High School State Skiing Championships

Posted Feb. 23, 2011, at 12:35 a.m.

SKIING

HIGH SCHOOL

CLASS C CHAMPIONSHIP

Day One

OVERALL SCORES

Freeport boys 95, Fort Kent 115, Telstar 202, Livermore Falls 289, Winthrop 290

Fort Kent girls 66, Freeport 82, John Bapst 264, Orono no score

******

At Rangeley Lake Trail Center

Cross-Country Freestyle

North Yarmouth boys 31, Freeport 41, Fort Kent 52, Merriconeag 81, Telstar 103, Waynflete 109, Orono 118, Madawaska 124, Boothbay 148, Monmouth 191, Dirigo 210, Livermore Falls 212, Winthrop 216

******

Merriconeag girls 21, Fort Kent 24, Waynflete 58, Freeport 66, Winthrop 81, Orono 89, Fort Fairfield 106, Boothbay 136, Dirigo 140, John Bapst 185

******

Boys Skimeister

1. Logan Doak (FK) 14, 2. Ted Martin (FK) 30, 3. Nathan McLaughlin (Fort Fairfield) 54, 4. Zachary Butterfield (Jay) 81, 5. Owen Timberlake (Livermore Falls) 88, 6. Eric Deschene (FK) 95, 7. Evan LaMarre (Freeport) 96, 8. Travis Neil (LF) 99, 9. Zachary Richards (LF) 106, 10. David Newman (LF) 112

******

Girls Skimeister

1. Roxanne Pelletier (FK) 18, 2. Rudy Martin (FK) 21, 3. Kate Morneault (FK) 22, 4. Alex-ander Niedner (Livermore Falls) 36, 5. Lily LaMarre (Freeport) 57, 6. Taylor Hobbs (FK) 59, 7. Mia Thomas (Free) 64

******

CLASS A CHAMPIONSHIP

Day One

Overall Scores

Mt. Blue boys 106, Oxford Hills 186, Greely 188, Fryeburg Acad. 200, Edward Little 219, Leavitt 219, Hampden Acad. 251

******

Mt. Blue 70, Edward Little 103, Greely 144, Oxford Hills 199, Fryeburg Acad. 239, Hampden Acad. 297

******

Cross-Country Freestyle

At The Heritage Center,

Presque Isle

Fryeburg Acad. boys 34, Oxford Hills 43, Mt. Blue 45, Greely 83, Leavitt 97, Deering 113, Edward Little 121, Hampden Acad. 121, Portland 141

1. Silas Eastman (FA) 13:11.1, 2. Seth Eastman (FA) 13:11.4, 3. Ethan Burke (HA) 13:39.9, 4. Connor Regan (Greely) 13:46.6, 5. Brody Hines (MB) 14:03.1, 6. Jessie Newcomb (OH) 14:05.2, 7. Forrest Todd (OH) 14:14.0, 8. Paul Kurnick (FA) 14:17.1, 9. Ashton Cushman (Thornton) 14:24.1, 10. Jeremy Read (OH) 14:27.3, 11. Jakob Chandler (Deering) 14:28.1, 12. Jonah Jones (MB) 14:31.1, 13. Dustin Staples (MB) 14:33.5, 14. Keith Lemelin (Leav) 14:37.1, 15. Tim Andrews (MB) 14:54.5, 16. Zach Veayo (MB) 14:55.3, 17. Ben Allen (Port) 15:18.5, 18. Zachary Tannenbaum (EL) 15:19.8, 19. Silas Rogers (MB) 15:28.2, 20. North Kay (MB) 15:30.0, 21. Daniel Costanzi (OH) 15:32.6, 22. Rylee Knox (Leav) 15:45.6, 23. Jeff Aalberg (Greely) 15:49.5, 24. Adam Armington (FA) 15:51.0, 25. Dustin Ramsay (HA) 16:05.9

******

Mt. Blue girls 24, Edward Little 38, Leavitt 45, Portland 69, Oxford Hills 71, Greely 118, Fryeburg Acad. 136, Hampden Acad. 157

1. Emily Ramsey (MB) 16:36.9, 2. Hannah Allen (MB) 16:52.9, 3. Audrey Bennett (EL) 17:04.0, 4. Sarah Wade (MB) 17:04.7, 5. Taren McGray (Leav) 17:09.7, 6. Lucy Knowlton (Leav) 17:11.0, 7. Abby Popenoe (Port) 17:28.1, 8. Emily Ranucci (EL) 17:30.4, 9. Alyssa Andrews (OH) 17:55.7, 10. Emily Bland (Windham) 17:58.0, 11. Madison Williamson (EL) 18:03.3, 12. Maddie Wiegman (LA) 18:06.8, 13. Aslyn Dindorf (FA) 18:23.6, 14. Sadie Sarvis (Port) 18:24.4, 15. Moriah Lee (OH) 19:07.0, 16. Marie Dufresne-Dixon (EL) 19:07.4, 17. Addie Cullenberg (MB) 19:09.3, 18. Jordan Tate (EL) 19:20.6, 19. Anja Nordstrom (MB) 19:27.4, 20. Lizzie Landry (Port) 19:46.5

******

ALPINE

At Big Rock, Mars Hill

Giant Slalom

Mt. Blue boys 61, Marshwood 77, Skowhegan 81, Edward Little 98, Greely 105, Leavitt 122, Windham 125, Hampden Acad. 130, Oxford Hills 143, Scarborough 145, Fryeburg Acad. 166, Chevrus 181, Kennebunk 241

1. James Jackson (EL) 1:32.05, 2. North Kay (MB) 1:33.27, 3. Nicholas Papsadora (Thornton) 1:33.52, 4. Konnor Therriault (Skow) 1:34.19, 5. Ethan Burke (HA) 1:35.43, 6. Dakota Greenblatt (Marsh) 1:36.46, 7. Shane Delbianco (Greely) 1:36.58, 8. Reilly Bolduc (Lewiston) 1:37.27, 9. Benjamin Bowles (EL) 1:37.58, 10. Jakob Bowles (Deering) 1:37.97, 11. Tim Andrews (MB) 1:38.02, 12. Kevin Reardon (FA) 1:38.23, 13. Alex Chandler (MB) 1:38.27, 14. Ryan Stuart (OH) 1:38.30, 15. Ryan Anderson (Marsh) 1:39.18, 16. Andrew Gaudette (Leav) 1:39.27, 17. Sebastien Dumont (Skow) 1:39.48, 18. Regan McCarthy (Windham) 1:39.97, 19. Matt Michaud (OH) 1:39.98, 20. Richard Judge (Greely) 1:40.04, 21. Jason Be-land (Marsh) 1:40.51, 22. Mitchell Summerson (Scar) 1:41.27, 23. Clayton Forrest (HA) 1:41.87, 24. Drew Bennett (Leav) 1:41.90, 25. Tyler Bacon (Marsh) 1:42.31, 26. Ian Shea (FA) 1:42.41, 27. Casey Brown (Marsh) 1:42.59, 28. Ryan Littlefield (Wind) 1:42.67, 29. Michael Pakulaki (Skow) 1:42.77, 30. Jacob Harris (Leav) 1:43.19, 31. Mike Earle (Skow) 1:43.96, 32. Jack Sutton (Chev) 1:44.44, 33. Richard Crowley (Marsh) 1:44.46, 34. Mike Skarka (HA) 1:44.59, 35. Brian Crane (EL) 1:44.85, 36. Peter Bailinson (Greely) 1:45.08, 37. David Bibeau (Scar) 1:45.23, 38. Kevin Dryzga (Scar) 1:46.99, 39. Jack Brockelbank (Wind) 1:47.19, 40. Ben Richardson (Wind) 1:47.79

******

Greely girls 26, Mt. Blue 46, Kennebunk 58, Edward Little 65, Fryeburg Acad. 103, Oxford Hills 128, Hampden Acad. 140, Skowhegan 176, Chevrus 184, Scarborough 185, Marshwood 209

1. Maddie Whittier (Greely) 1:30.16, 2. Elyse Dinan (Greely) 1:31.19, 3. Allaire Lever (EL) 1:31.53, 4. Erin Kany (Thornton) 1:32.20, 5. Tobey Ratoff (Kennebunk) 1:32.82, 6. Heather Farrington (MB) 1:33.57, 7. Marissa Roberts (Gorham) 1:34.01, 8. Catherine Ferguson (Greely) 1:34.16, 9. Margot Heraud (MB) 1:34.42, 10. Phoebe Chamberlain (EL) 1:35.14, 11. Molly Howe (HA) 1:35.30, 12. Abigail Bradford (Kenne) 1:35.82, 13. Abbey Ellis (MB) 1:36.40, 14. Marissa Lagassey (Windham) 1:37.03, 15. Jill Booth (Greely) 1:37.13, 16. Jessica Shill (Kenne) 1:37.39, 17. Jordan Ouellette (Greely) 1:37.40, 18. Eliza Richard (MB) 1:37.67, 19. Abby Smith (FA) 1:37.98, 20. Katherine Drake (Cony) 1:38.51, 21. Teal Otley (Greely) 1:39.40, 22. Lexis Clavet (EL) 1:39.64, 23. Christina DiPietro (FA) 1:40.04, 24. Anna Chandler (Dirigo) 1:40.35, 25. Margaux Leblanc (Kenne) 1:40.40, 26. Julia Hidu (HA) 1:40.62, 27. Jen-nifer Prince (FA) 1:41.17, 28. Abigail Mills (Scar) 1:42.23, 29. Colleen Stauder (OH) 1:42.93, 30. Jennifer Rioux (EL) 1:43.47, 31. Marissa Hanning (OH) 1:44.11, 32. Amanda Hanning (OH) 1:44.45, 33. Emily Rendell (Skow) 1:45.29, 34. Eleanor Jones (FA) 1:45.58, 35. Liz McDermith (FA) 1:45.63

******

CLASS B CHAMPIONSHIP

At Black Mountain, Rumford

Day One

Overall Scores

Falmouth boys 74, Yarmouth 99, Maranacook 149, Caribou 191, Cape Elizabeth 209, Mountain Valley 242, Camden Hills 253, Presque Isle 256, Gray-New Gloucester 261, Mt. Abram 288, Lake Region no score

******

Yarmouth girls 55, Falmouth 83, Mt. Abram 158, Caribou 171, Camden Hills 198, Ma-ranacook 214, Mountain Valley 238, Gray-New Gloucester 294, Presque Isle 315, Lake Region no score, Cape Elizabeth no score

******

Giant Slalom

Falmouth boys 36, Mountain Valley 57, Yarmouth 64, Maranacook 77, Cape Eliza-beth 78, Camden Hills 83, Lake Region 112, Gray-New Gloucester 135, Caribou 160, Mt. Abram 163

******

Yarmouth girls 31, Falmouth 39, Mountain Valley 52, Camden Hills 74, Mt. Abram 82, Lake Region 105, Presque Isle 113, Caribou 119, Maranacook 142, Gray-New Glouces-ter 146

******

Cross-Country Freestyle

Caribou boys 31, Yarmouth 35, Falmouth 38, Maranacook 72, Presque Isle 94, Mt. Abram 125, Gray-New Gloucester 126, Cape Elizabeth 131, Camden Hills 170, Mountain Valley 185

1. Tyler Deangelis (Mara) 12:41.7, 2. Jack Elder (Yar) 12:43.9, 3. Caleb Chapman (Car) 12:56.5, 4. Jackson Bloch (Fal) 12:59.8, 5. D.J. Flynn (Car) 13:03.2, 6. Chester Jacobs (Yar) 13:13.8, 7. Tim Follo (Fal) 13:18.3, 8. Jesse Rochester (PI) 13:23.9, 9. Thomas Sullivan (Yar) 13:26.1, 10. James Yokobaskas (Cape) 13:37.0, 11. Ryan Washington (Car) 13:37.3, 12. Christian Sleeper (Car) 13:44.1, 13. Matt Goldstein (Fal) 13:48.3, 14. Jay Lesser (Fal) 13:54.5, 15. Jesse Sandstrom (Car) 13:54.8, 16. Jamie McAtherin (Fal) 13:55.9, 17. Walker Thompson (Mara) 13:57.9, 18. Ben Johnson (Yar) 14:01.1, 19. Nicholas Woods (Mountain Valley) 14:05.4, 20. Jonathan Rochester (PI) 14:08.3, 21. Tyan Tartre (Fal) 14:10.7, 22. Andy Beck-mann (Yar) 14:12.7, 23. Ben Woodbury (Yar) 14:12.7, 24. Ben Schaeffer (GNG) 14:13.0, 25. Trent Rosenberg (Mt. Abram) 14:13.7, 26. Sean Daigle (Mara) 14:21.6, 27. Tyler Holmquist (GNG) 14:29.7, 28. Luke Wenzel (Mara) 14:31.5, 29. Nicholas Carlton (Mt. Abram) 14:35.7, 30. Jay Chenard (Mt. Abram) 14:47.9

******

Yarmouth girls 24, Falmouth 44, Caribou 52, Maranacook 72, Mt. Abram 76, Cape Elizabeth 105, Camden Hills 124, Gray-New Gloucester 148, Mountain Valley 186, Presque Isle 202

1. Sarah Abramson (Fal) 14:12.9, 2. Abby Mace (Mara) 15:05.5, 3. Sadie James (Mt. Abram) 15:10.7, 4. Rebecca Bell (Yar) 15:25.2, 5. Sarah Becker (Yar) 15:25.3, 6. Caitlin Crawford (Yar) 16:05.3, 7. Laura Collins (Car) 16:05.3, 8. Catherine Hebson (Fal) 16:09.2, 9. Alison Totta (Yar) 16:24.9, 10. Tara Humphries (Yar) 16:25.3, 11. Dana Hatton (Cape) 16:29.9, 12. Ashley Richards (Car) 16:40.6, 13. Jessica Abramson (Fal) 16:44.7, 14. Adrian Huntington (Mara) 16:44.8, 15. Kendra Stephens (Car) 16:45.0, 16. Erin Pierce (CH) 16:48.6, 17. Olivia Conrad (Yar) 16:52.4, 18. Katelynn Plourde (Car) 16:59.2, 19. Audrey Garcia (GNG) 17:00.6, 20. Chelsea Bard (Car) 17:16.2, 21. Holly Thomas (Mt. Abram) 17:20.2, 22. Zoe Kitchel (Fal) 17:23.3, 23. Emily Soderberg (Car) 17:26.7, 24. Anna Houston (Mt. Abram) 17:36.9, 25. Dana Bloch (Fal) 17:38.5, 26. Caroline Colan (Mara) 17:42.3, 27. Olivia Hoch (Fal) 17:47.7, 28. Emma Houston (Mt. Abram) 18:00.3, 29. Francesca Governali (Cape) 18:01.3, 30. Kara Witherill (Mara) 18:03.1

******

Boys Skimeister

1. Nicholas Woods (Mountain Valley) 36, 2. Sean Daigle (Mara) 67, 3. Jacob Towle (PI) 67, 4. Ben Woodbury (Yar) 77, 5. Clark Sulloway (Lake) 88, 6. Thomas Freeman (PI) 94, 7. Gabriel Player (PI) 95, 8. Joseph Richard (MV) 96, 9. Tyler Holmquist (GNG) 100, 10. Bran-don Silvia (Lake) 110

******

Girls Skimeister

1. Rebecca Bell (Yar) 11, 2. Laura Collins (Car) 30, 3. Leika Scott (Fal) 33, 4. Julie Beauchesne (CH) 76, 5. Amanda Giggey (GNG) 77, 6. Kimberly Couch (MV) 79, 7. Emma Conover (CH) 82, 8. Maddalena Chiapetta (Mara) 92, 9. Sarah Pelkey (GNG) 96, 10. Lauren Schiff (PI) 108

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business