April 15 Scores and Highlights

Posted April 15, 2010, at 9:07 p.m.

RESULTS
COLLEGE
BASEBALL

St. Joseph’s 7, Southern Maine 6
UM-Farmington 9, UM-Presque Isle 8
SOFTBALL
Wentworth 4-3, U-New England 1-11
WOMEN’S LACROSSE
Colby 15, Colorado College 5
Husson 13, Thomas 5
Southern Maine 10, Curry 9
***
FRIDAY’S GAMES
COLLEGE
Baseball

Bowdoin at Colby, 3:30 p.m.
UM-Presque Isle at Southern Vermont, 3 p.m.
Softball
Colby at Bowdoin, 3 p.m.
Saint Joseph’s at Rivier (2), 4 p.m.
Women’s Lacrosse
Saint Joseph’s at Rivier, 5 p.m.

HIGH SCHOOL
Baseball

Calais at Washington Acad., 4 p.m.
Sumner at Narraguagus, 4:30 p.m.
Softball
Calais at Washington Acad., 4 p.m.
Sumner at Narraguagus, 4:30 p.m.
Track and Field
Medomak, Lincoln, Maranacook at Camden Hills
Nokomis, Mt. Blue, Skowhegan at Cony
Oxford Hills, Mount Ararat, Brunswick at Edward Little
Winslow, Messalonskee, Leavitt at Morse
Gardiner, Waterville, Lawrence at Lewiston
***
COLLEGE
BASEBALL
UM-Farmington 9, UM-Presque Isle 8

At Farmington, the University of Maine-Farmington scored four runs in the seventh inning to break a 4-4 tie and held on to defeat the University of Maine-Presque Isle.
Matt Levine hit three singles and scored two runs to lead the Beavers. Brett Wallingford doubled, sin-gled and scored two runs. Jack Macvane added two singles and two RBIs.
Corey Harding had a double, single, two RBIs and three runs scored for the Owls. Tyler Delaney had two singles and two RBIs. Jake Fillebrown singled twice and Seth Dorr scored two runs.
UMPI (2-21) 002 110 004 — 8 8 1
UMF (2-15) 001 021 41x — 9 13 3

Harding, Fillebrown (4), Hill (6), Thorne (7), Delaney (8) and Conroy, Consenze (7); Winchenbach, Corcoran (8), DiPompo (9) and Macvane

Saint Joseph’s 7, Southern Maine 6
At Gorham, Saint Joseph’s College of Standish scored two runs in the eighth and added another in the ninth to defeat the University of Southern Maine.
Ian Lee doubled and homered to drive in four runs for the Monks. Mike Pratt doubled and singled and Chris Campbell singled twice.
Zach Fernandes hit a three-run home run and added a double for the Huskies. Mike Eaton drove in two runs and Anthony Pisani had a triple and an RBI.
St. Joseph’s (21-10) 000 103 021 — 7 12 1
So. Maine (12-10) 200 300 001 — 6 9 2

Rafferty, Stanclift (4), Moran (6) and Adams; Curran, Stanton (6), Ives (8), Hahn (9), Eaton (9) and Fernandes

WOMEN’S LACROSSE
Husson 13, Thomas 5

At Waterville, Alex Huffman and Kim Gambon scored three goals each to lead the Eagles to victory over the Terriers.
Caitlyn Butterfield and Megan O’Neil each provided two goals and an assist for Husson (8-1-1 overall, 5-0 North Atlantic Conference), which built a 12-0 halftime lead. Shelby Bradford contributed a goal and two assists, while Alex Laniewski added a goal and an assist and Amanda Mora one goal.
Kristen Capen made seven saves on 12 shots.
Megan Denby and Kiley Jolicoeur posted two goals each to pace Thomas (2-7, 0-4 NAC). Kristalynn Kidd scored once to back Teshia Cates, who made 14 saves on 27 shots.
***
GOLF
LOCAL
At Dexter Municipal GC
Two-man scramble

Josh White-Mike White 31, (tie) Rick Smith-Sean Farnsworth and Rick Sherburne-Shane Baxter and Tarsha Emery-Josh White 32; pin: No. 4, Ray Mountain 4-4
***
BATTER UP
LITTLE LEAGUE
Bangor East Major League Rosters
ELCO

Joey Moir, Andrew Kennedy, Cameron Burpee, Jacob King, Benjamin Berry, Justin Smith, Brandon Robertson, Alex Smart, Noah Missbrenner, Cavan Hagerty, Liam Reading, Reid Monk
Manager: Peter Moir; coaches: Jason Cyr, Jay Hagerty
Harley
Dominick Lizotte, Tyler Parke, Thomas Szewczyk, Joseph White, Jack McCloskey, Keith Gurschick, Nathaniel Reese, Pierre-Luc Bouchard, Jacob Harris, Maxim Higgins, Noah Tappan, Collin Macmillan
Manager: David Szewczyk; coaches: Andrew White, Robert Tappan
Millers
 Ryan Moore, Nicholas Moore, Sebastian Mathews, Jordan Hawes, Jeff Lewis, Corey Janssen, Carter Khoury, Wyatt Daigle, Dane Johnson, Taylor Pelletier, Matthew White, Connor Pelletier
Manager: Jason Lewis; coach: Jim Moore
Rotary
Steven Smotherman, Ethan Dorman, Kyle McCue, Stanley Clarke, Brock Kitchin, Jack Scovil, Zachary Murray, Derek Courtney, Troy Leighton Jr, Cameron Cota, Charles Budd III, Kobe Smith
Manager: Jeff Courtney; coaches: David Hamel, Jay Smith
Varney
Morgan Trimper, Ally Trimper, Carson Atherley, Johnathan C. Emery, Keenan Chalila, Colin Glencross, Jason Spreng, Jacob Ireland, Zachary Ireland, Devin Goss, Kes Lavoie, Gabriel Coffey
Manager: Keven Ireland; coaches: Richard Glencross, Scott Atherley
Webber
Ryan Mallory-MacDonald, Nicholas Crichton, Ryan Brookings, Griffen Kelley, Benjamin Crichton, Tyler Mallory-MacDonald, Tanner Goodine, Tommy Hosmer, Isaiah Miller, Daniel Neel, Jonathan Neel, Josiah Nelson
Manager: Dale Duff; coaches: Scott Scripture, Frank Neel
***
TRACK & FIELD
HIGH SCHOOL
At Belfast
Brewer girls 234, Belfast 126, Mount View 70, Maine Central Institute 67, Erskine 44, Rockland 23, Searsport 12

4×800 Relay: 1. Belfast ‘A’ (Kellie Howie, Abbie Wessels, Liliana Mouser, Allison James), 11:48.66; 2. Brewer ‘A’ 12:27.48; 3. Erskine ‘A’ 13:06.74; 100 Hurdles: 1. Alexa Pelkey, BRW, 18.67; 2. Glory Watson, BRW, 19.11; 3. Cassie Braithwaite, BRW, 19.86; 4. Mercedes Leeman, ERSK, 20.29; 5. Elizabeth Burnham, BRW, 20.39; 6. Martina Bosse, BRW, 20.41; 100: 1. Rachel Craig, BRW, 13.36; 2. Hayleigh Kein, MTV, 13.42; 3. Rylee Hutchins, BRW, 13.66; 4. Teal Jackson, BRW, 13.75; 5. Chelsea Gillies, BRW, 14.13; 6. Olivia Gould, BRW, 14.15; 1600 Race Walk: 1. Kelsey Woodbury, BELF, 9:50.15; 2. Lauren Martin, BELF, 9:54.50; 3. Julia Thurston, BELF, 10:12.05; 4. Rowan Bost, BRW, 10:24.43; 5. Allison Fortin, ERSK, 10:56.90; 6. Molly Raye, MCI, 10:57.21; 1600: 1. Melanie Arias, MCI, 5:39.47; 2. Chrissy Larrabee, MTV, 5:47.59; 3. Lily Sund, BRW, 5:54.33; 4. Abbie Wessels, BELF, 5:59.06; 5. Mikaela King, BRW, 6:10.59; 6. Kellie Howie, BELF, 6:32.67; 4×100 Relay: 1. Brewer ‘A’ (Chelsea Gillies, Teal Jackson, Rylee Hutchins, Rachel Craig), 53.62; 2. Mount View ‘A’ 54.91; 3. Belfast ‘A’ 55.51; 4. Erskine ‘A’ 57.42; 5. Rockland ‘A’ 59.13; 6. Brewer ‘B’ 59.14; 400: 1. Rebecca Clark, BRW, 1:06.80; 2. Olivia Gould, BRW, 1:07.83; 3. Faith Mackey, SEAR, 1:09.76; 4. Laura Swanson, ROCK, 1:10.75; 5. Casie James, BELF, 1:11.28; 6. Jessica Buzzell, ERSK, 1:17.58; 300 Hurdles: 1. Emily Violette, BELF, 54.87; 2. Alexa Pelkey, BRW, 56.15; 3. Glory Watson, BRW, 56.73; 4. Paula Arias, MCI, 57.20; 5. Meghan Hughes, MCI, 57.29; 6. Elizabeth Burnham, BRW, 58.29; 800: 1. Chrissy Larrabee, MTV, 2:40.91; 2. Shannon Dapice, BRW, 2:47.77; 3. Rowan Bost, BRW, 2:52.61; 4. Laura Swanson, ROCK, 2:57.37; 5. Kasey Laveway, BELF, 3:01.38; 6. Kayla Kennedy, BRW, 3:04.09; 200: 1. Rylee Hutchins, BRW, 29.00; 2. Hayleigh Kein, MTV, 29.05; 3. Chelsea Gillies, BRW, 29.95; 4. Alexis Ireland, BRW, 30.81; 5. Alexa Pelkey, BRW, 30.98; 6. Casie James, BELF, 31.00; 3200: 1. Lily Sund, BRW, 12:49.46; 2.

Mikaela King, BRW, 13:16.89; 3. Julia Thurston, BELF, 15:37.60; 4. Brianne Moody, MCI, 16:57.77; 4×400 Relay: 1. Belfast ‘A’ (Allison James, Emily Violette, Casie James, Hannah Hill), 4:41.20; 2. Brewer ‘A’ 4:43.44; 3. Erskine ‘A’ 4:52.15; 4. Maine Central Institute ‘A’ 4:55.31; 5. Brewer ‘B’ 5:23.07; 6. Brewer ‘C’ 5:43.96; High Jump: 1. Hayleigh Kein, MTV, 4-10; 2. Chrissy Larrabee, MTV, 4-08; 3. Faith Mackey, SEAR, 4-02; 3. Kate LeGrand, MCI, 4-02; 5. Allie Njaa, BELF, 4-02; 6. Rachel Triplett, BRW, 4-00; Long Jump: 1. Rylee Hutchins, BRW, 14-07.75; 2. Chelsea Gillies, BRW, 13-06; 3. Kayla Michaud, MCI, 12-09; 3. Katie Cloutier, MTV, 12-09; 5. Caitlin McMahan, ROCK, 12-06.75; 6. Delainey Kein, MTV, 12-06.50; Triple Jump: 1. Hannah Hill, BELF, 33-09.25; 2. Cassie Braithwaite, BRW, 29-07.75; 3. Kate LeGrand, MCI, 29-07; 4. Kasey Laveway, BELF, 27-11; 5. Alexa Pelkey, BRW, 27-10.25; 6. Martina Bosse, BRW, 27-09; 6. Teal Jackson, BRW, 27-09; Javelin: 1. Sara Ferland, ERSK, 81-11; 2. Kelsey Woodbury, BELF, 79-11; 3. Hannah Hill, BELF, 77-06; 4. JJ Barreiros, MTV, 76-06; 5. Kayla Michaud, MCI, 74-00; 6. Casey Alexander, ERSK, 65-02; Discus: 1. Rebecca Picard, ROCK, 99-09; 2. Meghan Hughes, MCI, 99-01; 3. Kelsey Woodbury, BELF, 85-03; 4. Sara Ferland, ERSK, 78-10; 5. Colleen Gilley, BRW, 76-09; 6. Rebekah Kallgren, MCI, 76-05; Shot Put: 1. Meghan Hughes, MCI, 30-06; 2. Kate McLeod, BRW, 27-10; 3. Casey Alexander, ERSK, 27-09; 4. Kayla Michaud, MCI, 27-01; 5. Colleen Gilley, BRW, 26-08; 6. Rebecca Picard, ROCK, 26-01; Pole Vault: 1. Elizabeth Burnham, BRW, 7-06; 2. Fanny Fennimore, BELF, 7-00; 3. Katherine Nichols, BRW, 6-00; 4. Kasey Laveway, BELF, 6-00; 5. Allison James, BELF, 5-06; 6. Lauralee Stairs, SEAR, 5-06.
Brewer boys 166.50, Erskine 143.50, Belfast 113, Maine Central Institute 89.50, Mount View 61.50, Rockland 9, Georges Valley 1
4×800 Relay: 1. Erskine ‘A’ (Jarrod Lenfest JR, Eben Hodgkins SO, Sam Seekins SR, Jackson Fortin SR), 8:48.75; 2. Brewer ‘A’ 9:10.31; 3. Belfast ‘A’ 9:52.80; 4. Erskine ‘B’ 10:12.60; 5. Maine Central Institute ‘A’ 10:21.93; 6. Erskine ‘C’ 10:38.55; 110 Hurdles: 1. Steven Rice, BRW, 15.59; 2. Josh Stone, BRW, 17.19; 3. Tristan Wortman, BRW, 17.58; 4. Curtis Griffin, MTV, 18.51; 5. Trey Vintinner, MCI, 19.22; 6. Greg O’Connor, ERSK, 19.86; 100: 1. Wilbur Fogg, BELF, 11.73; 2. Seth London, MTV, 11.88; 3. Jamie Williamson, BRW, 11.97; 4. Jake Campbell, BELF, 12.03; 5. Josh Stone, BRW, 12.39; 6. Colby Patterson, MCI, 12.46; 1600 Race Walk: 1. Cameron Neal, MCI, 9:49.65; 2. Stephen Colby, BELF, 9:55.67; 3. Spencer Gray, ERSK, 10:07.02; 4. Wyatt Roberts, BELF, 10:47.74; 5. Yanni Rakis, BELF, 10:56.44; 6. Kyle Williams, BELF, 11:21.68; 1600: 1. Sam Seekins, ERSK, 4:36.17; 2. Ryan James, BELF, 4:43.11; 3. Eben Hodgkins, ERSK, 4:45.24; 4. Ben Fox, MTV, 5:04.56; 5. Jarrod Lenfest, ERSK, 5:08.12; 6. Will Watson, ROCK, 5:08.14; 4×100 Relay: 1. Brewer ‘A’ (Anthony Jackson SO, Nick Risser SR, Steven Rice SR, Jamie Williamson SR), 45.82; 2. Belfast ‘A’ 46.90; 3. Mount View ‘A’ 48.03; 4. Erskine ‘A’ 48.16; 5. Brewer ‘B’ 50.31; 6. Mount View ‘B’ 51.38; 400: 1. Colby Patterson, MCI, 54.41; 2. Anthony Jackson, BRW, 55.19; 3. Cameron Campbell, ERSK, 1:00.73; 4. Chris Ouellet, MCI, 1:00.75; 5. Jake Levangie, BELF, 1:01.11; 6. William Buker, MTV, 1:01.63; 300 Hurdles: 1. Steven Rice, BRW, 43.01; 2. Jake Roberts, ERSK, 44.70; 3. Tristan Wortman, BRW, 47.34; 4. Curtis Griffin, MTV, 47.43; 5. Trey Vintinner, MCI, 48.05; 6. Damon Bailey, ERSK, 48.63; 800: 1. Jackson Fortin, ERSK, 2:06.02; 2. Eben Hodgkins, ERSK, 2:08.74; 3. Trey Williams, BRW, 2:14.80; 4. Patrick Hapworth, MCI, 2:17.07; 5. Ben Hafford, BRW, 2:17.17; 6. Dakota Smith, GVHS, 2:19.85; 200: 1. Jamie Williamson, BRW, 23.76; 2. Colby Patterson, MCI, 25.21; 3. Jake Roberts, ERSK, 25.24; 4. Todd Jones, ERSK, 26.42; 5. Kyle Hadyniak, MTV, 26.55; 6. Cameron Campbell, ERSK, 26.60; 3200: 1. Sam Seekins, ERSK, 9:53.54; 2. Will Watson, ROCK, 10:57.12; 3. Jarrod Lenfest, ERSK, 11:20.92; 4. Revelin Goewey, MCI, 11:29.38; 5. Jacob Cross, BRW, 11:47.59; 6. Anthony Arbour, ERSK, 12:29.92; 4×400 Relay: 1. Brewer ‘A’ (Anthony Jackson SO, Steven Rice SR, Jamie Williamson SR, Trey Williams SO), 3:44.26; 2. Erskine ‘A’ 3:49.00; 3. Maine Central Institute ‘A’ 4:05.31; 4. Belfast ‘A’ 4:14.02; 5. Mount View ‘A’ 4:17.60; 6. Brewer ‘B’ 4:18.33; High Jump: 1. Colby Blanchard, MTV, 5-08; 2. Josh Stone, BRW, 5-06; 3. Trey Vintinner, MCI, 5-04; 4. Jake Levangie, BELF, 5-04; 5. Zac Lee, ERSK, 5-02; 6. Todd Jones, ERSK, 5-02; 6. Hunter Benttinen, MCI, 5-02; Long Jump: 1. Josh Stone, BRW, 18-01; 2. Ryan Hall, ERSK, 17-02.50; 3. William Buker, MTV, 17-00; 4. James D’Amico, BRW, 16-04; 5. Anthony Jackson, BRW, 16-03; 6. Damian Belanger, ERSK, 16-00; Triple Jump: 1. Tristan Wortman, BRW, 38-04.50; 2. Forrest Benttinen, MCI, 34-11; 3. Jeremiah Kahn, BELF, 34-03; 4. Trey Vintinner, MCI, 33-09; 5. James D’Amico, BRW, 33-06.50; 6. Colby Blanchard, MTV, 33-02; Javelin: 1. Patrick Hapworth, MCI, 140-07; 2. Aaron Taylor, ERSK, 126-07; 3. Adam Heroux, BELF, 120-00; 4. Ben Hafford, BRW, 117-05; 5. Jared Hustus, MTV, 117-03; 6. Dylan Webster, BELF, 116-10; Discus: 1. Dylan Webster, BELF, 121-07; 2. Aaron Taylor, ERSK, 108-09; 3. Tim Parker, BELF, 99-02; 4. Matthew Junkins, BRW, 98-07; 5. Wyatt Roberts, BELF, 98-01; 6. Tyler Hadyniak, MTV, 97-10; Shot Put: 1. Dylan Webster, BELF, 41-04; 2. Nathanial Sigouin, MTV, 41-00; 3. Adam Heroux, BELF, 40-01; 4. Patrick Hapworth, MCI, 35-11; 5. Jared Hustus, MTV, 35-09; 6. Tim Parker, BELF, 35-07; Pole Vault: 1. Tristan Wortman, BRW, 11-00; 2. James D’Amico, BRW, 11-00; 3. Thomas Ferguson, ERSK, 10-00; 4. Mikey Nichols, BELF, 8-06; 5. Cori Sprague, ERSK, 8-06; 6. Joseph Hayden, BRW, 8-00; 6. Kyle Story, MTV, 8-00.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports