Oct. 15, 2010, Local Sports Results

Posted Oct. 15, 2010, at 11:53 p.m.
Last modified Oct. 19, 2010, at 3:13 p.m.

SATURDAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Cross Country

KVAC Championships at Cony

PVC Championships at UTC, Bangor, noon

Golf

State Individual Championship at Natanis GC, Vassalboro, 1 p.m.

COLLEGE

Football

Bowdoin at Hamilton, noon

Colby at Amherst, 1 p.m.

Husson at Norwich, 1:30 p.m.

Maine Maritime at Framingham State, 1 p.m.

Villanova at Maine, noon

Wesleyan at Bates, 1 p.m.

Men’s Soccer

Bowdoin at Williams, 11 a.m.

Castleton at Maine Maritime, 3 p.m.

Colby at Amherst, 11 a.m.

College of St. Joseph at UM-Fort Kent, 11 a.m.

Green Mountain at Husson, 3 p.m.

Johnson State at UM-Farmington, 3:15 p.m.

Lyndon State at Thomas, 3 p.m.

St. Joseph’s at Norwich, 1 p.m.

Wesleyan at Bates, 11 a.m.

Western Conn. vs. Southern Maine at Scarborough, 5 p.m.

Women’s Soccer

Bowdoin at Williams, 1:30 p.m.

Castleton at Maine Maritime, 1 p.m.

Colby at Amherst, noon

College of St. Joseph at UM-Fort Kent, 1 p.m.

Green Mountain at Husson, 1 p.m.

Johnson State at UM-Farmington, 1 p.m.

Lyndon State at Thomas, 1 p.m.

Southern Maine at Western Connecticut, noon

St. Joseph’s at Norwich, 1 p.m.

Wesleyan at Bates, 2 p.m.

Field Hockey

Bowdoin at Williams, 11 a.m.

Colby at Amherst, noon

Lasell at Husson, noon

Southern Maine at UMass Dartmouth, 1 p.m.

Thomas at Castleton, 1 p.m.

UM-Farmington at Rivier, 1 p.m.

Wesleyan at Bates, noon

Women’s Ice Hockey

Quinnipiac at Maine, 4 p.m.

Cross Country

State of Maine Championships at Bowdoin, noon

Volleyball

Bowdoin vs. Williams at Tufts, 11 a.m.

Saint Joseph’s at Norwich, 1 p.m.

Colby Invitational

Colby vs. Colby-Sawyer, 11 a.m.

Maine Maritime vs. Colby-Sawyer, 12:30 p.m.

Maine Maritime vs. Colby, 3 p.m.

MIT Invitational

Bates vs. Lebanon Valley, 11 a.m.

Bates vs. UMass Boston, 2 p.m.

Southern Maine Invitational

UM-Presque Isle vs. Southern Maine, 10 a.m.

UM-Presque Isle vs. UM-Machias, noon

SUNDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Soccer

Castleton at Husson, 2 p.m.

College of St. Joseph at UM-Presque Isle, 11 a.m.

Green Mountain at Maine Maritime, 2 p.m.

Johnson State at Thomas, 2 p.m.

Women’s Soccer

Castleton at Husson, noon

College of St. Joseph at UM-Presque Isle, 1 p.m.

Green Mountain at Maine Maritime, noon

Hartford at Maine, noon

Johnson State at Thomas, noon

Lyndon State at UM-Farmington, noon

Field Hockey

Fairfield at Maine, 3 p.m.

Thomas at Rivier, 3 p.m.

UM-Farmington at Castleton, noon

Golf

Colby-Bates-Bowdoin Tournament at Colby, noon

******

RESULTS

COLLEGE

MEN’S ICE HOCKEY

Friday’s Results

Michigan State 3, Maine 2

WOMEN’S ICE HOCKEY

Friday’s Results

Quinnipiac 4, Maine 2

******

HIGH SCHOOL PLAYOFFS

FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Brunswick (8-6) at No. 2 Messalonskee (12-2)

A4: No. 6 Lawrence (9-4-1) at No. 3 Edward Little (9-3-2)

Class B

B3: No. 7 Camden Hills (6-7) at No. 2 John Bapst (12-2)

B4: No. 6 Belfast (7-3-3) at No. 3 Nokomis (11-2)

Class C

C3: No. 7 Central (5-9) at No. 2 Foxcroft (8-5-1)

C4: No. 6 Stearns (8-6) at No. 3 Orono (9-5)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: No. 8 Mount Ararat (6-8) at No. 1 Skowhegan (14-0)

A2: No. 5 Cony (9-5) at No. 4 Oxford Hills (8-5-1)

Class B

B1: No. 8 Waterville (6-7) at No. 1 Mount View (12-1)

B2: No. 5 Gardiner (9-3-1) at No. 4 Winslow (10-3)

Class C

C1: No. 8 Hall-Dale (4-9-1) at No. 1 Dexter (13-1)

C2: No. 5 Mattanawcook (7-6-1) at No. 4 Winthrop (11-3)

WESTERN MAINE

Preliminary round

Saturday, Oct. 16

Class A

AP1: No. 9 Gorham (8-6) at No. 8 Massabesic (8-6)

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Bonny Eagle (9-5) at No. 2 Westbrook (11-3)

A4: No. 6 South Portland (8-6) at No. 3 Thornton (10-3-1)

Class B

B3: No. 7 Mountain Valley (9-5) at No. 2 Leavitt (10-2-1)

B4: No. 6 Cape Elizabeth (7-6-1) at No. 3 Greely (10-4)

Class C

C3: No. 7 Jay (6-8) at No. 2 Livermore Falls (13-1)

C4: No. 6 Waynflete (8-5-1) at No. 3 North Yarmouth (13-1)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: AP1 winner at No. 1 Scarborough (13-1)

A2: No. 5 Kennebunk (10-3-1) at No. 4 Cheverus (10-4)

Class B

B1: No. 8 Falmouth (4-10) at No. 1 York (13-1)

B2: No. 5 Fryeburg (11-3) at No. 4 Wells (9-5)

Class C

C1: No. 8 Freeport (6-8) at No. 1 Telstar (13-1)

C2: No. 5 Lisbon (8-6) at No. 4 Sacopee (11-3)

******

VOLLEYBALL

COLLEGE

At Farmington

Colby-Sawyer (12-10) def. UM-Farmington (6-11) 25-16, 25-12, 25-11

HIGH SCHOOL

At Calais

MDI (13-1) def. Calais (9-4) 25-17, 25-14, 25-14

MDI: Megan Phelps 10 kills, 9 assists, 7 digs, 2 blocks; India Ross 6 kills, 10 assists, 7 aces, 11 digs, 1 block; Destiny Kanu 7 kills, 1 assist, 2 aces, 1 dig; Julia Christie 2 kills, 1 assist, 7 aces, 7 digs

Calais: Rebecca Redding 4 kills, 6 assists, 13 digs; Phyllis Sabattis 6 kills, 10 digs, 2 blocks; Shannon Brown 3 aces, 1 kill, 7 digs; Kat Clement 1 ace, 3 kills, 11 digs; Emily Ginn 2 aces, 2 kills, 2 assists, 5 digs

JV: Calais 16-25, 26-24, 15-11

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports