Oct. 2-3, 2010, Local Sports Results

Posted Oct. 03, 2010, at 10:53 p.m.
Last modified Oct. 19, 2010, at 10:19 a.m.

MONDAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Volleyball

Bucksport at Machias, 5 p.m.

Calais at Woodland, 4 p.m.

Cony at Yarmouth, 6:30 p.m.

Ellsworth at MDI, 5 p.m.

Washington Acad. at Narraguagus, 4 p.m.

***

GOLF

MSGA

At Bangor Municipal GC

Flight 1 gross: Barry Hobert 70, Michael Norris 70, Ronald Tibbetts 70, Heath Cowan 71; net: Randy Ossinger 66, Cole Toby 67, Peter Hughes 67, Seth Fournier 67; flight 2 gross: Larry Eldridge 80, Greg Black 82, Bob Tracy 83, Charles Pushard 83, John Rogers 83; net: Brian Astbury 68, Mike Cole 68, Ray Mountain 68, Chris Pickering 69, Randy Lougee 69; super senior gross: Brian Rogers 75, Phil Norton 78; net: Mike St. Thomas 70, Roy Leighton 71; team gross: Andy Carbone, Heath Cowan, Seth Sweet, Tim Poulin 64, Gordon Goodwin, Hank Tibbetts, Phil Norton, Ronald Tibbetts 65; net: Brian Astbury, Chris Pickering, Cole Toby, Erik Fitch 59, Rich Allen, Rodney Daoust, Seth Fournier, Tyler Fournier 59, Greg Black, Larry Eldridge, Michael Norris, Roy Leighton 59; skins, gross: No. 9 Randy Ossinger 3, No. 18 Larry Eldridge 3; net: No. 1 Tyler Fournier 2, No. 2 David Clifford 2, No. 10 Paul Schelble 2, No. 13 Roger Clark 2, No. 14 Don Finley 2, No. 15 Rich Allen 2, No. 16 Bob Stevenson 1; pins: No. 3 Mike St. Thomas 3-1, No. 6 Jerry York 3-6, No. 11 Barry Hobert 4-10, No. 16 Bob Stevenson 1-7

LOCAL

At Hermon Meadow GC

Cross Country

Dale Duplisea, Peg Buchanan, Joe Burns, John Ewer 53, Thea Davis, Bob Weston, Jim McInnis, Byron Dunbar, Dawn Dunbar 54, Rich Economy, Nancy Hart, Mike Henderson, Stu Beede 55 (MC), Micky Davis, Dianne Herring, Tom McDonald, George Fowler 55, Tim Hayden, Ann Lang, George Keefe, Paul Collins 55, Ernie Hein, Irene Jacobs, He Kwon Bum, Ed Baum, Dwayne Hutto 56; pins, men: Tim Hayden 5-11, George Fowler 6-5, Joel McCluskey 5-4, Tim Hayden 2-3; women: Thea Davis 12-8, Darby Vigue 47-7, Thea Davis 24-11, Karen Feeney 7-7

At Rockland GC

Cry Baby Tournament

Gross: Chris Seavey, Ernie Benner, Mary Benner, Don McLain 64, Randy Hooper, John Spear, Leslie Spear, Aphiwat Wat 65, Jerry St. Clair, Paul Gerry, Doc Howard, Jan Splaine 67, Kevin Labree, Kathleen Labree, Linwood Colpritt, Diane Bryant 46.25, Jason Willis, Karyn Willis, Bob Callahan, Lynn Williams 47.25, Tom Griffith, Steve Little, Carl Griffith, Pat Griffith 49.50; pins: No. 5 Nikki Raye 33-4, No. 10 Don Hastings 4-5, No. 18 Don McLain 20-0

At Northport GC

Sweeps and Pins

Gross: Jesse Johnson 76, Mike Knox 76, Randy Berry 77, Paul Schelble Jr. 78, Terry Whitney 78; net: Jeff Dutch 67, Bob Myers 67, Harvey Peterson 69, Peter Doran 69; pins: No. 3 Jeff Dutch 5-11, No. 9 Jesse Johnson 11-7, No. 12 Jeff Dutch 11-5, No. 18 Bob Delio 4-5

At Dexter Municipal

Member Scramble

Mary Morancie, Tony Mayo, Nick Clukey, Brandon Vafiades 55, Danielle White, Shawn Henderson, Debby White, John White 56, Paul Farnsworth, Sean Farnsworth, Chris White, Josh White, Steve Brown 56; pins: No. 4 Gerald Kirby Jr. 31-7, No. 8 Josh White 8-0, No. 13 Todd Brown 13-7, No. 17 Gerald Kirby Jr. 16-4; long drive, ladies: Danielle White; men: Chris White; straight drive, ladies: Mary Morancie; men: Rick Smith

At Pine Hill GC, Brewer

Couples League

Best Ball Scramble

Steve Doughty, Jan Skaggs 37, Peter Beatham, Mary Ann Beatham 37

Alternate Shot

Peter Beatham, Mary Ann Beatham 39

At Piscataquis CC, Guilford

Crybaby Scramble

Marty Bordwick, Jeanette Morrill, Gene Dami, James Watson 69, David Clukey, Wayne Clukey, Scott Richards, Francis Brown 72, Rick Hall, Dale Hall, Nancy Hall, Rosie Higgins 84

HOLE-IN-ONE

Andy Taylor

OLD TOWN — Andy Taylor of Old Town shot his second career hole-in-one Sunday at Hidden Meadow Golf Course. He made the ace on the 152-yard fourth hole using a 7-iron, and it was witnessed by Don Spencer.

COLLEGE

At Berlin, Conn.

NESCAC Championship

Middlebury 585, Williams 597, Amherst 598, Trinity 609, Hamilton 620, Colby 625, Bates 639, Tufts 643, Bowdoin 653, Wesleyan 660

HIGH SCHOOL

At St. Croix CC, Calais, par 70

DAC Tournament

Jonesport-Beals 375, Calais 376, Machias 418, Shead 498, Narraguagus no score

Jonesport-Beals: D’Mitri Monroe 82, Thomas Beal 86, Nick Robinson 127, Garet Beal 105, Zac Geel 102, Marcus Smith 112, Logan Alley 115

Calais: Justin Hallowell 91, Dylan Carter 89, Nathan Pike 96, Jeremy Beers 100, Jonathan Edwards 100, Sarah Smith 114, Amelia Moody 116

Machias: Scott Reynolds 89, Derek Frisco 109, Ian Anderson 113, Dustin Getchell 107, John Hanson 128, Brandon Raye 95, Zach Albee 192

Shead: Tom Collins 95, Thomas Stanhope 111, Sam Altvater 118, Ethan Stevens 174, Lance Morrison 180

Narraguagus: Mike Slicer 107, Cody Smith 109, Caleb Aarsand 170

Medalist: Monroe (JB) 82

***

CROSS COUNTRY

HIGH SCHOOL

Maine XC Festival of Champions

At Belfast, 5K

Cheverus girls 74, John Bapst 196, Massabesic 209, Falmouth 244, Bonny Eagle 270, Dr. J.H. Gillis 315, Mt. Blue 322, Yarmouth 327, Scarborough 340, Caribou 351, MDI 364, Brunswick 372, Winslow 416, Hampden Acad. 440, Brewer 469, Kennebunk 515, Cumberland 517, Ellsworth 531, Medomak Valley 537, Camden Hills 572, Gorham 595, Maranacook 599, Waynflete 609, Messalonskee 636, Belfast 662, North Yarmouth 666, Cony 673, Presque Isle 681, Canton 706, Waterville 791, Lewiston 800, Catherine McAuley 854, Leavitt 862, Lawrence 883, Sanford 968, Winthrop 999, Bangor 1002, Bucksport 1024, Marshwood 1034, Orono 1039, Lisbon 1083, Old Town 1129, Kents Hill 1139, Monmouth 1163, George Stevens 1261, Gould Acad. 1356

Top 100: 1. Abbey Leonardi, KENN, 17:58.35; 2. Emily Durgin, CHEV, 18:21.90; 3. Abby Mace, MAR, 18:56.48; 4. Fiona Hendry, CHEV, 19:09.46; 5. Dacie Manion, OT, 19:19.91; 6. Kathleen McMahon, BRU, 19:26.99; 7. Shannon Conley, CHEV, 19:43.35; 8. Amber Dostie, BE, 20:01.24; 9. Brittany Bowman, CAM, 20:01.81; 10. Adrienne Carmack, JB, 20:03.72; 11. Molly Schassberger, WINS, 20:05.55; 12. Aleta Looker, ELLS, 20:10.13; 13. Alecia Palmer, PI, 20:11.14; 14. Victoria Hurlburt, MASS, 20:15.95; 15. Charlotte Pierce, MASS, 20:25.48; 16. Teresa Murphy, BRU, 20:26.61; 17. Kiera Murray, CHEV, 20:27.27; 18. Sarah Dugas, SCAR, 20:31.94; 19. Addie Cullenberg, MTBL, 20:32.48; 20. Gwen Beacham, MTBL, 20:36.11; 21. Mia Rapolla, GORH, 20:38.58; 22. Amanda Lalime, JB, 20:38.59; 23. Martha Veroneau, WAYN, 20:38.64; 24. Meg Collier, MESS, 20:38.72; 25. Laura Broderick, KENN, 20:43.38;

26. Abby Hart, EL, 20:46.08; 27. Maggie Parrish, FAL, 20:54.73; 28. Mackenzie Belyea, CAR, 20:55.38; 29. Nina Steigerwald, BE, 20:56.46; 30. Chelsie Oldfield, FOX, 20:58.77; 31. Sophia Thayer, BBR, 21:04.02; 32. Mikayla Frazier, MASS, 21:04.89; 33. Mary Carmack, JB, 21:05.02; 34. Gwen Moiles, MED, 21:06.13; 35. Sarah Becker, YARM, 21:07.14; 36. Maggie Bryan, JB, 21:08.36; 37. Samantha Cox, BE, 21:10.83; 38. Kylee Parker, HAM, 21:11.22; 39. Abby Hersom, ROCK, 21:12.22; 40. Mary Jo Sheehan, CAR, 21:14.10; 41. Abbie Wessells, BELF, 21:15.67; 42. Michelle Haluska, BRE, 21:17.60; 43. Megan Wyllie, MED, 21:17.95; 44. Hillary Detert, NYA, 21:19.88; 45. Nicole Smith, MASS, 21:22.59; 46. Caroline Colan, MAR, 21:23.46; 47. Meg Palombo, FAL, 21:24.85; 48. Maddie Woods, CHEV, 21:26.04; 49. Nora Hubbell, MDI, 21:26.45; 50. Jenny Thuotte, GORH, 21:26.89;

51. Olivia Erickson, MDI, 21:26.98; 52. Abby Payson, FAL, 21:28.09; 53. Joss Richards-Daniels, YARM, 21:29.01; 54. Brenda McCartrhy, MSWD, 21:29.56; 55. Kendra MacNeil, GILL, 21:31.76; 56. Kathryn Purcell, GILL, 21:34.01; 57. Meagan Thomas, LISB, 21:34.17; 58. Abby Chick, SCAR, 21:39.76; 59. Anna Doyle, WINT, 21:41.11; 60. Kristen Glennie, BE, 21:43.64; 61. Lauren Lapierre, CUMB, 21:44.30; 62. Lizzie Gwilym, CHEV, 21:46.19; 63. Audrey Jones, WINS, 21:46.95; 64. Eilish MacQuarrie, GILL, 21:49.66; 65. Malia Demers, MDI, 21:50.86; 66. Alley Becker, HAM, 21:53.59; 67. Molly Ryan, FAL, 21:54.51; 68. Summer Greenwood, FAL, 21:54.68; 69. Erin Bolduc, CONY, 21:54.91; 70. Laura MacDonald, KENT, 21:55.00; 71. Mary Catherine Thompson, GILL, 21:57.88; 72. Hope Saulter, YARM, 21:58.81; 73. Louisa Stancioff, MTBL, 22:00.37; 74. Sara Chavarie, BRE, 22:01.02; 75. Kellie Howie, BELF, 22:01.67;

76. Jamie Ford, ELLS, 22:02.30; 77. Rebecca Kaiser, MCAU, 22:03.38; 78. Lucy Knowlton, LEAV, 22:03.96; 79. Sydney Sperber, YARM, 22:04.56; 80. Dayna Michaud, CAR, 22:06.36; 81. Maggie Smith, SCAR, 22:06.89; 82. Deanna Nappi, CAN, 22:07.12; 83. Kendra Asklof, CAN, 22:07.16; 84. Natasha Bishop, CAR, 22:08.74; 85. Courtney Williams, WAT, 22:09.43; 86. Sabrina Levesque, BRU, 22:09.80; 87. Cassie Darrow, FAL, 22:11.19; 88. Lily Kassen, CAM, 22:11.30; 89. Maura Gillis, GILL, 22:11.85; 90. Joy Harrington, LEW, 22:12.77; 91. Maddie Wiegman, LEAV, 22:14.50; 92. Eliza Richard, MTBL, 22:16.92; 93. Kaitlyn Marks, CONY, 22:19.42; 94. Paige Klausky, MDI, 22:20.25; 95. Ginny Anderson, GILL, 22:20.81; 96. Tiffany Pease, MON, 22:20.87; 97. Jill Porter, SANF, 22:21.60; 98. Marisa O’Toole, SCAR, 22:22.26; 99. Candace Doughty, BRE, 22:23.27; 100. Rowan Wilson, ORO, 22:23.41.

Scarborough boys 133, Falmouth 181, Dr. J.H. Gillis 187, Caribou 232, Canton 267, Cape Elizabeth 294, Cumberland 323, Massabesic 335, Mt. Blue 346, Hampden 365, Edward Little 379, North Yarmouth 381, Gorham 408, Ellsworth 412, Lewiston 498, Yarmouth 499, Winslow 519, Monmouth 520, Brunswick 530, Cheverus 551, Sanford 560, Maranacook 570, Boothbay 590, Cony 596, Waynflete 657, Bangor 663, John Bapst 682, Kennebunk 706, Marshwood 818, Messalonskee 850, MDI 930, Telstar 938, Lincoln 1012, Presque Isle 1033, Lisbon 1035, Medomak Valley 1051, Hall-Dale 1093, Camden Hills 1113, Brewer 1115, Belfast 1124, Winthrop 1173, Sumner 1198, Leavitt 1213, Oxford Hills 1237, Hermon 1272, Bonny Eagle 1280, Lawrence 1289, Old Town 1373, Waterville 1404, Gould 1450, George Stevens 1470, Orono 1478, Schenck 1592, Bucksport 1603, Kents Hill 1688

Top 100: 1. Matt McClintock, MAD, 16:06.07; 2. Harlow Ladd, MESS, 16:11.15; 3. Chase Brown, BBR, 16:12.49; 4. Mike Tate, GILL, 16:15.92; 5. Timothy Follo, FAL, 16:29.51; 6. Nick Morris, SCAR, 16:36.44; 7. Abshir Horor, WAYN, 16:38.09; 8. Dan Curts, ELLS, 16:46.54; 9. Bryden Tate, GILL, 16:49.43; 10. Faisal Noor, EL, 16:50.82; 11. Bryant Perkins, SANF, 16:51.15; 12. Tom Hague, SCAR, 16:51.67; 13. Logan Marshall, GORH, 16:54.33; 14. Christian Sleeper, CAR, 16:54.79; 15. Evan Piccirillo, HAM, 16:56.63; 16. Zach Brown, SCAR, 16:56.99; 17. Hussein Ibrahim, LEW, 16:59.43; 18. Charlie Jones, NHCS, 16:59.47; 19. Will Lundquist, CONY, 17:03.32; 20. Jakob Brooks, MASS, 17:03.69; 21. Hussein Mohamed, EL, 17:04.48; 22. Thomas Edmonds, FAL, 17:05.00; 23. Chris Dunn, KENN, 17:05.47; 24. Peter LePage, MASS, 17:05.80; 25. Ben Nickerson, YARM, 17:11.19;

26. Thomas Bottomley, CAPE, 17:13.37; 27. Trevor Crawley, CUMB, 17:13.79; 28. Matt Guiod, MAT, 17:15.06; 29. Joseph Holt-Andrews, TEL, 17:16.98; 30. John Lake, FAL, 17:17.05; 31. Cam Regan, NYA, 17:17.67; 32. Robby Hall, SCAR, 17:17.80; 33. Alex Smith, CONY, 17:18.01; 34. Matthew Sutcliffe, CUMB, 17:19.22; 35. Leo Ledman, CAPE, 17:22.16; 36. Caleb Chapman, CAR, 17:25.48; 37. Jonah Jones, MTBL, 17:25.69; 38. Jon Cahill, CAN, 17:28.85; 39. Evan Kendall, NYA, 17:31.76; 40. Kevin Desmond, MON, 17:32.16; 41. Nate Schwehm, BBR, 17:34.35; 42. DJ Flynn, CAR, 17:34.88; 43. Kevin Lavertu, LEW, 17:35.98; 44. Jeremy Earl, GORH, 17:36.79; 45. Nick Chekas, CAN, 17:37.46; 46. Brandon MacDonald, GILL, 17:39.91; 47. Ethan Burke, HAM, 17:41.71; 48. Conor McGrory, FAL, 17:42.15; 49. Justin Leclair, EL, 17:42.84; 50. Patrick McInnis, MON, 17:43.48;

51. Andrew Closson, HAM, 17:44.33; 52. Brody Hines, MTBL, 17:46.44; 53. Reid Douty, CAPE, 17:46.98; 54. Ned Furtney, CAN, 17:49.17; 55. Kelby Mace, MAR, 17:49.58; 56. Ben Woodbury, YARM, 17:49.62; 57. Jaron Jones, MTBL, 17:50.75; 58. Jimmie Pershken, LAW, 17:50.92; 59. Patrick Horan, BRU, 17:53.98; 60. Nick Shuckrow, WINS, 17:54.10; 61. George Mills, BRU, 17:55.32; 62. Evan Vincent, MAR, 17:55.58; 63. Andy Turner, GORH, 17:57.06; 64. Luis Mauser, BELF, 17:57.26; 65. Marshall Cunningham, GILL, 17:57.65; 66. Matt Eager, PI, 17:58.84; 67. Alec Bassett, CUMB, 17:59.04; 68. Peter Doane, CAPE, 18:00.58; 69. Jesse Sandstrom, CAR, 18:00.96; 70. Benson Worthington, BRU, 18:01.10; 71. George Morrison, MASS, 18:01.85; 72. Kevin Kurnat, CAN, 18:02.11; 73. Jon Melite, CAN, 18:02.52; 74. Patrick Marlow, GILL, 18:04.35; 75. Jon Stanhope, BAN, 18:06.87;

76. Wout Moulin, SCAR, 18:07.26; 77. David Woodbury, CHEV, 18:09.43; 78. Edward Macdonald, GILL, 18:09.82; 79. Shawn Willette, WINS, 18:10.48; 80. Lyle Stephenson, ELLS, 18:12.76; 81. Evan Camporeale, CAN, 18:13.99; 82. Taylor Lee, SUM, 18:14.86; 83. Peter LeDuc, CAN, 18:14.92; 84. Ryan Washington, CAR, 18:15.31; 85. Neal Anderson, ELLS, 18:16.10; 86. Sam Swann, MDI, 18:16.11; 87. Josh Espy, WAYN, 18:17.37; 88. Henry Briggs, FAL, 18:18.22; 89. Phil Lenhardt, SANF, 18:18.40; 90. Alex Beals, JB, 18:18.68; 91. Azad Jalali, FAL, 18:19.22; 92. Lukas Temple, CHEV, 18:20.27; 93. Matthew Spavold, CUMB, 18:20.29; 94. Rudy Guiliani, NYA, 18:20.61; 95. Will Janakis, MSWD, 18:21.91; 96. Justin Tracy, MTBL, 18:21.95; 97. Abukar Adan, WAYN, 18:23.63; 98. Matt McInnis, MON, 18:24.81; 99. Nathan Harris, MASS, 18:25.38; 100. Tanner Adams, LEW, 18:26.08

COLLEGE

At UMaine, Orono

Women, 5K

Maine 18, Holy Cross 38

Maine results: 1, Corey Conner, 17:32.8h. 2, Jordan Daniel, 17:56.5h. 4, Allison Conner, 18:09.4h. 5, Vanessa Letourneau, 18:52.0h. 6, Whitney Chamberlain, 18:54.9h. 10, Cynthia Hunter, 19:08.2h. 14, Hilary Maxim, 19:37.7h. 18, Kourtney Bonsey, 20:10.7h. 23, Krislyn Hyatt, 20:41.8h. 25, Monique Boutin, 20:45.6h. 27, Marybeth Kelson, 20:50.8h. 28, Ashton Weiler, 20:59.6h. 31, Ariel McNett, 21:28.3h. 32, Paige Gallagher, 22:04.4h.

Men, 5 miles

Maine 19, Holy Cross 38

Maine results: 1, Riley Masters, 24:13.8h. 3, David Currier, 26:05.9h. 4, Spencer McElwain, 26:12.5h. 5, Kelton Cullenberg, 26:21.5h. 6, Taylor Phillips, 26:33.1h. 9, Chris Harmon, 26:45.1h. 15, Ryan Hardiman, 27:45.5h

At Waterville

Colby Invitational, 5 miles

Colby men 24, Colby Nordic 34, Thomas 85

5K

Colby women 25, Colby Nordic 55, Husson 61, Unity 107

At Wenham, Mass.

Pop Crowell Invitational

Southern Maine men 87, Westfield State 94, Johnson & Wales 123, Roger Williams 154, Saint Anselm 171

***

HARNESS RACING

CUMBERLAND FAIR

Saturday’s Results

First, Pace, 2,200

Venus Demylo, L. MacDonald 31.40, 11.20, 6.00

Glory Days, W. Campbell 9.60, 6.20

Ball Queen, W. Watson 6.00

T—2:05.4; Qu. 4-6, 336.60; Ex. 4-6, 94.20; Tri. 4-6-7, 2,354.60

Second, Pace, 2,000

Newport, R. Dinning 24.20, 4.80, 4.40

Sundowner, H. Campbell 4.40, 3.80

Prince Rama A, M. DeRuntz 4.00

T—2:02.3; Qu. 1-2, 37.00; Ex. 2-1, 67.80; Tri. 2-1-7, 288.40; DD 4-2, 772.40

Third, Trot, 2,000

Linda’s Balance, S. Gray 17.00, 7.20, 4.80

Masai Mara, R. Dinning 5.20, 3.80

Alpine Action, J. Watson 3.80

T—2:05; Qu. 5-7, 69.20; Ex. 5-7, 87.80; Tri. 5-7-2, 3.80

Fourth, Pace, 2,000

Cruisinthebadlands, W. Campbell 5.00, 3.80, 3.20

Beach Patrol, B. Blanchard 5.80, 3.20

Crowdgoeswild, H. Campbell 4.00

T—2:01.2; Qu. 4-7, 13.00; Ex. 4-7, 29.40; Tri. 4-7-6, 54.40

Fifth, Pace, 6,000

Town Fool, S. Gray 8.40, 3.00, 2.20

Rupert Rupert, H. Campbell 3.00, 2.40

A Place Out West, M. Cushing 2.40

T—1:57.3; Qu. 1-3, 6.20; Ex. 3-1, 15.40; Tri. 3-1-2, 28.00

Sixth, Pace, 3,000

Sun Beau Slick, R. Dinning 12.20, 4.60, 3.00

P A Chance, R. Cushing 2.80, 3.40

Jamie My Boy, W. Campbell 3.80

T—2:01.3; Qu. 4-6, 25.40; Ex. 6-4, 73.20; Tri. 6-4-8, 216.40; MD 3-6, 61.80

Seventh, Pace, 2,500

Bio Link, H. Campbell 20.00, 7.20, 3.20

Brickyard Karin, W. Campbell 4.40, 3.20

No Things Ever Free, S. Nason 4.60

T—2:00.1; Qu. 5-6, 22.40; Ex. 6-5, 36.60; Tri. 6-5-4, 234.60

Eighth, Trot, 7,500

No Jokin’, W. Campbell 4.20, 2.60, 3.20

Pembroke Heat Wave, H. Campbell 2.40, 3.00

Petty Hanover, R. Cushing 3.40

T—2:00.4; Qu. 1-3, 3.80; Ex. 1-3, 8.40; Tri. 1-3-2, 23.20

Ninth, Pace, 10,000

Rodeo Du Ruisseau, W. Campbell 2.80, 3.00, 2.40

Dream Well, C. Cushing 5.00, 3.00

All Pro Hall, R. Cushing 2.80

T—1:56.4; Qu. 3-5, 12.20; Ex. 3-5, 18.40; Tri. 3-5-4, 25.00

Tenth, Pace, 2,200

DW’s Abby, H. Campbell 4.60, 3.00, 3.20

Lucky Laff, J. Mosher 7.80, 3.80

Medoland Jackie, S. Gray 3.60

T—2:01; Qu. 2-5, 80.40; Ex. 2-5, 35.60; Tri. 2-5-4, 129.20; LD 3-2, 7.00; Total Handle—55,405

Sunday’s Results

First, Pace, 2,000

Linns Dream, S. Gray 29.000, 8.80, 9.60

Lucky Rider, R. Cushing 6.40, 3.00

Fillmewalley N, L. Fitch 5.80

T—2:01.1; Qu. 2-6, 54.00; Ex. 2-6, 52.40; Tri. 2-6-3, 1,530.20

Second, Pace, 2,000

Upton O’Good, R. Dinning 4.00, 2.60, 2.10

The Hef, R. Cushing 3.40, 2.10

Come Back Knightly, S. Gray 2.10

T—2:03.4; Qu. 3-8, 14.60; Ex. 3-8, 15.60; Tri. 3-8-7, 79.20; DD 2-3, 26.20

Third, Trot, 2,500

Majesty Hall, M. Downey 10.20, 4.60, 10.20

Smokey Bear, J. Beckwith 3.60, 4.20

Hi Po Melody, W. Watson 3.00

T—2:06; Qu. 5-8, 15.80; Ex. 5-8, 29.20; Tri. 5-8-6, 101.00

Fourth, Pace, 2,300

Hickory Hercules, S. Mahar 11.20, 4.00, 2.20

Shopping Addict, R. Dinning 6.60, 3.00

Claude Seelster, R. Cushing 2.40

T—2:01.1; Qu. 2-5, 9.80; Ex. 5-2, 30.60; Tri. 5-2-1, 79.40

Fifth, Trot, 5,000

Sweet Lucifer, G. Bowden 5.00, 4.00, 2.20

Illin N, C. Cushing 4.40, 2.40

Creditable Winner, W. Watson 2.10

T—2:04; Qu. 1-3, 11.80; Ex. 1-3, 11.00; Tri. 1-3-5, 65.40

Sixth, Pace, 2,000

Woman Manager, S. Gray 3.20, 2.80, 2.20

Allamerican Vigil, D. Richards 3.60, 3.20

Cosmattics, S. Mahar 3.40

T—2:03; Qu. 1-5, 6.00; Ex. 1-5, 13.60; Tri. 1-5-3, 60.80; MD 1-1, 6.80

Seventh, Pace, 2,200

Uncle Ralphy, S. Gray 6.20, 3.20, 2.80

Tipping Point, S. Taggart 13.00, 6.60

Dansan Lancelot, E. Pratt 4.00

T—2:03.3; Qu. 2-3, 24.20; Ex. 2-3, 49.60; Tri. 2-3-1, 333.20

Eighth, Pace, 2,500

Smoknintheboyzroom, K. Switzer Jr. 6.20, 3.20, 2.60

Skill Factor, M. Downey 16.20, 4.00

A Night In Paris, R. Dinning 4.40

T—2:00.4; Qu. 2-3, 38.00; Ex. 2-3, 82.60; Tri. 2-3-6, 492.80

Ninth, Pace, 3,500

Mighty Thunder, S. Gray 5.80, 3.60, 2.40

Super Sidney C, R. Cushing 5.00, 3.20

Mystical Truth, G. Bowden 2.60

T—1:58.2; Qu. 4-7, 11.40; Ex. 7-4, 18.00; Tri. 7-4-6, 81.20

Tenth, Pace, 2,000

Yukon Jake, C. Brogan 12.00, 10.00, 14.80

Woodmere Fulatrix, W. Watson 3.40, 3.00

Panzo Two, R. Dinning 5.20

T—2:01.3; Qu. 1-3, 27.00; Ex. 1-3, 114.20; Tri. 1-3-2, 200.20; LD 7-1, 74.00; Total Handle—25,835

***

VOLLEYBALL

COLLEGE

At Castleton, Vt.

Husson def. Castleton 25-23, 25-17, 26-24

Husson (14-2) def. Green Mountain 25-11, 25-23, 25-21

At Salem, Mass.

Salem State Invitational

Southern Maine def. Suffolk 25-19, 20-25, 25-21, 25-15

Mt. St. Mary’s def. Southern Maine 25-12, 25-6, 25-11

Salem State def. Southern Maine (3-13) 15-25, 25-15, 25-20, 25-16

At Machias

UM-Presque Isle def. UM-Machias 23-25, 25-9, 25-11, 25-17

UM-Fort Kent def. UM-Presque Isle 15-25, 24-26, 25-21, 25-12, 15-6

UM-Fort Kent def. UM-Machias 25-17, 25-10, 25-20

At Lewiston

Middlebury def. Bates (5-9) 25-13, 25-14, 25-14

At Lyndon Center, Vt.

UM-Farmington def. Lyndon State 25-12, 25-14, 25-13

UM-Farmington (4-8) def. Johnson State 25-16, 26-24, 25-8

At Biddeford

U-New England 3, Lasell 1

U-New England 3, Framingham State 1

At Middletown, Conn.

Bowdoin def. Connecticut College 18-25, 25-12, 19-25, 25-22, 15-9

Bowdoin (11-5) def. Amherst 26-24, 25-18, 25-21

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports