Oct. 14, 2010, Local Sports Results

Posted Oct. 14, 2010, at 11:05 p.m.
Last modified Oct. 19, 2010, at 3:13 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

Football

Bangor at Lawrence, 7 p.m.

Belfast at Morse, 7 p.m.

Biddeford at Noble, 7 p.m.

Brunswick at Oxford Hills , 7 p.m.

Cape Elizabeth at Greely, 7 p.m.

Dexter at Stearns, 7 p.m.

Dirigo at Maranacook, 7 p.m.

Gray-NG at Lake Region, 7 p.m.

Kennebunk at Sanford, 7 p.m.

Lewiston at Cony, 7 p.m.

MCI at Mattanawcook, 7 p.m.

Mount Ararat at Edw. Little, 7 p.m.

Mount View at Bucksport, 7 p.m.

Mountain Valley at Falmouth, 7 p.m.

Oak Hill at Livermore Falls, 7 p.m.

Orono at John Bapst, 7 p.m.

Sacopee Valley at Old Orchard Beach, 7 p.m.

Scarborough at Marshwood, 7 p.m.

Skowhegan at Messalonskee, 7 p.m.

South Portland at Gorham, 7 p.m.

Westbrook at Deering, 7 p.m.

Windham at Portland, 7 p.m.

Winslow at Leavitt, 7 p.m.

Winthrop at Jay, 7 p.m.

Yarmouth at Madison, 7 p.m.

Boys Soccer

Acadia Chr. at Chop Point, 4 p.m.

Bangor Christian at Deer Isle-Stonington, 4 p.m.

Carrabec at Telstar, 3:30 p.m.

Cony at Erskine Acad., 3:30 p.m.

Gardiner at Medomak, 3:30 p.m.

Katahdin at Fort Fairfield, 3:30 p.m.

Lincoln Acad. at Nokomis, 3:30 p.m.

Lisbon at Hall-Dale, 3:30 p.m.

Machias at Washington Acad., 5 p.m.

MCI at Oak Hill, 3:30 p.m.

Messalonskee at Mt Blue, 3:30 p.m.

Rockland at Maranacook, 3:30 p.m.

Shead at Jonesport-Beals, 3:30 p.m.

Vinalhaven at Buckfield, 4 p.m.

Wiscasset at Saint Dominic, 6:30 p.m.

Girls Soccer

Erskine Acad. at Cony, 3:30 p.m.

Leavitt at Belfast, 3:30 p.m.

Maranacook at Rockland, 3:30 p.m.

Mt Blue at Messalonskee, 3:30 p.m.

Narraguagus at Sumner, 4 p.m.

Oak Hill at MCI, 3:30 p.m.

Skowhegan at Hampden, 6 p.m.

Vinalhaven at Buckfield, 4 p.m.

Wiscasset at Boothbay, 3:30 p.m.

Wisdom at Ashland, 5 p.m.

Volleyball

MDI at Calais, 5 p.m.

Sumner at Machias, 4 p.m.

COLLEGE

Women’s Ice Hockey

Quinnipiac at Maine, 7 p.m.

Field Hockey

Simmons at St. Joseph’s, 3 p.m.

Volleyball

Bates at MIT, 7 p.m.

Bowdoin vs. Hamilton at Tufts, 8 p.m.

Colby-Sawyer at UM-Farmington, 7 p.m.

Women’s Cross County

Husson at Bar Harbor 5K

Results

High School

BOYS SOCCER

Thursday’s Results

Cen. Aroostook 0, Easton 0 (2OT)

Greenville 7, Valley 0

Islesboro 8, Highview Chr. 4

Lincoln Academy 3, Nokomis 1

Presque Isle 10, Mattanawcook 0

Washburn 3, Van Buren 2

Wisdom 8, Ashland 1

Friday’s Postponements

Mount View at Camden Hills, Saturday, 10 a.m.

GIRLS SOCCER

Thursday’s Results

Bangor 8, Brewer 0

Dexter 0, Foxcroft 0 (2OT)

East Grand 3, Central Aroostook 2 (2OT)

Ellsworth 3, John Bapst 0

George Stevens 4, DI-Stonington 2

Greenville 7, Valley 0

Hermon 2, Old Town 0

Madawaska 5, Calais 1

Medomak 1, Gardiner 1 (2OT)

MDI 3, Bucksport 2

Nokomis 2, Lincoln Academy 1

Orono 5, Searsport 0

Penobscot Valley 2, Lee 1

Penquis 2, Piscataquis 0

Presque Isle 10, Mattanawcook 0

Schenck 2, Bangor Chr. 1

Washington Acad. 6, Sumner 0

Friday’s Postponements

Camden Hills at Mount View, Saturday, 10 a.m.

FOOTBALL

Friday’s Postponements

Mt. Blue at Brewer, Saturday, 7 p.m.

College

WOMEN’S SOCCER

Thursday’s Results

Albany 1, Maine 0

Husson 2, St. Joseph’s 1

MEN’S ICE HOCKEY

Friday’s Results

Maine 4, Michigan State 4 (OT)

Golf

Local

At Rockland GC

Ladies Association

Gross: Gail Gleason 94, Sue Wootton 99, Arlene Adams 100, Jan Searle 100; net: Linda Durrell 70, Janice Ogier 73, Joanna Schleif 73; pins: No. 18 Linda Durrell 13-11

At Dexter Municipal Golf Course

Seniors Scramble

Ray Wallace, Ken Gardner, Joe Keaveney, Dick Bilodeau 34 (mc); Don Berry, Ross Morancie, Tony Mayo 34

College

NAC All-Conference Teams

First team, Castleton: Will Banfield; Husson: Kevin Byrne, Chris Hamel, Michael Hersey, Matt Loubier; UM-Farmington: Nick Waltz; second team, Castleton: Sam Morse, Eric Slosek; Husson: Brian Johnson; UM-Farmington: Orion Cochrane, Richard Matthews, Joe Messerman; player of the year: Will Banfield (Castleton); rookie of the year: Joe Messerman (UM-Farmington); sportsmanship award: Maine Maritime Academy; coach of the year: Shawn Dennis (MMA)

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Thursday’s Results, 3 p.m.

FIRST, Pace, $2,300

L M Christina, S. Taggart 3.20, 2.20, 2.10

Ripple Ironstone, R. Cushing 3.00, 2.80

Strong Silence, H. Campbell 2.80

T—2:00.1. Ex 4-6, 7.20. Tri 4-6-2, 21.60.

SECOND, Pace, $2,300

Witty Scholar, G. Bowden 20.00, 7.60, 4.20

Town Bullet, H. Campbell 3.60, 4.00

Yankee Landslide, S. Gray 7.40

T—2:00. Ex 8-All, 4.20; All-5, 4.60. Tri 8-5-1, 1,062.20. DD 4-8, 11.80.

THIRD, Pace, $2,000

Ms Neurtralize, R. Cushing 3.80, 3.40, 2.10

She LL B Aknockout, R. Dinning 6.40, 2.10

Liberation, H. Campbell 2.10

T—2:00. Ex 1-2, 54.60. Tri 1-2-3, 56.40.

FOURTH, Pace, $2,100

Last Dance, S. Mahar 4.80, 3.20, 2.20

Lucky Laff, R. Dinning 4.80, 4.60

Trendy Ashley, H. Campbell 2.20

T—2:01.1. Ex 5-7, 26.40. Tri 5-7-4, 77.40.

FIFTH, Pace, $3,760

Undersky Design, H. Campbell 3.60, 4.00, 2.10

Flight Forty Eight, R. Dinning 16.80, 3.00

Ohmymariah, R. Lanpher III 2.60

T—2:02.4. Ex. 5-6, 22.60. Tri 5-6-2, 117.40.

SIXTH, Pace, $2,100

Gale Force Wind, H. Campbell 13.20, 2.60, 2.10

Do You Know Louise, S. Gray 2.20, 2.10

Ou Beautiful Doll, G. Bowden 2.40

T—2:01.4. Ex 4-3, 22.00. Tri 4-3-7, 122.40.

SEVENTH, Pace, $3,000

L-N-A’s Dream, S. Gray 8.40, 4.80, 3.20

Muzzysaprilshowers, R. Lanpher III 70.60, 12.40

Annie Mac, R. Cushing 4.40

T—1:59.1. Ex 2-1, 214.40. Tri 2-1-5, 1,321.60. Pk3 all-4-2, 13.00; M-4-All, 13.00.

EIGHTH, Trot, $6,000

Sweet Lucifer, G. Bowden 5.20, 4.40, 2.10

Triple Three, S. Gray 9.00, 3.40

Badpans, H. Campbell 2.10

T—2:03. Ex 3-2, 29.80. Tri 3-2-1, 45.20.

NINTH, Pace, $6,000

Eagle Together, G. Bowden 3.00, 2.40, 2.10

Four Starz Dragon, S. Gray 3.00, 2.10

Sunrise J D, R. Dinning 4.80

T—1:58.2. Ex 2-3, 4.20. Tri 2-3-6, 34.60.

TENTH, Pace, $2,300

Yeah Baby N, R. Cushing 5.00, 3.00, 2.20

Knock Out Pretty, H. Campbell 3.20, 2.40

Simka, G. Bowden 2.20

T—1:58.4. Ex 4-2, 21.80. Tri 4-2-5, 44.60. DD 2-4, 7.80; Total Handle: $22,024.

High school playoffs

Field hockey

EASTERN MAINE

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Brunswick (8-6) at No. 2 Messalonskee (12-2)

A4: No. 6 Lawrence (9-4-1) at No. 3 Edward Little (9-3-2)

Class B

B3: No. 7 Camden Hills (6-7) at No. 2 John Bapst (12-2)

B4: No. 6 Belfast (7-3-3) at No. 3 Nokomis (11-2)

Class C

C3: No. 7 Central (5-9) at No. 2 Foxcroft (8-5-1)

C4: No. 6 Stearns (8-6) at No. 3 Orono (9-5)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: No. 8 Mount Ararat (6-8) at No. 1 Skowhegan (14-0)

A2: No. 5 Cony (9-5) at No. 4 Oxford Hills (8-5-1)

Class B

B1: No. 8 Waterville (6-7) at No. 1 Mount View (12-1)

B2: No. 5 Gardiner (9-3-1) at No. 4 Winslow (10-3)

Class C

C1: No. 8 Hall-Dale (4-9-1) at No. 1 Dexter (13-1)

C2: No. 5 Mattanawcook (7-6-1) at No. 4 Winthrop (11-3)

WESTERN MAINE

Preliminary round

Saturday, Oct. 16

Class A

AP1: No. 9 Gorham (8-6) at No. 8 Massabesic (8-6)

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Bonny Eagle (9-5) at No. 2 Westbrook (11-3)

A4: No. 6 South Portland (8-6) at No. 3 Thornton (10-3-1)

Class B

B3: No. 7 Mountain Valley (9-5) at No. 2 Leavitt (10-2-1)

B4: No. 6 Cape Elizabeth (7-6-1) at No. 3 Greely (10-4)

Class C

C3: No. 7 Jay (6-8) at No. 2 Livermore Falls (13-1)

C4: No. 6 Waynflete (8-5-1) at No. 3 North Yarmouth (13-1)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: AP1 winner at No. 1 Scarborough (13-1)

A2: No. 5 Kennebunk (10-3-1) at No. 4 Cheverus (10-4)

Class B

B1: No. 8 Falmouth (4-10) at No. 1 York (13-1)

B2: No. 5 Fryeburg (11-3) at No. 4 Wells (9-5)

Class C

C1: No. 8 Freeport (6-8) at No. 1 Telstar (13-1)

C2: No. 5 Lisbon (8-6) at No. 4 Sacopee (11-3)

High school

LTC Class C Football

2010 Statistical Leaders

Through Oct. 9

Rushing

Name Carries Yds.

D. Mowrer, Orono 132 956

McCormick, C-W 89 818

Cavanaugh, C-W 121 749

Miller, Rockland 144 733

Eurich, Stearns 100 696

Markie, MA 136 688

McGreevey, Stearns 89 540

Williams, Bucksport 92 533

Nunn, Mt. View 53 503

Andrews, Foxcroft 71 469

Passing yards

Name Comp-Att Yds.

Charpentier, JB 59-115 916

Meklin, Rock 40-80 583

Reazor, MCI 31-91 439

Santana, Mt. View 33-94 433

McGreevey, Stearns 21-58 403

Cummings, Buck 27-77 363

McDonald, MA 19-44 246

Pelkey, MA 14-31 228

Shorey, Foxcroft 8-22 225

Mehnert, Orono 7-32 199

Gustin, Dexter 16-50 193

Receiving yards

Name Catches Yds.

O’Hara, MA 18 286

Hendricks, Rock 15 282

Neally, Mt. View 14 222

Andrews, JB 17 215

McLaughlin, Stearns 11 205

Vintinner, MCI 10 205

Catlin, JB 6 195

Dieuveuil, JB 11 182

Young, Buck 7 180

Touchdowns

McCormick (C-W) 15, D. Mowrer (Orono) 13, Eurich (Stearns) 11, Cavanaugh (C-W) 9, Miller (Rock) 9, Boyington (OT) 8, Hendricks (Rock) 6, Andrews (Foxcroft) 5, Andrews (JB) 5, Neally (MV) 5, Reazor (MCI) 5, McGreevey (Stearns) 5, McDonald (MA) 5

Tackles

Andrews (Foxcroft) 98, Eurich (Stearns) 83, Tapley (Stearns) 80, Sigouin (MV) 67, Coiley (FA) 61, Pelkey (MA) 58, Boyer (FA) 57, T. Higgins (Orono) 56, Maloon (MCI) 55, Powell (Buck) 53, Boone (FA) 52, Cavanaugh (C-W) 52, Neally (MV) 51, Tibbetts (MCI) 51, Hendricks (Rock) 49, Hudson (OT) 49, Boone (Foxcroft) 48, Bouchard (Stearns) 48

Interceptions

McDonald (MA) 3, McLaughlin (Stearns) 3, Michaud (Stearns) 3, McCormick (C-W) 3, Zable (Rock) 3

Quarterback sacks

O’Hara (MA) 4.5, Andrews (JB) 4, Babin (MV) 4, Langley (MA) 4, Robinson (MV) 4, S. Meklin (Rock) 3.5, Davis (Dexter) 3, Gibbs (MV) 3, Desmond (JB) 3

Fumble recoveries

Levensellor (Dexter) 3, Moholland (MCI) 2, Chute (MCI) 2, Reazor (MCI) 2, Powell (Buck) 2, Klindenst (Buck) 2, Staples (C-W) 2, Stone (Rock) 2, Meklin (Rock) 2, McLaughlin (Stearns) 2, O’Hara (MA) 2, Neally (MV) 2, Robinson (MV) 2, Melton (MV) 2, Andrews (JB) 2, Caitlin (JB) 2, Archer (OT) 2

PTC Class A Football

2010 Statistical Leaders

Through Oct. 9

Rushing

Name Carries Yds.

Knox, Messalonskee 124 1088

Duncklee, Cony 154 839

Colon, Edward Little 86 755

Blaisdell, Lawrence 104 694

Austin, Skowhegan 104 632

Hartley, Bangor 90 585

McKinnon, Lewiston 60 486

Walton, Brunswick 63 481

Keene, Lewiston 41 413

Turcotte, Lewiston 71 405

Passing yards

Name Comp-Att Yds.

Dunklee, Cony 75-151 890

Whitney, Mt. Blue 47-95 722

Seccareccia, Bangor 41-86 695

Madden, Lewiston 33-59 610

Sanborn, Oxford Hills 19-46 362

Receiving yards

Name Catches Yds.

Dussault, Lewiston 10 364

Sherwood, Bangor 16 357

McKee, Cony 22 308

Ripley, Oxford Hills 10 267

Sennick, Mt. Blue 18 248

Larrabee, Mt. Blue 10 244

Chs. Shostak, Cony 20 216

L. Liedman, Mt. Ararat 13 193

Chn. Shostak, Cony 18 188

Hartley, Bangor 13 170

Yandian, Lawrence 8 158

Kicking

Name Points

Hird, Lewiston 19

McKee, Cony 17

Tinsman, Messalonskee 16

Farnham, Bangor 15

Farrago, Edward Little 12

Punting

Name Punts Avg.

Seccareccia, Bangor 9 39.0

Greene, Mount Ararat 16 36.9

Keach, Mt. Blue 10 35.5

Leathers, Lawrence 6 35.3

Hird, Lewiston 14 35.2

Kickoff Returns

Name Returns Avg.

Greene, Mount Ararat 19 28.8

Jackson, Brewer 11 26.0

Dexter, Messalonskee 6 25.5

Dusty, Skowhegan 16 24.2

Colon, Edward Little 6 21.7

Punt Returns

Name Returns Avg.

Greene, Mount Ararat 6 18.3

Seccareccia, Bangor 8 16.5

Colon, Edward Little 7 13.4

Knox, Messalonskee 8 10.4

Rushing Touchdowns

Dunklee (Cony) 14, Knox (Messalonskee) 140, Blaisdell (Lawrence) 10, Hartley (Bangor) 8, Colon (EL) 8, Keene (Lewiston) 7

Tackles

Croteau (Oxford Hills) 88, Wigant (Lewiston) 83, Farrago (Edward Little) 77, Miranda (Mt. Blue) 69, Hall (Messalonskee) 68, Barnes (Mount Ararat) 66, Easler (Messalonskee) 65, Carolin (Cony) 61, Kitchens (Brunswick) 54, Liedman (Mount Ararat) 53, Gleason (Messalonskee) 52, Yenco (Mount Ararat) 51

Interceptions

Seccareccia (Bangor) 2, Blaisdell (Lawrence) 2, Therrien (Lewiston) 2, Tuell (Bangor) 2, Turner (Oxford Hills) 2

Quarterback sacks

Stinson (Messalonskee) 4, Yandian (Lawrence) 4, Ouellette (Brunswick) 4, Dusty (Skowhegan) 4, Kyes (Mt. Blue) 4, Dussault (Lewiston) 4, Bellevue (Edward Little) 4

Fumble recoveries

Ouellette (Brunswick) 3, Bellevue (Edward Little) 3, Farrago (Edward Little) 3

Volleyball

college

At Gorham

UM-Farmington (6-10) def. Southern Maine (3-18) 25-19, 25-14, 25-8

High school

At Ellsworth

Bucksport (7-7) def. Ellsworth (6-8) 25-12, 25-20, 24-26, 25-16

Bucksport: Victoria Grindle 3 aces, 15 digs; Madison Porter 7 assists, 4 digs; Sara Malta 6 kills, 3 aces, 10 digs; Jen Wight 3 aces, 23 digs

Ellsworth: Bridget Chase 17 assists, Tori Huntley 6 kills, 7 digs; Hollie Hutchinson 4 aces, 4 kills, 2 digs; Allie Preston 2 aces, 4 kills, 2 digs

JV: Bucksport 2-0

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports