March 15, 2011, Local Sports Results

Posted March 16, 2011, at 12:31 a.m.

TODAY’S GAMES

COLLEGE

Baseball

Husson vs. Washington College at Lake Wales, Fla., 1 p.m.

*******

Softball

Tucson Invitational

Husson vs. Central (Iowa), 4 p.m.

Husson vs. Staten Island, 6 p.m.

*******

Men’s Tennis

Maine vs. Skidmore at Pacific Palisades, Calif., 4 p.m.

*******

Men’s Lacrosse

U-New England at Richard Stockton, 1 p.m.

**************************************

RESULTS

COLLEGE

BASEBALL

Tuesday’s Results

St. Joseph’s 7-8, Franklin & Marshall 6-12

Husson 9-5, St. Norbert 5-9

*******

SOFTBALL

Tuesday’s Results

St. Joseph’s 9, Washington College 1

Worcester State 4, St. Joseph’s 1

*******

MEN’S TENNIS

Tuesday’s Results

Whitman College 6, Bowdoin 3

*******

MEN’S LACROSSE

Tuesday’s Results

Frostburg State 19, St. Joseph’s 3

MIT 11, Husson 9

*******

WOMEN’S LACROSSE

Tuesday’s Results

Colby 18, Southern Maine 3

Bowdoin 15, Endicott 5

**************************************

PRESEASON

HIGH SCHOOL

LAWRENCE

FAIRFIELD — There will be a mandatory meeting for all student athletes interested in Lawrence High School spring sports March 16 in the high school gym at 6 p.m. Baseball and softball pitchers and catchers will begin open tryouts on March 21. All other teams will begin tryouts/practices on March 28. Students must bring a signed Athletic Code Contract, proof of insurance, emergency card and proof of recent physical. Any questions call Director of Athletics Bill MacManus at 453-4200 ext. 2250.

*******

ORONO

Orono High School spring sports information night will be held in the Middle School gym on Sunday, March 27 at 6 p.m. The Booster Club will be selling apparel and are also looking for member for next year. For more information please contact Mike Archer at 866-4916 or Pam Forbes at 866-4220.

**************************************

SKIING

MIDDLE SCHOOL

At Nordic Heritage Center, Presque Isle

Freestyle, 3K

Fort Kent boys 16, Caribou 37, Madawaska 67, Presque Isle 76, Fort Fairfield 89, Union 122 (Woodland) 102, Ashland 102, Limestone 170

1. Camryn Hussain (Fort Kent) 8:55.9, 2. Andrew Bailey (FK) 9:15.19, 3. Brendan Cyr (Caribou) 9:18.70, 4. Matt Toussaint (FK) 9:54.19, 5. Robbie Watson (Fort Fairfield) 9:56.87, 6. Cody Johnson (FK) 10:09.33, 7. Malcolm Milligan (Ashland) 10:10.25, 8. Jason Bartley (PI) 10:45.22, 9. Caleb Willette (Car) 10:49.30, 10. Luke Bailey (FK) 10:49.62, 11. Michael Marquis (Car) 10:51.97, 12. Tito Naranja (FK) 11:05.76, 13. Gannon Therrien (PI) 11:07.40, 14. Jared Michaud (FK) 11:09.00, 15. Riley McDuffie (Car) 11:12.72, 16. Keith Ayotte (Madawaska) 11:32.19, 17. Ethan Wetmore (Mad) 11:38.83, 18. Cole Jandreau (Mad) 11:57.22, 19. Jeremy Saucier (FK) 12:00.90, 20. Dylan Conroy (U122) 12:13.87, 21. Luc Daigle (Mad) 12:14.87, 22. Carter Voisine (FK) 12:16.25, 23. Alex Nadeau (Mad) 12:30.65, 24. Anthony McBrearity (FF) 12:43.76, 25. Tom Nadeau (Mad) 12:56.04, 26. Austin Griffeth (Car) 13:03.50, 27. Nick Bartlett (PI) 13:05.72, 28. Michael Cook (Ash) 13:15.47, 29. Gunnar Bondeson (U122) 13:26.62, 30. Dylan Cote (Car) 13:28.33, 31. Hunter Millard (U122) 13:30.22, 32. Kelvin Forsman (FF) 13:39.97, 33. Dawson Daigle (FK) 13:42.22, 34. Corey Moir (Car) 13:48.87, 35. Lucas Lagasse (U122) 13:56.87, 36. Billy Blanchette (Mad) 14:15.47

*******

Caribou girls 14, Fort Fairfield 36, Fort Kent 37, Madawaska 88, Presque Isle 93, Union 122 (Woodland) 97, Ashland 125, Limestone 153

1. Anna Soderberg (Car) 10:29.20, 2. Sarah Doak (Car) 10:50.80, 3. Morgann Towle (FF) 12:01.80, 4. Alexa Pelletier (FK) 12:28.00, 5. Erin Patton (Car) 12:31.00, 6. Jillian Flynn (Car) 12:32.00, 7. Lauren Chapman (Car) 12:46.80, 8. Alexis Coiley (FF) 13:09.60, 9. Katherine Prescott (FK) 13:44.90, 10. Erin Chasse (FK) 13:49.30, 11. Madeline Gudde (Car) 14:12.30, 12. Maura Freme (Car) 14:22.60, 13. Hannah Langworthy (FF) 14:31.10, 14. Lillian Ashby (FF) 14:35.40, 15. Maggie Cyr (Car) 14:41.00, 16. Kate Roy (FK) 14:48.05, 17. Courtney Cote (U122) 15:19.60, 18. Taylor Williams (PI) 15:23.40, 19. Autumn Parady (FF) 15:41.20, 20. Liza Durette (U122) 15:43.00, 21. Aspen Cote (Mad) 15:49.90, 22. Emma Belyea (Car) 15:53.00, 23. Alexis Levesque (Mad) 16:05.10, 24. Kathryn Bosse (Mad) 16:08.70, 25. Eileen Patton (Car) 16:19.30, 26. Maddie Caron (PI) 16:25.80, 27. Sarah Watt (FF) 16:37.00, 28. Kaitlyn Ring (U122) 16:49.80, 29. Elise Gudde (Car) 16:51.50, 30. Kristen Macek (Car) 17:18.10, 31. Emilly Colligan (PI) 17:22.60

**************************************

PLAYER OF THE WEEK

COLLEGE

America East

Fran Whitten (University of Maine), Baseball Rookie of the Week, hit .400 last week (10-for-25) with two runs scored and four RBIs for the Black Bears.

**************************************

ALL-STARS

COLLEGE

NESCAC

All-Sportsmanship Teams

Men’s basketball: Nick Schmiemann (Bates), Randy DeFeo (Bowdoin), Eric Beaulieu (Colby); women’s basketball: Christine McCall (Bat), Colleen Sweeney (Bow), Karlyn Adler (Col); men’s ice hockey: Owen Smith (Bow), Dan Nelson (Col); women’s ice hockey: Michaela Calnan (Bow), Stephanie Scarpato (Col); men’s squash: Patrick Williams (Bat), Barrett Takesian (Bow), Harry Smith (Col); women’s squash: Rakey Drammeh (Bat), Lauren Gesswein (Bow), Kate Pistel (Col); men’s swimming & diving: Wansit Chatikavanij (Bat), Christian Hurst (Bow), Adam Spierer (Col); women’s swimming & diving: Charlotte Green (Bates), Caitlin Callahan (Bow), Jenny Reiner (Col)

*******

D3hoops.com

All-Region Teams

Women’s All-Northeast Region

Second team: Katie Bergeron (Bowdoin), Jules Kowalski (Colby); third team: Rachael Mack (Colby)

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business