July 9, Scores and Highlights

Posted July 09, 2010, at 7:07 p.m.

    Summer basketball

LOCAL

Eastern Maine College/Men’s Summer Basketball League

At Bangor

Fresh Dough Pizza 76, Turtles 75
    Fresh Dough: Kevin Tarr 26, Paul Verille 24; Turtles: Jacob Moore 21, Bill Zolper 14, Clark Noonan 12
    Beagles 94, Combo 89
    Beagles: Nate Carson 24, Joey Kane 19; Combo: Ryan Petros 23, Brad Dolan 23
    Hallowell International 84, Downeast All-Stars 76
    Hallowell: Micka Grant 18, Ryan Garland 21, Ryan Weston 17; Downeast: Sam Bell 17, Adam Knowles 15

    Canoe racing

Local

At Orono

Flatwater Points Series

Championship, Race 3
    1. (tie) Fred Ludwig (K-1) 39 minutes, 21 seconds, 1. Hillary Alger-Jon Hill (K-2) 39:21, 3. Chris Francis-Mark Ranco (C-2) 42:27, 4. Jeff Owen (C-1) 44:09, 5. Bill Anderson (C-1) 46:06, 6. Clayton Cole (C-1) 46:07, 7. Clint Cushman (K-1) 46:55, 8. Chip Loring (C-1) 47:03, 9. Dan Baumert (K-1) 47:07, 10. Crystal Nason (K-1) 49:34, 11. Terry Wescott-Bob Miller (C-2) 51:40, 12. Larry Merrill-Timothy Gunn (C-2) 52:32, 13. Eric Gallant (C-1) 55:04, 14. Chris Dalton (C-1) 57:31, 15. John Wilson (C-1) 59:01, 16. Peter Wohl (C-1) 1:12:03
 
    Road racing

Local

Sebec Village 4th of July 5K
    1. Shawn Keenan 18:22, 2. Ty Thurlow 18:31, 3. Rick Davee 21:41, 4. Ben Thornton 22:17, 5. Chris Murray 22:36, 6. Steve Curcio 22:54, 7. John Lemieux 23:49, 8. Miles Davee 23:54, 9. Karl Smith 24:04, 10. Bob Hogan 24:05, 11. Kevin Keene 24:19, 12. Anne-Marie Davee 24:33, 13. Jim Ellis 24:48, 14. Matt Raynes 24:58, 15. Jocelyn Davee 25:11, 16. Peter Devine 25:15, 17. Richard Lindsay 25:39, 18. Amanda Thornton 25:59, 19. Kimberly Watson 25:59, 20. Bob Jankynas 26:42, 21. Matt Sawyer 27:33, 22. Megan Kemp 28:06, 23. Gary Larson 28:07, 24. Liza Smith 28:56, 25. Jeff Harlow 28:57
    Age Group Winners
    12 and under, female: Victoria Lattanzi 31:43; male: Nick Murray 31:01; 13-18, female: Jocelyn Davee 25:11; male: Chris Murray 22:36; 19-29, female: Amanda Thornton 25:59; male: Ty Thurlow 18:31; 30-39, female: Megan Kemp 28:06; male: Steve Curcio 22:54; 40-49, female: Tina Murray 31:15; male: Kevin Keene 24:19; 50-59, female: Emily Davis 35:55; male: Rick Davee 21:41; 60-69, male: John Lemieux 23:49

    Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $3,000
    Ms Neutralize, G. Bowden 4.00, 2.20, 2.20

M G Girl, S. Mahar 2.40, 2.10

Annie’s Prayer, H. Campbell 2.10

T: 2:01. Ex 2-3, 9.00. Tri 2-3-1, 28.00.
    SECOND, Pace, $2,300
    L M Christina, K. Switzer 5.60, 3.60, 4.20

Nordik Fever, S. Mahar 3.20, 3.00

Luckyredheadlucy, W. Watson 3.40

T: 2:00. Ex 7-1, 15.00. Tri 7-1-5, 46.40. DD 2-7, 15.00.
    THIRD, Pace, $9,090
    Maeve, K. Switzer 2.80, 2.20

CBF Fancy, G. Annaloro 2.20

Besta Beauty, S. Mahar -0-

T: 2:03. Ex 5-1, 16.40. Tri 5-1-7, 28.00.
    FOURTH, Pace, $2,000
    Last Dance, S. Mahar 6.20, 2.60, 2.20

Literacy, H. Campbell 3.20, 2.40

Lady’s Majesty, K. Switzer Jr. 3.60

T: 2:02. Ex 5-4, 12.60. Tri 5-4-3, 29.40.
    FIFTH, Pace, $2,300
    Simka, K. Switzer Jr. 5.40, 2.80, 2.60

Analytical, R. Dinning 8.60, 5.60

Strong Silence, R. Cushing 7.40

T: 2:00.4. Ex 5-1, 25.20. Tri 5-1-7, 251.60.
    SIXTH, Pace, $9,090
    Barbra Ann, K. Switzer 7.60, 7.00

Pembroke Bow Bow, H. Campbell 7.60

Cyclone Rose, G. Annaloro -0-

T: 2:01.2. Ex 3-5, 9.00. Tri 3-5-7, 36.40.
    SEVENTH, Pace, $4,500
    Eagle Together, K. Switzer Jr. 4.40, 2.80, 3.00

Dw’s Abby, R. Cushing 4.60, 5.60

Sunrise J D, K. Switzer 4.80

T: 1:58.1. Ex 6-3, 19.80. Tri 6-3-2, 117.40. Sup-Fec (cancelled), Pk3 5-3-6, 12.40.
    EIGHTH, Pace, $9,266
    Magic Card, L Fitch 3.20, 2.40

Circle’s Sugar, S. Mahar 2.10

Siberian Rose, R. Cloutier Jr. -0-

T: 2:05.2. Ex 1-2, 8.20. Tri 1-2-3, 14.20.
    NINTH, Pace, $7,500
    Rupert Rupert, R. Cushing 5.00, 4.00, 2.80

A Place Out West, M. Cushing 9.20, 7.40

Town Fool, R. Dinning 4.20

T: 1:57. Ex 2-3, 22.40. Tri 2-3-5, 87.60.
    TENTH, Pace, $4,000
    Admiral Pembroke, H. Campbell 7.80, 3.20, 2.40

Perfectcambination, K. Switzer Jr. 3.20, 4.00

Kg Westescape, S. Mahar 3.20

T: 1:59.1. Ex 4-3, 37.00. Tri 4-3-1, 104.60.
    ELEVENTH, Trot, $7,000
    Pembroke Spice, H. Campbell 7.80, 3.20, 2.40

Light Iron, K. Switzer 3.20, 4.00

Tsarina, R. Cushing 3.20

T: 2:00.2. Ex 4-3, 37.00. Tri 4-3-1, 104.60.
    TWELFTH, Pace, $9,266
    Pembroke Bebop, H. Campbell 5.60, 3.00, 3.00

Cyclone Lily, W. Watson 2.20, 2.80

Salty Rim, M. Cushing 4.60

T: 2:03.2. Ex 5-2, 12.40. Tri 5-2-1, 115.00.
    THIRTEENTH, Pace, $2,300
    Commitment, H. Campbell 3.00, 2.40, 2.10

Katahdin Country, C. Nye 23.00, 11.20

Claude Seelster, G. Bowden 21.00

T: 2:01.1. Ex 3-2, 34.40. Tri 3-2-7, 473.00. DD 5-3, 8.40; Total Handle: $31,462.30. 

Saturday’s Starters, 1:30 p.m.

FIRST, Pace, $4,000

1. Smilin Jack, S. MacKenzie

2. Scoop Over, G. Bowden

3. Overseer Nz, R. Dinning

4. Blissfullsreaction, H. Campbell

5. Casimir Inyurface, S. Mahar

SECOND, Pace, $2,000
    1. Charlie Burke, D. Duncan

2. Mattnifesto, S. Mahar

3. Big John C, R. Dinning

4. Kick The Mark, B. Blanchard

5. All Reved Up, S. MacKenzie

6. Urgently N, M. Downey

7. Clootie Bluegrass, H. Campbell

8. Passion Hurricane, D. Freeman
    THIRD, Trot, $4,500
    1. Earl Vic Dol, S. Mahar

2. Bullville Sue, T. Whitney

3. Cohesive, H. Campbell

4. Act Proud, D. Duncan

5. J G Lawman, R. Dinning

6. Illin N, C. Cushing

7. Broadway Spartan, G. Bowden
    FOURTH, Pace, $2,300
    1. Silvano, W. Watson

2. Beach Patrol, B. Blanchard

3. Share A Smile, R. Dinning

4. Fireball Fred, G. Bowden

5. Sharealike N, M. Downey

6. B Dee’s Artist, K. Switzer Jr.

7. Mac N Ernie, S. Mahar

8. Mister Gender, C. Cushing
    FIFTH, Pace, $2,500
    1. Forever Remembered, S. Mahar

2. Scoot Hanna, R. Cloutier Jr.

3. Scoot To The Poll, G. Bowden

4. Cowgirl Attitude, R. Lanpher III

5. Lucres Luck, M. Downey

6. Eclipsed, W. Watson

7. Getmeoutofdebt, B. Blanchard

8. Redolph Nuryev, D. Duncan
    SIXTH, Pace, $2,000
    1. City Cruiser, G. Bowden

2. Freedom Isnt Free, M. Downey

3. Pictonian Leo, R. Dinning

4. Elm Grove Beech, D. Dickison

5. The Rabbit, S. Mahar

6. Fox Valley Lovebug, S. MacKenzie

7. New York Expre

ss, B. Blanchard

8. No Shoes, C. Cushing
    SEVENTH, Pace, $2,500
    1. Cosmattics, S. MacKenzie

2. Samardi Shuttle, G. Bowden

3. Lets Tango Lavros, C. Cushing

4. Cold Stream Pete, C. Nye

5. Penney’s Pride, B. Merrill

6. Jaka N, S. Mahar

7. Danderosa, D. Dickison

8. Fearless Finzareli, M. Downey
    EIGHTH, Pace, $2,000
    1. Longshaw Hanover, P. Sowers

2. Sammys Honor, W. Watson

3. T Farm Eddie K, B. Blanchard

4. Kentucky Traveler, S. Mahar

5. Allentown, S. MacKenzie

6. Woodmere Fastball, G. Bowden

7. Birdton Ernie, R. Dinning

8. Penney’s Express, B. Merrill
    NINTH, Pace, $4,500
    1. Eric The Enemy, S. MacKenzie

2. Mighty Thunder, V. Grondin

3. Rets Lil Giant, T. Whitney

4. Loaded, G. Bowden

5. Off Keel, R. Dinning

6. Red Bullet, C. Cushing

7. Timjon, S. Mahar

8. Mystical Truth, W. Watson
    TENTH, Pace, $5,500
    1. Dali Hanover, K. Switzer Jr.

2. Trick The Yankee, R. Dinning

3. Merry Hillbilly, S. Mahar

4. Buster Blue Chip, C. Cushing

5. Four Starzzzz Jaws, M. Downey

6. Deuces N Eights, W. Watson

7. Take The Risk, G. Bowden
    ELEVENTH, Trot, $2,300
    1. C S Ruff Start, R. Vachon

2. Sockit To Me, R. Doherty

3. Northern Catch, R. Dinning

4. Winner Dot Com, W. Watson

5. Sos Daydreamer, M. Downey

6. Party Star, S. MacKenzie

7. Bella Angela, G. Bowden

8. Kung Pao Chic, S. Mahar
    TWELFTH, Pace, $2,000
    1. Polo Ody, S. MacKenzie

2. Pocologan, G. Bowden

3. Rd Kak, P. Sowers

4. My Special Angel, R. Dinning

5. Rayjean Raider, B. Merrill

6. Crowdgoeswild, K. Switzer Jr.

7. Heza Gunslinger, M. Downey

8. Twilight Charm, S. Mahar

    Golf

Local

At Hampden CC

Men’s League
    Russell Gamble, Tim Davis, Justin Barnes, Darryl Ross 29; Elmer Gamble, Reed Carson, Ron Kathan, Dean Gamble 30; Aaron Peppard, Bruce Colburn, Gus Ruhrold, Willard Henderson 31; fun day winner: Dean Gamble 4-1; pins: No. 2 Jeff Beswick, No. 6 Gus Ruhrold; junior results: Andrew Herberg 54, Sean McGuire 56

    At Pine Hill GC, Brewer

Senior Blind Partner
    Gross: Ralph Holyoke, Dave Barber 35; net: Mike French, Peter Beatham 26; pins: No. 5 Jim Jones 20-11, No. 9 Peter Beatham 21-7
    Shootout
    1. Dawn England; 2. Steve Williams; 3. Mike LaChance

    At Hermon Meadow GC

Children’s Miracle Network

Hospitals Tournament
    Gross: Harold Newman, Jim McInnis, Al Porter, Joel McCluskey 54; net: Mark Awalt, Steve Dunham, Jeff Plourde, Norm Plourde 46; Walter Barry, Margaret Black, Sara Dyer, Judy Milan 46.5; Richard Abbott, Steve Edgecomb, Jen Kadel, Chuck Nightingale 47; Mike Bednair, Brian Donahue, James Greer, Donald Sleight 48 (mc); Bill Charland, John Long, Bob Rosenthal, John Simpson 48; high gross: Bob Hoke, Joe Everett, Cory Leighton, Allen Stehl 76; pins: No. 3 Jay Fournier 7-10, No. 8 Roger McKenzie 8-3, No. 10 Harold Newman 7-11, No. 12 Jason Getchell 10-6, No. 16 Larry Clark 4-5; straightest drive: Chuck Nightingale; putting contest: Brett Stewart; chipping contest: Chuck Nightingale

    At Streamside GC, Winterport

Friday Night Scramble
    Mary Ginn, Galen Wellman, Greg Reid, Norm Richbell 32; pins: No. 8 Jim Sieben 20-4, No. 4 Dan Rainey 19-3½

    At Rocky Knoll CC, Orrington

Couples League
    Barbara Bryant, Doug Higgins, Lisa Richards, Dan Myerowitz 35 (mc); Barbara Baker, Quintin Allan, Jill Russell, Mike Barrows 35; Tina Clark, Larry Clark, Mary Kiley, Ed LaChance 37 (mc); Joannie Twitchell, Barry Twitchell, Barbara Joy, Irving Joy 37 (mc); Gail Myerowitz, Zev Myerowitz, Tammy McLaughlin, Tim McLaughlin 37 (mc); Pat Lefebvre, Charlie Lefebvre, Lisa Raymond, Dave Raymond, Don Wiswell, Felicia Wiswell 37 (mc); Joe Cardello, Penny Bohac-Cardello, Ed St. Heart, Sue St. Heart 37; pin: No. 17 Dave Raymond 28-0

    At Foxcroft GC

Men’s Seniors
    Point quota: Stubby Sherman, Herb Severance +6; Francis Crommett, Dave Porter +6; Fred Weston, Bill Robinson +4; pins: No. 4 Dave Porter Sr. 1-7

    Batter up

Senior league

At Brewer

Bangor Varney 14 Brewer FCU 0
    Bangor top hitters: Christian Corneil home run, single, Curtis Worcester 2 doubles, single, Mark Paulette home run, Cody Savage home run; winning pitcher: Tyler Laplante; Brewer: Jeremy Bissell double

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports