Nov. 11, 2010, Local Sports Results

Posted Nov. 12, 2010, at 12:01 a.m.
Last modified Nov. 12, 2010, at 12:54 a.m.

THURSDAY’S RESULTS

COLLEGE

WOMEN’S ICE HOCKEY

Maine 0, Northeastern 0 (OT)

***

FRIDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Maine at Utah Valley, 9 p.m.

Men’s Soccer

Sunrise Conference Semifinals

(at Scarborough)

No. 1 UM-Fort Kent vs. No. 4 SUNY-Canton, 2 p.m.

No. 2 UM-Presque Isle vs. No. 3 UM-Machias, 6 p.m.

Women’s Soccer

Sunrise Conference Semifinals

(at Scarborough)

No. 1 UM-Fort Kent vs. No. 4 SUNY-Canton, noon

No. 2 UM-Presque Isle vs. No. 3 UM-Machias, 4 p.m.

Men’s Ice Hockey

Northeastern at Maine, 7 p.m.

Women’s Ice Hockey

Northeastern at Maine, 2 p.m.

St. Michael’s at So. Maine, 7 p.m.

Volleyball

NCAA Tournament First Round

Maine Maritime vs. UMass Boston at Springfield, Mass., 3 p.m.

***

HIGH SCHOOL PLAYOFFS

FOOTBALL

EASTERN MAINE

Class A regional final

Friday, Nov. 12

No. 4 Lewiston (8-2) at No. 2 Bangor (9-1), 7 p.m.

***

Y BASKETBALL

HIGH SCHOOL

At Bangor Y

Snowbears 43, Bangor 28

Snowbears top scorers: Hillary Throckmorton 14, Paige Morrill 11; Bangor: Mary Butler 8

Mattanawcook One 64, Central 55

Mattanawcook top scorers: Abby Paul 18, Taylor Hawkins 18, Rianne Gardner 10; Central: Hannah Pray 20, Courtney Treadwell 16

Old Town 55, Mattanawcook Two 27

Old Town top scorer: Ashley Abbott 18; Mattanawcook: Taylor Blood 12

***

REC BASKETBALL

LOCAL

At Penobscot Job Corps, Bangor

Red (2-0) 73, Blue (0-1-1) 65

Red top scorers: Tyrohon Coward 44, Darren Callahan 14; Blue: William Thompson 33, Quiz Crawley 18

Black (1-1-1) 83, Blue (0-2-1) 68

Black top scorers: Tony Roten 33, Woodly Dodieu 19, Keema Jackson 11; Blue: William Thompson 32, Quiz Crawley 12, James Gooding 11

***

ALL-STARS

COLLEGE

NESCAC

Maine College Selections

Field Hockey

First team, Bowdoin: Ingrid Oelschlager, Ella Curren; second team, Bowdoin: Katie Herter, Shannon Malloy, Emily Neilson; Colby: Meryl Poulin; player of the year: Tamara Brown (Tufts); defensive player of the year: Taylor Dyer (Tufts); rookie of the year: Sarah Duncan (Trinity); coach of the year: Nicky Pearson (Bowdoin)

Volleyball

Second team, Bowdoin: Kristin Hanczor; player of the year: Jane Handel (Middlebury); defensive player of the year: Ruby Hernandez (Wesleyan); rookie of the year: Megan Jarchow (Middlebury); coach of the year: Sarah Raunecker (Middlebury)

Women’s Soccer

First team, Bowdoin: Ellery Gould, Tiernan Cutler; Colby: Su-Lin Del Guercio; second team, Colby: Jayde Bennett; player of the year: Sara Wild (Williams); rookie of the year: Amanda Brisco (Amherst); coach of the year: Martha Whiting (Tufts)

Men’s Soccer

First team, Bowdoin: Call Nichols, Sean Bishop; second team, Bowdoin: Ben Denton-Schneider, Tim Prior; Colby: Ben Desmond; player of the year: Harrison Watkins (Middlebury); rookie of the year: Ben Brewster (Bowdoin); coach of the year: Fran O’Leary (Bowdoin)

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports