High School State Swimming Championships

Posted Feb. 22, 2011, at 12:25 a.m.
Last modified Feb. 22, 2011, at 9 a.m.

 

SWIMMING & DIVING

State Championships

CLASS A

At Bowdoin College, Brunswick

1, Bangor girls 305. 2, Morse 272. 3, Cheverus 204. 4, Messalonskee 192. 5, Deering 157. 6, Scarborough 143. 7, Cony 120. 8, Mt. Ararat 115. 9, Windham 93. 10, Thornton Acad-emy, 92. 11, Westbrook 88. 12, Cape Elizabeth 87. 13, Edward Little 60. 14, Kennebunk 58. 15, Brunswick 53. 16, Gorham 38. 17, Lewiston 34. 18, Sanford 31. 19, Noble 26. 19, South Portland 26. 21, Brewer 23. 22, Portland 22. 23, Lawrence 19. 24, Massabesic 15. 24, Biddeford 15. 26, Poland 12.

200 Medley Relay: (Championship Final) 1, Morse (Buczkowski, Emily; Luedee, Catie; Foster, Caitlin; Morissette, Guerin), 1:53.76. 2, Bangor (McDonald, Juliana; Hunsaker, Ja-mie; Waddell, Emma; Wicks, Meri), 1:54.47. 3, Cheverus (Nappo, Sarah; Savaun, Saman-tha; Chambers, Nicole; Lindsley, Tessa), 1:54.69. 4, Messalonskee (Prelgovisk, Lindsey; Mathieu, Sam; Joy, Amanda; Briggs, Sam), 1:54.70. 5, Deering (Pontius, Emma; Worthely, Genevieve; Blake, Jessica; Reynolds, Christine), 1:59.69. 6, Westbrook (Violette, Kathryn; Nealey, Sam; Blais, Lauren; Harding, Kristen), 2:01.36. 7, Cony (Barker, Liz; Campbell, Phoebe; Weber, Victoria; Petersen, Melisa), 2:02.07. 8, Thornton  (Pendleton, Valerie; Lord, Katie; Wolfe, Katy; Sawyer, Liz), 2:04.67.

(Consolation Final) 9, Mt. Ararat (Parker, Abby; Ouellette, Celia; Kincaid, Hannah; Rogers, Sara), 2:05.58. 10, Edward Little (Barton, Hayley; Paione, Melissa; Goulette, Sam; Gagne, Rachel), 2:08.17. 11, Brunswick (Godbout, Taylor; Escoe, Sydney; Tetu, Paige; Cowan, Madeline), 2:09.23. 12, Lewiston (Masselli, Mackenzi; Blaisdell, Abby; Tirabassi, Katie; Dionne, Camille), 2:12.75. 13, Kennebunk (Hand, Kathryn; Dussault, Jamie; Bush, Catie; Cadigan, Meg), 2:13.52. 14, Massabesic (Hopkins, Hannah; Auger, Abbey; Pierce, Lauren; Decker, Lindsay), 2:14.29. 15, Scarborough (DiPhilippo, Isabella; Cote, Jessica; Kent, Maiti; Brimigion, Felicia), 2:16.74. 16, South Portland (Blanchard, Mo; McHugh, Libby; Tremblay, Emma; Fogg, Nikki), 2:17.47.

200 Free: (Championship Final) 1, Hunsaker, Jamie, BANG, 2:00.21. 2, Weber, Victoria, CONY, 2:01.08. 3, Miller, Elaine, WIND, 2:02.50. 4, Paione, Melissa, EL, 2:02.66. 5, Foster, Caitlin, MORSE, 2:05.88. 6, Tierney, Catherine, CAPE, 2:06.24. 7, McDonald, Juliana, BANG, 2:07.77. 8, Bonnett, Casey, MORSE, 2:09.17.

(Consolation Final) 9, Chambers, Nicole, CHEV, 2:07.39. 10, Tirabassi, Katie, LEW, 2:08.08. 11, Dickson, Jenny, BANG, 2:08.85. 12, Urquhart, Karina, SAN, 2:08.91. 13, Berry, Lydia, KENN, 2:10.91. 14, Glab, Maya, SCAR, 2:12.40. 15, Clark, Ashley, GOR, 2:14.09. 16, Blake, Jessica, DEER, 2:14.17.

200 IM: (Championship Final) 1, Worthely, Genevieve, DEER, 2:09.80. 2, Waddell, Emma, BANG, 2:10.89. 3, Violette, Kathryn, WEST, 2:14.12. 4, Couillard, Samantha, SCAR, 2:15.47. 5, Joy, Amanda, MESS, 2:20.63. 6, Tetu, Paige, BRUNS, 2:21.85. 7, Luedee, Catie, MORSE, 2:23.21. 8, Morissette, Guerin, MORSE, 2:25.84.

(Consolation Final) 9, Moreshead, Katherine, CHEV, 2:25.42. 10, Nagy, Erzsie, LAW, 2:26.11. 11, Brady, Katherine, BIDD, 2:26.21. 12, Goulette, Sam, EL, 2:31.02. 13, Eskilson, McKayla, WIND, 2:31.22. 14, Rogers, Taylor, BANG, 2:31.31. 15, Hernandez, Lacey, BANG, 2:32.52. 16, Milam, Hannah, MORSE, 2:35.29.

50 Free: (Championship Final) 1, Buczkowski, Emily, MORSE, 24.65. 2, Ouellette, Celia, MTA, 24.69. 3, Lindsley, Tessa, CHEV, 25.00. 4, Prelgovisk, Lindsey, MESS, 25.38. 5, Blais, Lauren, WEST, 25.68. 6, Briggs, Sam, MESS, 26.13. 7, Wicks, Meri, BANG, 26.19. 8, Anker-mann, Dayna, SCAR, 26.45.

(Consolation Final) 9, Thomsen, Lindsey, GOR, 26.38. 10, McDonough, Morgan, MORSE, 26.59. 11, Reichert, Leanne, PORT, 26.75. 12, Campbell, Phoebe, CONY, 26.85. 13, Savaun, Samantha, CHEV, 27.08. 14, Redman, Sadie, BANG, 27.16. 15, Dumont, Court-ney, SAN, 27.33. 16, Armstrong, Abby, CAPE, 27.49.

1 mtr Diving: (Finals) 1, Snipe, Kristi, MTA, 330.35. 2, Clifford, Julie, BANG, 314.65. 3, Purinton, Kayla, BRUNS, 302.10. 4, Leonard, Tori, KENN, 296.25. 5, Skelton, Kendra, MTA, 277.75. 6, Giroux, Sydney, THOR, 260.45. 7, Buell, Emily, POL, 260.35. 8, Huber, Elizabeth, BANG, 254.45. 9, Cianchette, Maria, CHEV, 251.95. 10, Watson, Glory, BREW, 245.80. 11, Bucci, Erin, CHEV, 240.60. 12, Rowe, Allie, BANG, 229.40. 13, Pinette, Tara, CAPE, 213.00. 14, Muscatt, Emily, CAPE, 197.00. 15, Pacheco, Carissa, BREW, 185.55.

100 Butterfly: (Championship Final) 1, Waddell, Emma, BANG, 58.25. 2, Pontius, Emma, DEER, 1:01.34. 3, Wolfe, Katy, THOR, 1:03.13. 4, White, Kelsey, MORSE, 1:05.18. 5, McKenna, Marissa, NOBLE, 1:05.32. 6, Blake, Jessica, DEER, 1:06.87. 7, Nagy, Erzsie, LAW, 1:06.91. 8, Barker, Liz, CONY, 1:07.02.

(Consolation Final) 9, Brady, Katherine, BIDD, 1:06.31. 10, Chambers, Nicole, CHEV, 1:06.44. 11, Havshoei, Nanna, BREW, 1:06.49. 12, Parker, Abby, MTA, 1:06.78. 13, Tirabassi, Katie, LEW, 1:08.80. 14, Dumont, Alex, SAN, 1:09.30. 15, Cowan, Madeline, BRUNS, 1:10.20. 16, Reardon, Alyssa, BANG, 1:11.32.

100 Free: (Championship Final) 1, Buczkowski, Emily, MORSE, 54.38. 2, Weber, Victo-ria, CONY, 54.92. 3, Ouellette, Celia, MTA, 55.38. 4, Lindsley, Tessa, CHEV, 56.05. 5, Miller, Elaine, WIND, 56.14. 6, Mathieu, Sam, MESS, 56.64. 7, Blais, Lauren, WEST, 56.93. 8, Wicks, Meri, BANG, 58.63.

(Consolation Final) 9, Dickson, Jenny, BANG, 58.43. 10, Campbell, Phoebe, CONY, 58.73. 11, McDonough, Morgan, MORSE, 59.38. 12, Comeau, Dominique, BANG, 59.83. 13, Fischang, Allison, MESS, 1:00.25. 14, Armstrong, Abby, CAPE, 1:00.52. 15, Redman, Sadie, BANG, 1:00.83. 16, Crocker, Ashley, WIND, 1:01.69.

500 Free: (Championship Final) 1, Hunsaker, Jamie, BANG, 5:27.57. 2, Joy, Amanda, MESS, 5:30.68. 3, Foster, Caitlin, MORSE, 5:37.10. 4, Urquhart, Karina, SAN, 5:41.61. 5, Tierney, Catherine, CAPE, 5:44.83. 6, Moreshead, Katherine, CHEV, 5:50.17. 7, Clark, Ashley, GOR, 5:50.21. 8, Bonnett, Casey, MORSE, 5:51.01.

(Consolation Final) 9, Berry, Lydia, KENN, 5:49.72. 10, Reardon, Alyssa, BANG, 5:50.01. 11, Soucy, Jessica, LEW, 5:50.18. 12, Webster, Noelle, CAPE, 5:53.43. 13, Havshoei, Nanna, BREW, 5:53.85. 14, Giordano, Michelle, CHEV, 6:04.12. 15, Farinella, Alex, WIND, 6:08.60. 16, Pasquine, Laura, BANG, 6:17.89.

200 Free Relay: (Championship Final) 1, Morse (Morissette, Guerin; McDonough, Morgan; Foster, Caitlin; uczkowski, Emily), 1:43.32. 2, Messalonskee (Mathieu, Sam; Briggs, Sam; Joy, Amanda; Prelgovisk, Lindsey), 1:43.47. 3, Scarborough (O’Donnell, Hallie; Couil-lard, Samantha; Glab, Maya; Ankermann, Dayna), 1:48.42. 4, Bangor (Comeau, Dominique; Dickison, Jennifer; Reardon, Alyssa; Redman, Sadie), 1:48.85. 5, Windham (Miller, Elaine; Sone, Bronte; Eskilson, McKayla; Crocker, Ashley), 1:50.39. 6, Cheverus (Savaun, Saman-tha; Kerina, Kaylin; Coleman, Elise; Moreshead, Katherine), 1:54.08. 7, Deering (Libby, Stephanie; Archibald, Crystal; Lynch, Jennifer; Worthely, Genevieve), 2:18.29. —, West-brook (Violette, Kathryn; Harding, Kristen; Zabenko, Megan; Blais, Lauren), DQ.

(Consolation Final) 9, Kennebunk (Cadigan, Meg; Dussault, Jamie; Bush, Catie; Berry, Lydia), 1:51.26. 10, Cape Elizabeth (Rand, Lindsay; Tanabe, Lindsey; Richards, Elle; Arm-strong, Abby), 1:52.01. 11, South Portland (Blanchard, Mo; Onos, Abby; Halvorsen, Lauren; Fogg, Nikki), 1:52.69. 12, Portland (Flanagan, Kelly; Badger, Mary; Hudson, Megan; Rei-chert, Leanne), 1:54.22. 13, Thornton  (Chenard, Rachel; Eisenhaur, Chloe; Puleio, Audrey; Sawyer, Liz), 1:55.98. 14, Lewiston (Dionne, Camille; Blaisdell, Abby; Tirabassi, Katie; Soucy, Jessica), 1:57.37. 15, Brewer (Deabay, Keri-Anne; Nutter, Lindsay; King, Chelsea; Havshoei, Nanna), 2:00.97. 16, Sanford (Hockhousen, Rachel; Salls, Emily; Caron, Emily; Andrews, Jessica), 2:02.54.

100 Backstroke: (Championship Final) 1, Violette, Kathryn, WEST, 1:01.03. 2, Prelgo-visk, Lindsey, MESS, 1:01.65. 3, Pontius, Emma, DEER, 1:02.16. 4, Thomsen, Lindsey, GOR, 1:03.41. 5, McDonald, Juliana, BANG, 1:03.88. 6, Morissette, Guerin, MORSE, 1:04.43. 7, Nappo, Sarah, CHEV, 1:04.52. 8, Ankermann, Dayna, SCAR, 1:06.81.

(Consolation Final) 9, McKenna, Marissa, NOBLE, 1:06.55. 10, Wolfe, Katy, THOR, 1:06.96. 11, Tetu, Paige, BRUNS, 1:07.00. 12, Barker, Liz, CONY, 1:07.79. 13, Cowan, Madeline, BRUNS, 1:08.23. 14, Wing, Ariel, NOBLE, 1:08.66. 15, Goulette, Sam, EL, 1:08.84. 16, Parker, Abby, MTA, 1:09.18.

100 Breaststroke: (Championship Final) 1, Worthely, Genevieve, DEER, 1:05.08. 2, Couillard, Samantha, SCAR, 1:07.21. 3, Paione, Melissa, EL, 1:09.90. 4, Savaun, Samantha, CHEV, 1:10.39. 5, Mathieu, Sam, MESS, 1:11.86. 6, Luedee, Catie, MORSE, 1:12.43. 7, Glab, Maya, SCAR, 1:14.61. 8, Lord, Katie, THOR, 1:15.01.

(Consolation Final) 9, Auger, Abbey, MASS, 1:15.89. 10, Briggs, Sam, MESS, 1:15.94. 11, Reynolds, Alison, SCAR, 1:17.08. 12, Sawyer, Liz, THOR, 1:17.92. 13, Dussault, Jamie, KENN, 1:18.76. 14, Hernandez, Lacey, BANG, 1:18.89. 15, Eskilson, McKayla, WIND, 1:19.06. 16, Blaisdell, Abby, LEW, 1:19.91.

400 Free Relay: (Championship Final) 1, Bangor (Wicks, Meri; Hunsaker, Jamie; Dick-son, Jenny; Waddell, Emma), 3:50.98. 2, Cony (Weber, Victoria; Barker, Liz; Petersen, Melisa; Campbell, Phoebe), 3:58.60. 3, Scarborough (Couillard, Samantha; Glab, Maya; Reynolds, Alison; Ankermann, Dayna), 4:01.38. 4, Cape Elizabeth (Tierney, Catherine; Rand, Lindsay; Tanabe, Lindsey; Armstrong, Abby), 4:01.80. 5, Cheverus (Chambers, Ni-cole; Moreshead, Katherine; Nappo, Sarah; Lindsley, Tessa), 4:02.43. 6, Windham (Miller, Elaine; Sone, Bronte; Eskilson, McKayla; Crocker, Ashley), 4:05.06. 7, Mt. Ararat (Parker, Abby; Rogers, Sara; Kincaid, Hannah; Ouellette, Celia), 4:07.04. 8, Morse (Bonnett, Casey; Luedee, Catie; Milam, Hannah; McDonough, Morgan), 4:07.84.

(Consolation Final) 9, Deering (Blake, Jessica; DeWitt, Laura; Worthley, Lilly; Pontius, Emma), 4:09.43. 10, Messalonskee (McKelway, Clare; Bolduc, Kelsey; Swenson, Katie; Fischang, Allison), 4:15.45. 11, South Portland (Blanchard, Mo; Onos, Abby; Halvorsen, Lauren; Fogg, Nikki), 4:15.61. 12, Thornton  (Chenard, Rachel; Puleio, Audrey; Lord, Katie; Wolfe, Katy), 4:15.73. 13, Edward Little (Barton, Hayley; Goulette, Sam; LaPerriere, Gabby; Paione, Melissa), 4:17.38. 14, Portland (Flanagan, Kelly; Hudson, Megan; Veilleux, Luci; Reichert, Leanne), 4:22.32. 15, Sanford (Hockhousen, Rachel; Ramsell, Kendra; Bordeau, Emily; Salls, Emily), 4:36.51. —, Brunswick (Escoe, Sydney; Godbout, Taylor; Cowan, Madeline; Tetu, Paige), DQ.

 

CLASS B

Wallace Pool, UMaine Orono

1, Greely boys 396. 2, Ellsworth 261. 3, Mount Desert Island 200. 4, Waterville 184. 5, Belfast 128. 6, Foxcroft 123. 7, John Bapst 114. 8, Falmouth 105. 9, Yarmouth 97. 10, Wiscasset 80. 11, Camden Hills 70. 12, Old Town 69. 13, Orono 67. 14, Hampden 57. 15, Presque Isle 46. 16, Hyde 43. 17, Saint Dominic 34. 18, North Yarmouth 31. 19, Wayn-flete 30. 20, Lincoln Acad. 26. 21, Winslow 24. 22, Bangor Christian 18. 23, Washington Acad. 6. 24, Maine of Science & Mathematics 5. 24, George Stevens 5. 26, Erskine 2.

200 Medley Relay (Championship Final) 1, Greely (Campbell, Evan; Mecray, Ian; Dun-nett, Jon; Spencer, Dan) 1:43.44. 2, Ellsworth (Grover, Maks I; Holmes, Kody; Chandler, Keith W; Keefe, Samuel) 1:45.44. 3, Mount Desert Island (Johnston, Ross; Carbone, Jason; Luck, Madison; Kief, Joe) 1:46.59. 4, Waterville (Schultz, Nico; Zarfos, Sam; Hoffman, Will; Gad, Mody) 1:49.93. 5, Foxcroft (Evans, Zach; Fadley, Cameron; Boyer, Donnie; Sun, Eddie) 1:54.33. 6, Yarmouth (Seid, Luca; Grover, Dan; Lajoie, Conner; Nightingale, Ethan) 1:54.48. 7, John Bapst (Hoksch, Ethan P; Lindell, Will R; Teisl, Bryan A; Amoroso, Camden P) 1:55.89. 8, Wiscasset (Hanley, Ryan; McLeod, John; Hanley, Ross; Urquhart, Ryan) 1:56.28.

(Consolation Final) 9, Old Town (Hermansen, Kai; Gilman, Chris; Ploch, Taylor; Wallace, Caleb) 1:58.25. 10, Falmouth (Kilbride, Jack; Bruni, Sam; Lamoreux, Shaun; Lan-non, Sean) 1:58.30. 11, Hampden (Reeve, Colin; Cardello, Jared; Dysart, Ethan; Vidas, Colin) 2:00.78. 12, Hyde (Lee, Jon; Ou, Kevin (Wenkai); Armstead, Alex, Frazier, James) 2:01.52. 13, Winslow (Ducker, Pierce; Smith, Gabe; Davis, Griffin; Colford, Chad) 2:02.29. 14, Presque Isle (Dewitt, Nathaniel; Goulet, Stephen; Estey, Issac; Terpening, Andrew) 2:03.20. 15, Camden Hills (McCluskey, Eddie; Grunder, Stan; Gimlewicz, Peter; Heath, Matt) 2:04.28. 16, Saint Dominic (Nowinski, Jake; Dempski, Michael; Robitaille, Ryan; Leavitt, Cody) 2:08.15.

200 Freestyle (Championship Final) 1, Gad, Mody, WATER, 1:48.23. 2, Spencer, Dan, GREE, 1:48.36. 3, Grover, Maks I, ELLS, 1:52.63. 4, Johnston, Ross, MDI, 1:53.53. 5, Lam-oreux, Shaun, FAL, 1:53.64. 6, Jeton, Luke, WAYN, 1:54.91. 7, Ottman, Taylor, BELF, 1:54.92. 8, Stephenson, Lyle P, ELLS, 1:55.30.

(Consolation Final) 9, Pacent, Peter, GREE, 1:58.42. 10, Walton, Ben, ELLS, 1:59.47. 11, Benoit, Jack, GREE, 1:59.74. 12, McCluskey, Eddie, CAMD, 2:03.92. 13, Wyman, Ethan, GREE, 2:06.59. 14, Schleicher, Tommy, BELF, 2:06.68. 15, Reeve, Colin, HAMP, 2:09.96. 16, King, Liam, MDI, 2:10.79.

200 IM (Championship Final) 1, Fadley, Cameron, FOX, 2:00.69. 2, Schultz, Nico, WATER, 2:01.54. 3, Kaminow, Nico, NYA, 2:08.04. 4, Dunnett, Jon, GREE, 2:09.00. 5, Luck, Madison, MDI, 2:13.04. 6, Zarfos, Sam, WATER, 2:17.62. 7, Madeira, Nathan, GREE, 2:18.10. 8, Russell, Connor, GREE, 2:18.95.

(Consolation Final) 9, Ou, Kevin (Wenkai), HYDE, 2:19.39. 10, Grunder, Stan, CAMD, 2:19.59. 11, Dewey, Elijah, FAL, 2:22.67. 12, Fluet, Griffin, GREE, 2:25.81. 13, Dysart, Ethan, HAMP, 2:26.32. 14, Genrich, Nathan, MDI, 2:29.13. 15, Bruni, Sam, FAL, 2:31.54. —, Lajoie, Conner, YARM, DQ.

50 Freestyle (Championship Final) 1, Mecray, Ian, GREE, 22.39. 2, Boyer, Donnie, FOX, 22.63. 3, McLeod, John, WISC, 22.82. 4, Clapp, Jonathan, BELF, 23.57. 5, Kief, Joe, MDI, 24.06. 6, Jordan, Ridge, ELLS, 24.39. 7, Morrison, Kyle, GREE, 24.48. 8, Hadden, Will, LINC, 24.53.

(Consolation Final) 9, Keefe, Samuel, ELLS, 24.35. 10, Seid, Luca, YARM, 24.48. 11, Higgins, Jon, GREE, 24.61. 12, Avery, Ben, GSA, 25.06. 13, Wyman, Ethan, GREE, 25.18. 14, Wallace, Caleb, OT, 25.55. 15, Frazier, James, HYDE, 25.79. 16, Maguire, Ethan, MSSM, 26.26.

1 mtr Diving (Championship Final) 1, Conley, Ryan, FAL, 290.15. 2, Mckeon, Connor, CAMD, 238.05. 3, Emery, Isaak, GREE, 199.75.

100 Butterfly 1, Chandler, Keith W, ELLS, 52.86. 2, Dwyer, Cameron, ORO, 55.41. 3, McLeod, John, WISC, 56.72. 4, Estey, Issac, PI, 57.34. 5, Robitaille, Ryan, STDOM, 57.55. 6, Hanley, Ross, WISC, 57.85. 7, Johnston, Ross, MDI, 57.93. 8, Campbell, Evan, GREE, 1:00.20.

(Consolation Final) 9, Hermansen, Kai, OT, 58.63. 10, Ploch, Taylor, OT, 1:01.72. 11, Merchant, Dylan M, BC, 1:02.05. 12, Davis, Griffin, WIN, 1:02.82. 13, Armstead, Alex, HYDE, 1:03.89. 14, Hoffman, Will, WATER, 1:05.30. 15, Smith, Gabe, WIN, 1:07.23. —, Avery, Ben, GSA, DQ.

100 Freestyle (Championship Final) 1, Spencer, Dan, GREE, 48.92. 2, Gad, Mody, WATER, 49.56. 3, Mecray, Ian, GREE, 49.60. 4, Boyer, Donnie, FOX, 51.17. 5, Lamoreux, Shaun, FAL, 51.36. 6, Carbone, Jason, MDI, 52.59. 7, Clapp, Jonathan, BELF, 53.22. 8, Nightingale, Ethan, YARM, 53.72.

(Consolation Final) 9, Jordan, Ridge, ELLS, 54.35. 10, Hadden, Will, LINC, 54.51. 11, Nealey, James, BELF, 54.82. 12, Morrison, Kyle, GREE, 55.04. 13, Ou, Kevin (Wenkai), HYDE, 55.28. 14, Higgins, Jon, GREE, 55.37. 15, Bjorn, Jack, HAMP, 57.44. 16, Wallace, Caleb, OT, 58.05.

500 Freestyle (Championship Final) 1, Grover, Maks I, ELLS, 4:59.55. 2, Jeton, Luke, WAYN, 5:11.07. 3, Ottman, Taylor, BELF, 5:11.15. 4, Teisl, Bryan A, BAPST, 5:14.90. 5, Dunnett, Jon, GREE, 5:14.98. 6, Luck, Madison, MDI, 5:15.89. 7, McCluskey, Eddie, CAMD, 5:28.73. 8, Russell, Connor, GREE, 5:40.76.

(Consolation Final) 9, Madeira, Nathan, GREE, 5:27.01. 10, Hermansen, Kai, OT, 5:37.51. 11, Dewey, Elijah, FAL, 5:42.45. 12, Reeve, Colin, HAMP, 5:53.96. 13, Boss, Yuval, ORO, 5:57.35. 14, Schnetzer, Jack J, BELF, 5:57.78. 15, Lavin, Jimmy, WATER, 6:03.50. 16, Lannon, Sean, FAL, 6:09.25.

200 Freestyle Relay (Championship Final) 1, Greely (Morrison, Kyle; Higgins, Jon; Me-cray, Ian; Pacent, Peter) 1:34.15. 2, Ellsworth (Jordan, Ridge; Walton, Ben; Keefe, Samuel; Stephenson, Lyle P) 1:35.79. 3, Mount Desert Island (Kief, Joe; Pearce, Will; Carbone, Jason; Johnston, Ross) 1:35.94. 4, Belfast (Nealey, James; Schleicher, Tommy; Ottman, Taylor; Clapp, Jonathan) 1:38.84. 5, Yarmouth (Supik, Josef; Lajoie, Conner; Seid, Luca; Nightingale, Ethan) 1:39.39. 6, Foxcroft (Fadley, Cameron; Sun, Eddie; Evans, Zach; Boyer, Donnie) 1:39.77. 7, John Bapst (Lad, Justin R; Hoksch, Ethan P; Teisl, Bryan A; Amoroso, Camden P) 1:43.38. 8, Camden Hills (McCluskey, Eddie; Heath, Matt; Gimlewicz, Peter; Grunder, Stan) 1:46.73.

(Consolation Final) 9, Orono (Dwyer, Cameron; Seavey, Mac; Guillaume, Chris, Boss, Yuval) 1:43.96. 10, Hampden (Cardello, Jared; Vidas, Colin; Delima, Lou; Bjorn, Jack) 1:44.00. 11, Waterville (Rivas, Adrian; Godin, Marcus; Slack, Jon; Lavin, Jimmy) 1:47.33. 12, Presque Isle (Dewitt, Nathaniel; Cassidy, Brock; Terpening, Andrew; Estey, Issac) 1:47.74. 13, Lincoln Acad. (Andrews, Josh; Han-Lalime, Griffin; Friant, Nate; Hadden, Will) 1:49.27. 14, Washington Acad. (Brizee, Jacob; Talbot, Matthew; Beal, Caleb; Hanson, Kameron) 1:49.51. 15, Maine of Science & Math (Upham, Dominic; Ellwood, Garrick; Entwisle, Noah; Maguire, Ethan) 1:49.61. 16, Falmouth (Dewey, Elijah; Conley, Ryan; Lannon, Sean; Bruni, Sam) 1:50.53.

100 Backstroke (Championship Final) 1, Schultz, Nico, WATER, 55.05. 2, Campbell, Evan, GREE, 57.95. 3, Dwyer, Cameron, ORO, 58.26. 4, Stephenson, Lyle P, ELLS, 59.22. 5, Robitaille, Ryan, STDOM, 59.98. 6, Hanley, Ross, WISC, 1:00.91. 7, Hoksch, Ethan P, BAPST, 1:02.31. 8, Amoroso, Camden P, BAPST, 1:04.25.

(Consolation Final) 9, Benoit, Jack, GREE, 1:02.48. 10, Seid, Luca, YARM, 1:03.27. 11, Nightingale, Ethan, YARM, 1:04.54. 12, Reed, Sam, GREE, 1:05.21. 13, Kilbride, Jack, FAL, 1:07.38. 14, Hoffman, Will, WATER, 1:08.45. 15, Meyers, Josh A, BAPST, 1:08.99. 16, Nealey, James, BELF, 1:11.28.

100 Breaststroke (Championship Final) 1, Chandler, Keith W, ELLS, 1:01.20. 2, Fadley, Cameron, FOX, 1:03.96. 3, Carbone, Jason, MDI, 1:04.54. 4, Kaminow, Nico, NYA, 1:06.28. 5, Walton, Ben, ELLS, 1:09.73. 6, Pacent, Peter, GREE, 1:09.79. 7, Merchant, Dylan M, BC, 1:10.61. 8, Zarfos, Sam, WATER, 1:11.94.

(Consolation Final) 9, Estey, Issac, PI, 1:10.36. 10, Kief, Joe, MDI, 1:12.99. 11, Fluet, Griffin, GREE, 1:13.53. 12, Holmes, Kody, ELLS, 1:13.58. 13, Rivas, Adrian, WATER, 1:13.66. 14, Grunder, Stan, CAMD, 1:14.08. 15, Grover, Dan, YARM, 1:14.16. 16, Davis, Griffin, WIN, 1:14.68.

400 Freestyle Relay (Championship Final) 1, Greely (Campbell, Evan; Dunnett, Jon; Pacent, Peter; Spencer, Dan) 3:24.79. 2, Ellsworth (Grover, Maks I; Jordan, Ridge; Ste-phenson, Lyle P; Chandler, Keith W) 3:25.14. 3, Waterville (Schultz, Nico; Hoffman, Will; Zarfos, Sam; Gad, Mody) 3:37.37. 4, Belfast (Nealey, James; Schleicher, Tommy; Ottman, Taylor; Clapp, Jonathan) 3:39.25. 5, Mount Desert Island (Genrich, Nathan; King, Liam; Luck, Madison; Pearce, Will) 3:45.94. 6, John Bapst (Lad, Justin R; Teisl, Bryan A; Hoksch, Ethan P; Amoroso, Camden P) 3:48.18. 7, Old Town (Ploch, Taylor; Smith, Ben; Wallace, Caleb; Hermansen, Kai) 3:49.89. 8, Falmouth (Kilbride, Jack; Dewey, Elijah; Lannon, Sean; Lamoreux, Shaun) 3:51.02.

(Consolation Final) 9, Hampden (Reeve, Colin; Dysart, Ethan; Delima, Lou; Bjorn, Jack) 3:53.43. 10, Hyde (Armstead, Alex, Lee, Jon; Frazier, James; Ou, Kevin (Wenkai)) 3:54.45. 11, Orono (Dwyer, Cameron; Seavey, Mac; Boss, Yuval; Caballero, Alex) 3:56.40. 12, Yar-mouth (Supik, Josef; Bray, Devon; Edgecomb, Ian; Lajoie, Conner) 4:00.78. 13, Winslow (Colford, Chad; Ducker, Pierce; Smith, Gabe; Davis, Griffin) 4:05.66. 14, Presque Isle (Hem-phill, Alex; Cassidy, Brock; Goulet, Stephen; Dewitt, Nathaniel) 4:22.24. 15, Saint Dominic (Nowinski, Jake; Dempski, Michael; Robitaille, Ryan; Leavitt, Cody) 4:22.43. 16, Erskine (Smith, Brandon; Mather, Daniel; Boynton, Daniel; Purdy, Austin) 4:30.43.

 

 

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports