Feb. 11, 2011, Local Sports Results

Posted Feb. 11, 2011, at 11:59 p.m.
Last modified Feb. 12, 2011, at 2:54 p.m.

TODAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

KVAC Class B Championship 

At Cony

Camden Hills vs. Medomak Valley, 5 p.m.

******

PVC Class C-D Championship 

At Stearns

Lee vs. Penobscot Valley, 7 p.m.

******

Girls Basketball

KVAC Class B Championship 

At Cony

Leavitt vs. Medomak Valley, 7 p.m.

******

PVC Class C-D Championship 

At Stearns

Houlton vs. Central, 5:30 p.m.

******

Wrestling

States at Augusta Civic Center, TBA

******

Indoor Track

PVC-EMITL Championship at UMaine, Orono, 10 a.m.

******

Swimming and Diving

KVAC Class A Championship

PVC girls Championship

**********

COLLEGE

Men’s Basketball

Bates at Tufts, 2 p.m.

Bowdoin at Wesleyan, 2 p.m.

Central Maine CC at NECC, 3 p.m.

Colby at Conn. College, 2 p.m.

Husson at Castleton, 2 p.m.

Johnson State at UM-Farmington, 2 p.m.

Lasell at St. Joseph’s, 3 p.m.

Lyndon State at Thomas, 2 p.m.

Maine at Stony Brook, 11 a.m.

Maine Maritime at Green Mountain, 2 p.m.

Southern Maine at Rhode Island College, 3 p.m.

U-New England at Colby-Sawyer, 3 p.m.

UM-Machias at SUNY-Canton, 8 p.m.

UM-Presque Isle at Fisher, 3 p.m.

******

Women’s Basketball

Bates at Tufts, 4 p.m.

Bowdoin at Wesleyan, 4 p.m.

Central Maine CC at NECC, 1 p.m.

Colby at Connecticut College, 4 p.m.

Husson at Castleton, 4 p.m.

Johnson State at UM-Farmington, 4 p.m.

Lasell at St. Joseph’s, 1 p.m.

Lyndon State at Thomas, 4 p.m.

Maine at Stony Brook, 2 p.m.

Maine Maritime at Green Mountain, 4 p.m.

Southern Maine at Rhode Island College, 1 p.m.

U-New England at Colby-Sawyer, 1 p.m.

UM-Machias at SUNY-Canton, 6 p.m.

UM-Presque Isle at Fisher, 1 p.m.

******

Men’s Ice Hockey

Southern Maine at Tufts, 4 p.m.

Trinity at Colby, 3 p.m.

U-New England at Connecticut College, 3 p.m.

Vermont at Maine, 7 p.m.

Wesleyan at Bowdoin, 4 p.m.

******

Women’s Ice Hockey

Bowdoin at Trinity, 3 p.m.

Colby at Wesleyan, 3 p.m.

Maine at Boston College, 7 p.m.

New England College at Southern Maine, 1 p.m.

******

Indoor Track

Bowdoin at Valentine’s Day Classic at Boston University, 10 a.m.

******

Wrestling

Southern Maine, Williams at Norwich, 1 p.m.

**********

SUNDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

UM-Fort Kent at Fisher, TBA

UM-Machias at Paul Smith’s, noon

******

Women’s Basketball

UM-Fort Kent at Fisher, TBA

UM-Machias at North County CC, noon

**********

FRIDAY’S RESULTS

PREP 

GIRLS BASKETBALL

Thursday’s Results

Kents Hill 38, Hebron 36

**********

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Castleton 84, Maine Maritime 73

Connecticut College 62, Bowdoin 60

Husson 90, Green Mountain 54

Lyndon State 83, UM-Farmington 80 (OT)

Thomas 107, Johnson State 83

Wesleyan 70, Colby 65

******

WOMEN’S BASKETBALL

Bowdoin 81, Conn. College 33

Castleton 76, Maine Maritime 60

Husson 89, Green Mountain 76

Thomas 76, Johnson State 42

******

MEN’S ICE HOCKEY

Trinity 4, Bowdoin 2

Vermont 7, Maine 2

******

WOMEN’S ICE HOCKEY

Bowdoin 6, Wesleyan 1

Maine 1, Boston College 1 (OT)

Trinity 2, Colby 0

**********

BOY BASKETBALL

EAGLES 62, TROJANS 45

Mount Desert Island (14-4) 45

Smith 0-3 0-0 0, Shaw 1-7 0-0 2, MacDonald 4-14 1-2 9, O’Neil 1-2 2-2 4, Walls 4-8 3-4 11, Chisholm 3-9 0-0 6, Lynde 0-0 0-0 0, Burke 3-4 2-2 8, Joy 2-5 1-1 5. Totals: 18-52 9-1 45.

Ellsworth (18-0) 62

Blethen 0-1 0-0 0, Haslam 1-2 0-0 2, Card 3-6 3-5 9, Austin 6-11 5-11 18, Carter 2-5 7-10 11, Bean 0-0 0-0 0, Fluker 1-1 1-2 4, Holt 1-6 2-2 4, Sawyer 2-9 0-0 5, Richie 4-5 0-4 8, Palmer 0-0 1-2 1. Totals: 20-46 19-36 62.

3-point goals: MDI (0-15): Shaw 0-1, O’Neil 0-1, Walls 0-2, Chisholm 0-2, Smith 0-3, MacDonald 0-6; Ellsworth (3-10): Fluker 1-1, Austin 1-2, Sawyer 1-4, Holt 0-3

MDI                     19    28    35    45

Ellsworth              7    24    41    62

JV: MDI 57-49

**********

COLLEGE HOCKEY

VERMONT men 7, MAINE 2

 (Friday Night)

Vermont (7-15-5) 4 1 2—7

Maine (11-10-6) 1 1 0—2

First period — 1. Vermont, McCarthy 7 (Stalberg, DeCenzo), 4:17; 2. Vermont, Medvec 2 (White), 7:05; 3. Vermont, Downing 9 (MacKenzie, McCarthy), 14:41 (pp); 4. Maine, Andersson 1 (Mangene, Cornell), 17:15; 5. Vermont, DeCenzo 3 (Franzon, McCarthy), 17:38; Penalties: Vermont, Nilsson-Roos, high sticking, 7:45; Maine, Diamond, interference, 13:52; Vermont, Griem, holding, 18:55.

Second period — 6. Maine, Nyquist 11 (unassisted), 6:57 (sh); 7. Vermont, DeCenzo (Bruneteau, Nilsson-Roos), 7:38 (pp). Penalties: Vermont, MacKenzie, hooking, 1:48; Vermont, Medvec, elbowing, 2:18; Maine, Diamond, interference, 6:23; Maine, Banwell, hooking, 10:55; Vermont, Griem, interference, 12:55; Maine, Nyquist, interference, 14:06; Vermont, Lenz, charging, 20:00.

Third period — 8. Vermont, Stalberg 6 (White, McCarthy), 8:19 (pp); 9. Vermont, Downing 9 (White), 10:00. Penalties: Vermont, Brickley, cross-checking, 4:58; Maine, Van Dyk, kneeing, 4:58; Vermont, Nilsson-Roos, tripping, 5:23; Vermont, Leonard, tripping, 13:08; Vermont, Griem, hitting after whistle, 19:21; Maine, Cornell, hitting after whistle, 19:21.

Shots on goal: Vermont 11-6-8—25; Maine 14-13-9—36

Goaltenders: Vermont, Madore (31 shots-29 saves), Vazzano (10:00 of 3rd, 5-5); Maine, Sullivan (9-6), Ouellette (14:41 of 1st, 15-11), Sirman (10:00 of 3rd, 1-1)

Power-play opportunities: Vermont 3 of 6; Maine 0 of 8

**********

TOURNAMENT TICKETS

HIGH SCHOOL

LAWRENCE

FAIRFIELD — The Lawrence boys team secured the fifth seed in the MPA tournament and will play Mt. Blue on Saturday, Feb. 19 at the Augusta Civic Center in the quarterfinals. Lawrence will be selling tickets for Saturday’s game on Feb. 16-17 from 8 a.m.-6 p.m. and Friday, Feb. 18 from 8 a.m.-3 p.m. in the main office of the high school. Tickets are $4 for students and $7 for adults.

**********

SKIING

HIGH SCHOOL

At Hermon Mountain

Boys Slalom

Greenville 26, John Bapst 27, Hampden Academy 45, Mattanawcook 59, Lee Academy 72

1.Ethan Burke (HA) 1:00.87, 2. Nate Green (JB) 1:02.48, 3. Kyle Bartlet (G) 1:05.19, 4. Dylan Bouchard (G) 1:06.13, 5. Michael Skarka (HA) 1:06.89, 6. Lucas Wardell (JB) 1:07.00, 7. Gavin Higgins (MA) 1:09.81, 8. Chad Hensley (JB) 1:10.09, 9. Jeremy Vroom (Bangor) 1:10.50, 10. Cole Aucoin (G) 1:12.57, 11. Nate Fenn (G) 1:13.85, 12. Kurt Eyerer (JB) 1:16.56, 13. Willy Diehl (JB) 1:20.56, 14. Tyler Trott (MA) 1:20.80, 15. Charlie Volkwein (JB) 1:20.99, 16. Mark Spaulding (MA) 1:21.13, 17. Jarryd Whirty (Lee) 1:23.21, 18. Guillermo Rubio (Bangor) 1:23.91, 19. Ethan Whitfield (Lee) 1:25.80, 20. D.J. Brooks (JB) 1:26.11

******

Girls Slalom

Orono 21, John Bapst 23, Mattanawcook Academy 48, Hampden Academy 55

1. Chloe Douglas (O) 1:12.72, 2. Caprice Stevens (Lee) 1:17.69, 3. Rachel Balaban (O) 1:20.02, 4. Adriana Pelligrini (JB) 1:20.78, 5. Christina Long (JB) 1:20.81, 6. Sophie Collard-Seguin (Bangor) 1;20.85, 7. Jina Libby (MA) 1:23.80, 8. Yumiko Inaoka (Bangor) 1:25.51, 9. Jessica Moore (JB) 1:26.97, 10. May Callahan (O) 1:27.94, 11. Natasha Jipson (MA) 1:29.49, 12. Julia Hidu (HA) 1:30.06, 13. Amelia Pelligrini (JB) 1:31.24, 14. Lillie Mayfield (O) 1:31.51, 15. Kelsey Johns (JB) 1:37.92, 16. Dana Hsiao (HA) 1:51.01, 17. Lauren Huang (JB) 1:52.86, 18. Ashley Jandreau (MA) 2:05.28

SEE COMMENTS →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business