Jan. 8-9, 2011, Local Sports Results

Posted Jan. 09, 2011, at 11:59 p.m.
Last modified Jan. 18, 2011, at 2:32 a.m.

TRACK & FIELD

HIGH SCHOOL

EMITL

At UMaine, Orono

Erskine Academy girls 120, Central 70, Foxcroft 59, Mattanawcook 51, Ellsworth 41, Sumner 11

4×880: 1, Ellsworth (Brianne Dunn, Krissy Luna, Sanna Norwood, Aleta Looker) 11:30.61. 2, Mattanawcook 12:53.24. 55 Hurdles: 1, Jade Canak (EA) 10.83. 2, Amber Church (EA) 11.68. 3, Amy Schwab (EA) 12.10. 4, Brittney Ibbitson (EA) 12.12. 5, Sharlene Maynard (M) 12.47. 6, Nicole Lessard (C) 13.25. 55: 1, Laurel Rougney (C) 8.23. 2, Taylor Robichaud (C) 8.26. 3, Michaela Fortin (EA) 8.30. 4, Moriah Estabrook (S) 8.42. 5, Abby Colbry (C) 8.46. 6, Ashley Crosby (M) 8.47. 1 Mile: 1, Kate Morrison (F) 6:16.56. 2, Krissy Luna (EL) 6:48.30. 3, Sarah Basham (EA) 6:53.55. 4, Meagan Sturgis (EA) 7:34.38. 400: 1, Remay Burke (C) 1:07.74. 2, Michaela Fortin (EA) 1:10.09. 3, Allison Fortin (EA) 1:12.34. 4, Sanna Norwood (EL) 1:15.62. 5, Colleen McMoarn (M) 1:16.08. 6, Gabbi Simbari (EL) 1:17.36. 800: 1, Chelsie Oldfield (F) 2:34.43. 2, Kate Morrison (F) 2:52.67. 3, Marie Miller (F) 3:10.56. 200: 1, Taylor Robichaud (C) 30.08. 2, Tia Hardy (M) 30.19. 3, Laurel Rougney (C) 30.64. 4, Remay Burke (C) 31.13. 5, Ashley Crosby (M) 31.64. 6, Moriah Estabrook (S) 31.70. 2 Mile: 1, Aleta Looker (EL) 12:24.09. 2, Brianne Dunn (EL) 12:47.40. 3, Chelsie Oldfield (F) 13:15.41. 4×220: 1, Central (Taylor Robichaud, Abby Colbry, Laurel Rougney, Remay Burke) 2:02.30. 2, Erskine 2:12.57. 3, Sumner 2:16.56. Shot Put: 1, Casey Alexander (EA) 30-00. 2, Alix Rudzinski (C) 26-05. 3, Allison Gauvin (EA) 25-02. 4, Tayla Trask (M) 25-00.50. 5, Amy Schwab (EA) 23-07.50. 6, Abby Colbry (C) 23-04.25. Long Jump: 1, Jade Canak (EA) 14-04.50. 2, Allison Fortin (EA) 13-00.75. 4, Tia Hardy (M) J12-05. 5, Sharlene Maynard (M) J11-05.25. 6, Elise Lichtenberg (M) J11-05. Triple Jump: 1, Jade Canak (EA) 30-10. 2, Allison Fortin (EA) 28-06.75. 3, Colleen McMoarn (M) 27-11. 4, Elise Lichtenberg (M) 27-05.75. 5, Sharlene Maynard (M) 26-11. High Jump: 1, Chuqiao Ren (F) 4-04. 2, Holly Fortier (F) 3-08.

Mattanawcook boys 83, Erskine Academy 82, Central 76, Sumner 73, Foxcroft 48, Ellsworth 32

4×880: 1, Mattanawcook (Josh Wheeler, Isaac Ocana, Jake Levangie, Matt Guiod) 9:07.98. 2, Ellsworth 9:25.14. 3, Erskine 9:41.27. 4, Sumner 9:47.23. 55 Hurdles: 1, Jarod St Peter (C) 9.00. 2, Isaac Ocana (M) 9.53. 3, Jeremiah Estabrook (S) 9.67. 4, Cameron Reed (EA) 9.84. 5, Daniel Gerrish (S) 10.03. 6, Greg O’Connor (EA) 10.13. 55: 1, Chase Small (F) 7.26. 2, Daniel Gerrish (S) 7.48. 3, Alexander Lang (EA) 7.59. 4, Nate Rockwood (EL) 7.62. 5, Ethan Smith (C) 7.69. 6, John Sandiego (S) 7.71. 1 Mile: 1, Eben Hodgkins (EA) 4:47.56. 2, Matt Guiod (M) 4:51.00. 3, Jarrod Lenfeset (EA) 5:11.57. 4, Luc Victor (EL) 5:18.68. 5, Brandon Wade (S) 5:21.95. 6, Ethan Bonson (EA) 5:23.93. 400: 1, Chase Small (F) 55.42. 2, Cody Weaver (C) 55.67. 3, Kevin Connolly (C) 55.74. 4, Greg O’Connor (EA) 57.85. 5, John Sandiego (S) 59.32. 6, Cori Sprague (EA) 59.59. 800: 1, Taylor Lee (S) 2:16.28. 2, Derek Hawes (EL) 2:20.29. 3, Spencer Gray (EA) 2:20.70. 4, Brandon Wade (S) 2:28.21. 5, Kurt Hand (S) 2:28.29. 6, Greg O’Connor (EA) 2:28.87. 200: 1, Chase Small (F) 25.43. 2, Kevin Connolly (C) 25.44. 3, Matt Guiod (M) 25.82. 4, Christian Duncan (C) 25.92. 5, Cody Weaver (C) 26.05. 6, Jarod St Peter (C) 26.18. 2 Mile: 1, Eben Hodgkins (EA) 10:06.22. 2, Dan Curts (EL) 10:13.71. 3, Jarrod Lenfeset (EA) 11:22.54. 4, Taylor Lee (S) 11:26.54. 5, Matthew White (EA) 11:50.69. 6, Josh Wheeler (M) 12:12.64. 4×220: 1, Central (Cody Weaver, Christian Duncan, Jarod St Peter, Kevin Connolly) 1:41.78. 2, Sumner 1:49.33. 3, Mattanawcook 2:02.85. 4, Foxcroft 2:22.71. Shot Put: 1, Christian Horlieca (C) 36-05. 2, Mike Parent (M) 34-09. 3, Jeremiah Estabrook (S) 34-08. 4, Ethan Smith (C) 34-03.50. 5, John French (M) 33-04. 6, Cody Levensalor (F) 32-00.50. Long Jump: 1, Dylan Levensalor (F) 15-10.25. 2, Patrick Kites (M) 15-05. 3, Isaac Ocana (M) 15-02.50. 4, Cyrus Bragdon (S) 14-11.75. 5, Alex Leighton (F) 14-10.25. 6, Thomas Murray (C) 14-07.25. Triple Jump: 1, Jake Levangie (M) 34-05.50. High Jump: 1, Christian Duncan (C) 5-06. 2, Kyle Jordan (S) 5-02. 3, Jake Levangie (M) J5-02. 4, Josh Wheeler (M) 5-00. 5, Brandon Wade (S) 4-10. 6, Alex Leighton (F) J4-10. Pole Vault: 1, Tom Ferguson (EA) 8-06. 2, Cori Sprague (EA) J8-06.

Hermon girls 118, Bucksport 61, Orono 55, Waterville 27, MDI 25

4×880: 1, Bucksport (Heather Brown, Jade Darragh, Sina Fehr, Nelly Winship) 11:58.84. 2, Hermon 12:53.41. 3, Waterville 13:52.57. 55 Hurdles: 1, Shelby Wheeler (O) 9.67. 2, Mollie Roy (H) 11.62. 3, Natalie Butler (MDI) 11.97. 4, Jillian Byers (H) 12.14. 5, Nicole Starks (H) 12.16. 55: 1, Maddie Page (H) 7.83. 2, Molly Hunt (B) 8.16. 3, Kaylin Rogers (H) 8.23. 4, Gabby Bryant (H) 8.31. 5, Jenn Christensen (W) 8.36. 1 Mile: 1, Jordan Richards (O) 6:16.44. 2, Kailyn Russ (EL) (MDI) 6:21.09. 3, Leah Boucher (H) 7:08.45. 400: 1, Katie Feeney (H) 1:04.87. 2, Kaylin Rogers (H) 1:07.86. 3, Kayla Marquis (O) 1:08.12. 4, Britney Eberhardt (B) 1:16.84. 800: 1, Nelly Winship (B) 2:34.53. 2, Katie Feeney (H) 2:43.24. 3, Samantha Bullard (H) 3:01.69. 4, Heather Brown (B) 3:01.70. 5, Mararet Robe (W) 3:14.12. 200: 1, Maddie Page (H) 28.16. 2, Shelby Wheeler (O) 29.65. 3, Mollie Roy (H) 29.74. 4, Molly Hunt (B) 29.94. 5, Kailyn Russ (EL) (MDI) 30.34. 2 Mile: 1, Sina Fehr (B) 13:52.61. 2, Lara Bluhm (W) 14:11.52. 3, Jordan Richards (O) 14:17.99. 4, Jade Darragh (B) 14:20.32. 5, Libby Spencer (O) 14:45.81. 4×220: 1, Hermon (Mollie Roy, Kaylin Rogers, Gabby Bryant, Maddie Page) 1:58.34. 2, Bucksport 2:03.18. 3, Waterville 2:09.15. 4, MDI 2:16.41. Shot Put: 1, Rebecca O’Donn (EL) (MDI) 30-01.50. 2, Sarah Fleming (W) 26-09.25. 3, Vanessa Hope Bean (H) 25-09. 4, Regan Graffam (H) 22-11. 5, Kelsea Tortorella (W) 22-09.75. Long Jump: 1, Katie Feeney (H) 14-02.75. 2, Debbie Colpitts (H) 13-02. 3, Gabby Bryant (H) 12-11. 4, Jenn Christensen (W) J12-11. 5, Lisa Tapley (B) 12-08.75. Triple Jump: 1, Avalon Langevin (B) 28-02.25. 2, Nicole Turm (EL) (H) 26-09.50. 3, Melinda Sewall (H) 26-04. 4, Lisa Tapley (B) 26-03. 5, Kassie Foss (H) 22-09.25. High Jump: 1, Kayla Marquis (O) 4-08. 2, Lisa Tapley (B) 4-04. 3, Audrey Cliff (H) 4-02. 4, Courtney King (O) 4-00. 5, Kelly Berglund (H) J4-00. Pole Vault: 1, Shelby Wheeler (O) 9-06. 2, Kayla Marquis (O) 8-06. 3, Kailyn Russ (EL) (MDI) 6-06. 4, Gabby Bridger (W) 6-00. 5, Nicole Turm (EL) (H) 5-06.

Hermon boys 98, Orono 95, Waterville 80, Bucksport 17, MDI 14

4×880: 1, Hermon (Bryce Barnes, Ian Barrows, Justin Holbrook, Zach Shelley) 9:57.56. 2, Waterville 11:12.49. 55 Hurdles: 1, Nick Danner (W) 9.27. 2, Garrett Olson (W) 9.45. 3, Justin Brooks (O) 9.50. 4, Jordan Lorenz (H) 10.53. 5, Dustin Petit (W) 10.62. 55: 1, Miguel Caballero (O) 6.99. 2, James Magnani (MDI) 6.99. 3, Nicholas Byers (H) 7.03. 4, John Terhune (W) 7.31. 5, Aaron Bownds (H) 7.60. 1 Mile: 1, Joseph Bellavia (W) 5:18.27. 2, Tyler White (O) 5:19.84. 3, Justin Holbrook (H) 5:30.25. 4, Hayden Thomas (MDI) 5:31.12. 5, Robin Doyle (B) 5:32.34. 400: 1, Joe Claar (O) 57.76. 2, Ian Barrows (H) 58.58. 3, Eric Davis (B) 59.60. 4, Brian Westhoven (O) 1:02.52. 5, Mitchell Lynds (H) 1:06.42. 800: 1, Nicholas Byers (H) 2:05.94. 2, Justin Holbrook (H) 2:21.58. 3, Justin Brooks (O) 2:33.93. 4, Robin Doyle (B) 2:35.68. 5, Patrick Hassen (W) 2:50.23. 200: 1, Nicholas Byers (H) 24.26. 2, Joe Claar (O) 24.93. 3, Hayden Thomas (MDI) 26.93. 4, Henry Nashed (W) 27.13. 5, Eric Davis (B) 27.43. 2 Mile: 1, Joseph Bellavia (W) 11:49.29. 2, Tyler White (O) 12:26.18. 3, Alan Brickett (W) 12:46.34. 4, Nick Derosby (W) 12:50.54. 5, Austin Sargent (B) 13:01.31. 4×220: 1, Waterville (Garrett Olson, Colby Vince, Nick Danner, John Terhune) 1:44.91. 2, Hermon 1:46.86. 3, Orono 1:51.31. Shot Put: 1, Nick Peterson (O) 42-08. 2, Nick Danner (W) 40-06. 3, Connor McCleod (W) 36-07.75. 4, Ezra Hallett (MDI) 35-11.50. 5, Zack Landean (O) J35-11.50. Long Jump: 1, Miguel Caballero (O) 18-07.50. 2, John Terhune (W) 17-00.50. 3, Joe Claar (O) 16-11.50. 4, Elias Pasquerillo (H) 15-07.25. 5, Henry Nashed (W) 15-03.50. Triple Jump: 1, Matt Cullens (H) 33-08.25. 2, David Frederick (O) 31-10.75. 3, Seth Raymond (B) 24-11.75. 4, Matt McGowan (H) 24-01.75. 5, Steven Roberts (H) 22-00.25. High Jump: 1, Zachary Look (H) 5-02. 2, Jordan Lorenz (H) 4-10. 3, Nick Carle (H) J4-10. 4, Silas Fitzgerald (B) J4-10. 5, Garrett Olson (W) 4-08. Pole Vault: 1, David Frederick (O) 10-00. 2, Justin Brooks (O) 9-00. 3, Nick Carle (H) 8-00. 4, Mitchell Lynds (H) 7-06. 5, Ryan Duperry (W) 7-00.

KVAC League

At Bowdoin College, Brunswick

Edward Little 184, Mt. Ararat 85, Belfast 62, Mount View 51, Gardiner 17, Lincoln Academy 6

4×800: 1, Edward Little  8:59.80. 2, Mt. Ararat  9:00.30. 3, Lincoln Academy 10:17.35. 55: 1, Seth London, MTV, 6.89. 2, Lani Eversage, BLF, 6.96. 3, Curtis Griffin, MTV, 7.11. 4, Jake Campbell, BLF, 7.13. 5, Darnell Hairston, EL, 7.14. 6, Connor Twomey, EL, 7.26. 55 Hurdles: 1, Michael Lucas, EL, 8.30. 2, Darnell Hairston, EL, 8.67. 3, Bryan Ring, ELB, 9.22. 4, Curtis Griffin, MTV, 9.34. 5, Juston Forbes, EL, 10.14. 6, Colton Burne, MTA, 11.48. 1 Mile: 1, Hussein Mohamed, EL, 4:48.77. 2, Nathan Jackson, MTA, 4:52.32. 3, Faisal Noor, EL, 5:13.38. 4, Louis Mauser, BLF, 5:16.05. 5, Nathan Bryant, MTA, 5:20.54. 6, Alexander Davis, MTV, 5:37.46. 400: 1, Lani Eversage, BLF, 53.42. 2, Michael Lucas, EL, 54.82. 3, Nick Johnson, EL, 58.46. 4, Jourdain Francine, MTA, 59.68. 5, Daniel Carey-Tripp, ELB, 1:00.52. 6, Chris Ried, MTA, 1:00.65. 800: 1, Seth Bryant, MTA, 2:14.23. 2, Jon Delorme, EL, 2:17.27. 3, Cody Whitcomb, GAR, 2:17.69. 4, Izaac White, EL, 2:21.11. 5, Alexander Davis, MTV, 2:26.38. 6, Matt Yarnevich, EL, 2:28.93. 200: 1, Seth London, MTV, 24.30. 2, Jake Campbell, BLF, 24.33. 3, Connor Harris, EL, 24.80. 4, Michael Lucas, EL, 24.99. 5, Roger Charest, EL, 25.25. 6, Connor Twomey, EL, 25.26. 2 Mile: 1, Faisal Noor, EL, 10:32.03. 2, Hussein Mohamed, EL, 10:32.06. 3, Izaac White, EL, 12:02.92. 4, Cody Whitcomb, GAR, 12:04.67. 5, Seth Bryant, MTA, 12:27.78. 6, Abdullahi Kalib, EL, 12:44.74. 4×200: 1, Belfast  1:41.76. 2, Mt. Ararat  1:43.31. 3, Edward Little  1:43.39. 4, Mount View  1:47.65. 7, Gardiner  1:53.15. Shot Put: 1, Dillion Webster, BLF, 44-06. 2, Adam Heroux, BLF, 40-06. 3, Nathanial Sigouin, MTV, 40-00.50. 4, Robert Cornelison, MTA, 37-02. 5, Kris Ravin, MTV, 36-09.50. 6, Cody Meserve, EL, 36-07.50. High Jump: 1, Connor Harris, EL, 5-08. 2, Darnell Hairston, EL, 5-06. 3, Nathan Jackson, MTA, 5-00. 4, Justin Pierce, MTA, J5-00. 5, Nick Oram, MTA, 4-10. 5, TY Veno, MTA, 4-10. Long Jump: 1, Alden Talbot, MTA, 16-11. 2, Roger Charest, EL, 16-07. 3, Cody Whitcomb, GAR, 16-06. 3, Brandon Powell, EL, 16-06. 5, William Buker, MTV, 16-04. 6, Bryan Ring, EL, 16-02.75. Triple Jump: 1, Connor Harris, EL, 42-05. 2, Bryan Ring, EL, 36-08. 3, Alden Talbot, MTA, 36-00. 4, Kellen Bonnar, MTA, 34-00. 5, William Buker, MTV, 33-03. 6, Brandon Powell, EL, 32-08. Pole Vault: 1, Gage Clavet, EL, 10-00.

***

WRESTLING

COLLEGE

Roger Williams University Scott Viera Invitational

At Bristol, R.I., Saturday

Springfield 139.5, Williams 110, Plymouth State 101, Roger Williams 76, Elizabethtown 51.5, Southern Maine 46.5, Norwich 38, STCC 11.5, American International 10.5

HIGH SCHOOL

Nokomis Tournament

At Newport

Mt. Blue 185, Dirigo 177, Foxcroft Academy 127.5, Wells 114, Oak Hill 104, MCI 74, Monmouth 74, Washington Academy 23, Nokomis 20, Oxford Hills 17, Mt. Blue ‘B’ 6, Wells ‘B’ 3; no scores: Jay, Dirigo ‘B’, Oak Hill ‘B’, Oxford Hills ‘B’

Championship Round

103: Dustin Small (MB) pinned Robbie Lee (Nok) 3:14; 112: Colin Sevigney (Wells) dec. Khalil Newbill (MB) 6-4; 119: Caleb Hall (Dir) tech fall Nick Hyde (MB) 20-4; 125: Trevor Weymouth (FA) pinned Brett Whittemore (Dir) 1:30; 130: Adam Gill (Dir) pinned Alex Francis (FA) 1:32; 135: Drew Blanchet (MB) major dec. Ryan Gamblin (MCI) 12-3; 140: Keith Madore (Oak Hill) major dec. Kyle Blaisdell (MCI) 12-4; 145: Wesley Stinson (FA) dec. Mike Burgess (Wells) 6-4; 152: Garrett Perkins (wells) dec. Craig Morrill (Oak Hill) 5-0; 160: D.J. Webber (Dir) pinned Zack Faulkner (MB) 3:22; 171: Mike Hamm (Oak Hill) pinned Britton Moholland (MCI) 3:02; 189: Kyle Foyt-Bridges (Mon) pinned Channing Ludden (Wells) 5:30; 215: Nick Wells (Oak Hill) dec. Joey Metcalf (MB) 14-7; 285: Matt Archer (MB) pinned Noah Francis (Wells) :46

Consolation Round

103: Paul Campbell (MCI) pinned Dylan Sattler (Dir) 4:49; 112: Mark Smith (FA) pinned Eric Holman (Dir) 2:36; 119: Patrick McInnis (Mon) pinned Matt Smith (FA) 1:25; 125: Stewart Buzzell (Mon) pinned Kevin Moore (MB) 1:59; 130: James Gambino (Mon) pinned Bradley Silver (MB) 4:56; 135: Forrest Law (FA) pinned Reilly Lombardi (Dir) :51; 140: Ryan Lemay (Dir) dec. A.J. Storer (MB) 5-0; 145: Bryan Blackman (Dir) pinned Donnie Vannah (Oak Hill) 4:11; 152: Thomas Barnett (Dir) pinned Chris Ingram (MB) 2:15; 160: Zack Smith (FA) dec. Patrick Farrell (Oak Hill) 3-2; 171: Caleb Farrington (MB) pinned Nelson Pepin (Dir) 4:31; 189: Zack White (Dir) dec. Josh Little (Oxford Hills) 6-3; 215: Zach Ragot (WA) dec. Alex Robinson (Wells) 4-2; 285: Jacob McGowan (MCI) pinned Caleb Atkinson (FA) 2:09

At Caribou

Caribou 51, Hermon 30

103: Cody Smith (H) by forfeit; 112: Chris Arnold (H) pinned Amber Kelley 4:55; 119: Jason Case (C) dec. Alex Petersen 6-5; 125: Brendon Wood (C) by forfeit; 130: Michael Selander (C) by forfeit; 135: Lucas Kinney (C) pinned Josh Deveau :41; 140: Lance Jandreau (C) by forfeit; 145: Sara Bishop (H) pinned Morgan Swan 5:34; 152: Colby Conroy (C) pinned Kyle Hornyak 2:50; 160: Levi Bither (C) by forfeit; 171: Jake Maher (C) pinned Luke Potter 1:34; 189: Deion Caudill (C) pinned Kevin Gooley 3:19; 215: Alex Urquart (H) pinned Levi Swan 5:20; 285: Nash Roy (H) pinned Daniel Powers 3:10

Caribou 66, Old Town 18

103: Amber Kelley (C) by forfeit; 112: Chelsea Martin (C) by forfeit; 119: Jason Case (C) by forfeit; 125: Brendon Wood (C) by forfeit; 130: Michael Selander (C) pinned Julie Cookson 2:31; 135: Lucas Kinney (C) by forfeit; 140: Kiowa Vickery (OT) pinned Lance Jandreau 5:29; 145: Jake Michaud (C) pinned Ashley Burgess :17; 152: Colby Conroy (C) pinned Dustin Sinclair 1:07; 160: Justin Libby (OT) pinned Levi Bither 1:15; 171: Jake Maher (C) by forfeit; 189: Deion Caudill (C) pinned Robert MacDonald 2:47; 215: Levi Swan (C) pinned Trevor Neal 1:59; 285: Nathan Robinson (OT) pinned Adam Thibodeau :57

Caribou 78, Calais 6

103: Amber Kelley (Car) by forfeit; 112: Chelsea Martin (Car) by forfeit; 119: Jason Chase (Car) by forfeit; 125: Brendon Wood (Car) by forfeit; 130: Michael Selander (Car) by forfeit; 135: Lucas Kinney (Car) by forfeit; 140: Lance Jandreau (Car) pinned Scott Carpenter 3:56; 145: Jake Michaud (Car) pinned Dominic Martorano 4:51; 152: Spencer McCormick (Calais) pinned Ben Wyman 1:10; 160: Levi Bither (Car) by forfeit; 171: Jake Maher (Car) by forfeit; 189: Deion Caudill (Car) by forfeit; 215: Levi Swan (Car) by forfeit; 285: Jeremy Miller (Car) by forfeit

At Bath

Morse 48, Brewer 24

103: Kyle Bonti (M) pinned Greg Charalambous 1:35; 112: Dylan Harrington (M) dec. Alex Charalambous 9-7; 125: Gary Stevens (M) pinned Anthony Sprigg 3:12; 130: Brandon McDougal (M) by forfeit; 135: Robbie Kiah (B) pinned Zach Thomas; 140: Wyatt Brackett (M) dec. Qasey Perry 1-0; 145: Michael Alvarez (M) pinned Dakota Bartlett 5:45; 152: Dylan Smith (B) pinned Levi Colson 3:10; 171: Cody Noyes (B) by forfeit; 189: Sean Marr (M) pinned Shane McLaughlin :54; 215: Josh Heenie (M) pinned Kevin Castonguay 1:26; 285: Marcus Eaton (B) by forfeit

Fryeburg 41, Brewer 33

103: Greg Charalambous (B) by forfeit; 112: Conner Sheehan (F) tech. fall Alex Charalambous; 119: Jacob Thurston (F) by forfeit; 125: Anthony Sprigg (B) pinned Cody Boyd 1:45; 130: Jacob Thurston (F) by forfeit; 135: Robbie Kiah (B) pinned Kyle Hubbard 1:58; 140: Qasey Perry (B) dec. Kirk Hubbard 9-6; 145: Chris Bartlett (F) pinned Dakota Bartlett 3:41; 152: Peter Bocchiocchi (F) pinned Dylan Smith 1:23; 160: Stefan Emery (F) by forfeit; 171: Cody Noyes (B) dec. Ian McFawn 5-4; 189: Matthew Hill (F) pinned Shane McLaughlin 1:16; 215: Kevin Castonguay (B) pinned Laim Felten 1:15; 285: Marcus Eaton (B) dec. Giovanni Difazio 5-0

Brewer 48, Lincoln Acad. 39

103: Mark Zaccadelli (LA) pinned Greg Charalambous :47; 112: Alex Charalambous (B) by forfeit; 119: Spencer Marshall (LA) by forfeit; 125: Anthony Sprigg (B) pinned Dylan York 3:03; 130: Sarah Alley (LA) by forfeit; 135: Robbie Kiah (B) pinned Cole Domeyer :23; 140: Qasey Perry (B) by forfeit; 145: Dakota Bartlett (B) by forfeit; 152: Martim Shott (LA) pinned Dylan Smith 1:18; 160: Blake Hay (LA) by forfeit; 171: Cody Noyes (B) pinned Nate Geofrion 2:30; 189: Shane McLaughlin (B) by forfeit; 215: Sam Stone (LA) dec. Kevin Castonguay 9-1; 285: Marcus Eaton (B) pinned Dalton Peaslee 3:10

Cony 52, Brewer 21

103: Jake Charest (C) pinned Greg Charalambous 1:44; 112: Alex Charalambous (B) pinned Bethany Beland; 119: Meghan Jellison (C) by forfeit; 125: Anthony Sprigg (B) by forfeit; 130: Michael Goberson (C) by forfeit; 135: Conner Dufor (C) dec. Robbie Kiah 7-3; 140: Will Lundquist (C) dec. Qasey Perry 11-1; 145: Thon Itthipalakorn (C) pinned Dylan Smith :34; 152: Mike Reynolds (C) dec. Dakota Bartlett 15-12; 160: Nick Benner (C) by forfeit; 171: Norton Revell (C) pinned Cody Noyes 3:47; 189: Cody Dular (C) pinned Shane McLaughlin 1:43; 215: Kevin Castonguay (B) dec. Terry Greenen 13-12; 285: Marcus Eaton (B) pinned Steven Morse 2:34

Individual Matches

215: Victor Irwin (Bangor) pinned Josh Heenie (Morse) :22; Victor Irwin (Bangor) pinned Liam Felten (Fryeburg) 1:45; Victor Irwin (Bangor) pinned Sam Stone (Lincoln Acad.) :48; Victor Irwin (Bangor) pinned Terry Greenen 4:36

***

SWIMMING

COLLEGE

At Middlebury, Vt.

Middlebury men 185, Bates 109

Middlebury women 188, Bates 110

HIGH SCHOOL

At Husson University, Bangor

Bangor girls 145, Brewer 41

200 Medley Relay: 1, Bangor (Juliana McDonald, Jamie Hunsaker, Meri Wicks, Jenny Dickson) 2:06.13. 2, Bangor 2:14.29. 3, Brewer 2:17.88. 4, Bangor 2:19.71. 5, Brewer 2:32.15. 6, Brewer 2:59.53. 200 Free: 1, Emma Waddell (Ba) 1:59.86. 2, Taylor Rogers (Ba) 2:23.26. 3, Dominique Comeau (Ba) 2:26.40. 4, Patience Wilson (Br) 2:36.93. 5, Chelsea King (Br) 2:38.60. 6, Abby Danforth (Br) 3:16.84. 200 IM: 1, Nanna Havshoei (Br) 2:31.45. 2, Jenny Dickson (Ba) 2:35.79. 3, Carli Poisson (Ba) 3:03.21. 4, Madeleine Coffey (Ba) 3:04.96. 5, Leia Berube (Br) 3:11.01. 50 Free: 1, Meri Wicks (Ba) 26.48. 2, Kylie Smith (Ba) 28.04. 3, Emily Daub (Ba) 28.42. 4, Keri-Anne Deabay (Br) 30.40. 5, Kori Rose (Br) 33.14. 6, Destiny Bureau (Br) 33.80. 1 mtr Diving: 1, Julie Clifford (Ba) 185.90. 2, Glory Watson (Br) 155.05. 3, Elizabeth Huber (Ba) 154.15. 4, Allie Rowe (Ba) 132.35. 5, Carissa Pacheco (Br) 122.05. 6, Rachel Howland (Br) 68.85. 100 Fly: 1, Juliana McDonald (Ba) 1:06.32. 2, Jamie Hunsaker (Ba) 1:08.13. 3, Tynesha Dias (Ba) 1:21.00. 4, Kristina Chase (Br) 1:24.58. 5, Chelsea King (Br) 1:33.60. 6, Samantha Hand (Br) 1:40.59. 100 Free: 1, Meri Wicks (Ba) 59.32. 2, Emily Daub (Ba) 1:04.67. 3, Leah Jones (Ba) 1:06.68. 4, Ker),i-Anne Deabay (Br) 1:13.15. 5, Kylie Danforth (Br) 1:17.92. 500 Free: 1, Laura Pasquine (Ba) 6:16.03. 2, Lacey Hernandez (Ba) 6:16.08. 3, Patience Wilson (Br) 6:52.84. 4, Chely Thibodeau (Ba) 7:11.27. 5, Leia Berube (Br) 7:35.11. 6, Shannon Hand (Br) 8:47.34. 200 Free Relay: 1, Bangor (Emma Waddell, Dominique Comeau, Kylie Smith, Meri Wicks) 1:49.88. 2, Bangor 2:01.67. 3, Brewer 2:03.36. 4, Bangor 2:04.88. 5, Brewer 2:23.41. 6, Brewer 2:57.81. 100 Back: 1, Emma Waddell (Ba) 1:04.04. 2, Jamie Hunsaker (Ba) 1:10.06. 3, Nanna Havshoei (Br) 1:12.20. 4, Lacey Hernandez (Ba) 1:16.22. 5, Lindsay Nutter (Br) 1:21.27. 6, Abby Danforth (Br) 2:02.69. 100 Breaststroke: 1, Juliana McDonald (Ba) 1:20.61. 2, Dominique Comeau (Ba) 1:23.90. 3, Jenny Dickson (Ba) 1:27.09. 4, Kristina Chase (Br) 1:31.98. 5, Kylie Danforth (Br) 1:38.20. 6, Samantha Hand (Br) 1:44.92. 400 Free Relay: 1, Bangor (Emma Waddell, Sadie Redman, Jenny Dickson, Juliana McDonald) 4:07.41. 2, Bangor 4:19.00. 3, Bangor 4:38.20. 4, Brewer 5:07.01. 5, Brewer 5:32.41. 6, Brewer 5:49.99.

***

YOUTH HOCKEY

BANTAMS

Saturday

At Penobscot Ice Arena, Brewer

PVHC 2, Bangor 1

PVHC goals: Michael Ward, Josh Smith; Bangor: Max Silverstein

PVHC 5, Brewer 1

PVHC goals: Michael Ward 2, Damien Spencer, Tyler Trice, Nick Garfield; Brewer: Joshua Harvey

At Alfond Arena, Orono

Maine Freeze III 7, Hurricanes 1

PEEWEES

Saturday

At Sawyer Arena, Bangor

Brewer 2, Bangor 1

Brewer goals: Cameron Green, Dillon Leland; goalie: Joey Broznya; Bangor: Charlie Budd; goalie: Bradley Leblanc

At Alfond Arena, Orono

Brewer 6, PVHC 0

Brewer goals: Anthony Cambria, Cameron Green 3, Kirk Small III, Brandon Cook

Sunday

At Sawyer Arena, Bangor

Brewer 3, Bangor 1

Brewer goals: Cameron Green, Conlon Kilroy, Brandon Cook; goalie: Bradley Leblanc; Bangor: Logan Cross; goalie: Garry Monroe

At Millar Arena, Houlton

Houlton 14, PVHC 6

Houlton goals: Kinsman Corthell 6, Lucas Wiegand, William Phillips 3, Logan Cyr-Ellis, Morgan Grant, Nathanael Lilley 2; goalie: John Thatcher; PVHC goals: Isabel Mahoney 4, Michael Downs, Cameron Sullivan; goalie: Matt Blankenship

SQUIRTS

Saturday

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor Red 9, Bangor White 7

Bangor Red goals: Morgan Trimper 3, Ally Trimper 2, Nick Boudreau, Jacob Henry, Blace Tomberlin, Zach Burpee; goalie: JoJo Picone; Bangor White: Ben Spear 5, Mike Shaw, A.J. Meo; goalie: Alex Bloomer

At Penobscot Ice Arena, Brewer

PVHC 5, Brewer 1

PVHC goals: Alexander Walls 4, Kohle Parker; goalie: Riley Kirk; Brewer: Cody Munroe; goalie: Ben Fitzpatrick

Sunday

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor Red 6, Brewer 2

Bangor Red goals: Jacob Henry 2, Nick Boudreau 2, Blace Tomberlin, Zach Burpee; goalie: JoJo Picone; Brewer: Jacob Larochelle, Joshua Enman Jr.; goalie: Ben Fitzpatrick

MITES

Saturday

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor Mighty Mites 6, Gardiner B 4

Bangor goals: Andrew Dorr 2, Cole Neale, Aidan Scripture 2, Parker Shawley; goalie: Daniel McCarthy; Gardiner: Hayden Norris 2, Hunter Dasvary, Logan Manter; goalie: Quinn Veregge

***

SKIING

COLLEGE

At Saddleback Mountain, Rangeley, Saturday

UM-Farmington men 9, Maine 17, Bates ‘B’ 19

Bates ‘B’ women 12, Maine 15, UM-Farmington 18

HIGH SCHOOL

At Lonesome Pine Trails, Fort Kent

Boys Slalom Morning

Fort Kent 15, Presque Isle 59, Caribou 62, Central Aroostook, Fort Fairfield no scores

Top 15: Logan Doak (FK) 1:25.72, Logan Brewer (CA) 1:27.83, Brandon Ouellette (FK) 1:32.68, Spencer Stetson (CA) 1:32.89, Trevor Daigle (FK) 1:35.96, Connor Prescott (FK) 1:39.89, Nate McLaughlin (FF) 1:41.58, Ted Martin (FK) 1:44.58, Matt Sullivan (PI) 1:46.74, Sean Barbosa (Car) 1:49.90, Dylan Ouellette (Car) 1:51.00, Zach Voisine (FK) 1:51.10, Jacob Towle (PI) 1:51.25, Adam Labbe (FK) 1:52.84, Tyler Pelletier (FK) 1:55.37

Girls Slalom Morning

Fort Kent 20, Caribou 22, Presque Isle 54

Top 10: Laura Collins (Car) 1:38.00, Lydia Kieffer (Car) 1:43.09, Roxy Pelletier (FK) 1:44.54, Kayla Davenport (FK) 1:45.91, Danielle Ouelette (FK) 1:51.88, Ginger Kieffer (Car) 1:53.99, Emma Bartlett (PI) 1:54.96, Alli Prescott (FK) 2:00.25, Samantha Dubay (FK) 2:01.18, Taylor Hobbs (FK) 2:02.89

Boys Slalom Afternoon

Fort Kent 14, Presque Isle 53, Caribou 74, Central Aroostook, Fort Fairfield no scores

Top 15: Logan Doak (FK) 1:19.72, Brandon Ouellette (FK) 1:24.47, Logan Brewer (CA) 1:24.99, Spencer Stetson (CA) 1:28.62, Trevor Daigle (FK) 1:30.98, Andrew Paradis (FK) 1:31.06, Connor Prescott (FK) 1:34.12, Tyler Pelletier (FK) 1:41.55, Ted Martin (FK) 1:47.92, Jacob Towle (PI) 1:48.15, Adam Labbe (FK) 1:49.32, Nate McLaughlin (FF) 1:49.66, Thomas Freeman (PI) 1:52.60, Kyle MacCallum (PI) 1:52.92, Kevin Strid (Car) 1:53.69

Girls Slalom Afternoon

Fort Kent 19, Caribou 22, Presque Isle 47

Top 10: Laura Collins (Car) 1:36.20, Ginger Kieffer (Car) 1:39.62, Kayla Davenport (FK) 1:39.96, Roxy Pelletier (FK) 1:42.47, Danielle Ouelette (FK) 1:43.84, Emma Bartlett (PI) 1:46.43, Kate Morneault (FK) 1:52.70, Taylor Hobbs (FK) 1:52.87, Lydia Kieffer (Car) 1:53.03, Jessica Zyblut (Car) 1:55.47

***

HOCKEY

COLLEGE

WARRIORS 7, BLACK BEARS 1

(Saturday Afternoon)

Maine (9-6-4) 1 0 0 — 1

Merrimack (10-4-4) 3 1 3 — 7

First period — 1. Maine, Dee 9 (Nyquist, Abbott), 4:11 (pp); 2. Mmk, Cucci 4 (Da Costa), 12:02 (pp); 3. Mmk, Bates 4 (Flanigan, Bly), 12:44; 4. Mmk, Da Costa 9 (Ellis, Madsen), 14:46. Penalties: Mmk, Velleca, high sticking, 2:16; Mmk, Cannata, cross checking (served by Flanigan), 3:39; Maine, Diamond, cross checking, 4:52; Maine, House, hooking, 11:36; Mmk, Stollery, cross checking, 14:06.

Second period — 5. Mmk, Barton 7 (Sheen, Ross), 18:37 (sh). Penalties: Mmk, Madsen, holding, 12:19; Mmk, Velleca, interference, 17:54.

Third period — 6. Mmk, Brodhag 4 (Cucci, Barton), 5:06; 7. Mmk, Da Costa 10 (Todd), 6:50; 8. Mmk, Todd (Barton), 8:28 (sh). Penalties: Mmk, Cucci, tripping, 7:09; Mmk, Heywood, boarding, 8:52; Mmk, Stollery, hitting from behind, 11:01; Mmk, Ellis, hitting after the whistle, 14:24; Maine, O’Neill, hitting after whistle, 14:24; Maine, Dee, slashing, 14:24; Maine, Banwell, interference, 15:00.

Shots on goal: Maine 5-14-14—33; Merrimack 13-8-11—32

Goaltenders: Maine, Ouellette (13 shots-10 saves), Sullivan (0:00 of 2nd, 19-15); Merrimack, Cannata (30-29), Marotta (15:55 of 3rd, 3-3)

Power-play opportunities: Maine 1 of 7; Merrimack 1 of 4

High-percentage scoring chances: Maine 5-12-6—23; Merrimack 7-7-12—26

Attendance: 2,489

***

BASKETBALL

COLLEGE

Men

BLACK BEARS 82, RETRIEVERS 67

(Saturday Afternoon)

Maine (8-7) 82

Barnies 9-11 6-7 25, McNally 0-1 0-0 0, Singleton 5-10 4-8 15,  Mitchell 5-11 0-0 14, McLemore 5-11 4-4 16, Rogers 1-2 0-0 3,  Fraser 1-2 0-0 2, Burnatowski 0-0 0-0 0, Peay 2-4 1-2 5,  Allison 1-2 0-0 2. Totals 29-54 15-21 82.

UMBC (1-14) 67

Satchell 4-10 1-2 9, Fry 3-5 0-0 6, Smith 1-5 0-0 2,  De La Rosa 9-15 5-6 24, King 1-6 2-2 5, Wertz 0-0 0-0 0,  Plummer 4-9 5-6 13, Conway 0-0 0-0 0, Neller 2-6 0-0 6, Wasco 0-0 0-0 0,  Jolicoeur 1-3 0-0 2. Totals 25-59 13-16 67.

Halftime—Maine 38-33. 3-Point Goals — Maine (9-24): Mitchell 4-10,  McLemore 2-7, Barnies 1-1, Rogers 1-2, Singleton 1-4; UMBC (4-13): Neller  2-5, De La Rosa 1-3, King 1-4, Jolicoeur 0-1. Fouled Out—None.  Rebounds—Maine 39 (Barnies 13), UMBC 25 (Satchell 5). Assists—Maine 13  (Peay, Singleton 4), UMBC 10 (De La Rosa 8). Total Fouls—Maine 16, UMBC  18. A—1,356.

Women

BLACK BEARS 60, RETRIEVERS 57

(Sunday Afternoon)

UMBC (7-8) 57

Colabella 4-12 0-0 10, Obajolu 3-14 1-2 7, Barker 1-3 0-1 2, Kurowski 5-15 2-2 14, Brown 7-21 0-0 16, Gerald 0-0 0-0 0, Brokans 0-2 2-2 2, Coles 2-3 0-2 4, Lewis 1-3 0-0 2

Maine (3-12) 60

Ross 4-9 0-0 11, Wellington 0-1 0-0 0, Roberts 5-11 3-4 14, Smith 4-8-1-2, 10, Vanderhoff 4-1 2-4 12, Williams 0-1 2-2 2, Maner 0-3 0-0 0, Nalivaika 4-14 3-4 11

3-pt. goals — UMBC (6-29): Colabella 2-7, Kurowski 2-8, Brown 2-9, Barker 0-2, Brokans 0-2, Lewis 0-1; Maine (7-16): Ross 3-6, Vanderhoff 2-6, Roberts 1-1, Smith 1-2, Maner 0-1

Halftime: UMBC 26-25

HIGH SCHOOL

Girls

CRUSADERS 57, WILDCATS 53

Presque Isle (6-1) 53

Ireland 3-11 0-0 8, Nickerson 4-11 0-0 8, Guerrette 0-1 1-2 1, Bernier 3-7 0-0 7, Richards 7-13 2-4 16, Buck 1-1 0-0 2, Bonville 0-0 0-0 0, Lynds 0-1 0-0 0, Stewart 4-11 3-7 11, Ackerson 0-1 0-0 0; Totals: 22-56 6-13 53

John Bapst (6-1) 57

Tilton 0-4 0-0 0, Edgecomb 2-6 4-6 8, Williams 5-3 4-4 10, Martin 2-3 1-5 7, Boyle 3-9 0-0 7, S. Pyne 0-0 0-0 0, A. Pyne 5-14 13-16 25; Totals: 15-41 22-31 57

3-pt. goals: Presque Isle (3-11): Ireland 2-6, Bernier 1-3, Richards 0-1, Ackerson 0-1; John Bapst (5-14): Martin 2-3, A. Pyne 2-8, Boyle 1-2, Tilton 0-1

Presque Isle  11 25 36 53

John Bapst    17 31 41 57

JV: John Bapst 33-32

***

GOLF

LOCAL

At Dexter Muni

Indoor League (Desert Dunes)

Gross: Shane Baxter, Dick Hall, Dale Wright, Jimmy Costedio 53; net: Ken Gardner, Ross Morancie, Harold Stanley, Donnie Swan 54; Pins: No. 3, Morancie, 10-9; No. 8, Swan, 3-1; No. 14, David Thurlow, 2-7; No. 16, Gardner, 13-2; Long drive: Thurlow 293½; Straight drive: Don Vosburgh .3 yards from center; Longest putt: Thurlow 54.4 feet

***

WEEKEND RESULTS

PREP

BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

Exeter 56, Hebron 42

BOYS HOCKEY

Saturday’s Results

South Kent 4, Hebron 3

Sunday’s Results

Hebron 5, South Kent 1

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 72, UM-Farmington 70

Colby 69, Bates 62

Maine 82, UMBC 67

New England College 71, U-New England 44

St. Joseph’s 81, Emmanuel 67

UMass Dartmouth 73, Southern Maine 63

Sunday’s Results

McGill 76, UM-Fort Kent 49

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 80, Emmanuel 65

Colby 98, Thomas 51

Southern Maine 84, UMass Dartmouth 42

U-New England 80, New England College 41

Sunday’s Results

Maine 60, UMBC 57

Maine Maritime 77, UM-Presque Isle 73

MEN’S ICE HOCKEY

Saturday’s Results

Bowdoin 6, Saint Michael’s 5

Merrimack 7, Maine 1

New England Coll. 3, So. Maine 1

Norwich 7, Colby 2

St. Anselm 6, U-New England 2

WOMEN’S ICE HOCKEY

Saturday’s Results

Boston College 6, Maine 1

Bowdoin 6, Southern Maine 2

New England Coll. 2, Colby 1

MEN’S SQUASH

Saturday’s Results

Middlebury 7, Bowdoin 2

Williams 9, Bates 0

Williams 8, Bowdoin 1

WOMEN’S SQUASH

Saturday’s Results

Middlebury 8, Bowdoin 1

Williams 7, Bates 2

Williams 9, Bowdoin 0

***

MONDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

UM-Fort Kent at SUNY Canton, 2 p.m.

Women’s Basketball

UM-Fort Kent at SUNY Canton, noon

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports