All-Maine Teams (1977-2009)

Posted April 09, 2010, at 8:32 p.m.

BDN All-Maine Girls Basketball Teams
(1977-2009)


2009
First Team:
Morgan Frame (Waterville), Sloane Sorrell (Noble), Diana Manduca (Deering), Kayla Burchill (Deering), Nicole Taylor (York)
Second Team: Jennifer Nale (Waterville), Aimee Mortensen (Biddeford), Samantha Gormley (John Bapst), Georgia Boisse (Massabesic), Claire Baecher (Brunswick)
Third Team: Madeline Park (George Stevens), Kenni Norton (Mount Abram), Emily Pelletier (Fort Kent), Erica Lyford (Penquis), Christy Manning (Scarborough)

2008
First team:
Morgan Frame (Waterville), Coreen Hennessy (Fryeburg), Jill Henrikson (Morse), Rachael Mack (Cony), Aarika Ritchie (Lee Academy)
Second team: Rachel Foster (Houlton), Brogan Liberty (Lawrence), Renee Nicholas (Lake Region), Shelby Pelkey (Cony), Kari Pelletier (Oxford Hills)
Third team: Courtney Cochran (Woodland), Nicole Garland (Deering), Hillary Laferriere (Bangor), Jenn Lola (Monmouth), Kelley Paradis (Nokomis)

2007
First team:
Chelsea Barker (Messalonskee), Ashley Cimino (McAuley), Cassie Cooper (Cony), Tanna Ross (Hampden), Emily Rousseau (Biddeford)
Second team: Beth Fredette (Sanford), Christina Mosher (Mt. Blue), Rachael Mack (Cony), Bethany Sevey (Skowhegan), Kristi Violette (Cony)
Third team: Rachele Burns (Gorham), Kaylie DeMillo (Jay), Kate Ross (Morse), Megan Smith (Skowhegan), Abby Wentworth (McAuley)

2006
First team:
Samantha Allen (Lake Region), Ashley Cimino (McAuley), Cassie Cooper (Cony), Katie Delong (Presque Isle), Kayla Parker (Sanford)
Second team: Kristen Arsenault (Mountain Valley), Kristin Baker (Valley), Sabrina Cote (Dexter), Nicole Paradis (Skowhegan), Emily Rousseau (Biddeford)
Third team: Chelsea Barker (Messalonskee), Stephanie Bossie (Winslow), Caitlin Hynes (Rockland) Caitlyn Laflin (Hall-Dale), Christina Mosher (Mt. Blue)

2005
First team:
Alexa Kaubris (Dirigo), Toby Martin (Maranacook), Whitney Morrow (South Portland), Katie Cony), Monica Selander (Caribou)
Second team: Ashley Ames (Dexter), Ashley Anderson (Portland), Ashley Cimino (McAuley), Cassie Cooper (Cony), Shelby Pickering (Lee)
Third team: Samantha Allen (Lake Region), Kristin Baker (Valley), Amanda Byrne (Winslow), Natasha Deschene (Presque Isle), Briiana Rende (Cony)

2004
First Team:
Kara Borelli (Westbrook), Toby Martin (Maranacook), Katie Rollins (Cony), Megan Urban (Deering), Abby Marstaller (Greely)
Second Team: Ashley Ames (Dexter), Erika Stupinski (Mount Ararat), Whitney Morrow (South Portland), Monica Selander (Caribou), Shelby Pickering (Lee)
Third Team: Ashley Brownlee (Portland),  Erin Johnson (Mount Ararat), Stephanie Ramonas (Deering), Jenny Rollins (Central), Marisa Berne (McAuley)

2003
First team:
Bracey Barker (MDI), Danielle Clark (Nokomis), Lyndsay Clark (Dirigo), Sarah Marshall (McAuley), Ashley Underwood (Cony)
Second team: Ashley Hilton (Skowhegan), Katie Sibley (Boothbay), Kari Simpson (Wells), Karen Sirois (Cony), Erika Stupinski (Mount Ararat)
Third team: Kara Borelli (Westbrook), Alyssa Burns (Dirigo), Abigail Lesneski (South Portland), Michelle Murray (Nokomis), Katie Rollins (Cony)

2002
First Team:
Bracey Barker, MDI; Danielle Clark, Nokomis; Ashley Marble, Woodland; Lanna Martin, Calais; Sarah Marshall, McAuley
Second Team: Katie Frost, Calais; Megan Myles, Edward Little; Justine McAuley; Ashley Underwood, Cony; Katie Whittier, Gray-New Gloucester
Third Team: Lyndsay Clark, Dirigo; Tricia Freeman, McAuley; Tiffany Jones, Skowhegan; Kari Simpson, Wells; Hannah Socoby, Houlton

2001
First Team:
Lani Boardman, York; Morgan DiPietro, Greely; Lanna Martin, Calais; Katie Stailing, Morse
Second Team: Melissa Gott, MDI; Sarah Marquez, Orono; Sarah Marshall, McAuley; Alison Smith, Bangor; Katie Whittier, Gray-New Gloucester
Third Team: Amanda Leavitt, MCI; Ashley Marble, Woodland; Erika Nickerson, Lawrence; Justine Pouravelis, McAuley; Chantal St.Laurent, Lewiston

2000
First team:
Brianna Blanchard, Presque Isle; Heather Ernest, Mt. Blue; Megan Cressler, Camden-Rockport; Katie Stailing, Morse; Noel Beagle, Gorham
Second team: Julie Veilleux, Cony; Morgan Brownlee, Portland; Bonnie Smith, Messalonskee; Lora Trenkle, George Stevens; Tara Gagnon, Dirigo
Third team: Alison Smith, Bangor; Lisa Brown, Gardiner; Tricia Carver, Jonesport-Beals; Chantal St. Laurent, Lewiston; Morgan DiPietro, Greely

1999
First team:
Julie Veilleux, Cony; Brianna Blanchard, Presque Isle; Heather Ernest, Mt. Blue; Kelly Grover, Westbrook; Kristi  Royer, Lewiston
Second team: Lynn Girouard, Lewiston; Katie Stailing, Morse; Amy Stilphen, Gardiner; Bonnie Smith, Messalonskee; Lora Trenkle, George Stevens Academy
Third team: Alison Smith, Bangor; Carla Flaherty, Gorham; Morgan Brownlee, Portland; Jasmine Ashe, Greely; Christy Grover, Bucksport

1998
First team:
Julie Veilleux, Cony; Andrea Pardilla, Old Town; Tracy Guerrette, Wisdom; Jen Tulley, Old Orchard Beach; Morgan McEwen, Westbrook
Second team: Lea Bennett, Windham; Amy-Jo Crawford, Hampden Academy; Niki Dominiczak, Dirigo; Susan Gardner, Orono; Stacey Gelinas, Biddeford
Third team: Brianna Blanchard, Presque Isle; Katie Collins, Sanford; Tracey Frye, Cony; Janet Riese, Cony; Jody Kenniston, Old Town

1997
First team:
Kim Condon, Presque Isle; Jen Larouche, Old Orchard; Morgan McEwen, Westbrook; Karyn McMullin, Messalonskee; Holli  Tapley, Calais
Second team: Stacey Gelinas, Biddeford; Christy Grover, Bucksport; Amanda Kimball, Kennebunk; Andrea Pardilla, Old Town; Erin Shaw, MDI
Third team: Carolyn Brown, Edward Little; Rebecca Donovan, Kennebunk; Kelly Dow, Foxcroft; Tracy Guerrette, Wisdom; Julie Veilleux, Cony

1996
First team:
Amy Vachon, Cony; Bri Fecteau, Westbrook; Katie Clark, Bangor; Jan Beal, Jonesport-Beals; Kelly Dow, Calais
Second team: Erin Cole-Karagory, Caribou; Jen LaRouche, Old Orchard Beach; Holli Tapley, Calais; Rebecca Fletcher, Dirigo; Allison  Marshall, Marshwood
Third team: Christy Northrup, Erskine Academy; Kim Condon, Presque Isle; Christine Huber, Cony; Christy Grover, Bucksport; Julie  Plant, Gorham

1995
First Team:
Amy Vachon, Cony; Kelly Bowman, Nokomis; Bri Fecteau, Westbrook; Carrie Cram, Schenck; Allison Booth, Kennebunk
Second Team: Katie Clark, Bangor; Kelly Dow, Calais; Andrea Clark, Madison; Erin Cole-Karagory, Caribou; Cara Millett, Portland
Third Team: Holli Tapley, Calais; Allison Marshall, Marshwood; Shannon Field, Old Town; Liza Doughty, Hermon; Gladys Ganiel, Narraguagus

1994
First Team:
Cindy Blodgett, Lawrence; Sandi Carver, Jonesport-Beals; Amy Vachon, Cony; Kelly Bowman, Nokomis; Ali Bachelder, Westbrook
Second Team: Joanna Brown, York; Allison Booth, Kennebunk; Kelly Dow, Calais; Tracy Libby, Portland; Shelly Page, East Grand
Third Team: Andrea Clark, Madison; Bri Fecteau, Westbrook; Emily Walker, Maine Central Institute; Jill Mathers, Southern Aroostook; Liza Doughty, Hermon

1993
First Team:
Cindy Blodg

ett, Lawrence; Sandi Carver, Jonesport-Beals; Trisha Ripton, Stearns; Liz Mickeriz, Kennebunk; Liz  Nelson, Houlton
Second Team: Tracy Mulholland, Calais; Tammy Paradie, Edward Little; Stacie Grenier, Winslow; Alison Bachelder, Westbrook; Amy Vachon, Cony
Third Team: Cherie Greatorex, Central-East Corinth; Allison Booth, Kennebunk; Laura Grumbach, Nokomis; Stephanie Smith, Old Town; Kelly Caouette, Winthrop

1992
First Team:
Cindy Blodgett, Lawrence; Trisha Ripton, Stearns; Valerie Brown, Edward Little; Jennifer Hart, Portland; Kelley West, Deering
Second Team: Taffy Witham, Lawrence; Cory Monday, MCI; Tammy Paradie, Edward Little; Kristen Briggs, York; Lisa Hodgdon, Ellsworth
Third Team: Laura Schultz, Sacopee Valley; Amy Winchester, Brewer; Stephanie Walo, Portland; Liz Nelson, Houlton; Heather Brewer, Old Town

1991
First Team:
Cindy Blodgett, Lawrence; Rita Sullivan, Bangor; Seana Dionne, Stearns; Catrina Rainey, Marshwood; Debbie Doucette, Westbrook
Second Team: Angela Nadeau, Cony; Steph Shaw, MCI; Kelley West, Deering; Jen Hart, Portland; Dawn Anne Higgins, Lawrence
Third Team: April Linkletter, Madison; Danielle Bouchard, Old Orchard Beach; Tracy Parker, Limestone; Courtney Tilley, Houlton; Becky Moholland, Calais

1990
First Team:
Meaghan Lane, Cony; Chris Strong, Georges Valley; Sharon Rines, Hermon; Mary Cunningham, Westbrook; Katti Towle, Gorham
Second Team: Michelle Hamlin, Hermon; Diane Blanchard, Winthrop; Kerry Eaton, Presque Isle; Heather Dutton, Portland; Tammy Higgins, Skowhegan
Third Team: Catrina Rainey, Marshwood; Steph Shaw, MCI; Josette Huntress, Limestone; Anna Struck, Winthrop’ Denise Treadwell, Old Town

1989
First Team:
Stephanie Carter, Schenck; Marcie Lane, Cony; Heather Briggs, Biddeford; Sharon Bay, Portland; Lisa Cote, Sanford
Second Team: Becky Demos, Cony; Darci Collins, Presque Isle; Sharon Rines, Hermon; Chris Strong, Georges Valley; Anne Kelson, Deering
Third Team: Jennifer Pinette, Calais; Cheryl Cote, Thornton Acad.; Jenny Williamson, Hampden Acad.; Jill Bourget, Bonny Eagle; Meaghan Lane, Cony

1988
First Team:
Marcie Lane, Cony; Stephanie Carter, Schenck; Julie Bradstreet, Cen. Aroostook; Cathy Hayes, Portland; Heather Briggs, Biddeford
Second Team: Suzanne Schmidt, Orono; Carrie Goodhue, Messalonskee; Vicki Mazerall, PVHS; Stacey Bay, Portland; Lynn Wheeler, Rumford
Third Team: Tammy Labbe, Biddeford; Nancy Haggerty, Houlton; Jody Yeaton, Mt. Blue; Tina Bonsant, Erskine; Michelle Cole, Hermon

1987
First Team:
Rachel Bouchard, Hall-Dale; Sharon Siebert, DI-Stonington; Kelley Feeney, Portland; Julie Fabian, Messalonskee; Stephanie Carter, Schenck
Second Team: Marcie Lane, Cony; Angie Suffridge, York; Coral Snowdeal, Machias; Cynde LaPierre, Westbrook; Deidre Ellis, Mount View
Third Team: Julie Bradstreet, Cen. Aroostook; Christine Hunter, Winthrop; Tammy Knowles, Mount View; Carolyn Palombo, Brunswick; Tracey Kershner, Nokomis

1986
First Team:
Rachel Bouchard, Hall-Dale; Diane Nagle, Houlton; Cathy Iaconeta, Portland; Billie L’Heureux, South Portland; Lynn Bay, Portland
Second Team: Melinda Nelson, Waterville; Dawn Oldmixon, Washburn; Marcy McIsaac, Presque Isle; Teresa Haggerty, Houlton; Marjorie Haney, South Portland
Third Team: Kim Richardson, Washburn; Melinda Treadwell, Hermon; Kelly Walcott, Mattanawcook; Marytracey Millington, McAuley; Nancy Philbrick, Gorham

1985
First Team:
Diane Nagle, Houlton; Debbie Cormier, Waterville; Mary Harrigan, Houlton; Lynn Bay, Portland; Jennifer Wyman, Caribou
Second Team: Melinda Nelson, Waterville; Nina Houghton, Cape Elizabeth; Dawn Oldmixon, Washburn; Shelley Antone, Bangor; Kris Littlefield, Brewer
Third Team: Kendra Coates, Gardiner; Lisa DeFrancesco, Thornton Academy; Sue Howard, Morse; Char Martin, Central-EC; Emily Kirkpatrick, Caribou

1984
First Team:
Debbie Duff, Greely; Victoria Watras, Mount Desert Island; Liz Coffin, Ashland; Diana Harris, West-brook; Crystal Cummings, Bonny Eagle
Second Team: Missy Belanger, Caribou; Karen Sandora, Portland; Lauren Webster, Boothbay; Stephanie Lundeen, Central Aroostook; Lisa Collett, Houlton
Third Team: Heidi Irving, Mount View; Carol Bubar, Houlton; Julie Staires, Mexico; Lisa Carbone, Boothbay; Jen Smart, Old Town

1983
First Team:
Liz Pelletier, Portland; Kathy Roope, Presque Isle; Lisa Collett, Houlton; Joanne Palombo, Brunswick; Missy Belanger, Caribou
Second Team: Laura Thibodeau, Bangor; Tammy Anair, Winthrop; Liz Coffin, Ashland; Sherrie Weeks, Central Aroostook; Lynne McGouldrick, South Portland
Third Team: Katie Curtis, Thornton Academy; Tammy Sargent, Central-EC; Carolyn Brooks, Portland; Denise Wyman, Caribou; Victoria Watras, Mount Desert Island

1982
First Team:
Cheryl Rich, Bangor; Lauree Gott, Old Town; Camilla Nicholas, Central Aroostook; Debbie Lennon, Presque Isle; Joanne Palombo, Brunswick
Second Team: Margie Arnold, Waterville; Jennifer Conley, Lincoln Academy; Lauri Dunn, Houlton; Annie Allen, George Stevens Academy; Lynne McGouldrick, South Portland
Third Team: Jo Anthony, Westbrook; Carol Philbrick, Gorham; Laura Thibodeau, Bangor; Marie Messer, Hampden; Julie Dufour, Old Town

1981
First Team:
Lisa Blais, Westbrook; Biz Houghton, Cape Elizabeth; Debbie Lennon, Presque Isle; Kelly Butterfield, Gorham; Emily Ellis, Mount View
Second Team: Lisa Plummer, Presque Isle; Nancy Anthony, Westbrook; Kathy Roope, Presque Isle; Camilla Nicholas, Central Aroostook; Joanne Palombo, Brunswick
Third Team: Mary Walker, Cony; Kelly Sullivan, South Portland; Sherrie Weeks, Central Aroostook; Cheryl Rich, Bangor; Maureen Burchill, Deering

1980
First Team:
Tammy Gardiner, Hodgdon; Diana Perkins, Old Town; Lisa Blais, Westbrook; Kelly Butterfield, Gorham; Gail Jackson, Westbrook
Second Team: Rita O’Connor, Brunswick; Amy Banks, Brewer; Lisa Cormier, Van Buren; Darcy Arnold, Stearns; Karen Butterfield, Gorham
Third Team: Terri Mulliken, Messalonskee; Biz Houghton, Cape Elizabeth; Jill Clark, Skowhegan; Emily Ellis, Mount View; Debbie Sparrow, Gardiner

1979
First Team:
Jan Brinkman, Mount Blue; Ellen Tupper, South Portland; Tammy Gardiner, Hodgdon; Beth Hamil-ton, Westbrook; Lisa Blais, Westbrook
Second Team: Karen Butterfield, Gorham; Kelly Butterfield, Gorham; Gail Jackson, Westbrook; Darcy Arnold, Stearns; Candy Scott, Hodgdon
Third Team: Carol Lachance, Gorham; Amy Banks, Brewer; Beth Cobb, Maranacook; Elise Morse, East Grand; Kadi O’Leary, Allagash

1978
First Team:
Lisa Blais, Westbrook; Karen Schwarz, South Portland; Jan Brinkman, Mount Blue; Denise Guerette, Presque Isle; Cindy Rand, Hampden
Second Team: Joan Leavitt, Hermon; Cathy Swift, South Portland; Karen Nadeau, Wisdom; Gail Jackson, Westbrook; Carol Lachance, Gorham
Third Team: Debbie DiConzo, Dirigo; Beth Hamilton, Westbrook; Robin Frost, Winthrop; Karen Butterfield, Gorham; Stacy Theriault, Mount Blue

1977
First Team:
Jeanne White, South Portland; Cindy Rand, Hampden; Karen Schwarz, South Portlan

d; Jill Pingree, Mount Blue; Shirley Averill, Bangor
Second Team: Kelly Kimball, Lake Region; Monica Martin, Van Buren; Debbie DiConzo, Dirigo; Joan Leavitt, Hermon; Karen Downes, Bangor
Third Team: Mari Warner, Thornton Academy; Kim York, McAuley; Karen Nadeau, Wisdom; Cathy Swift, South Portland; Brenda Beckwith, Lawrence

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business