Caribou boys, Bapst girls win PVC titles; HA teams sweep KVAC meet

Posted Oct. 16, 2010, at 8:02 p.m.
Last modified Oct. 19, 2010, at 3:13 p.m.

BANGOR — The Caribou boys and John Bapst girls did what they were favored to do in the Penobscot Valley Conference cross country championships Saturday, winning in resounding fashion.

The Viking boys outdistanced rival Ellsworth 22 points to 47 in the Class B field while the John Bapst girls edged MDI 43-59 on a wet, windy day at the Dorothea Dix field.

The Class C boys crown went to Bangor Christian, which scored 40 points among its small-school brethren, while Orono was the top girls squad in the division with 45 points.

Meanwhile in Augusta at the KVAC Championships, the Hampden Academy boys and girls swept the Class B division, while Mount Ararat of Topsham took the boys and girls crowns in Class A.

In the PVC meet, Caribou tucked all five of its scoring runners in the top 10 among Class B competitors en route to its victory.

The Classes B and C runners compete together but are scored separately, as is the case at KVACs with the Classes A and B competitors.

Christian Sleeper powered coach Roy Alden’s Vikings with a second-place run (he was fourth overall), while D.J. Flynn, Caleb Chapman and Jesse Sandstrom were right behind Sleeper in third, fourth, fifth and sixth while Ryan Washington, a freshman, was eighth.

Sleeper was also a contender for the individual crown until he took a slight spill halfway through the race.

That title went to Ellsworth freshman Dan Curts, who held off Orono junior Alex Bulteel in covering the 3-mile course in 16 minutes, 32.2 seconds. Bulteel was timed in 16:34.0

Brad Wilcox, also one of the top soccer players in Class D, led Bangor Christian’s winning effort in the small-school competition with a fourth-place finish, running 18:11.9, while Dylan Merchant was sixth, Zach Pallmeter eighth, Brian Parent 12th and Chris Parent 18th.

Mattanawcook of Lincoln’s Matt Guiod was the second Class C individual in 17:08.2 while Taylor Lee of Sumner of East Sullivan took third.

For the girls, sisters Adrienne and Mary Carmack went 3-5 while Amanda Lalime was sixth to power John Bapst, with Maggie Bryan in 13th and Laura Donovan in 16th rounding out coach Joe Capehart’s scorers.

The 3-5-6 finish of the Carmacks and Lalime coupled with Donovan finishing two slots ahead of MDI’s No. 5 girl enabled the Crusaders to pull away and take the team victory.

The individual crown went to Dacie Manion of Old Town, who remained undefeated against Eastern Mainers this fall. She completed the race in 19:07.6 while Alecia Palmer of Presque Isle was second overall.

Leading the Class C runners was Chelsie Oldfield of Foxcroft Academy in 20:41.7, while Rowan Wilson led Orono’s team victory by finishing second.

Libby Spencer also earned a top-10 finish for the Red Riots, coming in ninth.

In the KVAC meet, the Hampden boys won their second straight KVAC crown while the Bronco girls won their first since joining the conference in 2005.

Coach Dick Balentine’s boys compiled 42 points while Winlsow was second with 60. The girls results mirrored those of the boys, with the Broncos tallying 61 points and the Black Raiders 77.

Sophomore Kylee Parker led the Hampden girls with a third-place run in 21 minutes, 57.1 seconds over a 5K course at Cony High School, while Blaklee Jordan, Sarah Tatgenhorst, Courtney Doyon and Roxy Withers finished 16-17-18-19, with all five Hampden scorers finishing in front of Winslow’s No. 4 and 5 girls.

Camden Hills of Rockport freshman Brittany Bowman was the top individual in 20:46.6.

For the boys, Evan Piccirillo ran to a second-place finish for Hampden while Ethan Burke was right behind in fourth, followed by Andrew Closson in ninth, Nick Kopf in 13th and Stehano Valsecchi in 14th.

Piccirillo was timed in 17:42.5, right behind Erskine Academy’s Eben Hodgkins, the top Class B individual in 17:31.5.

In Class A, the Brewer girls turned in a sixth-place effort behind Michelle Haluska’s ninth-place run.

Brunswick junior Kathleen McMahon won the individual crown in 19:55.9.

Bangor finished 11th in the girls field, with Allie Rowe’s 31st-place effort leading the Rams.

On the boys side, Harlow Ladd of Messalonskee of Oakland turned in the winning individual effort of 17:14.0, while Jonathan Belanger of Bangor was the top local finisher in 25th.

The Rams finished seventh among teams while Brewer was eighth, with John Herlihy leading the Witches by finishing 30th.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports