Nov. 20-21, 2010, Local Sports Results

Posted Nov. 22, 2010, at 12:48 a.m.

High School Playoffs

FOOTBALL

State Championships

Saturday, Nov. 20

At Fitzpatrick Stadium, Portland

Class A

Cheverus 46, Bangor 8

Class B

Mountain Valley 20, Leavitt 0

Class C

Yarmouth 34, Stearns 6

*****

Results

COLLEGE

FOOTBALL

Saturday’s Results

James Madison 14, Maine 10

Western New England 66, Maine Maritime Academy 41

MEN’S SOCCER

Saturday’s Results

NCAA Tourney sectional final

Bowdoin 3, Amherst 1 (penalty kicks)

NAIA Tourney Opening Round

UM-Fort Kent 3, St. Thomas 2

Sunday’s Results

NCAA Tourney quarterfinals

Bowdoin 2, Middlebury 1

WOMEN’S SOCCER

Saturday’s Results

NAIA Tourney Opening Round

Master’s College 3, UM-Fort Kent 0

FIELD HOCKEY

Saturday’s Results

NCAA Tourney semifinals

Bowdoin 5, Skidmore 0

Sunday’s Results

NCAA Div. III Championship

Bowdoin 2, Messiah 1 (PS)

MEN’S ICE HOCKEY

Friday’s Results

Babson 5, Colby 4

Boston College 4, Maine 0

Bowdoin 5, UMass Boston 4 (OT)

Norwich 8, U-New England 0

St. Michaels 6, UM-Farmington 2

Saturday’s Results

Bowdoin 7, Babson 3

Norwich 4, Southern Maine 2

St. Michael’s 5, U-New England 0

UMass-Boston 3, Colby 2

MEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Maine 95, UM-Machias 44

Amherst Invitational

Amherst 90, UM-Farmington 89 (OT)

Brandeis Tournament

Curry 73, Colby 71

NEC Tournament

New England College 86, UM-Presque Isle 72

North Shore Tip-Off

Endicott 79, Maine Maritime 51

Rochester Tip-Off Classic

Bates 74, Babson 60

Roger Williams Tournament

Bowdoin 66, Springfield 54

UMass Dartmouth Invitational

UMass Dartmouth 98, Thomas 83

Saturday’s Results

Bowdoin 74, Roger Williams 71

Dean 104, Southern Maine 83

Husson 74, U-New England 51

Vermont Tech 89, EMCC 79

Blazer Tip-Off Tourney

Saint Joseph’s 101, U-New England 66

Brandeis Classic Consolation

Colby 88, Newbury 74

Hampton Inn Classic

Baruch 80, Thomas 77

WOMEN’S BASKETBALL

Friday’s Results

Maine 74, Bryant 66

Curry College Tip-Off

Saint Joseph’s 81, UMass Dart-mouth 80 (2OT)

Gordon Tournament

Gordon 59, Thomas 57 (OT)

Keene State Tip-Off

Keene State 79, UM-Fort Kent 40

Peace College Tournament

Maine Maritime 77, Salem (N.C.) 42

Salem State Tournament

Manhattanville 66, Bowdoin 62

Southern Maine Tip-Off Classic

Salve Regina 67, Husson 57

Southern Maine 88, UM-Farmington 51

Saturday’s Results

Bowdoin 89, Lesley 45

Colby 61, New Paltz State 46

Curry 60, Saint Joseph’s 53

Dean 99, Southern Maine 61

Salve Regina 58, UM-Farmington 48

Southern Maine 77, Husson 67

Emerson Tip-Off Tourney

U-New England 68, Trinity 66

Sunday’s Results

Colby 54, Rensselaer Polytech 48

Southern Maine 79, UM-Presque Isle 62

Babson Invitational

Bates 64, Regis 55

Emerson Tip-Off Tourney

U-New England 67, Clark 58

WOMEN’S ICE HOCKEY

Friday’s Results

New England Coll. 3, So. Maine 1

Saturday’s Results

Bowdoin 2, Colby 1 (OT)

Castleton State 2, Southern Maine 1

*****

Road Racing

29TH TURKEY TROT

At Brewer, 5K

1. Riley Masters 14:49, 2. Adam Goode 15:14, 3. Brendan Dagan 15:32, 4. Jason Kaake 15:51, 5. Dan Curtis 16:01, 6. Evan Piccirillo 16:09, 7. Marc Halverson 16:16, 8. James Peckenham 16:39, 9. Scott Dorrity 16:41, 10. Ethan Burke 17:04, 11. Randy MacDonald 17:10, 12. Perry LeBreton 17:10, 13. Andrew Goupee 17:16, 14. Tim Wakeland 17:16, 15. Jonathan Goupee 17:17, 16. Matt Guiod 17:20, 17. Tim Tunney 17:30, 18. Jen Dagan 17:40, 19. Kristine Guaraldo 17:42, 20. Christopher Jones 17:48, 21. Nicholas Christie 17:54, 22. Jason Abbott-Dallamore 18:03, 23. Peter Lodge 18:08, 24. Matthew Cassidy 18:09, 25. Andrew Closson 18:11, 26. Peter Keeney 18:11, 27. Stephen Cormier 18:13, 28. Jonathan Aretakis 18:15, 29. Matt Homich 18:23, 30. Carl Hanson 18:26, 31. Warren Hughes 18:29, 32. Abe Furth 18:30, 33. Neal Anderson 18:34, 34. Ian Fraser 18:37, 35. Dustin Ramsay 18:38, 36. Joshua Wheeler 18:41, 37. Eric Kangas 18:42, 38. Evan Davis 18:45, 39. Blake Pattengale 18:47, 40. Ed Hughes 18:50, 41. John Peckenham 18:52, 42. Ryan King 19:06, 43. Aleta Looker 19:15, 44. Tyler Albee 19:18, 45. Glen Holyoke 19:20, 46. Brianne Dunn 19:21, 47. John Mills 19:22, 48. Jeff Owen 19:24, 49. Chris Holt 19:32, 50. Judd Esty Kendall 19:38, 51. Isaac O’Cana 19:42, 52. Kyle Winslow 19:50, 53. Bret Vicary 19:51, 54. David Prescott 19:52, 55. David Farrar 19:53, 56. Dan Milan 19:56, 57. David McCluskey 20:00, 58. Mike Talon 20:14, 59. Tom Kirby 20:19, 60. Chad Scripture 20:20, 61. Richard Leclerc 20:23, 62. Willie Leach 20:24, 63. Kate Goupee 20:33, 64. Theresa Withee 20:35, 65. Jeffrey Bruce 20:36, 66. Shannon Horton 20:38, 67. Joseph Lawlor 20:40, 68. Anna Ellis 20:43, 69. Linwood White 20:44, 70. Philip Henry 20:45, 71. Eric Veilleux 20:49, 72. Kylee Parker 20:50, 73. Andrew Maxsimic 20:51, 74. Michele Gagnon 20:51, 75. Christopher Libby 20:52, 76. Luke Rand 20:57, 77. Maegan Haney 20:58, 78. Phil McPhail 21:02, 79. Katie Snow 21:02, 80. Ty Thurlow 21:04, 81. Alan Stockley 21:05, 82. Joe Roberts 21:05, 83. Dennis Demmons 21:05, 84. Ryan Lolar 21:06, 85. Joshua Donnelly 21:06, 86. Matthew Jacobs 21:07, 87. Matthew Damon 21:07, 88. Angela Ewings 21:15, 89. Elizabeth Labun 21:15, 90. Dan Ryder 21:16, 91. Sarah Julia Carter 21:17, 92. Seth Harrow 21:21, 93. George Partal 21:29, 94. Paula Jean Lunt 21:31, 95. Austin Townsend 21:37, 96. Julie Brown 21:41, 97. Bob Snow 21:46, 98. Katrina Bisheimer 21:48, 99. Zachary Field 21:52, 100. Brian Dunn 21:55, 101. Adam Vidoni 22:00, 102. Tonya Pickering 22:02, 103. Johanna Sullery 22:15, 104. Jon Wescott 22:16, 105. Geoff Battick 22:17, 106. John Williams 22:21, 107. John Tjepkema 22:21, 108. Laura Anderson 22:23, 109. Brian Moussally 22:24, 110. Bernice Stockley 22:26, 111. Steven Snow 22:27, 112. Jared Drake 22:27, 113. Faith Mackey 22:28, 114. Matt Broughton 22:30, 115. Robin Clarke 22:34, 116. Sally Peckenham 22:34, 117. Justin Brooks 22:35, 118. Taylor Roy 22:36, 119. Holli Kenison 22:36, 120. Nick Cloutier 22:37, 121. Kim Shire 22:37, 122. Reade Brower 22:38, 123. David Doore 22:38, 124. Lucia Aretakis 22:45, 125. Sylvia Jackson 22:47, 126. John Hunt 22:48, 127. Jessica Damon 22:52, 128. Aaron Brasslett 22:53, 129. Lauren McCloskey 22:53, 130. Samantha Williams 22:54, 131. Lisa Kingsbury 22:55, 132. Colan Davis 22:56, 133. Margaret Jones 23:00, 134. Brian Adams 23:02, 135. Kevin Dow 23:03, 136. Kira Yardley 23:05, 137. Gabriel Coffey 23:05, 138. Leela Stockley 23:11, 139. Margaret Peckenham 23:12, 140. Brecht Merrill 23:16, 141. Jon Johnson 23:18, 142. Jamee Sue Cochary 23:19, 143. Ben Salinas 23:21, 144. Terri Swanson 23:24, 145. Jesse Amar 23:24, 146. Samantha Bullard 23:25, 147. Scott McAlister 23:28, 148. Steve Sullivan 23:31, 149. Brittany Halverson 23:32, 150. Rudy Chihak 23:32, 151. Dennis Theriault 23:38, 152. Morgan Drake 23:40, 153. Christy Stout 23:42, 154. Mason Duplissie 23:44, 155. Aaron Churchill 23:44, 156. Tyler White 23:47, 157. Dave Pickering 23:47, 158. Ben Harriman 23:50, 159. Shawn Ramsay 23:51, 160. Lois Adams 23:55, 161. Amy Goddard 23:58, 162. Tessa Yardley 24:01, 163. Lloyd Harmon 24:02, 164. Jenn Freese 24:10, 165. Nicole Hammar 24:13, 166. Ryan Bernard 24:17, 167. Meegan Bolduc 24:19, 168. Ray Bolduc 24:20, 169. Daniel Field 24:29, 170. Dana Andrews 24:30, 171. Sam Bolduc 24:31, 172. Joe Capponi 24:31, 173. Lynn Bolduc 24:32, 174. Brent Bailey 24:34, 175. Elijah Veilleux 24:34, 176. Delaney Veilleux 24:39, 177. Joe Clapper 24:39, 178. Kathy Townsend 24:40, 179. Linda Fuller 24:42, 180. Russ Lumley 24:44, 181. Draa Mackey 24:47, 182. Glendon Rand 24:50, 183. Jillian Chandler 24:51, 184. Judith Blake 24:54, 185. Debbie Speirs 25:01, 186. Dorian Shaw 25:05, 187. Tom Reardon 25:06, 188. Scott Farley 25:06, 189. Linley Wakeland 25:07, 190. Ed Nadeau 25:07, 191. Kai Hermansen 25:08, 192. Sarah Bigney 25:11, 193. Anna Maxsimic 25:16, 194. Rowan Bost 25:18, 195. Alexa Grindle 25:18, 196. Alyson Veilleux 25:19, 197. Rebecca Peterson 25:23, 198. Kristy Nelson 25:25, 199. Rachel Callaway 25:26, 200. Rachel Pelletier 25:26

1 Mile Fun Run

1. Oliver Broughton 6:05, 2. Casey Walden 6:19, 3. Eliza Broughton 6:50, 4. Zachary Doore 6:55, 5. Hannah Wood 6:57, 6. Kyle Townsend 7:14, 7. Connor Wakeland 7:21, 8. Haley Robertson 7:25, 9. Patrick White 7:26, 10. Kellen Doyle 7:30, 11. Hayley Roy 7:32, 12. Erin Aucoin 7:34, 13. Ben Amar 7:40, 14. Aubrey Duplissie 7:50, 15. Owen Bean 7:56, 16. Matthew Nelson 8:07, 17. Gabe Talon 8:10, 18. Ellie Horr 8:13, 19. Tommy Owen 8:16, 20. Katie Owen 8:16, 21. Olivea Bean 8:20, 22. Ira Nichols 8:30, 23. Nora White 8:32, 24. Noah Kreutz 8:38, 25. Maddy White 8:42, 26. Riley Andrews 8:44, 27. Clara White 8:50, 28. Mikayla Roy 8:53, 29. Evyenia Aretakis 9:03, 30. Jacob McCluskey 9:05, 31. Amaziah Jones 9:27, 32. Sade Francis 9:29, 33. Usha Stockley 9:32, 34. Caroline Blain 9:34, 35. Rowan Andrews 9:37, 36. Noah LeBreton 9:41, 37. Jonathan Pangburn 9:53, 38. Isaac Doore 10:24, 39. Michele Maybury 10:25, 40. Liam Castrucci 10:29, 41. Grace Broughton 10:37, 42. Sydney Blain 10:44, 43. Sean Nadeua 10:45, 44. Esmae Stockley 10:47, 45. Delaney Mott 10:48, 46. Isaiah Clark 11:03, 47. Meghan Clark 11:03, 48. Eamon Laskey 11:07, 49. Ali Cottrell 11:12, 50. James Marks 11:30, 51. Isaac McCluskey 11:38, 52. Madeline Marks 11:45, 53. Rachelle Swanson 12:05, 54. Brooke Pirie 12:13, 55. Tessa Castrucci 12:15, 56. Keaton Wescott 12:44, 57. Eleanor Prescott 12:48, 58. Grace White 13:04, 59. Aiden Lamson 13:20, 60. Natalea Pepin 13:25, 61. Abbie Quinn 13:26, 62. Allyson Williams 15:07, 63. Silas Pepin 15:07, 64. Ruth White 15:09, 65. Jacki Pangburn 15:14, 66. Cole Harriman 15:29, 67. Ethan Partal 15:29, 68. Joshua Partal 15:39, 69. Jeremy Marks 15:41, 70. Mimi Quinn 17:00

*****

Swimming

COLLEGE

At Biddeford, Saturday

U-New England women 94, Husson 60

200 Medley relay: 1. UNE A 2:03.08, 2. UNE B 2:13.21, 3. Husson A 2:13.59; 400 IM: 1. Sara Shea (UNE) 5:08.09, 2. Mason (H) 5:22.54, 3. LaFlamme (UNE) 5:38.01; 200 freestyle: 1. Lizzie Wareham (UNE) 2:10.28, 2. Cheney (UNE) 2:12.99, 3. Grazak (H) 2:25.38, 4. Fougere (UNE) 2:32.81, 5. Beaulieu (H) 2:40.02, 6. Mann (H) 2:52.03; 50 freestyle: 1. Nori McLeod (UNE) 28.16, Meaghan Arsenault (UNE) 28.16, 3. Fleishman (H) 28.77, 4. Pray (H) 29.65, 5. Hirst (UNE) 29.91, 6. Call (H) 33.30; 100 freestyle: 1. Alexa Cheney (UNE) 1:00.37, 2. Fleishman (H) 1:02.82, 3. Lipomi (UNE) 1:04.94, 4. Workman (H) 1:11.95, 5. Schena (UNE) 1:14.24; 100 backstroke: 1. Alex Gabriels (UNE) 1:05.93, 2. Arsenault (UNE) 1:07.00, 3. Sweeney (UNE) 1:09.34, 4. Pray (H) 1:32.88; 500 freestyle: 1. Amanda Mason (H) 5:59.95, 2. Wareham (UNE) 6:05.99, 3. Russell (UNE) 6:15.35, 4. King (UNE) 6:23.65, 5. Beaulieu (H) 7:18.60, 6. Mann (H) 7:44.66; 100 breaststroke: 1. Olivia Grazak (H) 1:20.87, 2. Call (H) 1:22.00, 3. Pray (H) 1:30.14; 200 freestyle relay: 1. Husson A (Hali Fleishman, Lindsey Workman, Bethany Beaulieu, Amanda Mason) 1:58.78

*****

Youth Hockey

BANTAMS

Sunday

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Maine Freeze Tier II 4, Casco Bay 3

At Alfond Arena, Orono

Casco Bay Tier II 7, Maine Freeze 1

PEEWEES

Saturday

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor Red 3, PVHC Blue 2

Bangor Red goals: Logan Cross, Jacob Samiya, Sara Pinette; goalie: Joseph Broznya; PVHC: Lance Roy, Cam Sullivan; goalie: Matt Blenkenship

Houlton 3, Bangor Red 0

Houlton goals: Nicholas Cowperthwaite, Logan Cyr-Ellis, Caleb Tribou; goalie: John Thatcher; Bangor goalie: Joseph Broznya

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Brewer 4, Bangor Red 3

Brewer goals: Cameron Green 3, Dillon Leland; Bangor Red: Calvin Mercier, Regan Hoyt, Charlie Budd

Sunday

At Alfond Center, Kents Hill

Maranacook 12, PVHC 1

SQUIRTS

Saturday

At Penobscot Ice Arena, Brewer

PVHC 4, Brewer 3

PVHC goals: Cam Tower 3, Sam Henderson; goalie: Joseph Sinclair; Brewer: Cody Munroe 2, Cameron Oxley; goalie: Jacob Munroe

At Alfond Arena, Orono

Casco Bay 3, Maine Freeze 2

Maine Freeze 3, Casco Bay 1

Sunday

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Casco Bay 5, Maine Freeze 3

At Alfond Arena, Orono

Casco Bay 5, Maine Freeze 1

At Sawyer Arena, Bangor

Maine Freeze III 0, MCSA 0

*****

Wrestling

COLLEGE

At Oneonta, N.Y.

Red Dragon Invitational

Johns Hopkins men 134, Oneonta State 112.5, SUNY Cortland 110, Southern Maine 110, Niagara CC 101, SUNY Morrisville 76.5, Gettysburg 75, RIT 50.5, WPI 47, Scranton 15, Albany no score

http://bangordailynews.com/2010/11/22/sports/nov-20-21-2010-local-sports-results/ printed on July 23, 2014