47; OC-2 Med Rec: Dan Wagner-Terry Wescott 1:27:18; OC-2 Mix: Susannah Owen-Jeff Owen 1:23:40, Leslie Winchester-Bill Smith 1:59:59; OC-2 Mix Rec: Tammy Kelly-Clayton Cole 1:31:57, Charles Driza-Sharon Clark 1:44:07; OC-2 Women: Tiffany Bates-Lisa Bates 1:44:12, Samantha Nadeau-Kailey Schmidt 1:49:35; War Canoe: Mike Erskine-Kaleb Easton-David DeSalvo-Jason Cross-Ryan Griffiths 1:29:16

***

BASEBALL

COLLEGE

BLACK BEARS 3, GREAT DANES 0

(Sunday’s First Game)

Albany                                                          Maine

ab        r        h        bi                                 ab        r        h        bi

Gaige, lf        3        0        1        0             Lewis, cf        1        0        0        0

Crean, ss        3        0        1        0           Fransoso,ss        2        1        0        0

Muller, 1b        2        0        0        0        Martin, rf        2        0        1        2

DiResta,rf        3        0        0        0        J.Leisenheimer,1b        3        0        0        0

Nthaway,c        3        0        0        0       Whitten, c        3        0        0        0

Tirri, dh        3        0        0        0            Patzlek,3b        2        0        2        0

Crvini,cf        2        0        0        0           Connolly,3b        1        1        0        0

Welsh, 2b        2        0        0        0         Calbick, dh        2        0        1        0

Rizzo, 3b        2        0        0        0          Trask, pr        0        0        0        0

Thibodeau,lf        2        0        0        0

I.Leisenheimer,ph        1        0        0        0

Gay, lf        0        0        0        0

Black, 2b        3        1        2        1

Totals         23        0        2        0            Totals        22        3        6        3

Albany                000        000        0 — 0

Maine                002        100        x — 3

2B—Black; SB—Gaige; Lewis, Fransoso, Martin 2, Trask, Black 2

Albany                         IP        H        R     ER     BB     SO

Kubiak (L,4-4)            6        6        3        3        4        4

Maine

Bilodeau (W,5-2)        7        2      0        0        1       7

T—1:42

BLACK BEARS 5, GREAT DANES 3

(Sunday’s Second Game)

Albany                                                           Maine

ab        r        h        bi                                   ab        r        h        bi

Nolan, lf        2        1        1        1              Lewis, cf        3        1        0        0

Crean, ss        4        1        1        1            Fransoso,ss    4        1        2        1

Muller, 1b        3        0        1        0        Martin, rf        3        0        0        0

DiResta,rf        3        0        0        0        J. Leisenheimer,1b        4        1        1        1

Nthawy,dh      3        0        0        1       Whitten, c          4        1        1        0

Hoagbn, c        3        0        0        0        Ptzalek,3b        3        1        1        0

Cervini, cf        3        0        0        0        Connolly,3b        1        0        1        0

Welsh, 2b        1        0        0        0         Calbick,dh        3        0        1        1

Ilacqua,3b        2        1        0        0        Gay, lf        3        0        1        1

Rizzo, 3b        3        0        0        0           Black, 2b        3        0        1        1

Totals         27        3        3        3              Totals        31        5        9        5

Albany                000        010        020 — 3

Maine                500        000        00x — 5

2B—Gaige, Crean; Fransoso; S—Nethaway; SB—Connolly

Albany                       IP        H       R      ER     BB      SO

Graham (L,2-1)        7        8        5        5        2        5

Dybus                          1         1        0        0        0       0

Maine

Gibbs (W,4-4)          6        2        1        1        5        6

Perakslis                    1        1        2        2        3        1

Coughlin (S,1)         2        0       0        0        0       4

T—2:16; A—405

***

ROAD RACING

LOCAL

At Bangor, Saturday

Epic Sports Rabbit Run

1. Erik McCarthy 23:50, 2. Caleb Lander 25:09, 3. Christopher Durkin 28:10, 4. Eric Ceilleux 29:14, 5. Susan Plissey 30:29, 6. Joe Lawlor 31:41, 7. Nicole Green 32:35, 8. Alfred Hanscom 32:36, 9. John Blaisdell 33:39, 10. Isabel Cravens 33:44, 11. Angela Lizotte 33:49, 12. Alan Stockley 34:18, 13. Teresa Parady 34:29, 14. Michelle Roy 34:53, 15. Erica Lambert 35:12, 16. Merri Beth Bumpus 35:34, 17. Caleb Nute 36:19, 18. Bernice Stockley 36:21, 19. Eisso Atzema 36:35, 20. Joey Cannon 36:53, 21. Lee Cilli 37:12, 22. Dave Samuelian 37:36, 23. Heather Cannon 37:37, 24. Darrin Leavitt 37:41, 25. Jeni Hartley 37:46

Age group winners

Female ages 1-12: Leela Stockley 41:50; female 13-19: Elena Cravens 44:02; male 13-19: Caleb Nute 36:19; female 20-29: Nicole Green 32:35; male 20-29: Caleb Lander 25:09; female 30-39: Angela Lizotte 33:49; male 30-39: Eric Ceilleux 29:14; female 40-49: Bernice Stockley 36:21; male 40-49: Eisso Atzema 36:35; female 50-59: Karen Thibodeau 1:02:00; male 50-59: Joe Lawlor 31:41; female 60-99: Robin Emery 45:06; male 60-99: Alan Stockley 34:18

***

TENNIS

HIGH SCHOOL

At Ellsworth

Ellsworth boys (1-0) 4, Presque Isle (0-1) 1

Singles: Tyler Small (E) def. Caleb Mathers 8-3, Connor Shaw (PI) def. Dillon Toothaker 8-4, Tyler Beardsley (E) def. Emmerson Castro 8-6; doubles: Brandan Albee-Adam Toothaker (E) def. Osman Castro-Brock Cassidy 8-2, Luc Oliver-Dustin Murphy (E) def. Mike Picard-Andy Legassie 8-6

Ellsworth girls (1-0) 5, Presque Isle (0-1) 0

Singles: Holly Wadman def. Dani Wolland 8-3, Ashley Harding def. Divya Bisht 8-2, Ina Maloney def. Lindsay Michaud 8-4; doubles: Rachel Ball-Caitlin Maloney def. Melissa Carson-Elise Jones 8-1, Jessica Toothaker-Paige Lewis def. Kayla Girardin-Sara Gilson 8-4

***

GOLF

LOCAL

At Northport GC

Sunday Pro-Am Point Quota

Team gross: Terry Whitney, Larry Quinn, Tyler McDevitt –9, Randy Berry, Terry Fancy, Cliff Randall –10; sweeps: Larry Quinn even, Randy Berry –1, Terry Whitney –1, Cliff Randall –2; pins: No. 3 Larry Quinn 30-6, No. 9 Terry Whitney 4-6, No. 12 Terry Whitney 16-4, No. 16 Terry Whitney 12-11

MSGA

At Biddeford-Saco CC, Saco

Gross 1: Mark Plummer 70, Keith Patterson 74, Matt Greenleaf 74, Joe Alvarez 75; net: Dave DeSmith 72, Randy Berry 73, Jordan Jones 74, Ron Dery 74, Tyler Moody 74; gross 2: Bob Blais 78, Wayne Johnson 79, Jeff Harris 82, Kevin Lawley 83; net: Dan Roche 68, Todd Bacon 70, Zibby Puleio 70, Kevin Nickerson 71; gross 3: Peter Freyer 81, Dave Bilodeau 85, Charlie Witonis 86, Randy Harmon 86; net: Dan Charron 67, David Suryan 70, Mike Cabral 70, Darren Jensen 74, Paul Pinette 74; super senior gross 1: Gervais Dube 80, Ricky Plummer 80, Norm Russell 82; net: Jim Taylor 69, Mike Ryan 70, Ralph Noel 70; super senior gross 2: Roger Fournell 87, Cy Thompson 88, Mike Napolitano Sr. 88; net: Wes Phillips 69, Wayne Newbegin 71, Tim Sheehan 71; team gross: Brandon Wohl, Brian McAlary, Dan Hourihan, Tom Ellsworth 65, Chris Seavey, Joe Alvarez, Jon Hardy, Ricky Jones 67, David Luce, Jordan Jones, Lowell Watson, Tom Bean 68, Ashley Fifield, Butch Kennedy, Matt Greenleaf, Shawn McKague 68, Kyle Riggs, Mark Plummer, Mark Susi, Tyler Moody 68; net: David Suryan, David Sands, Ken Sands, Sokha Meas 60, Chip Larlee, Jack Milo, John Goulet, Rick Fortier 60, Bob Compton, Jim Taylor, Tom Hughes, Wayne Newbegin 60, Brad Leach, Marty Sheehan, Paul Pinette, Ted Gardner 60, Andy York, Dan McCarron, Wayne Johnson, Todd Nevins 61; Friday skins, net: No. 1 Jim Taylor 2, No. 6 Craig Pride 2, No. 7 Marty Sheehan 2, No. 13 Bob Blais 2, No. 14 Greg Bither 2, No. 15 Brad Leach 1; Saturday skins, gross: No. 1 Ben Bell 3, No. 8 Dave DeSmith 2, No. 10 Ricky Jones 2, No. 12 Dave DeSmith 3, No. 16 Randy Sawyer 3, No. 18 Todd Baon 3; net: No. 14 Mike Van Zandt 2, No. 17 David Littlefield 3; Friday pins: No. 2 Bob Farthing 9-4, No. 8 Brad Leach 4-11, No. 10 Mike Ryan 4-1, No. 15 Jim Caron 1-8; Saturday pins: No. 2 Jeff Harris 5-0, No. 8 Brandon Allen 2-4, No. 10 Kyle Bourassa 9-8, No. 15 Randy Sawyer 6-11

***

TRACK AND FIELD

COLLEGE

At Lewiston

Maine State Championships

Bates men 251, Bowdoin 175, Colby 108, Southern Maine 76

10,000: 1. Stan Berkow (Bowdoin) 32:48.83, 2. Gurney (Bates) 33:19.12, 3. Colligan (Bat) 33:19.88, 4. Talpey (Bow) 33:24.20, 5. Taska (Bat) 33:27.80, 6. Berdahl (Bow) 33:29.55; 3000 steeplechase: 1. James Boeding (Bowdoin) 9:35.64, 2. Ogilvie (Bow) 9:49.50, 3. Chebot (Bat) 9:45.41, 4. Pearsall (Bat) 9:56.30, 5. Martin (Bat) 10:06.78, 6. Wortham (Bat) 10:07.41; 4×100 relay: 1. Colby A (Mduduzi Langwenya, Randy Person, Nick Joseph, Brent Daly) 43.36, 2. Bowdoin A 43.66, 3. Southern Maine A 45.12; 1500: 1. Thomas Esponnette (Bat) 4:03.35, 2. Horowitz (Bow) 4:03.75, 3. Hillard (Bow) 4:04.83, 4. Barron (Bat) 4:05.98, 5. Munro (Colby) 4:07.37, 6. Grant (Col) 4:15.93; 110 hurdles: 1. Anthony Haeuser (Bat) 15.41, 2. McKallagat (Bat) 15.62, 3. Epler (Bat) 15.68, 4. Davis (USM) 16.04, 5. Wikoff (Bow) 16.13, 6. Chick (Bow) 16.77; 400: 1. Parker Chipman (USM) 50.37, 2. Gamache (Bow) 50.98, 3. Levy (Bat) 51.65, 4. Daly (Col) 52.90, 5. McDonald (Bat) 53.82, 6. Ossanna (USM) 53.92; 100: 1. Dominique Kone (Col) 11.06, 2. Langwenya (Col) 11.38, 3. Woods (Bat) 11.42, 4. Winters (Bow) 11.54, 5. Hackett (Bow) 11.54, 6. Jiang (Bat) 11.55; 800: 1. Colin Fong (Bow) 1:58.25, 2. LePage (Bat) 1:59.80, 3. Barron (Bat) 2:01.40, 4. Even (USM) 2:01.47, 5. Lunsted (USM) 2:01.75, 6. White (Col) 2:01.95; 400 hurdles: 1. David Lowe (Col) 56.05, 2. Chick (Bow) 57.01, 3. Wikoff (Bow) 57.40, 4. Epler (Bat) 58.97, 5. McKallagat (Bat) 1:00.11, 6. Wu (Bow) 1:00.18; 200: 1. David Bean (Bow) 22.90, 2. Langwenya (Col) 22.99, 3. Person (Col) 23.08, 4. Levy (Bat) 23.14, 5. Carroll (Bat) 23.35, 6. Chipman (USM) 23.37; 5000: 1. Noah Graboys (Bat) 15:07.30, 2. Seekins (Bow) 15:10.92, 3. Williams (Bow) 15:16.13, 4. Whitney (Bat) 15:19.88, 5. Maguire (Col) 15:22.68, 6. Lajoie (USM) 15:25.63; 4×400 relay: 1. Colby A (Brent Daly, Randy Person, Matt White, David Lowe) 3:27.44, 2. USM A 3:28.69, 3. Bowdoin A 3:31.31, 4. Bates A 3:31.74; hammer throw: 1. Christopher Murtagh (Bat) 191-4, 2. Pless (Bat) 168-2, 3. Harmon (USM) 156-5, 4. Waldman (Bat) 154-1, 5. Ramos (Bow) 144-11, 6. Gilboy (Col) 142-09; pole vault: 1. Trent Wiseman (Col) 15-7, 2. Davis (USM) 14-11, 3. Lucyk (Bow) 13-7.25, 4. Geldermann (Col) 13-7.25, 5. Ward (Bow) 13-7.25, 6. Page (Bow) 13-7.25; long jump: 1. Chris Martin (Bow) 21-6, 2. Chick (Bow) 20-9.25, 3. Halsted (Bat) 20-5, 4. Wikoff (Bow) 20-1, 5. Lowe (Col) 19-5.25, 6. Bass (Bow) 19-4.75; shot put: 1. David Pless (Bat) 53-2.25, 2. Murtagh (Bat) 49-3, 3. Waldman (Bat) 48-1.75, 4. Gilboy (Col) 46-9.5, 5. Giorgetti (USM) 45-1.75, 6. Harmon (USM) 43-7.25; high jump: 1. Ryan Storey (USM) 6-2, 2. Haeuser (Bat) 6-0, 3. Epler (Bat) 6-0, 4. Paiton (USM) 5-10, 5. Lowe (Col) 5-10, 6. Zembruski (Bow) 5-10; triple jump: 1. Sam Chick (Bow) 43-9.75, 2. Lowe (Col) 42-9, 3. Briggs (Bat) 40-10.25, 4. Owumi (Col) 40-9.75, 5. Kofos (Bat) 40-7.5, 6. Bass (Bow) 40-2; discus: 1. Christopher Murtagh (Bat) 149-8, 2. Pless (Bat) 145-5, 3. Waldman (Bat) 126-3, 4. Harmon (USM) 124-10, 5. Foster (Bat) 111-1, 6. Page (Bow) 106-6; javelin: 1. Duncan Briggs (Bat) 184-4, 2. Murtagh (Bat) 175-0, 3. Kofos (Bat) 154-2, 4. Giorgetti (USM) 150-0, 5. Moss (Bow) 147-4, 6. Epler (Bat) 135-4

***

AUTO RACING

LOCAL

At Winterport Dragway

Gamblers race: 1. Bob Cousins (Bangor), 2. Craig Cousins (Hermon), 3. Rick Wiseman (Blue Hill)

***

RESULTS

COLLEGE

BASEBALL

Saturday’s Results

Bates 6, Trinity 4

Bowdoin 3, Colby 0

Husson 3-2, UM-Farmington 0-3

St. Joseph’s 14, Norwich 0

Sunday’s Results

Maine 3-5, Albany 0-3

Trinity 4, Bates 1

SOFTBALL

Saturday’s Results

Husson 11, UM-Farmington 10

Sunday’s Results

Binghamton 6-7, Maine 5-3

MEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

Colby 8, Conn. College 7 (OT)

Husson 15, Thomas 5

Keene State 16, Southern Maine 6

Maine Maritime 16, UM-Farmington 1

Norwich 11, Saint Joseph’s 7

Trinity 6, Bates 5 (2OT)

WOMEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

Colby 6, Conn. College 4

New England Col. 13, Thomas 12

Norwich 24, St. Joseph’s 5

Trinity 14, Bates 8

MEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Colby 7, Hamilton 2

WOMEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Bates 6, Connecticut College 3

Colby 7, Hamilton 2

***

MONDAY’S GAMES

COLLEGE

Baseball

Albany at Maine, 2 p.m.

St. Joseph’s at Gordon, 2 p.m.

Thomas at UM-Farmington (2), 2 p.m.

Softball

Lyndon State at Husson (2), 4 p.m.

Maine at Binghamton, 11 a.m.

U-New England at Bowdoin (2), 3:30 p.m.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business