Willette captures Spud’s Late Model Sportsman feature

Posted Sept. 19, 2010, at 9:56 p.m.
Last modified Sept. 19, 2010, at 11:41 p.m.

CARIBOU -Jeff Willette of Presque Isle beat Fort Fairfield’s Therran MacDougal to the line to win the Late Model Sportsman feature Saturday at Spud Speedway. Deane Smart of Bradley finished third followed by Chris Pangburn of Easton and Limestone’s Jerry Williams.

Other Spud Results

Young Guns: 1. Adam Williams (Limestone), 2. Brandon York (Fort Fairfield), 3. Emma Libby (Glenburn); Northern Lights: 1. Steve Levesque (Mars Hill), 2. Jason A. Levesque (Caribou), 3. Mark York (Fort Fairfield), 4. Ken Cormier (Grand Isle), 5. Galen Morrow (Limestone); Fast Fours: 1. Matt Farnham (Mapleton), 2. Connor Thibeau (Fort Fairfield), 3. Rick Saucier (Wallagrass), 4. Roy Crawford (Houlton), 5. Keith Thibeau (Fort Fairfield); Street Stock: 1. Bobby Anderson (Limestone), 2. Dana York (Fort Fairfield), 3. Derek Finnemore (Mapleton), 4. William Barker (Caribou), 5. Carl Tucker (Presque Isle); Super Street: 1. Jeff Willette (Presque Isle), 2. Nelson Chapman (Caribou), 3. Doug Sinclair (Hermon), 4. Mike Howlett (Easton), 5. Jason R. Levesque (Caribou); Bomber Race: 1. Bobby Anderson (Limestone), 2. Mark York (Fort Fairfield), 3. Dana York (Fort Fairfield), 4. Everett Merchant (Caribou), 5. Wayne Fox Jr. (Caribou)

Winterport Dragway

At Winterport, Russell Calder of Campobello, New Brunswick out ran Ellsworth’s Rick Hunnewell to win the Super Pro/Pro Final Sunday.

Other Winterport Results

Super Pro Eliminator: 1. Rick Hunnewell (Ellsworth), 2. Jerry Hatch (Lubec), semifinalist: Karl Johnson (Searsport); Pro Eliminator: 1. Russell Calder (Campobello, N.B.), 2. Jon Canti (West Gardiner), semifinalists: Cici Eberle (Searsmont), David Moore (Swanville); Bikes/Sleds: 1. Brittney Marston (Fairfield), 2. Justin Wood (Wales), semifinalist: Keith Wood (Topsham); Street Eliminator: 1. Wayne Chadwick (South China), 2. Brock Wakefield (Unity), semifinalist: Bill Dammier (Deer Isle); Street Trophy: 1. Gage Reynolds (Bangor), 2. John Kaiser (Mapleton), semifinalists: Tom Ireland (Winterport), Brock Wakefield (Unity); Bikes/Sleds Quick 8: 1. Jeff Trask (Augusta), 2. Keith Wood (Topsham), semifinalists: Aaron Astle (Ellsworth), Brittney Marston (Fairfield)

Unity Raceway

At Unity, Appleton’s Will Collins overcame a mid-race restart penalty to earn his first victory of the season in the 35-lap Late Model feature Saturday. Poncho Darveau of Chelsea finished second, Jeff Burgess of Fairfield was third followed by Ryan Deane of Winterport and Frank Moulton of Burnham.

Other Unity Results

North East Mini Stock Tour: 1. Roger Ducharme (Foster, R.I.), 2. Steve Wilson (Chelsea), 3. Calvin Rose (Turner), 4. Steve Heath (Milo), 5. Derrick Terrill (Plymouth); Super Street: 1. Nick Huff (Orrington), 2. Nate Weston (Madison), 3. Ricky Burgess Jr. (Waterville), 4. Allan Moeller (Dresden), 5. Kris Watson (Hermon); Wildcat: 1. Chris King (Burnham), 2. Carl McAlpine (Burnham), 3. Maurice Young (Chelsea), 4. Andy Turbovsky (Winslow), 5. Ed Sleeper (Vassalboro); Late Model Pro Four: 1. Ben Clark (Clinton), 2. Corey Walker (Augusta), 3. Norm Cummings Jr. (Augusta), 4. Steve Rackliff, 5. Mike Mason (Skowhegan); Flyin’ Four: 1. Justin Moore (Madison), 2. Brad Bosworth (Cornville), 3. Matt Shaw (Burnham), 4. Zach Audet (New Sharon), 5. Cole Robinson (Clinton); Ladies: 1. Mika Wilson (Chelsea), 2. Chelsea Young (Winterport), 3. Christie Foster (Norridgwock), 4. Amanda Batchelder (Fairfield), 5. Alicia Goodwin (Clinton); Teen Thunder: 1. Jayson Bosworth (Cornville), 2. Ricky Pease (Detroit), 3. Kyle Robinson (Clinton), 4. Austin Clemons (Norridgwock), 5. Wes Turner (Montville); Enduro: 1. Donny Silva (Hudson), 2. Alex Fernald (Benton), 3. Zach Gagne (Clinton), 4. Michael Brann (Readfield), 5. Daymon Dodge (Troy); Wicked Good Vintage Racing Association, Outlaws: 1. Greg Veinote (Newburgh), 2. Kenny Robinson (East Machias), 3. Kris Watson (Hermon), 4. Tim Reynolds (Bradley), 5. Duane Dunifer (Hermon); Modified/Late Model: 1. Rosie Gerry (Lincolnville), 2. Keith Smalley (Warren), 3. Neil Martin (Freeport), 4. Norris Willette (Winslow), 5. Danny Thibodeau (Benton)

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports