Nov. 16, 2010, Local Sports Results

By Jim Goodness, BDN Staff
Posted Nov. 17, 2010, at 12:26 a.m.

WEDNESDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Central Maine CC at Unity, 8 p.m.

Southern Maine CC at UM-Augusta, 8 p.m.

St. Joseph’s at U-New England, 8 p.m.

UM-Machias at Maine Maritime, 7 p.m.

Wentworth at Southern Maine, 7 p.m.

Women’s Basketball

Central Maine CC at Unity, 6 p.m.

Southern Maine CC at UM-Augusta, 6 p.m.

St. Joseph’s at U-New England, 6 p.m.

******

TUESDAY’S RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Husson 88, Gordon 42

******

HIGH SCHOOL PLAYOFFS

FOOTBALL

Class A

State championship

Saturday, Nov. 20

Fitzpatrick Stadium, Portland

Bangor (10-1) vs. Cheverus (11-0), 2:30 p.m.

Class B

State championship

Saturday, Nov. 21

Fitzpatrick Stadium, Portland

Leavitt (11-0) vs. Mountain Valley (11-0), 11 a.m.

Class C

State championship

Saturday, Nov. 20

Fitzpatrick Stadium, Portland

Stearns (11-0) vs. Yarmouth (11-0), 6 p.m.

******

YOUTH HOCKEY

BANTAMS

Saturday

At Sawyer Arena, Bangor

Houlton 7, Bangor Red 2

Houlton goals: Brandon Malone 4, Cameron Clark, Seth Hannigan, Kendrick Wilson; Bangor: Ben Wheeler, Alex Marsh

Sunday

At Sawyer Arena, Bangor

Bangor White 4, Bangor Red 1

Bangor White goals: Patrick Lee, Cameron Cota, Jordan Dysart, Steven Hooke; Bangor Red: Jordan Stanley

******

Y BASKETBALL

HIGH SCHOOL

At Bangor YMCA

Pepsi Preseason League

John Bapst 60, Mattanawcook I 48

John Bapst: Abby Pyne 19, Riley Boyle 14, Emily Tilton 10; Mattanawcook: Amanda Gulesian 17

Snowbears 61, Mattanawcook II 50

Snowbears: Caroline Hetterman 17, Marissa Grandchamp 13; Mattanawcook: Taylor Blood 14, Ashley Libby 10

Central 57, Old Town 47

Central: Hannah Pray 16, Sam Brownell 14, Max McHugh 13; Old Town: Courtney Treadwell 19

******

AUTO RACING

SPUD SPEEDWAY

Final Point Standings

Young Guns: 1. Adam Williams (Limestone), 2. Brandon York (Fort Fairfield), 3. Jesse Dewely (Presque Isle), 4. Connell McLean (Clearview, N.B.), 5. Dillon MacDougal (Fort Fairfield); Northern Lights: 1. Jason Levesque (Caribou), 2. Ken Cormier (Grand Isle), 3. James Bradley (Presque Isle), 4. Wayne Fox Jr. (Caribou), 5. Steve Levesque (Mars Hill); Fast 4s: 1. Connor Thibeau (Fort Fairfield), 2. Keith Thibeau II (Fort Fairfield), 3. Rick Saucier (Wallagrass), 4. Matt Farnham (Mapleton), 5. Roy Crawford (Houlton); Super Streets: 1. Mike Howlett (Easton), 2. Dillon MacDougal (Fort Fairfield), 3. Jason R. Levesque (Caribou), 4. Nelson Chapman (Caribou), 5. Jeff Willette (Presque Isle); Street Stock: 1. Dana York (Fort Fairfield), 2. Bobby Anderson (Limestone), 3. Derek Finnemore (Mapleton), 4. William Barker (Caribou), 5. Carl Tucker (Presque Isle); Late Model Sportsman: 1. Tharren MacDougal (Fort Fairfield), 2. Jeff Willette (Presque Isle), 3. Jerry Williams (Limestone), 4. Milo Haney (Connor), 5. Nick Kinney (Danforth)

http://bangordailynews.com/2010/11/17/sports/nov-16-2010-local-sports-results/ printed on September 30, 2014