Feb. 9, 2011, Local Sports Results

Posted Feb. 10, 2011, at 12:59 a.m.
Last modified Feb. 11, 2011, at 5:45 p.m.

WEDNESDAY’S RESULTS

PREP

GIRLS HOCKEY

Hebron 6, Berwick 0

***

POSTGRAD

MEN’S BASKETBALL

MCI 92, Bridgton 61

***

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

EMCC 80, UM-Augusta 56

***

WOMEN’S BASKETBALL

EMCC 60, UM-Augusta 57

***

WOMEN’S SQUASH

Bates 8, Colby 1

*********

THURSDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Maine at Hartford, 7 p.m.

UM-Machias at UM-Fort Kent, 7:30 p.m.

***

Women’s Basketball

UM-Machias at UM-Fort Kent, 5:30 p.m.

*********

SKIING

HIGH SCHOOL

At Caribou

Cross Country Classical 5K

Caribou girls 14, Fort Kent 29, Fort Fairfield 51, Presque Isle 64, Madawaska no score

1. Vicky Bernard (FK) 21:33, 2. Kendra Stephens (Car) 21:45, 3. Laura Collins (Car) 22:14, 4. Ashley Richards (Car) 22:17, 5. Katie Plourde (Car) 22:30, 6. Chelsea Bard (Car) 22:31, 7. Emily Soderberg (Car) 22:56, 8. Kate Morneault (FK) 24:41, 9. Roxy Pelletier (FK) 24:42, 10. Victoria Plourde (FF) 26:37, 11. Rudy Martin (FK) 27:01, 12. Veronica Plourde (FF) 27:09, 13. Melissa McKenney (FF) 27:10, 14. Bonnie Cory (PI) 27:24, 15. Lauren Schiff (PI) 28:19, 16. Kylie Plourde (FF) 29:57, 17. Courtney Colligan (PI) 30:26, 18. Amanda Bennett (PI) 32:50

Caribou boys 16, Presque Isle 34, Fort Kent 37, Fort Fairfield no score

1. Caleb Chapman (Car) 17:42, 2. Christian Sleeper (Car) 18:06, 3. Jesse Rochester (PI) 18:55, 4. Jon Rochester (PI) 19:08, 5. Carson Spencer (FK) 19:09, 6. Josh Kovach (Car) 19:13, 7. D.J. Flynn (Car) 19:16, 8. Ezra Duplisse-Cyr (Car) 19:28, 9. Logan Doak (FK) 19:59, 10. Jesse Sandstrom (Car) 20:53, 11. Ted Martin (FK) 21:42, 12. Alex Chasse (FK) 22:16, 13. Joel Shay (PI) 22:25, 14. Jacob Towle (PI) 23:22, 15. Eric Deschene (FK) 24:18, 16. Derrick Ouellette (FK) 24:40, 17. Thomas Freeman (PI) 25:55

***

KVAC Championships

At Black Mountain, Rumford

Girls

Standings After Two of Four Events

Mt. Blue 50, Edward Little 87, Maranacook 156, Oxford Hills 157, Camden Hills 164, Hampden Academy 238

Giant Slalom

Mt. Blue 50, Edward Little 34, Oxford Hills 66, Camden Hills 70, Hampden Academy 74, Skowhegan 107, Maranacook 110

1. Allarie Lever (EL) 1:23.6, 2. Molly Howe (HA) 1:24.0, 3. Margot Heraud (MB) 1:24.2, 4. Heather Farrington (MB) 1:24.5, 4. Jane Ouillette (Belfast) 1:24.50, 6. Pheobe Chamberlain (EL) 1:26.6, 7. Marisa Hanning (OH) 1:27.8, 8. Mallory Parker (MB) 1:28.3, 9. Eliza Richard (MB) 1:28.9, 10. Abbey Ellis (MB) 1:29.2, 11. Julia Hidu (HA) 1:30.2, 12. Emi Rendell (Skow) 1:30.3, 13. Deanna Morris (Mar) 1:30.9, 14. Megan Howes (EL) 1:31.2, 15. Julie Beauchesne (CH) 1:31.5, 16. Hannah Johnston (EL) 1:31.6, 17. Caitlin Throne (CH) 1:31.7, 18. Allie Heckerd (CH) 1:32.1, 19. Katlyn Davis (Leav) 1:32.6, 20. Kayla Turner (OH) 1:32.7, 21. Jen Rioux (EL) 1:33.1, 22. Tiffany Levesque (Lew) 1:33.4, 23. Mimi Baumhoff (OH) 1:34.6, 24. Colleen Stauder (OH) 1:35.2, 24. Katerina Bessey (MB) 1:35.2, 24. Lewis (MB) 1:35.2, 27. Hannah Gibson (MB) 1:36.7, 27. Morgan Heckerd (CH) 1:36.7, 29. Amanda Hanning (OH) 1:36.8, 30. Morgan Farley (CH) 1:37.2

***

Cross Country Freestyle

Mt. Blue 28, Maranacook 46, Leavitt 50, Edward Little 53, Mount Ararat 72, Oxford Hills 91, Camden Hills 94, Hampden Academy 164

1. Abby Mace (Mar) 15:56.5, 2. Emily Ramsey (MB) 16:53.1, 3. Taren McGray (Leav) 17:09.4, 4. Hannah Allen (MB) 17:16.8, 5. Emma Wood (MA) 17:27.5, 6. Audrey Bennette (EL) 17:34.9, 7. Sarah Wade (MB) 17:36.7, 8. Adrian Huntington (Mar) 17:38.1, 9. Lucy Knowlton (Leav) 17:50.3, 10. Emily Ranucci (EL) 17:56.3, 11. Eric Pierce (CH) 18:10.5, 12. Alyssa Andrews (OH) 18:25.0, 13. Maggie Bouchard (MA) 18:35.6, 14. Caroline Colan (Mar) 18:53.0, 15. Addie Cullenberg (MB) 19:02.7, 16. Maddie Wiegman (Leav) 19:10.9, 17. Kate Spies (MA) 19:13.6, 18. Maddy Williamson (EL) 19:27.8, 19. Mari Dixon-Dufrence (EL) 19:32.6, 20. Lindsay Bumbalo (CH) 19:36.2, 21. Jordann Tate (EL) 19:37.9, 22. Lilly Ramser (Leav) 19:47.0, 23. Kara Witherill (Mar) 19:50.1, 24. Adena St. John (OH) 20:03.7, 25. Moriah Lee (OH) 20:07.7

26. Alana Mallar (Leav) 20:17.7, 27. Anja Nordstrom (MB) 20:30.5, 28. Emily Chase (Leav) 20:54.6, 29. Abby Chase (Leav) 20:58.5, 30. Abby White (CH) 21:25.6, 31. Natasha Smith (Leav) 21:35.2, 32. Meghan Feely (OH) 21:39.3, 32. Kallah Turner (Leav) 21:39.3, 34. Hannah Colan (Mar) 21:40.0, 35. Ashley Anderson (Mar) 21:45.5

***

Boys

Standings After Two of Four Events

Maranacook 72, Mt. Blue 104, Oxford Hills 148, Edward Little 167, Leavitt 172, Hampden Academy 195, Camden Hills 201

Giant Slalom

Edward Little 43, Skowhegan 46, Marnacook 50, Mt. Blue 66, Camden Hills 74, Hampden Academy 85, Leavitt 89, Oxford Hills 111

1. James Jackson (EL) 1:19.66, 2. Gary Kersbergen (MCI) 1:21.25, 3. Ethan Burke (HA) 1:22.06, 4. Sebastien Dumont (Skow) 1:22.17, 5. Sean Daigle (Mar) 1:22.39, 6. Taylor Harrison (CH) 1:22.92, 7. Nick Cote (EL) 1:23.36, 8. Andrew Gaudette (Leav) 1:23.42, 9. Konnor Therriault (Skow) 1:24.54, 10. Alec Daigle (Mar) 1:24.61, 11. Tim Andrews (MB) 1:24.62, 12. Matt Delmar (Mar) 1:25.02, 13. North Kay (MB) 1:25.06, 14. Ben Bowles (EL) 1:25.08, 15. Mike Earle (Skow) 1:25.14, 16. Reilly Bolduc (Lew) 1:25.39, 17. Ryan Stuart (OH) 1:25.46, 18. Crockett Lalor (CH) 1:26.48, 19. Alex Chandler (MB) 1:26.51, 20. Ben Brown (OH) 1:26.60, 21. Jacob Harris (Leav) 1:26.88, 22. Clayton Forrest (HA) 1:27.19, 23. Michael Pakulski (Skow) 1:27.45, 24. Cole Ellison (CH) 1:27.54, 25. Jesse Williams (EL) 1:27.59

26. Mike Skarka (HA) 1:28.18, 27. Drew Bennett (Leav) 1:28.30, 28. Louis Chiappetta (Mar) 1:28.78, 29. Nick Nile (MB) 1:28.83, 30. Brian Crane (EL) 1:29.28, 30. Toby Smith (Mar) 1:29.28, 32. Kyle Hancock (Skow) 1:29.51, 33. Brendan Carey (CH) 1:29.91, 34. Tilden Lincoln (CH) 1:30.36, 35. Chris Morris (Mar) 1:30.47

***

Cross Country Freestyle

Maranacook 22, Oxford Hills 37, Mt. Blue 38, Mount Ararat 82, Leavitt 83, Hampden Academy 110, Edward Little 124, Camden Hills 127

1. Tyler Deangelis (Mar) 13:55.4, 2. Ethan Burke (HA) 14:22.5, 3. Forrest Todd (OH) 14:47.0, 4. Luke Wenzel (Mar) 14:51.3, 5. Walker Thompson (Mar) 14:52.5, 6. Keith Lemelin (Leav) 15:02.4, 7. Dustin Staples (MB) 15:12.8, 8. Brody Hines (MB) 15:24.0, 9. Jeremy Read (OH) 15:25.2, 10. Zach Veayo (MB) 15:27.3, 11. Jesse Newcomb (OH) 15:38.9, 12. Sean Daigle (Mar) 15:39.1, 13. Silas Rogers (MB) 15:54.1, 14. Dan Costanzi (OH) 16:05.4, 15. Alex Spies (MA) 16:06.4, 16. North Kay (MB) 16:07.3, 17. Zack Tannabaum (EL) 16:08.0, 18. Sam Wood (MA) 16:12.6, 19. Carson Mitchell (Mar) 16:15.7, 20. Rylee Knox (Leav) 16:26.0, 21. Nick Demosthenes (MA) 16:39.0, 22. Cory McSweeney (Mar) 16:42.3, 23. Evan Vincent (Mar) 16:48.5, 24. Sam Nielson (Mar) 16:51.4, 25. Tim Andrews (MB) 16:52.2

26. Jackson Pineau (Mar) 16:54.8, 27. Dustin Ramsay (HA) 17:04.6, 28. Logan Sampson (CH) 17:05.5, 29. Ben Ramser (Leav) 17:07.4, 30. Nick Murphy (CH) 17:27.1, 31. Nick Parsons (MA) 17:31.6, 32. Louis Chiappetta (Mar) 17:31.9, 33. James McCracken (MA) 17:42.8, 34. Luc Bourget (EL) 17:51.7, 35. Colby Varney (Leav) 17:53.7

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports