Oct. 13, 2010, Local Sports Results

Posted Oct. 13, 2010, at 10:27 p.m.
Last modified Oct. 22, 2010, at 2:53 p.m.

THURSDAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Volleyball

Bucksport at Ellsworth, 5 p.m.

COLLEGE

Men’s Soccer

UM-Machias at Vermont Tech., 11 a.m.

Women’s Soccer

Husson at St. Joseph’s, 4 p.m.

Albany at Maine, 3 p.m.

UM-Machias at Vermont Tech., 1 p.m.

Volleyball

UM-Farmington at Southern Maine, 7 p.m.

******

WEDNESDAY’S RESULTS

PREP

BOYS SOCCER

Berwick 3, Hebron 0

FIELD HOCKEY

New Hampton 2, Hebron 1

COLLEGE

MEN’S SOCCER

Maine Maritime 1, UM-Presque Isle 0

Wentworth Institute of Tech. 2 U-New England 0

WOMEN’S SOCCER

Bates 3, UM-Farmington 0

Colby 1, Southern Maine 0

Maine Maritime 1, UM-Presque Isle 0 (OT)

U-New England 1, Wentworth Institute of Tech. 0

FIELD HOCKEY

Bates 3, Southern Maine 0

Bowdoin 5, Colby 1

St. Joseph’s 2, Salem State 1 (OT)

******

TOURNEY SCOREBOARD

FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Brunswick (8-6) at No. 2 Messalonskee (12-2)

A4: No. 6 Lawrence (9-4-1) at No. 3 Edward Little (9-3-2)

Class B

B3: No. 7 Camden Hills (6-7) at No. 2 John Bapst (12-2)

B4: No. 6 Belfast (7-3-3) at No. 3 Nokomis (11-2)

Class C

C3: No. 7 Central (5-9) at No. 2 Foxcroft (8-5-1)

C4: No. 6 Stearns (8-6) at No. 3 Orono (9-5)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: No. 8 Mount Ararat (6-8) at No. 1 Skowhegan (14-0)

A2: No. 5 Cony (9-5) at No. 4 Oxford Hills (8-5-1)

Class B

B1: No. 8 Waterville (6-7) at No. 1 Mount View (12-1)

B2: No. 5 Gardiner (9-3-1) at No. 4 Winslow (10-3)

Class C

C1: No. 8 Hall-Dale (4-9-1) at No. 1 Dexter (13-1)

C2: No. 5 Mattanawcook (7-6-1) at No. 4 Winthrop (11-3)

WESTERN MAINE

Preliminary round

Saturday, Oct. 16

Class A

AP1: No. 9 Gorham (8-6) at No. 8 Massabesic (8-6)

Quarterfinals

Tuesday, Oct. 19

Class A

A3: No. 7 Bonny Eagle (9-5) at No. 2 Westbrook (11-3)

A4: No. 6 South Portland (8-6) at No. 3 Thornton (10-3-1)

Class B

B3: No. 7 Mountain Valley (9-5) at No. 2 Leavitt (10-2-1)

B4: No. 6 Cape Elizabeth (7-6-1) at No. 3 Greely (10-4)

Class C

C3: No. 7 Jay (6-8) at No. 2 Livermore Falls (13-1)

C4: No. 6 Waynflete (8-5-1) at No. 3 North Yarmouth (13-1)

Wednesday, Oct. 20

Class A

A1: AP1 winner at No. 1 Scarborough (13-1)

A2: No. 5 Kennebunk (10-3-1) at No. 4 Cheverus (10-4)

Class B

B1: No. 8 Falmouth (4-10) at No. 1 York (13-1)

B2: No. 5 Fryeburg (11-3) at No. 4 Wells (9-5)

Class C

C1: No. 8 Freeport (6-8) at No. 1 Telstar (13-1)

C2: No. 5 Lisbon (8-6) at No. 4 Sacopee (11-3)

******

PLAYER OF THE WEEK

COLLEGE

America East

Corey Conner (University of Maine junior), women’s cross country, won the New England Championship meet with a time of 16 minutes, 54 sec-onds in besting a field of 322 runners in the 5K. She was 28 seconds ahead of second place.

******

VOLLEYBALL

COLLEGE

At Standish

Saint Joseph’s (14-8) def. Husson (15-5) 25-15, 25-11, 25-23

HIGH SCHOOL

At Woodland, Tuesday

Washington Academy (11-2) def. Woodland (4-9) 25-10, 25-20, 25-7

WA: Tatum McFadden 6 kills, 2 aces, 1 dig, 1 block; Kira Arnold 9 assists, 6 aces, 2 digs; Taylor Seeley 5 kills, 7 aces, 1 dig; Taylor Davis 4 kills, 5 digs, 1 block, 1 assist

Woodland: Crystal Annis 6-6 serving, 2 kills, 1 assist, 2 digs; Brittani Roussel 6-6 serving, 2 aces, 1 block, 3 assists, 3 digs; Charlotte Southard 5-7 serving, 1 ace, 1 kill, 1 dig; Sarah Baker 6 digs

At Harrington

Jonesport-Beals (11-3) def. Narraguagus (2-12) 25-13, 26-24, 25-10

Jonesport-Beals: Louisa Beal 7-9 serving, 6 kills; Erin Crowley 8-8 serving, 7 digs; Sarah Milliken 10-15 serving, 4 aces, 7 kills, 3 digs; Amanda Chandler 21-23 serving, 5 aces, 9 assists, 5 digs; Jessica MacLean 7-8 serving, 13 assists, 4 digs

Narraguagus: Claire Albee 7-9 serving, 2 aces, 5 digs, 3 kills; Katie Crowley 5-6 serving, 10 digs, 4 kills; Leydie Ly Ruiz Lopez 7-8 serving, 1 ace, 9 assists, 8 digs; Wendy Ruiz Lopez 4-6 serving, 2 aces, 6 digs, 3 kills; Haley Toppin 6-7 serving, 7 digs, 5 kills

JV: Jonesport-Beals 3-0

At East Machias

Washington Academy (12-2) def. Machias (4-9) 25-16, 25-17, 25-13

WA: Elizabeth Stanley 12 assists, 2 aces, 1 kill, 2 digs; Tatum McFadden 5 kills, 1 aces, 2 blocks; Taylor Davis 7 kills, 2 assists, 3 aces, 3 digs; Tay-lor Seeley 5 kills, 1 assist, 4 aces, 2 digs, 2 blocks

Machias: Siana Schoppee 10 digs; Cady Rolfe 7 digs, 3 kills

******

GOLF

LOCAL

At Rocky Knoll CC, Orrington

Senior Stableford League

Ted Drake, Paul Munro, Joe McCluskey +1; Arnold Byers, Dick Spear, Dale Anthony, Rick Crowell –1; Dan Barker, Ted Rudnicki, Bernie McDonald, Ed LaChance –2; pins: No. 5 Jerry Goss 4-10, No. 7 Bill Haas 27-8, No. 12 Ted Drake 4-11, No. 17 Gordon Warner 7-7; high stableford: Bill Hass +6, Jerry Goss +5; low gross: Doug Higgins 81, Bill Haas 8; skins: No. 7 Bill Haas, No. 10 Tom Bryant, No. 11 Robbie Robinson, No. 15 Larry Clark, No. 16 Larry Clark, No. 17 Dick Spear

HOLE-IN-ONE

TOM RICHARD

BANGOR — Bangor’s Tom Richard aced the 153-yard 16th hole at Bangor Municipal Golf Course Wednesday with a 6-iron. His shot was witnessed by Judy Richard.

******

HARNESS RACING

BANGOR RACEWAY

Thursday’s Starters, 3 p.m.

FIRST, Pace, $2,300

1. Armsbro Darling, R. Dinning

2. Strong Silence, H. Campbell

3. Iamasurvivor, G. Bowden

4. L M Christina, S. Taggart

5. Hank’s Miracle, B. Blanchard

6. Ripple Ironstone, R. Cushing

7. Caman, S. Mahar

SECOND, Pace, $2,300

1. Yankee Landslide, C. Cushing

2. Kentucky Bay, R. Cushing

3. Hickory Hercules, S. Mahar

4. Down The River, S. Taggart

5. Town Bullet, H. Campbell

6. Saftic, R. Dinning

7. Dartanion, M. Athearn

8. Witty Scholar, G. Bowden

THIRD, Pace, $2,000

1. Ms Neutralize, R. Cushing

2. She LL B Aknockout, R. Dinning

3. Liberation, H. Campbell

4. Georgie Girl, D. Dickison

5. Mcpfast Bluegrass, S. MacKenzie

6. Rd Shoeless, G. Bowden

7. Glory Days, B. Blanchard

8. Rocking Lilly N, S. Gray

FOURTH, Pace, $2,100

1. Colleens Allibi, B. Blanchard

2. Fun Zone, R. White

3. The Power Of Grin, G. Bowden

4. Trendy Ashley, H. Campbell

5. Last Dance, S. Mahar

6. Jackie’s Cheers, R. Cushing

7. Lucky Laff, R. Dinning

8. Medoland Jackie, S. Gray

FIFTH, Pace, $3,750

1. Irascible, R. Cushing

2. Ohmymariah, R. Lanpher, III

3. Scoot Hanna, R. Cloutier Jr.

4. Slippery When Wet, S. Gray

5. Undersky Design, H. Campbell

6. Flight Forty Eight, B. Blanchard

7. Beawillfull, G. Bowden

SIXTH, Pace, $2,100

1. You Silly Goose, S. MacKenzie

2. My Toches, M. Athearn

3. Do you Know Louise, S. Gray

4. Gale Force Wind, H. Campbell

5. Tricky Rabbit, W. Brown

6. Rayjean Raider, B. Blanchard

7. Ou Beautiful Doll, G. Bowden

8. Betting Terror, S. Mahar

SEVENTH, Pace, $3,000

1. Muzzysaprilshowers, R. Lanpher III

2. L-N-A’s Dream, S. Gray

3. Lysistrata, R. Dinning

4. Pembroke White Out, H. Campbell

5. Annie Mac, R. Cushing

6. M G Girl, S. Mahar

7. Bella Paradisa, B. Blanchard

8. Andiamonuts, G. Bowden

EIGHTH, Trot, $6,000

1. Badpans, H. Campbell

2. Triple Three, S. Gray

3. Sweet Lucifer, G. Bowden

4. Malabar’s Dream, R. Cushing

5. Four Starz Nuts, C. Cushing

6. Hustling Harold, M. Athearn

NINTH, Pace, $6,000

1. Crucial Escape, R. Cushing

2. Eagle Together, G. Bowden

3. Four Starz Dragon, S. Gray

4. Trishas Beauty, H. Campbell

5. Caline Dol, R. Vachon

6. Sunrise J D, R. Dinning

7. Windy City Anita, W. Brown

TENTH, Pace, $2,300

1. Rocky’s Molly, S. Gray

2. Knock Out Pretty, H. Campbell

3. Bali Mystic N, M. Athearn

4. Yah Baby N, R. Cushing

5. Simka, G. Bowden

6. Nordik Fever, S. Mahar

7. Sandtana Score N, R. Dinning

8. Cosmattics, S. MacKenzie

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports