Jan. 10, 2011, Local Sports Results

Posted Jan. 10, 2011, at 11:26 p.m.

TUESDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Brandeis at Bates, 6 p.m.

Norwich at St. Joseph’s, 7 p.m.

Rhode Island College at Southern Maine, 7:30 p.m.

SMCC at Holyoke CC, 6 p.m.

U-New England at Curry, 8 p.m.

UM-Augusta at Maine Maritime, 7 p.m.

UM-Farmington at Thomas, 7:30 p.m.

Women’s Basketball

Bowdoin at Bates, 8 p.m.

Colby at Husson, 7 p.m.

Rhode Island College at Southern Maine, 5:30 p.m.

SMCC at Holyoke CC, 4 p.m.

U-New England at Curry, 6 p.m.

UM-Farmington at Thomas, 5:30 p.m.

Women’s Ice Hockey

Bowdoin at St. Anselm, 4 p.m.

MONDAY’S RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

UM-Fort Kent 74, SUNY Canton 59

WOMEN’S BASKETBALL

UM-Fort Kent 68, SUNY Canton 56

******

HIGH SCHOOL BASKETBALL

RED RIOTS 69, PATRIOTS 51

Penquis (5-3) 41

Chapman 8-22 1-2 18, Preble 0-1 0-0 0, Larson 5-12 1-2 11, Zambrano 4-11 0-1 8, C. Bess 4-9 2-2 10, Weston 0-2 0-0 0, H. Bess 2-5 0-1 2; Totals: 23-64 4-8 51

Orono (5-3) 69

Keezer 6-16 1-2 15, Berry 5-13 0-0 11, Bryant 3-9 0-0 8, Paul 0-0 0-0 0, Thibeault 0-0 0-0 0, Smith 0-0 0-0 0, Dickey 4-7 1-2 9, Kass 0-0 0-0 0, Gray 0-0 0-0 0, Triandafillou 4-13 2-2 12, Woodward 4-6 6-7 14, Foster 0-0 0-0 0; Totals: 22-64 10-13 69

3-pt. goals: Penquis (1-5): Chapman 1-3, Zambrano 0-1, Weston 0-1;

Orono (7-19): Keezer 2-4, Bryant 2-6, Berry 1-3, Triandafillou 2-6

Penquis 16 25 40 51

Orono 20 34 51 69

JV: Penquis 49-45

******

Big East Leaders

BOYS BASKETBALL

Points per game: Cote Card (Ellsworth) 15.13, Matt Till (Caribou) 14.00, Travis Dyer (Presque Isle) 12.83, Oliver Zubrick (PI) 12.33, Andrew Austin (Ellsworth) 12.25, Devin Delaite (Mattanawcook Academy) 12.17, Evan Eldridge (Bucksport) 12.00, Chase Vicaire (MA) 11.33, Stephen St. Peter (Car) 11.00;

Field goal percentage: Stephen St. Peter (Car) 57.45, Nick Richie (Ells) 56.25, Garrett Libby (Old Town) 56.10, Andrew Austin (Ells) 55.41, Evan El-dridge (Bucksport) 53.33;

Free throw percentage: Ben Walls (MDI) 75.00, Cote Card (Ells) 74.36, Chad Caverhill (Car) 67.86, Stephen St. Peter (Car) 67.65, Nick Shaw (MDI) 65.22;

3-point field goal percentage: Ben Walls (MDI) 44.83, Cameron Archer (OT) 41.67, Travis Dyer (PI) 40.63, Chris Hammond (John Bapst) 35.00, Tyler French (Buck) 34.38;

Rebounds per game: Mat Swazey (Buck) 8.57, Andrew Austin (Ells) 8.38, Alex Tuttle (PI) 8.33, Evan Eldridge (Buck) 6.57, Oliver Zubrick (PI) 6.50;

Steals per game: Kyle Abbott (OT) 3.00, Andrew Austin (Ells) 2.88, Caleb MacDonald (MDI) 2.71, Ben Walls (MDI) 2.57, Chase Vicaire (MA) 2.50;

Assists per game: Chase Vicaire (MA) 3.67, Nick Holt (Ells) 3.38, Lucas Phillippon (JB) 3.13, Jordan Carter (Ells) 3.00, Roland Thibodeau (Car) 3.00

GIRLS BASKETBALL

Points per game: Abby Pyne (John Bapst) 15.43, Jenna Selander (Caribou) 14.86, Megan Phelps (MDI) 14.00, Sadie Wight (Bucksport) 13.88, Shelby Redman (Buck) 13.88, Kayla Richards (Presque Isle) 12.33, Ashley Abbott (Old Town) 11.14, Taylor Hawkins (Mattanawcook Academy) 10.40, Chandler Guerrette (PI) 10.33, Ashley Thayer (Hermon) 10.13;

Field goal percentage: Shelby Redman (Buck) 50.67, Taylor Edgecomb (JB) 47.92, Kayla Richards (PI) 46.55, Hannah Shaw (MDI) 46.15, Alexa Massey (Car) 44.83;

Free throw percentage: Abby Pyne (JB) 78.43, Ashley Thayer (Her) 71.43, Kayla Richards (PI) 71.43, Megan Phelps (MDI) 69.39, Jenna Selander (Car) 69.35;

3-point field goal percentage: Abby Paul (MA) 42.86, Megan Ireland (PI) 40.00, Raychel Alley (Her) 38.71, Shelby Redman (Buck) 35.29, Ashley Thayer (Her) 33.33;

Rebounds per game: Megan Phelps (MDI) 11.67, Shelby Redman (Buck) 10.25, Taylor White (Ells) 10.00, Abby Pyne (JB) 9.29, Meredith Stewart (PI) 8.50;

Steals per game: Taylor Edgecomb (JB) 4.86, Victoria Davenport (Her) 3.50, Chandler Guerrette (PI) 3.50, Megan Phelps (MDI) 3.44, Kayla Ri-chards (PI) 3.33;

Assists per game: Megan Phelps (MDI) 4.00, Chandler Guerrette (PI) 3.67, Ashley England (OT) 3.38, Kayla Richards (PI) 3.33, Sadie Wight (Buck) 3.13

******

HIGH SCHOOL HOCKEY

Boys Junior Varsity

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Brewer 6, Hampden Academy 1

Brewer goals: Jon Shedd 2, Alex Wortman, Chase Bosse, Nate Fitzpatrick, Candace Doughty;

goalie: Todd Rogers;

Hampden: Caleb Warren; goalie: Cody Varney

******

PLAYER OF THE WEEK

COLLEGE

America East

Ashleigh Roberts (University of Maine freshman), women’s basketball rookie, averaged 16 points, 7.5 rebounds and 2.5 steals during the week.

Troy Barnies (University of Maine senior from Auburn), co-men’s basketball player, averaged 21.5 points, 9 rebounds and shot 80 percent in two games, earning the award for the second straight week.

Maine Men’s Basketball Coaches and Writers Association

Will Hanley (Bowdoin College, junior), averaged 22.3 points, 9 rebounds, 2 blocks and shot 58 percent from the field in three victories.

Pet Sumner (University of Maine-Farmington first-year), rookie, also North Atlantic Conference rookie of the week, averaged 17 points and shot 53 percent from the field in a 1-1 week.

Little East Conference

Danielle Hutchins (University of Southern Maine sophomore from Lamoine), women’s indoor track, set school record in the 55-meter dash and placed second in the 200 meters at the USM Invitational.

Christina Massey (University of Southern Maine sophomore from Winslow), women’s indoor field, set school record in the long jump and placed third in the high jump at the USM Invitational.

Stephanie Lomasney (University of Southern Maine freshman from York), women’s indoor track rookie, placed second in the 55-meter dash and fifth in the 55-meter hurdles in the USM Invitational.

Ryan Storey (University of Southern Maine sophomore from Cumberland), men’s indoor field, earned both a New England Division III and ECAC qualifying mark by winning the high jump.

Aaron Paiton (University of Southern Maine freshman from Minot), men’s indoor field rookie, qualified for the New England Division III Champion-ships after placing second in the high jump.

******

GYMNASTICS

YOUTH

At Old Town Orono, YMCA, Old Town

All-Around Scores

Competing teams: Central Lincoln County (CLC), Downeast, Old Town Orono (OTO)

Level 2

Jr 13-15: Mary Louise Ross (D) 30.0, Kassidy Robidoux (D) 29.75

Level 3

Jr 13-14: Robin Nicholson (D) 31.6, Roxie Withers (OTO) 20.25;

Jr 15-16: Kristen Cavanaugh (CLC) 31.1, Alicia Allen (D) 29.85, Sharlene Maynard (OTO) 29.4

Level 4

Ch 6-7: Paige Sawyer (D) 33.1, Ella Henry (OTO) 30.6, Grace Moore (CLC) 27.15;

Ch 8: Kaitlyn Glidden (OTO) 35.0, Sarah Craft (OTO) 34.15, Katherine McKee (D) 33.7, Emily Kelsey (CLC) 32.5, Anna Helstrom (OTO) 31.3, Kathryn Owen (OTO) 30.8, Nora Payne (OTO) 28.4, Madison Bradbury (CLC) 28.35, Olivia West (D) 24.6, Lexi Rich (D) 23.8;

Ch 9: Tess Williamson (D) 33.4, Chloe Politte (D) 31.05, Madelyn Nida (D) 30.6, Anna Brown (D) 30.0, Emily Birdsall (D) 29.8, Dezirae Zaman (D) 25.4;

Jr 10-12: Sophia Wittmann (OTO) 35.7, Rebecca Elwood (OTO) 35.5, Jordon Bagley (OTO) 35.1, Lorna Pinet (OTO) 34.55, Samantha Harding (OTO) 34.1, Olivia Robidoux (D) 33.55, Kylie Farnham (CLC) 31.45

Level 5

CH 8-9: MacAllister Moss (CLC) 34.3, Madeline York (CLC) 33.35, Emma Hall (CLC) 33.2, Erica Karp (OTO) 31.85, Alison York (CLC) 30.6, Eleanor Bannerman (D) 27.45;

CH 10: Grace Kirpatrick (OTO) 32.0, Katherine Collomb (CLC) 31.05, Kaitlyn Dunham (OTO) 30.65, Hanna Chamberlain (D) 30.05;

Ch 11: Kassidy Harriman (OTO) 35.7, Sage Phillips (OTO) 32.5, Haley McCabe (D) 32.15, Madison Thornton (D) 31.05, Katelyn Bagley (D) 29.4, Maya McCabe (D) 29.2, Chelsea Schroeder (D) 28.2;

Jr 12-13: Darcie Dow (OTO) 34.25, Whitney Dow (CLC) 33.45, Tori Tuzzolino (OTO) 34.25, Taylor Wright (D) 30.7, Natalie Klaver (D) 27.95, Robin Fay Brown Morrison (D) 27.75, Cala Coffman (D) 27.75, Samantha Mason (D) 23.85;

boys 11: Zachary Williams (OTO) 35.65

Level 6

Ch 9-10: Emily Baker (OTO) 35.0, Oliviah Damboise (OTO) 32.45, Taylor Williams (OTO) 32.35, Emma Hargreaves (OTO) 31.55, Rebecca Baker (OTO) 31.1;

Ch 11: Jordan Merchant (OTO) 34.45, Emma Tomilson (OTO) 31.15, Allyson Jones (OTO) 31.1, Belle Albert (OTO) 28.3;

Jr 12-14: Simone Withers (OTO) 34.75, Rachel Murray (OTO) 33.9, Julianne Wheeler (OTO) 33.15, Briana Clark (D) 29.45, Catherine Roy (CLC) 27.85

Level 7

Ch 12-13: Baylee LaBree (OTO) 32.75, Kyra Landry (OTO) 31.6, Hannah Miller (OTO) 31.3;

Jr 14-16: Erica Jipson (OTO) 30.5, Taylor Wardwell (D) 29.75

Level 8

Ch 11-13: Olivia Wallace (OTO) 31.5, Emily Hussey (OTO) 28.0;

Jr 14-16: Melissa Trostell (OTO) 31.4, Abby Reynolds (OTO) 30.65, Ellie Mason (D) 29.7

Level 9

Jr 15: Courtney Lizotte (OTO) 30.7

******

GOLF

LOCAL

At Rocky Knoll CC, Orrington

Simulator Traveling Stableford

(at United Arab Emirates)

Chris Dunifer, Joe McCluskey, Paul Munro, Tom Bryan +17; Quintin Allan, Bernie MacDonald, Rollie Spellman +12; Frank Daigle, Bill Haas, Quintin Allan, David Raymond +9; Lee Bemis, Paul Munro, Joe McCluskey, Bill Taylor +4; Tom Bryant, Bill Kaine, Lee Bemis, Barbara Bryant +2 (mc); John Richard, Lee Bemis, Tom Bryant, Jim Oreskovich +2; Sony Dubay, Lee Bemis +1; Robbie Robinson, Quintin Allan, Sonny Dubay, Al Feurstock -1; Quintin Allan, Al Feurstock, Bill Taylor –2; Jim Daye, Will Crowell, Jim Oreskovich, Lee Bemis –6;

pins: No. 12 Bill Taylo 3-6, No. 15 Tom Bryant 4-1;

high stableford: John Richard +12

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports