Scarborough girls, boys storm to Class A track championships

By Ryan McLaughlin, BDN Staff
Posted Feb. 21, 2011, at 6:27 p.m.

 

GORHAM — The objective was a simple one for the Scarborough girls track and field team entering the 4×200-meter relay Monday afternoon: Beat Bonny Eagle, and annex a seventh straight state championship.

The quartet of Morgan Rodway, Emilia Scheemaker, Emily Tolman and Nicole Kirk rose to the occasion, getting the baton around the University of Southern Maine’s track in 1 minute, 50.42 seconds to keep their Class A dynasty going.

“We just knew we had to score in front of Bonny Eagle in order to win the whole thing,” said Kirk, who anchored the winning relay.

Coach Ron Kelly’s club edged the Scots from Buxton 79-72 while Brunswick took third place with 70 points.

Mount Ararat of Topsham scored 42 points to finish fourth, and Thornton Academy of Saco rounded out the top five with 39.

Bangor was sixth with 33 points, while Brewer was eighth with 29.

Scarborough made it a clean sweep in the boys meet, tallying 68 points. Mount Ararat was second with 61 behind McKenzie Gary’s three individual wins.

Bonny Eagle claimed third with 44, Edward Little of Auburn was fourth with 40 and Brunswick fifth with 37.5.

Bangor scored 11 points to finish 13th, while Brewer was 17th with five.

It turns out Kirk and Scheemaker were Scarborough’s lone individual champs on the day, with Scheemaker winning the triple jump with a mark of 37 feet, .50 inches and Kirk claiming the 200 in 26.13.

Those wins enabled Scarborough to take a 10-point lead heading into the 2-mile, and after the Scots went up by one after taking 11 points in that event, the Storm’s relay team found itself in a similar position as last winter when the Red Storm trailed Bonny Eagle heading into the 4×200.

“We were pretty confident, we knew we could score well,” said Scheemaker.

Scarborough was able to open up a formidable cushion over the Scots thanks to a strong lead leg from freshman Rodway, who was celebrating her 15th birthday, while Bonny Eagle’s first exchange was shaky.

“We knew we had it in the bag by then,” said Kirk, who came out of the No. 6 hole to win the 200.

Scheemaker was impressed with Rodway’s performance under pressure.

“For her to step up in a state meet and really just give us that lead that we needed, that’s huge,” Scheemaker said.

Brewer sophomore Teal Jackson led the Eastern Maine contingent with two third-place finishes and a fifth.
Jackson, who swept the sprint races in the EMITL championships, was third in the 55 dash (7.42) and 400 run (1 minute, .99 seconds) and fifth in the 200 (27.20).

Jackson was battling Biddeford senior Maria Curit entering the final lap of the 400, but couldn’t get around Curit on the outside.

“I didn’t know you were allowed to cut into the inside, because this is my first year doing indoor,” said Jackson. “When (Curit) did, I asked why, and she said you’re allowed to do that.”

That aside, Jackson was happy with her performances.

“I think I could’ve done better, but it’s different running on this track because it’s flat,” she said. “The one in Easterns, it curves, so it’s a little easier on the corners. But it was good.”

Bangor freshman Tiffany Gray had a solid day, finishing second in the triple jump with a leap of 34-0.75, and she joined Jade Baumrind, Lexie Achorn and Laken Thomas to lead the Rams’ 4×200 team to a fourth-place finish.

Also for the Rams, Grace Maclean was sixth in the 55 hurdles, fifth in the long jump and third in the high jump, while Anna Hayden cleared 9-6 to finish third in the pole vault.

Brewer senior Michelle Haluska ran to seventh in the 800 and fifth in the 2 mile, while the Witches’ other points came from Cassie Braithwaite’s fourth-place finish in the TJ.

In the boys competition, Mount Ararat’s Gary earned meet bragging rights with impressive efforts in the 55, 200 and long jump.

The junior won the 55 in 6.62, the 200 in 22.93 and posted a mark of 22-1.25 in the long jump, but the Eagles didn’t have the depth to overcome the Red Storm.

“We got a lot of good performances from our senior leaders today,” said Scarborough coach Derek Veilleux.

That included Orin James, who tallied 20 points, including a winning height of 6-2 in the high jump and a second-place run in the hurdles. He was also sixth in the pole vault.

Scarborough was able to give itself a three-point lead heading into the relay when Nick Morris edged Mount Ararat’s Andy Reifman-Packett for sixth in the two mile.

Reifman-Packett had slowed a bit to check his watch and Morris was able to take advantage and help the Storm achieve what they set out to do in November.

“Coming in when we had our preseason meeting, that’s what we told the guys we’re working towards,” said Veilleux.

One of the EMITL’s best bets for big points, Brewer senior Tristan Wortman, injured his knee in the long jump trials and was unable to return.

He had posted the second-best time in the 55 hurdle trials before heading to the long jump, and he was also ranked second in the pole vault.

Bangor’s 4×800 relay squad of Juergen Pilot, Alex Shi, Paul Rudnicki and Jonathan Stanhope earned fifth, while the Rams’ other scoring came from Stanhope’s sixth-place finish in the mile and Jesiah Harris’ third-place effort in the pole vault.

Scoring points for Brewer were Evan Kizer, who was third in the triple jump, and Anthony Jackson, who claimed sixth in the long jump.

http://bangordailynews.com/2011/02/21/sports/scarborough-girls-boys-storm-to-class-a-track-championships/ printed on September 21, 2014