Jan. 31, 2011, Local Sports Results

Posted Jan. 31, 2011, at 11:41 p.m.
Last modified Feb. 01, 2011, at 12:58 a.m.

TUESDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Maine at Boston Univ., 7:30 p.m.

SMCC at Northern Essex CC, 8 p.m.

Southern Maine at Colby, 7:30 p.m.

Thomas at Bowdoin, 7 p.m.

UM-Machias at University of New Brunswick-St. John, 7 p.m.

Women’s Basketball

Boston University at Maine, 7 p.m.

Bowdoin at UM-Farmington, 7 p.m.

SMCC at Northern Essex CC, 6 p.m.

Southern Maine at Colby, 5:30 p.m.

UM-Machias at University of New Brunswick-St. John, 5 p.m.

Women’s Ice Hockey

Colby at Southern Maine, 7 p.m.

******

MONDAY’S RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Husson 94, Thomas 87

St. Joseph’s 70, Emmanuel 51

UM-Farmington 61, MMA 39

******

WOMEN’S BASKETBALL

Husson 101, Thomas 74

MMA 65, UM-Farmington 53

******

HIGH SCHOOL HOCKEY

RAMS 6, PANTHERS 2

Bangor (7-6) 0 4 2 — 6

Waterville (7-7) 1 1 0 — 2

First period — 1. Wat, Whitten (Lee, Cook), :21. Penalties: Ban, King, tripping, 7:42; Wat, Locke, cross checking, 12:39.

Second period — 2. Wat, Lee (LeFebvre, Whitten), 1:46; 3. Ban, Toth-Javor (Capuano), 1:46; 4. Ban, Toth-Javor (King, Frost), 4:21 (pp); 5. Ban, Cota (unassisted), 9:54 (sh); 6. Ban, Farnham (King), 14:49. Penalties: Wat, Saucier, boarding, 3:15; Wat, Cook, slashing, 4:39; Ban, Roberts, interference, 7:59; Ban, Capuano, holding, 9:02; Wat, Saucier, slashing, 10:25; Wat, Lee, boarding, 15:00.

Third period — 7. Ban, Frost (Papsadora), 7:58; 8. Ban, Toth-Javor (Papsadora, Frost), 10:34 (pp). Penalties: Ban, Shanklin, tripping, 2:19; Wat, Saucier, contact to the head-roughing, 4:43; Wat, Bishop, roughing, 9:41.

Shots on goal: Bangor 8-8-8—24; Waterville 10-15-12—37.

Goalies: Bangor, Howat (37 shots-35 saves); Waterville, Thibodeau (24-18)

Power-play opportunities: Bangor 2 of 7; Waterville 0 of 4

JV: Waterville 4-0

******

FRESHMAN BASKETBALL

At University College at Bangor

John Bapst (5-8) 51, George Stevens Academy (6-5) 50

John Bapst top scorers: Colby Kohn 19, Cody Lyons 15; George Stevens: Frank McMahon-Allwie 10

******

YOUTH HOCKEY

MITES

At Sawyer Arena, Sunday

Brewer 7, Bangor 3

Brewer: Kody Doak 3, Jacob Gates 2, Liam Spaulding, Jordan Parkhurst; goalie; Josh Girard; Bangor: Parker Shawley, Andrew Door, Cameron Legassie; goalie: Jonah Baude

******

PEEWEE

At Sukee Arena, Saturday

Bangor Red 5, CMYHA 2

Bangor: Derek Courtney, Logan Cross 2, Charlie Budd, Regan Hoyt; CMYHA: Logan Denis, Jacob Bernatchez

******

WRESTLING

HIGH SCHOOL

Maine Amateur Wrestling Alliance Poll through Jan. 29 matches

1. Noble, 2. Camden Hills, 3. Massabesic, 4. Belfast, 5. Fryeburg Acad., 6. Mountain Valley, 7. Marshwood, 8. Lisbon, 9. Mt Blue, 10. Westbrook; also receiving consideration: Wells, Skowhegan, Foxcroft Acad., Cony, Dirigo

******

PLAYER OF THE WEEK

COLLEGE

Little East

Vanessa Baird (women’s track player), was fourth in the shot put (35 feet, 3 inches) and third in the weight throw (44-4) at the USM Invitational over the weekend.

Katlyn Gardner (women’s track rookie), posted three third-place finishes in the USM Invitational over the weekend. She ran 9.11 seconds in the 55 hurdles, 7.67 in the 55 dash and 26.93 in the 200.

Matt Harmon (men’s track player), earned fourth place in the weight throw with a toss of 49-3 and fourth in the shot put (45-0.50) at the USM Invitational.

North Atlantic

Andrew Duncanson (men’s basketball player), eclipsed the 1,500-point mark for his career, scoring 36 points in a win over UMaine-Farmington Wednesday while netting 23 in a loss to Maine Maritime Sunday.

******

SKIING

HIGH SCHOOL

At Big Rock, Mars Hill, Saturday

Girls Slalom

1. Julia Hidu (Hampden) 1:53.72, 2. Roxy Pelletier (Fort Kent) 1:55.89, 3. Kalya Davenport (FK) 1:58.06, 4. Danielle Ouellette (FK) 1:58.82, 5. Rudy Martin (FK) 2:01.22, 6. Lauren Huang (John Bapst) 2:03.88, 7. Jina Libby (Mattanawcook Academy) 2:06.82, 8. Sam Dubay (FK) 2:07.39, 9. Savannah Paradis (FK) 2;08.13, 10. Sophie Collard-Sequin (Bangor) 2:09.74, 11. Emma Bartlett (Presque Isle) 2:10.24, 12. Adriana Pellegrini (JB) 2:11.02, 13. Katie Ward (JB) 2:11.43, 14. Allie Prescott (FK) 2:11.48, 15. Taylor Hobbs (FK) 2:11.71

Boys Slalom

1. Logan Doak (FK) 1:36.99, 2. Ted Martin (FK) 1:39.42, 3. Logan Brewer (Central Aroostook) 1:39.93, 4. Nate Green (JB) 1:41.89, 5. Clay Forest (HA) 1:42.58, 6. Spencer Stetson (CA) 1:42.99, 7. Michael Skarka (HA) 1:46.39, 8. Chad Hensley (JB) 1:46.44, 9. Lucas Wardwell (JB) 1:47.51, 10. Trevor Daigle (FK) 1:48.11, 11. Nathan McLaughlin (Fort Fairfield) 1:48.44, 12. Andrew Paradis (FK) 1:48.74, 13. Brady Lizotte (FK) 1:49.05, 14. Adam Labbe (FK) 1:49.13, 15. Gavin Higgins (MA) 1:50.48, 16. Zach Voisine (FK) 1:50.85, 17. Jacob Towle (PI) 1:52.49, 18. Kaine Kingsbury (CA) 1:53.02, 19. Connor Prescott (FK) 1:54.94, 20. Dylan Ouellette (Caribou) 1:55.95

Girls Giant Slalom

1. Roxy Pelletier (FK) 1:44.76, 2. Molly Howe (HA) 1:48.45, 3. Rudy Martin (FK) 1:51.65, 4. Emma Bartlett (PI) 1:52.13, 5. Julia Hidu (HA) 1:52.17, 6. Kayla Davenport (FK) 1:53.30, 7. Danielle Ouellette (FK) 1:53.42, 8. Chelsey Carroll (PI) 1:57.01, 9. Jina Libby (MA) 1:57:14, 10. Carprice Stevens (Lee) 1:57.37, 11. Sam Dubay (FK) 1:57.70, 12. Shea Brown (PI) 1:59.26, 13. Adriana Pellegrini (JB) 1:59.62, 14. Jessica Zyblut (Car) 2:01.30, 15. Katie Ward (JB) 2:01.52, 16. Lauren Huang (JB) 2:01.80, 17. Savannah Paradis (FK) 2:02.14, 18. Allie Prescott (FK) 2:02.43, 19. Courtney Burby (Car) 2:03.33, 20. Sophie Collard-Sequin (Ban) 2:04.51

Boys Giant Slalom

1. Logan Doak (FK) 1:36.70, 2. Logan Brewer (CA) 1:39.73, 3. Clay Forest (HA) 1:42.86, 4. Spencer Stetson (CA) 1:43.35, 5. Nathan McLaughlin (FF) 1:44.21, 6. Ted Martin (FK) 1:44.80, 7. Andrew Paradis (FK) 1:46.02, 8. Lucas Wardwell (JB) 1:47.41, 9. Nate Green (JB) 1:47.95, 10. Brady Lizotte (FK) 1:48.00, 11. Dean Walker (Car) 1:48.11, 12. Mike Gerrish (MA) 1:48:58, 13. Michael Skarka (HA) 1:48.74, 14. Trevor Daigle (FK) 1:48.91, 15. Adam Labbe (FK) 1:50.52, 16. Connor Prescott (FK) 1:51.50, 17. Jeremy Vroom (Ban) 1:51.75, 18. Gabe Player (PI) 1:51.87, 19. Kyle MacCallum (PI) 1:52.0, 20. Nolan McDuffie (Car) 1:52.29, 21. Kaine Kingsbury (CA) 1:52.65, 22. Dylan Ouellette (Car) 1:52.83, 23. Robert Easton (JB) 1:53.56, 24. Chad Hensley (JB) 1:53.90, 25. Jacob Towle (PI) 1:54.17

******

LOCAL

Madawaska Aroostook Cup

Freestyle 6.5K

At Four Seasons Trail,

Madawaska

Women

1. Sarah Domanick 20:48, 2. Patricia Hebert 22:59, 3. Sherry Dubis 23:13, 4. Susan Plissey 23:44, 5. Gina Jandreau 29:30, 6. Bonnie Corey 32:22

Men

1. Jesse Rochester 18:42, 2. Mike Smith 18:43, 3. Marco Boucher 18:44, 4. Paul Cyr 19:43, 5. Carl Soderberg 19:44, 6. Kamaran Houssain 20:49, 7. Tom Campbell 21:06, 8. Von Perry 21:31, 9. Raymond Cyr 21:49, 10. Andrew Bailey 22:50

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports