June 11, Baseball Scores and Highlights

Posted June 11, 2010, at 9:09 p.m.

Baseball
WM Class D
Greenville 5, Rangeley 4

  At Greenville, Emerson Sikes and Kevin Stafford rapped RBI singles in the fifth inning to snap a 3-3 tie and lead No. 2 Greenville to the semifinal victory over No. 3 Rangeley.

  Sikes also tripled, finished with two RBIs and also stole home in the third inning. Stafford added a sacrifice fly to go with his single. Sikes was also the winning pitcher, walking two and strik-ing out six, including the last two to end the game.

  Zac Abbott singled twice with an RBI for Rangeley.
Rangeley (8-6)    110 011 0    — 4 7 2
Greenville (11-4)    102 020 x    — 5 10 1
Gordon and Morton; Sikes and Breton

EASTERN MAINE
Thursday, June 10
Quarterfinals
Class A
A2: No. 5 L
ewiston (10-6) at No. 4 Brewer (12-4), ppd., Fri., 4 p.m.
A4: No. 2 Cony 10, No. 7 Edward Little 0
Class B
B1: No. 1 Waterville 11, No. 8 Winslow 0 (5 inns.)
B3: No. 6 John Bapst 7, No. 3 Ellsworth 6
B4: No. 2 Bucksport 11, No. 10 Mattanawcook Acad. 3
Class C
C1: No. 8 Orono 6, No. 1 Foxcroft Academy 4 (11 inns.)
C2: No. 4 Penobscot Valley 3, No. 5 Washington Acad. 1
C3: No. 3 Calais 1, No. 6 Searsport 0
Class D
D1: No. 1 Shead 7, No. 9 Jonesport-Beals 2
D2: No. 5 DI-Stonington 7, No. 4 Katahdin 4
D3: No. 3 Southern Aroostook 4, No. 6 Wisdom 3
D4: No. 2 Central Aroostook 16, No. 7 Machias 11

Friday, June 11
Quarterfinals
Class A

A2: No. 4 Brewer 12, No. 5 Lewiston 6

Saturday, June 12
Semifinals
Class A

A5: No. 4 Brewer (13-4) at No. 1 Bangor (17-0), 1 p.m.
A6: No. 3 Oxford Hills (15-2) at No. 2 Cony (15-2), noon
Class B
B5: No. 5 Camden Hills (13-4) at No. 1 Waterville (16-1), 1 p.m.
B6: No. 6 John Bapst (11-6) at No. 2 Bucksport (13-4), 4 p.m.
Class C
C5: No. 8 Orono (11-7) at No. 4 Penobscot Valley (12-5), noon
C6: No. 3 Calais (13-3) at No. 2 Stearns (16-1), 1 p.m.
Class D
D5: No. 5 DI-Stonington (10-7) at No. 1 Shead (15-2), 1 p.m.
D6: No. 3 Southern Aroostook (14-1) at No. 2 Central Aroostook (14-3), 1 p.m.

Tuesday, June 15
Regional finals
Class A

At Morton Field, Augusta
A7: A5 winner vs. A6 winner, 5 p.m.
Class C
At Mansfield Stadium, Bangor
C7: C5 winner vs. C6 winner, 7 p.m.

Wednesday, June 16
Regional finals
At Mansfield Stadium, Bangor
Class B

B7: B5 winner vs. B6 winner, 7 p.m.
Class D
D7: D5 winner vs. D6 winner, 3 p.m.

WESTERN MAINE
Thursday, June 10
Quarterfinals
Class C

C1: No. 8 Old Orchard Beach (10-6-1) at No. 1 Dirigo (14-2)
C4: No. 2 St. Dominic 10, No. 7 Mount Abram 0

Friday, June 11
Quarterfinals
Class A

A1: No. 1 Deering 4, No. 8 Cheverus 1
A2: No. 4 Westbrook 4, No. 5 South Portland 0
A3: No. 6 Windham (9-7) at No. 3 Bonny Eagle (10-6)
A4: No. 7 Biddeford (9-7) at No. 2 Scarborough (12-4)
Class B
B1: No. 1 Cape Elizabeth 3, No. 8 Oak Hill 0
B2: No. 5 Greely 4, No. 4 Lisbon 0
B3: No. 6 Falmouth (10-6) at No. 3 Lincoln Academy (11-5)
B4: No. 7 Gray-New Gloucester (9-7) at No. 2 Yarmouth (15-1)
Class C
C2: No. 5 Wiscasset (10-6) at No. 4 North Yarmouth (11-4-1)
C3: No. 3 Livermore Falls 6, No. 6 Telstar 0

Semifinals
Class D

D1: No. 1 Richmond 12, No. 4 Forest Hills 2
D2: No. 2 Greenville 5, No. 3 Rangeley 4

Saturday, June 12
Semifinals
Class A

A5: No. 4 Westbrook (12-5) at No. 1 Deering (13-4)
A6: A3 winner vs. A4 winner
Class B
B5: No. 5 Greely (11-6) at No. 1 Cape Elizabeth (16-1)
B6: B3 winner vs. B4 winner
Class C
C5: C1 winner vs. C2 winner
C6: No. 3 Livermore Falls (13-4) at No. 2 St. Dominic (14-3)

Wednesday, June 16
Regional finals
At St. Joseph’s College, Standish
Class D

D3: No. 2 Greenville (11-4) vs. No. 1 Richmond (13-4), 3 p.m.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports