Basketball all-stars

Posted Feb. 23, 2011, at 10:11 p.m.
Last modified Feb. 24, 2011, at 12:45 a.m.

 

Maine McDonald’s Senior All-Star Games

Team Rosters

Girls

Classes A-B East

Hillary Throckmorton (Bangor), Jennaa Selander (Caribou), Katelyn DeRaps (Hampden), Ericka Chirstensen (Medomak), Nikoline Ostergaard (Morse), Tara Burr (Morse), Megan Phelps (MDI), Julie Smith (Nokomis), Adrienne Davis (Skowhegan), Whitney Jones (Skowhegan)

A-B West

Keila Grigware (Biddeford), Becca Knight (McAuley), Kayla Burchill (Deering), Mia Rapolla (Gorham), Courtney Anderson (Leavitt), Maggie Sabine (Oak Hill), Abby Hasson (South Portland), Hannah Ebling (Thornton), Nikki Taylor (York), Stephanie Gallagher (York)

C-D East

Emma Johnson (Bangor Christian), Rebecca Redding (Calais), Bekah Campbell (Central), Hannah Pray (Central), Britnie Jones (DI-Stonington), Brooke Beaulieu (Fort Fairfield), Jade Keezer (Orono), Kristyn Chapman (Penquis), Kirsten Marter (Stearns), Taylor Seeley (Washington Acad.), Molly White (Woodland)

C-D West

Hannah Knight (Dirigo), Taylor Massey (Hall-Dale), Bethany Moore (Jay), Marissa Welch (Livermore Falls), Megan Therrien (Livermore Falls), Jennifer Brown (Madison), Brooke Lancaster (Richmond), Allaina Murphy (St. Dominic), Cindy Schultz (Valley), Nikki Scott (Winthrop)

Boys

A-B East

Tristan Thomas (Bangor), Zach Blodgett (Bangor), Ray Bessette (Brewer), Keegan Pieri (Camden Hills), Tyler McFarland (Camden Hills), Bo Leary (Edward Little), Graham Safford (Hampden), Josh Walker (Mount Ararat), Travis Dyer (Presque Isle), Michael McCann (Winslow)

A-B West

Steve Simonds (Bonny Eagle), Cam Brown (Cape Elizabeth), Theo Bowe (Cape), Sam Johnson (Greely), Cam Kaubris (Mountain Valley), Zach Bean (Scarborough), Vukasin Vignjevic (South Portland), Andrew Shaw (Thornton), James Ek (Thornton), Alex Furness (Wells), Luke Pierce (Yarmouth)

C-D East

Tyler Alexander (BC), Ryan Cavanaugh (Calais), Caleb Kelley (Cen. Aroostook), Logan McLaughlin (Cen. Aroostook), Travis Noyes (Fort Fairfield), Brandon Robinson (Katahdin), A.J. Harris (Lee), Joe McCloskey (PVHS), Bryan Russell (Penquis), Brandon Theriault (Schenck), Brandon McLaughlin (Stearns)

C-D West

Dan Dickinson (Boothbay), Tony DiAngelo (Greenville), Kyle Storer (Jay), Michael Armstrong (Livermore Falls), Roger Bachelder (Monmouth), Tim Whitmore (Monmouth), Andrew Esancy (North Yarmouth), Ryan Gallant (Old Orchard), Daniel Vaughn (Telstar), Ashton Benn (Wiscasset)

Miss Maine Basketball Semifinalists

Keila Grigware (Biddeford), Becca Knight (McAuley), Hannah Pray (Central), Kayla Burchill (Deering), Mia Rapolla (Gorham), Courtney Anderson (Leavitt), Megan Phelps (MDI), Maggie Sabine (Oak Hill), Whitney Jones (Skowhegan), Nikki Taylor (York)

Mr. Maine Basketball Semifinalists

Zach Blodgett (Bangor), Tyler McFarland (Camden Hills), Theo Bowe (Cape Elizabeth), Kyle Brady (Cheverus), Bo Leary (Edward Little), Graham Safford (Hampden), Cam Kaubris (Mountain Valley), Joey McCloskey (PVHS), Andrew Shaw (Thornton), Alex Furness (Wells)

Regional Foul Shooting Champions

Boys

North: Travis Dyer (Presque Isle); East: Bryan James (Lee); Central: Josh Turbide (Dirigo); South: Theo Bowe (Cape)

Girls

North: Carmen Bragg (Washburn); East: Abby Pyne (John Bapst); Central: Danielle Spaulding (Lawrence); South: Frankie Lally (EL)

Team of the Year Award Nominees

Girls

Buckfield, Central, MCI, MDI, Old Orchard, Orono, Richmond, South Portland, Wells, York

Boys

Edward Little, Scarborough, Windham, Boothbay, Lawrence, Cheverus

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles