State singles tourney continues this weekend

Posted May 26, 2010, at 10:39 p.m.

It’s no wonder Waynflete of Portland is the team to beat in Class C boys tennis again this year.

The Flyers, winners of the last two state team titles in that division, have the top three seeds in the state’s boys singles tournament that continues Friday with the Rounds of 48 and 32 at Bates College in Lewiston.

Brandon Thompson, a junior lefthander who finished second to Mount Ararat of Topsham’s Mike Hill in last year’s tournament, is the No. 1 seed, followed by teammates Patrick Ordway and Devin Van Dyke. Ordway, a freshman, is the brother of three-time girls state champion Christine Ordway, while Van Dyke reached last year’s quarterfinals.

All three are undefeated in team play this spring for Waynflete, which has finished its regular season with a 12-0 team record and 56-4 overall individual match record.

Tyler Adams of Bonny Eagle of Standish is seeded fourth in the boys field, with John Bapst of Bangor’s Bobtom Flynn, who reached the Round of 16 last year, the top Eastern Maine seed at No. 5.

Just one other northern Maine player was seeded, No. 12 Caleb Mathers of Presque Isle, who led the Wildcats to an 11-1 regular-season record.

Action gets under way at the Wallach Tennis Complex at 8:30 a.m., with Xue Zheyang of George Stevens Academy of Blue Hill, Jake Hereen of Hampden Academy, Alex Burgess of Brewer and Romayn Richards of Washington Academy of East Machias among unseeded Eastern Mainers scheduled for early Round of 48 activity.

Other Round of 48 qualifiers from Eastern Maine include Christian Lizotte of Madawaska, Paul Ohno of Orono, Nick Morris of Brewer, Lucas Hubbard of John Bapst, Connor Shaw of Presque Isle, Virgil Zhang of Foxcroft Academy and John Szewczyk of Bangor.

Joining Flynn and Mathers in advancing directly to the Round of 32 from the region are Patrick Stewart of Bangor, Tyler Small of Ellsworth and Nathan Beaulieu of Madawaska.

In girls’ play, two-time defending Class B state champion Falmouth holds two of the top three singles seeds in No. 1 Analise Kump and No. 3 Annie Criscione. Kump reached the quarterfinals last year, while Criscione was a semifinalist as a freshman in 2009.

No. 2 Elana Mandzhukova of Brunswick was one of four seeded Eastern Maine players, a quartet that includes two standouts from undefeated Camden Hills of Rockport, the top-ranked team in Eastern Maine Class B.

Windjammer freshman Carissa English is seeded seventh, while teammate Emma Blakeley, a sophomore who reached the Round of 16 last spring, is seeded 12th.

Jenna Selander, the top player for undefeated Caribou, is seeded eighth. She also reached the state Round of 16 last season.

Among players competing in the Round of 48 early Friday are Grace Robbins of Mount Desert Island, Annie McKay, Emily Chick and Emma Coffey of Bangor, Rosie LaCivita and Shashanna Moll of Belfast, Kristen Ellis of Brewer, Esther Adams of Deer Isle-Stonington, Audrey Bergeron of Madawaska, Carlee Pinette of Caribou, Monique Kelmenson of Hampden Academy and Kailee Ireland of Presque Isle.

Joining English, Blakeley and Selander directly in the Round of 32 from the region are Jordan Myerowitz of John Bapst, Chelsea Ciomei of Deer Isle-Stonington and Laura Collins of Caribou.

Friday’s two rounds are followed by the Round of 16 and quarterfinals Saturday, with the semifinals and state championship matches on Monday.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports